Young Life Triathlon -
Detroit Lakes, MN
8/20/2016

race logo










					                                                          YOUNG LIFE TRIATHLON
                                      Detroit Lakes City Park - Detroit Lake, MN - August 20, 2016
                                                   500 Meter Swim - 20K Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/19    464 Spencer Uetz            Grand Forks        ND  24 M    40 12:18  2:15  1:09    1   31:20 23.8  0:52    2   17:37  5:40 1:03:14 
    2   1/22    457 Thomas Loegering        West Fargo         ND  32 M    26 11:29  2:06  1:55    3   32:47 22.7  0:46    5   20:13  6:31 1:07:07 
    3   2/22    338 Brad Lowery             Sioux Falls        SD  34 M    36 12:12  2:14  1:14   19   36:03 20.7  1:06    1   17:16  5:34 1:07:49 
    4   3/22    282 Jake Greenstein         West Fargo         ND  36 M    19 11:00  2:01  1:25    6   34:05 21.9  0:52   10   20:58  6:45 1:08:19 
    5   1/15    261 Carter Evenson          Fargo              ND  51 M     7 10:06  1:51  1:15    4   33:02 22.6  1:21   21   22:46  7:20 1:08:28 
    6   2/19     26 Andy Happe              Fargo              ND  27 M     5  9:51  1:49  1:37   18   36:01 20.7  0:38   11   21:17  6:51 1:09:23 
    7   4/22    341 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  31 M    42 12:24  2:16  1:13   13   35:04 21.3  0:42    7   20:40  6:39 1:10:02 
    8   5/22    253 Justin Domogalla        Park Rapids        MN  35 M    22 11:15  2:04  1:34   17   36:01 20.7  0:47    9   20:58  6:45 1:10:33 
    9   6/22    397 Tony Schwan             Aberdeen           SD  32 M    18 10:59  2:01  1:13    9   34:47 21.4  0:49   23   22:53  7:22 1:10:39 
   10   3/19    292 Joshua Hintz            Fargo              ND  24 M    35 12:11  2:14  1:44   20   36:04 20.7  0:43    8   20:45  6:41 1:11:24 
   11   7/22    301 Frank Johnson           Hallock            MN  30 M    70 13:40  2:30  1:01    5   33:53 22.0  0:51   18   22:09  7:08 1:11:32 
   12   1/15    402 Brian Sitz              Hazen              ND  42 M    20 11:04  2:02  1:19   16   35:44 20.9  1:09   22   22:47  7:20 1:12:01 
   13   2/15    430 Thomas Wubben           Ankeny             IA  49 M     6  9:57  1:50  1:34    8   34:38 21.5  1:21   41   24:37  7:56 1:12:05 
   14   1/26    319 Calie Larkin            West Fargo         ND  39 F    53 13:03  2:24  1:28    7   34:24 21.7  0:56   24   23:06  7:26 1:12:54 
   15   4/19    291 Moses Heppner           Fargo              ND  26 M    44 12:30  2:18  4:06   23   36:24 20.5  2:11    3   18:03  5:49 1:13:12 
   16   8/22    391 Nic Sauer               Fargo              ND  30 M    31 11:56  2:11  2:09   41   38:34 19.3  1:15    4   19:28  6:16 1:13:20 
   17   2/26    288 Missy Heilman           West Fargo         ND  38 F    32 12:02  2:12  1:43   25   36:34 20.4  0:54   20   22:15  7:10 1:13:26 
   18   3/15    274 Kelly Geiger            Fargo              ND  40 M    57 13:15  2:26  1:45   21   36:16 20.6  0:57   17   22:06  7:07 1:14:17 
   19   5/19    463 Aaron Tait              Detroit Lakes      MN  28 M    63 13:33  2:29  1:43   31   37:30 19.9  1:12    6   20:20  6:33 1:14:18 
   20   9/22    215 Joshua Barten           Lindstrom          MN  35 M    34 12:10  2:14  1:35   29   37:24 19.9  1:27   15   21:44  7:00 1:14:19 
   21   2/15    316 Pete Lambertz           West Fargo         ND  52 M    16 10:54  2:00  2:09   14   35:32 21.0  1:04   50   25:27  8:12 1:15:05 
   22   1/7     356 Dennis Nelson           Henderson          NV  61 M    69 13:40  2:30  1:09    2   32:19 23.1  1:23   65   26:40  8:35 1:15:09 
   23  10/22    321 Chad Larson             Hawley             MN  39 M    38 12:14  2:15  2:05   12   35:03 21.3  1:20   42   24:39  7:57 1:15:19 
   24   1/25    210 Kate Astrup             Fargo              ND  20 F     2  9:38  1:46  1:41   40   38:21 19.4  0:47   49   25:20  8:10 1:15:46 
   25   6/19    383 Jordan Rheault          West Fargo         ND  22 M   135 16:59  3:07  1:32   11   34:54 21.4  1:07   13   21:32  6:56 1:16:02 
   26   7/19    247 Jordan Davis            Bismarck           ND  25 M    15 10:52  2:00  2:27   36   38:06 19.6  1:01   30   23:52  7:41 1:16:15 
   27   4/15    293 Paul Holm               Fargo              ND  44 M    54 13:08  2:24  2:13   15   35:36 20.9  1:40   29   23:42  7:38 1:16:16 
   28  11/22    280 Jason Glynn             Fargo              ND  38 M    71 13:43  2:31  2:32   10   34:48 21.4  1:32   31   24:04  7:45 1:16:37 
   29   1/7     466 Hunter Ditterich        Vergas             MN  17 M    27 11:33  2:07  2:33   53   40:16 18.5  1:11   12   21:19  6:52 1:16:50 
   30   1/7     233 Kari Callahan           Fargo              ND  52 F    28 11:34  2:07  1:35   45   39:06 19.1  0:46   40   24:35  7:55 1:17:34 
   31   3/15    324 John Lavin              Clearbook          MN  50 M   103 15:26  2:50  2:18   26   37:02 20.1  1:15   16   21:49  7:02 1:17:48 
   32  12/22    365 Joshua Page             Detroit Lakes      MN  35 M    47 12:34  2:18  1:19   43   38:59 19.1  1:10   46   25:08  8:06 1:19:08 
   33   5/15    460 Paul Olson              Jamestown          ND  41 M    11 10:19  1:54  2:21   44   39:04 19.1  0:39   68   26:55  8:40 1:19:16 
   34   6/15    271 Luis Garcia             Fargo              ND  46 M    30 11:53  2:11  1:27   55   40:45 18.3  1:24   38   24:26  7:52 1:19:52 
   35   2/25    406 Kristin Sorvig          Fargo              ND  29 F    24 11:22  2:05  2:15   58   41:01 18.2  1:19   33   24:09  7:47 1:20:05 
   36   7/15    273 Matthew Garrison        Forest Lake        MN  41 M    61 13:22  2:27  2:00   28   37:24 19.9  0:55   62   26:28  8:32 1:20:07 
   37   3/26    456 Katy D. Johnson         Grand Forks        ND  38 F    33 12:06  2:13  2:06   42   38:36 19.3  1:58   52   25:33  8:14 1:20:17 
   38   4/15    318 Paul Landgraf           White Bear Lake    MN  57 M    51 12:54  2:22  2:19   39   38:16 19.5  1:13   55   25:44  8:17 1:20:23 
   39   5/15    374 Craig Pool              Fargo              ND  57 M    78 14:00  2:34  2:04   33   37:51 19.7  1:25   48   25:16  8:08 1:20:34 
   40   3/25    223 Melissa Paakh           Detroit Lakes      MN  24 F     3  9:44  1:47  2:06   81   44:01 16.9  0:51   32   24:05  7:45 1:20:44 
   41  13/22    429 William Wischer         Fargo              ND  30 M    75 13:55  2:33  2:21   56   40:46 18.3  0:51   25   23:07  7:27 1:20:58 
   42   4/26    220 Amy Bergan              Fargo              ND  32 F    59 13:17  2:26  1:57   37   38:13 19.5  1:43   56   25:51  8:20 1:20:59 
   43   8/19    218 Jon Bell-Clement        Fargo              ND  21 M    29 11:45  2:09  1:49   70   42:50 17.4  1:28   26   23:24  7:32 1:21:14 
   44  14/22    240 Aaron Christopherson    Fargo              ND  31 M    41 12:21  2:16  2:36   46   39:24 18.9  2:11   44   24:53  8:01 1:21:22 
   45   9/19    428 Alex Widner             Moorhead           MN  20 M    95 14:55  2:44  1:59   63   42:01 17.8  0:55   14   21:38  6:58 1:21:26 
   46   8/15    232 Jeff Cadwell            Grand Marais       MN  49 M    96 14:59  2:45  1:40   34   37:59 19.6  1:30   53   25:34  8:14 1:21:40 
   47  10/19    330 John Lewer              Rice               MN  26 M   100 15:14  2:48  2:20   51   40:07 18.6  0:39   27   23:26  7:33 1:21:45 
   48   5/26    427 Debbie Wellman          Fergus Falls       MN  38 F    56 13:14  2:26  2:14   22   36:16 20.6  1:22   94   28:50  9:17 1:21:54 
   49   4/25    245 Claire Danner           Detroit Lakes      MN  29 F    37 12:14  2:15  2:21   84   44:14 16.9  0:56   19   22:14  7:10 1:21:56 
   50   5/25    314 Abby Kratzke            Moorhead           MN  22 F    50 12:53  2:22  1:36   62   41:52 17.8  0:44   45   24:55  8:02 1:21:58 
   51   6/15    328 Dave Leker              West Fargo         ND  50 M    25 11:24  2:06  1:38   49   40:02 18.6  1:33   83   28:02  9:02 1:22:37 
   52  11/19    384 Brenin Richardson       Detroit Lakes      MN  23 M    68 13:38  2:30  2:34   59   41:07 18.1  1:01   39   24:34  7:55 1:22:52 
   53   1/26    209 Beth Astrup             Fargo              ND  49 F    48 12:44  2:20  2:55   64   42:06 17.7  0:57   37   24:20  7:50 1:23:01 
   54  12/19    297 Ben Jagim               Moorhead           MN  27 M    49 12:49  2:21  1:45   75   43:16 17.2  0:36   47   25:08  8:06 1:23:33 
   55  15/22    417 Frode Tilden            Fargo              ND  39 M    65 13:35  2:29  3:08   24   36:28 20.5  2:20   85   28:11  9:05 1:23:39 
   56   6/25    272 Kelly Garrison          Forest Lake        MN  29 F    60 13:18  2:26  2:34   65   42:21 17.6  0:59   54   25:42  8:17 1:24:52 
   57   2/26    250 Annette Deforest        Bismarck           ND  48 F    45 12:31  2:18  2:15   32   37:44 19.8  1:43  117   30:57  9:58 1:25:08 
   58   7/25    262 Jarren Fallgatter       Driscoll           ND  21 F     4  9:50  1:48  2:03   93   45:07 16.5  0:40   76   27:43  8:56 1:25:21 
   59   2/7     317 Karl Landgraf           White Bear Lake    MN  17 M    46 12:33  2:18  3:51   86   44:36 16.7  1:09   28   23:33  7:35 1:25:40 
   60  16/22    434 Doug Zinke              Bismarck           ND  33 M    73 13:50  2:32  2:39   57   40:58 18.2  0:56   72   27:21  8:49 1:25:43 
   61  17/22    311 Tim Kozojed             Hillsboro          ND  35 M   139 17:12  3:09  2:26   50   40:06 18.6  1:53   34   24:15  7:49 1:25:50 
   62   6/26    270 Laura Fugleberg         Roseau             MN  30 F    17 10:59  2:01  2:08   79   43:43 17.1  1:19   78   27:48  8:57 1:25:55 
   63  18/22    367 Eric Parvey             Fargo              ND  30 M   129 16:41  3:04  2:04   27   37:17 20.0  1:21   93   28:50  9:17 1:26:10 
   64   7/15    461 Jay Richardson          Fargo              ND  56 M    83 14:29  2:39  4:09   38   38:14 19.5  1:32   90   28:40  9:14 1:27:02 
   65   7/26    290 Naomi Hensrud           Grand Forks        ND  32 F    86 14:40  2:41  2:26   67   42:27 17.6  2:07   51   25:30  8:13 1:27:08 
   66   9/15    204 Darin Adams             Detroit Lakes      MN  45 M    84 14:32  2:40  3:55   47   39:43 18.8  1:21   80   27:52  8:59 1:27:21 
   67   8/25    257 Alexandra Eades         Fargo              ND  23 F    14 10:39  1:57  2:23  102   45:57 16.2  1:51   69   26:57  8:41 1:27:44 
   68   8/15    454 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  54 M   106 15:31  2:51  2:00   35   37:59 19.6  2:40  107   29:55  9:38 1:28:02 
   69   9/15    345 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  55 M    52 12:58  2:23  3:07  101   45:56 16.2  0:50   57   25:55  8:21 1:28:44 
