Mid-State Conference Meet -
Detroit Lakes, MN
10/9/2014

race logo










					                         MID-STATE CONFERENCE MEET
                             Detroit Lakes, MN
                              October 9, 2014
                            VARSITY GIRLS - 4K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    49  Park Rapids Area          (  16:52.4  1:24:22.0   1:15.5)
========================================
  1      2  Lydia Kantonen                  16:07.1
  2      5  Megan Olson                     16:28.9
  3     11  Kendra Coborn                   17:02.7
  4     15  Whitney Steffel                 17:20.7
  5     16  Ellery Overmyer                 17:22.6
  6   ( 35) Kinley Nordin                   18:50.9
  7   ( 36) Abby Mueller                    18:53.8

  2.    58  Crosby-Ironton            (  16:58.3  1:24:51.4   1:54.1)
========================================
  1      1  Margaret Stokman                15:59.4
  2      4  Molly McCusker                  16:20.0
  3      8  Arianna Lemieur                 16:53.6
  4     22  Naomi Ringhand                  17:44.9
  5     23  Annie Goodwin                   17:53.5
  6   ( 29) Miranda Berg                    18:18.6
  7   ( 32) Ella Dwyer                      18:30.4

  3.    74  Pequot Lakes              (  17:14.2  1:26:10.7   2:17.6)
========================================
  1      3  Gina Garai                      16:07.5
  2     10  Jackie Brine-Doyle              16:58.1
  3     13  Caitie Ryan                     17:15.4
  4     18  Jannah Hall                     17:24.6
  5     30  Kenzie Nelson                   18:25.1
  6   ( 31) Colleen Tschida                 18:29.9
  7   ( 40) Elsa Headlee                    19:15.8

  4.    84  Detroit Lakes             (  17:25.6  1:27:07.7   1:25.6)
========================================
  1      6  Makenzie Ostlie                 16:39.8
  2      7  Sarah Schumacher                16:51.2
  3     20  Haley Groth                     17:31.5
  4     25  Elizabeth Kvebak                17:59.8
  5     26  Anna Hokenson                   18:05.4
  6   ( 27) Kendra Kvebak                   18:10.1
  7   ( 28) Auroura Eckberg                 18:15.7

  5.   128  Wadena-Deer Creek         (  18:10.1  1:30:50.1   2:23.5)
========================================
  1     12  Hannah Vorderbruggen            17:13.4
  2     14  Abby Motschenbacher             17:16.8
  3     19  Emily Kain                      17:24.9
  4     41  Briana Malone                   19:18.1
  5     42  Tiffany Meeks                   19:36.9
  6   ( 44) Brianna Rosenthal               20:12.6
  7   ( 47) Elissa Ikola                    20:46.5

  6.   134  Long Prairie-Grey Eagle   (  18:08.1  1:30:40.4   1:44.7)
========================================
  1     17  Madelyn Zastrow                 17:23.5
  2     21  Kaitlyn Proell                  17:32.6
  3     24  Natalie Minke                   17:58.3
  4     34  Megan Och                       18:37.8
  5     38  Maria Orozco-Ambriz             19:08.2
  6   ( 43) Vanessa Heuer                   19:54.7
  7   ( 46) Tatelyn Dally                   20:43.4

  7.   163  Staples-Motley            (  18:48.5  1:34:02.3   3:31.6)
========================================
  1      9  Haley Christoffersen            16:54.1
  2     33  Mary Sarah Sauber               18:34.9
  3     37  Alex Miller                     18:57.3
  4     39  Mikayla Sauber                  19:10.3
  5     45  Jorie Ihme                      20:25.7
  6   ( 48) Kaitlyn Smith                   21:21.1
  7   ( 49) Hayley Carlson                  22:37.0



