Detroit Lakes, MN
8/18/2018











                                                          YOUNG LIFE TRIATHLON
                                      Detroit Lakes City Park - Detroit Lake, MN - August 18, 2018
                                                     1.5K Swim - 40K Bike - 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/11     54 David Lewis             Nevis              MN  44 M    11 28:05  1:43  1:10    2 1:02:50 23.8  1:01    1   37:00  5:58 2:10:05 
    2   1/6      96 Becky Youngberg         Eden Prairie       MN  43 F     2 23:24  1:26  1:14    3 1:05:51 22.7  0:48    5   40:24  6:31 2:11:40 
    3   1/19     15 Ryan Collison           Independence       MN  37 M     7 26:27  1:37  1:33    1 1:01:39 24.2  0:51    9   43:55  7:05 2:14:24 
    4   1/13     20 Logan Fischer           Bismarck           ND  23 M    16 28:34  1:45  1:35    4 1:07:13 22.2  1:04    3   40:00  6:27 2:18:23 
    5   2/13     87 Thomas Stromme          Bismarck           ND  24 M     5 25:28  1:34  1:20   15 1:11:31 20.9  1:26    6   41:44  6:43 2:21:27 
    6   2/19     29 Gavin Hetletved         Washburn           ND  33 M    26 31:22  1:55  1:07    5 1:08:00 22.0  0:48    7   41:46  6:44 2:23:01 
    7   3/19     80 Miles Ryan              Chaska             MN  32 M     9 27:28  1:41  1:34    9 1:09:53 21.4  1:21    8   42:52  6:54 2:23:05 
    8   3/13      4 Joshua Andres           Moorhead           MN  26 M    20 30:34  1:52  1:57   19 1:12:15 20.7  0:54    2   38:57  6:16 2:24:35 
    9   2/11     11 Jeremy Brekke           Fargo              ND  47 M    18 29:11  1:47  1:29    8 1:09:02 21.6  0:43   13   44:39  7:12 2:25:02 
   10   4/13     38 Ryan Johnson            Palm Beach Gardens FL  27 M    45 35:08  2:09  0:55    6 1:08:14 21.9  0:45   10   44:03  7:06 2:29:04 
   11   4/19     86 Blake Steinbring        Alexandria         MN  31 M    21 30:45  1:53  1:43   16 1:11:43 20.8  2:04   12   44:18  7:08 2:30:30 
   12   1/2      21 Skip Fitting            Buffalo            MN  63 M    17 29:06  1:47  1:44   10 1:10:03 21.3  1:20   27   49:14  7:56 2:31:24 
   13   5/13    106 David Huffman           Woodbury           MN  22 M    47 35:24  2:10  2:34   21 1:12:54 20.5  1:09    4   40:00  6:27 2:31:59 
   14   5/19     60 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  34 M    51 36:09  2:13  1:09   11 1:10:03 21.3  0:44   11   44:12  7:07 2:32:14 
   15   1/9      14 Tom Clow                Fargo              ND  57 M    24 31:07  1:54  1:32   20 1:12:29 20.6  1:08   19   47:18  7:37 2:33:32 
   16   6/19     84 Tony Schwan             Aberdeen           SD  34 M    19 29:41  1:49  1:03   14 1:10:57 21.1  1:10   32   52:45  8:30 2:35:34 
   17   6/13     44 David Katz              Saint Paul         MN  28 M    38 33:19  2:02  2:21   17 1:11:51 20.8  1:39   23   48:05  7:45 2:37:12 
   18   7/19     68 Derek Mooney            Vadnais Heights    MN  35 M    37 33:18  2:02  3:27   13 1:10:51 21.1  1:26   24   48:24  7:48 2:37:25 
   19   7/13     95 Alex Widner             Moorhead           MN  22 M    27 31:28  1:56  2:59   34 1:18:44 19.0  1:17   15   45:25  7:19 2:39:52 
   20   3/11     59 James Manecke           Lengby             MN  46 M    53 36:20  2:13  1:46   23 1:13:06 20.4  1:32   18   47:13  7:36 2:39:56 
   21   8/19     41 Nat Juchems             Blaine             MN  34 M    52 36:12  2:13  2:29   22 1:12:55 20.5  1:23   22   48:00  7:44 2:40:58 
   22   4/11     37 Richard Johnson         Nevis              MN  48 M    25 31:16  1:55  1:41   43 1:20:47 18.5  1:36   21   47:41  7:41 2:43:01 
   23   2/9      51 Pete Lambertz           West Fargo         ND  53 M    14 28:21  1:44  2:51   18 1:11:51 20.8  2:03   51   58:27  9:25 2:43:32 
   24   2/6      65 Julie Mitzel            Bisamrck           ND  47 F    36 33:08  2:02  2:01   28 1:16:18 19.6  2:26   28   50:06  8:04 2:43:56 
   25   1/4      71 Lisa Murphy             Tea                SD  50 F     6 26:17  1:37  1:36   29 1:16:50 19.4  1:32   46   57:52  9:19 2:44:05 
   26   9/19     28 Don Henderson           Grand Forks        MN  36 M     1 23:08  1:25  1:54   12 1:10:15 21.3  2:19   70 1:06:41 10:44 2:44:15 
   27  10/19      7 David Boura             Grand Forks        ND  30 M    34 33:07  2:02  2:09   24 1:14:41 20.0  1:19   33   53:13  8:34 2:44:27 
   28   8/13     77 Alex Powell             Fargo              ND  23 M    13 28:11  1:44  2:02   33 1:18:26 19.0  1:37   37   54:41  8:48 2:44:54 
   29   3/6      85 Tana Setness Hoefs      Grand Forks        ND  46 F    33 32:48  2:00  1:45   26 1:15:34 19.8  1:26   36   54:08  8:43 2:45:39 
   30   5/11    339 Luke Nelson             Fosston            MN  40 M    15 28:30  1:45  1:10    7 1:08:22 21.9  0:45   72 1:07:09 10:49 2:45:53 
   31   2/4      34 Patty Jaeger            Vergas             MN  53 F    30 32:06  1:58  2:51   60 1:25:24 17.5  1:59   14   44:56  7:14 2:47:14 