   70  13/19    331 Joseph Lindgaard        Detroit Lakes      MN  28 M    62 13:31  2:29  2:15   73   43:13 17.3  1:47   84   28:03  9:02 1:28:47 
   71   3/26    305 Jennifer Jorgenson      Minneapolis        MN  44 F    88 14:42  2:42  2:23   30   37:28 19.9  1:57  132   32:38 10:30 1:29:06 
   72   4/26    206 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  40 F    94 14:53  2:44  2:34   83   44:13 16.9  1:32   59   26:10  8:26 1:29:19 
   73  14/19    315 Nickolas Krebsbach      Maple Grove        MN  26 M    85 14:39  2:41  3:05   48   40:01 18.6  2:03  103   29:34  9:31 1:29:21 
   74   5/26    343 Kathy Marshik           Little Falls       MN  42 F     1  9:24  1:43  3:36   54   40:34 18.4  2:59  138   33:33 10:48 1:30:04 
   75   9/25    313 Quinn Kragenbring       Alexandria         MN  22 F    58 13:15  2:26  2:43   89   44:51 16.6  1:47   77   27:45  8:56 1:30:20 
   76   6/26    392 Tiffany Scheel          Fargo              ND  42 F    23 11:22  2:05  2:42   94   45:14 16.5  1:11  108   30:16  9:45 1:30:44 
   77   7/26    329 Sarah Leschinsky        Maple Grove        MN  41 F   108 15:32  2:51  2:33   78   43:41 17.1  0:45   86   28:19  9:07 1:30:47 
   78   8/26    435 Tonya Zinke             Bismarck           ND  32 F    76 13:56  2:33  3:18   98   45:42 16.3  1:38   61   26:21  8:29 1:30:53 
   79   1/10    203 Anna Aberle             Fargo              ND  19 F    13 10:20  1:54  2:52  122   48:58 15.2  1:04   81   27:53  8:59 1:31:06 
   80  15/19    410 Jonathon Strege         Wahpeton           ND  29 M    72 13:47  2:32  2:36  131   49:30 15.1  1:09   36   24:19  7:50 1:31:19 
   81  16/19    403 Thor Skoe               Grand Forks        ND  23 M    10 10:17  1:53  1:47   80   43:57 17.0  1:42  139   33:39 10:50 1:31:20 
   82   2/7     360 Betsy Norby             Detroit Lakes      MN  54 F    89 14:44  2:42  2:06  109   47:33 15.7  2:20   43   24:40  7:57 1:31:20 
   83   9/26    468 Ann Jarvis              Fargo              ND  35 F   144 17:28  3:12  3:06   69   42:47 17.4  1:23   70   27:04  8:43 1:31:47 
   84   2/7     412 Thomas Swanson          Bismarck           ND  61 M   161 19:04  3:30  3:29   52   40:11 18.6  1:20   79   27:49  8:58 1:31:50 
   85   3/7     309 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  73 M    81 14:09  2:36  1:58   61   41:51 17.8  2:24  122   31:42 10:13 1:32:01 
   86  10/26    387 Moriya Rufer            Detroit Lakes      MN  39 F    39 12:16  2:15  4:15  137   50:45 14.7  1:11   35   24:16  7:49 1:32:42 
   87   8/26    289 Colleen Heimstead       Fargo              ND  45 F    64 13:34  2:29  3:27   76   43:34 17.1  1:16  116   30:53  9:57 1:32:43 
   88  11/26    267 Alicia Finkral          Breckenridge       MN  38 F   121 16:14  2:59  4:38   82   44:12 16.9  1:21   66   26:46  8:37 1:33:09 
   89   9/26    284 Christy Haire           Breckenridge       MN  47 F   102 15:19  2:48  3:17  108   47:31 15.7  1:25   58   26:08  8:25 1:33:38 
   90  10/15    414 Jeff Swenson            Fargo              ND  59 M   114 15:57  2:55  3:31  103   46:10 16.2  1:02   71   27:07  8:44 1:33:46 
   91  10/25    409 Danielle Steer          Minneapolis        MN  29 F   112 15:54  2:55  3:29   77   43:37 17.1  1:27  102   29:33  9:31 1:33:58 
   92  11/15    361 Michael Norby           Detroit Lakes      MN  55 M   134 16:59  3:07  2:23   90   45:00 16.6  1:00   97   29:00  9:20 1:34:19 
   93  10/26    214 Joan Baltezore          West Fargo         ND  49 F   111 15:50  2:54  3:46  104   46:32 16.0  1:14   74   27:27  8:51 1:34:48 
   94  12/26    426 Molly Welch             Pelican Rapids     MN  36 F    91 14:46  2:42  2:00   96   45:22 16.4  0:53  130   32:27 10:27 1:35:26 
   95  13/26    462 Rachael Smith           Altona             MA  32 F   146 17:43  3:15  5:25   72   43:12 17.3  2:06   75   27:38  8:54 1:36:03 
   96  11/25    207 Carrie Alme             Fargo              ND  26 F    99 15:09  2:47  2:43  138   50:47 14.7  0:50   73   27:23  8:49 1:36:50 
   97  11/26    344 Liane Mauch             Mantador           ND  46 F   160 18:58  3:28  2:45   87   44:36 16.7  0:55  105   29:51  9:37 1:37:03 
   98  14/26    326 Amanda Leavy            East Grand Forks   MN  35 F   116 16:03  2:56  3:59  106   46:54 15.9  1:17   96   29:00  9:20 1:37:10 
   99  15/26    352 Meghan Mooney           Vadnais Heights    MN  36 F    79 14:02  2:34  3:01   71   43:03 17.3  2:20  149   35:02 11:17 1:37:27 
  100   2/10    379 Sydney Quibell          Fargo              ND  13 F    12 10:20  1:54  4:20  134   50:00 14.9  0:58  124   32:00 10:18 1:37:35 
  101  10/15    320 Gary Larsen             Moorhead           MN  46 M   177 21:33  3:57  3:13   92   45:04 16.5  1:41   60   26:10  8:26 1:37:40 
  102  12/26    268 Julie Fletcher          Ottertail          MN  49 F   158 18:41  3:25  3:00  116   48:13 15.5  0:59   67   26:55  8:40 1:37:46 
  103  13/26    211 Tami Bachmeier          Fargo              ND  42 F   127 16:32  3:02  3:06   91   45:01 16.6  2:05  120   31:07 10:01 1:37:50 
  104  19/22    248 Brian Dean              Minneapolis        MN  37 M   117 16:06  2:57  3:27  107   47:14 15.8  1:17  106   29:53  9:37 1:37:55 
  105  14/26    243 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  46 F   115 15:59  2:56  4:04  100   45:52 16.3  1:15  118   30:58  9:58 1:38:06 
  106  17/19    246 Kyle Danner             Detroit Lakes      MN  27 M   123 16:17  2:59  2:25   95   45:21 16.4  1:45  131   32:29 10:28 1:38:15 
  107  16/26    239 Kristen Chisholm        Little Canada      MN  32 F   130 16:45  3:04  3:23  112   47:46 15.6  1:04  101   29:28  9:29 1:38:25 
  108   3/10    465 Abby Aberle             Fargo              ND  17 F     9 10:16  1:53  2:22  132   49:34 15.0  0:56  151   35:24 11:24 1:38:31 
  109  12/15    235 Sean Carroll            Plymouth           MN  55 M    97 15:03  2:46  4:20   60   41:43 17.9  4:19  140   33:40 10:50 1:39:03 
  110   4/7     241 Tony Chu                Grand Forks        ND  64 M   170 19:57  3:39  2:29   66   42:23 17.6  2:43  121   31:33 10:10 1:39:04 
  111   5/7     419 Edward Van Hal          Fargo              ND  61 M   164 19:28  3:34  3:50  117   48:20 15.4  0:59   63   26:30  8:32 1:39:05 
  112  15/26    217 Jenny Bellas            Fargo              ND  45 F    21 11:09  2:03  3:21  133   49:46 15.0  1:30  141   33:55 10:55 1:39:40 
  113   4/10    348 Alexandra Melting       Fargo              ND  14 F     8 10:07  1:51  3:53  148   51:46 14.4  1:16  133   32:44 10:33 1:39:45 
  114  17/26    399 Tara Schwandt           Moorhead           MN  31 F    87 14:41  2:42  5:43  123   49:04 15.2  2:09   88   28:30  9:11 1:40:06 
  115   3/7     385 Sharon Roethel          Detroit Lakes      MN  53 F   105 15:30  2:51  3:49  139   50:49 14.7  1:33   92   28:46  9:16 1:40:26 
  116   3/7     225 Elijah Bradrick         Pelican Rapids     MN  15 M   178 21:41  3:58  3:53   68   42:41 17.5  1:55  111   30:37  9:52 1:40:45 
  117  12/25    418 Kristen Urlacher        Mandan             ND  25 F    77 13:58  2:34  3:50  114   48:10 15.5  1:36  137   33:30 10:47 1:41:03 
  118   4/7     266 Julie Heuber            Moorhead           MN  56 F   107 15:31  2:51  3:04   74   43:14 17.3  2:18  159   36:58 11:54 1:41:04 
  119  13/25    307 Alayna Kabanuk          Moorhead           MN  22 F   142 17:26  3:12  2:12  128   49:22 15.1  1:12  119   31:05 10:01 1:41:14 
  120  18/26    358 Stephanie Nilles        West Fargo         ND  35 F   125 16:32  3:02  2:20  152   52:28 14.2  1:06   95   28:59  9:20 1:41:23 
  121   4/7     256 Tristan Duenow          Fargo              ND  17 M   145 17:35  3:13  4:10  120   48:41 15.3  1:55  100   29:10  9:24 1:41:29 
  122  18/19    254 Anthony Duchene         Crookston          MN  28 M   128 16:41  3:03  3:44   85   44:25 16.8  2:48  144   34:27 11:06 1:42:03 
  123  19/26    423 Jill Wamstad            Hatton             ND  35 F    80 14:08  2:35  4:22  158   54:23 13.7  1:30   82   27:55  9:00 1:42:17 
  124   5/7     231 Connie Bullock          Elbow Lake         MN  56 F   156 18:38  3:25  3:46   99   45:50 16.3  1:19  134   32:47 10:34 1:42:19 
  125  14/25    369 Erin Peterson           Fargo              ND  23 F    66 13:36  2:30  2:36  153   52:29 14.2  1:29  129   32:22 10:25 1:42:30 
  126  20/22    398 Daniel Schwandt         Moorhead           MN  31 M    82 14:09  2:36  4:41  146   51:33 14.5  3:31   91   28:43  9:15 1:42:36 
  127   5/7     393 Alexander Schmidt       Eagan              MN  11 M    43 12:25  2:17  3:52  162   55:09 13.5  1:44  104   29:38  9:33 1:42:46 
  128  11/15    310 Chad Kost               Fargo              ND  46 M   165 19:32  3:35  6:39  125   49:13 15.2  0:58   64   26:35  8:34 1:42:56 
  129   6/7     459 Leanne Montgomery       Edina              MN  54 F   150 18:08  3:19  4:09  105   46:43 16.0  2:20  123   31:55 10:17 1:43:13 
  130  20/26    334 Julie Loiland           Thompson           ND  34 F   141 17:23  3:11  2:44  126   49:16 15.1  0:58  135   32:54 10:36 1:43:13 
  131  16/26    323 Joanne Lavin            Clearbrook         MN  47 F   119 16:08  2:57  3:15  156   53:38 13.9  1:42   98   29:00  9:20 1:43:41 
  132  21/26    380 Sarah Rassier           Grand Forks        ND  33 F    98 15:07  2:46  3:25  127   49:17 15.1  1:24  147   34:51 11:13 1:44:03 
  133   1/3     401 Barb Sinner             West Fargo         ND  60 F   174 21:11  3:53  3:28   88   44:50 16.6  1:16  136   33:25 10:46 1:44:08 
  134  21/22    415 Kevin Teigen            Fargo              ND  32 M   113 15:57  2:55  5:10  115   48:12 15.5  2:46  128   32:13 10:23 1:44:17 
  135  19/19    350 Thomas Mickelson        Fargo              ND  23 M   120 16:14  2:59  4:37  155   52:40 14.2  2:22   89   28:36  9:13 1:44:27 
  136  12/15    265 Joe Farrell             West Fargo         ND  47 M   131 16:46  3:04  2:51  119   48:40 15.3  1:28  150   35:02 11:17 1:44:45 
  137  13/15    255 Brian Duenow            Fargo              ND  44 M   166 19:34  3:35  3:43   97   45:27 16.4  1:28  148   35:00 11:16 1:45:09 
  138   6/7     377 Ethan Quibell           Fargo              ND  10 M   122 16:16  2:59  7:00  147   51:42 14.4  1:51   87   28:28  9:10 1:45:15 
  139  15/25    364 Courtney Osbakken       Grand Forks        ND  21 F   159 18:42  3:26  4:31  129   49:23 15.1  0:48  125   32:03 10:19 1:45:26 
  140  16/25    242 Chelsey Cordes          Henning            MN  28 F   171 20:03  3:40  2:17  110   47:35 15.7  1:29  143   34:11 11:00 1:45:33 
