Waupaca Area Triathlon -
Waupaca, WI
8/21/2010

race logo










					
                  WOMEN'S SHORT COURSE TRIATHLON RESULTS
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 21,2010
               400 METER SWIM - 12.5 MILE BIKE - 2 MILE RUN

  Place No.  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Bike  Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run   Pace  Rank Finish  
  ===== ==== ======================= === === ================== == ==== ===== ==== ===== ==== ===== ==== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== ==== ======= 
      1  736 Laurie Ramich            42 F   Neenah             WI    6  8:09    1  1:06    2 36:46  20.4    1   46:00   19  0:50    5 14:54  6:13    1 1:01:44 
      2  884 Sara Thomas              34 F   Sun Prairie        WI    5  7:56    2  1:10    5 37:22  20.1    2   46:27   15  0:48    8 15:18  6:23    2 1:02:32 
      3  829 Kayla Beckwith           19 F   Middleton          WI    1  6:49   74  3:07    9 38:10  19.7    3   48:05   71  1:12    7 15:16  6:22    3 1:04:32 
      4  801 Marie Sumnicht           48 F   Green Bay          WI   16  9:41   50  2:42   14 39:05  19.2    8   51:27   25  0:54    1 13:47  5:45    4 1:06:06 
      5  886 Paula Liske              50 F   Medford            WI   77 12:17    4  1:48    3 36:56  20.3    7   51:00   34  1:01    4 14:44  6:09    5 1:06:44 
      6  802 Johanna Sumnicht         20 F   Green Bay          WI                         24 40:22  18.6    9   51:28    7  0:40    6 14:59  6:15    6 1:07:07 
      7  808 Brooke Stelzer           31 F   Chicago            IL   23 10:25   41  2:37    1 36:45  20.4    4   49:46   57  1:07   23 17:26  7:16    7 1:08:19 
      8  797 Therese McKenzie         45 F   Whitewater         WI   40 10:53    8  1:54    4 37:21  20.1    5   50:06   29  0:58   40 18:27  7:42    8 1:09:30 
      9  799 Angela McKenzie          18 F   Whitewater         WI   15  9:41   20  2:19   22 40:14  18.6   12   52:14    4  0:38   20 17:04  7:07    9 1:09:55 
     10  870 Amy Whinnery             34 F   Woodbury           WI   22 10:24    6  1:53   12 38:37  19.4    6   50:53   97  1:19   28 17:44  7:24   10 1:09:55 
     11  729 Becky Stevens            35 F   Waupaca            WI   45 11:00   29  2:27   13 39:02  19.2   16   52:28   20  0:51   18 16:59  7:05   11 1:10:17 
     12  712 Kristen Bertsch          33 F   Iola               WI   81 12:24   11  2:05    7 37:39  19.9   11   52:07   99  1:19   26 17:29  7:17   12 1:10:54 
     13  804 Rachel Rohde             22 F   Fort Atkinson      WI   10  8:43   51  2:42   30 41:03  18.3   15   52:27   11  0:46   27 17:43  7:23   13 1:10:55 
     14  898 Lisa Beck                43 F   Pardeeville        WI   57 11:33   18  2:15    8 37:47  19.9   10   51:34   44  1:04   44 18:42  7:48   14 1:11:19 
     15  622 Mary Feldt               48 F   Almond             WI   86 12:35   26  2:25    6 37:37  19.9   19   52:37    2  0:36   36 18:14  7:36   15 1:11:26 
     16  872 Kimberly Shingledecker   32 F   New Berlin         WI   59 11:38   38  2:34   21 39:55  18.8   23   54:06   96  1:18   12 16:10  6:44   16 1:11:33 
     17  637 Lori Witt                39 F   Oconto Falls       WI  128 14:00   24  2:24   10 38:14  19.6   25   54:36  108  1:23   10 15:43  6:33   17 1:11:41 
     18  603 Rebecca Kempfert         22 F   Kiel               WI  127 13:59   93  3:19   19 39:43  18.9   40   57:00    9  0:44    3 14:26  6:01   18 1:12:08 
     19  860 Audrey Laszewski         50 F   Green Bay          WI   18 10:00   72  3:06   17 39:29  19.0   18   52:34  129  1:33   41 18:29  7:42   19 1:12:35 
     20  646 Sandy Blanchard          51 F   Eau Claire         WI   14  9:41   16  2:11   25 40:32  18.5   13   52:23   43  1:03   57 19:38  8:11   20 1:13:04 
     21  641 Jodi Schmoldt            42 F   Iola               WI   24 10:27   32  2:30   36 41:43  18.0   26   54:39   10  0:46   30 17:47  7:25   21 1:13:10 
     22  732 Kimberly Lavold          33 F   Denver             CO   36 10:42   85  3:13   16 39:25  19.0   21   53:19   40  1:03   47 18:52  7:52   22 1:13:12 
     23  765 Janelle Olund            25 F   Marshfield         WI   31 10:33   48  2:39   47 42:43  17.6   36   55:54  134  1:38   11 16:01  6:41   23 1:13:32 
     24  684 Teri Meyer               44 F   Berlin             WI   75 12:15   14  2:10   23 40:15  18.6   27   54:39   73  1:12   31 17:58  7:29   24 1:13:48 
     25  664 Bonnie Christner         42 F   Stevens Point      WI   98 12:49   71  3:05   11 38:27  19.5   24   54:19  109  1:23   34 18:07  7:33   25 1:13:48 
     26  869 Luann Larue              41 F   Wausau             WI   12  9:26   76  3:10   20 39:49  18.8   14   52:24   28  0:57   88 20:51  8:42   26 1:14:12 
     27  727 Danielle Degrand         23 F   Green Bay          WI    3  7:29   19  2:18  109 47:30  15.8   45   57:16   45  1:04   14 16:13  6:46   27 1:14:32 
     28  825 Jennifer Westfall        22 F   Neenah             WI    2  7:19   49  2:41   43 42:30  17.6   17   52:28  103  1:20   87 20:49  8:41   28 1:14:37 
     29  687 Kelly Baker              35 F   Fond Du Lac        WI   53 11:28   10  2:02   37 41:46  18.0   30   55:14  169  2:31   21 17:07  7:08   29 1:14:51 
     30  609 Stephanie Jarvis         11 F   Greenville         WI   26 10:28    3  1:46   93 45:23  16.5   52   57:36   39  1:03   16 16:31  6:53   30 1:15:09 
     31  762 Pat Miceli               44 F   Chicago            IL   20 10:04  144  4:27   53 43:04  17.4   51   57:35  163  2:10    9 15:34  6:30   31 1:15:18 
     32  758 Mary Heinks              13 F   New Brighton       MN   39 10:48   39  2:36   88 45:00  16.7   59   58:23    8  0:42   15 16:28  6:52   32 1:15:32 
     33  731 Jana Swenson             33 F   Mosinee            WI   28 10:31   73  3:07   18 39:39  18.9   20   53:16  143  1:46   80 20:32  8:34   33 1:15:33 
     34  824 Jean Westfall            49 F   Neenah             WI   47 11:06   80  3:12   33 41:20  18.1   34   55:37   75  1:12   45 18:48  7:50   34 1:15:37 
     35  629 Jessica Kramer           13 F   Appleton           WI    7  8:10  115  3:43   98 45:46  16.4   53   57:38    3  0:37   29 17:46  7:24   35 1:16:00 
     36  749 Becka Klein              21 F   Crystal Lake       IL   34 10:40   69  3:03   63 43:32  17.2   43   57:14   37  1:02   35 18:12  7:35   36 1:16:27 
     37  756 Jennifer Novotny         36 F   Stevens Point      WI  141 14:25  113  3:41   15 39:14  19.1   46   57:19  146  1:49   24 17:27  7:16   37 1:16:33 
     38  746 Natalie Heneghan         17 F   Cedarburg          WI   35 10:40   86  3:14   67 43:35  17.2   49   57:28   46  1:04   38 18:15  7:37   38 1:16:46 
     39  840 Julie Sprangers          55 F   Menasha            WI   56 11:32   55  2:48   48 42:49  17.5   42   57:08  141  1:43   33 17:59  7:30   39 1:16:49 
     40  769 Jane Lambesis            49 F   Mt Prospect        IL   13  9:40  142  4:24   40 42:08  17.8   37   56:11  100  1:19   54 19:35  8:10   40 1:17:05 
     41  693 Abigail Nadler           28 F   Lake Mills         WI   25 10:27   13  2:09   73 44:19  16.9   39   56:54   62  1:10   49 19:11  8:00   41 1:17:14 
     42  826 Suzie Debot              11 F   Stevens Point      WI   32 10:36   97  3:24   74 44:19  16.9   57   58:19   13  0:46   37 18:15  7:36   42 1:17:19 
     43  685 Dani Bunnell             33 F   Rothschild         WI   63 11:44   27  2:25   60 43:18  17.3   48   57:27   54  1:07   46 18:51  7:51   43 1:17:24 
     44  888 Rhonda Bartels           35 F   Kaukauna           WI   72 12:04   40  2:36   29 40:58  18.3   33   55:37  119  1:28   77 20:28  8:32   44 1:17:31 
     45  815 Callie Bartels           24 F   Ogdensburg         WI  157 15:55  118  3:46   69 43:41  17.2  107 1:03:21    5  0:38    2 13:55  5:48   45 1:17:53 
     46  644 Jane Lenkart             42 F   Wauwatosa          WI   61 11:41   28  2:26   35 41:30  18.1   32   55:36  145  1:48   78 20:30  8:33   46 1:17:53 
     47  738 Rhonda Narlock           37 F   Hancock            WI   48 11:10   43  2:37   31 41:04  18.3   28   54:51   67  1:11  100 22:20  9:19   47 1:18:21 
     48  628 Kathy Hartung-Kramer     45 F   Appleton           WI    9  8:41   82  3:13   99 45:48  16.4   54   57:41    6  0:38   66 20:07  8:23   48 1:18:25 
     49  605 Rachel Frandrup          29 F   St Paul            MN   27 10:28   70  3:04  104 46:40  16.1   73 1:00:12   32  1:00   25 17:29  7:17   49 1:18:40 
     50  703 Susan McFarland          52 F   Stevens Point      WI   50 11:18   37  2:33   58 43:15  17.3   41   57:05   78  1:13   75 20:24  8:30   50 1:18:41 
     51  702 Sandy Huser              51 F   Junction City      WI  124 13:50   42  2:37   38 41:48  17.9   56   58:13   22  0:52   63 19:53  8:18   51 1:18:58 
     52  828 Leah Schwartz            23 F   Middleton          WI    4  7:53  100  3:27   68 43:38  17.2   29   54:57  136  1:38  108 22:39  9:27   52 1:19:13 
     53  740 Kelly Krause             43 F   Berlin             WI   90 12:39   89  3:15   45 42:40  17.6   62   58:33   85  1:16   52 19:28  8:07   53 1:19:16 
     54  739 Cathy Hargrave           44 F   Berlin             WI   89 12:38   87  3:15   46 42:41  17.6   63   58:34   87  1:16   53 19:30  8:08   54 1:19:19 
     55  721 Chris Oswald             38 F   Appleton           WI  105 13:01    9  2:00   42 42:15  17.8   44   57:15  133  1:37   79 20:31  8:33   55 1:19:22 
     56  877 Cari Mathwig Ramsei      39 F   Lacrosse           WI   21 10:05   12  2:07   34 41:28  18.1   22   53:39   76  1:13  135 24:34 10:15   56 1:19:25 
     57  686 Lisa Vanmeter            24 F   Wisconsin Rapids   WI   64 11:45   15  2:10   82 44:34  16.8   61   58:27   86  1:16   62 19:48  8:15   57 1:19:30 
     58  857 Connie Negaard           47 F   Stevens Point      WI   60 11:39   63  2:57   75 44:20  16.9   67   58:54   38  1:02   59 19:41  8:13   58 1:19:37 
     59  813 Tracy Schmidt            38 F   Hortonville        WI  164 16:31  111  3:37   26 40:33  18.5   83 1:00:40  147  1:50   22 17:17  7:12   59 1:19:45 
     60  678 Kristy Schuette          34 F   Green Bay          WI   68 11:53  125  3:56   44 42:38  17.6   60   58:25   24  0:53   81 20:35  8:35   60 1:19:53 
     61  862 Amber Carlsen            38 F   Appleton           WI   84 12:32  129  4:01   39 41:50  17.9   58   58:22   80  1:14   71 20:18  8:28   61 1:19:53 
     62  830 Stephanie Barman         29 F   Cross Plains       WI    8  8:21   33  2:30  115 48:07  15.6   69   58:58   14  0:47   68 20:11  8:25   62 1:19:55 
     63  722 Kim Holliday             49 F   Berlin             WI   43 10:56  112  3:39   62 43:31  17.2   55   58:05   70  1:12   83 20:41  8:38   63 1:19:58 
     64  773 Mary Kucksdorf           61 F   Waupaca            WI  120 13:37   67  3:03   66 43:35  17.2   75 1:00:14   33  1:01   48 18:56  7:54   64 1:20:09 
     65  711 Lizeth Medina            26 F   Waupaca            WI  125 13:53   64  2:59   92 45:23  16.5   95 1:02:14   89  1:16   19 17:03  7:06   65 1:20:31 
     66  708 Tracy Winn               39 F   Indianapolis       IN   95 12:46    5  1:50   28 40:57  18.3   31   55:33  130  1:35  124 23:32  9:49   66 1:20:39 
     67  662 Patty Riske              53 F   Athens             WI   38 10:45   60  2:54   50 42:57  17.5   38   56:35   81  1:14  114 22:56  9:33   67 1:20:44 