   32   3/9     107 Todd Peters             West Fargo         ND  51 M    10 27:36  1:41  1:38   27 1:16:17 19.6  2:27   57   59:49  9:38 2:47:45 
   33   9/13     45 Josh Kimball            Waseca             MN  23 M    44 34:37  2:07  4:59   39 1:19:33 18.8  1:09   26   49:10  7:55 2:49:26 
   34  11/19     22 Nicholas Flom           Grand Forks        ND  38 M    49 36:04  2:12  1:57   48 1:22:44 18.1  1:37   20   47:32  7:39 2:49:52 
   35   6/11     26 Jim Hansen              Watford City       ND  42 M    46 35:14  2:09  3:39   30 1:17:45 19.2  2:22   29   51:33  8:18 2:50:31 
   36  12/19     42 Gabriel Kainz           Fergus Falls       MN  38 M     4 24:44  1:31  2:10   52 1:22:59 18.0  1:22   60 1:00:10  9:41 2:51:24 
   37   1/11     56 Heather Lund            West Fargo         ND  37 F    31 32:25  1:59  2:24   47 1:22:06 18.2  1:28   34   53:47  8:40 2:52:08 
   38   4/9      79 Dan Rogers              Laporte            MN  57 M    57 36:57  2:16  3:10   40 1:19:36 18.8  2:20   30   51:50  8:21 2:53:51 
   39  10/13     49 Nick Krebsbach          Maple Grove        MN  28 M    42 34:02  2:05  4:00   25 1:15:24 19.8  2:40   52   58:33  9:26 2:54:37 
   40   5/9      36 Greg Johnson            Detroit Lakes      MN  59 M    35 33:07  2:02  2:19   36 1:19:21 18.8  2:17   48   57:58  9:20 2:54:59 
   41   1/4      72 Karin Norby             Minneapolis        MN  28 F    28 31:38  1:56  2:21   73 1:30:51 16.4  1:13   25   49:06  7:54 2:55:07 
   42   2/2      66 Bruce Money             Fergus Falls       MN  62 M    61 37:54  2:19  3:41   31 1:18:04 19.1  2:16   35   53:47  8:40 2:55:40 
   43   3/4      31 Jane Hutzol             Arvilla            ND  53 F    12 28:10  1:44  2:24   45 1:21:38 18.3  2:30   62 1:01:50  9:57 2:56:30 
   44   7/11     23 Eric Flyen              Lake Park          MN  42 M    77 46:01  2:49  3:54   35 1:18:54 18.9  1:58   16   46:07  7:26 2:56:53 
   45   4/6      47 Joellen Kohlman Petrick Fergus Falls       MN  40 F    32 32:46  2:00  1:49   55 1:23:51 17.8  1:25   49   58:14  9:23 2:58:02 
   46   6/9       1 Joe Aas                 Fargo              ND  52 M    29 31:52  1:57  2:40   56 1:23:54 17.8  1:59   47   57:53  9:19 2:58:16 
   47   2/11     57 Vanessa Lystad          Fargo              ND  31 F    56 36:41  2:15  5:17   46 1:21:53 18.2  2:50   31   52:02  8:23 2:58:43 
   48  13/19     33 Steven Isakson          Maple Grove        MN  33 M    40 33:57  2:05  2:37   42 1:20:36 18.5  1:27   61 1:01:29  9:54 3:00:04 
   49   7/9      83 Warren Schulze          Bemidji            MN  58 M    23 31:05  1:54  3:13   62 1:26:01 17.4  2:19   45   57:45  9:18 3:00:21 
   50  14/19      5 Stephen Astrup          Dilworth           MN  32 M    70 42:13  2:35  2:56   69 1:28:49 16.8  0:23   17   46:13  7:27 3:00:34 
   51   1/2      81 Alexander Schmidt       Eagan              MN  13 M     8 27:24  1:41  3:34   68 1:28:42 16.8  2:04   55   58:55  9:29 3:00:37 
   52  11/13     19 Brady Eilertson         Bloomington        MN  26 M    22 30:58  1:54  2:22   72 1:30:08 16.6  0:47   50   58:19  9:24 3:02:31 
   53  15/19     32 Craig Isakson           Audubon            MN  36 M    62 38:24  2:21  2:56   44 1:21:30 18.3  1:10   53   58:51  9:29 3:02:48 
   54   2/4      62 Amanda McDonald         West Fargo         ND  29 F    75 43:39  2:40  1:36   41 1:20:33 18.5  1:21   44   57:35  9:17 3:04:43 
   55   3/11     63 Erin McDuffie           Minneapolis        MN  34 F    43 34:31  2:07  2:59   59 1:25:14 17.5  3:13   54   58:55  9:29 3:04:50 
   56   8/11     53 Michael Levang          Moorhead           MN  42 M    58 37:03  2:16  2:50   66 1:27:28 17.1  1:42   41   56:47  9:09 3:05:49 
   57   5/6       3 Jackie Anderson         Horace             ND  49 F    67 40:12  2:28  4:02   57 1:23:55 17.8  2:11   42   56:56  9:10 3:07:13 
   58   9/11     39 Wyatt Johnson           Moorhead           MN  42 M    74 43:18  2:39  4:10   37 1:19:28 18.8  1:18   58 1:00:00  9:40 3:08:12 
   59   4/4      76 Michele Peterson        Grand Forks        ND  53 F    48 35:49  2:12  2:31   71 1:29:23 16.7  1:29   56   59:27  9:34 3:08:38 
   60  16/19     69 Andrew Mosher           Dallas             TX  34 M    41 33:57  2:05  2:18   58 1:25:04 17.6  1:54   69 1:06:24 10:42 3:09:35 
   61   4/11     58 Danielle Maddock        Bismarck           ND  30 F     3 24:29  1:30  2:00   79 1:37:29 15.3  1:48   66 1:04:27 10:23 3:10:11 
   62  12/13     17 Brandon Duenow          Fargo              ND  22 M    68 41:00  2:30  3:21   67 1:27:47 17.0  0:49   43   57:20  9:14 3:10:15 
   63  17/19     48 Adam Krebsbach          West Fargo         ND  38 M    78 46:32  2:51  3:01   54 1:23:06 18.0  2:14   40   56:30  9:06 3:11:21 
   64   3/4       8 Abby Braaten            Bowman             ND  28 F    60 37:14  2:17  4:54   74 1:32:57 16.1  1:48   38   54:44  8:49 3:11:35 
   65  13/13     75 Karl Peterson           Grand Forks        ND  20 M    39 33:51  2:04  1:55   70 1:29:02 16.8  2:40   65 1:04:22 10:22 3:11:48 
