Marine O'Brien Ski Race -
Marine on St. Croix, MN
1/26/2014

race logo










					                               MARINE O'BRIEN SKI RACE
       William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 26, 2014
                                    25K SKATE RACE

Place Div/Tot  No.  Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======== ==== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1   1/23    263 Derek Wallen            Kenosha            WI  34 M   1:17:46  3:07 
    2   1/15    137 Christian Kvalseth      Savage             MN  21 M   1:18:55  3:10 
    3   2/23    180 Ryan Ping               Winona             MN  37 M   1:18:55  3:10 
    4   2/15     48 Wyatt Behrends          Hastings           MN  21 M   1:19:03  3:10 
    5   3/15     71 Collin Cousins          Minneapolis        MN  27 M   1:19:04  3:10 
    6   3/23    223 Ryan Wilson             Minneapolis        MN  31 M   1:19:10  3:10 
    7   4/15    267 Tyler Olson             Minneapolis        MN  28 M   1:19:13  3:11 
    8   1/32    256 Tom Krenz               Chisago City       MN  52 M   1:19:30  3:11 
    9   1/25    258 Henry Walker            Rochester          MN  47 M   1:19:56  3:12 
   10   2/25    132 Torry Kraftson          Bayport            MN  40 M   1:20:02  3:13 
   11   4/23     84 Jay Eidem               Savage             MN  32 M   1:20:13  3:13 
   12   5/23    235 Ben Mogren              Ashwaubenon        WI  31 M   1:20:32  3:14 
   13   2/32    165 Michael Moulsoff        Saint Paul         MN  50 M   1:20:53  3:15 
   14   6/23    283 Garrett Ping            Winona             MN  34 M   1:23:03  3:20 
   15   7/23    246 Paul Ellis              White Bear Lake    MN  33 M   1:23:27  3:21 
   16   1/7     213 Mary Beth Tuttle        Pine Springs       MN  50 F   1:23:29  3:21 
   17   8/23    108 Artie Huber             Otsego             MN  39 M   1:23:33  3:21 
   18   9/23    282 Darren Halzle           Champlin           MN  32 M   1:23:34  3:21 
   19   3/25     64 Tom Camp                Minneapolis        MN  48 M   1:23:47  3:22 
   20   5/15    278 Josh Doebbert           Minneapolis        MN  25 M   1:25:19  3:25 
   21   4/25    107 John Hopkins            Savage             MN  47 M   1:26:38  3:28 
   22  10/23    249 Andrew Schakel          Minneapolis        MN  39 M   1:26:40  3:28 
   23  11/23    171 Paul Olson              Andover            MN  34 M   1:27:03  3:29 
   24   3/32    115 Gary Johnson            Bloomington        MN  52 M   1:27:33  3:31 
   25   1/3     179 Megan Ping              Winona             MN  36 F   1:28:17  3:32 
   26   5/25    252 Michael Noer            Stillwater         MN  45 M   1:28:34  3:33 
   27   4/32    261 Patrick Jopp            Elk River          MN  53 M   1:29:07  3:34 
   28   5/32    281 Marcus Magnuson         Champlin           MN  59 M   1:29:07  3:34 
   29   6/25    150 Jason Magozzi           Maplewood          MN  45 M   1:29:08  3:34 
   30   6/32    158 Brad Miller             Rochester          MN  51 M   1:29:14  3:35 
   31   7/32    273 Tim Wilkie              Shell Lake         WI  50 M   1:29:44  3:36 
   32   1/3     153 Ryan Marita-Davis       Minneapolis        MN  17 M   1:30:19  3:37 
   33   1/3      36 Graeme Alexander        Minneapolis        MN  18 M   1:30:25  3:37 
   34   1/9      37 Dick Anderson           Minneapolis        MN  64 M   1:31:03  3:39 
   35   6/15    131 Mike Kosowski           Minneapolis        MN  29 M   1:31:33  3:40 
   36  12/23    264 Justin Rumley           Woodbury           MN  38 M   1:31:43  3:41 
   37   2/3     206 Daniel Svedberg         Woodbury           MN  18 M   1:32:17  3:42 
   38   7/15    121 Andrew Jones            Champlin           MN  24 M   1:32:21  3:42 
   39   2/3     192 Noah Rothman            Minneapolis        MN  16 M   1:32:36  3:43 
   40  13/23    236 Michael Phernetton      Hudson             WI  37 M   1:33:01  3:44 
   41  14/23     69 Christopher Coffey      Minneapolis        MN  32 M   1:33:29  3:45 
   42   8/32    114 Doug Johnson            Minneapolis        MN  57 M   1:33:53  3:46 
   43   1/13    155 Lindsey Marshall        Minneapolis        MN  24 F   1:34:00  3:46 
   44   7/25     82 Paul Earl-Torniainen    St. Paul           MN  44 M   1:34:01  3:46 
   45   9/32    162 Grant Moos              St. Paul           MN  58 M   1:34:15  3:47 
   46   8/25    270 David Benson            Lake Elmo          MN  40 M   1:34:26  3:47 
   47   3/3     215 Matt Villalta           Mpls               MN  17 M   1:34:27  3:47 
   48  15/23    166 Benjamin Mullin         Lindstrom          MN  34 M   1:34:28  3:47 