     68  690 Wendy Hill               42 F   Appleton           WI   62 11:42    7  1:53   94 45:24  16.5   70   58:58   83  1:15   82 20:38  8:36   68 1:20:50 
     69  892 Jennifer Matthehes       38 F   New Glarus         WI  129 14:02   95  3:20   52 43:00  17.4   76 1:00:22  160  2:01   42 18:33  7:44   69 1:20:55 
     70  833 Jessica Ramel            20 F   Random Lake        WI  162 16:09   45  2:37   27 40:54  18.3   72   59:40   30  0:59   74 20:21  8:29   70 1:20:59 
     71  772 Diana Gabbert            53 F   Waupaca            WI   58 11:36   66  3:01   72 44:08  17.0   65   58:44   59  1:09   91 21:07  8:48   71 1:20:59 
     72  659 Cristi Spence            32 F   Sheboygan          WI   29 10:31  126  3:56   32 41:17  18.2   35   55:44  132  1:36  133 24:23 10:10   72 1:21:42 
     73  786 Cathy Swarthout          52 F   Elm Grove          WI   41 10:54  146  4:34   57 43:12  17.4   64   58:39  175  3:25   60 19:43  8:13   73 1:21:46 
     74  735 Karen Cronn              31 F   Portage            WI  108 13:10  134  4:07   61 43:29  17.2   86 1:00:45   16  0:49   70 20:15  8:26   74 1:21:47 
     75  704 Christine Derezinski     52 F   Junction City      WI   96 12:48   25  2:24   41 42:13  17.8   47   57:23  106  1:22  117 23:10  9:39   75 1:21:54 
     76  784 Kim Blum                 39 F   Onalaska           WI   55 11:31  154  4:46  103 46:25  16.2  100 1:02:41   66  1:11   39 18:23  7:40   76 1:22:14 
     77  625 Lisa Arvai               34 F   Franksville        WI  136 14:20   88  3:15   55 43:10  17.4   84 1:00:44   41  1:03   84 20:43  8:38   77 1:22:29 
     78  760 Stacey Reuss             29 F   Neenah             WI   51 11:19  163  5:22   65 43:33  17.2   74 1:00:13  170  2:42   56 19:37  8:11   78 1:22:31 
     79  737 Jennifer Henschel        21 F   Clintonville       WI  115 13:31   30  2:29  132 49:30  15.2  125 1:05:29   18  0:50   13 16:13  6:46   79 1:22:31 
     80  663 Debbie Plunkett          43 F   Waupaca            WI   87 12:35   78  3:11   85 44:38  16.8   80 1:00:23   36  1:02   92 21:10  8:49   80 1:22:34 
     81  719 Amy Parks                37 F   Stevens Point      WI   74 12:11   21  2:20   78 44:25  16.9   68   58:55  101  1:20  103 22:29  9:22   81 1:22:43 
     82  680 Cheryl Denton            52 F   Wausau             WI  152 15:32  124  3:55   49 42:54  17.5   96 1:02:19  138  1:40   50 19:15  8:01   82 1:23:13 
     83  771 Teri Metropulos          42 F   Appleton           WI  166 16:41  117  3:44   83 44:35  16.8  124 1:04:59  121  1:29   17 16:53  7:02   83 1:23:20 
     84  730 Jamie Schroeder          29 F   Waupaca            WI   79 12:23   61  2:55  106 47:08  15.9   97 1:02:25  107  1:22   55 19:35  8:10   84 1:23:21 
     85  698 Jane Heil                45 F   Edgar              WI  116 13:31   77  3:10   87 44:56  16.7   91 1:01:37   64  1:10   86 20:44  8:39   85 1:23:30 
     86  741 Traci Sterweis           42 F   Waupaca            WI   11  9:16   84  3:13   89 45:06  16.6   50   57:34  139  1:41  131 24:17 10:07   86 1:23:31 
     87  683 Alyssa Laselle           20 F   Neenah             WI  118 13:35   81  3:12   70 43:50  17.1   81 1:00:37   91  1:17   96 21:40  9:02   87 1:23:33 
     88  854 Whitney Oftedahl         21 F   Iola               WI   33 10:38   22  2:22  110 47:39  15.7   82 1:00:39   79  1:14   98 21:47  9:05   88 1:23:38 
     89  670 Tricia Morrell           34 F   Greenville         WI   70 11:58   57  2:50  116 48:08  15.6  103 1:02:54  122  1:32   51 19:24  8:05   89 1:23:49 
     90  616 Megan Behm-Smith         31 F   Weyauwega          WI   67 11:52  133  4:03  112 47:52  15.7  113 1:03:46  115  1:26   43 18:39  7:46   90 1:23:50 
     91  667 Maria Gulan              43 F   Mosinee            WI  123 13:47  135  4:07   56 43:12  17.4   89 1:01:05  172  2:54   64 19:57  8:19   91 1:23:55 
     92  634 Michelle Charapata       36 F   Waupaca            WI  106 13:01  110  3:37   77 44:23  16.9   87 1:01:00  149  1:53   89 21:05  8:47   92 1:23:56 
     93  789 Lori McCarthy            52 F   Greenville         WI   76 12:16  109  3:35   81 44:33  16.8   79 1:00:23   12  0:46  118 23:11  9:40   93 1:24:19 
     94  846 Dana Rhodes              37 F   Waupaca            WI  149 15:05   17  2:12   54 43:06  17.4   78 1:00:23   92  1:17  116 23:00  9:35   94 1:24:39 
     95  618 Dawn Wittig              40 F   Sheboygan          WI  121 13:38  159  5:01   84 44:37  16.8  106 1:03:16  140  1:43   61 19:44  8:14   95 1:24:41 
     96  816 Megan Koehler            34 F   Waupaca            WI  151 15:12   31  2:30   64 43:32  17.2   90 1:01:12  118  1:27  105 22:31  9:23   96 1:25:09 
     97  626 Katie Sipiora            25 F   Greenville         WI   49 11:11   62  2:56  122 48:40  15.4  101 1:02:45   55  1:07   93 21:26  8:56   97 1:25:18 
     98  893 Amy Rietz                36 F   Greenleaf          WI   99 12:50  104  3:31  111 47:44  15.7  116 1:04:04   21  0:51   76 20:28  8:32   98 1:25:22 
     99  642 Joan Smetana-Dremel      43 F   Waupaca            WI  109 13:15  139  4:15  105 46:57  16.0  118 1:04:26   84  1:15   72 20:18  8:28   99 1:25:58 
    100  867 Nicole Simonis           23 F   New London         WI   19 10:02                               94 1:02:13                              100 1:26:12 
    101  793 Karen Salienko           32 F   Plover             WI  137 14:20   92  3:18   86 44:53  16.7   98 1:02:30   48  1:04  112 22:52  9:32  101 1:26:25 
    102  748 Linda Lind               60 F   Mukwonago          WI  148 14:59   58  2:50   59 43:17  17.3   88 1:01:05  113  1:26  132 24:18 10:08  102 1:26:47 
    103  861 Lindsay Bedor            22 F   Appleton           WI   42 10:56   35  2:32   96 45:39  16.4   71   59:05   82  1:14  154 26:33 11:04  103 1:26:52 
    104  838 Angela Steingraber       25 F   Manawa             WI  113 13:29  128  4:00  138 50:31  14.8  137 1:07:59   49  1:04   32 17:58  7:29  104 1:27:00 
    105  790 Julia Martinson          29 F   New London         WI   44 10:56  155  4:48  124 48:46  15.4  119 1:04:30  111  1:24   95 21:35  9:00  105 1:27:28 
    106  607 Beth Saunders            37 F   Waupaca            WI  117 13:35  147  4:38   95 45:26  16.5  109 1:03:38  137  1:38  109 22:43  9:28  106 1:27:58 
    107  675 Ruth Domack              60 F   Fitchburg          WI   94 12:46  143  4:25  100 46:03  16.3  105 1:03:14  151  1:54  111 22:52  9:32  107 1:27:59 
    108  640 Sara Buchholz            30 F   Weyauwega          WI  111 13:25  140  4:16  121 48:37  15.4  129 1:06:17  120  1:28   73 20:21  8:29  108 1:28:05 
    109  645 Mayce Davidson           16 F   Waupaca            WI  114 13:30   34  2:31  150 51:51  14.5  136 1:07:51    1  0:35   58 19:41  8:12  109 1:28:06 
    110  831 Deb Baumbach             53 F   Appleton           WI  112 13:29  114  3:41   97 45:45  16.4  104 1:02:55   74  1:12  128 24:01 10:01  110 1:28:07 
    111  779 Lara Glick               41 F   Reedsburg          WI   37 10:42  120  3:49   76 44:22  16.9   66   58:52  161  2:02  160 27:15 11:21  111 1:28:08 
    112  841 Tara Korotka             21 F   Manawa             WI  134 14:08   96  3:23  133 49:31  15.1  132 1:07:01   27  0:57   69 20:12  8:25  112 1:28:09 
    113  699 Annette Bower            45 F   Mosinee            WI  122 13:47   56  2:49  107 47:09  15.9  112 1:03:45   17  0:49  127 23:51  9:56  113 1:28:23 
    114  672 Jane Marx                53 F   Scandinavia        WI  138 14:22   94  3:20   71 44:07  17.0   92 1:01:48   60  1:09  144 25:35 10:40  114 1:28:32 
    115  883 Jill Pierret             40 F   Appleton           WI   85 12:34   52  2:42  123 48:41  15.4  114 1:03:57   93  1:17  122 23:21  9:44  115 1:28:34 
    116  850 Megan Skalla             40 F   Greenville         WI  144 14:31  158  4:54  101 46:07  16.3  126 1:05:31   98  1:19   97 21:45  9:04  116 1:28:34 
    117  614 Gail Feher               38 F   Waupaca            WI  135 14:15  105  3:31   51 42:59  17.4   85 1:00:44  114  1:26  156 26:36 11:05  117 1:28:45 
    118  894 Katie Veith              36 F   Fremont            WI   52 11:20   59  2:53  120 48:36  15.4  102 1:02:49  112  1:25  136 24:38 10:16  118 1:28:51 
    119  701 Tara Rhodes              37 F   Waupun             WI  145 14:34   46  2:38  131 49:29  15.2  130 1:06:40  128  1:33   90 21:06  8:48  119 1:29:18 
    120  837 Manda Olson              22 F   Eau Claire         WI  126 13:53  106  3:32  117 48:11  15.6  127 1:05:35   90  1:16  106 22:32  9:24  120 1:29:22 
    121  631 Crystal Gavin            35 F   Madision           WI  102 12:57  165  5:29   91 45:20  16.5  111 1:03:44  154  1:59  125 23:42  9:53  121 1:29:23 
    122  632 Marcella Blomwillis      35 F   Sheboygan          WI  101 12:56  164  5:28   90 45:19  16.6  110 1:03:42  157  2:00  126 23:42  9:53  122 1:29:23 
    123  676 Victoria Andersen        55 F   Hewitt             WI   30 10:33  161  5:20   80 44:31  16.8   77 1:00:23   23  0:53  164 28:09 11:44  123 1:29:24 
    124  782 Jennifer Falck           38 F   Seymour            WI   78 12:19  169  5:44   79 44:31  16.8   99 1:02:33  165  2:11  139 24:45 10:19  124 1:29:28 
    125  806 Gina Tristani            43 F   Green Bay          WI  130 14:02   99  3:26  142 50:51  14.7  140 1:08:18   95  1:18   65 20:00  8:20  125 1:29:35 
    126  781 Kristin Dallege          36 F   Nekoosa            WI  131 14:03  132  4:02  113 47:56  15.6  128 1:06:00   65  1:11  104 22:30  9:23  126 1:29:39 
    127  671 Amanda Retzak Krump      31 F   Green Bay          WI   66 11:48  101  3:29  129 49:17  15.2  120 1:04:33   51  1:06  130 24:15 10:06  127 1:29:52 
    128  865 Tanya Stippich           32 F   Mequon             WI   46 11:05  103  3:30  108 47:29  15.8   93 1:02:03  125  1:33  162 27:40 11:32  128 1:31:15 
    129  695 Sara Nadler              25 F   Fort Atkinson      WI  103 12:57   44  2:37  127 49:04  15.3  121 1:04:37   72  1:12  145 25:37 10:41  129 1:31:26 
    130  876 Marianne Fritz           24 F   Sheboygan Falls    WI   17  9:42   68  3:03  140 50:39  14.8  108 1:03:23  166  2:18  147 25:47 10:45  130 1:31:27 
    131  890 Cheryl Copps             54 F   Junction City      WI  132 14:04   36  2:32  143 50:58  14.7  135 1:07:34   31  0:59  115 22:57  9:34  131 1:31:29 
    132  692 Jill Nadler              55 F   Lake Mills         WI  104 13:00   54  2:47  126 48:52  15.3  122 1:04:39   42  1:03  148 25:55 10:48  132 1:31:36 
    133  734 Ashley Strobel           23 F   Nekoosa            WI  160 16:03  127  3:59  114 47:59  15.6  138 1:08:00   63  1:10  107 22:33  9:24  133 1:31:42 
    134  807 Katy Schroeder           39 F   Green Bay          WI   65 11:46   79  3:12  157 54:43  13.7  146 1:09:40   56  1:07   99 21:56  9:09  134 1:32:41 
    135  759 Kim Bonneville           40 F   Appleton           WI   83 12:32   47  2:39  128 49:05  15.3  117 1:04:15  162  2:04  152 26:30 11:03  135 1:32:47 
    136  812 Jennifer Whitney         40 F   Hortonville        WI  154 15:46  121  3:51  134 49:41  15.1  144 1:09:17   58  1:08  102 22:23  9:20  136 1:32:48 
    137  845 Elizabeth Schumacher     28 F   Green Bay          WI  119 13:36   53  2:44  149 51:49  14.5  139 1:08:08  148  1:52  113 22:53  9:32  137 1:32:52 
    138  887 Stephanie Niedermair     34 F   Madison            WI  107 13:03   90  3:16  147 51:14  14.6  134 1:07:32   26  0:57  140 24:48 10:20  138 1:33:16 
