City of Lakes Loppet -
Minneapolis, MN
2/4/2012

race logo










					
                            Finn Sisu Sprints 
                       Open Female                  
 Place No.   Class             Name                    Age Sex City             St Time    
 ===== ===== ================= ======================= === === ================ == ======= 
     1   113                   Unknown Skier                                        2:09.1 
     2   115                   Garret Teoh                 M                        2:11.2 
     3    84                   Nils-Erik Ulset                                      2:46.8 
     4    47 Adaptive-sitting  Daniel Cnossen           31 M                        1:43.8 
     5    48 Adaptive-sitting  Sean Halsted             42 M                        1:46.6 
     6    49 Adaptive-sitting  Jeremy Wagner            30 M                        1:48.0 
     7    44 Adaptive-sitting  Alexey Bychenok          25 M                        1:50.5 
     8    42 Adaptive-sitting  Ivan Goncharov           26 M                        1:52.6 
     9    45 Adaptive-sitting  Grigory Murygin          16 M                        1:58.0 
    10    39 Adaptive-sitting  Enzo Masiello            42 M                        2:00.4 
    11    41 Adaptive-sitting  Sergey Shilov            41 M                        2:03.7 
    12    51 Adaptive-sitting  Augusto Jose Perez       39 M                        2:07.7 
    13    36 Adaptive-sitting  Mariann Vestbostad Mart  27 F                        2:08.9 
    14    50 Adaptive-sitting  Eric Frazier             28 M                        2:11.0 
    15    38 Adaptive-sitting  Francesca Porcellato     41 F                        2:33.2 
    16    37 Adaptive-sitting  Mikayla Briere           20 F                        2:50.0 
    17    54 Adaptive-sitting  Ken Lacome               51 M                        2:53.0 
    18    33 Adaptive-sitting  Svetlana Yaroshe-Vich    34 F                        2:56.9 
    19    35 Adaptive-sitting  Akzhana Abdikarimova     27 F                        3:01.7 
    20    40 Adaptive-sitting  Roland Ruepp             46 M                        4:16.7 
    21    53 Adaptive-sitting  Thomas Ryan Barnett      41 M                        4:34.3 
    22    56 Adaptive-standing Sergey Lapkin            30 M                        2:25.4 
    23    65 Adaptive-standing Vegard Dahle             21 M                        2:26.3 
    24    64 Adaptive-standing Hakon Olsrud             26 M                        2:41.1 
    25    57 Adaptive-standing Dmitry Shevchenko        26 M                        2:41.5 
    26    59 Adaptive-standing Vladislav Lekomtcev      17 M                        2:42.4 
    27    60 Adaptive-standing Ivan Kodlozerov          17 M                        2:50.4 
    28    63 Adaptive-standing Rushan Minnegulov        19 M                        2:52.3 
    29    61 Adaptive-standing Aleksandr Iaremchuk      16 M                        2:56.8 
    30    62 Adaptive-standing Oleg Balukhto            23 M                        3:08.6 
    31    58 Adaptive-standing Vladimir Kononov         39 M                        3:21.6 
    32    55 Adaptive-standing Kelly Underkofler        27 F                        3:41.4 
    33    76 Adaptive-VI       Nikolay Polukhin         29 M                        2:26.0 
    34    77 Adaptive-VI       Alexey Toropov           23 M                        2:33.1 
    35    73 Adaptive-VI       Stanislav Chokhlaev      22 M                        2:39.7 
    36    70 Adaptive-VI       Elena Remizova           25 F                        2:54.1 
    37    68 Adaptive-VI       Mikhalina Lysova         19 F                        2:56.1 
    38    67 Adaptive-VI       Liubov Vasilyeva         44 F                        3:10.2 
    39    66 Adaptive-VI       Iulia Budaleeva          21 F                        3:21.1 
    40    69 Adaptive-VI       Valentina Vidimova       33 F                        3:46.2 
    41    17 Citizen           Karl Nygren              24 M   Prior Lake       MN  2:06.9 
    42    16 Citizen           Eric Wolcott             24 M   Hayward          WI  2:13.9 
    43    11 Citizen           Bjorn Batdorf            28 M   Minneapolis      MN  2:15.4 
    44     7 Citizen           Santiago Ocariz          25 M   Hayward          WI  2:16.1 
    45    10 Citizen           Anders Osthus            29 M   Des Moines       IA  2:18.9 
    46     4 Citizen           Jennie Bender            24 F   Maple Plain      MN  2:30.6 
    47    14 Citizen           Stephen Palkert          19 M   Golden Valley    MN  2:41.5 
    48     3 Citizen           Hilary Patzer            32 F   St Paul          MN  2:48.6 
    49     5 Citizen           Katie Bono               24 F   Minneapolis      MN  2:49.1 
    50    15 Citizen           Lee Peters               23 M   Maple Plain      MN  2:56.0 
    51    24 High School       Erlend Skattum           17 M   Minneapolis      MI  2:24.7 
    52    25 High School       Bjorn Larson             17 M   Mound            MN  2:32.7 
    53    23 High School       Evert Vermeer            17 M   Minneapolis      MN  2:35.5 
    54    22 High School       Scott Harrison           16 M   Minnetrista      MN  2:38.3 
    55    21 High School       Gino Valentini           18 M   Minneapolis      MN  2:39.9 
    56    26 J3                Torsten Brinkema         12 M   Minneapolis      MN  1:30.3 
    57   106 J3                Luc Golin                   M                        1:35.8 
    58   107 J4                Ellie Munger                F                        1:51.6 
    59   103 j4                Kaisa Bednarski             F                        1:54.2 
    60   105 J4                Ben Skinner                 M                        1:58.4 
    61    27 J4                Olivia McCauley          11 F   Minneapolis      MN  2:02.3 
    62    28 J4                Tessa Johnson            11 F   St Paul          MN  2:02.8 
    63    30 J5                Soren Davidson            9 M   Minneapolis      MN  2:01.8 
    64   108 J5                Charlie Brown               M                        2:08.0 
    65   111 J5                Lauren Munger               F                        2:14.1 
    66     6 Open              Audrey Weber             25 F   Minneapolis      MN         
    67    32 Youth             Finn Edevold              6 M   Minneapolis      MN  2:53.6 
 
