Detroit Lakes Invitational -
Detroit Lakes, MN
9/4/2014

race logo










					               Detroit Lakes Invitational Cross Country Meet
                             Detroit Lakes, MN
                             September 4, 2014
                             VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    38  Alexandria                (  18:12.6  1:31:02.9   2:01.0)
========================================
  1      2  Aaron Runge                     16:54.6
  2      6  Colton Sailor                   18:17.4
  3      7  Eric Branch                     18:21.1
  4      8  Carl Branch                     18:34.2
  5     15  Jackson Wichtendahl             18:55.6
  6   ( 18) Jesse Groettum                  19:09.9
  7   ( 19) Keaton Gruber                   19:11.6

  2.    45  Moorhead                  (  18:23.6  1:31:58.0   1:47.9)
========================================
  1      3  Elijah Herrick                  17:18.8
  2      5  Luke Lillehaugen                18:12.6
  3      9  Hunter Zbasnik                  18:37.4
  4     11  Joseph Thibert                  18:42.5
  5     17  Eric Wicklund                   19:06.7
  6   ( 24) Noah Melton                     19:49.7
  7   ( 25) Akira Shastri                   19:53.0

  3.    60  Detroit Lakes             (  18:34.2  1:32:50.8   2:58.6)
========================================
  1      1  Matthew Lundstrom               16:49.2
  2      4  Aaron Johnson                   18:03.7
  3     12  Zach Buboltz                    18:49.0
  4     20  Austin Gedrose                  19:21.1
  5     23  Cade Benson                     19:47.8
  6   ( 27) Connor Haugrud                  20:12.7
  7   ( 28) Mason Sampson                   20:14.6

  4.    87  Pelican Rapids            (  19:13.1  1:36:05.5   1:25.6)
========================================
  1     10  Erik Lynnes                     18:39.4
  2     13  Gavin Hart                      18:49.7
  3     16  Sam Cruz                        18:59.3
  4     22  Alejandro Romero                19:32.1
  5     26  Tristan Wald                    20:05.0
  6   ( 32) Guillermo Rosiles               20:56.5
  7   ( 35) Logan Knorr                     21:10.3

  5.   128  Hawley-Ulen-Hitterdahl    (  20:09.4  1:40:46.8   2:17.7)
========================================
  1     14  Dylan Olson                     18:52.6
  2     21  Sam Andersen                    19:27.5
  3     29  Jakob Berg                      20:35.0
  4     30  Satchel Tickel                  20:41.4
  5     34  Andrew Lundstrom                21:10.3
  6   ( 44) Cole Keeping                    22:09.0
  7   ( 48) Hunter Ranstrom                 22:48.6

  6.   183  Fergus Falls              (  21:33.5  1:47:47.4   1:08.9)
========================================
  1     31  Austin Gendren                  20:50.2
  2     33  Mikolaj Jarczyk                 21:08.1
  3     38  Steve Harrington                21:52.6
  4     40  Andrew Christianson             21:57.4
  5     41  Donovan Wood                    21:59.1
  6   ( 46) Levi Miller                     22:31.8
  7   ( 47) Max Brinkman                    22:43.9

  7.   200  Frazee - Vergas           (  21:54.1  1:49:30.5   0:46.9)
========================================
  1     36  Riley Kitchenmaster             21:27.9
  2     37  Tanner Schermerhorn             21:45.1
  3     39  Michael Miller                  21:56.6
  4     43  Brady Bellefeuille              22:06.1
  5     45  Ivan Buller                     22:14.8
  6   ( 49) David Glander                   23:59.3
  7   ( 51) Matt Tangen                     24:43.3

  8.   251  Breckenridge              (  26:19.6  2:11:38.0   6:33.9)
========================================
  1     42  Brock Pearson                   22:06.0
  2     50  Logan Comeau                    24:42.6
  3     52  Tommy Stock                     27:40.1
  4     53  Rylee Satterwhite               28:29.4
  5     54  Dominic Erickson                28:39.9
  6   ( 55) Bradley Banken                  35:47.3
  7   ( 56) Kurt Manning                    38:03.6