    139  874 Madeline Ames            14 F   Depere             WI  100 12:52  102  3:30  152 53:04  14.1  145 1:09:26   52  1:06  120 23:19  9:43  139 1:33:49 
    140  783 Brooke Griebel           43 F   Oregon             WI  168 17:25  149  4:39  125 48:47  15.4  150 1:10:50  168  2:20   85 20:44  8:39  140 1:33:52 
    141  710 Linda Williamson         45 F   Appleton           WI  159 15:59  157  4:53  119 48:15  15.5  141 1:09:07  124  1:33  129 24:08 10:04  141 1:34:46 
    142  750 Lisa Helbing             32 F   Oshkosh            WI  150 15:12  151  4:43  141 50:49  14.8  149 1:10:43   94  1:17  119 23:17  9:42  142 1:35:16 
    143  810 Kim Seidler              39 F   Greenville         WI  158 15:58   91  3:18  158 55:06  13.6  159 1:14:21   68  1:11   67 20:07  8:23  143 1:35:38 
    144  757 Kelly Pucillo            31 F   Waupaca            WI  142 14:26  166  5:29  151 52:06  14.4  152 1:12:00  127  1:33  101 22:21  9:19  144 1:35:54 
    145  842 Diana Jones              39 F   Iola               WI  140 14:24  153  4:46  144 51:03  14.7  147 1:10:12  155  1:59  138 24:40 10:17  145 1:36:50 
    146  639 Jessica Derezinski       27 F   Glendale           WI   54 11:28  170  5:55  130 49:27  15.2  131 1:06:49  174  3:12  159 26:56 11:14  146 1:36:56 
    147  766 Luann Killoren           52 F   Fremont            WI   97 12:48  136  4:07  139 50:32  14.8  133 1:07:26  159  2:01  163 27:57 11:39  147 1:37:23 
    148  655 Trina Kiefer             37 F   Stoughton          WI   82 12:30  138  4:10  118 48:14  15.5  123 1:04:53  164  2:10  168 30:34 12:45  148 1:37:37 
    149  794 Melanie Waldron          42 F   Black Creek        WI   71 12:01  176  7:33  135 49:43  15.1  143 1:09:15  171  2:51  149 26:07 10:53  149 1:38:12 
    150  895 Betsy Hiess              38 F   Stevens Point      WI  143 14:29  145  4:29  154 53:41  14.0  155 1:12:38  135  1:38  134 24:26 10:11  150 1:38:41 
    151  689 Debby Manske             37 F   Wild Rose          WI  133 14:06  116  3:44  102 46:15  16.2  115 1:04:03  117  1:27  173 33:18 13:53  151 1:38:47 
    152  613 Linda Behm               61 F   Weyauwega          WI  167 17:25   98  3:26  156 54:02  13.9  160 1:14:52  131  1:35  110 22:49  9:31  152 1:39:14 
    153  716 Hannah Kult              12 F   Green Bay          WI  110 13:15   75  3:09  159 55:12  13.6  151 1:11:35  102  1:20  151 26:24 11:00  153 1:39:18 
    154  717 Allie Tucker             12 F   Caledonia          WI   91 12:39  119  3:48  164 56:09  13.4  154 1:12:36  123  1:32  142 25:12 10:30  154 1:39:18 
    155  615 Ronda Hitz               39 F   Oshkosh            WI   73 12:05  162  5:20  153 53:06  14.1  148 1:10:31  110  1:23  165 28:17 11:47  155 1:40:09 
    156  849 Charlotte Kaufman        41 F   Monico             WI   69 11:56  122  3:53  165 56:42  13.2  153 1:12:29   47  1:04  158 26:46 11:09  156 1:40:18 
    157  697 Megan Passarella         25 F   Waupaca            WI  161 16:06   65  2:59  136 50:07  15.0  142 1:09:12   53  1:06  170 31:10 12:59  157 1:41:27 
    158  654 Karen Peterson           30 F   Waupaca            WI  147 14:45  108  3:34  162 55:34  13.5  158 1:13:52   50  1:05  161 27:36 11:30  158 1:42:32 
    159  755 Ann Polzin-Jensen        37 F   Antigo             WI  139 14:24  167  5:34  160 55:17  13.6  161 1:15:13  152  1:55  143 25:30 10:38  159 1:42:37 
    160  656 Liz Sumnicht             48 F   Appleton           WI  155 15:53  172  5:59  146 51:08  14.7  156 1:12:59  158  2:01  166 28:30 11:53  160 1:43:28 
    161  811 Beth Firsching           25 F   Huntley            IL  178 26:19  107  3:32  137 50:13  14.9  167 1:20:03   69  1:12  121 23:19  9:43  161 1:44:33 
    162  673 Christy Sprotte          30 F   Kaukauna           WI  172 20:02  131  4:02  161 55:23  13.5  166 1:19:25   77  1:13  137 24:38 10:16  162 1:45:16 
    163  606 Ellen Martinson          55 F   New London         WI   92 12:43  156  4:49  171 63:43  11.8  169 1:21:14  144  1:46  123 23:26  9:46  163 1:46:25 
    164  679 Stacie Rasmussen         37 F   Northridge         CO   88 12:38  175  7:05  167 59:25  12.6  165 1:19:07  156  1:59  150 26:15 10:56  164 1:47:20 
    165  707 Tracey Schroeder         37 F   Rosendale          WI  173 20:07  150  4:41  163 55:42  13.5  168 1:20:29  153  1:57  141 24:55 10:23  165 1:47:20 
    166  817 Amy Kessler              33 F   Stevens Point      WI  146 14:43  152  4:44  155 53:43  14.0  157 1:13:09  150  1:54  172 32:33 13:34  166 1:47:35 
    167  660 Kelley Schulz            30 F   Waupaca            WI   93 12:43  174  6:56  166 57:59  12.9  163 1:17:38  176  3:26  157 26:44 11:09  167 1:47:47 
    168  770 Tracey Klabunde          41 F   Menasha            WI  175 22:28  148  4:39  148 51:36  14.5  164 1:18:42  116  1:26  167 28:32 11:54  168 1:48:39 
    169  696 Lorri Rohde              41 F   Appleton           WI  171 19:59  171  5:59  145 51:05  14.7  162 1:17:03  142  1:45  169 31:03 12:57  169 1:49:50 
    170  855 Wendy Voss               40 F   Amherst            WI  174 22:19   83  3:13  170 61:32  12.2  172 1:27:02  126  1:33  146 25:42 10:43  170 1:54:17 
    171  881 Angela Ditmeyer          39 F   Bear Creek         WI  177 23:52  123  3:55  169 59:57  12.5  173 1:27:43   35  1:01  153 26:31 11:03  171 1:55:14 
    172  650 Nancy Schanke            56 F   Fremont            WI  169 18:29  173  6:26  172 64:41  11.6  176 1:29:35  167  2:19  155 26:35 11:05  172 1:58:28 
    173  752 Tammy Walters            51 F   Oconto             WI  163 16:10  160  5:05  173 64:48  11.6  171 1:26:02   88  1:16  171 32:00 13:20  173 1:59:17 
    174  754 Mary Berg                54 F   Sheboygan          WI  165 16:32  168  5:38  168 59:49  12.5  170 1:21:58  173  3:06  177 35:50 14:56  174 2:00:53 
    175  878 Amanda Van Straten       27 F   Clintonville       WI  176 23:52  130  4:01  177 71:23  10.5  178 1:39:15   61  1:10   94 21:28  8:57  175 2:01:52 
    176  819 Ellen Soper              33 F   Stanley            WI  170 18:59  137  4:07  174 65:50  11.4  174 1:28:55  105  1:22  175 33:35 14:00  176 2:03:51 
    177  818 Carol Webster            33 F   Wisconsin Rapids   WI  153 15:45  141  4:21  176 68:51  10.9  175 1:28:56  104  1:21  174 33:35 14:00  177 2:03:51 
    178  733 Susan Martin             55 F   Waupaca            WI  156 15:54  177  7:59  175 65:54  11.4  177 1:29:46  177  4:31  176 34:57 14:34  178 2:09:14 
    179  868 Apryl Krueger            21 F   Oshkosh            WI   80 12:23   23  2:23                                                                        
  
  results by ChampionChip Minnesota       results posted on:  www.mtecresults.com


                   MEN'S SHORT COURSE TRIATHLON RESULTS
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 21,2010
               400 METER SWIM - 12.5 MILE BIKE - 2 MILE RUN

  Place No.  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Bike  Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run   Pace  Rank Finish  
  ===== ==== ======================= === === ================== == ==== ===== ==== ===== ==== ===== ==== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== ==== ======= 
      1  602 Robb Johnson             44 M   West Bend          WI    4  8:09    1  1:17    2 31:35  23.7    1   41:00    9  0:43    2 12:36  5:15    1   54:18 
      2  777 Mark Meyer               45 M   Neenah             WI    5  8:26    4  1:40    1 31:11  24.1    2   41:16   20  0:52    6 14:23  6:00    2   56:30 
      3  638 Robert Graves            48 M   Neenah             WI    1  7:43    3  1:32    3 33:25  22.4    3   42:39   11  0:44   15 15:51  6:37    3   59:14 
      4  814 Joel Karls               39 M   Menasha            WI   22 10:00   27  2:27    5 34:01  22.0    6   46:27   61  1:23    1 12:00  5:00    4   59:49 
      5  624 David Arvai              37 M   Franksville        WI    6  8:29    2  1:29    7 34:10  22.0    4   44:07   13  0:45   10 15:03  6:17    5   59:55 
      6  800 Sean McKenzie            17 M   Whitewater         WI    3  8:02    5  1:44   15 36:36  20.5    5   46:21    1  0:30    3 14:02  5:51    6 1:00:51 
      7  633 Baxter Arndt             14 M   Cedarburg          WI   36 11:01   17  2:09    8 34:14  21.9   11   47:22   16  0:49    8 14:46  6:09    7 1:02:56 
      8  798 Jim McKenzie             49 M   Whitewater         WI   12  9:10   11  1:50   20 37:05  20.2   12   48:04   24  0:53    5 14:21  5:59    8 1:03:17 
      9  653 John McKenzie            45 M   Rochester          MN   19  9:55    7  1:45   16 36:36  20.5   14   48:16    5  0:40   14 15:40  6:32    9 1:04:35 
     10  788 James Swarthout          21 M   Elm Grove          WI   30 10:32   20  2:13   22 37:29  20.0   22   50:13    2  0:34    4 14:20  5:59   10 1:05:07 
     11  809 Keith Lasanske           46 M   Colgate            WI    8  8:48   37  2:56    9 35:20  21.2    9   47:03   59  1:23   27 16:48  7:00   11 1:05:13 
     12  630 Tim Mulloy               60 M   Oshkosh            WI   16  9:24   14  2:00   10 35:25  21.2    7   46:48   50  1:12   36 17:24  7:15   12 1:05:23 
     13  742 Gerard Wolfe             49 M   Eau Claire         WI   31 10:34   36  2:55    4 33:32  22.4    8   47:00   78  1:40   32 17:10  7:09   13 1:05:49 
     14  780 Dirk Van Doren           51 M   Nichols Hills      OK   42 11:20   13  1:54    6 34:01  22.0   10   47:15   57  1:21   42 17:47  7:25   14 1:06:22 
     15  859 Paul Charapata           37 M   Waupaca            WI   23 10:04    9  1:46   14 36:19  20.7   13   48:08   72  1:33   29 16:49  7:01   15 1:06:29 
     16  844 Gregory Black            58 M   Mequon             WI   25 10:12   32  2:46   12 35:32  21.1   15   48:30   38  1:04   30 17:01  7:06   16 1:06:34 
     17  803 Ryan Rohde               24 M   Fort Atkinson      WI   15  9:21   31  2:44   18 36:47  20.4   16   48:51    8  0:41   33 17:11  7:10   17 1:06:43 
     18  796 Quinn McKenzie           20 M   Whitewater         WI   17  9:38    6  1:44   24 37:36  19.9   17   48:57    3  0:39   43 17:51  7:26   18 1:07:25 
     19  774 William Mott             48 M   Middleton          WI    7  8:43   40  3:06   31 38:30  19.5   23   50:18    4  0:40   22 16:29  6:52   19 1:07:26 
     20  787 Trent Swarthout          22 M   Elm Grove          WI   32 10:36   19  2:12   37 39:10  19.1   30   51:57   19  0:50    7 14:40  6:07   20 1:07:27 
     21  747 Jackson Aton             13 M   Redgranite         WI    9  8:49   23  2:19   45 40:12  18.7   27   51:18   46  1:09   12 15:20  6:24   21 1:07:46 
     22  776 Marc Storma              26 M   Milwaukee          WI   48 11:44   18  2:11   11 35:32  21.1   19   49:26   47  1:09   34 17:14  7:11   22 1:07:49 
     23  848 Dennis Zielinski         56 M   Baldwin            WI   35 10:54   16  2:08   19 36:54  20.3   21   49:55   67  1:29   41 17:45  7:24   23 1:09:08 
     24  713 Tim Lencki               39 M   Waupaca            WI   40 11:11   21  2:15   32 38:56  19.3   33   52:21   18  0:50   17 16:03  6:41   24 1:09:12 
     25  610 Joshua Behm              30 M   Birmingham         AL   27 10:20   22  2:17   26 38:07  19.7   25   50:44   51  1:13   35 17:16  7:12   25 1:09:12 
     26  623 Dominic Frandrup         34 M   Waupaca            WI   20  9:56   60  3:28   13 35:59  20.8   18   49:21   83  1:43   54 18:30  7:43   26 1:09:34 
