Marine O'Brien Ski Race -
Marine on St. Croix, MN
1/26/2014

race logo










					                               MARINE O'BRIEN SKI RACE
       William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 26, 2014
                                   12.5K SKATE RACE

Place Div/Tot  No.  Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======== ==== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1   1/7     349 Nick Sokolowski         St. Louis Park     MN  17 M     39:01  3:08 
    2   1/2     323 Quentin Ikuta           Marine On Saint Cr MN  18 M     39:48  3:11 
    3   2/7     463 Linder Wendt            Stillwater         MN  16 M     40:41  3:16 
    4   1/7     454 Nolan Noer              Stillwater         MN  15 M     41:52  3:21 
    5   2/7     339 Conrad Phelan           St Louis Park      MN  15 M     42:39  3:25 
    6   3/7     465 Davis Gray              Stillwater         MN  17 M     45:07  3:37 
    7   4/7     324 Reis Jones              Stillwater         MN  17 M     45:33  3:39 
    8   2/2     461 David Ross              Stillwater         MN  18 M     45:33  3:39 
    9   5/7     472 Benedict Chong          Saint Louis Park   MN  16 M     45:35  3:39 
   10   1/1     460 Will Mitchell           Madison            WI  29 M     45:53  3:41 
   11   3/7     469 David Holmes            Stillwater         MN  15 M     47:18  3:48 
   12   4/7     314 Dan Ender               New Richmond       WI  15 M     48:50  3:55 
   13   6/7     317 Max Haland              Afton              MN  16 M     49:01  3:56 
   14   5/7     300 Jens Albright           St. Louis Park     MN  15 M     49:33  3:58 
   15   1/3     456 Mike Ray                River Falls        WI  61 M     50:02  4:01 
   16   7/7     313 Jackson Eilers          St. Louis Park     MN  16 M     50:06  4:01 
   17   1/8     112 Rebecca Ireland         Minneapolis        MN  36 F     51:46  4:09 
   18   1/6     471 Greg Mikunda            Barron             WI  55 M     52:39  4:13 
   19   6/7     357 Benjamin Wicklund       Marine             MN  14 M     53:22  4:17 
   20   1/3     358 Sofie Wicklund          Marine             MN  17 F     53:41  4:18 
   21   2/3     466 Cecelia Peterson        Marine On Saint Cr MN  16 F     53:41  4:18 
   22   3/3     467 Megan Weaver            Stillwater         MN  16 F     53:41  4:18 
   23   2/8     455 Anna Hagtrom            Saint Paul         MN  31 F     55:52  4:29 
   24   2/6     470 Mark Elers              Saint Louis Park   MN  51 M     56:22  4:31 
   25   1/2     327 Laura Kuzzy             St. Paul           MN  26 F     56:32  4:32 
   26   1/1     350 Matthew Swanson         St. Paul           MN  37 M     57:00  4:34 
   27   1/2     316 Ellie Haland            Afton              MN  14 F     57:15  4:35 
   28   1/5     347 Kristina Smitten        Marine On St. Croi MN  41 F     58:59  4:44 
   29   2/5     474 Jennifer Ringold        Lake Elmo          MN  40 F     59:12  4:45 
   30   2/3     464 Jerry Beutel            Afton              MN  63 M   1:00:04  4:49 
   31   1/1     322 Kate Hokanson           North Oaks         MN  19 F   1:00:10  4:49 
   32   1/4     355 Dan Wenkel              Saint Paul         MN  42 M   1:01:05  4:54 
   33   2/4     332 David Miller            Falcon Heights     MN  48 M   1:02:33  5:01 
   34   7/7     304 Stas Bednarski          Minneapolis        MN  10 M   1:04:08  5:08 
   35   1/2     343 Andrea Saterbak         Stillwater         MN  50 F   1:06:17  5:19 
   36   3/6     330 Mike McNaughton         Woodbury           MN  52 M   1:06:21  5:19 
   37   4/6     353 Rick Villalta           Mpls               MN  52 M   1:07:48  5:26 
   38   3/5     219 Kristen Weaver          Stillwater         MN  45 F   1:08:11  5:28 
   39   4/5     451 Ami Voeltz              Minneapolis        MN  40 F   1:08:26  5:29 
   40   2/2     462 Bethany Olson           Lakeland           MN  12 F   1:09:14  5:33 
   41   2/2     224 Anastasia Woodruff      Minneapolis        MN  26 F   1:09:28  5:34 
   42   5/6     187 Thomas Reinartz         Saint Paul         MN  52 M   1:12:01  5:46 
   43   5/5     193 Laura Schmieg           St. Louis Park     MN  41 F   1:17:29  6:12 
   44   3/4      85 Jason Elhardt           Saint Paul         MN  43 M   1:24:40  6:47 
   45   3/8      32 Tanya Adelman           Saint Paul         MN  34 F   1:24:43  6:47 
   46   4/8     351 Renee Swanson           St. Paul           MN  36 F   1:27:04  6:58 
   47   4/4     468 Criag Agney             Minneapolis        MN  48 M   1:29:04  7:08 
   48   1/1     328 Nancy Lyner             Stillwater         MN  67 F   1:30:57  7:17 
   49   3/3     311 Jim Dorsey              Grant              MN  61 M   1:31:01  7:17 
   50   5/8     119 Sarah Johnson           Rochester          MN  39 F   1:31:44  7:21 
   51   6/8     473 Kelly Schuna            Stillwater         MN  34 F   1:32:39  7:25 
   52   7/8     356 Elizabeth Westerhaus    Stillwater         MN  35 F   1:32:56  7:27 
   53   8/8     354 Adrienne Walts          Minneapolis        MN  33 F   1:43:11  8:16 
   54   2/2     325 Dorothy Jung            Minnetonka         MN  57 F   1:49:02  8:44 
   55   1/1     309 Keith Canny             Andover            MN  74 M   1:53:35  9:06 
   56   6/6     320 Craig Hedberg           Minnetonka         MN  59 M   2:00:05  9:37 
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com