   49   9/25     34 Dan Albright            St. Louis Park     MN  46 M   1:34:37  3:48 
   50   2/9      55 John Boller             Brooklyn Park      MN  62 M   1:34:59  3:48 
   51   2/13    126 Erin Keane              Minneapolis        MN  20 F   1:35:18  3:49 
   52   3/13    218 Carolyn Warren          Eau Claire         WI  24 F   1:36:34  3:52 
   53  16/23    184 Dan Ralston             Stillwater         MN  38 M   1:37:15  3:54 
   54   3/9     271 John Mundahl            Hayward            WI  62 M   1:37:24  3:54 
   55   4/9     124 Dann Kann               Rice Lake          WI  66 M   1:37:31  3:55 
   56  17/23    174 Jesse Pearson           Minneapolis        MN  32 M   1:37:45  3:55 
   57   1/8      57 Andrea Breen            Minneapolis        MN  47 F   1:38:12  3:56 
   58  10/32    182 Tom Prentice            Lake Elmo          MN  54 M   1:38:39  3:57 
   59  18/23    191 Joshua Rolnitzky        Minneapolis        MN  32 M   1:39:00  3:58 
   60   1/1      53 Melissa Berman          Eden Prairie       MN  19 F   1:39:07  3:58 
   61   4/13    287 Gretchen Mueller        Northfield         MN  22 F   1:39:19  3:59 
   62  11/32    105 Bill Hittler            Plymouth           MN  55 M   1:39:37  4:00 
   63   8/15    197 Joel Sehloff            Malone             WI  21 M   1:39:55  4:00 
   64   1/6     170 Conlan Olson            Minneapolis        MN  15 M   1:40:13  4:01 
   65   2/8      45 Laura Bednarski         Minneapolis        MN  46 F   1:40:37  4:02 
   66  10/25    280 David Leske             Golden Valley      MN  45 M   1:41:48  4:05 
   67   9/15    130 John Kosowski           Minneapolis        MN  26 M   1:42:05  4:05 
   68  12/32    104 Scott Hervey            Decorah            IA  51 M   1:42:10  4:06 
   69  11/25    111 Dan Inderieden          Bloomington        MN  49 M   1:42:11  4:06 
   70  13/32     94 Keith Gilbert           Arden Hills        MN  50 M   1:42:17  4:06 
   71   5/9     251 Frank Lederle           Edina              MN  61 M   1:42:35  4:07 
   72  10/15    160 Joe Mitchell            Minneapolis        MN  25 M   1:42:44  4:07 
   73   5/13    173 Katelyn Palmatier       Minneapolis        MN  20 F   1:43:00  4:08 
   74  14/32    272 Charles Curry           Woodbury           MN  58 M   1:43:29  4:09 
   75  11/15     46 Sam Behrends            Bruce              WI  25 M   1:43:41  4:09 
   76   3/8      61 Kristin Burger          Minneapolis        MN  46 F   1:43:55  4:10 
   77  15/32    157 David Melcher           Richfield          MN  57 M   1:44:15  4:11 
   78  19/23    122 Benjamin Jonjak         Chippewa Falls     WI  38 M   1:44:19  4:11 
   79  20/23     91 Joe Gerard              Duluth             MN  35 M   1:44:26  4:11 
   80  12/25    100 Andrew Hall             Minneapolis        MN  44 M   1:44:34  4:11 
   81  21/23    266 Aaron Johnson           Stillwater         MN  35 M   1:44:35  4:11 
   82  16/32    284 Will Johnston           West Saint Paul    MN  50 M   1:44:55  4:12 
   83   6/13     73 Julia Curry             Woodbury           MN  24 F   1:45:07  4:13 
   84   7/13     40 Kierstin Andresen       Marine On St. Croi MN  25 F   1:45:40  4:14 
   85   6/9     145 Mike Lyner              Stillwater         MN  60 M   1:45:50  4:14 
   86  13/25    169 Chad Olson              Star Prairie       WI  44 M   1:45:56  4:15 
   87  14/25    210 Tonnis Ter Veldhuis     Saint Paul         MN  47 M   1:46:29  4:16 
   88   3/3     286 Matthew Milanda         Barron             WI  18 M   1:46:46  4:17 
   89  12/15     70 Trevor Cotter           Duluth             MN  22 M   1:46:52  4:17 
   90  13/15     42 Benjamin Bachmeier      Minneapolis        MN  22 M   1:47:01  4:17 
   91  17/32    260 Michael Risse           Brooklyn Center    MN  57 M   1:48:08  4:20 
   92   4/8      98 Maureen Haggerty        Mendota Heights    MN  46 F   1:48:21  4:21 
   93  14/15     39 David Andresen          Marine On St. Croi MN  26 M   1:48:36  4:21 
   94  15/25     44 Jedd Beach              Chetek             WI  45 M   1:48:37  4:21 
   95   2/7     154 Carol Markham-Cousins   Minneapolis        MN  58 F   1:49:16  4:23 
   96   2/3     269 Krstyn Benson           Lake Elmo          MN  39 F   1:49:21  4:23 
   97  18/32    135 Thomas Kunau            St. Paul           MN  55 M   1:49:27  4:23 
   98  19/32     67 Ji Chen                 Woodbury           MN  52 M   1:49:31  4:23 
   99  16/25    275 Steve Barone            Minneapolis        MN  42 M   1:49:59  4:24 
  100  15/15     60 Micah Bruns             Albertville        MN  26 M   1:50:01  4:25 