   66   5/11     35 Dera Johnson            Hillsboro          ND  35 F    65 39:50  2:26  3:14   65 1:26:48 17.2  4:25   59 1:00:01  9:40 3:14:16 
   67   6/11     18 Kathy Edwards           Fargo              ND  33 F    55 36:37  2:14  4:48   77 1:36:31 15.5  1:06   39   55:18  8:54 3:14:19 
   68  10/11     25 Kendall Gillespie       Grand Forks        ND  43 M    71 42:20  2:35  1:59   63 1:26:23 17.3  2:47   63 1:02:10 10:01 3:15:38 
   69  18/19     46 Bradley Klindt          Grand Forks        ND  38 M    72 42:46  2:37  3:26   50 1:22:55 18.0  1:45   71 1:06:53 10:46 3:17:44 
   70   8/9      40 Kevin Jones             Brittton           SD  53 M    64 39:39  2:25  2:58   49 1:22:49 18.0  2:40   77 1:10:57 11:26 3:19:00 
   71  11/11     64 Jason Melby             Brookings          SD  42 M    54 36:36  2:14  4:54   38 1:19:29 18.8  1:49   81 1:16:35 12:20 3:19:22 
   72   7/11     93 Jill Wamstad            Hatton             ND  37 F    50 36:07  2:13  3:19   76 1:35:52 15.6  1:49   68 1:06:18 10:41 3:23:23 
   73   8/11      9 Janelle Brandon         Moorhead           MN  36 F    76 45:21  2:46  4:37   51 1:22:56 18.0  2:23   74 1:09:03 11:07 3:24:18 
   74   9/11     43 Andrea Kales            St. Cloud          MN  37 F    63 38:37  2:22  3:39   64 1:26:44 17.2  3:18   79 1:12:41 11:42 3:24:58 
   75   4/4      16 Brittany Diederich      Fargo              ND  25 F    73 42:57  2:38  3:24   53 1:23:02 18.0  2:41   80 1:14:55 12:04 3:26:57 
   76  10/11     78 Adria Ridl              Horace             ND  33 F    59 37:13  2:17  4:31   78 1:36:33 15.5  0:55   75 1:09:03 11:07 3:28:13 
   77  19/19     88 David Sundheim          Wadena             MN  34 M    79 52:01  3:11  4:41   32 1:18:15 19.1  2:55   76 1:10:38 11:23 3:28:29 
   78   6/6      24 Heather Gillespie       Grand Forks        ND  40 F    66 40:09  2:27  4:25   75 1:35:32 15.6  2:17   73 1:07:11 10:49 3:29:33 
   79   2/2      27 Beau Hanson             Fertile            MN  17 M    69 41:28  2:32  4:56   81 1:39:49 15.0  1:17   67 1:05:40 10:35 3:33:08 
   80   9/9      13 Jon Carlson             Tower              MN  59 M    81 64:45  3:57  5:04   61 1:25:45 17.4  4:20   64 1:03:02 10:09 3:42:54 
   81  11/11     61 Melissa McClure         Sartell            MN  37 F    80 64:19  3:56  4:51   80 1:39:34 15.0  2:23   78 1:11:10 11:28 4:02:15 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  105 Two Guys, One Tri                                2 28:40  1:45  0:53    2 1:27:12 17.1  1:40    1   44:46  7:13 2:43:08 
           James Botnen , Travis Husen , James Botnen             
    2  102 Speedybois                                       1 27:49  1:42  0:40    3 1:29:27 16.7  0:40    3   45:56  7:24 2:44:30 
           Luke Peterson , Benjamin Stagg , Carter Mosher         
    3  101 La Roca                                          3 32:10  1:58  4:37    1 1:21:00 18.4  0:54    2   45:53  7:23 2:44:32 
           Greg Rice , Jonathan Wagar , Dustin Stoltz             


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  103 Tri Amigas                                       2 30:13  1:51  0:52    2 1:26:50 17.2  0:49    1 1:04:50 10:26 3:03:32 
           Tracy Pechmann , Lori Fiechtner Paakh , Nancy Thorsgar 
    2  104 Tri'ing to Finish                                1 24:27  1:30  0:53    1 1:21:46 18.3  0:44    2 1:17:45 12:31 3:05:33 
           Kara Schmitz Olson , Darla Skaurud , Jill Schafer      


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   98 Frozen                                           1 23:28  1:26  0:58    1 1:20:11 18.6  0:40    3 1:05:09 10:29 2:50:23 
           Breah Anderson , Tony Kramer , Jamie Zettel            
    2  100 JSJ                                              2 32:29  1:59  0:59    3 1:31:10 16.4  0:32    1   58:52  9:29 3:04:01 
           Amy Jenson , John Schmidt , Paige Jenson               
    3   97 7th Street Tommies                               3 37:17  2:17  1:05    2 1:27:14 17.1  0:47    2 1:03:04 10:09 3:09:25 
           Devin Stefonowicz , Jess Haugen , Karleigh Weber       


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  50 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  43 F      1 37:29  2:18  2:10    1 1:30:38 16.5                                  

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Don Henderson           Grand Forks        MN  36 M   23:08  1:25 
    2 Becky Youngberg         Eden Prairie       MN  43 F   23:24  1:26 
    3 Danielle Maddock        Bismarck           ND  30 F   24:29  1:30 
    4 Gabriel Kainz           Fergus Falls       MN  38 M   24:44  1:31 
    5 Thomas Stromme          Bismarck           ND  24 M   25:28  1:34 
    6 Lisa Murphy             Tea                SD  50 F   26:17  1:37 
    7 Ryan Collison           Independence       MN  37 M   26:27  1:37 
    8 Alexander Schmidt       Eagan              MN  13 M   27:24  1:41 
    9 Miles Ryan              Chaska             MN  32 M   27:28  1:41 