 results by Mtec Results           results posted at: mtecresults.com

                                                                       Page 1

                            Finn Sisu Sprints 
                       Citizen - Male               
 Place No.   Class             Name                    Age Sex City             St Time    
 ===== ===== ================= ======================= === === ================ == ======= 
     1    17 Citizen           Karl Nygren              24 M   Prior Lake       MN  2:06.9 
     2    16 Citizen           Eric Wolcott             24 M   Hayward          WI  2:13.9 
     3    11 Citizen           Bjorn Batdorf            28 M   Minneapolis      MN  2:15.4 
     4     7 Citizen           Santiago Ocariz          25 M   Hayward          WI  2:16.1 
     5    10 Citizen           Anders Osthus            29 M   Des Moines       IA  2:18.9 
     6    14 Citizen           Stephen Palkert          19 M   Golden Valley    MN  2:41.5 
     7    15 Citizen           Lee Peters               23 M   Maple Plain      MN  2:56.0 
 
 results by Mtec Results           results posted at: mtecresults.com

                                                                       Page 1

                            Finn Sisu Sprints 
                       Adaptive-Standing            
 Place No.   Class             Name                    Age Sex City             St Time    
 ===== ===== ================= ======================= === === ================ == ======= 
     1    56 Adaptive-standing Sergey Lapkin            30 M                        2:25.4 
     2    65 Adaptive-standing Vegard Dahle             21 M                        2:26.3 
     3    64 Adaptive-standing Hakon Olsrud             26 M                        2:41.1 
     4    57 Adaptive-standing Dmitry Shevchenko        26 M                        2:41.5 
     5    59 Adaptive-standing Vladislav Lekomtcev      17 M                        2:42.4 
     6    60 Adaptive-standing Ivan Kodlozerov          17 M                        2:50.4 
     7    63 Adaptive-standing Rushan Minnegulov        19 M                        2:52.3 
     8    61 Adaptive-standing Aleksandr Iaremchuk      16 M                        2:56.8 
     9    62 Adaptive-standing Oleg Balukhto            23 M                        3:08.6 
    10    58 Adaptive-standing Vladimir Kononov         39 M                        3:21.6 
    11    55 Adaptive-standing Kelly Underkofler        27 F                        3:41.4 
 
 results by Mtec Results           results posted at: mtecresults.com

                                                                       Page 1

                            Finn Sisu Sprints 
                       Adaptive-VI                  
 Place No.   Class             Name                    Age Sex City             St Time    
 ===== ===== ================= ======================= === === ================ == ======= 
     1    76 Adaptive-VI       Nikolay Polukhin         29 M                        2:26.0 
     2    77 Adaptive-VI       Alexey Toropov           23 M                        2:33.1 
     3    73 Adaptive-VI       Stanislav Chokhlaev      22 M                        2:39.7 
     4    70 Adaptive-VI       Elena Remizova           25 F                        2:54.1 
     5    68 Adaptive-VI       Mikhalina Lysova         19 F                        2:56.1 
     6    67 Adaptive-VI       Liubov Vasilyeva         44 F                        3:10.2 
     7    66 Adaptive-VI       Iulia Budaleeva          21 F                        3:21.1 
     8    69 Adaptive-VI       Valentina Vidimova       33 F                        3:46.2 
 