  101  17/25    268 Jeff Wolf               Osceola            WI  47 M   1:50:50  4:26 
  102  18/25    265 Dave Evenson            Savage             MN  49 M   1:51:33  4:28 
  103  20/32    259 Ron Lowrie              Edina              MN  58 M   1:52:43  4:31 
  104   2/6     127 Foss Kerker             Minneapolis        MN  15 M   1:53:00  4:32 
  105  22/23    277 Emmerson Ward           Saint Paul         MN  36 M   1:53:06  4:32 
  106  19/25     99 Ted Haland              Afton              MN  44 M   1:53:10  4:32 
  107  20/25     76 Jon Dicus               Minneapolis        MN  47 M   1:54:02  4:34 
  108   5/8     279 Laura Hjort             Elk River          MN  47 F   1:54:03  4:34 
  109  21/25    204 Matt Stavish            Scandia            MN  46 M   1:54:07  4:34 
  110   3/7      50 Lori Belz               Stillwater         MN  51 F   1:54:11  4:34 
  111   4/7      79 Pam Dougall             Stillwater         MN  59 F   1:54:18  4:35 
  112  21/32     83 Walter Ebertz           St Paul            MN  55 M   1:54:18  4:35 
  113   8/13    244 Brianna Chu             Racine             WI  22 F   1:55:51  4:39 
  114   3/3      90 Kari Gates              Duluth             MN  35 F   1:56:16  4:40 
  115  22/25    209 Chandler Taylor         Minnetonka         MN  47 M   1:56:19  4:40 
  116  22/32    214 Jim Van Iwaarden        Minneapolis        MN  58 M   1:57:02  4:41 
  117  23/32    220 Paul Weium              Saint Paul         MN  50 M   1:57:33  4:43 
  118   9/13    274 Katie Beutel            Madison            WI  29 F   1:57:38  4:43 
  119   6/8     172 Tina Olson              River Falls        WI  46 F   1:57:41  4:43 
  120   3/6      80 Joseph Doyle            Minneapolis        MN  15 M   1:58:12  4:44 
  121  24/32     38 Lance Anderson          Stillwater         MN  50 M   1:58:38  4:45 
  122  23/25    175 Jeffrey Penman          Ellsworth          WI  45 M   1:59:14  4:47 
  123   7/9     136 Jim Kuzzy               Minneapolis        MN  60 M   1:59:16  4:47 
  124   1/2      92 Anna Giesting           Wayzata            MN  14 F   2:00:32  4:50 
  125   5/7      35 Carie Alexander         Minneapolis        MN  51 F   2:01:03  4:51 
  126   4/6     103 John Hedberg            Minnetonka         MN  15 M   2:01:29  4:52 
  127   5/6     152 Sam Maret               Minneapolis        MN  14 M   2:01:56  4:53 
  128  25/32    176 Billy Perkiss           Minneapolis        MN  51 M   2:01:57  4:53 
  129  24/25    190 John Roeller            Seattle            WA  46 M   2:03:08  4:56 
  130  10/13    125 Karen Katz              Saint Paul         MN  26 F   2:03:37  4:57 
  131  26/32    242 Art Rutscher            Somerset           WI  53 M   2:03:40  4:57 
  132  11/13    285 Anna De Mers            Shell Lake         WI  29 F   2:05:30  5:02 
  133  27/32     72 Michael Craemer         Minnetonka         MN  50 M   2:06:18  5:04 
  134  12/13    123 Megan Kack              Minneapolis        MN  26 F   2:06:39  5:04 
  135  28/32    117 Mark Johnson            Saint Paul         MN  55 M   2:08:05  5:08 
  136  25/25    128 Mike Keyes              Minneapolis        MN  44 M   2:08:21  5:09 
  137   7/8      65 Danita Carlson          Minneapolis        MN  47 F   2:08:42  5:09 
  138  13/13    143 Christina Lundgren      St. Paul           MN  20 F   2:09:11  5:11 
  139  29/32    216 Don Voss                Eden Prairie       MN  58 M   2:09:39  5:12 
  140   8/9     245 Dan Kimmel              Burnsville         MN  62 M   2:11:13  5:15 
  141  30/32    140 Charles Larson          Minnetonka         MN  58 M   2:11:21  5:16 
  142   6/7     168 Gina Oesterreich        Stillwater         MN  51 F   2:15:39  5:26 
  143  31/32    202 Scott Sponheim          Minneapolis        MN  50 M   2:19:20  5:35 
  144   1/2     148 Andi Mackin             Minneapolis        MN  16 F   2:19:36  5:36 
  145  23/23    138 Saul Lacoursiere        Fridley            PL  31 M   2:22:10  5:42 
  146   8/8      86 Linda Evert             Circle Pines       MN  45 F   2:24:48  5:48 
  147   7/7      77 Susan Diem              Minneapolis        MN  50 F   2:28:14  5:56 
  148   2/2      58 Tova Breen              Minneapolis        MN  14 F   2:44:07  6:34 
  149   2/2     133 Rebecca Krasky          Minneapolis        MN  17 F   2:44:12  6:35 
  150  32/32     43 Jeff Bangen             Plymouth           MN  53 M   2:50:28  6:50 
  151   9/9     181 David Piper             Minneapolis        MN  60 M   3:11:00  7:39 
  152   6/6     177 Kirby Peterson          Minneapolis        MN  14 M   3:33:34  8:33 
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com