     27  775 Andrew Mott              19 M   Middleton          WI   34 10:47   71  3:49   33 38:57  19.3   40   53:32   10  0:44   11 15:20  6:24   27 1:09:35 
     28  658 Matthew Spence           30 M   Sheboygan          WI    2  7:52   39  3:04   34 39:00  19.2   20   49:54   55  1:20   52 18:27  7:41   28 1:09:40 
     29  694 Jonathan Nadler          25 M   Fort Atkinson      WI   13  9:13   15  2:06   36 39:08  19.2   24   50:25   48  1:10   53 18:28  7:42   29 1:10:02 
     30  889 Zach Corlett             19 M   Wrightstown        WI   28 10:21   33  2:47   39 39:23  19.0   34   52:30   89  1:54   19 16:13  6:46   30 1:10:36 
     31  665 Michael Knippen          16 M   Germantown         WI   41 11:16   46  3:15   23 37:32  20.0   31   52:02   30  0:57   44 18:00  7:30   31 1:10:58 
     32  791 Ryan Redmann             35 M   Brandon            WI   44 11:40   43  3:10   27 38:14  19.6   36   53:03   71  1:32   24 16:33  6:54   32 1:11:07 
     33  866 Jon Sherwood             34 M   St Paul            MN   24 10:05   34  2:48   28 38:16  19.6   26   51:08   36  1:02   60 19:00  7:55   33 1:11:09 
     34  853 Cameron Reiland          21 M   Wauwatosa          WI   10  8:59   24  2:19   54 41:47  17.9   37   53:04    6  0:41   37 17:27  7:17   34 1:11:11 
     35  896 Pat Youles               59 M   Mosinee            WI   66 13:48    8  1:46   25 37:55  19.8   39   53:27   58  1:21   25 16:40  6:57   35 1:11:27 
     36  705 Scott Tessen             44 M   Waupaca            WI   57 12:45   26  2:24   17 36:39  20.5   29   51:47   86  1:49   56 18:33  7:44   36 1:12:08 
     37  795 Christopher Gusmer       39 M   Waupaca            WI   21  9:56   68  3:39   40 39:25  19.0   35   52:59   31  0:57   48 18:14  7:36   37 1:12:09 
     38  666 Steve Hepp               36 M   Port Edwards       WI   59 12:53   38  3:00   41 39:28  19.0   42   55:20   25  0:54   18 16:10  6:44   38 1:12:22 
     39  764 Tony Biolo               40 M   Wisconsin Rapids   WI   51 12:03   72  3:52   21 37:26  20.0   38   53:20   49  1:12   63 19:17  8:02   39 1:13:48 
     40  863 Scott Josephson          30 M   Minneapolis        MN   80 14:58   25  2:20   43 39:41  18.9   46   56:58   12  0:45   21 16:29  6:52   40 1:14:11 
     41  611 Jack Behm                65 M   Weyauwega          WI   33 10:46   49  3:17   29 38:17  19.6   32   52:19   45  1:09   72 20:54  8:43   41 1:14:21 
     42  852 Fraizier Reiland         19 M   Wauwatosa          WI   11  9:09   29  2:36   65 43:50  17.1   43   55:35   27  0:56   49 18:18  7:38   42 1:14:48 
     43  718 Scott Tucker             41 M   Caledonia          WI   14  9:18   93  5:47   61 42:46  17.5   49   57:50   77  1:40   13 15:37  6:31   43 1:15:07 
     44  608 Patrick Jarvis           42 M   Greenville         WI   29 10:27   10  1:48   75 45:20  16.5   48   57:34   43  1:08   20 16:28  6:52   44 1:15:09 
     45  839 Tom Schneider            40 M   Franklin           WI   18  9:38   35  2:53   35 39:07  19.2   28   51:37   93  2:15   77 21:36  9:00   45 1:15:27 
     46  805 Allen Flogel             39 M   Oregon             WI   53 12:26   69  3:41   44 40:08  18.7   44   56:15   22  0:52   51 18:24  7:40   46 1:15:30 
     47  681 Nathan Denton            21 M   Wausau             WI   78 14:23   70  3:47   55 42:16  17.7   66 1:00:26   34  0:58    9 14:58  6:14   47 1:16:21 
     48  832 Larry Baumbach           54 M   Appleton           WI   74 14:10   58  3:27   53 41:46  18.0   60   59:22   17  0:49   31 17:04  7:07   48 1:17:14 
     49  827 Jon Lang                 28 M   Wausau             WI   84 16:47   44  3:11   46 40:25  18.6   65 1:00:22   40  1:05   23 16:31  6:53   49 1:17:57 
     50  700 Isaac Bower              16 M   Mosinee            WI                         63 43:45  17.1   50   57:54   15  0:47   64 19:20  8:04   50 1:17:59 
     51  714 Ty Beck                  35 M   Oregon             WI   55 12:29   47  3:15   47 40:44  18.4   45   56:28   79  1:40   69 19:55  8:18   51 1:18:03 
     52  668 Jon Gulan                44 M   Mosinee            WI   62 13:07   84  4:49   50 41:06  18.2   59   59:01   70  1:32   39 17:32  7:19   52 1:18:05 
     53  851 Michael Reiland          45 M   Wauwatosa          WI   39 11:07   50  3:17   69 44:18  16.9   54   58:41   42  1:07   50 18:20  7:39   53 1:18:07 
     54  823 Nic Sydorowicz           29 M   Nekoosa            WI   54 12:28   28  2:30   78 45:39  16.4   67 1:00:36   21  0:52   26 16:45  6:59   54 1:18:12 
     55  636 Andy Witt                40 M   Oconto Falls       WI   37 11:04   42  3:09   42 39:33  19.0   41   53:45   56  1:20   83 23:10  9:39   55 1:18:14 
     56  688 Jeff Baker               37 M   Fond Du Lac        WI   61 13:02   56  3:26   49 41:04  18.3   47   57:31   84  1:45   61 19:02  7:56   56 1:18:17 
     57  820 Rob May                  40 M   Racine             WI   45 11:41   90  5:18   51 41:15  18.2   52   58:14   90  1:55   46 18:10  7:34   57 1:18:18 
     58  821 Brad Wendt               40 M   Appleton           WI   46 11:41   88  5:17   52 41:20  18.1   53   58:18   87  1:50   47 18:11  7:35   58 1:18:18 
     59  880 Aaron Wolfe              18 M   Eau Claire         WI   89 19:05   57  3:27   38 39:20  19.1   72 1:01:51    7  0:41   16 16:01  6:41   59 1:18:32 
     60  723 Joseph Pecore            30 M   Waupaca            WI   81 15:15   54  3:23   48 40:59  18.3   63   59:37   44  1:08   57 18:36  7:45   60 1:19:20 
     61  834 Blayne Roselle           32 M   Whitewater         WI   52 12:16   55  3:23   77 45:29  16.5   69 1:01:07   29  0:57   38 17:28  7:17   61 1:19:31 
     62  875 Matthew Fochs            37 M   Scandinavia        WI   60 12:53   30  2:43   64 43:50  17.1   61   59:26   28  0:57   65 19:22  8:04   62 1:19:43 
     63  619 Todd Wittig              43 M   Sheboygan          WI   63 13:13   81  4:32   70 44:23  16.9   73 1:02:07   54  1:17   28 16:48  7:00   63 1:20:12 
     64  785 Lyle Blum                41 M   Onalaska           WI   43 11:24   77  4:13   66 43:55  17.1   62   59:31   41  1:06   68 19:38  8:11   64 1:20:14 
     65  715 Robert Tews              50 M   Waupaca            WI   79 14:48   64  3:33   57 42:22  17.7   68 1:00:42   26  0:56   58 18:41  7:48   65 1:20:18 
     66  836 Bill Morgan              49 M   Mequon             WI   50 11:46   66  3:34   60 42:46  17.5   51   58:05   94  2:17   70 20:10  8:25   66 1:20:32 
     67  691 Joe Jung                 11 M   Appleton           WI   47 11:42   12  1:52   76 45:22  16.5   58   58:55   14  0:47   71 20:53  8:42   67 1:20:34 
     68  891 Herb Mueller             41 M   New Glarus         WI   72 14:04   51  3:20   62 42:58  17.5   64 1:00:20   91  2:03   55 18:33  7:44   68 1:20:55 
     69  864 John Pulvemacher         40 M   Oak Creek          WI   26 10:17   76  4:12   71 44:27  16.9   57   58:55   66  1:28   74 21:30  8:58   69 1:21:52 
     70  843 Tod Besaw                42 M   Scandinavia        WI   64 13:29   48  3:16   81 46:05  16.3   75 1:02:48   37  1:04   45 18:08  7:34   70 1:21:59 
     71  682 Thomas Laine             40 M   South Milwaukee    WI   70 13:59   67  3:36   73 45:15  16.6   76 1:02:50   75  1:40   62 19:13  8:01   71 1:23:41 
     72  768 Matthew Wendland         27 M   Weston             WI   67 13:50   63  3:32   80 45:56  16.3   78 1:03:17   85  1:47   59 18:59  7:55   72 1:24:02 
     73  720 Eric McCarthy            30 M   Sun Prairie        WI   65 13:32   78  4:15   82 47:17  15.9   80 1:05:03   64  1:25   40 17:39  7:22   73 1:24:06 
     74  753 Ralph Uttke              59 M   Antigo             WI   87 18:41   82  4:35   30 38:24  19.5   71 1:01:39   80  1:41   76 21:34  8:59   74 1:24:52 
     75  617 Paul Groh                50 M   Hubertus           WI                         72 44:38  16.8   55   58:42   96  4:12   80 22:38  9:26   75 1:25:31 
     76  767 Matthew Schliewe         29 M   Sheboygan          WI   83 16:26   61  3:28   58 42:24  17.7   74 1:02:18   68  1:30   78 22:02  9:11   76 1:25:49 
     77  871 Aaron Christensen        15 M   Pardeeville        WI   38 11:06   59  3:28   68 44:15  16.9   56   58:48   62  1:24   92 25:43 10:43   77 1:25:54 
     78  900 Fran Schmidt             40 M   Hortonville        WI   92 20:22   41  3:07   59 42:28  17.7   82 1:05:56   32  0:57   66 19:24  8:05   78 1:26:17 
     79  835 Phillip Klamm            32 M   Edgerton           WI   49 11:45   45  3:11   84 48:59  15.3   79 1:03:54   23  0:52   82 23:09  9:39   79 1:27:55 
     80  778 Michael Glick            39 M   Reedsburg          WI   75 14:20   80  4:30   56 42:21  17.7   70 1:01:11   73  1:38   91 25:29 10:37   80 1:28:17 
     81  635 Stephen Halsey           58 M   Monticello         WI   76 14:21   91  5:31   79 45:40  16.4   81 1:05:32   60  1:23   79 22:22  9:19   81 1:29:15 
     82  627 Gary Marx                55 M   Scandinavia        WI   71 14:03   65  3:33   74 45:17  16.6   77 1:02:52   82  1:41   90 25:12 10:30   82 1:29:44 
     83  761 John Miceli              51 M   Depere             WI   56 12:30   83  4:38   85 49:33  15.1   83 1:06:40   39  1:05   81 22:44  9:29   83 1:30:28 
     84  858 Chris Widolff            40 M   Scandinavia        WI   73 14:05   52  3:21   86 50:43  14.8   84 1:08:09   35  0:59   88 24:41 10:17   84 1:33:47 
     85  873 David Ames               46 M   Depere             WI   58 12:52   62  3:31   88 52:42  14.2   86 1:09:04   63  1:24   84 23:23  9:45   85 1:33:50 
     86  885 Ryan Jones               36 M   Iola               WI   68 13:50   53  3:22   87 51:21  14.6   85 1:08:32   76  1:40   87 24:39 10:17   86 1:34:50 
     87  709 Barry Dewall             43 M   Appleton           WI   82 16:00   85  4:52   83 48:18  15.5   87 1:09:08   69  1:32   94 26:24 11:00   87 1:37:04 
     88  882 Michael Ditmeyer         42 M   Bear Creek         WI   85 17:02   73  3:57   91 55:06  13.6   90 1:16:03   74  1:39   75 21:31  8:58   88 1:39:12 
     89  856 Victor Voss              42 M   Amherst            WI   69 13:54   87  5:02   89 53:37  14.0   89 1:12:32   53  1:17   93 25:47 10:45   89 1:39:35 
     90  677 Gary Strohwig            40 M   Slinger            WI   88 18:56   75  4:06   94 56:50  13.2   93 1:19:51   33  0:58   67 19:37  8:11   90 1:40:25 
     91  751 Tom Helbing              32 M   Oshkosh            WI   77 14:22   89  5:17   95 59:19  12.6   91 1:18:57   65  1:25   85 23:53  9:57   91 1:44:14 
     92  612 Paul Christensen         49 M   Pine River         WI   94 23:08   86  4:54   90 53:57  13.9   95 1:21:58   81  1:41   73 21:10  8:50   92 1:44:48 
     93  728 James Reiher             66 M   Delafield          WI   93 21:28   92  5:34   67 44:11  17.0   88 1:11:12   95  2:44   96 30:59 12:55   93 1:44:54 
     94  674 Dan Sprotte              31 M   Kaukauna           WI   90 20:02   74  4:03   92 55:20  13.6   92 1:19:24   52  1:14   86 24:38 10:16   94 1:45:15 
     95  706 Art Pahnke               61 M   Oakfield           WI   91 20:15   79  4:26   93 56:00  13.4   94 1:20:39   88  1:51   89 24:51 10:21   95 1:47:20 
     96  649 Peter Gasper             55 M   Fremont            WI   86 18:28   94  6:27   96 64:40  11.6   96 1:29:35   92  2:13   95 26:41 11:07   96 1:58:28 
  
  results by ChampionChip Minnesota       results posted on:  www.mtecresults.com