*********************************** MALE 12.5K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Nick Sokolowski         St. Louis Park     MN  17 M     39:01  3:08 
    2 Quentin Ikuta           Marine On Saint Cr MN  18 M     39:48  3:11 
    3 Linder Wendt            Stillwater         MN  16 M     40:41  3:16 
    4 Nolan Noer              Stillwater         MN  15 M     41:52  3:21 
    5 Conrad Phelan           St Louis Park      MN  15 M     42:39  3:25 
    6 Davis Gray              Stillwater         MN  17 M     45:07  3:37 
    7 Reis Jones              Stillwater         MN  17 M     45:33  3:39 
    8 David Ross              Stillwater         MN  18 M     45:33  3:39 
    9 Benedict Chong          Saint Louis Park   MN  16 M     45:35  3:39 
   10 Will Mitchell           Madison            WI  29 M     45:53  3:41 
   11 David Holmes            Stillwater         MN  15 M     47:18  3:48 
   12 Dan Ender               New Richmond       WI  15 M     48:50  3:55 
   13 Max Haland              Afton              MN  16 M     49:01  3:56 
   14 Jens Albright           St. Louis Park     MN  15 M     49:33  3:58 
   15 Mike Ray                River Falls        WI  61 M     50:02  4:01 
   16 Jackson Eilers          St. Louis Park     MN  16 M     50:06  4:01 
   17 Greg Mikunda            Barron             WI  55 M     52:39  4:13 
   18 Benjamin Wicklund       Marine             MN  14 M     53:22  4:17 
   19 Mark Elers              Saint Louis Park   MN  51 M     56:22  4:31 
   20 Matthew Swanson         St. Paul           MN  37 M     57:00  4:34 
   21 Jerry Beutel            Afton              MN  63 M   1:00:04  4:49 
   22 Dan Wenkel              Saint Paul         MN  42 M   1:01:05  4:54 
   23 David Miller            Falcon Heights     MN  48 M   1:02:33  5:01 
   24 Stas Bednarski          Minneapolis        MN  10 M   1:04:08  5:08 
   25 Mike McNaughton         Woodbury           MN  52 M   1:06:21  5:19 
   26 Rick Villalta           Mpls               MN  52 M   1:07:48  5:26 
   27 Thomas Reinartz         Saint Paul         MN  52 M   1:12:01  5:46 
   28 Jason Elhardt           Saint Paul         MN  43 M   1:24:40  6:47 
   29 Criag Agney             Minneapolis        MN  48 M   1:29:04  7:08 
   30 Jim Dorsey              Grant              MN  61 M   1:31:01  7:17 
   31 Keith Canny             Andover            MN  74 M   1:53:35  9:06 
   32 Craig Hedberg           Minnetonka         MN  59 M   2:00:05  9:37 


