Mid-State Conference Meet -
Detroit Lakes, MN
10/9/2014

race logo










					                         MID-STATE CONFERENCE MEET
                             Detroit Lakes, MN
                              October 9, 2014
                         JUNIOR VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    15  Detroit Lakes             (  19:49.4  1:39:06.6   1:11.0)
========================================
  1      1  Sam Priem                       19:17.6
  2      2  Gabe Kitzman                    19:20.1
  3      3  Mason Sampson                   19:58.5
  4      4  Connor Edvall                   20:01.8
  5      5  Max Staley                      20:28.6
  6   (  7) Cade Benson                     20:31.8
  7   (  9) Nihaar Joshi                    20:39.6

  2.    53  Pequot Lakes              (  21:05.8  1:45:29.0   1:30.3)
========================================
  1      6  Levi Palmer                     20:29.5
  2      8  Cody Huss                       20:33.2
  3     10  Dillon Meyer                    20:40.4
  4     14  Cam Boller                      21:46.1
  5     15  Hunter Larson                   21:59.8
  6   ( 19) Austin Anderson                 22:35.1
  7   ( 22) Joe Najjar                      23:22.4

  3.    71  Long Prairie-Grey Eagle   (  21:49.5  1:49:07.3   0:58.4)
========================================
  1     11  Hunter Faust                    21:24.1
  2     12  Andrew Lind                     21:32.1
  3     13  Austin Gohman                   21:41.5
  4     17  Creg Donabauer                  22:07.1
  5     18  Christopher Young               22:22.5
  6   ( 23) Thomas Pesta                    23:52.6
  7   ( 26) Pakin Sachaphimukh              28:36.3

  4.   106  Staples-Motley            (  23:18.3  1:56:31.1   2:36.7)
========================================
  1     16  Nicholas Tabatt                 22:00.8
  2     20  Anders Soerensen                22:39.7
  3     21  Grant Yungbauer                 23:10.0
  4     24  Plopper Trenton                 24:03.1
  5     25  Coleman Klimek                  24:37.5



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/20    337 Sam Priem                11 Detroit Lakes             19:17.6  6:13 
    2   2/20    325 Gabe Kitzman              9 Detroit Lakes             19:20.1  6:14 
    3   3/20    340 Mason Sampson            10 Detroit Lakes             19:58.5  6:26 
    4   4/20    312 Connor Edvall            11 Detroit Lakes             20:01.8  6:27 
    5   5/20    341 Max Staley                9 Detroit Lakes             20:28.6  6:36 
    6   1/9     437 Levi Palmer              11 Pequot Lakes              20:29.5  6:36 
    7   6/20    307 Cade Benson              12 Detroit Lakes             20:31.8  6:37 
    8   2/9     428 Cody Huss                10 Pequot Lakes              20:33.2  6:37 
    9   7/20    324 Nihaar Joshi             12 Detroit Lakes             20:39.6  6:39 
   10   3/9     432 Dillon Meyer             10 Pequot Lakes              20:40.4  6:40 
   11   8/20    339 Jack Richards             9 Detroit Lakes             20:45.1  6:41 
   12   9/20    344 Bailey Tulius            10 Detroit Lakes             20:55.8  6:45 
   13  10/20    327 Aj Lindquist             10 Detroit Lakes             21:00.8  6:46 
   14  11/20    326 Brady Labine             10 Detroit Lakes             21:03.2  6:47 
   15  12/20    331 Wyatt Nelson             11 Detroit Lakes             21:13.1  6:50 
   16   1/7     364 Hunter Faust             10 Long Prairie-Grey Eagle   21:24.1  6:54 
   17   2/7     370 Andrew Lind              12 Long Prairie-Grey Eagle   21:32.1  6:56 
   18   3/7     366 Austin Gohman             9 Long Prairie-Grey Eagle   21:41.5  6:59 
   19   4/9     416 Cam Boller               11 Pequot Lakes              21:46.1  7:01 
   20  13/20    310 Jacob Dahring            10 Detroit Lakes             21:51.5  7:03 
   21  14/20    328 Jesse Livermore          10 Detroit Lakes             21:58.0  7:05 
   22   5/9     430 Hunter Larson            11 Pequot Lakes              21:59.8  7:05 
   23  15/20    311 Tristan E Johnson        12 Detroit Lakes             22:00.2  7:05 
   24   1/5     476 Nicholas Tabatt           9 Staples-Motley            22:00.8  7:06 
   25   1/1     881 Brody Wangsness          12 Wadena-Deer Creek         22:04.2  7:07 
   26   4/7     363 Creg Donabauer           12 Long Prairie-Grey Eagle   22:07.1  7:08 
   27   5/7     374 Christopher Young         9 Long Prairie-Grey Eagle   22:22.5  7:13 
   28   6/9     413 Austin Anderson          12 Pequot Lakes              22:35.1  7:17 
   29   2/5     474 Anders Soerensen         12 Staples-Motley            22:39.7  7:18 
   30  16/20    313 Tyler Edvall              9 Detroit Lakes             22:52.8  7:22 
   31   3/5     480 Grant Yungbauer          11 Staples-Motley            23:10.0  7:28 
   32  17/20    335 Jin Park                 11 Detroit Lakes             23:15.2  7:30 
   33   7/9     435 Joe Najjar               10 Pequot Lakes              23:22.4  7:32 
   34  18/20    306 Sam Bellware             12 Detroit Lakes             23:22.7  7:32 
   35   6/7     371 Thomas Pesta              9 Long Prairie-Grey Eagle   23:52.6  7:42 
   36   1/1     396 Darien Simon              9 Park Rapids Area          24:00.8  7:44 
   37   4/5     477 Plopper Trenton           7 Staples-Motley            24:03.1  7:45 
   38  19/20    319 Derek Gray               11 Detroit Lakes             24:22.4  7:51 
   39   5/5     466 Coleman Klimek           10 Staples-Motley            24:37.5  7:56 
   40   8/9     419 Josh Buell               11 Pequot Lakes              25:06.8  8:05 
   41   9/9     436 Nick Olson               12 Pequot Lakes              25:07.0  8:06 
   42  20/20    336 Zachary Pivec            11 Detroit Lakes             26:49.7  8:39 
   43   7/7     372 Pakin Sachaphimukh       11 Long Prairie-Grey Eagle   28:36.3  9:13