   10 Todd Peters             West Fargo         ND  51 M   27:36  1:41 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Ryan Collison           Independence       MN  37 M 1:01:39 24.2 
    2 David Lewis             Nevis              MN  44 M 1:02:50 23.8 
    3 Becky Youngberg         Eden Prairie       MN  43 F 1:05:51 22.7 
    4 Logan Fischer           Bismarck           ND  23 M 1:07:13 22.2 
    5 Gavin Hetletved         Washburn           ND  33 M 1:08:00 22.0 
    6 Ryan Johnson            Palm Beach Gardens FL  27 M 1:08:14 21.9 
    7 Luke Nelson             Fosston            MN  40 M 1:08:22 21.9 
    8 Jeremy Brekke           Fargo              ND  47 M 1:09:02 21.6 
    9 Miles Ryan              Chaska             MN  32 M 1:09:53 21.4 
   10 Skip Fitting            Buffalo            MN  63 M 1:10:03 21.3 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 David Lewis             Nevis              MN  44 M   37:00  5:58 
    2 Joshua Andres           Moorhead           MN  26 M   38:57  6:16 
    3 Logan Fischer           Bismarck           ND  23 M   40:00  6:27 
    4 David Huffman           Woodbury           MN  22 M   40:00  6:27 
    5 Becky Youngberg         Eden Prairie       MN  43 F   40:24  6:31 
    6 Thomas Stromme          Bismarck           ND  24 M   41:44  6:43 
    7 Gavin Hetletved         Washburn           ND  33 M   41:46  6:44 
    8 Miles Ryan              Chaska             MN  32 M   42:52  6:54 
    9 Ryan Collison           Independence       MN  37 M   43:55  7:05 
   10 Ryan Johnson            Palm Beach Gardens FL  27 M   44:03  7:06 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   54 David Lewis             Nevis              MN  44    8 28:05  1:43  1:10    2 1:02:50 23.8  1:01    1   37:00  5:58 2:10:05 
    2   15 Ryan Collison           Independence       MN  37    4 26:27  1:37  1:33    1 1:01:39 24.2  0:51    8   43:55  7:05 2:14:24 
    3   20 Logan Fischer           Bismarck           ND  23   12 28:34  1:45  1:35    3 1:07:13 22.2  1:04    3   40:00  6:27 2:18:23 
    4   87 Thomas Stromme          Bismarck           ND  24    3 25:28  1:34  1:20   14 1:11:31 20.9  1:26    5   41:44  6:43 2:21:27 
    5   29 Gavin Hetletved         Washburn           ND  33   22 31:22  1:55  1:07    4 1:08:00 22.0  0:48    6   41:46  6:44 2:23:01 
    6   80 Miles Ryan              Chaska             MN  32    6 27:28  1:41  1:34    8 1:09:53 21.4  1:21    7   42:52  6:54 2:23:05 
    7    4 Joshua Andres           Moorhead           MN  26   16 30:34  1:52  1:57   18 1:12:15 20.7  0:54    2   38:57  6:16 2:24:35 
    8   11 Jeremy Brekke           Fargo              ND  47   14 29:11  1:47  1:29    7 1:09:02 21.6  0:43   12   44:39  7:12 2:25:02 
    9   38 Ryan Johnson            Palm Beach Gardens FL  27   34 35:08  2:09  0:55    5 1:08:14 21.9  0:45    9   44:03  7:06 2:29:04 
   10   86 Blake Steinbring        Alexandria         MN  31   17 30:45  1:53  1:43   15 1:11:43 20.8  2:04   11   44:18  7:08 2:30:30 
   11   21 Skip Fitting            Buffalo            MN  63   13 29:06  1:47  1:44    9 1:10:03 21.3  1:20   24   49:14  7:56 2:31:24 
   12  106 David Huffman           Woodbury           MN  22   36 35:24  2:10  2:34   20 1:12:54 20.5  1:09    4   40:00  6:27 2:31:59 
   13   60 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  34   38 36:09  2:13  1:09   10 1:10:03 21.3  0:44   10   44:12  7:07 2:32:14 
   14   14 Tom Clow                Fargo              ND  57   20 31:07  1:54  1:32   19 1:12:29 20.6  1:08   17   47:18  7:37 2:33:32 
   15   84 Tony Schwan             Aberdeen           SD  34   15 29:41  1:49  1:03   13 1:10:57 21.1  1:10   27   52:45  8:30 2:35:34 
   16   44 David Katz              Saint Paul         MN  28   28 33:19  2:02  2:21   16 1:11:51 20.8  1:39   21   48:05  7:45 2:37:12 
   17   68 Derek Mooney            Vadnais Heights    MN  35   27 33:18  2:02  3:27   12 1:10:51 21.1  1:26   22   48:24  7:48 2:37:25 
   18   95 Alex Widner             Moorhead           MN  22   23 31:28  1:56  2:59   30 1:18:44 19.0  1:17   13   45:25  7:19 2:39:52 
   19   59 James Manecke           Lengby             MN  46   40 36:20  2:13  1:46   22 1:13:06 20.4  1:32   16   47:13  7:36 2:39:56 
   20   41 Nat Juchems             Blaine             MN  34   39 36:12  2:13  2:29   21 1:12:55 20.5  1:23   20   48:00  7:44 2:40:58 
   21   37 Richard Johnson         Nevis              MN  48   21 31:16  1:55  1:41   38 1:20:47 18.5  1:36   19   47:41  7:41 2:43:01 
   22   51 Pete Lambertz           West Fargo         ND  53   10 28:21  1:44  2:51   17 1:11:51 20.8  2:03   38   58:27  9:25 2:43:32 
   23   28 Don Henderson           Grand Forks        MN  36    1 23:08  1:25  1:54   11 1:10:15 21.3  2:19   51 1:06:41 10:44 2:44:15 
   24    7 David Boura             Grand Forks        ND  30   25 33:07  2:02  2:09   23 1:14:41 20.0  1:19   28   53:13  8:34 2:44:27 
   25   77 Alex Powell             Fargo              ND  23    9 28:11  1:44  2:02   29 1:18:26 19.0  1:37   30   54:41  8:48 2:44:54 