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/7     258 Margaret Stokman         11 Crosby-Ironton            15:59.4  6:26 
    2   1/7     378 Lydia Kantonen           10 Park Rapids Area          16:07.1  6:30 
    3   1/7     403 Gina Garai               11 Pequot Lakes              16:07.5  6:30 
    4   2/7     253 Molly McCusker           12 Crosby-Ironton            16:20.0  6:35 
    5   2/7     383 Megan Olson              11 Park Rapids Area          16:28.9  6:38 
    6   1/7     293 Makenzie Ostlie          10 Detroit Lakes             16:39.8  6:43 
    7   2/7     298 Sarah Schumacher         11 Detroit Lakes             16:51.2  6:47 
    8   3/7     251 Arianna Lemieur           7 Crosby-Ironton            16:53.6  6:48 
    9   1/7     444 Haley Christoffersen     11 Staples-Motley            16:54.1  6:48 
   10   2/7     397 Jackie Brine-Doyle       12 Pequot Lakes              16:58.1  6:50 
   11   3/7     375 Kendra Coborn             8 Park Rapids Area          17:02.7  6:52 
   12   1/7     489 Hannah Vorderbruggen     11 Wadena-Deer Creek         17:13.4  6:56 
   13   3/7     410 Caitie Ryan              12 Pequot Lakes              17:15.4  6:57 
   14   2/7     486 Abby Motschenbacher       8 Wadena-Deer Creek         17:16.8  6:58 
   15   4/7     387 Whitney Steffel           8 Park Rapids Area          17:20.7  6:59 
   16   5/7     385 Ellery Overmyer          10 Park Rapids Area          17:22.6  7:00 
   17   1/7     357 Madelyn Zastrow          11 Long Prairie-Grey Eagle   17:23.5  7:00 
   18   4/7     405 Jannah Hall               9 Pequot Lakes              17:24.6  7:01 
   19   3/7     483 Emily Kain                8 Wadena-Deer Creek         17:24.9  7:01 
   20   3/7     283 Haley Groth              11 Detroit Lakes             17:31.5  7:04 
   21   2/7     354 Kaitlyn Proell            8 Long Prairie-Grey Eagle   17:32.6  7:04 
   22   4/7     257 Naomi Ringhand            9 Crosby-Ironton            17:44.9  7:09 
   23   5/7     249 Annie Goodwin             8 Crosby-Ironton            17:53.5  7:12 
   24   3/7     351 Natalie Minke            11 Long Prairie-Grey Eagle   17:58.3  7:14 
   25   4/7     289 Elizabeth Kvebak         10 Detroit Lakes             17:59.8  7:15 
   26   5/7     286 Anna Hokenson            10 Detroit Lakes             18:05.4  7:17 
   27   6/7     290 Kendra Kvebak            10 Detroit Lakes             18:10.1  7:19 
   28   7/7     277 Auroura Eckberg          11 Detroit Lakes             18:15.7  7:21 
   29   6/7     246 Miranda Berg             10 Crosby-Ironton            18:18.6  7:22 
   30   5/7     409 Kenzie Nelson             8 Pequot Lakes              18:25.1  7:25 
   31   6/7     411 Colleen Tschida          12 Pequot Lakes              18:29.9  7:27 
   32   7/7     247 Ella Dwyer                8 Crosby-Ironton            18:30.4  7:27 
   33   2/7     454 Mary Sarah Sauber        12 Staples-Motley            18:34.9  7:29 
   34   4/7     352 Megan Och                 7 Long Prairie-Grey Eagle   18:37.8  7:30 
   35   6/7     382 Kinley Nordin             8 Park Rapids Area          18:50.9  7:35 
   36   7/7     381 Abby Mueller             11 Park Rapids Area          18:53.8  7:37 
   37   3/7     452 Alex Miller              10 Staples-Motley            18:57.3  7:38 
   38   5/7     353 Maria Orozco-Ambriz       8 Long Prairie-Grey Eagle   19:08.2  7:42 
   39   4/7     455 Mikayla Sauber           10 Staples-Motley            19:10.3  7:43 
   40   7/7     406 Elsa Headlee             10 Pequot Lakes              19:15.8  7:45 
   41   4/7     484 Briana Malone            11 Wadena-Deer Creek         19:18.1  7:46 
   42   5/7     485 Tiffany Meeks             9 Wadena-Deer Creek         19:36.9  7:54 
   43   6/7     349 Vanessa Heuer             8 Long Prairie-Grey Eagle   19:54.7  8:01 
   44   6/7     487 Brianna Rosenthal        12 Wadena-Deer Creek         20:12.6  8:08 
   45   5/7     449 Jorie Ihme                8 Staples-Motley            20:25.7  8:14 
   46   7/7     347 Tatelyn Dally             7 Long Prairie-Grey Eagle   20:43.4  8:21 
   47   7/7     482 Elissa Ikola              8 Wadena-Deer Creek         20:46.5  8:22 
   48   6/7     457 Kaitlyn Smith             7 Staples-Motley            21:21.1  8:36 
   49   7/7     443 Hayley Carlson           12 Staples-Motley            22:37.0  9:06