  141  22/22    424 Nicholas Waskosky       Henning            MN  30 M   172 20:06  3:41  4:23  124   49:09 15.2  1:51  109   30:22  9:47 1:45:49 
  142  17/25    283 Liz Haakenson           Haistings          MN  29 F   140 17:23  3:11  2:35  135   50:01 14.9  0:58  155   35:48 11:32 1:46:43 
  143   6/7     394 Richard Schmidt         Lindstrom          MN  70 M   132 16:55  3:06  3:27  113   48:03 15.5  1:44  158   36:42 11:49 1:46:49 
  144  17/26    372 Jeanine Peyerl          West Fargo         ND  42 F   126 16:32  3:02  3:53  163   55:48 13.4  2:10   99   29:10  9:24 1:47:31 
  145  18/26    362 Missy Ohe               Grand Forks        ND  44 F   110 15:41  2:53  3:18  140   51:00 14.6  1:14  157   36:27 11:44 1:47:38 
  146  19/26    433 Toni Zerebeski          Kensington         MN  48 F   168 19:47  3:37  3:06  111   47:42 15.6  2:23  146   34:47 11:12 1:47:43 
  147  22/26    339 Danielle Luebke         Wyndmere           ND  34 F   162 19:17  3:32  3:11  130   49:25 15.1  1:17  152   35:27 11:25 1:48:36 
  148   7/7     285 Stephen Halsey          Monticello         MN  64 M   136 17:01  3:07  5:51  121   48:44 15.3  1:30  154   35:43 11:30 1:48:47 
  149   5/10    219 Cierra Berg             Fargo              ND  16 F   151 18:17  3:21  4:04  142   51:15 14.6  1:27  142   34:06 10:59 1:49:07 
  150   6/10    277 Emma Gjesdahl           Fargo              ND  18 F   118 16:06  2:57  2:49  170   58:40 12.7  1:00  112   30:40  9:53 1:49:14 
  151  23/26    396 Minda Schumacher        Grafton            ND  39 F   104 15:26  2:50  3:37  154   52:40 14.2  1:26  160   37:46 12:10 1:50:54 
  152  13/15    227 Joe Brainard            Twin Valley        MN  55 M   109 15:35  2:51  2:13  151   52:22 14.2  3:53  161   37:58 12:14 1:51:59 
  153  14/15    349 James Melting           Fargo              ND  51 M    74 13:52  2:33  5:25  141   51:05 14.6  1:20  169   41:01 13:12 1:52:40 
  154  24/26    359 Melanie Noonan          West Fargo         ND  39 F   153 18:36  3:25  1:51  136   50:13 14.9  0:56  171   41:23 13:20 1:52:58 
  155  18/25    228 Jordan Brainard         Twin Valley        MN  23 F   147 17:52  3:16  3:27  157   54:23 13.7  1:54  153   35:33 11:27 1:53:06 
  156  20/26    388 Jessica Rugland         Wahpeton           ND  40 F   169 19:49  3:38  2:39  161   54:43 13.6  1:18  145   34:44 11:11 1:53:11 
  157   2/3     216 Mari Bell               Fargo              ND  62 F   124 16:22  3:00  2:56  145   51:32 14.5  2:21  166   40:23 13:00 1:53:32 
  158  21/26    221 Heidi Bierdeman         Fargo              ND  45 F   180 23:35  4:19  4:52  144   51:26 14.5  2:02  126   32:10 10:22 1:54:03 
  159  22/26    342 Lisa Markert            Moorhead           MN  47 F   148 17:52  3:17 10:37  143   51:22 14.5  2:04  127   32:11 10:22 1:54:03 
  160   3/3     455 Shelley Maattala        Grand Forks        ND  67 F   137 17:02  3:07  3:04  118   48:40 15.3  1:27  174   44:59 14:29 1:55:09 
  161  25/26    340 Emily Malone            Staples            MN  32 F   138 17:06  3:08  5:24  160   54:27 13.7  2:08  162   37:59 12:14 1:57:03 
  162   7/7     357 Christian Nilles        Fargo              ND  19 M   133 16:56  3:06  2:58  181 1:07:04 11.1  1:07  110   30:27  9:48 1:58:31 
  163  19/25    238 Hiliary Chisholm        Ada                MN  28 F   167 19:45  3:37  3:35  159   54:26 13.7  1:46  163   39:09 12:36 1:58:39 
  164  26/26    327 Vickie Lee              Fargo              ND  35 F   149 17:56  3:17  2:51  150   52:04 14.3  1:34  176   45:24 14:37 1:59:47 
  165   7/10    381 Adeline Raum            Fargo              ND  12 F   101 15:14  2:48  7:08  171   59:17 12.6  8:40  114   30:44  9:54 2:01:01 
  166   8/10    294 Darby Humann            Fargo              ND  12 F    92 14:47  2:43  7:39  180 1:06:10 11.3  1:43  113   30:44  9:54 2:01:01 
  167   9/10    425 Laney Weibye            Fargo              ND  18 F   163 19:28  3:34  3:33  167   57:12 13.0  1:52  165   39:56 12:51 2:01:59 
  168  20/25    322 Nichole Lass            Minneapolis        MN  28 F   152 18:33  3:24  3:54  166   57:10 13.0  1:35  170   41:08 13:15 2:02:18 
  169  14/15    295 Mitch Humann            Fargo              ND  49 M   176 21:23  3:55  4:04  179 1:06:10 11.3  1:42  115   30:46  9:54 2:04:02 
  170  23/26    304 Jenn Jorgensen          Hoople             ND  40 F   143 17:28  3:12  4:52  178 1:03:53 11.7  1:54  156   36:14 11:40 2:04:19 
  171  21/25    286 Stephanie Hamersky      Fargo              ND  28 F    55 13:13  2:25  6:59  168   57:28 13.0  1:41  177   46:00 14:49 2:05:19 
  172  10/10    335 Abby Loney              West Fargo         ND   9 F   173 20:54  3:50  2:58  165   56:35 13.2  1:29  172   43:33 14:01 2:05:27 
  173  22/25    252 Rachel Deyle            Fargo              ND  25 F    90 14:45  2:42  5:29  169   57:34 13.0  1:35  178   46:16 14:54 2:05:38 
  174  15/15    378 John Quibell            Fargo              ND  54 M    67 13:37  2:30  6:43  149   51:58 14.4  1:25  182   53:04 17:05 2:06:45 
  175  15/15    336 Jason Loney             West Fargo         ND  44 M   181 23:52  4:22  3:02  164   56:33 13.2  1:27  173   43:34 14:02 2:08:27 
  176  23/25    332 Kayla Lindquist         Minnetonka         MN  21 F   154 18:36  3:25  3:38  177 1:03:46 11.7  1:45  167   40:46 13:08 2:08:29 
  177  24/25    333 Mackenzie Lindquist     Minnetonka         MN  23 F   157 18:39  3:25  3:34  172 1:01:14 12.2  4:17  168   40:47 13:08 2:08:29 
  178   7/7     386 Betsy Rogstad           Great Falls        MT  56 F    93 14:51  2:43  3:54  176 1:03:26 11.8  1:06  179   47:46 15:23 2:11:01 
  179  24/26    276 Patricia Gerdes         Moorhead           MN  48 F   182 24:23  4:28  3:45  174 1:02:11 12.0  2:26  164   39:55 12:51 2:12:38 
  180  25/25    366 Bethany Panjini         Fargo              ND  28 F   155 18:37  3:25  5:37  173 1:01:44 12.1  1:35  175   45:07 14:32 2:12:39 
  181  25/26    298 Michelle Jennison       Fargo              ND  42 F   179 21:43  3:59  7:00  175 1:02:31 11.9  2:01  180   48:22 15:34 2:21:35 
  182  26/26    230 Susan Bronson           Wahpeton           ND  40 F   175 21:19  3:54  7:12  182 1:12:58 10.2  2:33  181   48:57 15:46 2:32:58 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  451 Titanium Alloy                                   1  8:25  1:33  0:38    2   37:01 20.1  0:27    1   20:47  6:42 1:07:18 
           Josh Koehnen , Barry Burchill , Joe Burchill           
    2  447 Spuds                                            2 12:26  2:17  3:09    1   34:40 21.5  0:40    2   27:42  8:55 1:18:34 
           Brian Lee , Brian Lee , Dennis Bushy                   


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  437 4th Times a Charm                                1 10:15  1:53  0:44    1   40:12 18.6  0:33    3   28:08  9:04 1:19:51 
           Sarah Kaufenberg , Dustie Bakke , Sarah Kaufenberg     
    2  452 Triple A                                         4 15:03  2:46  0:49    3   44:02 16.9  0:39    1   25:20  8:10 1:25:51 
           Alicia Lokken , Amy Nordby , Amy Jacobson              
    3  436 3 Crazy Heffalumps                               2 12:24  2:17  1:02    2   42:04 17.7  0:37    5   30:54  9:57 1:26:59 
           Hayden Eilertson , Dan Eilertson , Kari Schmitz-Eilert 
    4  444 MPLS Rookies                                     5 15:11  2:47  0:52    4   46:43 16.0  0:37    4   29:57  9:39 1:33:17 
           Rebecca Davis , Annika Harless , Abbey Seashore        
    5  439 Faster Pastors                                   3 14:03  2:35  1:01    6   52:50 14.1  0:41    6   33:59 10:57 1:42:31 
           Erika Buller , Jen Tyler , Jul´┐Ż Ballinger              
    6  442 Grease Lightnin'                                 7 20:01  3:40  1:06    5   47:49 15.6  0:51    7   36:54 11:53 1:46:39 
           Karen Borgeson , Marta Borgeson , Karen Borgeson       
    7  440 GABA                                             6 18:12  3:20  1:13    7 1:00:26 12.3  1:53    2   27:45  8:56 1:49:28 
           Nishita Gaba , Anu Gaba , Anu Gaba                     


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  450 Team Tri Hard                                    1  8:12  1:30  0:47    1   36:28 20.5  0:37    2   21:42  6:59 1:07:44 
           Sydney Gulon , William Herauf , Billie Herauf          
    2  302 Korf-Sauer                                       5 13:45  2:31  0:48    2   40:18 18.5  0:32    5   22:43  7:19 1:18:04 
           Alane Korf , Forrest Sauer , Dan Korf                  
    3  445 Mustache ladies                                  3 12:11  2:14  0:42    5   43:06 17.3  0:30    3   22:07  7:07 1:18:32 
           Mary Marga Nelson , Michael Nelson , Marcus Nelson     
    4  446 Splash,Flash,and Dash                            4 12:23  2:16  0:58    4   42:47 17.4  0:41    4   22:08  7:08 1:18:56 
           Dan Forsberg , Tom Wulfekuhle , Cassie Wulfekuhle      
    5  443 Hyder-Turner                                     2 11:23  2:05  1:06    3   40:37 18.4  0:39    6   27:23  8:49 1:21:05 
           Jay Turner , Bret Hyder , Laura Hyder                  
    6  441 Godspeed & Fairwind                              7 18:11  3:20  1:19    7   58:09 12.8  0:39    1   21:35  6:57 1:39:50 
           Alison Pena , Kent Pena , Ryan Borgeson                
    7  449 Team Trash                                       6 15:10  2:47  1:53    6   50:13 14.9  4:03    7   30:35  9:51 1:41:52 
           Anna Johnson , Thomas Johnson , Thomas Johnson         
    8  438 Diva and a Dude                                  8 22:37  4:09  1:30    8 1:00:47 12.3  1:09    8   45:14 14:34 2:11:15 
           Brett Nilles , Wanda Nilles , Brett Nilles             

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 278 Mike Gjesdahl           Fargo              ND  57 M      2 16:31  3:02  3:14    1   42:21 17.6                                  
 296 Christopher Hutton      Saint Cloud        MN  25 M      1 15:22  2:49  2:28                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Kathy Marshik           Little Falls       MN  42 F    9:24  1:43 
    2 Kate Astrup             Fargo              ND  20 F    9:38  1:46 
    3 Melissa Paakh           Detroit Lakes      MN  24 F    9:44  1:47 
    4 Jarren Fallgatter       Driscoll           ND  21 F    9:50  1:48 
    5 Andy Happe              Fargo              ND  27 M    9:51  1:49 
    6 Thomas Wubben           Ankeny             IA  49 M    9:57  1:50 