 results by Mtec Results           results posted at: mtecresults.com

                                                                       Page 1

                            Finn Sisu Sprints 
                       Citizen Male                 
 Place No.   Class             Name                    Age Sex City             St Time    
 ===== ===== ================= ======================= === === ================ == ======= 
     1    17 Citizen           Karl Nygren              24 M   Prior Lake       MN  2:06.9 
     2    16 Citizen           Eric Wolcott             24 M   Hayward          WI  2:13.9 
     3    11 Citizen           Bjorn Batdorf            28 M   Minneapolis      MN  2:15.4 
     4     7 Citizen           Santiago Ocariz          25 M   Hayward          WI  2:16.1 
     5    10 Citizen           Anders Osthus            29 M   Des Moines       IA  2:18.9 
     6    14 Citizen           Stephen Palkert          19 M   Golden Valley    MN  2:41.5 
     7    15 Citizen           Lee Peters               23 M   Maple Plain      MN  2:56.0 
 
 results by Mtec Results           results posted at: mtecresults.com

                                                                       Page 1

                            Finn Sisu Sprints 
                       Citizen Female               
 Place No.   Class             Name                    Age Sex City             St Time    
 ===== ===== ================= ======================= === === ================ == ======= 
     1     4 Citizen           Jennie Bender            24 F   Maple Plain      MN  2:30.6 
     2     3 Citizen           Hilary Patzer            32 F   St Paul          MN  2:48.6 
     3     5 Citizen           Katie Bono               24 F   Minneapolis      MN  2:49.1 
 
 results by Mtec Results           results posted at: mtecresults.com

                                                                       Page 1

                            Finn Sisu Sprints 
                        Open Female                
 Place No.   Class             Name                    Age Sex City             St Time    
 ===== ===== ================= ======================= === === ================ == ======= 
     1     6 Open              Audrey Weber             25 F   Minneapolis      MN         
 
 results by Mtec Results           results posted at: mtecresults.com

                                                                       Page 1

                            Finn Sisu Sprints 
                        J3 Male                    
 Place No.   Class             Name                    Age Sex City             St Time    
 ===== ===== ================= ======================= === === ================ == ======= 
     1    26 J3                Torsten Brinkema         12 M   Minneapolis      MN  1:30.3 
     2   106 J3                Luc Golin                   M                        1:35.8 
 
 results by Mtec Results           results posted at: mtecresults.com

                                                                       Page 1

                            Finn Sisu Sprints 
                         J4 Female                
 Place No.   Class             Name                    Age Sex City             St Time    
 ===== ===== ================= ======================= === === ================ == ======= 
     1   107 J4                Ellie Munger                F                        1:51.6 
     2   103 j4                Kaisa Bednarski             F                        1:54.2 
     3    27 J4                Olivia McCauley          11 F   Minneapolis      MN  2:02.3 
     4    28 J4                Tessa Johnson            11 F   St Paul          MN  2:02.8 
 
 results by Mtec Results           results posted at: mtecresults.com

                                                                       Page 1

                            Finn Sisu Sprints 
                        J4 Male                    
 Place No.   Class             Name                    Age Sex City             St Time    
 ===== ===== ================= ======================= === === ================ == ======= 
     1   105 J4                Ben Skinner                 M                        1:58.4 
 
 results by Mtec Results           results posted at: mtecresults.com

                                                                       Page 1

                            Finn Sisu Sprints 
                         J5 Female                
 Place No.   Class             Name                    Age Sex City             St Time    
 ===== ===== ================= ======================= === === ================ == ======= 
     1   111 J5                Lauren Munger               F                        2:14.1 
 
 results by Mtec Results           results posted at: mtecresults.com

                                                                       Page 1

                            Finn Sisu Sprints 
                        J5 Male                    
 Place No.   Class             Name                    Age Sex City             St Time    
 ===== ===== ================= ======================= === === ================ == ======= 
     1    30 J5                Soren Davidson            9 M   Minneapolis      MN  2:01.8 
     2   108 J5                Charlie Brown               M                        2:08.0 
 
 results by Mtec Results           results posted at: mtecresults.com

                                                                       Page 1

                            Finn Sisu Sprints 
                       High School                  
 Place No.   Class             Name                    Age Sex City             St Time    
 ===== ===== ================= ======================= === === ================ == ======= 
     1    24 High School       Erlend Skattum           17 M   Minneapolis      MI  2:24.7 
     2    25 High School       Bjorn Larson             17 M   Mound            MN  2:32.7 
     3    23 High School       Evert Vermeer            17 M   Minneapolis      MN  2:35.5 
     4    22 High School       Scott Harrison           16 M   Minnetrista      MN  2:38.3 
     5    21 High School       Gino Valentini           18 M   Minneapolis      MN  2:39.9 
 
 results by Mtec Results           results posted at: mtecresults.com