*********************************** FEMALE 12.5K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Rebecca Ireland         Minneapolis        MN  36 F     51:46  4:09 
    2 Sofie Wicklund          Marine             MN  17 F     53:41  4:18 
    3 Cecelia Peterson        Marine On Saint Cr MN  16 F     53:41  4:18 
    4 Megan Weaver            Stillwater         MN  16 F     53:41  4:18 
    5 Anna Hagtrom            Saint Paul         MN  31 F     55:52  4:29 
    6 Laura Kuzzy             St. Paul           MN  26 F     56:32  4:32 
    7 Ellie Haland            Afton              MN  14 F     57:15  4:35 
    8 Kristina Smitten        Marine On St. Croi MN  41 F     58:59  4:44 
    9 Jennifer Ringold        Lake Elmo          MN  40 F     59:12  4:45 
   10 Kate Hokanson           North Oaks         MN  19 F   1:00:10  4:49 
   11 Andrea Saterbak         Stillwater         MN  50 F   1:06:17  5:19 
   12 Kristen Weaver          Stillwater         MN  45 F   1:08:11  5:28 
   13 Ami Voeltz              Minneapolis        MN  40 F   1:08:26  5:29 
   14 Bethany Olson           Lakeland           MN  12 F   1:09:14  5:33 
   15 Anastasia Woodruff      Minneapolis        MN  26 F   1:09:28  5:34 
   16 Laura Schmieg           St. Louis Park     MN  41 F   1:17:29  6:12 
   17 Tanya Adelman           Saint Paul         MN  34 F   1:24:43  6:47 
   18 Renee Swanson           St. Paul           MN  36 F   1:27:04  6:58 
   19 Nancy Lyner             Stillwater         MN  67 F   1:30:57  7:17 
   20 Sarah Johnson           Rochester          MN  39 F   1:31:44  7:21 
   21 Kelly Schuna            Stillwater         MN  34 F   1:32:39  7:25 
   22 Elizabeth Westerhaus    Stillwater         MN  35 F   1:32:56  7:27 
   23 Adrienne Walts          Minneapolis        MN  33 F   1:43:11  8:16 
   24 Dorothy Jung            Minnetonka         MN  57 F   1:49:02  8:44 



                          MARINE O'BRIEN SKI RACE
 William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 26, 2014

                          12.5K AGE GROUP RESULTS

================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - Under
================================================================================
    1  454 Nolan Noer              Stillwater         MN  15   41:52 
    2  339 Conrad Phelan           St Louis Park      MN  15   42:39 
    3  469 David Holmes            Stillwater         MN  15   47:18 
    4  314 Dan Ender               New Richmond       WI  15   48:50 
    5  300 Jens Albright           St. Louis Park     MN  15   49:33 
    6  357 Benjamin Wicklund       Marine             MN  14   53:22 
    7  304 Stas Bednarski          Minneapolis        MN  10 1:04:08 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - Under
================================================================================
    1  316 Ellie Haland            Afton              MN  14   57:15 
    2  462 Bethany Olson           Lakeland           MN  12 1:09:14 