   26  339 Luke Nelson             Fosston            MN  40   11 28:30  1:45  1:10    6 1:08:22 21.9  0:45   53 1:07:09 10:49 2:45:53 
   27  107 Todd Peters             West Fargo         ND  51    7 27:36  1:41  1:38   25 1:16:17 19.6  2:27   42   59:49  9:38 2:47:45 
   28   45 Josh Kimball            Waseca             MN  23   33 34:37  2:07  4:59   35 1:19:33 18.8  1:09   23   49:10  7:55 2:49:26 
   29   22 Nicholas Flom           Grand Forks        ND  38   37 36:04  2:12  1:57   40 1:22:44 18.1  1:37   18   47:32  7:39 2:49:52 
   30   26 Jim Hansen              Watford City       ND  42   35 35:14  2:09  3:39   26 1:17:45 19.2  2:22   25   51:33  8:18 2:50:31 
   31   42 Gabriel Kainz           Fergus Falls       MN  38    2 24:44  1:31  2:10   43 1:22:59 18.0  1:22   44 1:00:10  9:41 2:51:24 
   32   79 Dan Rogers              Laporte            MN  57   42 36:57  2:16  3:10   36 1:19:36 18.8  2:20   26   51:50  8:21 2:53:51 
   33   49 Nick Krebsbach          Maple Grove        MN  28   32 34:02  2:05  4:00   24 1:15:24 19.8  2:40   39   58:33  9:26 2:54:37 
   34   36 Greg Johnson            Detroit Lakes      MN  59   26 33:07  2:02  2:19   32 1:19:21 18.8  2:17   36   57:58  9:20 2:54:59 
   35   66 Bruce Money             Fergus Falls       MN  62   44 37:54  2:19  3:41   27 1:18:04 19.1  2:16   29   53:47  8:40 2:55:40 
   36   23 Eric Flyen              Lake Park          MN  42   53 46:01  2:49  3:54   31 1:18:54 18.9  1:58   14   46:07  7:26 2:56:53 
   37    1 Joe Aas                 Fargo              ND  52   24 31:52  1:57  2:40   45 1:23:54 17.8  1:59   35   57:53  9:19 2:58:16 
   38   33 Steven Isakson          Maple Grove        MN  33   30 33:57  2:05  2:37   37 1:20:36 18.5  1:27   45 1:01:29  9:54 3:00:04 
   39   83 Warren Schulze          Bemidji            MN  58   19 31:05  1:54  3:13   48 1:26:01 17.4  2:19   34   57:45  9:18 3:00:21 
   40    5 Stephen Astrup          Dilworth           MN  32   49 42:13  2:35  2:56   53 1:28:49 16.8  0:23   15   46:13  7:27 3:00:34 
   41   81 Alexander Schmidt       Eagan              MN  13    5 27:24  1:41  3:34   52 1:28:42 16.8  2:04   41   58:55  9:29 3:00:37 
   42   19 Brady Eilertson         Bloomington        MN  26   18 30:58  1:54  2:22   55 1:30:08 16.6  0:47   37   58:19  9:24 3:02:31 
   43   32 Craig Isakson           Audubon            MN  36   45 38:24  2:21  2:56   39 1:21:30 18.3  1:10   40   58:51  9:29 3:02:48 
   44   53 Michael Levang          Moorhead           MN  42   43 37:03  2:16  2:50   50 1:27:28 17.1  1:42   32   56:47  9:09 3:05:49 
   45   39 Wyatt Johnson           Moorhead           MN  42   52 43:18  2:39  4:10   33 1:19:28 18.8  1:18   43 1:00:00  9:40 3:08:12 
   46   69 Andrew Mosher           Dallas             TX  34   31 33:57  2:05  2:18   46 1:25:04 17.6  1:54   50 1:06:24 10:42 3:09:35 
   47   17 Brandon Duenow          Fargo              ND  22   47 41:00  2:30  3:21   51 1:27:47 17.0  0:49   33   57:20  9:14 3:10:15 
   48   48 Adam Krebsbach          West Fargo         ND  38   54 46:32  2:51  3:01   44 1:23:06 18.0  2:14   31   56:30  9:06 3:11:21 
   49   75 Karl Peterson           Grand Forks        ND  20   29 33:51  2:04  1:55   54 1:29:02 16.8  2:40   48 1:04:22 10:22 3:11:48 
   50   25 Kendall Gillespie       Grand Forks        ND  43   50 42:20  2:35  1:59   49 1:26:23 17.3  2:47   46 1:02:10 10:01 3:15:38 
   51   46 Bradley Klindt          Grand Forks        ND  38   51 42:46  2:37  3:26   42 1:22:55 18.0  1:45   52 1:06:53 10:46 3:17:44 
   52   40 Kevin Jones             Brittton           SD  53   46 39:39  2:25  2:58   41 1:22:49 18.0  2:40   55 1:10:57 11:26 3:19:00 
   53   64 Jason Melby             Brookings          SD  42   41 36:36  2:14  4:54   34 1:19:29 18.8  1:49   56 1:16:35 12:20 3:19:22 
   54   88 David Sundheim          Wadena             MN  34   55 52:01  3:11  4:41   28 1:18:15 19.1  2:55   54 1:10:38 11:23 3:28:29 
   55   27 Beau Hanson             Fertile            MN  17   48 41:28  2:32  4:56   56 1:39:49 15.0  1:17   49 1:05:40 10:35 3:33:08 
   56   13 Jon Carlson             Tower              MN  59   56 64:45  3:57  5:04   47 1:25:45 17.4  4:20   47 1:03:02 10:09 3:42:54 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   96 Becky Youngberg         Eden Prairie       MN  43    1 23:24  1:26  1:14    1 1:05:51 22.7  0:48    1   40:24  6:31 2:11:40 
    2   65 Julie Mitzel            Bisamrck           ND  47   10 33:08  2:02  2:01    3 1:16:18 19.6  2:26    4   50:06  8:04 2:43:56 
    3   71 Lisa Murphy             Tea                SD  50    3 26:17  1:37  1:36    4 1:16:50 19.4  1:32   12   57:52  9:19 2:44:05 
    4   85 Tana Setness Hoefs      Grand Forks        ND  46    9 32:48  2:00  1:45    2 1:15:34 19.8  1:26    7   54:08  8:43 2:45:39 
    5   34 Patty Jaeger            Vergas             MN  53    6 32:06  1:58  2:51   14 1:25:24 17.5  1:59    2   44:56  7:14 2:47:14 