*********************************** MALE 25K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Derek Wallen            Kenosha            WI  34 M   1:17:46  3:07 
    2 Christian Kvalseth      Savage             MN  21 M   1:18:55  3:10 
    3 Ryan Ping               Winona             MN  37 M   1:18:55  3:10 
    4 Wyatt Behrends          Hastings           MN  21 M   1:19:03  3:10 
    5 Collin Cousins          Minneapolis        MN  27 M   1:19:04  3:10 
    6 Ryan Wilson             Minneapolis        MN  31 M   1:19:10  3:10 
    7 Tyler Olson             Minneapolis        MN  28 M   1:19:13  3:11 
    8 Tom Krenz               Chisago City       MN  52 M   1:19:30  3:11 
    9 Henry Walker            Rochester          MN  47 M   1:19:56  3:12 
   10 Torry Kraftson          Bayport            MN  40 M   1:20:02  3:13 
   11 Jay Eidem               Savage             MN  32 M   1:20:13  3:13 
   12 Ben Mogren              Ashwaubenon        WI  31 M   1:20:32  3:14 
   13 Michael Moulsoff        Saint Paul         MN  50 M   1:20:53  3:15 
   14 Garrett Ping            Winona             MN  34 M   1:23:03  3:20 
   15 Paul Ellis              White Bear Lake    MN  33 M   1:23:27  3:21 
   16 Artie Huber             Otsego             MN  39 M   1:23:33  3:21 
   17 Darren Halzle           Champlin           MN  32 M   1:23:34  3:21 
   18 Tom Camp                Minneapolis        MN  48 M   1:23:47  3:22 
   19 Josh Doebbert           Minneapolis        MN  25 M   1:25:19  3:25 
   20 John Hopkins            Savage             MN  47 M   1:26:38  3:28 
   21 Andrew Schakel          Minneapolis        MN  39 M   1:26:40  3:28 
   22 Paul Olson              Andover            MN  34 M   1:27:03  3:29 
   23 Gary Johnson            Bloomington        MN  52 M   1:27:33  3:31 
   24 Michael Noer            Stillwater         MN  45 M   1:28:34  3:33 
   25 Patrick Jopp            Elk River          MN  53 M   1:29:07  3:34 
   26 Marcus Magnuson         Champlin           MN  59 M   1:29:07  3:34 
   27 Jason Magozzi           Maplewood          MN  45 M   1:29:08  3:34 
   28 Brad Miller             Rochester          MN  51 M   1:29:14  3:35 
   29 Tim Wilkie              Shell Lake         WI  50 M   1:29:44  3:36 
   30 Ryan Marita-Davis       Minneapolis        MN  17 M   1:30:19  3:37 
   31 Graeme Alexander        Minneapolis        MN  18 M   1:30:25  3:37 
   32 Dick Anderson           Minneapolis        MN  64 M   1:31:03  3:39 
   33 Mike Kosowski           Minneapolis        MN  29 M   1:31:33  3:40 
   34 Justin Rumley           Woodbury           MN  38 M   1:31:43  3:41 
   35 Daniel Svedberg         Woodbury           MN  18 M   1:32:17  3:42 
   36 Andrew Jones            Champlin           MN  24 M   1:32:21  3:42 
   37 Noah Rothman            Minneapolis        MN  16 M   1:32:36  3:43 
   38 Michael Phernetton      Hudson             WI  37 M   1:33:01  3:44 
   39 Christopher Coffey      Minneapolis        MN  32 M   1:33:29  3:45 
   40 Doug Johnson            Minneapolis        MN  57 M   1:33:53  3:46 
   41 Paul Earl-Torniainen    St. Paul           MN  44 M   1:34:01  3:46 
   42 Grant Moos              St. Paul           MN  58 M   1:34:15  3:47 
   43 David Benson            Lake Elmo          MN  40 M   1:34:26  3:47 
   44 Matt Villalta           Mpls               MN  17 M   1:34:27  3:47 
   45 Benjamin Mullin         Lindstrom          MN  34 M   1:34:28  3:47 
   46 Dan Albright            St. Louis Park     MN  46 M   1:34:37  3:48 
   47 John Boller             Brooklyn Park      MN  62 M   1:34:59  3:48 
   48 Dan Ralston             Stillwater         MN  38 M   1:37:15  3:54 
   49 John Mundahl            Hayward            WI  62 M   1:37:24  3:54 
   50 Dann Kann               Rice Lake          WI  66 M   1:37:31  3:55 
   51 Jesse Pearson           Minneapolis        MN  32 M   1:37:45  3:55 
   52 Tom Prentice            Lake Elmo          MN  54 M   1:38:39  3:57 
   53 Joshua Rolnitzky        Minneapolis        MN  32 M   1:39:00  3:58 
   54 Bill Hittler            Plymouth           MN  55 M   1:39:37  4:00 
   55 Joel Sehloff            Malone             WI  21 M   1:39:55  4:00 
   56 Conlan Olson            Minneapolis        MN  15 M   1:40:13  4:01 
   57 David Leske             Golden Valley      MN  45 M   1:41:48  4:05 
   58 John Kosowski           Minneapolis        MN  26 M   1:42:05  4:05 
   59 Scott Hervey            Decorah            IA  51 M   1:42:10  4:06 
   60 Dan Inderieden          Bloomington        MN  49 M   1:42:11  4:06 
   61 Keith Gilbert           Arden Hills        MN  50 M   1:42:17  4:06 
   62 Frank Lederle           Edina              MN  61 M   1:42:35  4:07 
   63 Joe Mitchell            Minneapolis        MN  25 M   1:42:44  4:07 
   64 Charles Curry           Woodbury           MN  58 M   1:43:29  4:09 
   65 Sam Behrends            Bruce              WI  25 M   1:43:41  4:09 
   66 David Melcher           Richfield          MN  57 M   1:44:15  4:11 
   67 Benjamin Jonjak         Chippewa Falls     WI  38 M   1:44:19  4:11 
   68 Joe Gerard              Duluth             MN  35 M   1:44:26  4:11 
   69 Andrew Hall             Minneapolis        MN  44 M   1:44:34  4:11 
   70 Aaron Johnson           Stillwater         MN  35 M   1:44:35  4:11 
   71 Will Johnston           West Saint Paul    MN  50 M   1:44:55  4:12 
   72 Mike Lyner              Stillwater         MN  60 M   1:45:50  4:14 
   73 Chad Olson              Star Prairie       WI  44 M   1:45:56  4:15 
   74 Tonnis Ter Veldhuis     Saint Paul         MN  47 M   1:46:29  4:16 
   75 Matthew Milanda         Barron             WI  18 M   1:46:46  4:17 
   76 Trevor Cotter           Duluth             MN  22 M   1:46:52  4:17 
   77 Benjamin Bachmeier      Minneapolis        MN  22 M   1:47:01  4:17 
   78 Michael Risse           Brooklyn Center    MN  57 M   1:48:08  4:20 
   79 David Andresen          Marine On St. Croi MN  26 M   1:48:36  4:21 
   80 Jedd Beach              Chetek             WI  45 M   1:48:37  4:21 
   81 Thomas Kunau            St. Paul           MN  55 M   1:49:27  4:23 
   82 Ji Chen                 Woodbury           MN  52 M   1:49:31  4:23 
   83 Steve Barone            Minneapolis        MN  42 M   1:49:59  4:24 
   84 Micah Bruns             Albertville        MN  26 M   1:50:01  4:25 
   85 Jeff Wolf               Osceola            WI  47 M   1:50:50  4:26 
   86 Dave Evenson            Savage             MN  49 M   1:51:33  4:28 
   87 Ron Lowrie              Edina              MN  58 M   1:52:43  4:31 
   88 Foss Kerker             Minneapolis        MN  15 M   1:53:00  4:32 
   89 Emmerson Ward           Saint Paul         MN  36 M   1:53:06  4:32 
   90 Ted Haland              Afton              MN  44 M   1:53:10  4:32 
   91 Jon Dicus               Minneapolis        MN  47 M   1:54:02  4:34 
   92 Matt Stavish            Scandia            MN  46 M   1:54:07  4:34 
   93 Walter Ebertz           St Paul            MN  55 M   1:54:18  4:35 
   94 Chandler Taylor         Minnetonka         MN  47 M   1:56:19  4:40 
   95 Jim Van Iwaarden        Minneapolis        MN  58 M   1:57:02  4:41 
   96 Paul Weium              Saint Paul         MN  50 M   1:57:33  4:43 
   97 Joseph Doyle            Minneapolis        MN  15 M   1:58:12  4:44 
   98 Lance Anderson          Stillwater         MN  50 M   1:58:38  4:45 
   99 Jeffrey Penman          Ellsworth          WI  45 M   1:59:14  4:47 
  100 Jim Kuzzy               Minneapolis        MN  60 M   1:59:16  4:47 
  101 John Hedberg            Minnetonka         MN  15 M   2:01:29  4:52 
  102 Sam Maret               Minneapolis        MN  14 M   2:01:56  4:53 
  103 Billy Perkiss           Minneapolis        MN  51 M   2:01:57  4:53 
  104 John Roeller            Seattle            WA  46 M   2:03:08  4:56 
  105 Art Rutscher            Somerset           WI  53 M   2:03:40  4:57 
  106 Michael Craemer         Minnetonka         MN  50 M   2:06:18  5:04 
  107 Mark Johnson            Saint Paul         MN  55 M   2:08:05  5:08 
  108 Mike Keyes              Minneapolis        MN  44 M   2:08:21  5:09 
  109 Don Voss                Eden Prairie       MN  58 M   2:09:39  5:12 
  110 Dan Kimmel              Burnsville         MN  62 M   2:11:13  5:15 
  111 Charles Larson          Minnetonka         MN  58 M   2:11:21  5:16 
  112 Scott Sponheim          Minneapolis        MN  50 M   2:19:20  5:35 
  113 Saul Lacoursiere        Fridley            PL  31 M   2:22:10  5:42 
  114 Jeff Bangen             Plymouth           MN  53 M   2:50:28  6:50 
  115 David Piper             Minneapolis        MN  60 M   3:11:00  7:39 
  116 Kirby Peterson          Minneapolis        MN  14 M   3:33:34  8:33 