    7 Carter Evenson          Fargo              ND  51 M   10:06  1:51 
    8 Alexandra Melting       Fargo              ND  14 F   10:07  1:51 
    9 Abby Aberle             Fargo              ND  17 F   10:16  1:53 
   10 Thor Skoe               Grand Forks        ND  23 M   10:17  1:53 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Spencer Uetz            Grand Forks        ND  24 M   31:20 23.8 
    2 Dennis Nelson           Henderson          NV  61 M   32:19 23.1 
    3 Thomas Loegering        West Fargo         ND  32 M   32:47 22.7 
    4 Carter Evenson          Fargo              ND  51 M   33:02 22.6 
    5 Frank Johnson           Hallock            MN  30 M   33:53 22.0 
    6 Jake Greenstein         West Fargo         ND  36 M   34:05 21.9 
    7 Calie Larkin            West Fargo         ND  39 F   34:24 21.7 
    8 Thomas Wubben           Ankeny             IA  49 M   34:38 21.5 
    9 Tony Schwan             Aberdeen           SD  32 M   34:47 21.4 
   10 Jason Glynn             Fargo              ND  38 M   34:48 21.4 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brad Lowery             Sioux Falls        SD  34 M   17:16  5:34 
    2 Spencer Uetz            Grand Forks        ND  24 M   17:37  5:40 
    3 Moses Heppner           Fargo              ND  26 M   18:03  5:49 
    4 Nic Sauer               Fargo              ND  30 M   19:28  6:16 
    5 Thomas Loegering        West Fargo         ND  32 M   20:13  6:31 
    6 Aaron Tait              Detroit Lakes      MN  28 M   20:20  6:33 
    7 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  31 M   20:40  6:39 
    8 Joshua Hintz            Fargo              ND  24 M   20:45  6:41 
    9 Justin Domogalla        Park Rapids        MN  35 M   20:58  6:45 
   10 Jake Greenstein         West Fargo         ND  36 M   20:58  6:45 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  464 Spencer Uetz            Grand Forks        ND  24   22 12:18  2:15  1:09    1   31:20 23.8  0:52    2   17:37  5:40 1:03:14 
    2  457 Thomas Loegering        West Fargo         ND  32   13 11:29  2:06  1:55    3   32:47 22.7  0:46    5   20:13  6:31 1:07:07 
    3  338 Brad Lowery             Sioux Falls        SD  34   20 12:12  2:14  1:14   18   36:03 20.7  1:06    1   17:16  5:34 1:07:49 
    4  282 Jake Greenstein         West Fargo         ND  36    9 11:00  2:01  1:25    6   34:05 21.9  0:52   10   20:58  6:45 1:08:19 
    5  261 Carter Evenson          Fargo              ND  51    3 10:06  1:51  1:15    4   33:02 22.6  1:21   19   22:46  7:20 1:08:28 
    6   26 Andy Happe              Fargo              ND  27    1  9:51  1:49  1:37   17   36:01 20.7  0:38   11   21:17  6:51 1:09:23 
    7  341 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  31   24 12:24  2:16  1:13   12   35:04 21.3  0:42    7   20:40  6:39 1:10:02 
    8  253 Justin Domogalla        Park Rapids        MN  35   11 11:15  2:04  1:34   16   36:01 20.7  0:47    9   20:58  6:45 1:10:33 
    9  397 Tony Schwan             Aberdeen           SD  32    8 10:59  2:01  1:13    8   34:47 21.4  0:49   21   22:53  7:22 1:10:39 
   10  292 Joshua Hintz            Fargo              ND  24   19 12:11  2:14  1:44   19   36:04 20.7  0:43    8   20:45  6:41 1:11:24 
   11  301 Frank Johnson           Hallock            MN  30   41 13:40  2:30  1:01    5   33:53 22.0  0:51   18   22:09  7:08 1:11:32 
   12  402 Brian Sitz              Hazen              ND  42   10 11:04  2:02  1:19   15   35:44 20.9  1:09   20   22:47  7:20 1:12:01 
   13  430 Thomas Wubben           Ankeny             IA  49    2  9:57  1:50  1:34    7   34:38 21.5  1:21   33   24:37  7:56 1:12:05 
   14  291 Moses Heppner           Fargo              ND  26   26 12:30  2:18  4:06   21   36:24 20.5  2:11    3   18:03  5:49 1:13:12 
   15  391 Nic Sauer               Fargo              ND  30   17 11:56  2:11  2:09   34   38:34 19.3  1:15    4   19:28  6:16 1:13:20 
   16  274 Kelly Geiger            Fargo              ND  40   33 13:15  2:26  1:45   20   36:16 20.6  0:57   17   22:06  7:07 1:14:17 
   17  463 Aaron Tait              Detroit Lakes      MN  28   36 13:33  2:29  1:43   27   37:30 19.9  1:12    6   20:20  6:33 1:14:18 
   18  215 Joshua Barten           Lindstrom          MN  35   18 12:10  2:14  1:35   26   37:24 19.9  1:27   15   21:44  7:00 1:14:19 
   19  316 Pete Lambertz           West Fargo         ND  52    7 10:54  2:00  2:09   13   35:32 21.0  1:04   39   25:27  8:12 1:15:05 
   20  356 Dennis Nelson           Henderson          NV  61   40 13:40  2:30  1:09    2   32:19 23.1  1:23   47   26:40  8:35 1:15:09 
   21  321 Chad Larson             Hawley             MN  39   21 12:14  2:15  2:05   11   35:03 21.3  1:20   34   24:39  7:57 1:15:19 
   22  383 Jordan Rheault          West Fargo         ND  22   74 16:59  3:07  1:32   10   34:54 21.4  1:07   13   21:32  6:56 1:16:02 
   23  247 Jordan Davis            Bismarck           ND  25    6 10:52  2:00  2:27   31   38:06 19.6  1:01   27   23:52  7:41 1:16:15 
   24  293 Paul Holm               Fargo              ND  44   32 13:08  2:24  2:13   14   35:36 20.9  1:40   26   23:42  7:38 1:16:16 
   25  280 Jason Glynn             Fargo              ND  38   42 13:43  2:31  2:32    9   34:48 21.4  1:32   28   24:04  7:45 1:16:37 
   26  466 Hunter Ditterich        Vergas             MN  17   14 11:33  2:07  2:33   44   40:16 18.5  1:11   12   21:19  6:52 1:16:50 
   27  324 John Lavin              Clearbook          MN  50   58 15:26  2:50  2:18   23   37:02 20.1  1:15   16   21:49  7:02 1:17:48 
   28  365 Joshua Page             Detroit Lakes      MN  35   28 12:34  2:18  1:19   35   38:59 19.1  1:10   36   25:08  8:06 1:19:08 
   29  460 Paul Olson              Jamestown          ND  41    5 10:19  1:54  2:21   36   39:04 19.1  0:39   48   26:55  8:40 1:19:16 
   30  271 Luis Garcia             Fargo              ND  46   16 11:53  2:11  1:27   45   40:45 18.3  1:24   31   24:26  7:52 1:19:52 
   31  273 Matthew Garrison        Forest Lake        MN  41   34 13:22  2:27  2:00   25   37:24 19.9  0:55   44   26:28  8:32 1:20:07 
   32  318 Paul Landgraf           White Bear Lake    MN  57   30 12:54  2:22  2:19   33   38:16 19.5  1:13   41   25:44  8:17 1:20:23 
   33  374 Craig Pool              Fargo              ND  57   47 14:00  2:34  2:04   28   37:51 19.7  1:25   38   25:16  8:08 1:20:34 
   34  429 William Wischer         Fargo              ND  30   46 13:55  2:33  2:21   46   40:46 18.3  0:51   22   23:07  7:27 1:20:58 
   35  218 Jon Bell-Clement        Fargo              ND  21   15 11:45  2:09  1:49   55   42:50 17.4  1:28   23   23:24  7:32 1:21:14 
   36  240 Aaron Christopherson    Fargo              ND  31   23 12:21  2:16  2:36   37   39:24 18.9  2:11   35   24:53  8:01 1:21:22 
   37  428 Alex Widner             Moorhead           MN  20   53 14:55  2:44  1:59   51   42:01 17.8  0:55   14   21:38  6:58 1:21:26 
   38  232 Jeff Cadwell            Grand Marais       MN  49   54 14:59  2:45  1:40   29   37:59 19.6  1:30   40   25:34  8:14 1:21:40 
   39  330 John Lewer              Rice               MN  26   56 15:14  2:48  2:20   42   40:07 18.6  0:39   24   23:26  7:33 1:21:45 
   40  328 Dave Leker              West Fargo         ND  50   12 11:24  2:06  1:38   40   40:02 18.6  1:33   53   28:02  9:02 1:22:37 
   41  384 Brenin Richardson       Detroit Lakes      MN  23   39 13:38  2:30  2:34   48   41:07 18.1  1:01   32   24:34  7:55 1:22:52 
   42  297 Ben Jagim               Moorhead           MN  27   29 12:49  2:21  1:45   57   43:16 17.2  0:36   37   25:08  8:06 1:23:33 
   43  417 Frode Tilden            Fargo              ND  39   37 13:35  2:29  3:08   22   36:28 20.5  2:20   55   28:11  9:05 1:23:39 
   44  317 Karl Landgraf           White Bear Lake    MN  17   27 12:33  2:18  3:51   60   44:36 16.7  1:09   25   23:33  7:35 1:25:40 
   45  434 Doug Zinke              Bismarck           ND  33   44 13:50  2:32  2:39   47   40:58 18.2  0:56   50   27:21  8:49 1:25:43 
   46  311 Tim Kozojed             Hillsboro          ND  35   76 17:12  3:09  2:26   41   40:06 18.6  1:53   29   24:15  7:49 1:25:50 
   47  367 Eric Parvey             Fargo              ND  30   69 16:41  3:04  2:04   24   37:17 20.0  1:21   60   28:50  9:17 1:26:10 
   48  461 Jay Richardson          Fargo              ND  56   50 14:29  2:39  4:09   32   38:14 19.5  1:32   58   28:40  9:14 1:27:02 
   49  204 Darin Adams             Detroit Lakes      MN  45   51 14:32  2:40  3:55   38   39:43 18.8  1:21   52   27:52  8:59 1:27:21 
   50  454 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  54   59 15:31  2:51  2:00   30   37:59 19.6  2:40   66   29:55  9:38 1:28:02 
   51  345 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  55   31 12:58  2:23  3:07   65   45:56 16.2  0:50   42   25:55  8:21 1:28:44 
   52  331 Joseph Lindgaard        Detroit Lakes      MN  28   35 13:31  2:29  2:15   56   43:13 17.3  1:47   54   28:03  9:02 1:28:47 
   53  315 Nickolas Krebsbach      Maple Grove        MN  26   52 14:39  2:41  3:05   39   40:01 18.6  2:03   63   29:34  9:31 1:29:21 
   54  410 Jonathon Strege         Wahpeton           ND  29   43 13:47  2:32  2:36   76   49:30 15.1  1:09   30   24:19  7:50 1:31:19 
   55  403 Thor Skoe               Grand Forks        ND  23    4 10:17  1:53  1:47   58   43:57 17.0  1:42   75   33:39 10:50 1:31:20 
   56  412 Thomas Swanson          Bismarck           ND  61   78 19:04  3:30  3:29   43   40:11 18.6  1:20   51   27:49  8:58 1:31:50 
   57  309 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  73   48 14:09  2:36  1:58   50   41:51 17.8  2:24   72   31:42 10:13 1:32:01 
   58  414 Jeff Swenson            Fargo              ND  59   62 15:57  2:55  3:31   66   46:10 16.2  1:02   49   27:07  8:44 1:33:46 
   59  361 Michael Norby           Detroit Lakes      MN  55   73 16:59  3:07  2:23   61   45:00 16.6  1:00   61   29:00  9:20 1:34:19 
   60  320 Gary Larsen             Moorhead           MN  46   85 21:33  3:57  3:13   62   45:04 16.5  1:41   43   26:10  8:26 1:37:40 
   61  248 Brian Dean              Minneapolis        MN  37   63 16:06  2:57  3:27   67   47:14 15.8  1:17   65   29:53  9:37 1:37:55 
   62  246 Kyle Danner             Detroit Lakes      MN  27   66 16:17  2:59  2:25   63   45:21 16.4  1:45   74   32:29 10:28 1:38:15 
   63  235 Sean Carroll            Plymouth           MN  55   55 15:03  2:46  4:20   49   41:43 17.9  4:19   76   33:40 10:50 1:39:03 
   64  241 Tony Chu                Grand Forks        ND  64   82 19:57  3:39  2:29   53   42:23 17.6  2:43   71   31:33 10:10 1:39:04 