    6   56 Heather Lund            West Fargo         ND  37    7 32:25  1:59  2:24    8 1:22:06 18.2  1:28    6   53:47  8:40 2:52:08 
    7   72 Karin Norby             Minneapolis        MN  28    5 31:38  1:56  2:21   19 1:30:51 16.4  1:13    3   49:06  7:54 2:55:07 
    8   31 Jane Hutzol             Arvilla            ND  53    4 28:10  1:44  2:24    6 1:21:38 18.3  2:30   17 1:01:50  9:57 2:56:30 
    9   47 Joellen Kohlman Petrick Fergus Falls       MN  40    8 32:46  2:00  1:49   11 1:23:51 17.8  1:25   13   58:14  9:23 2:58:02 
   10   57 Vanessa Lystad          Fargo              ND  31   15 36:41  2:15  5:17    7 1:21:53 18.2  2:50    5   52:02  8:23 2:58:43 
   11   62 Amanda McDonald         West Fargo         ND  29   24 43:39  2:40  1:36    5 1:20:33 18.5  1:21   11   57:35  9:17 3:04:43 
   12   63 Erin McDuffie           Minneapolis        MN  34   11 34:31  2:07  2:59   13 1:25:14 17.5  3:13   14   58:55  9:29 3:04:50 
   13    3 Jackie Anderson         Horace             ND  49   22 40:12  2:28  4:02   12 1:23:55 17.8  2:11   10   56:56  9:10 3:07:13 
   14   76 Michele Peterson        Grand Forks        ND  53   12 35:49  2:12  2:31   17 1:29:23 16.7  1:29   15   59:27  9:34 3:08:38 
   15   58 Danielle Maddock        Bismarck           ND  30    2 24:29  1:30  2:00   25 1:37:29 15.3  1:48   18 1:04:27 10:23 3:10:11 
   16    8 Abby Braaten            Bowman             ND  28   17 37:14  2:17  4:54   20 1:32:57 16.1  1:48    8   54:44  8:49 3:11:35 
   17   35 Dera Johnson            Hillsboro          ND  35   20 39:50  2:26  3:14   16 1:26:48 17.2  4:25   16 1:00:01  9:40 3:14:16 
   18   18 Kathy Edwards           Fargo              ND  33   14 36:37  2:14  4:48   23 1:36:31 15.5  1:06    9   55:18  8:54 3:14:19 
   19   93 Jill Wamstad            Hatton             ND  37   13 36:07  2:13  3:19   22 1:35:52 15.6  1:49   19 1:06:18 10:41 3:23:23 
   20    9 Janelle Brandon         Moorhead           MN  36   25 45:21  2:46  4:37    9 1:22:56 18.0  2:23   21 1:09:03 11:07 3:24:18 
   21   43 Andrea Kales            St. Cloud          MN  37   19 38:37  2:22  3:39   15 1:26:44 17.2  3:18   24 1:12:41 11:42 3:24:58 
   22   16 Brittany Diederich      Fargo              ND  25   23 42:57  2:38  3:24   10 1:23:02 18.0  2:41   25 1:14:55 12:04 3:26:57 
   23   78 Adria Ridl              Horace             ND  33   16 37:13  2:17  4:31   24 1:36:33 15.5  0:55   22 1:09:03 11:07 3:28:13 
   24   24 Heather Gillespie       Grand Forks        ND  40   21 40:09  2:27  4:25   21 1:35:32 15.6  2:17   20 1:07:11 10:49 3:29:33 
   25   61 Melissa McClure         Sartell            MN  37   26 64:19  3:56  4:51   26 1:39:34 15.0  2:23   23 1:11:10 11:28 4:02:15 
        50 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  43   18 37:29  2:18  2:10   18 1:30:38 16.5                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  12 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  12 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  13 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   81 Alexander Schmidt       Eagan              MN  13    1 27:24  1:41  3:34    1 1:28:42 16.8  2:04    1   58:55  9:29 3:00:37 
    2   27 Beau Hanson             Fertile            MN  17    2 41:28  2:32  4:56    2 1:39:49 15.0  1:17    2 1:05:40 10:35 3:33:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  13 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   20 Logan Fischer           Bismarck           ND  23    3 28:34  1:45  1:35    1 1:07:13 22.2  1:04    2   40:00  6:27 2:18:23 
    2   87 Thomas Stromme          Bismarck           ND  24    1 25:28  1:34  1:20    3 1:11:31 20.9  1:26    4   41:44  6:43 2:21:27 
    3    4 Joshua Andres           Moorhead           MN  26    4 30:34  1:52  1:57    5 1:12:15 20.7  0:54    1   38:57  6:16 2:24:35 
    4   38 Ryan Johnson            Palm Beach Gardens FL  27   11 35:08  2:09  0:55    2 1:08:14 21.9  0:45    5   44:03  7:06 2:29:04 
    5  106 David Huffman           Woodbury           MN  22   12 35:24  2:10  2:34    6 1:12:54 20.5  1:09    3   40:00  6:27 2:31:59 
    6   44 David Katz              Saint Paul         MN  28    7 33:19  2:02  2:21    4 1:11:51 20.8  1:39    7   48:05  7:45 2:37:12 
    7   95 Alex Widner             Moorhead           MN  22    6 31:28  1:56  2:59    9 1:18:44 19.0  1:17    6   45:25  7:19 2:39:52 
    8   77 Alex Powell             Fargo              ND  23    2 28:11  1:44  2:02    8 1:18:26 19.0  1:37    9   54:41  8:48 2:44:54 
    9   45 Josh Kimball            Waseca             MN  23   10 34:37  2:07  4:59   10 1:19:33 18.8  1:09    8   49:10  7:55 2:49:26 
   10   49 Nick Krebsbach          Maple Grove        MN  28    9 34:02  2:05  4:00    7 1:15:24 19.8  2:40   12   58:33  9:26 2:54:37 
   11   19 Brady Eilertson         Bloomington        MN  26    5 30:58  1:54  2:22   13 1:30:08 16.6  0:47   11   58:19  9:24 3:02:31 