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/7    1730 Matthew Lundstrom        12 Detroit Lakes             16:49.2  5:25 
    2   1/7    1654 Aaron Runge              11 Alexandria                16:54.6  5:27 
    3   1/7    1901 Elijah Herrick           11 Moorhead                  17:18.8  5:35 
    4   2/7    1723 Aaron Johnson            10 Detroit Lakes             18:03.7  5:49 
    5   2/7    1907 Luke Lillehaugen         12 Moorhead                  18:12.6  5:52 
    6   2/7    1655 Colton Sailor            12 Alexandria                18:17.4  5:54 
    7   3/7    1618 Eric Branch              12 Alexandria                18:21.1  5:55 
    8   4/7    1617 Carl Branch              12 Alexandria                18:34.2  5:59 
    9   3/7    1931 Hunter Zbasnik           12 Moorhead                  18:37.4  6:00 
   10   1/7    1953 Erik Lynnes              12 Pelican Rapids            18:39.4  6:01 
   11   4/7    1922 Joseph Thibert           11 Moorhead                  18:42.5  6:02 
   12   3/7    1711 Zach Buboltz             10 Detroit Lakes             18:49.0  6:04 
   13   2/7    1948 Gavin Hart               12 Pelican Rapids            18:49.7  6:04 
   14   1/7    1821 Dylan Olson              12 Hawley-Ulen-Hitterdahl    18:52.6  6:05 
   15   5/7    1664 Jackson Wichtendahl       9 Alexandria                18:55.6  6:06 
   16   3/7    1946 Sam Cruz                 11 Pelican Rapids            18:59.3  6:07 
   17   5/7    1927 Eric Wicklund            11 Moorhead                  19:06.7  6:10 
   18   6/7    1628 Jesse Groettum           12 Alexandria                19:09.9  6:11 
   19   7/7    1629 Keaton Gruber             9 Alexandria                19:11.6  6:11 
   20   4/7    1718 Austin Gedrose            9 Detroit Lakes             19:21.1  6:14 
   21   2/7    1810 Sam Andersen             11 Hawley-Ulen-Hitterdahl    19:27.5  6:16 
   22   4/7    1955 Alejandro Romero         11 Pelican Rapids            19:32.1  6:18 
   23   5/7    1709 Cade Benson              12 Detroit Lakes             19:47.8  6:23 
   24   6/7    1910 Noah Melton               9 Moorhead                  19:49.7  6:23 
   25   7/7    1919 Akira Shastri            12 Moorhead                  19:53.0  6:24 
   26   5/7    1959 Tristan Wald             12 Pelican Rapids            20:05.0  6:28 
   27   1/3    2397 Mike Sonsalla            12 New York Mills            20:12.2  6:31 
   28   6/7    1720 Connor Haugrud           10 Detroit Lakes             20:12.7  6:31 
   29   7/7    1738 Mason Sampson            10 Detroit Lakes             20:14.6  6:31 
   30   3/7    1812 Jakob Berg               11 Hawley-Ulen-Hitterdahl    20:35.0  6:38 
   31   4/7    1828 Satchel Tickel            9 Hawley-Ulen-Hitterdahl    20:41.4  6:40 
   32   1/7    1764 Austin Gendren           12 Fergus Falls              20:50.2  6:43 
   33   6/7    1956 Guillermo Rosiles        12 Pelican Rapids            20:56.5  6:45 
   34   2/7    1767 Mikolaj Jarczyk          11 Fergus Falls              21:08.1  6:49 
   35   5/7    1820 Andrew Lundstrom          9 Hawley-Ulen-Hitterdahl    21:10.3  6:49 
   36   7/7    1952 Logan Knorr              11 Pelican Rapids            21:10.3  6:49 
   37   1/7    1797 Riley Kitchenmaster      11 Frazee - Vergas           21:27.9  6:55 
   38   2/7    1801 Tanner Schermerhorn       9 Frazee - Vergas           21:45.1  7:01 
   39   3/7    1766 Steve Harrington         12 Fergus Falls              21:52.6  7:03 
   40   3/7    1798 Michael Miller            9 Frazee - Vergas           21:56.6  7:04 
   41   4/7    1758 Andrew Christianson      10 Fergus Falls              21:57.4  7:05 
   42   5/7    1781 Donovan Wood             11 Fergus Falls              21:59.1  7:05 
   43   1/7    1687 Brock Pearson            11 Breckenridge              22:06.0  7:07 
   44   4/7    1790 Brady Bellefeuille       12 Frazee - Vergas           22:06.1  7:07 
   45   6/7    1818 Cole Keeping             10 Hawley-Ulen-Hitterdahl    22:09.0  7:08 
   46   2/3    2350 Micah Esala              12 New York Mills            22:13.7  7:10 
   47   5/7    1791 Ivan Buller               9 Frazee - Vergas           22:14.8  7:10 
   48   6/7    1770 Levi Miller               7 Fergus Falls              22:31.8  7:16 
   49   7/7    1757 Max Brinkman              9 Fergus Falls              22:43.9  7:19 
   50   7/7    1825 Hunter Ranstrom          11 Hawley-Ulen-Hitterdahl    22:48.6  7:21 
   51   1/1    1841 Sam Whitehead            12 Lake Park Audubon         23:10.3  7:28 
   52   3/3    2401 Paul Hendricky           10 New York Mills            23:15.8  7:30 
   53   6/7    1795 David Glander            10 Frazee - Vergas           23:59.3  7:44 
   54   2/7    1682 Logan Comeau              9 Breckenridge              24:42.6  7:58 
   55   7/7    1802 Matt Tangen              12 Frazee - Vergas           24:43.3  7:58 
   56   3/7    1690 Tommy Stock              10 Breckenridge              27:40.1  8:55 
   57   4/7    1689 Rylee Satterwhite         9 Breckenridge              28:29.4  9:11 
   58   5/7    1683 Dominic Erickson          9 Breckenridge              28:39.9  9:14 
   59   6/7    1680 Bradley Banken           10 Breckenridge              35:47.3 11:32 
   60   7/7    1686 Kurt Manning              9 Breckenridge              38:03.6 12:15