*********************************** FEMALE 25K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Mary Beth Tuttle        Pine Springs       MN  50 F   1:23:29  3:21 
    2 Megan Ping              Winona             MN  36 F   1:28:17  3:32 
    3 Lindsey Marshall        Minneapolis        MN  24 F   1:34:00  3:46 
    4 Erin Keane              Minneapolis        MN  20 F   1:35:18  3:49 
    5 Carolyn Warren          Eau Claire         WI  24 F   1:36:34  3:52 
    6 Andrea Breen            Minneapolis        MN  47 F   1:38:12  3:56 
    7 Melissa Berman          Eden Prairie       MN  19 F   1:39:07  3:58 
    8 Gretchen Mueller        Northfield         MN  22 F   1:39:19  3:59 
    9 Laura Bednarski         Minneapolis        MN  46 F   1:40:37  4:02 
   10 Katelyn Palmatier       Minneapolis        MN  20 F   1:43:00  4:08 
   11 Kristin Burger          Minneapolis        MN  46 F   1:43:55  4:10 
   12 Julia Curry             Woodbury           MN  24 F   1:45:07  4:13 
   13 Kierstin Andresen       Marine On St. Croi MN  25 F   1:45:40  4:14 
   14 Maureen Haggerty        Mendota Heights    MN  46 F   1:48:21  4:21 
   15 Carol Markham-Cousins   Minneapolis        MN  58 F   1:49:16  4:23 
   16 Krstyn Benson           Lake Elmo          MN  39 F   1:49:21  4:23 
   17 Laura Hjort             Elk River          MN  47 F   1:54:03  4:34 
   18 Lori Belz               Stillwater         MN  51 F   1:54:11  4:34 
   19 Pam Dougall             Stillwater         MN  59 F   1:54:18  4:35 
   20 Brianna Chu             Racine             WI  22 F   1:55:51  4:39 
   21 Kari Gates              Duluth             MN  35 F   1:56:16  4:40 
   22 Katie Beutel            Madison            WI  29 F   1:57:38  4:43 
   23 Tina Olson              River Falls        WI  46 F   1:57:41  4:43 
   24 Anna Giesting           Wayzata            MN  14 F   2:00:32  4:50 
   25 Carie Alexander         Minneapolis        MN  51 F   2:01:03  4:51 
   26 Karen Katz              Saint Paul         MN  26 F   2:03:37  4:57 
   27 Anna De Mers            Shell Lake         WI  29 F   2:05:30  5:02 
   28 Megan Kack              Minneapolis        MN  26 F   2:06:39  5:04 
   29 Danita Carlson          Minneapolis        MN  47 F   2:08:42  5:09 
   30 Christina Lundgren      St. Paul           MN  20 F   2:09:11  5:11 
   31 Gina Oesterreich        Stillwater         MN  51 F   2:15:39  5:26 
   32 Andi Mackin             Minneapolis        MN  16 F   2:19:36  5:36 
   33 Linda Evert             Circle Pines       MN  45 F   2:24:48  5:48 
   34 Susan Diem              Minneapolis        MN  50 F   2:28:14  5:56 
   35 Tova Breen              Minneapolis        MN  14 F   2:44:07  6:34 
   36 Rebecca Krasky          Minneapolis        MN  17 F   2:44:12  6:35 