   65  419 Edward Van Hal          Fargo              ND  61   79 19:28  3:34  3:50   70   48:20 15.4  0:59   45   26:30  8:32 1:39:05 
   66  225 Elijah Bradrick         Pelican Rapids     MN  15   86 21:41  3:58  3:53   54   42:41 17.5  1:55   69   30:37  9:52 1:40:45 
   67  256 Tristan Duenow          Fargo              ND  17   77 17:35  3:13  4:10   72   48:41 15.3  1:55   62   29:10  9:24 1:41:29 
   68  254 Anthony Duchene         Crookston          MN  28   68 16:41  3:03  3:44   59   44:25 16.8  2:48   77   34:27 11:06 1:42:03 
   69  398 Daniel Schwandt         Moorhead           MN  31   49 14:09  2:36  4:41   78   51:33 14.5  3:31   59   28:43  9:15 1:42:36 
   70  393 Alexander Schmidt       Eagan              MN  11   25 12:25  2:17  3:52   83   55:09 13.5  1:44   64   29:38  9:33 1:42:46 
   71  310 Chad Kost               Fargo              ND  46   80 19:32  3:35  6:39   75   49:13 15.2  0:58   46   26:35  8:34 1:42:56 
   72  415 Kevin Teigen            Fargo              ND  32   61 15:57  2:55  5:10   69   48:12 15.5  2:46   73   32:13 10:23 1:44:17 
   73  350 Thomas Mickelson        Fargo              ND  23   64 16:14  2:59  4:37   82   52:40 14.2  2:22   57   28:36  9:13 1:44:27 
   74  265 Joe Farrell             West Fargo         ND  47   70 16:46  3:04  2:51   71   48:40 15.3  1:28   79   35:02 11:17 1:44:45 
   75  255 Brian Duenow            Fargo              ND  44   81 19:34  3:35  3:43   64   45:27 16.4  1:28   78   35:00 11:16 1:45:09 
   76  377 Ethan Quibell           Fargo              ND  10   65 16:16  2:59  7:00   79   51:42 14.4  1:51   56   28:28  9:10 1:45:15 
   77  424 Nicholas Waskosky       Henning            MN  30   83 20:06  3:41  4:23   74   49:09 15.2  1:51   67   30:22  9:47 1:45:49 
   78  394 Richard Schmidt         Lindstrom          MN  70   71 16:55  3:06  3:27   68   48:03 15.5  1:44   81   36:42 11:49 1:46:49 
   79  285 Stephen Halsey          Monticello         MN  64   75 17:01  3:07  5:51   73   48:44 15.3  1:30   80   35:43 11:30 1:48:47 
   80  227 Joe Brainard            Twin Valley        MN  55   60 15:35  2:51  2:13   81   52:22 14.2  3:53   82   37:58 12:14 1:51:59 
   81  349 James Melting           Fargo              ND  51   45 13:52  2:33  5:25   77   51:05 14.6  1:20   83   41:01 13:12 1:52:40 
   82  357 Christian Nilles        Fargo              ND  19   72 16:56  3:06  2:58   86 1:07:04 11.1  1:07   68   30:27  9:48 1:58:31 
   83  295 Mitch Humann            Fargo              ND  49   84 21:23  3:55  4:04   85 1:06:10 11.3  1:42   70   30:46  9:54 2:04:02 
   84  378 John Quibell            Fargo              ND  54   38 13:37  2:30  6:43   80   51:58 14.4  1:25   85   53:04 17:05 2:06:45 
   85  336 Jason Loney             West Fargo         ND  44   87 23:52  4:22  3:02   84   56:33 13.2  1:27   84   43:34 14:02 2:08:27 
       278 Mike Gjesdahl           Fargo              ND  57   67 16:31  3:02  3:14   52   42:21 17.6                                  
       296 Christopher Hutton      Saint Cloud        MN  25   57 15:22  2:49  2:28                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  319 Calie Larkin            West Fargo         ND  39   22 13:03  2:24  1:28    1   34:24 21.7  0:56    3   23:06  7:26 1:12:54 
    2  288 Missy Heilman           West Fargo         ND  38   15 12:02  2:12  1:43    3   36:34 20.4  0:54    2   22:15  7:10 1:13:26 
    3  210 Kate Astrup             Fargo              ND  20    2  9:38  1:46  1:41    7   38:21 19.4  0:47   11   25:20  8:10 1:15:46 
    4  233 Kari Callahan           Fargo              ND  52   14 11:34  2:07  1:35    9   39:06 19.1  0:46    8   24:35  7:55 1:17:34 
    5  406 Kristin Sorvig          Fargo              ND  29   13 11:22  2:05  2:15   11   41:01 18.2  1:19    5   24:09  7:47 1:20:05 
    6  456 Katy D. Johnson         Grand Forks        ND  38   16 12:06  2:13  2:06    8   38:36 19.3  1:58   13   25:33  8:14 1:20:17 
    7  223 Melissa Paakh           Detroit Lakes      MN  24    3  9:44  1:47  2:06   24   44:01 16.9  0:51    4   24:05  7:45 1:20:44 
    8  220 Amy Bergan              Fargo              ND  32   26 13:17  2:26  1:57    6   38:13 19.5  1:43   15   25:51  8:20 1:20:59 
    9  427 Debbie Wellman          Fergus Falls       MN  38   24 13:14  2:26  2:14    2   36:16 20.6  1:22   34   28:50  9:17 1:21:54 
   10  245 Claire Danner           Detroit Lakes      MN  29   17 12:14  2:15  2:21   27   44:14 16.9  0:56    1   22:14  7:10 1:21:56 
   11  314 Abby Kratzke            Moorhead           MN  22   21 12:53  2:22  1:36   12   41:52 17.8  0:44   10   24:55  8:02 1:21:58 
   12  209 Beth Astrup             Fargo              ND  49   20 12:44  2:20  2:55   13   42:06 17.7  0:57    7   24:20  7:50 1:23:01 
   13  272 Kelly Garrison          Forest Lake        MN  29   27 13:18  2:26  2:34   14   42:21 17.6  0:59   14   25:42  8:17 1:24:52 
   14  250 Annette Deforest        Bismarck           ND  48   19 12:31  2:18  2:15    5   37:44 19.8  1:43   47   30:57  9:58 1:25:08 
   15  262 Jarren Fallgatter       Driscoll           ND  21    4  9:50  1:48  2:03   32   45:07 16.5  0:40   26   27:43  8:56 1:25:21 
   16  270 Laura Fugleberg         Roseau             MN  30   10 10:59  2:01  2:08   23   43:43 17.1  1:19   28   27:48  8:57 1:25:55 
   17  290 Naomi Hensrud           Grand Forks        ND  32   34 14:40  2:41  2:26   15   42:27 17.6  2:07   12   25:30  8:13 1:27:08 
   18  257 Alexandra Eades         Fargo              ND  23    9 10:39  1:57  2:23   38   45:57 16.2  1:51   21   26:57  8:41 1:27:44 
   19  305 Jennifer Jorgenson      Minneapolis        MN  44   36 14:42  2:42  2:23    4   37:28 19.9  1:57   58   32:38 10:30 1:29:06 
   20  206 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  40   42 14:53  2:44  2:34   26   44:13 16.9  1:32   17   26:10  8:26 1:29:19 
   21  343 Kathy Marshik           Little Falls       MN  42    1  9:24  1:43  3:36   10   40:34 18.4  2:59   64   33:33 10:48 1:30:04 
   22  313 Quinn Kragenbring       Alexandria         MN  22   25 13:15  2:26  2:43   30   44:51 16.6  1:47   27   27:45  8:56 1:30:20 
   23  392 Tiffany Scheel          Fargo              ND  42   12 11:22  2:05  2:42   33   45:14 16.5  1:11   42   30:16  9:45 1:30:44 
   24  329 Sarah Leschinsky        Maple Grove        MN  41   50 15:32  2:51  2:33   22   43:41 17.1  0:45   31   28:19  9:07 1:30:47 
   25  435 Tonya Zinke             Bismarck           ND  32   30 13:56  2:33  3:18   35   45:42 16.3  1:38   18   26:21  8:29 1:30:53 
   26  203 Anna Aberle             Fargo              ND  19    8 10:20  1:54  2:52   50   48:58 15.2  1:04   29   27:53  8:59 1:31:06 
   27  360 Betsy Norby             Detroit Lakes      MN  54   37 14:44  2:42  2:06   43   47:33 15.7  2:20    9   24:40  7:57 1:31:20 
   28  468 Ann Jarvis              Fargo              ND  35   70 17:28  3:12  3:06   16   42:47 17.4  1:23   22   27:04  8:43 1:31:47 
   29  387 Moriya Rufer            Detroit Lakes      MN  39   18 12:16  2:15  4:15   62   50:45 14.7  1:11    6   24:16  7:49 1:32:42 
   30  289 Colleen Heimstead       Fargo              ND  45   28 13:34  2:29  3:27   20   43:34 17.1  1:16   46   30:53  9:57 1:32:43 
   31  267 Alicia Finkral          Breckenridge       MN  38   58 16:14  2:59  4:38   25   44:12 16.9  1:21   19   26:46  8:37 1:33:09 
   32  284 Christy Haire           Breckenridge       MN  47   46 15:19  2:48  3:17   42   47:31 15.7  1:25   16   26:08  8:25 1:33:38 
   33  409 Danielle Steer          Minneapolis        MN  29   53 15:54  2:55  3:29   21   43:37 17.1  1:27   40   29:33  9:31 1:33:58 
   34  214 Joan Baltezore          West Fargo         ND  49   52 15:50  2:54  3:46   39   46:32 16.0  1:14   24   27:27  8:51 1:34:48 
   35  426 Molly Welch             Pelican Rapids     MN  36   39 14:46  2:42  2:00   34   45:22 16.4  0:53   57   32:27 10:27 1:35:26 
   36  462 Rachael Smith           Altona             MA  32   71 17:43  3:15  5:25   18   43:12 17.3  2:06   25   27:38  8:54 1:36:03 
   37  207 Carrie Alme             Fargo              ND  26   44 15:09  2:47  2:43   63   50:47 14.7  0:50   23   27:23  8:49 1:36:50 
   38  344 Liane Mauch             Mantador           ND  46   85 18:58  3:28  2:45   28   44:36 16.7  0:55   41   29:51  9:37 1:37:03 
   39  326 Amanda Leavy            East Grand Forks   MN  35   55 16:03  2:56  3:59   41   46:54 15.9  1:17   36   29:00  9:20 1:37:10 
   40  352 Meghan Mooney           Vadnais Heights    MN  36   32 14:02  2:34  3:01   17   43:03 17.3  2:20   71   35:02 11:17 1:37:27 
   41  379 Sydney Quibell          Fargo              ND  13    7 10:20  1:54  4:20   59   50:00 14.9  0:58   52   32:00 10:18 1:37:35 
   42  268 Julie Fletcher          Ottertail          MN  49   83 18:41  3:25  3:00   48   48:13 15.5  0:59   20   26:55  8:40 1:37:46 
   43  211 Tami Bachmeier          Fargo              ND  42   62 16:32  3:02  3:06   31   45:01 16.6  2:05   50   31:07 10:01 1:37:50 
   44  243 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  46   54 15:59  2:56  4:04   37   45:52 16.3  1:15   48   30:58  9:58 1:38:06 
   45  239 Kristen Chisholm        Little Canada      MN  32   63 16:45  3:04  3:23   46   47:46 15.6  1:04   39   29:28  9:29 1:38:25 
   46  465 Abby Aberle             Fargo              ND  17    6 10:16  1:53  2:22   57   49:34 15.0  0:56   72   35:24 11:24 1:38:31 
   47  217 Jenny Bellas            Fargo              ND  45   11 11:09  2:03  3:21   58   49:46 15.0  1:30   65   33:55 10:55 1:39:40 
   48  348 Alexandra Melting       Fargo              ND  14    5 10:07  1:51  3:53   70   51:46 14.4  1:16   59   32:44 10:33 1:39:45 
   49  399 Tara Schwandt           Moorhead           MN  31   35 14:41  2:42  5:43   51   49:04 15.2  2:09   32   28:30  9:11 1:40:06 
   50  385 Sharon Roethel          Detroit Lakes      MN  53   48 15:30  2:51  3:49   64   50:49 14.7  1:33   33   28:46  9:16 1:40:26 
   51  418 Kristen Urlacher        Mandan             ND  25   31 13:58  2:34  3:50   47   48:10 15.5  1:36   63   33:30 10:47 1:41:03 
   52  266 Julie Heuber            Moorhead           MN  56   49 15:31  2:51  3:04   19   43:14 17.3  2:18   78   36:58 11:54 1:41:04 
   53  307 Alayna Kabanuk          Moorhead           MN  22   68 17:26  3:12  2:12   54   49:22 15.1  1:12   49   31:05 10:01 1:41:14 
   54  358 Stephanie Nilles        West Fargo         ND  35   60 16:32  3:02  2:20   72   52:28 14.2  1:06   35   28:59  9:20 1:41:23 