                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 11 - 15
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  609 Stephanie Jarvis         11 F   Greenville         WI    2 10:28    1  1:46    3   45:23  26.4    1   57:36    4  1:03    2 16:31  5:20    1 1:15:09 
    2  758 Mary Heinks              13 F   New Brighton       MN    4 10:48    2  2:36    2   45:00  26.7    4   58:23    2  0:42    1 16:28  5:19    2 1:15:32 
    3  629 Jessica Kramer           13 F   Appleton           WI    1  8:10    6  3:43    4   45:46  26.2    2   57:38    1  0:37    3 17:46  5:44    3 1:16:00 
    4  826 Suzie Debot              11 F   Stevens Point      WI    3 10:36    4  3:24    1   44:19  27.1    3   58:19    3  0:46    4 18:15  5:53    4 1:17:19 
    5  874 Madeline Ames            14 F   Depere             WI    6 12:52    5  3:30    5   53:04  22.6    5 1:09:26    5  1:06    5 23:19  7:32    5 1:33:49 
    6  716 Hannah Kult              12 F   Green Bay          WI    7 13:15    3  3:09    6   55:12  21.7    6 1:11:35    6  1:20    7 26:24  8:31    6 1:39:18 
    7  717 Allie Tucker             12 F   Caledonia          WI    5 12:39    7  3:48    7   56:09  21.4    7 1:12:36    7  1:32    6 25:12  8:08    7 1:39:18 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 16 - 19
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  829 Kayla Beckwith           19 F   Middleton          WI    1  6:49    3  3:07    1   38:10  31.4    1   48:05    4  1:12    1 15:16  4:56    1 1:04:32 
    2  799 Angela McKenzie          18 F   Whitewater         WI    2  9:41    1  2:19    2   40:14  29.8    2   52:14    2  0:38    2 17:04  5:31    2 1:09:55 
    3  746 Natalie Heneghan         17 F   Cedarburg          WI    3 10:40    4  3:14    3   43:35  27.5    3   57:28    3  1:04    3 18:15  5:54    3 1:16:46 
    4  645 Mayce Davidson           16 F   Waupaca            WI    4 13:30    2  2:31    4   51:51  23.1    4 1:07:51    1  0:35    4 19:41  6:21    4 1:28:06 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  802 Johanna Sumnicht         20 F   Green Bay          WI                          2   40:22  29.7    1   51:28    2  0:40    3 14:59  4:50    1 1:07:07 
    2  804 Rachel Rohde             22 F   Fort Atkinson      WI    4  8:43    8  2:42    4   41:03  29.2    2   52:27    4  0:46    6 17:43  5:43    2 1:10:55 
    3  603 Rebecca Kempfert         22 F   Kiel               WI   13 13:59   12  3:19    1   39:43  30.2    5   57:00    3  0:44    2 14:26  4:40    3 1:12:08 
    4  727 Danielle Degrand         23 F   Green Bay          WI    2  7:29    2  2:18   12   47:30  25.3    7   57:16    9  1:04    5 16:13  5:14    4 1:14:32 
    5  825 Jennifer Westfall        22 F   Neenah             WI    1  7:19    7  2:41    5   42:30  28.2    3   52:28   16  1:20   11 20:49  6:43    5 1:14:37 
    6  749 Becka Klein              21 F   Crystal Lake       IL    7 10:40   10  3:03    6   43:32  27.6    6   57:14    8  1:02    7 18:12  5:53    6 1:16:27 
    7  815 Callie Bartels           24 F   Ogdensburg         WI   15 15:55   16  3:46    8   43:41  27.5   13 1:03:21    1  0:38    1 13:55  4:30    7 1:17:53 
    8  828 Leah Schwartz            23 F   Middleton          WI    3  7:53   14  3:27    7   43:38  27.5    4   54:57   17  1:38   16 22:39  7:19    8 1:19:13 
    9  686 Lisa Vanmeter            24 F   Wisconsin Rapids   WI    9 11:45    1  2:10   10   44:34  26.9    8   58:27   13  1:16    8 19:48  6:24    9 1:19:30 
   10  833 Jessica Ramel            20 F   Random Lake        WI   17 16:09    6  2:37    3   40:54  29.3   10   59:40    7  0:59   10 20:21  6:34   10 1:20:59 
   11  737 Jennifer Henschel        21 F   Clintonville       WI   10 13:31    4  2:29   16   49:30  24.2   15 1:05:29    5  0:50    4 16:13  5:14   11 1:22:31 
   12  683 Alyssa Laselle           20 F   Neenah             WI   11 13:35   11  3:12    9   43:50  27.4   11 1:00:37   15  1:17   12 21:40  7:00   12 1:23:33 
   13  854 Whitney Oftedahl         21 F   Iola               WI    6 10:38    3  2:22   13   47:39  25.2   12 1:00:39   11  1:14   13 21:47  7:02   13 1:23:38 
   14  861 Lindsay Bedor            22 F   Appleton           WI    8 10:56    5  2:32   11   45:39  26.3    9   59:05   12  1:14   18 26:33  8:34   14 1:26:52 
   15  841 Tara Korotka             21 F   Manawa             WI   14 14:08   13  3:23   17   49:31  24.2   17 1:07:01    6  0:57    9 20:12  6:31   15 1:28:09 
   16  837 Manda Olson              22 F   Eau Claire         WI   12 13:53   15  3:32   15   48:11  24.9   16 1:05:35   14  1:16   14 22:32  7:16   16 1:29:22 
   17  876 Marianne Fritz           24 F   Sheboygan Falls    WI    5  9:42    9  3:03   18   50:39  23.7   14 1:03:23   18  2:18   17 25:47  8:19   17 1:31:27 
   18  734 Ashley Strobel           23 F   Nekoosa            WI   16 16:03   17  3:59   14   47:59  25.0   18 1:08:00   10  1:10   15 22:33  7:17   18 1:31:42 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  765 Janelle Olund            25 F   Marshfield         WI    4 10:33    4  2:39    1   42:43  28.1    1   55:54   13  1:38    1 16:01  5:10    1 1:13:32 
    2  693 Abigail Nadler           28 F   Lake Mills         WI    2 10:27    1  2:09    3   44:19  27.1    2   56:54    7  1:10    5 19:11  6:12    2 1:17:14 
    3  605 Rachel Frandrup          29 F   St Paul            MN    3 10:28   10  3:04    5   46:40  25.7    4 1:00:12    2  1:00    3 17:29  5:39    3 1:18:40 
    4  830 Stephanie Barman         29 F   Cross Plains       WI    1  8:21    2  2:30    7   48:07  24.9    3   58:58    1  0:47    8 20:11  6:31    4 1:19:55 
    5  711 Lizeth Medina            26 F   Waupaca            WI   13 13:53    8  2:59    4   45:23  26.4    6 1:02:14   10  1:16    2 17:03  5:30    5 1:20:31 
    6  760 Stacey Reuss             29 F   Neenah             WI    7 11:19   15  5:22    2   43:33  27.6    5 1:00:13   15  2:42    7 19:37  6:20    6 1:22:31 
    7  730 Jamie Schroeder          29 F   Waupaca            WI    9 12:23    6  2:55    6   47:08  25.5    7 1:02:25   11  1:22    6 19:35  6:20    7 1:23:21 
    8  626 Katie Sipiora            25 F   Greenville         WI    6 11:11    7  2:56    8   48:40  24.7    8 1:02:45    5  1:07    9 21:26  6:55    8 1:25:18 
    9  838 Angela Steingraber       25 F   Manawa             WI   11 13:29   12  4:00   14   50:31  23.8   12 1:07:59    3  1:04    4 17:58  5:48    9 1:27:00 
   10  790 Julia Martinson          29 F   New London         WI    5 10:56   14  4:48    9   48:46  24.6    9 1:04:30   12  1:24   11 21:35  6:58   10 1:27:28 
   11  695 Sara Nadler              25 F   Fort Atkinson      WI   10 12:57    3  2:37   10   49:04  24.5   10 1:04:37    9  1:12   14 25:37  8:16   11 1:31:26 
   12  845 Elizabeth Schumacher     28 F   Green Bay          WI   12 13:36    5  2:44   15   51:49  23.2   13 1:08:08   14  1:52   12 22:53  7:23   12 1:32:52 
   13  639 Jessica Derezinski       27 F   Glendale           WI    8 11:28   16  5:55   11   49:27  24.3   11 1:06:49   16  3:12   15 26:56  8:42   13 1:36:56 
   14  697 Megan Passarella         25 F   Waupaca            WI   14 16:06    9  2:59   12   50:07  23.9   14 1:09:12    4  1:06   16 31:10 10:04   14 1:41:27 
   15  811 Beth Firsching           25 F   Huntley            IL   16 26:19   11  3:32   13   50:13  23.9   15 1:20:03    8  1:12   13 23:19  7:32   15 1:44:33 
   16  878 Amanda Van Straten       27 F   Clintonville       WI   15 23:52   13  4:01   16 1:11:23  16.8   16 1:39:15    6  1:10   10 21:28  6:56   16 2:01:52 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  884 Sara Thomas              34 F   Sun Prairie        WI    1  7:56    1  1:10    2   37:22  32.1    1   46:27    1  0:48    1 15:18  4:57    1 1:02:32 
    2  808 Brooke Stelzer           31 F   Chicago            IL    3 10:25    7  2:37    1   36:45  32.7    2   49:46   11  1:07    3 17:26  5:38    2 1:08:19 
    3  870 Amy Whinnery             34 F   Woodbury           WI    2 10:24    2  1:53    4   38:37  31.1    3   50:53   15  1:19    5 17:44  5:44    3 1:09:55 
    4  712 Kristen Bertsch          33 F   Iola               WI   14 12:24    3  2:05    3   37:39  31.9    4   52:07   16  1:19    4 17:29  5:39    4 1:10:54 
    5  872 Kimberly Shingledecker   32 F   New Berlin         WI    8 11:38    6  2:34    7   39:55  30.1    7   54:06   14  1:18    2 16:10  5:13    5 1:11:33 
    6  732 Kimberly Lavold          33 F   Denver             CO    6 10:42   10  3:13    5   39:25  30.4    6   53:19    5  1:03    8 18:52  6:05    6 1:13:12 
    7  731 Jana Swenson             33 F   Mosinee            WI    4 10:31    9  3:07    6   39:39  30.3    5   53:16   26  1:46   12 20:32  6:38    7 1:15:33 
    8  685 Dani Bunnell             33 F   Rothschild         WI    9 11:44    4  2:25   11   43:18  27.7    9   57:27   10  1:07    7 18:51  6:05    8 1:17:24 
    9  678 Kristy Schuette          34 F   Green Bay          WI   12 11:53   17  3:56    9   42:38  28.1   10   58:25    3  0:53   13 20:35  6:39    9 1:19:53 
   10  659 Cristi Spence            32 F   Sheboygan          WI    5 10:31   18  3:56    8   41:17  29.1    8   55:44   25  1:36   20 24:23  7:52   10 1:21:42 
   11  735 Karen Cronn              31 F   Portage            WI   17 13:10   21  4:07   12   43:29  27.6   12 1:00:45    2  0:49   10 20:15  6:32   11 1:21:47 
   12  625 Lisa Arvai               34 F   Franksville        WI   19 14:20   11  3:15   10   43:10  27.8   11 1:00:44    6  1:03   14 20:43  6:41   12 1:22:29 
   13  670 Tricia Morrell           34 F   Greenville         WI   13 11:58    8  2:50   17   48:08  24.9   16 1:02:54   22  1:32    9 19:24  6:16   13 1:23:49 
   14  616 Megan Behm-Smith         31 F   Weyauwega          WI   11 11:52   20  4:03   16   47:52  25.1   17 1:03:46   19  1:26    6 18:39  6:01   14 1:23:50 
   15  816 Megan Koehler            34 F   Waupaca            WI   25 15:12    5  2:30   13   43:32  27.6   13 1:01:12   20  1:27   16 22:31  7:16   15 1:25:09 
   16  793 Karen Salienko           32 F   Plover             WI   20 14:20   13  3:18   14   44:53  26.7   15 1:02:30    7  1:04   17 22:52  7:23   16 1:26:25 
   17  640 Sara Buchholz            30 F   Weyauwega          WI   18 13:25   23  4:16   18   48:37  24.7   19 1:06:17   21  1:28   11 20:21  6:34   17 1:28:05 
   18  671 Amanda Retzak Krump      31 F   Green Bay          WI   10 11:48   14  3:29   19   49:17  24.3   18 1:04:33    9  1:06   19 24:15  7:50   18 1:29:52 
   19  865 Tanya Stippich           32 F   Mequon             WI    7 11:05   15  3:30   15   47:29  25.3   14 1:02:03   23  1:33   25 27:40  8:56   19 1:31:15 
   20  887 Stephanie Niedermair     34 F   Madison            WI   16 13:03   12  3:16   21   51:14  23.4   20 1:07:32    4  0:57   22 24:48  8:00   20 1:33:16 
   21  750 Lisa Helbing             32 F   Oshkosh            WI   24 15:12   25  4:43   20   50:49  23.6   21 1:10:43   13  1:17   18 23:17  7:31   21 1:35:16 
   22  757 Kelly Pucillo            31 F   Waupaca            WI   21 14:26   27  5:29   22   52:06  23.0   22 1:12:00   24  1:33   15 22:21  7:13   22 1:35:54 
   23  654 Karen Peterson           30 F   Waupaca            WI   23 14:45   16  3:34   25   55:34  21.6   24 1:13:52    8  1:05   24 27:36  8:54   23 1:42:32 
   24  673 Christy Sprotte          30 F   Kaukauna           WI   28 20:02   19  4:02   24   55:23  21.7   26 1:19:25   12  1:13   21 24:38  7:57   24 1:45:16 
