Marine O'Brien Ski Race -
Marine on St. Croix, MN
1/26/2014

race logo










					                               MARINE O'BRIEN SKI RACE
       William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 26, 2014
                                  12.5K CLASSIC RACE

Place Div/Tot  No.  Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======== ==== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1   1/4     348 Jackson Sokolowski      St. Louis Park     MN  14 M     44:36  3:35 
    2   1/3     352 Matthew Trumper         Stillwater         MN  17 M     46:45  3:45 
    3   2/3     331 Aidan McVey             St. Paul           MN  16 M     49:16  3:57 
    4   1/2     234 Ben Dubay               Maple Grove        MN  30 M     49:25  3:58 
    5   1/3     312 Cheryl Dubois           North Oaks         MN  52 F     51:18  4:07 
    6   1/2     344 Jacob Scheckman         Minneapolis        MN  29 M     53:11  4:16 
    7   1/3     310 Andrew Comfort          Minneapolis        MN  47 M     53:17  4:16 
    8   2/3     305 Kerry Bogenreif         Lino Lakes         MN  53 F     53:19  4:16 
    9   1/4     276 Xena Huff               Minneapolis        MN  46 F     54:41  4:23 
   10   2/4     452 Colin Gray              Stillwater         MN  14 M     55:45  4:28 
   11   1/2     338 Rachel Peterson         Hastings           MN  16 F     56:04  4:30 
   12   1/8     306 Ralph Bovard            Minneapolis        MN  61 M     56:28  4:31 
   13   2/8     340 Gregory Pratt           Minneapolis        MN  61 M     57:19  4:36 
   14   1/6     449 Hannah Beech            Lake Elmo          MN  14 F     57:44  4:38 
   15   2/2     448 Haley Beech             Lake Elmo          MN  17 F     57:44  4:38 
   16   1/7      54 Peter Bohacek           Afton              MN  50 M     58:53  4:43 
   17   1/1     217 Chris Wakefield         New Brighton       MN  19 M     59:10  4:44 
   18   2/3     444 Pedro Pesta             Northfield         MN  49 M     59:33  4:46 
   19   3/3     450 John Talbot             Stillwater         MN  17 M   1:00:15  4:50 
   20   2/7     458 Greg Richert            Forest Lake        MN  53 M   1:00:20  4:50 
   21   2/6     443 Madeleine Guillery      Minneapolis        MN  15 F   1:00:36  4:51 
   22   2/4     233 Karen Casper            Saint Paul         MN  49 F   1:01:17  4:55 
   23   3/7     447 Dan Beech               Lake Elmo          MN  55 M   1:03:07  5:03 
   24   3/4     318 Henry Hall              Minneapolis        MN  13 M   1:03:11  5:04 
   25   3/6     303 Kasia Bednarski         Minneapolis        MN  12 F   1:03:26  5:05 
   26   1/4     302 Amber Anderson          Wyoming            MN  21 F   1:03:45  5:06 
   27   3/8     446 Tom Rowe                Hugo               MN  65 M   1:04:12  5:09 
   28   4/7     445 Robb Lageson            St. Paul           MN  58 M   1:04:33  5:10 
   29   4/4     335 Brian Olson             Lakeland           MN  14 M   1:05:41  5:16 
   30   2/4     229 Brianna McIntrye        Maplewood          MN  20 F   1:06:48  5:21 
   31   3/4     459 Kathleen Trescony       Minneapolis        MN  21 F   1:07:04  5:22 
   32   4/8     341 James Remington         New Richmond       WI  65 M   1:09:32  5:34 
   33   5/8     237 John Bischoff           Lakeland           MN  68 M   1:10:17  5:38 
   34   3/3      81 Nils Dybvig             Minneapolis        MN  47 M   1:10:36  5:39 
   35   4/4     457 Katie Lenglet           Shoreview          MN  25 F   1:12:41  5:49 
   36   4/6     319 Sudie Hall              Minneapolis        MN  10 F   1:14:53  6:00 
   37   1/1     308 Kari Bull               Minneapolis        MN  19 F   1:15:17  6:02 
   38   5/7     326 Bill Kerker             Minneapolis        MN  53 M   1:15:55  6:05 
   39   2/2     336 Jerod Pekuri            Minnetonka         MN  27 M   1:16:18  6:07 
   40   3/3     453 Sandra Knaeble          Stillwater         MN  56 F   1:17:50  6:14 
   41   5/6     231 Sofie Solheim           Stillwater         MN  14 F   1:20:04  6:25 
   42   6/8     333 Jim Moore               North Saint Paul   MN  69 M   1:20:24  6:26 
   43   7/8      97 Stephen Greenwood       St. Paul           MN  61 M   1:20:40  6:28 
   44   6/7     321 Brian Hirsch            Stillwater         MN  55 M   1:20:46  6:28 
   45   3/4     342 Beth Robelia            Saint Paul         MN  43 F   1:20:46  6:28 
   46   6/6     253 Sophie Dwyer            Minneapolis        MN  14 F   1:20:55  6:29 
   47   8/8     334 Courtland Nelson        Forest Lake        MN  63 M   1:21:03  6:29 
   48   2/2     337 Matt Pekuri             Woodbury           MN  32 M   1:21:59  6:34 
   49   4/4     307 Michele Braley          Minneapolis        MN  47 F   1:25:43  6:52 
   50   7/7     315 Donald Giesting         Wayzata            MN  53 M   1:49:15  8:45 
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com