   55  423 Jill Wamstad            Hatton             ND  35   33 14:08  2:35  4:22   77   54:23 13.7  1:30   30   27:55  9:00 1:42:17 
   56  231 Connie Bullock          Elbow Lake         MN  56   81 18:38  3:25  3:46   36   45:50 16.3  1:19   60   32:47 10:34 1:42:19 
   57  369 Erin Peterson           Fargo              ND  23   29 13:36  2:30  2:36   73   52:29 14.2  1:29   56   32:22 10:25 1:42:30 
   58  459 Leanne Montgomery       Edina              MN  54   75 18:08  3:19  4:09   40   46:43 16.0  2:20   51   31:55 10:17 1:43:13 
   59  334 Julie Loiland           Thompson           ND  34   67 17:23  3:11  2:44   52   49:16 15.1  0:58   61   32:54 10:36 1:43:13 
   60  323 Joanne Lavin            Clearbrook         MN  47   57 16:08  2:57  3:15   75   53:38 13.9  1:42   37   29:00  9:20 1:43:41 
   61  380 Sarah Rassier           Grand Forks        ND  33   43 15:07  2:46  3:25   53   49:17 15.1  1:24   70   34:51 11:13 1:44:03 
   62  401 Barb Sinner             West Fargo         ND  60   93 21:11  3:53  3:28   29   44:50 16.6  1:16   62   33:25 10:46 1:44:08 
   63  364 Courtney Osbakken       Grand Forks        ND  21   84 18:42  3:26  4:31   55   49:23 15.1  0:48   53   32:03 10:19 1:45:26 
   64  242 Chelsey Cordes          Henning            MN  28   91 20:03  3:40  2:17   44   47:35 15.7  1:29   67   34:11 11:00 1:45:33 
   65  283 Liz Haakenson           Haistings          MN  29   66 17:23  3:11  2:35   60   50:01 14.9  0:58   75   35:48 11:32 1:46:43 
   66  372 Jeanine Peyerl          West Fargo         ND  42   61 16:32  3:02  3:53   81   55:48 13.4  2:10   38   29:10  9:24 1:47:31 
   67  362 Missy Ohe               Grand Forks        ND  44   51 15:41  2:53  3:18   65   51:00 14.6  1:14   77   36:27 11:44 1:47:38 
   68  433 Toni Zerebeski          Kensington         MN  48   89 19:47  3:37  3:06   45   47:42 15.6  2:23   69   34:47 11:12 1:47:43 
   69  339 Danielle Luebke         Wyndmere           ND  34   86 19:17  3:32  3:11   56   49:25 15.1  1:17   73   35:27 11:25 1:48:36 
   70  219 Cierra Berg             Fargo              ND  16   76 18:17  3:21  4:04   66   51:15 14.6  1:27   66   34:06 10:59 1:49:07 
   71  277 Emma Gjesdahl           Fargo              ND  18   56 16:06  2:57  2:49   87   58:40 12.7  1:00   43   30:40  9:53 1:49:14 
   72  396 Minda Schumacher        Grafton            ND  39   47 15:26  2:50  3:37   74   52:40 14.2  1:26   79   37:46 12:10 1:50:54 
   73  359 Melanie Noonan          West Fargo         ND  39   78 18:36  3:25  1:51   61   50:13 14.9  0:56   88   41:23 13:20 1:52:58 
   74  228 Jordan Brainard         Twin Valley        MN  23   72 17:52  3:16  3:27   76   54:23 13.7  1:54   74   35:33 11:27 1:53:06 
   75  388 Jessica Rugland         Wahpeton           ND  40   90 19:49  3:38  2:39   80   54:43 13.6  1:18   68   34:44 11:11 1:53:11 
   76  216 Mari Bell               Fargo              ND  62   59 16:22  3:00  2:56   69   51:32 14.5  2:21   84   40:23 13:00 1:53:32 
   77  221 Heidi Bierdeman         Fargo              ND  45   96 23:35  4:19  4:52   68   51:26 14.5  2:02   54   32:10 10:22 1:54:03 
   78  342 Lisa Markert            Moorhead           MN  47   73 17:52  3:17 10:37   67   51:22 14.5  2:04   55   32:11 10:22 1:54:03 
   79  455 Shelley Maattala        Grand Forks        ND  67   64 17:02  3:07  3:04   49   48:40 15.3  1:27   90   44:59 14:29 1:55:09 
   80  340 Emily Malone            Staples            MN  32   65 17:06  3:08  5:24   79   54:27 13.7  2:08   80   37:59 12:14 1:57:03 
   81  238 Hiliary Chisholm        Ada                MN  28   88 19:45  3:37  3:35   78   54:26 13.7  1:46   81   39:09 12:36 1:58:39 
   82  327 Vickie Lee              Fargo              ND  35   74 17:56  3:17  2:51   71   52:04 14.3  1:34   92   45:24 14:37 1:59:47 
   83  381 Adeline Raum            Fargo              ND  12   45 15:14  2:48  7:08   88   59:17 12.6  8:40   45   30:44  9:54 2:01:01 
   84  294 Darby Humann            Fargo              ND  12   40 14:47  2:43  7:39   96 1:06:10 11.3  1:43   44   30:44  9:54 2:01:01 
   85  425 Laney Weibye            Fargo              ND  18   87 19:28  3:34  3:33   84   57:12 13.0  1:52   83   39:56 12:51 2:01:59 
   86  322 Nichole Lass            Minneapolis        MN  28   77 18:33  3:24  3:54   83   57:10 13.0  1:35   87   41:08 13:15 2:02:18 
   87  304 Jenn Jorgensen          Hoople             ND  40   69 17:28  3:12  4:52   95 1:03:53 11.7  1:54   76   36:14 11:40 2:04:19 
   88  286 Stephanie Hamersky      Fargo              ND  28   23 13:13  2:25  6:59   85   57:28 13.0  1:41   93   46:00 14:49 2:05:19 
   89  335 Abby Loney              West Fargo         ND   9   92 20:54  3:50  2:58   82   56:35 13.2  1:29   89   43:33 14:01 2:05:27 
   90  252 Rachel Deyle            Fargo              ND  25   38 14:45  2:42  5:29   86   57:34 13.0  1:35   94   46:16 14:54 2:05:38 
   91  332 Kayla Lindquist         Minnetonka         MN  21   79 18:36  3:25  3:38   94 1:03:46 11.7  1:45   85   40:46 13:08 2:08:29 
   92  333 Mackenzie Lindquist     Minnetonka         MN  23   82 18:39  3:25  3:34   89 1:01:14 12.2  4:17   86   40:47 13:08 2:08:29 
   93  386 Betsy Rogstad           Great Falls        MT  56   41 14:51  2:43  3:54   93 1:03:26 11.8  1:06   95   47:46 15:23 2:11:01 
   94  276 Patricia Gerdes         Moorhead           MN  48   97 24:23  4:28  3:45   91 1:02:11 12.0  2:26   82   39:55 12:51 2:12:38 
   95  366 Bethany Panjini         Fargo              ND  28   80 18:37  3:25  5:37   90 1:01:44 12.1  1:35   91   45:07 14:32 2:12:39 
   96  298 Michelle Jennison       Fargo              ND  42   95 21:43  3:59  7:00   92 1:02:31 11.9  2:01   96   48:22 15:34 2:21:35 
   97  230 Susan Bronson           Wahpeton           ND  40   94 21:19  3:54  7:12   97 1:12:58 10.2  2:33   97   48:57 15:46 2:32:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  466 Hunter Ditterich        Vergas             MN  17    1 11:33  2:07  2:33    1   40:16 18.5  1:11    1   21:19  6:52 1:16:50 
    2  317 Karl Landgraf           White Bear Lake    MN  17    3 12:33  2:18  3:51    3   44:36 16.7  1:09    2   23:33  7:35 1:25:40 
    3  225 Elijah Bradrick         Pelican Rapids     MN  15    7 21:41  3:58  3:53    2   42:41 17.5  1:55    7   30:37  9:52 1:40:45 
    4  256 Tristan Duenow          Fargo              ND  17    6 17:35  3:13  4:10    4   48:41 15.3  1:55    4   29:10  9:24 1:41:29 
    5  393 Alexander Schmidt       Eagan              MN  11    2 12:25  2:17  3:52    6   55:09 13.5  1:44    5   29:38  9:33 1:42:46 
    6  377 Ethan Quibell           Fargo              ND  10    4 16:16  2:59  7:00    5   51:42 14.4  1:51    3   28:28  9:10 1:45:15 
    7  357 Christian Nilles        Fargo              ND  19    5 16:56  3:06  2:58    7 1:07:04 11.1  1:07    6   30:27  9:48 1:58:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  203 Anna Aberle             Fargo              ND  19    4 10:20  1:54  2:52    1   48:58 15.2  1:04    1   27:53  8:59 1:31:06 
    2  379 Sydney Quibell          Fargo              ND  13    3 10:20  1:54  4:20    3   50:00 14.9  0:58    5   32:00 10:18 1:37:35 
    3  465 Abby Aberle             Fargo              ND  17    2 10:16  1:53  2:22    2   49:34 15.0  0:56    8   35:24 11:24 1:38:31 
    4  348 Alexandra Melting       Fargo              ND  14    1 10:07  1:51  3:53    5   51:46 14.4  1:16    6   32:44 10:33 1:39:45 
    5  219 Cierra Berg             Fargo              ND  16    8 18:17  3:21  4:04    4   51:15 14.6  1:27    7   34:06 10:59 1:49:07 
    6  277 Emma Gjesdahl           Fargo              ND  18    7 16:06  2:57  2:49    8   58:40 12.7  1:00    2   30:40  9:53 1:49:14 
    7  381 Adeline Raum            Fargo              ND  12    6 15:14  2:48  7:08    9   59:17 12.6  8:40    4   30:44  9:54 2:01:01 
    8  294 Darby Humann            Fargo              ND  12    5 14:47  2:43  7:39   10 1:06:10 11.3  1:43    3   30:44  9:54 2:01:01 
    9  425 Laney Weibye            Fargo              ND  18    9 19:28  3:34  3:33    7   57:12 13.0  1:52    9   39:56 12:51 2:01:59 
   10  335 Abby Loney              West Fargo         ND   9   10 20:54  3:50  2:58    6   56:35 13.2  1:29   10   43:33 14:01 2:05:27 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  464 Spencer Uetz            Grand Forks        ND  24    6 12:18  2:15  1:09    1   31:20 23.8  0:52    1   17:37  5:40 1:03:14 
    2   26 Andy Happe              Fargo              ND  27    1  9:51  1:49  1:37    3   36:01 20.7  0:38    5   21:17  6:51 1:09:23 
    3  292 Joshua Hintz            Fargo              ND  24    5 12:11  2:14  1:44    4   36:04 20.7  0:43    4   20:45  6:41 1:11:24 
    4  291 Moses Heppner           Fargo              ND  26    7 12:30  2:18  4:06    5   36:24 20.5  2:11    2   18:03  5:49 1:13:12 
    5  463 Aaron Tait              Detroit Lakes      MN  28   10 13:33  2:29  1:43    6   37:30 19.9  1:12    3   20:20  6:33 1:14:18 
    6  383 Jordan Rheault          West Fargo         ND  22   20 16:59  3:07  1:32    2   34:54 21.4  1:07    6   21:32  6:56 1:16:02 
    7  247 Jordan Davis            Bismarck           ND  25    3 10:52  2:00  2:27    7   38:06 19.6  1:01   10   23:52  7:41 1:16:15 
    8  218 Jon Bell-Clement        Fargo              ND  21    4 11:45  2:09  1:49   12   42:50 17.4  1:28    8   23:24  7:32 1:21:14 
    9  428 Alex Widner             Moorhead           MN  20   14 14:55  2:44  1:59   11   42:01 17.8  0:55    7   21:38  6:58 1:21:26 
   10  330 John Lewer              Rice               MN  26   15 15:14  2:48  2:20    9   40:07 18.6  0:39    9   23:26  7:33 1:21:45 
   11  384 Brenin Richardson       Detroit Lakes      MN  23   11 13:38  2:30  2:34   10   41:07 18.1  1:01   12   24:34  7:55 1:22:52 
   12  297 Ben Jagim               Moorhead           MN  27    8 12:49  2:21  1:45   14   43:16 17.2  0:36   13   25:08  8:06 1:23:33 
   13  331 Joseph Lindgaard        Detroit Lakes      MN  28    9 13:31  2:29  2:15   13   43:13 17.3  1:47   14   28:03  9:02 1:28:47 
   14  315 Nickolas Krebsbach      Maple Grove        MN  26   13 14:39  2:41  3:05    8   40:01 18.6  2:03   16   29:34  9:31 1:29:21 
   15  410 Jonathon Strege         Wahpeton           ND  29   12 13:47  2:32  2:36   18   49:30 15.1  1:09   11   24:19  7:50 1:31:19 
   16  403 Thor Skoe               Grand Forks        ND  23    2 10:17  1:53  1:47   15   43:57 17.0  1:42   18   33:39 10:50 1:31:20 
   17  246 Kyle Danner             Detroit Lakes      MN  27   18 16:17  2:59  2:25   17   45:21 16.4  1:45   17   32:29 10:28 1:38:15 