                          MARINE O'BRIEN SKI RACE
 William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 26, 2014

                           25K AGE GROUP RESULTS

================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - Under
================================================================================
    1  170 Conlan Olson            Minneapolis        MN  15 1:40:13 
    2  127 Foss Kerker             Minneapolis        MN  15 1:53:00 
    3   80 Joseph Doyle            Minneapolis        MN  15 1:58:12 
    4  103 John Hedberg            Minnetonka         MN  15 2:01:29 
    5  152 Sam Maret               Minneapolis        MN  14 2:01:56 
    6  177 Kirby Peterson          Minneapolis        MN  14 3:33:34 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - Under
================================================================================
    1   92 Anna Giesting           Wayzata            MN  14 2:00:32 
    2   58 Tova Breen              Minneapolis        MN  14 2:44:07 

================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================
    1  153 Ryan Marita-Davis       Minneapolis        MN  17 1:30:19 
    2  192 Noah Rothman            Minneapolis        MN  16 1:32:36 
    3  215 Matt Villalta           Mpls               MN  17 1:34:27 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================
    1  148 Andi Mackin             Minneapolis        MN  16 2:19:36 
    2  133 Rebecca Krasky          Minneapolis        MN  17 2:44:12 

================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================
    1   36 Graeme Alexander        Minneapolis        MN  18 1:30:25 
    2  206 Daniel Svedberg         Woodbury           MN  18 1:32:17 
    3  286 Matthew Milanda         Barron             WI  18 1:46:46 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================
    1   53 Melissa Berman          Eden Prairie       MN  19 1:39:07 