================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================
    1  349 Nick Sokolowski         St. Louis Park     MN  17   39:01 
    2  463 Linder Wendt            Stillwater         MN  16   40:41 
    3  465 Davis Gray              Stillwater         MN  17   45:07 
    4  324 Reis Jones              Stillwater         MN  17   45:33 
    5  472 Benedict Chong          Saint Louis Park   MN  16   45:35 
    6  317 Max Haland              Afton              MN  16   49:01 
    7  313 Jackson Eilers          St. Louis Park     MN  16   50:06 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================
    1  358 Sofie Wicklund          Marine             MN  17   53:41 
    2  466 Cecelia Peterson        Marine On Saint Cr MN  16   53:41 
    3  467 Megan Weaver            Stillwater         MN  16   53:41 

================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================
    1  323 Quentin Ikuta           Marine On Saint Cr MN  18   39:48 
    2  461 David Ross              Stillwater         MN  18   45:33 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================
    1  322 Kate Hokanson           North Oaks         MN  19 1:00:10 

================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1  460 Will Mitchell           Madison            WI  29   45:53 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1  327 Laura Kuzzy             St. Paul           MN  26   56:32 
    2  224 Anastasia Woodruff      Minneapolis        MN  26 1:09:28 

================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1  350 Matthew Swanson         St. Paul           MN  37   57:00 


================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1  112 Rebecca Ireland         Minneapolis        MN  36   51:46 
    2  455 Anna Hagtrom            Saint Paul         MN  31   55:52 
    3   32 Tanya Adelman           Saint Paul         MN  34 1:24:43 
    4  351 Renee Swanson           St. Paul           MN  36 1:27:04 
    5  119 Sarah Johnson           Rochester          MN  39 1:31:44 
    6  473 Kelly Schuna            Stillwater         MN  34 1:32:39 
    7  356 Elizabeth Westerhaus    Stillwater         MN  35 1:32:56 
    8  354 Adrienne Walts          Minneapolis        MN  33 1:43:11 

================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1  355 Dan Wenkel              Saint Paul         MN  42 1:01:05 
    2  332 David Miller            Falcon Heights     MN  48 1:02:33 
    3   85 Jason Elhardt           Saint Paul         MN  43 1:24:40 
    4  468 Criag Agney             Minneapolis        MN  48 1:29:04 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1  347 Kristina Smitten        Marine On St. Croi MN  41   58:59 
    2  474 Jennifer Ringold        Lake Elmo          MN  40   59:12 
    3  219 Kristen Weaver          Stillwater         MN  45 1:08:11 
    4  451 Ami Voeltz              Minneapolis        MN  40 1:08:26 
    5  193 Laura Schmieg           St. Louis Park     MN  41 1:17:29 

================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1  471 Greg Mikunda            Barron             WI  55   52:39 
    2  470 Mark Elers              Saint Louis Park   MN  51   56:22 
    3  330 Mike McNaughton         Woodbury           MN  52 1:06:21 
    4  353 Rick Villalta           Mpls               MN  52 1:07:48 
    5  187 Thomas Reinartz         Saint Paul         MN  52 1:12:01 
    6  320 Craig Hedberg           Minnetonka         MN  59 2:00:05 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1  343 Andrea Saterbak         Stillwater         MN  50 1:06:17 
    2  325 Dorothy Jung            Minnetonka         MN  57 1:49:02 

================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================
    1  456 Mike Ray                River Falls        WI  61   50:02 
    2  464 Jerry Beutel            Afton              MN  63 1:00:04 
    3  311 Jim Dorsey              Grant              MN  61 1:31:01 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================
    1  328 Nancy Lyner             Stillwater         MN  67 1:30:57 

================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 79
================================================================================
    1  309 Keith Canny             Andover            MN  74 1:53:35 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 79
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================

Total Registered:                             58
Total Number of Finishers:                    56
Number of Male   Finishers:                   32
Number of Female Finishers:                   24
Did not Finish Race or Did Not Start:          2