   18  254 Anthony Duchene         Crookston          MN  28   19 16:41  3:03  3:44   16   44:25 16.8  2:48   19   34:27 11:06 1:42:03 
   19  350 Thomas Mickelson        Fargo              ND  23   17 16:14  2:59  4:37   19   52:40 14.2  2:22   15   28:36  9:13 1:44:27 
       296 Christopher Hutton      Saint Cloud        MN  25   16 15:22  2:49  2:28                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  210 Kate Astrup             Fargo              ND  20    1  9:38  1:46  1:41    1   38:21 19.4  0:47    5   25:20  8:10 1:15:46 
    2  406 Kristin Sorvig          Fargo              ND  29    5 11:22  2:05  2:15    2   41:01 18.2  1:19    3   24:09  7:47 1:20:05 
    3  223 Melissa Paakh           Detroit Lakes      MN  24    2  9:44  1:47  2:06    6   44:01 16.9  0:51    2   24:05  7:45 1:20:44 
    4  245 Claire Danner           Detroit Lakes      MN  29    6 12:14  2:15  2:21    7   44:14 16.9  0:56    1   22:14  7:10 1:21:56 
    5  314 Abby Kratzke            Moorhead           MN  22    7 12:53  2:22  1:36    3   41:52 17.8  0:44    4   24:55  8:02 1:21:58 
    6  272 Kelly Garrison          Forest Lake        MN  29   10 13:18  2:26  2:34    4   42:21 17.6  0:59    6   25:42  8:17 1:24:52 
    7  262 Jarren Fallgatter       Driscoll           ND  21    3  9:50  1:48  2:03    9   45:07 16.5  0:40    9   27:43  8:56 1:25:21 
    8  257 Alexandra Eades         Fargo              ND  23    4 10:39  1:57  2:23   10   45:57 16.2  1:51    7   26:57  8:41 1:27:44 
    9  313 Quinn Kragenbring       Alexandria         MN  22    9 13:15  2:26  2:43    8   44:51 16.6  1:47   10   27:45  8:56 1:30:20 
   10  409 Danielle Steer          Minneapolis        MN  29   15 15:54  2:55  3:29    5   43:37 17.1  1:27   11   29:33  9:31 1:33:58 
   11  207 Carrie Alme             Fargo              ND  26   14 15:09  2:47  2:43   16   50:47 14.7  0:50    8   27:23  8:49 1:36:50 
   12  418 Kristen Urlacher        Mandan             ND  25   12 13:58  2:34  3:50   12   48:10 15.5  1:36   15   33:30 10:47 1:41:03 
   13  307 Alayna Kabanuk          Moorhead           MN  22   17 17:26  3:12  2:12   13   49:22 15.1  1:12   12   31:05 10:01 1:41:14 
   14  369 Erin Peterson           Fargo              ND  23   11 13:36  2:30  2:36   17   52:29 14.2  1:29   14   32:22 10:25 1:42:30 
   15  364 Courtney Osbakken       Grand Forks        ND  21   23 18:42  3:26  4:31   14   49:23 15.1  0:48   13   32:03 10:19 1:45:26 
   16  242 Chelsey Cordes          Henning            MN  28   25 20:03  3:40  2:17   11   47:35 15.7  1:29   16   34:11 11:00 1:45:33 
   17  283 Liz Haakenson           Haistings          MN  29   16 17:23  3:11  2:35   15   50:01 14.9  0:58   18   35:48 11:32 1:46:43 
   18  228 Jordan Brainard         Twin Valley        MN  23   18 17:52  3:16  3:27   18   54:23 13.7  1:54   17   35:33 11:27 1:53:06 
   19  238 Hiliary Chisholm        Ada                MN  28   24 19:45  3:37  3:35   19   54:26 13.7  1:46   19   39:09 12:36 1:58:39 
   20  322 Nichole Lass            Minneapolis        MN  28   19 18:33  3:24  3:54   20   57:10 13.0  1:35   22   41:08 13:15 2:02:18 
   21  286 Stephanie Hamersky      Fargo              ND  28    8 13:13  2:25  6:59   21   57:28 13.0  1:41   24   46:00 14:49 2:05:19 
   22  252 Rachel Deyle            Fargo              ND  25   13 14:45  2:42  5:29   22   57:34 13.0  1:35   25   46:16 14:54 2:05:38 
   23  332 Kayla Lindquist         Minnetonka         MN  21   20 18:36  3:25  3:38   25 1:03:46 11.7  1:45   20   40:46 13:08 2:08:29 
   24  333 Mackenzie Lindquist     Minnetonka         MN  23   22 18:39  3:25  3:34   23 1:01:14 12.2  4:17   21   40:47 13:08 2:08:29 
   25  366 Bethany Panjini         Fargo              ND  28   21 18:37  3:25  5:37   24 1:01:44 12.1  1:35   23   45:07 14:32 2:12:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  457 Thomas Loegering        West Fargo         ND  32    4 11:29  2:06  1:55    1   32:47 22.7  0:46    3   20:13  6:31 1:07:07 
    2  338 Brad Lowery             Sioux Falls        SD  34    7 12:12  2:14  1:14    9   36:03 20.7  1:06    1   17:16  5:34 1:07:49 
    3  282 Jake Greenstein         West Fargo         ND  36    2 11:00  2:01  1:25    3   34:05 21.9  0:52    6   20:58  6:45 1:08:19 
    4  341 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  31   10 12:24  2:16  1:13    7   35:04 21.3  0:42    4   20:40  6:39 1:10:02 
    5  253 Justin Domogalla        Park Rapids        MN  35    3 11:15  2:04  1:34    8   36:01 20.7  0:47    5   20:58  6:45 1:10:33 
    6  397 Tony Schwan             Aberdeen           SD  32    1 10:59  2:01  1:13    4   34:47 21.4  0:49    9   22:53  7:22 1:10:39 
    7  301 Frank Johnson           Hallock            MN  30   13 13:40  2:30  1:01    2   33:53 22.0  0:51    8   22:09  7:08 1:11:32 
    8  391 Nic Sauer               Fargo              ND  30    5 11:56  2:11  2:09   13   38:34 19.3  1:15    2   19:28  6:16 1:13:20 
    9  215 Joshua Barten           Lindstrom          MN  35    6 12:10  2:14  1:35   12   37:24 19.9  1:27    7   21:44  7:00 1:14:19 
   10  321 Chad Larson             Hawley             MN  39    8 12:14  2:15  2:05    6   35:03 21.3  1:20   13   24:39  7:57 1:15:19 
   11  280 Jason Glynn             Fargo              ND  38   14 13:43  2:31  2:32    5   34:48 21.4  1:32   11   24:04  7:45 1:16:37 
   12  365 Joshua Page             Detroit Lakes      MN  35   11 12:34  2:18  1:19   14   38:59 19.1  1:10   15   25:08  8:06 1:19:08 
   13  429 William Wischer         Fargo              ND  30   16 13:55  2:33  2:21   17   40:46 18.3  0:51   10   23:07  7:27 1:20:58 
   14  240 Aaron Christopherson    Fargo              ND  31    9 12:21  2:16  2:36   15   39:24 18.9  2:11   14   24:53  8:01 1:21:22 
   15  417 Frode Tilden            Fargo              ND  39   12 13:35  2:29  3:08   10   36:28 20.5  2:20   17   28:11  9:05 1:23:39 
   16  434 Doug Zinke              Bismarck           ND  33   15 13:50  2:32  2:39   18   40:58 18.2  0:56   16   27:21  8:49 1:25:43 
   17  311 Tim Kozojed             Hillsboro          ND  35   21 17:12  3:09  2:26   16   40:06 18.6  1:53   12   24:15  7:49 1:25:50 
   18  367 Eric Parvey             Fargo              ND  30   20 16:41  3:04  2:04   11   37:17 20.0  1:21   19   28:50  9:17 1:26:10 
   19  248 Brian Dean              Minneapolis        MN  37   19 16:06  2:57  3:27   19   47:14 15.8  1:17   20   29:53  9:37 1:37:55 
   20  398 Daniel Schwandt         Moorhead           MN  31   17 14:09  2:36  4:41   22   51:33 14.5  3:31   18   28:43  9:15 1:42:36 
   21  415 Kevin Teigen            Fargo              ND  32   18 15:57  2:55  5:10   20   48:12 15.5  2:46   22   32:13 10:23 1:44:17 
   22  424 Nicholas Waskosky       Henning            MN  30   22 20:06  3:41  4:23   21   49:09 15.2  1:51   21   30:22  9:47 1:45:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  319 Calie Larkin            West Fargo         ND  39    5 13:03  2:24  1:28    1   34:24 21.7  0:56    2   23:06  7:26 1:12:54 
    2  288 Missy Heilman           West Fargo         ND  38    2 12:02  2:12  1:43    3   36:34 20.4  0:54    1   22:15  7:10 1:13:26 
    3  456 Katy D. Johnson         Grand Forks        ND  38    3 12:06  2:13  2:06    5   38:36 19.3  1:58    5   25:33  8:14 1:20:17 
    4  220 Amy Bergan              Fargo              ND  32    7 13:17  2:26  1:57    4   38:13 19.5  1:43    6   25:51  8:20 1:20:59 
    5  427 Debbie Wellman          Fergus Falls       MN  38    6 13:14  2:26  2:14    2   36:16 20.6  1:22   14   28:50  9:17 1:21:54 
    6  270 Laura Fugleberg         Roseau             MN  30    1 10:59  2:01  2:08   10   43:43 17.1  1:19   11   27:48  8:57 1:25:55 
    7  290 Naomi Hensrud           Grand Forks        ND  32   11 14:40  2:41  2:26    6   42:27 17.6  2:07    4   25:30  8:13 1:27:08 
    8  435 Tonya Zinke             Bismarck           ND  32    8 13:56  2:33  3:18   13   45:42 16.3  1:38    7   26:21  8:29 1:30:53 
    9  468 Ann Jarvis              Fargo              ND  35   22 17:28  3:12  3:06    7   42:47 17.4  1:23    9   27:04  8:43 1:31:47 
   10  387 Moriya Rufer            Detroit Lakes      MN  39    4 12:16  2:15  4:15   21   50:45 14.7  1:11    3   24:16  7:49 1:32:42 
   11  267 Alicia Finkral          Breckenridge       MN  38   17 16:14  2:59  4:38   11   44:12 16.9  1:21    8   26:46  8:37 1:33:09 
   12  426 Molly Welch             Pelican Rapids     MN  36   13 14:46  2:42  2:00   12   45:22 16.4  0:53   18   32:27 10:27 1:35:26 
   13  462 Rachael Smith           Altona             MA  32   23 17:43  3:15  5:25    9   43:12 17.3  2:06   10   27:38  8:54 1:36:03 
   14  326 Amanda Leavy            East Grand Forks   MN  35   16 16:03  2:56  3:59   14   46:54 15.9  1:17   16   29:00  9:20 1:37:10 
   15  352 Meghan Mooney           Vadnais Heights    MN  36    9 14:02  2:34  3:01    8   43:03 17.3  2:20   21   35:02 11:17 1:37:27 
   16  239 Kristen Chisholm        Little Canada      MN  32   19 16:45  3:04  3:23   15   47:46 15.6  1:04   17   29:28  9:29 1:38:25 
   17  399 Tara Schwandt           Moorhead           MN  31   12 14:41  2:42  5:43   16   49:04 15.2  2:09   13   28:30  9:11 1:40:06 
   18  358 Stephanie Nilles        West Fargo         ND  35   18 16:32  3:02  2:20   23   52:28 14.2  1:06   15   28:59  9:20 1:41:23 
   19  423 Jill Wamstad            Hatton             ND  35   10 14:08  2:35  4:22   25   54:23 13.7  1:30   12   27:55  9:00 1:42:17 
   20  334 Julie Loiland           Thompson           ND  34   21 17:23  3:11  2:44   17   49:16 15.1  0:58   19   32:54 10:36 1:43:13 
   21  380 Sarah Rassier           Grand Forks        ND  33   14 15:07  2:46  3:25   18   49:17 15.1  1:24   20   34:51 11:13 1:44:03 
   22  339 Danielle Luebke         Wyndmere           ND  34   26 19:17  3:32  3:11   19   49:25 15.1  1:17   22   35:27 11:25 1:48:36 
   23  396 Minda Schumacher        Grafton            ND  39   15 15:26  2:50  3:37   24   52:40 14.2  1:26   23   37:46 12:10 1:50:54 
   24  359 Melanie Noonan          West Fargo         ND  39   25 18:36  3:25  1:51   20   50:13 14.9  0:56   25   41:23 13:20 1:52:58 
   25  340 Emily Malone            Staples            MN  32   20 17:06  3:08  5:24   26   54:27 13.7  2:08   24   37:59 12:14 1:57:03 
   26  327 Vickie Lee              Fargo              ND  35   24 17:56  3:17  2:51   22   52:04 14.3  1:34   26   45:24 14:37 1:59:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  402 Brian Sitz              Hazen              ND  42    3 11:04  2:02  1:19    3   35:44 20.9  1:09    2   22:47  7:20 1:12:01 