   25  817 Amy Kessler              33 F   Stevens Point      WI   22 14:43   26  4:44   23   53:43  22.3   23 1:13:09   27  1:54   26 32:33 10:30   25 1:47:35 
   26  660 Kelley Schulz            30 F   Waupaca            WI   15 12:43   28  6:56   26   57:59  20.7   25 1:17:38   28  3:26   23 26:44  8:38   26 1:47:47 
   27  819 Ellen Soper              33 F   Stanley            WI   27 18:59   22  4:07   27 1:05:50  18.2   27 1:28:55   18  1:22   28 33:35 10:50   27 2:03:51 
   28  818 Carol Webster            33 F   Wisconsin Rapids   WI   26 15:45   24  4:21   28 1:08:51  17.4   28 1:28:56   17  1:21   27 33:35 10:50   28 2:03:51 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  729 Becky Stevens            35 F   Waupaca            WI    2 11:00    8  2:27    2   39:02  30.7    1   52:28    1  0:51    2 16:59  5:29    1 1:10:17 
    2  637 Lori Witt                39 F   Oconto Falls       WI   22 14:00    7  2:24    1   38:14  31.4    3   54:36   13  1:23    1 15:43  5:04    2 1:11:41 
    3  687 Kelly Baker              35 F   Fond Du Lac        WI    5 11:28    3  2:02    8   41:46  28.7    5   55:14   35  2:31    3 17:07  5:32    3 1:14:51 
    4  756 Jennifer Novotny         36 F   Stevens Point      WI   29 14:25   19  3:41    3   39:14  30.6    9   57:19   24  1:49    4 17:27  5:38    4 1:16:33 
    5  888 Rhonda Bartels           35 F   Kaukauna           WI    8 12:04    9  2:36    5   40:58  29.3    7   55:37   18  1:28   10 20:28  6:37    5 1:17:31 
    6  738 Rhonda Narlock           37 F   Hancock            WI    3 11:10   10  2:37    6   41:04  29.2    4   54:51    7  1:11   15 22:20  7:13    6 1:18:21 
    7  721 Chris Oswald             38 F   Appleton           WI   19 13:01    2  2:00   10   42:15  28.4    8   57:15   21  1:37   11 20:31  6:37    7 1:19:22 
    8  877 Cari Mathwig Ramsei      39 F   Lacrosse           WI    1 10:05    4  2:07    7   41:28  28.9    2   53:39    9  1:13   24 24:34  7:56    8 1:19:25 
    9  862 Amber Carlsen            38 F   Appleton           WI   13 12:32   22  4:01    9   41:50  28.7   10   58:22   10  1:14    8 20:18  6:33    9 1:19:53 
   10  708 Tracy Winn               39 F   Indianapolis       IN   15 12:46    1  1:50    4   40:57  29.3    6   55:33   20  1:35   20 23:32  7:36   10 1:20:39 
   11  892 Jennifer Matthehes       38 F   New Glarus         WI   23 14:02   15  3:20   12   43:00  27.9   12 1:00:22   32  2:01    6 18:33  5:59   11 1:20:55 
   12  784 Kim Blum                 39 F   Onalaska           WI    6 11:31   29  4:46   21   46:25  25.9   17 1:02:41    6  1:11    5 18:23  5:56   12 1:22:14 
   13  719 Amy Parks                37 F   Stevens Point      WI   10 12:11    6  2:20   15   44:25  27.0   11   58:55   12  1:20   16 22:29  7:16   13 1:22:43 
   14  634 Michelle Charapata       36 F   Waupaca            WI   20 13:01   18  3:37   14   44:23  27.0   15 1:01:00   25  1:53   12 21:05  6:48   14 1:23:56 
   15  846 Dana Rhodes              37 F   Waupaca            WI   32 15:05    5  2:12   13   43:06  27.8   13 1:00:23   11  1:17   19 23:00  7:26   15 1:24:39 
   16  893 Amy Rietz                36 F   Greenleaf          WI   16 12:50   16  3:31   22   47:44  25.1   23 1:04:04    2  0:51    9 20:28  6:36   16 1:25:22 
   17  607 Beth Saunders            37 F   Waupaca            WI   21 13:35   26  4:38   19   45:26  26.4   19 1:03:38   23  1:38   18 22:43  7:20   17 1:27:58 
   18  614 Gail Feher               38 F   Waupaca            WI   26 14:15   17  3:31   11   42:59  27.9   14 1:00:44   16  1:26   32 26:36  8:35   18 1:28:45 
   19  894 Katie Veith              36 F   Fremont            WI    4 11:20   12  2:53   25   48:36  24.7   18 1:02:49   15  1:25   25 24:38  7:57   19 1:28:51 
   20  701 Tara Rhodes              37 F   Waupun             WI   31 14:34   11  2:38   26   49:29  24.3   26 1:06:40   19  1:33   13 21:06  6:49   20 1:29:18 
   21  631 Crystal Gavin            35 F   Madision           WI   18 12:57   32  5:29   18   45:20  26.5   21 1:03:44   28  1:59   21 23:42  7:39   21 1:29:23 
   22  632 Marcella Blomwillis      35 F   Sheboygan          WI   17 12:56   31  5:28   17   45:19  26.5   20 1:03:42   31  2:00   22 23:42  7:39   22 1:29:23 
   23  782 Jennifer Falck           38 F   Seymour            WI   11 12:19   34  5:44   16   44:31  27.0   16 1:02:33   34  2:11   27 24:45  7:59   23 1:29:28 
   24  781 Kristin Dallege          36 F   Nekoosa            WI   24 14:03   23  4:02   23   47:56  25.0   25 1:06:00    5  1:11   17 22:30  7:16   24 1:29:39 
   25  807 Katy Schroeder           39 F   Green Bay          WI    7 11:46   13  3:12   30   54:43  21.9   27 1:09:40    4  1:07   14 21:56  7:05   25 1:32:41 
   26  810 Kim Seidler              39 F   Greenville         WI   33 15:58   14  3:18   31   55:06  21.8   31 1:14:21    8  1:11    7 20:07  6:30   26 1:35:38 
   27  842 Diana Jones              39 F   Iola               WI   28 14:24   28  4:46   27   51:03  23.5   28 1:10:12   29  1:59   26 24:40  7:58   27 1:36:50 
   28  655 Trina Kiefer             37 F   Stoughton          WI   12 12:30   24  4:10   24   48:14  24.9   24 1:04:53   33  2:10   34 30:34  9:52   28 1:37:37 
   29  895 Betsy Hiess              38 F   Stevens Point      WI   30 14:29   25  4:29   29   53:41  22.4   30 1:12:38   22  1:38   23 24:26  7:53   29 1:38:41 
   30  689 Debby Manske             37 F   Wild Rose          WI   25 14:06   20  3:44   20   46:15  25.9   22 1:04:03   17  1:27   35 33:18 10:45   30 1:38:47 
   31  615 Ronda Hitz               39 F   Oshkosh            WI    9 12:05   30  5:20   28   53:06  22.6   29 1:10:31   14  1:23   33 28:17  9:08   31 1:40:09 
   32  755 Ann Polzin-Jensen        37 F   Antigo             WI   27 14:24   33  5:34   32   55:17  21.7   32 1:15:13   26  1:55   29 25:30  8:14   32 1:42:37 
   33  679 Stacie Rasmussen         37 F   Northridge         CO   14 12:38   35  7:05   34   59:25  20.2   33 1:19:07   30  1:59   30 26:15  8:28   33 1:47:20 
   34  707 Tracey Schroeder         37 F   Rosendale          WI   34 20:07   27  4:41   33   55:42  21.5   34 1:20:29   27  1:57   28 24:55  8:03   34 1:47:20 
   35  881 Angela Ditmeyer          39 F   Bear Creek         WI   35 23:52   21  3:55   35   59:57  20.0   35 1:27:43    3  1:01   31 26:31  8:33   35 1:55:14 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  736 Laurie Ramich            42 F   Neenah             WI    1  8:09    1  1:06    1   36:46  32.6    1   46:00    2  0:50    1 14:54  4:49    1 1:01:44 
    2  898 Lisa Beck                43 F   Pardeeville        WI    7 11:33    4  2:15    2   37:47  31.8    2   51:34    5  1:04    7 18:42  6:02    2 1:11:19 
    3  641 Jodi Schmoldt            42 F   Iola               WI    5 10:27    6  2:30    7   41:43  28.8    5   54:39    1  0:46    4 17:47  5:45    3 1:13:10 
    4  684 Teri Meyer               44 F   Berlin             WI   12 12:15    3  2:10    5   40:15  29.8    6   54:39    8  1:12    5 17:58  5:48    4 1:13:48 
    5  664 Bonnie Christner         42 F   Stevens Point      WI   18 12:49    9  3:05    3   38:27  31.2    4   54:19   16  1:23    6 18:07  5:51    5 1:13:48 
    6  869 Luann Larue              41 F   Wausau             WI    3  9:26   10  3:10    4   39:49  30.1    3   52:24    3  0:57   17 20:51  6:44    6 1:14:12 
    7  762 Pat Miceli               44 F   Chicago            IL    4 10:04   23  4:27   10   43:04  27.9    9   57:35   26  2:10    2 15:34  5:02    7 1:15:18 
    8  644 Jane Lenkart             42 F   Wauwatosa          WI    8 11:41    5  2:26    6   41:30  28.9    7   55:36   23  1:48   14 20:30  6:37    8 1:17:53 
    9  740 Kelly Krause             43 F   Berlin             WI   17 12:39   15  3:15    8   42:40  28.1   10   58:33   11  1:16    8 19:28  6:17    9 1:19:16 
   10  739 Cathy Hargrave           44 F   Berlin             WI   16 12:38   14  3:15    9   42:41  28.1   11   58:34   12  1:16    9 19:30  6:18   10 1:19:19 
   11  690 Wendy Hill               42 F   Appleton           WI    9 11:42    2  1:53   17   45:24  26.4   13   58:58    9  1:15   15 20:38  6:40   11 1:20:50 
   12  663 Debbie Plunkett          43 F   Waupaca            WI   15 12:35   11  3:11   15   44:38  26.9   14 1:00:23    4  1:02   18 21:10  6:50   12 1:22:34 
   13  771 Teri Metropulos          42 F   Appleton           WI   25 16:41   17  3:44   13   44:35  26.9   20 1:04:59   18  1:29    3 16:53  5:27   13 1:23:20 
   14  741 Traci Sterweis           42 F   Waupaca            WI    2  9:16   13  3:13   16   45:06  26.6    8   57:34   20  1:41   22 24:17  7:50   14 1:23:31 
   15  667 Maria Gulan              43 F   Mosinee            WI   21 13:47   21  4:07   11   43:12  27.8   15 1:01:05   29  2:54   11 19:57  6:26   15 1:23:55 
   16  618 Dawn Wittig              40 F   Sheboygan          WI   20 13:38   27  5:01   14   44:37  26.9   16 1:03:16   21  1:43   10 19:44  6:22   16 1:24:41 
   17  642 Joan Smetana-Dremel      43 F   Waupaca            WI   19 13:15   22  4:15   19   46:57  25.6   19 1:04:26   10  1:15   13 20:18  6:33   17 1:25:58 
   18  779 Lara Glick               41 F   Reedsburg          WI    6 10:42   18  3:49   12   44:22  27.0   12   58:52   24  2:02   27 27:15  8:48   18 1:28:08 
   19  883 Jill Pierret             40 F   Appleton           WI   14 12:34    8  2:42   20   48:41  24.6   17 1:03:57   13  1:17   21 23:21  7:32   19 1:28:34 
   20  850 Megan Skalla             40 F   Greenville         WI   23 14:31   26  4:54   18   46:07  26.0   21 1:05:31   15  1:19   19 21:45  7:01   20 1:28:34 
   21  806 Gina Tristani            43 F   Green Bay          WI   22 14:02   16  3:26   25   50:51  23.6   22 1:08:18   14  1:18   12 20:00  6:27   21 1:29:35 
   22  759 Kim Bonneville           40 F   Appleton           WI   13 12:32    7  2:39   22   49:05  24.4   18 1:04:15   25  2:04   25 26:30  8:33   22 1:32:47 
   23  812 Jennifer Whitney         40 F   Hortonville        WI   24 15:46   19  3:51   23   49:41  24.2   24 1:09:17    7  1:08   20 22:23  7:14   23 1:32:48 
   24  783 Brooke Griebel           43 F   Oregon             WI   26 17:25   25  4:39   21   48:47  24.6   25 1:10:50   27  2:20   16 20:44  6:42   24 1:33:52 
   25  794 Melanie Waldron          42 F   Black Creek        WI   11 12:01   29  7:33   24   49:43  24.1   23 1:09:15   28  2:51   24 26:07  8:26   25 1:38:12 
   26  849 Charlotte Kaufman        41 F   Monico             WI   10 11:56   20  3:53   28   56:42  21.2   26 1:12:29    6  1:04   26 26:46  8:38   26 1:40:18 
   27  770 Tracey Klabunde          41 F   Menasha            WI   29 22:28   24  4:39   27   51:36  23.3   28 1:18:42   17  1:26   28 28:32  9:13   27 1:48:39 
   28  696 Lorri Rohde              41 F   Appleton           WI   27 19:59   28  5:59   26   51:05  23.5   27 1:17:03   22  1:45   29 31:03 10:01   28 1:49:50 
   29  855 Wendy Voss               40 F   Amherst            WI   28 22:19   12  3:13   29 1:01:32  19.5   29 1:27:02   19  1:33   23 25:42  8:18   29 1:54:17 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  801 Marie Sumnicht           48 F   Green Bay          WI    3  9:41    3  2:42    3   39:05  30.7    2   51:27    4  0:54    1 13:47  4:27    1 1:06:06 