*********************************** MALE 12.5K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Jackson Sokolowski      St. Louis Park     MN  14 M     44:36  3:35 
    2 Matthew Trumper         Stillwater         MN  17 M     46:45  3:45 
    3 Aidan McVey             St. Paul           MN  16 M     49:16  3:57 
    4 Ben Dubay               Maple Grove        MN  30 M     49:25  3:58 
    5 Jacob Scheckman         Minneapolis        MN  29 M     53:11  4:16 
    6 Andrew Comfort          Minneapolis        MN  47 M     53:17  4:16 
    7 Colin Gray              Stillwater         MN  14 M     55:45  4:28 
    8 Ralph Bovard            Minneapolis        MN  61 M     56:28  4:31 
    9 Gregory Pratt           Minneapolis        MN  61 M     57:19  4:36 
   10 Peter Bohacek           Afton              MN  50 M     58:53  4:43 
   11 Chris Wakefield         New Brighton       MN  19 M     59:10  4:44 
   12 Pedro Pesta             Northfield         MN  49 M     59:33  4:46 
   13 John Talbot             Stillwater         MN  17 M   1:00:15  4:50 
   14 Greg Richert            Forest Lake        MN  53 M   1:00:20  4:50 
   15 Dan Beech               Lake Elmo          MN  55 M   1:03:07  5:03 
   16 Henry Hall              Minneapolis        MN  13 M   1:03:11  5:04 
   17 Tom Rowe                Hugo               MN  65 M   1:04:12  5:09 
   18 Robb Lageson            St. Paul           MN  58 M   1:04:33  5:10 
   19 Brian Olson             Lakeland           MN  14 M   1:05:41  5:16 
   20 James Remington         New Richmond       WI  65 M   1:09:32  5:34 
   21 John Bischoff           Lakeland           MN  68 M   1:10:17  5:38 
   22 Nils Dybvig             Minneapolis        MN  47 M   1:10:36  5:39 
   23 Bill Kerker             Minneapolis        MN  53 M   1:15:55  6:05 
   24 Jerod Pekuri            Minnetonka         MN  27 M   1:16:18  6:07 
   25 Jim Moore               North Saint Paul   MN  69 M   1:20:24  6:26 
   26 Stephen Greenwood       St. Paul           MN  61 M   1:20:40  6:28 
   27 Brian Hirsch            Stillwater         MN  55 M   1:20:46  6:28 
   28 Courtland Nelson        Forest Lake        MN  63 M   1:21:03  6:29 
   29 Matt Pekuri             Woodbury           MN  32 M   1:21:59  6:34 
   30 Donald Giesting         Wayzata            MN  53 M   1:49:15  8:45 


*********************************** FEMALE 12.5K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Cheryl Dubois           North Oaks         MN  52 F     51:18  4:07 
    2 Kerry Bogenreif         Lino Lakes         MN  53 F     53:19  4:16 
    3 Xena Huff               Minneapolis        MN  46 F     54:41  4:23 
    4 Rachel Peterson         Hastings           MN  16 F     56:04  4:30 
    5 Hannah Beech            Lake Elmo          MN  14 F     57:44  4:38 
    6 Haley Beech             Lake Elmo          MN  17 F     57:44  4:38 
    7 Madeleine Guillery      Minneapolis        MN  15 F   1:00:36  4:51 
    8 Karen Casper            Saint Paul         MN  49 F   1:01:17  4:55 
    9 Kasia Bednarski         Minneapolis        MN  12 F   1:03:26  5:05 
   10 Amber Anderson          Wyoming            MN  21 F   1:03:45  5:06 
   11 Brianna McIntrye        Maplewood          MN  20 F   1:06:48  5:21 
   12 Kathleen Trescony       Minneapolis        MN  21 F   1:07:04  5:22 
   13 Katie Lenglet           Shoreview          MN  25 F   1:12:41  5:49 
   14 Sudie Hall              Minneapolis        MN  10 F   1:14:53  6:00 
   15 Kari Bull               Minneapolis        MN  19 F   1:15:17  6:02 
   16 Sandra Knaeble          Stillwater         MN  56 F   1:17:50  6:14 
   17 Sofie Solheim           Stillwater         MN  14 F   1:20:04  6:25 
   18 Beth Robelia            Saint Paul         MN  43 F   1:20:46  6:28 
   19 Sophie Dwyer            Minneapolis        MN  14 F   1:20:55  6:29 
   20 Michele Braley          Minneapolis        MN  47 F   1:25:43  6:52 