   12   17 Brandon Duenow          Fargo              ND  22   13 41:00  2:30  3:21   11 1:27:47 17.0  0:49   10   57:20  9:14 3:10:15 
   13   75 Karl Peterson           Grand Forks        ND  20    8 33:51  2:04  1:55   12 1:29:02 16.8  2:40   13 1:04:22 10:22 3:11:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   72 Karin Norby             Minneapolis        MN  28    1 31:38  1:56  2:21    3 1:30:51 16.4  1:13    1   49:06  7:54 2:55:07 
    2   62 Amanda McDonald         West Fargo         ND  29    4 43:39  2:40  1:36    1 1:20:33 18.5  1:21    3   57:35  9:17 3:04:43 
    3    8 Abby Braaten            Bowman             ND  28    2 37:14  2:17  4:54    4 1:32:57 16.1  1:48    2   54:44  8:49 3:11:35 
    4   16 Brittany Diederich      Fargo              ND  25    3 42:57  2:38  3:24    2 1:23:02 18.0  2:41    4 1:14:55 12:04 3:26:57 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   15 Ryan Collison           Independence       MN  37    3 26:27  1:37  1:33    1 1:01:39 24.2  0:51    3   43:55  7:05 2:14:24 
    2   29 Gavin Hetletved         Washburn           ND  33    7 31:22  1:55  1:07    2 1:08:00 22.0  0:48    1   41:46  6:44 2:23:01 
    3   80 Miles Ryan              Chaska             MN  32    4 27:28  1:41  1:34    3 1:09:53 21.4  1:21    2   42:52  6:54 2:23:05 
    4   86 Blake Steinbring        Alexandria         MN  31    6 30:45  1:53  1:43    8 1:11:43 20.8  2:04    5   44:18  7:08 2:30:30 
    5   60 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  34   13 36:09  2:13  1:09    4 1:10:03 21.3  0:44    4   44:12  7:07 2:32:14 
    6   84 Tony Schwan             Aberdeen           SD  34    5 29:41  1:49  1:03    7 1:10:57 21.1  1:10   10   52:45  8:30 2:35:34 
    7   68 Derek Mooney            Vadnais Heights    MN  35    9 33:18  2:02  3:27    6 1:10:51 21.1  1:26    9   48:24  7:48 2:37:25 
    8   41 Nat Juchems             Blaine             MN  34   14 36:12  2:13  2:29    9 1:12:55 20.5  1:23    8   48:00  7:44 2:40:58 
    9   28 Don Henderson           Grand Forks        MN  36    1 23:08  1:25  1:54    5 1:10:15 21.3  2:19   17 1:06:41 10:44 2:44:15 
   10    7 David Boura             Grand Forks        ND  30    8 33:07  2:02  2:09   10 1:14:41 20.0  1:19   11   53:13  8:34 2:44:27 
   11   22 Nicholas Flom           Grand Forks        ND  38   12 36:04  2:12  1:57   14 1:22:44 18.1  1:37    7   47:32  7:39 2:49:52 
   12   42 Gabriel Kainz           Fergus Falls       MN  38    2 24:44  1:31  2:10   16 1:22:59 18.0  1:22   14 1:00:10  9:41 2:51:24 
   13   33 Steven Isakson          Maple Grove        MN  33   10 33:57  2:05  2:37   12 1:20:36 18.5  1:27   15 1:01:29  9:54 3:00:04 
   14    5 Stephen Astrup          Dilworth           MN  32   16 42:13  2:35  2:56   19 1:28:49 16.8  0:23    6   46:13  7:27 3:00:34 
   15   32 Craig Isakson           Audubon            MN  36   15 38:24  2:21  2:56   13 1:21:30 18.3  1:10   13   58:51  9:29 3:02:48 
   16   69 Andrew Mosher           Dallas             TX  34   11 33:57  2:05  2:18   18 1:25:04 17.6  1:54   16 1:06:24 10:42 3:09:35 
   17   48 Adam Krebsbach          West Fargo         ND  38   18 46:32  2:51  3:01   17 1:23:06 18.0  2:14   12   56:30  9:06 3:11:21 
   18   46 Bradley Klindt          Grand Forks        ND  38   17 42:46  2:37  3:26   15 1:22:55 18.0  1:45   18 1:06:53 10:46 3:17:44 
   19   88 David Sundheim          Wadena             MN  34   19 52:01  3:11  4:41   11 1:18:15 19.1  2:55   19 1:10:38 11:23 3:28:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   56 Heather Lund            West Fargo         ND  37    2 32:25  1:59  2:24    2 1:22:06 18.2  1:28    2   53:47  8:40 2:52:08 
    2   57 Vanessa Lystad          Fargo              ND  31    6 36:41  2:15  5:17    1 1:21:53 18.2  2:50    1   52:02  8:23 2:58:43 
    3   63 Erin McDuffie           Minneapolis        MN  34    3 34:31  2:07  2:59    4 1:25:14 17.5  3:13    4   58:55  9:29 3:04:50 
    4   58 Danielle Maddock        Bismarck           ND  30    1 24:29  1:30  2:00   10 1:37:29 15.3  1:48    6 1:04:27 10:23 3:10:11 
    5   35 Dera Johnson            Hillsboro          ND  35    9 39:50  2:26  3:14    6 1:26:48 17.2  4:25    5 1:00:01  9:40 3:14:16 
    6   18 Kathy Edwards           Fargo              ND  33    5 36:37  2:14  4:48    8 1:36:31 15.5  1:06    3   55:18  8:54 3:14:19 
    7   93 Jill Wamstad            Hatton             ND  37    4 36:07  2:13  3:19    7 1:35:52 15.6  1:49    7 1:06:18 10:41 3:23:23 
    8    9 Janelle Brandon         Moorhead           MN  36   10 45:21  2:46  4:37    3 1:22:56 18.0  2:23    8 1:09:03 11:07 3:24:18 
    9   43 Andrea Kales            St. Cloud          MN  37    8 38:37  2:22  3:39    5 1:26:44 17.2  3:18   11 1:12:41 11:42 3:24:58 
   10   78 Adria Ridl              Horace             ND  33    7 37:13  2:17  4:31    9 1:36:33 15.5  0:55    9 1:09:03 11:07 3:28:13 