    2  797 Therese McKenzie         45 F   Whitewater         WI    4 10:53    1  1:54    1   37:21  32.1    1   50:06    5  0:58    3 18:27  5:57    2 1:09:30 
    3  622 Mary Feldt               48 F   Almond             WI    8 12:35    2  2:25    2   37:37  31.9    3   52:37    1  0:36    2 18:14  5:53    3 1:11:26 
    4  824 Jean Westfall            49 F   Neenah             WI    6 11:06    7  3:12    4   41:20  29.0    4   55:37    9  1:12    4 18:48  6:04    4 1:15:37 
    5  769 Jane Lambesis            49 F   Mt Prospect        IL    2  9:40   10  4:24    5   42:08  28.5    5   56:11   10  1:19    5 19:35  6:19    5 1:17:05 
    6  628 Kathy Hartung-Kramer     45 F   Appleton           WI    1  8:41    8  3:13    9   45:48  26.2    6   57:41    2  0:38    7 20:07  6:30    6 1:18:25 
    7  857 Connie Negaard           47 F   Stevens Point      WI    7 11:39    5  2:57    7   44:20  27.1    8   58:54    6  1:02    6 19:41  6:21    7 1:19:37 
    8  722 Kim Holliday             49 F   Berlin             WI    5 10:56    9  3:39    6   43:31  27.6    7   58:05    8  1:12    8 20:41  6:41    8 1:19:58 
    9  698 Jane Heil                45 F   Edgar              WI    9 13:31    6  3:10    8   44:56  26.7    9 1:01:37    7  1:10    9 20:44  6:42    9 1:23:30 
   10  699 Annette Bower            45 F   Mosinee            WI   10 13:47    4  2:49   10   47:09  25.5   10 1:03:45    3  0:49   10 23:51  7:42   10 1:28:23 
   11  710 Linda Williamson         45 F   Appleton           WI   12 15:59   11  4:53   11   48:15  24.9   11 1:09:07   11  1:33   11 24:08  7:47   11 1:34:46 
   12  656 Liz Sumnicht             48 F   Appleton           WI   11 15:53   12  5:59   12   51:08  23.5   12 1:12:59   12  2:01   12 28:30  9:12   12 1:43:28 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  886 Paula Liske              50 F   Medford            WI    8 12:17    1  1:48    1   36:56  32.5    1   51:00    4  1:01    1 14:44  4:46    1 1:06:44 
    2  860 Audrey Laszewski         50 F   Green Bay          WI    2 10:00    9  3:06    2   39:29  30.4    3   52:34   13  1:33    2 18:29  5:58    2 1:12:35 
    3  646 Sandy Blanchard          51 F   Eau Claire         WI    1  9:41    2  2:11    3   40:32  29.6    2   52:23    5  1:03    4 19:38  6:20    3 1:13:04 
    4  703 Susan McFarland          52 F   Stevens Point      WI    5 11:18    5  2:33    9   43:15  27.7    5   57:05    9  1:13    7 20:24  6:35    4 1:18:41 
    5  702 Sandy Huser              51 F   Junction City      WI   12 13:50    6  2:37    4   41:48  28.7    7   58:13    2  0:52    6 19:53  6:25    5 1:18:58 
    6  662 Patty Riske              53 F   Athens             WI    3 10:45    7  2:54    7   42:57  27.9    4   56:35   10  1:14    9 22:56  7:24    6 1:20:44 
    7  772 Diana Gabbert            53 F   Waupaca            WI    6 11:36    8  3:01   11   44:08  27.2    9   58:44    6  1:09    8 21:07  6:49    7 1:20:59 
    8  786 Cathy Swarthout          52 F   Elm Grove          WI    4 10:54   15  4:34    8   43:12  27.8    8   58:39   17  3:25    5 19:43  6:22    8 1:21:46 
    9  704 Christine Derezinski     52 F   Junction City      WI    9 12:48    3  2:24    5   42:13  28.4    6   57:23   12  1:22   11 23:10  7:29    9 1:21:54 
   10  680 Cheryl Denton            52 F   Wausau             WI   15 15:32   13  3:55    6   42:54  28.0   12 1:02:19   14  1:40    3 19:15  6:13   10 1:23:13 
   11  789 Lori McCarthy            52 F   Greenville         WI    7 12:16   11  3:35   12   44:33  26.9   10 1:00:23    1  0:46   12 23:11  7:29   11 1:24:19 
   12  831 Deb Baumbach             53 F   Appleton           WI   11 13:29   12  3:41   13   45:45  26.2   13 1:02:55    8  1:12   13 24:01  7:45   12 1:28:07 
   13  672 Jane Marx                53 F   Scandinavia        WI   14 14:22   10  3:20   10   44:07  27.2   11 1:01:48    7  1:09   14 25:35  8:15   13 1:28:32 
   14  890 Cheryl Copps             54 F   Junction City      WI   13 14:04    4  2:32   15   50:58  23.5   15 1:07:34    3  0:59   10 22:57  7:25   14 1:31:29 
   15  766 Luann Killoren           52 F   Fremont            WI   10 12:48   14  4:07   14   50:32  23.7   14 1:07:26   15  2:01   15 27:57  9:01   15 1:37:23 
   16  752 Tammy Walters            51 F   Oconto             WI   16 16:10   16  5:05   17 1:04:48  18.5   17 1:26:02   11  1:16   16 32:00 10:20   16 1:59:17 
   17  754 Mary Berg                54 F   Sheboygan          WI   17 16:32   17  5:38   16   59:49  20.1   16 1:21:58   16  3:06   17 35:50 11:34   17 2:00:53 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  840 Julie Sprangers          55 F   Menasha            WI    2 11:32    2  2:48    1   42:49  28.0    1   57:08    3  1:43    1 17:59  5:48    1 1:16:49 
    2  676 Victoria Andersen        55 F   Hewitt             WI    1 10:33    4  5:20    2   44:31  27.0    2 1:00:23    1  0:53    5 28:09  9:05    2 1:29:24 
    3  692 Jill Nadler              55 F   Lake Mills         WI    4 13:00    1  2:47    3   48:52  24.6    3 1:04:39    2  1:03    3 25:55  8:22    3 1:31:36 
    4  606 Ellen Martinson          55 F   New London         WI    3 12:43    3  4:49    4 1:03:43  18.8    4 1:21:14    4  1:46    2 23:26  7:34    4 1:46:25 
    5  650 Nancy Schanke            56 F   Fremont            WI    6 18:29    5  6:26    5 1:04:41  18.6    5 1:29:35    5  2:19    4 26:35  8:35    5 1:58:28 
    6  733 Susan Martin             55 F   Waupaca            WI    5 15:54    6  7:59    6 1:05:54  18.2    6 1:29:46    6  4:31    6 34:57 11:17    6 2:09:14 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  773 Mary Kucksdorf           61 F   Waupaca            WI    2 13:37    2  3:03    2   43:35  27.5    1 1:00:14    1  1:01    1 18:56  6:07    1 1:20:09 
    2  748 Linda Lind               60 F   Mukwonago          WI    3 14:59    1  2:50    1   43:17  27.7    2 1:01:05    2  1:26    4 24:18  7:51    2 1:26:47 
    3  675 Ruth Domack              60 F   Fitchburg          WI    1 12:46    4  4:25    3   46:03  26.1    3 1:03:14    4  1:54    3 22:52  7:23    3 1:27:59 
    4  613 Linda Behm               61 F   Weyauwega          WI    4 17:25    3  3:26    4   54:02  22.2    4 1:14:52    3  1:35    2 22:49  7:22    4 1:39:14 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 95
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 11 - 15
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  633 Baxter Arndt             14 M   Cedarburg          WI    2 11:01    2  2:09    1   34:14  35.1    1   47:22    2  0:49    1 14:46  4:46    1 1:02:56 
    2  747 Jackson Aton             13 M   Redgranite         WI    1  8:49    3  2:19    2   40:12  29.9    2   51:18    3  1:09    2 15:20  4:57    2 1:07:46 
    3  691 Joe Jung                 11 M   Appleton           WI    4 11:42    1  1:52    4   45:22  26.5    4   58:55    1  0:47    3 20:53  6:44    3 1:20:34 
    4  871 Aaron Christensen        15 M   Pardeeville        WI    3 11:06    4  3:28    3   44:15  27.1    3   58:48    4  1:24    4 25:43  8:18    4 1:25:54 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 16 - 19
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  800 Sean McKenzie            17 M   Whitewater         WI    1  8:02    1  1:44    1   36:36  32.8    1   46:21    1  0:30    1 14:02  4:32    1 1:00:51 
    2  775 Andrew Mott              19 M   Middleton          WI    4 10:47    6  3:49    3   38:57  30.8    4   53:32    3  0:44    2 15:20  4:57    2 1:09:35 
    3  889 Zach Corlett             19 M   Wrightstown        WI    3 10:21    3  2:47    5   39:23  30.5    3   52:30    7  1:54    4 16:13  5:14    3 1:10:36 
    4  665 Michael Knippen          16 M   Germantown         WI    5 11:16    4  3:15    2   37:32  32.0    2   52:02    6  0:57    5 18:00  5:49    4 1:10:58 
    5  852 Fraizier Reiland         19 M   Wauwatosa          WI    2  9:09    2  2:36    7   43:50  27.4    5   55:35    5  0:56    6 18:18  5:55    5 1:14:48 
    6  700 Isaac Bower              16 M   Mosinee            WI                          6   43:45  27.4    6   57:54    4  0:47    7 19:20  6:14    6 1:17:59 
    7  880 Aaron Wolfe              18 M   Eau Claire         WI    6 19:05    5  3:27    4   39:20  30.5    7 1:01:51    2  0:41    3 16:01  5:10    7 1:18:32 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  788 James Swarthout          21 M   Elm Grove          WI    4 10:32    3  2:13    2   37:29  32.0    3   50:13    1  0:34    1 14:20  4:38    1 1:05:07 
    2  803 Ryan Rohde               24 M   Fort Atkinson      WI    2  9:21    5  2:44    1   36:47  32.6    1   48:51    4  0:41    4 17:11  5:33    2 1:06:43 
    3  796 Quinn McKenzie           20 M   Whitewater         WI    3  9:38    1  1:44    3   37:36  31.9    2   48:57    2  0:39    6 17:51  5:46    3 1:07:25 
    4  787 Trent Swarthout          22 M   Elm Grove          WI    5 10:36    2  2:12    4   39:10  30.6    4   51:57    5  0:50    2 14:40  4:44    4 1:07:27 
    5  853 Cameron Reiland          21 M   Wauwatosa          WI    1  8:59    4  2:19    5   41:47  28.7    5   53:04    3  0:41    5 17:27  5:38    5 1:11:11 
    6  681 Nathan Denton            21 M   Wausau             WI    6 14:23    6  3:47    6   42:16  28.4    6 1:00:26    6  0:58    3 14:58  4:50    6 1:16:21 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  776 Marc Storma              26 M   Milwaukee          WI    2 11:44    2  2:11    1   35:32  33.8    1   49:26    3  1:09    3 17:14  5:34    1 1:07:49 
    2  694 Jonathan Nadler          25 M   Fort Atkinson      WI    1  9:13    1  2:06    2   39:08  30.7    2   50:25    4  1:10    4 18:28  5:58    2 1:10:02 
    3  827 Jon Lang                 28 M   Wausau             WI    6 16:47    4  3:11    3   40:25  29.7    3 1:00:22    2  1:05    1 16:31  5:20    3 1:17:57 
    4  823 Nic Sydorowicz           29 M   Nekoosa            WI    3 12:28    3  2:30    5   45:39  26.3    4 1:00:36    1  0:52    2 16:45  5:25    4 1:18:12 
    5  768 Matthew Wendland         27 M   Weston             WI    4 13:50    6  3:32    6   45:56  26.1    6 1:03:17    6  1:47    5 18:59  6:08    5 1:24:02 
    6  767 Matthew Schliewe         29 M   Sheboygan          WI    5 16:26    5  3:28    4   42:24  28.3    5 1:02:18    5  1:30    6 22:02  7:07    6 1:25:49 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  610 Joshua Behm              30 M   Birmingham         AL    4 10:20    1  2:17    2   38:07  31.5    3   50:44    6  1:13    2 17:16  5:35    1 1:09:12 
    2  623 Dominic Frandrup         34 M   Waupaca            WI    2  9:56    8  3:28    1   35:59  33.3    1   49:21   11  1:43    6 18:30  5:58    2 1:09:34 
    3  658 Matthew Spence           30 M   Sheboygan          WI    1  7:52    4  3:04    4   39:00  30.8    2   49:54    8  1:20    5 18:27  5:57    3 1:09:40 
    4  866 Jon Sherwood             34 M   St Paul            MN    3 10:05    3  2:48    3   38:16  31.4    4   51:08    4  1:02    8 19:00  6:08    4 1:11:09 
    5  863 Scott Josephson          30 M   Minneapolis        MN    9 14:58    2  2:20    5   39:41  30.2    5   56:58    1  0:45    1 16:29  5:19    5 1:14:11 
    6  723 Joseph Pecore            30 M   Waupaca            WI   10 15:15    6  3:23    6   40:59  29.3    6   59:37    5  1:08    7 18:36  6:00    6 1:19:20 
    7  834 Blayne Roselle           32 M   Whitewater         WI    6 12:16    7  3:23    7   45:29  26.4    7 1:01:07    3  0:57    3 17:28  5:38    7 1:19:31 