================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1  137 Christian Kvalseth      Savage             MN  21 1:18:55 
    2   48 Wyatt Behrends          Hastings           MN  21 1:19:03 
    3   71 Collin Cousins          Minneapolis        MN  27 1:19:04 
    4  267 Tyler Olson             Minneapolis        MN  28 1:19:13 
    5  278 Josh Doebbert           Minneapolis        MN  25 1:25:19 
    6  131 Mike Kosowski           Minneapolis        MN  29 1:31:33 
    7  121 Andrew Jones            Champlin           MN  24 1:32:21 
    8  197 Joel Sehloff            Malone             WI  21 1:39:55 
    9  130 John Kosowski           Minneapolis        MN  26 1:42:05 
   10  160 Joe Mitchell            Minneapolis        MN  25 1:42:44 
   11   46 Sam Behrends            Bruce              WI  25 1:43:41 
   12   70 Trevor Cotter           Duluth             MN  22 1:46:52 
   13   42 Benjamin Bachmeier      Minneapolis        MN  22 1:47:01 
   14   39 David Andresen          Marine On St. Croi MN  26 1:48:36 
   15   60 Micah Bruns             Albertville        MN  26 1:50:01 


================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1  155 Lindsey Marshall        Minneapolis        MN  24 1:34:00 
    2  126 Erin Keane              Minneapolis        MN  20 1:35:18 
    3  218 Carolyn Warren          Eau Claire         WI  24 1:36:34 
    4  287 Gretchen Mueller        Northfield         MN  22 1:39:19 
    5  173 Katelyn Palmatier       Minneapolis        MN  20 1:43:00 
    6   73 Julia Curry             Woodbury           MN  24 1:45:07 
    7   40 Kierstin Andresen       Marine On St. Croi MN  25 1:45:40 
    8  244 Brianna Chu             Racine             WI  22 1:55:51 
    9  274 Katie Beutel            Madison            WI  29 1:57:38 
   10  125 Karen Katz              Saint Paul         MN  26 2:03:37 
   11  285 Anna De Mers            Shell Lake         WI  29 2:05:30 
   12  123 Megan Kack              Minneapolis        MN  26 2:06:39 
   13  143 Christina Lundgren      St. Paul           MN  20 2:09:11 

================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1  263 Derek Wallen            Kenosha            WI  34 1:17:46 
    2  180 Ryan Ping               Winona             MN  37 1:18:55 
    3  223 Ryan Wilson             Minneapolis        MN  31 1:19:10 
    4   84 Jay Eidem               Savage             MN  32 1:20:13 
    5  235 Ben Mogren              Ashwaubenon        WI  31 1:20:32 
    6  283 Garrett Ping            Winona             MN  34 1:23:03 
    7  246 Paul Ellis              White Bear Lake    MN  33 1:23:27 
    8  108 Artie Huber             Otsego             MN  39 1:23:33 
    9  282 Darren Halzle           Champlin           MN  32 1:23:34 
   10  249 Andrew Schakel          Minneapolis        MN  39 1:26:40 
   11  171 Paul Olson              Andover            MN  34 1:27:03 
   12  264 Justin Rumley           Woodbury           MN  38 1:31:43 
   13  236 Michael Phernetton      Hudson             WI  37 1:33:01 
   14   69 Christopher Coffey      Minneapolis        MN  32 1:33:29 
   15  166 Benjamin Mullin         Lindstrom          MN  34 1:34:28 
   16  184 Dan Ralston             Stillwater         MN  38 1:37:15 
   17  174 Jesse Pearson           Minneapolis        MN  32 1:37:45 
   18  191 Joshua Rolnitzky        Minneapolis        MN  32 1:39:00 
   19  122 Benjamin Jonjak         Chippewa Falls     WI  38 1:44:19 
   20   91 Joe Gerard              Duluth             MN  35 1:44:26 
   21  266 Aaron Johnson           Stillwater         MN  35 1:44:35 
   22  277 Emmerson Ward           Saint Paul         MN  36 1:53:06 
   23  138 Saul Lacoursiere        Fridley            PL  31 2:22:10 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1  179 Megan Ping              Winona             MN  36 1:28:17 
    2  269 Krstyn Benson           Lake Elmo          MN  39 1:49:21 
    3   90 Kari Gates              Duluth             MN  35 1:56:16 


================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1  258 Henry Walker            Rochester          MN  47 1:19:56 
    2  132 Torry Kraftson          Bayport            MN  40 1:20:02 
    3   64 Tom Camp                Minneapolis        MN  48 1:23:47 
    4  107 John Hopkins            Savage             MN  47 1:26:38 
    5  252 Michael Noer            Stillwater         MN  45 1:28:34 
    6  150 Jason Magozzi           Maplewood          MN  45 1:29:08 
    7   82 Paul Earl-Torniainen    St. Paul           MN  44 1:34:01 
    8  270 David Benson            Lake Elmo          MN  40 1:34:26 
    9   34 Dan Albright            St. Louis Park     MN  46 1:34:37 
   10  280 David Leske             Golden Valley      MN  45 1:41:48 
   11  111 Dan Inderieden          Bloomington        MN  49 1:42:11 
   12  100 Andrew Hall             Minneapolis        MN  44 1:44:34 
   13  169 Chad Olson              Star Prairie       WI  44 1:45:56 
   14  210 Tonnis Ter Veldhuis     Saint Paul         MN  47 1:46:29 
   15   44 Jedd Beach              Chetek             WI  45 1:48:37 
   16  275 Steve Barone            Minneapolis        MN  42 1:49:59 
   17  268 Jeff Wolf               Osceola            WI  47 1:50:50 
   18  265 Dave Evenson            Savage             MN  49 1:51:33 
   19   99 Ted Haland              Afton              MN  44 1:53:10 
   20   76 Jon Dicus               Minneapolis        MN  47 1:54:02 
   21  204 Matt Stavish            Scandia            MN  46 1:54:07 
   22  209 Chandler Taylor         Minnetonka         MN  47 1:56:19 
   23  175 Jeffrey Penman          Ellsworth          WI  45 1:59:14 
   24  190 John Roeller            Seattle            WA  46 2:03:08 
   25  128 Mike Keyes              Minneapolis        MN  44 2:08:21 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1   57 Andrea Breen            Minneapolis        MN  47 1:38:12 
    2   45 Laura Bednarski         Minneapolis        MN  46 1:40:37 
    3   61 Kristin Burger          Minneapolis        MN  46 1:43:55 
    4   98 Maureen Haggerty        Mendota Heights    MN  46 1:48:21 
    5  279 Laura Hjort             Elk River          MN  47 1:54:03 
    6  172 Tina Olson              River Falls        WI  46 1:57:41 
    7   65 Danita Carlson          Minneapolis        MN  47 2:08:42 
    8   86 Linda Evert             Circle Pines       MN  45 2:24:48 