    2  430 Thomas Wubben           Ankeny             IA  49    1  9:57  1:50  1:34    1   34:38 21.5  1:21    5   24:37  7:56 1:12:05 
    3  274 Kelly Geiger            Fargo              ND  40    6 13:15  2:26  1:45    4   36:16 20.6  0:57    1   22:06  7:07 1:14:17 
    4  293 Paul Holm               Fargo              ND  44    5 13:08  2:24  2:13    2   35:36 20.9  1:40    3   23:42  7:38 1:16:16 
    5  460 Paul Olson              Jamestown          ND  41    2 10:19  1:54  2:21    7   39:04 19.1  0:39   10   26:55  8:40 1:19:16 
    6  271 Luis Garcia             Fargo              ND  46    4 11:53  2:11  1:27    9   40:45 18.3  1:24    4   24:26  7:52 1:19:52 
    7  273 Matthew Garrison        Forest Lake        MN  41    7 13:22  2:27  2:00    5   37:24 19.9  0:55    8   26:28  8:32 1:20:07 
    8  232 Jeff Cadwell            Grand Marais       MN  49    9 14:59  2:45  1:40    6   37:59 19.6  1:30    6   25:34  8:14 1:21:40 
    9  204 Darin Adams             Detroit Lakes      MN  45    8 14:32  2:40  3:55    8   39:43 18.8  1:21   11   27:52  8:59 1:27:21 
   10  320 Gary Larsen             Moorhead           MN  46   14 21:33  3:57  3:13   10   45:04 16.5  1:41    7   26:10  8:26 1:37:40 
   11  310 Chad Kost               Fargo              ND  46   11 19:32  3:35  6:39   13   49:13 15.2  0:58    9   26:35  8:34 1:42:56 
   12  265 Joe Farrell             West Fargo         ND  47   10 16:46  3:04  2:51   12   48:40 15.3  1:28   14   35:02 11:17 1:44:45 
   13  255 Brian Duenow            Fargo              ND  44   12 19:34  3:35  3:43   11   45:27 16.4  1:28   13   35:00 11:16 1:45:09 
   14  295 Mitch Humann            Fargo              ND  49   13 21:23  3:55  4:04   15 1:06:10 11.3  1:42   12   30:46  9:54 2:04:02 
   15  336 Jason Loney             West Fargo         ND  44   15 23:52  4:22  3:02   14   56:33 13.2  1:27   15   43:34 14:02 2:08:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  209 Beth Astrup             Fargo              ND  49    5 12:44  2:20  2:55    4   42:06 17.7  0:57    1   24:20  7:50 1:23:01 
    2  250 Annette Deforest        Bismarck           ND  48    4 12:31  2:18  2:15    2   37:44 19.8  1:43   12   30:57  9:58 1:25:08 
    3  305 Jennifer Jorgenson      Minneapolis        MN  44    7 14:42  2:42  2:23    1   37:28 19.9  1:57   17   32:38 10:30 1:29:06 
    4  206 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  40    8 14:53  2:44  2:34    7   44:13 16.9  1:32    3   26:10  8:26 1:29:19 
    5  343 Kathy Marshik           Little Falls       MN  42    1  9:24  1:43  3:36    3   40:34 18.4  2:59   18   33:33 10:48 1:30:04 
    6  392 Tiffany Scheel          Fargo              ND  42    3 11:22  2:05  2:42   10   45:14 16.5  1:11   10   30:16  9:45 1:30:44 
    7  329 Sarah Leschinsky        Maple Grove        MN  41   10 15:32  2:51  2:33    6   43:41 17.1  0:45    6   28:19  9:07 1:30:47 
    8  289 Colleen Heimstead       Fargo              ND  45    6 13:34  2:29  3:27    5   43:34 17.1  1:16   11   30:53  9:57 1:32:43 
    9  284 Christy Haire           Breckenridge       MN  47    9 15:19  2:48  3:17   13   47:31 15.7  1:25    2   26:08  8:25 1:33:38 
   10  214 Joan Baltezore          West Fargo         ND  49   12 15:50  2:54  3:46   12   46:32 16.0  1:14    5   27:27  8:51 1:34:48 
   11  344 Liane Mauch             Mantador           ND  46   20 18:58  3:28  2:45    8   44:36 16.7  0:55    9   29:51  9:37 1:37:03 
   12  268 Julie Fletcher          Ottertail          MN  49   19 18:41  3:25  3:00   15   48:13 15.5  0:59    4   26:55  8:40 1:37:46 
   13  211 Tami Bachmeier          Fargo              ND  42   16 16:32  3:02  3:06    9   45:01 16.6  2:05   14   31:07 10:01 1:37:50 
   14  243 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  46   13 15:59  2:56  4:04   11   45:52 16.3  1:15   13   30:58  9:58 1:38:06 
   15  217 Jenny Bellas            Fargo              ND  45    2 11:09  2:03  3:21   16   49:46 15.0  1:30   19   33:55 10:55 1:39:40 
   16  323 Joanne Lavin            Clearbrook         MN  47   14 16:08  2:57  3:15   20   53:38 13.9  1:42    7   29:00  9:20 1:43:41 
   17  372 Jeanine Peyerl          West Fargo         ND  42   15 16:32  3:02  3:53   22   55:48 13.4  2:10    8   29:10  9:24 1:47:31 
   18  362 Missy Ohe               Grand Forks        ND  44   11 15:41  2:53  3:18   17   51:00 14.6  1:14   23   36:27 11:44 1:47:38 
   19  433 Toni Zerebeski          Kensington         MN  48   21 19:47  3:37  3:06   14   47:42 15.6  2:23   21   34:47 11:12 1:47:43 
   20  388 Jessica Rugland         Wahpeton           ND  40   22 19:49  3:38  2:39   21   54:43 13.6  1:18   20   34:44 11:11 1:53:11 
   21  221 Heidi Bierdeman         Fargo              ND  45   25 23:35  4:19  4:52   19   51:26 14.5  2:02   15   32:10 10:22 1:54:03 
   22  342 Lisa Markert            Moorhead           MN  47   18 17:52  3:17 10:37   18   51:22 14.5  2:04   16   32:11 10:22 1:54:03 
   23  304 Jenn Jorgensen          Hoople             ND  40   17 17:28  3:12  4:52   25 1:03:53 11.7  1:54   22   36:14 11:40 2:04:19 
   24  276 Patricia Gerdes         Moorhead           MN  48   26 24:23  4:28  3:45   23 1:02:11 12.0  2:26   24   39:55 12:51 2:12:38 
   25  298 Michelle Jennison       Fargo              ND  42   24 21:43  3:59  7:00   24 1:02:31 11.9  2:01   25   48:22 15:34 2:21:35 
   26  230 Susan Bronson           Wahpeton           ND  40   23 21:19  3:54  7:12   26 1:12:58 10.2  2:33   26   48:57 15:46 2:32:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  261 Carter Evenson          Fargo              ND  51    1 10:06  1:51  1:15    1   33:02 22.6  1:21    2   22:46  7:20 1:08:28 
    2  316 Pete Lambertz           West Fargo         ND  52    2 10:54  2:00  2:09    2   35:32 21.0  1:04    4   25:27  8:12 1:15:05 
    3  324 John Lavin              Clearbook          MN  50   11 15:26  2:50  2:18    3   37:02 20.1  1:15    1   21:49  7:02 1:17:48 
    4  318 Paul Landgraf           White Bear Lake    MN  57    4 12:54  2:22  2:19    7   38:16 19.5  1:13    5   25:44  8:17 1:20:23 
    5  374 Craig Pool              Fargo              ND  57    8 14:00  2:34  2:04    4   37:51 19.7  1:25    3   25:16  8:08 1:20:34 
    6  328 Dave Leker              West Fargo         ND  50    3 11:24  2:06  1:38    8   40:02 18.6  1:33    8   28:02  9:02 1:22:37 
    7  461 Jay Richardson          Fargo              ND  56    9 14:29  2:39  4:09    6   38:14 19.5  1:32    9   28:40  9:14 1:27:02 
    8  454 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  54   12 15:31  2:51  2:00    5   37:59 19.6  2:40   11   29:55  9:38 1:28:02 
    9  345 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  55    5 12:58  2:23  3:07   12   45:56 16.2  0:50    6   25:55  8:21 1:28:44 
   10  414 Jeff Swenson            Fargo              ND  59   14 15:57  2:55  3:31   13   46:10 16.2  1:02    7   27:07  8:44 1:33:46 
   11  361 Michael Norby           Detroit Lakes      MN  55   16 16:59  3:07  2:23   11   45:00 16.6  1:00   10   29:00  9:20 1:34:19 
   12  235 Sean Carroll            Plymouth           MN  55   10 15:03  2:46  4:20    9   41:43 17.9  4:19   12   33:40 10:50 1:39:03 
   13  227 Joe Brainard            Twin Valley        MN  55   13 15:35  2:51  2:13   16   52:22 14.2  3:53   13   37:58 12:14 1:51:59 
   14  349 James Melting           Fargo              ND  51    7 13:52  2:33  5:25   14   51:05 14.6  1:20   14   41:01 13:12 1:52:40 
   15  378 John Quibell            Fargo              ND  54    6 13:37  2:30  6:43   15   51:58 14.4  1:25   15   53:04 17:05 2:06:45 
       278 Mike Gjesdahl           Fargo              ND  57   15 16:31  3:02  3:14   10   42:21 17.6                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  233 Kari Callahan           Fargo              ND  52    1 11:34  2:07  1:35    1   39:06 19.1  0:46    1   24:35  7:55 1:17:34 
    2  360 Betsy Norby             Detroit Lakes      MN  54    2 14:44  2:42  2:06    5   47:33 15.7  2:20    2   24:40  7:57 1:31:20 
    3  385 Sharon Roethel          Detroit Lakes      MN  53    4 15:30  2:51  3:49    6   50:49 14.7  1:33    3   28:46  9:16 1:40:26 
    4  266 Julie Heuber            Moorhead           MN  56    5 15:31  2:51  3:04    2   43:14 17.3  2:18    6   36:58 11:54 1:41:04 
    5  231 Connie Bullock          Elbow Lake         MN  56    7 18:38  3:25  3:46    3   45:50 16.3  1:19    5   32:47 10:34 1:42:19 
    6  459 Leanne Montgomery       Edina              MN  54    6 18:08  3:19  4:09    4   46:43 16.0  2:20    4   31:55 10:17 1:43:13 
    7  386 Betsy Rogstad           Great Falls        MT  56    3 14:51  2:43  3:54    7 1:03:26 11.8  1:06    7   47:46 15:23 2:11:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  356 Dennis Nelson           Henderson          NV  61    1 13:40  2:30  1:09    1   32:19 23.1  1:23    2   26:40  8:35 1:15:09 
    2  412 Thomas Swanson          Bismarck           ND  61    5 19:04  3:30  3:29    2   40:11 18.6  1:20    3   27:49  8:58 1:31:50 
    3  309 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  73    2 14:09  2:36  1:58    3   41:51 17.8  2:24    5   31:42 10:13 1:32:01 
    4  241 Tony Chu                Grand Forks        ND  64    7 19:57  3:39  2:29    4   42:23 17.6  2:43    4   31:33 10:10 1:39:04 
    5  419 Edward Van Hal          Fargo              ND  61    6 19:28  3:34  3:50    6   48:20 15.4  0:59    1   26:30  8:32 1:39:05 
    6  394 Richard Schmidt         Lindstrom          MN  70    3 16:55  3:06  3:27    5   48:03 15.5  1:44    7   36:42 11:49 1:46:49 
    7  285 Stephen Halsey          Monticello         MN  64    4 17:01  3:07  5:51    7   48:44 15.3  1:30    6   35:43 11:30 1:48:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  401 Barb Sinner             West Fargo         ND  60    3 21:11  3:53  3:28    1   44:50 16.6  1:16    1   33:25 10:46 1:44:08 
    2  216 Mari Bell               Fargo              ND  62    1 16:22  3:00  2:56    3   51:32 14.5  2:21    2   40:23 13:00 1:53:32 
    3  455 Shelley Maattala        Grand Forks        ND  67    2 17:02  3:07  3:04    2   48:40 15.3  1:27    3   44:59 14:29 1:55:09 

Total Registered:                        268
Total Number of Team Finishers:           17
Total Number of Individual Finishers:    182
Number of Male   Finishers:               85
Number of Female Finishers:               97
Did not Finish Race or Did Not Start:     49