    8  720 Eric McCarthy            30 M   Sun Prairie        WI    7 13:32   10  4:15    8   47:17  25.4    9 1:05:03    9  1:25    4 17:39  5:42    8 1:24:06 
    9  835 Phillip Klamm            32 M   Edgerton           WI    5 11:45    5  3:11    9   48:59  24.5    8 1:03:54    2  0:52    9 23:09  7:28    9 1:27:55 
   10  751 Tom Helbing              32 M   Oshkosh            WI    8 14:22   11  5:17   11   59:19  20.2   10 1:18:57   10  1:25   10 23:53  7:42   10 1:44:14 
   11  674 Dan Sprotte              31 M   Kaukauna           WI   11 20:02    9  4:03   10   55:20  21.7   11 1:19:24    7  1:14   11 24:38  7:57   11 1:45:15 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  814 Joel Karls               39 M   Menasha            WI    3 10:00    4  2:27    1   34:01  35.3    2   46:27    7  1:23    1 12:00  3:53    1   59:49 
    2  624 David Arvai              37 M   Franksville        WI    1  8:29    1  1:29    2   34:10  35.1    1   44:07    1  0:45    2 15:03  4:52    2   59:55 
    3  859 Paul Charapata           37 M   Waupaca            WI    4 10:04    2  1:46    3   36:19  33.0    3   48:08    9  1:33    6 16:49  5:26    3 1:06:29 
    4  713 Tim Lencki               39 M   Waupaca            WI    5 11:11    3  2:15    5   38:56  30.8    4   52:21    2  0:50    3 16:03  5:11    4 1:09:12 
    5  791 Ryan Redmann             35 M   Brandon            WI    6 11:40    7  3:10    4   38:14  31.4    6   53:03    8  1:32    5 16:33  5:21    5 1:11:07 
    6  795 Christopher Gusmer       39 M   Waupaca            WI    2  9:56   11  3:39    6   39:25  30.4    5   52:59    6  0:57    7 18:14  5:53    6 1:12:09 
    7  666 Steve Hepp               36 M   Port Edwards       WI    9 12:53    6  3:00    7   39:28  30.4    7   55:20    4  0:54    4 16:10  5:13    7 1:12:22 
    8  805 Allen Flogel             39 M   Oregon             WI    7 12:26   12  3:41    8   40:08  29.9    8   56:15    3  0:52    8 18:24  5:56    8 1:15:30 
    9  714 Ty Beck                  35 M   Oregon             WI    8 12:29    8  3:15    9   40:44  29.5    9   56:28   12  1:40   11 19:55  6:26    9 1:18:03 
   10  688 Jeff Baker               37 M   Fond Du Lac        WI   11 13:02   10  3:26   10   41:04  29.2   10   57:31   13  1:45    9 19:02  6:09   10 1:18:17 
   11  875 Matthew Fochs            37 M   Scandinavia        WI   10 12:53    5  2:43   12   43:50  27.4   11   59:26    5  0:57   10 19:22  6:15   11 1:19:43 
   12  778 Michael Glick            39 M   Reedsburg          WI   13 14:20   13  4:30   11   42:21  28.3   12 1:01:11   10  1:38   13 25:29  8:13   12 1:28:17 
   13  885 Ryan Jones               36 M   Iola               WI   12 13:50    9  3:22   13   51:21  23.4   13 1:08:32   11  1:40   12 24:39  7:58   13 1:34:50 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  602 Robb Johnson             44 M   West Bend          WI    1  8:09    1  1:17    1   31:35  38.0    1   41:00    1  0:43    1 12:36  4:04    1   54:18 
    2  705 Scott Tessen             44 M   Waupaca            WI   11 12:45    3  2:24    2   36:39  32.7    3   51:47   18  1:49   10 18:33  6:00    2 1:12:08 
    3  764 Tony Biolo               40 M   Wisconsin Rapids   WI   10 12:03   11  3:52    3   37:26  32.1    4   53:20    8  1:12   12 19:17  6:13    3 1:13:48 
    4  718 Scott Tucker             41 M   Caledonia          WI    2  9:18   22  5:47   10   42:46  28.1    7   57:50   17  1:40    2 15:37  5:03    4 1:15:07 
    5  608 Patrick Jarvis           42 M   Greenville         WI    5 10:27    2  1:48   16   45:20  26.5    6   57:34    7  1:08    3 16:28  5:19    5 1:15:09 
    6  839 Tom Schneider            40 M   Franklin           WI    3  9:38    4  2:53    4   39:07  30.7    2   51:37   22  2:15   18 21:36  6:58    6 1:15:27 
    7  668 Jon Gulan                44 M   Mosinee            WI   12 13:07   17  4:49    6   41:06  29.2   11   59:01   14  1:32    5 17:32  5:40    7 1:18:05 
    8  636 Andy Witt                40 M   Oconto Falls       WI    6 11:04    6  3:09    5   39:33  30.3    5   53:45   11  1:20   19 23:10  7:29    8 1:18:14 
    9  820 Rob May                  40 M   Racine             WI    8 11:41   21  5:18    7   41:15  29.1    8   58:14   20  1:55    7 18:10  5:52    9 1:18:18 
   10  821 Brad Wendt               40 M   Appleton           WI    9 11:41   20  5:17    8   41:20  29.0    9   58:18   19  1:50    8 18:11  5:52   10 1:18:18 
   11  619 Todd Wittig              43 M   Sheboygan          WI   13 13:13   16  4:32   13   44:23  27.0   14 1:02:07   10  1:17    4 16:48  5:26   11 1:20:12 
   12  785 Lyle Blum                41 M   Onalaska           WI    7 11:24   15  4:13   12   43:55  27.3   12   59:31    6  1:06   15 19:38  6:20   12 1:20:14 
   13  891 Herb Mueller             41 M   New Glarus         WI   17 14:04    8  3:20   11   42:58  27.9   13 1:00:20   21  2:03    9 18:33  5:59   13 1:20:55 
   14  864 John Pulvemacher         40 M   Oak Creek          WI    4 10:17   14  4:12   14   44:27  27.0   10   58:55   12  1:28   16 21:30  6:57   14 1:21:52 
   15  843 Tod Besaw                42 M   Scandinavia        WI   14 13:29    7  3:16   17   46:05  26.0   15 1:02:48    5  1:04    6 18:08  5:51   15 1:21:59 
   16  682 Thomas Laine             40 M   South Milwaukee    WI   16 13:59   10  3:36   15   45:15  26.5   16 1:02:50   16  1:40   11 19:13  6:12   16 1:23:41 
   17  900 Fran Schmidt             40 M   Hortonville        WI   22 20:22    5  3:07    9   42:28  28.3   17 1:05:56    2  0:57   13 19:24  6:16   17 1:26:17 
   18  858 Chris Widolff            40 M   Scandinavia        WI   18 14:05    9  3:21   19   50:43  23.7   18 1:08:09    4  0:59   20 24:41  7:58   18 1:33:47 
   19  709 Barry Dewall             43 M   Appleton           WI   19 16:00   18  4:52   18   48:18  24.8   19 1:09:08   13  1:32   22 26:24  8:31   19 1:37:04 
   20  882 Michael Ditmeyer         42 M   Bear Creek         WI   20 17:02   12  3:57   21   55:06  21.8   21 1:16:03   15  1:39   17 21:31  6:57   20 1:39:12 
   21  856 Victor Voss              42 M   Amherst            WI   15 13:54   19  5:02   20   53:37  22.4   20 1:12:32    9  1:17   21 25:47  8:19   21 1:39:35 
   22  677 Gary Strohwig            40 M   Slinger            WI   21 18:56   13  4:06   22   56:50  21.1   22 1:19:51    3  0:58   14 19:37  6:20   22 1:40:25 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  777 Mark Meyer               45 M   Neenah             WI    2  8:26    2  1:40    1   31:11  38.5    1   41:16    4  0:52    2 14:23  4:39    1   56:30 
    2  638 Robert Graves            48 M   Neenah             WI    1  7:43    1  1:32    2   33:25  35.9    2   42:39    3  0:44    4 15:51  5:07    2   59:14 
    3  798 Jim McKenzie             49 M   Whitewater         WI    5  9:10    4  1:50    6   37:05  32.4    5   48:04    5  0:53    1 14:21  4:38    3 1:03:17 
    4  653 John McKenzie            45 M   Rochester          MN    6  9:55    3  1:45    5   36:36  32.8    6   48:16    2  0:40    3 15:40  5:04    4 1:04:35 
    5  809 Keith Lasanske           46 M   Colgate            WI    4  8:48    6  2:56    4   35:20  34.0    4   47:03    7  1:23    6 16:48  5:25    5 1:05:13 
    6  742 Gerard Wolfe             49 M   Eau Claire         WI    7 10:34    5  2:55    3   33:32  35.8    3   47:00    9  1:40    7 17:10  5:32    6 1:05:49 
    7  774 William Mott             48 M   Middleton          WI    3  8:43    7  3:06    7   38:30  31.2    7   50:18    1  0:40    5 16:29  5:19    7 1:07:26 
    8  851 Michael Reiland          45 M   Wauwatosa          WI    8 11:07    8  3:17    9   44:18  27.1    9   58:41    6  1:07    8 18:20  5:55    8 1:18:07 
    9  836 Bill Morgan              49 M   Mequon             WI    9 11:46   10  3:34    8   42:46  28.1    8   58:05   11  2:17    9 20:10  6:31    9 1:20:32 
   10  873 David Ames               46 M   Depere             WI   10 12:52    9  3:31   10   52:42  22.8   10 1:09:04    8  1:24   11 23:23  7:33   10 1:33:50 
   11  612 Paul Christensen         49 M   Pine River         WI   11 23:08   11  4:54   11   53:57  22.2   11 1:21:58   10  1:41   10 21:10  6:50   11 1:44:48 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  780 Dirk Van Doren           51 M   Nichols Hills      OK    1 11:20    1  1:54    1   34:01  35.3    1   47:15    4  1:21    2 17:47  5:45    1 1:06:22 
    2  832 Larry Baumbach           54 M   Appleton           WI    3 14:10    2  3:27    2   41:46  28.7    3   59:22    1  0:49    1 17:04  5:31    2 1:17:14 
    3  715 Robert Tews              50 M   Waupaca            WI    4 14:48    3  3:33    3   42:22  28.3    4 1:00:42    2  0:56    3 18:41  6:02    3 1:20:18 
    4  617 Paul Groh                50 M   Hubertus           WI                          4   44:38  26.9    2   58:42    5  4:12    4 22:38  7:19    4 1:25:31 
    5  761 John Miceli              51 M   Depere             WI    2 12:30    4  4:38    5   49:33  24.2    5 1:06:40    3  1:05    5 22:44  7:20    5 1:30:28 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  844 Gregory Black            58 M   Mequon             WI    1 10:12    3  2:46    1   35:32  33.8    1   48:30    1  1:04    2 17:01  5:30    1 1:06:34 
    2  848 Dennis Zielinski         56 M   Baldwin            WI    2 10:54    2  2:08    2   36:54  32.5    2   49:55    4  1:29    3 17:45  5:44    2 1:09:08 
    3  896 Pat Youles               59 M   Mosinee            WI    3 13:48    1  1:46    3   37:55  31.6    3   53:27    2  1:21    1 16:40  5:23    3 1:11:27 
    4  753 Ralph Uttke              59 M   Antigo             WI    7 18:41    5  4:35    4   38:24  31.3    4 1:01:39    5  1:41    4 21:34  6:58    4 1:24:52 
    5  635 Stephen Halsey           58 M   Monticello         WI    5 14:21    6  5:31    6   45:40  26.3    6 1:05:32    3  1:23    5 22:22  7:13    5 1:29:15 
    6  627 Gary Marx                55 M   Scandinavia        WI    4 14:03    4  3:33    5   45:17  26.5    5 1:02:52    6  1:41    6 25:12  8:08    6 1:29:44 
    7  649 Peter Gasper             55 M   Fremont            WI    6 18:28    7  6:27    7 1:04:40  18.6    7 1:29:35    7  2:13    7 26:41  8:37    7 1:58:28 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  630 Tim Mulloy               60 M   Oshkosh            WI    1  9:24    1  2:00    1   35:25  33.9    1   46:48    1  1:12    1 17:24  5:37    1 1:05:23 
    2  706 Art Pahnke               61 M   Oakfield           WI    2 20:15    2  4:26    2   56:00  21.4    2 1:20:39    2  1:51    2 24:51  8:01    2 1:47:20 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======
    1  611 Jack Behm                65 M   Weyauwega          WI    1 10:46    1  3:17    1   38:17  31.3    1   52:19    1  1:09    1 20:54  6:45    1 1:14:21 
    2  728 James Reiher             66 M   Delafield          WI    2 21:28    2  5:34    2   44:11  27.2    2 1:11:12    2  2:44    2 30:59 10:00    2 1:44:54 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 95
Place Bib  Name                    Age Sex City             ST  Rank Swim  Rank Trn.1 Rank Rank Bike    Rate Rank Bike Cu Rank Trn.2 Rank Run  Pace Rank Finish
===== ==== ======================= === === ================ === ==== ==== ===== ===== ==== ==== ======== === ==== ======= ==== ===== ==== ==== ==== ==== ======