================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1  256 Tom Krenz               Chisago City       MN  52 1:19:30 
    2  165 Michael Moulsoff        Saint Paul         MN  50 1:20:53 
    3  115 Gary Johnson            Bloomington        MN  52 1:27:33 
    4  261 Patrick Jopp            Elk River          MN  53 1:29:07 
    5  281 Marcus Magnuson         Champlin           MN  59 1:29:07 
    6  158 Brad Miller             Rochester          MN  51 1:29:14 
    7  273 Tim Wilkie              Shell Lake         WI  50 1:29:44 
    8  114 Doug Johnson            Minneapolis        MN  57 1:33:53 
    9  162 Grant Moos              St. Paul           MN  58 1:34:15 
   10  182 Tom Prentice            Lake Elmo          MN  54 1:38:39 
   11  105 Bill Hittler            Plymouth           MN  55 1:39:37 
   12  104 Scott Hervey            Decorah            IA  51 1:42:10 
   13   94 Keith Gilbert           Arden Hills        MN  50 1:42:17 
   14  272 Charles Curry           Woodbury           MN  58 1:43:29 
   15  157 David Melcher           Richfield          MN  57 1:44:15 
   16  284 Will Johnston           West Saint Paul    MN  50 1:44:55 
   17  260 Michael Risse           Brooklyn Center    MN  57 1:48:08 
   18  135 Thomas Kunau            St. Paul           MN  55 1:49:27 
   19   67 Ji Chen                 Woodbury           MN  52 1:49:31 
   20  259 Ron Lowrie              Edina              MN  58 1:52:43 
   21   83 Walter Ebertz           St Paul            MN  55 1:54:18 
   22  214 Jim Van Iwaarden        Minneapolis        MN  58 1:57:02 
   23  220 Paul Weium              Saint Paul         MN  50 1:57:33 
   24   38 Lance Anderson          Stillwater         MN  50 1:58:38 
   25  176 Billy Perkiss           Minneapolis        MN  51 2:01:57 
   26  242 Art Rutscher            Somerset           WI  53 2:03:40 
   27   72 Michael Craemer         Minnetonka         MN  50 2:06:18 
   28  117 Mark Johnson            Saint Paul         MN  55 2:08:05 
   29  216 Don Voss                Eden Prairie       MN  58 2:09:39 
   30  140 Charles Larson          Minnetonka         MN  58 2:11:21 
   31  202 Scott Sponheim          Minneapolis        MN  50 2:19:20 
   32   43 Jeff Bangen             Plymouth           MN  53 2:50:28 


================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1  213 Mary Beth Tuttle        Pine Springs       MN  50 1:23:29 
    2  154 Carol Markham-Cousins   Minneapolis        MN  58 1:49:16 
    3   50 Lori Belz               Stillwater         MN  51 1:54:11 
    4   79 Pam Dougall             Stillwater         MN  59 1:54:18 
    5   35 Carie Alexander         Minneapolis        MN  51 2:01:03 
    6  168 Gina Oesterreich        Stillwater         MN  51 2:15:39 
    7   77 Susan Diem              Minneapolis        MN  50 2:28:14 

================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================
    1   37 Dick Anderson           Minneapolis        MN  64 1:31:03 
    2   55 John Boller             Brooklyn Park      MN  62 1:34:59 
    3  271 John Mundahl            Hayward            WI  62 1:37:24 
    4  124 Dann Kann               Rice Lake          WI  66 1:37:31 
    5  251 Frank Lederle           Edina              MN  61 1:42:35 
    6  145 Mike Lyner              Stillwater         MN  60 1:45:50 
    7  136 Jim Kuzzy               Minneapolis        MN  60 1:59:16 
    8  245 Dan Kimmel              Burnsville         MN  62 2:11:13 
    9  181 David Piper             Minneapolis        MN  60 3:11:00 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 79
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 79
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================

Total Registered:                            164
Total Number of Finishers:                   152
Number of Male   Finishers:                  116
Number of Female Finishers:                   36
Did not Finish Race or Did Not Start:         11