   11   61 Melissa McClure         Sartell            MN  37   11 64:19  3:56  4:51   11 1:39:34 15.0  2:23   10 1:11:10 11:28 4:02:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   54 David Lewis             Nevis              MN  44    1 28:05  1:43  1:10    1 1:02:50 23.8  1:01    1   37:00  5:58 2:10:05 
    2   11 Jeremy Brekke           Fargo              ND  47    3 29:11  1:47  1:29    3 1:09:02 21.6  0:43    2   44:39  7:12 2:25:02 
    3   59 James Manecke           Lengby             MN  46    6 36:20  2:13  1:46    4 1:13:06 20.4  1:32    4   47:13  7:36 2:39:56 
    4   37 Richard Johnson         Nevis              MN  48    4 31:16  1:55  1:41    9 1:20:47 18.5  1:36    5   47:41  7:41 2:43:01 
    5  339 Luke Nelson             Fosston            MN  40    2 28:30  1:45  1:10    2 1:08:22 21.9  0:45   10 1:07:09 10:49 2:45:53 
    6   26 Jim Hansen              Watford City       ND  42    5 35:14  2:09  3:39    5 1:17:45 19.2  2:22    6   51:33  8:18 2:50:31 
    7   23 Eric Flyen              Lake Park          MN  42   11 46:01  2:49  3:54    6 1:18:54 18.9  1:58    3   46:07  7:26 2:56:53 
    8   53 Michael Levang          Moorhead           MN  42    8 37:03  2:16  2:50   11 1:27:28 17.1  1:42    7   56:47  9:09 3:05:49 
    9   39 Wyatt Johnson           Moorhead           MN  42   10 43:18  2:39  4:10    7 1:19:28 18.8  1:18    8 1:00:00  9:40 3:08:12 
   10   25 Kendall Gillespie       Grand Forks        ND  43    9 42:20  2:35  1:59   10 1:26:23 17.3  2:47    9 1:02:10 10:01 3:15:38 
   11   64 Jason Melby             Brookings          SD  42    7 36:36  2:14  4:54    8 1:19:29 18.8  1:49   11 1:16:35 12:20 3:19:22 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   96 Becky Youngberg         Eden Prairie       MN  43    1 23:24  1:26  1:14    1 1:05:51 22.7  0:48    1   40:24  6:31 2:11:40 
    2   65 Julie Mitzel            Bisamrck           ND  47    4 33:08  2:02  2:01    3 1:16:18 19.6  2:26    2   50:06  8:04 2:43:56 
    3   85 Tana Setness Hoefs      Grand Forks        ND  46    3 32:48  2:00  1:45    2 1:15:34 19.8  1:26    3   54:08  8:43 2:45:39 
    4   47 Joellen Kohlman Petrick Fergus Falls       MN  40    2 32:46  2:00  1:49    4 1:23:51 17.8  1:25    5   58:14  9:23 2:58:02 
    5    3 Jackie Anderson         Horace             ND  49    7 40:12  2:28  4:02    5 1:23:55 17.8  2:11    4   56:56  9:10 3:07:13 
    6   24 Heather Gillespie       Grand Forks        ND  40    6 40:09  2:27  4:25    7 1:35:32 15.6  2:17    6 1:07:11 10:49 3:29:33 
        50 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  43    5 37:29  2:18  2:10    6 1:30:38 16.5                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   14 Tom Clow                Fargo              ND  57    4 31:07  1:54  1:32    2 1:12:29 20.6  1:08    1   47:18  7:37 2:33:32 
    2   51 Pete Lambertz           West Fargo         ND  53    2 28:21  1:44  2:51    1 1:11:51 20.8  2:03    6   58:27  9:25 2:43:32 
    3  107 Todd Peters             West Fargo         ND  51    1 27:36  1:41  1:38    3 1:16:17 19.6  2:27    7   59:49  9:38 2:47:45 
    4   79 Dan Rogers              Laporte            MN  57    7 36:57  2:16  3:10    5 1:19:36 18.8  2:20    2   51:50  8:21 2:53:51 
    5   36 Greg Johnson            Detroit Lakes      MN  59    6 33:07  2:02  2:19    4 1:19:21 18.8  2:17    5   57:58  9:20 2:54:59 
    6    1 Joe Aas                 Fargo              ND  52    5 31:52  1:57  2:40    7 1:23:54 17.8  1:59    4   57:53  9:19 2:58:16 
    7   83 Warren Schulze          Bemidji            MN  58    3 31:05  1:54  3:13    9 1:26:01 17.4  2:19    3   57:45  9:18 3:00:21 
    8   40 Kevin Jones             Brittton           SD  53    8 39:39  2:25  2:58    6 1:22:49 18.0  2:40    9 1:10:57 11:26 3:19:00 
    9   13 Jon Carlson             Tower              MN  59    9 64:45  3:57  5:04    8 1:25:45 17.4  4:20    8 1:03:02 10:09 3:42:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   71 Lisa Murphy             Tea                SD  50    1 26:17  1:37  1:36    1 1:16:50 19.4  1:32    2   57:52  9:19 2:44:05 
    2   34 Patty Jaeger            Vergas             MN  53    3 32:06  1:58  2:51    3 1:25:24 17.5  1:59    1   44:56  7:14 2:47:14 
    3   31 Jane Hutzol             Arvilla            ND  53    2 28:10  1:44  2:24    2 1:21:38 18.3  2:30    4 1:01:50  9:57 2:56:30 
    4   76 Michele Peterson        Grand Forks        ND  53    4 35:49  2:12  2:31    4 1:29:23 16.7  1:29    3   59:27  9:34 3:08:38 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   21 Skip Fitting            Buffalo            MN  63    1 29:06  1:47  1:44    1 1:10:03 21.3  1:20    1   49:14  7:56 2:31:24 
    2   66 Bruce Money             Fergus Falls       MN  62    2 37:54  2:19  3:41    2 1:18:04 19.1  2:16    2   53:47  8:40 2:55:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        105
Total Number of Team Finishers:            8
Total Number of Individual Finishers:     81
Number of Male   Finishers:               56
Number of Female Finishers:               25
Did not Finish Race or Did Not Start:     12