                          MARINE O'BRIEN SKI RACE
 William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 26, 2014

                          12.5K AGE GROUP RESULTS

================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - Under
================================================================================
    1  348 Jackson Sokolowski      St. Louis Park     MN  14   44:36 
    2  452 Colin Gray              Stillwater         MN  14   55:45 
    3  318 Henry Hall              Minneapolis        MN  13 1:03:11 
    4  335 Brian Olson             Lakeland           MN  14 1:05:41 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - Under
================================================================================
    1  449 Hannah Beech            Lake Elmo          MN  14   57:44 
    2  443 Madeleine Guillery      Minneapolis        MN  15 1:00:36 
    3  303 Kasia Bednarski         Minneapolis        MN  12 1:03:26 
    4  319 Sudie Hall              Minneapolis        MN  10 1:14:53 
    5  231 Sofie Solheim           Stillwater         MN  14 1:20:04 
    6  253 Sophie Dwyer            Minneapolis        MN  14 1:20:55 

================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================
    1  352 Matthew Trumper         Stillwater         MN  17   46:45 
    2  331 Aidan McVey             St. Paul           MN  16   49:16 
    3  450 John Talbot             Stillwater         MN  17 1:00:15 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================
    1  338 Rachel Peterson         Hastings           MN  16   56:04 
    2  448 Haley Beech             Lake Elmo          MN  17   57:44 

================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================
    1  217 Chris Wakefield         New Brighton       MN  19   59:10 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================
    1  308 Kari Bull               Minneapolis        MN  19 1:15:17 

================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1  344 Jacob Scheckman         Minneapolis        MN  29   53:11 
    2  336 Jerod Pekuri            Minnetonka         MN  27 1:16:18 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1  302 Amber Anderson          Wyoming            MN  21 1:03:45 
    2  229 Brianna McIntrye        Maplewood          MN  20 1:06:48 
    3  459 Kathleen Trescony       Minneapolis        MN  21 1:07:04 
    4  457 Katie Lenglet           Shoreview          MN  25 1:12:41 

================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1  234 Ben Dubay               Maple Grove        MN  30   49:25 
    2  337 Matt Pekuri             Woodbury           MN  32 1:21:59 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================


================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1  310 Andrew Comfort          Minneapolis        MN  47   53:17 
    2  444 Pedro Pesta             Northfield         MN  49   59:33 
    3   81 Nils Dybvig             Minneapolis        MN  47 1:10:36 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1  276 Xena Huff               Minneapolis        MN  46   54:41 
    2  233 Karen Casper            Saint Paul         MN  49 1:01:17 
    3  342 Beth Robelia            Saint Paul         MN  43 1:20:46 
    4  307 Michele Braley          Minneapolis        MN  47 1:25:43 

================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1   54 Peter Bohacek           Afton              MN  50   58:53 
    2  458 Greg Richert            Forest Lake        MN  53 1:00:20 
    3  447 Dan Beech               Lake Elmo          MN  55 1:03:07 
    4  445 Robb Lageson            St. Paul           MN  58 1:04:33 
    5  326 Bill Kerker             Minneapolis        MN  53 1:15:55 
    6  321 Brian Hirsch            Stillwater         MN  55 1:20:46 
    7  315 Donald Giesting         Wayzata            MN  53 1:49:15 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1  312 Cheryl Dubois           North Oaks         MN  52   51:18 
    2  305 Kerry Bogenreif         Lino Lakes         MN  53   53:19 
    3  453 Sandra Knaeble          Stillwater         MN  56 1:17:50 

================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================
    1  306 Ralph Bovard            Minneapolis        MN  61   56:28 
    2  340 Gregory Pratt           Minneapolis        MN  61   57:19 
    3  446 Tom Rowe                Hugo               MN  65 1:04:12 
    4  341 James Remington         New Richmond       WI  65 1:09:32 
    5  237 John Bischoff           Lakeland           MN  68 1:10:17 
    6  333 Jim Moore               North Saint Paul   MN  69 1:20:24 
    7   97 Stephen Greenwood       St. Paul           MN  61 1:20:40 
    8  334 Courtland Nelson        Forest Lake        MN  63 1:21:03 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 79
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 79
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================

Total Registered:                             53
Total Number of Finishers:                    50
Number of Male   Finishers:                   30
Number of Female Finishers:                   20
Did not Finish Race or Did Not Start:          3