Detroit Lakes Invitational -
Detroit Lakes, MN
9/10/2015

race logo










					               Detroit Lakes Invitational Cross Country Meet
                             Detroit Lakes, MN
                            September 10, 2015
                         JUNIOR HIGH GIRLS - 3200m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    26  Pelican Rapids            (  13:46.8  1:08:53.8   1:31.8)
========================================
  1      1  Mandi Sjolie                    13:07.1
  2      2  Maddie Guler                    13:16.5
  3      3  Chloe Paulson                   13:37.4
  4      9  Abby Syverson                   14:13.9
  5     11  Autumn Gummeringer              14:38.9
  6   ( 33) Rachel Guler                    15:51.3
  7   ( 50) Haile Fitzgerald                21:47.8

  2.    60  Shanley                   (  14:32.8  1:12:43.9   1:04.1)
========================================
  1      5  Heidi Deplazes                  14:01.0
  2      6  Olivia Johnson                  14:05.6
  3     10  Kate Gallager                   14:33.9
  4     19  Noelle Freeman                  14:58.3
  5     20  Mia Nystrom                     15:05.1

  3.    63  Bemidji                   (  14:32.6  1:12:42.8   1:25.4)
========================================
  1      4  Emma Neubeck                    13:45.4
  2      8  Gwen Youso                      14:09.8
  3     13  Ava Spaeth                      14:43.1
  4     17  Jody Pemberton                  14:53.7
  5     21  Isabelle Wells                  15:10.8
  6   ( 32) Kadance Ritchie                 15:50.7
  7   ( 37) Sydney Breyen                   16:22.4

  4.    74  Moorhead                  (  14:46.5  1:13:52.3   1:17.6)
========================================
  1      7  Taylor Melton                   14:08.1
  2     12  Faith Wollschlager              14:42.0
  3     14  Annika Yoney                    14:47.2
  4     16  Chloe Strom                     14:49.3
  5     25  Stella Erickson                 15:25.7
  6   ( 34) Octavia Nerguson                15:55.3
  7   ( 41) Rylie Johnson                   17:18.7

  5.   126  Perham                    (  15:27.3  1:17:16.4   0:19.5)
========================================
  1     22  Rylie Hunt                      15:19.3
  2     23  Stephanie Dickerson             15:23.5
  3     24  Neve Palubicki                  15:24.1
  4     28  Madelyn Tangen                  15:30.7
  5     29  Mary Wunderlich                 15:38.8
  6   ( 39) Emily Vanwatermulen             16:27.5
  7   ( 42) Kendra Moris                    17:26.5

  6.   146  Fergus Falls              (  16:11.1  1:20:55.5   4:29.4)
========================================
  1     15  Sierra Hatlewick                14:47.8
  2     18  Makenna Stenstrom               14:54.8
  3     27  Kilee Gutzmer                   15:29.5
  4     38  Natalie Franson                 16:26.2
  5     48  Lexie Rosentreter               19:17.2
  6   ( 49) Emma Rund                       19:44.7

  7.   184  Hawley                    (  16:50.6  1:24:12.7   3:01.0)
========================================
  1     26  Mia Tickel                      15:27.2
  2     31  Halle Berg                      15:43.5
  3     36  Reagan Sellin                   16:07.3
  4     45  Hannah Johnson                  18:26.5
  5     46  Alisha Robertson                18:28.2

  8.   192  Detroit Lakes             (  16:52.1  1:24:20.1   2:27.1)
========================================
  1     30  Emma Tieken                     15:42.1
  2     35  Samantha Collins                15:56.2
  3     40  Molly Tinjum                    16:36.5
  4     43  Courtney Rader                  17:56.1
  5     44  Lyla Hanson                     18:09.2
  6   ( 47) Morgan Wendel                   18:52.8



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/7     813 Mandi Sjolie              8 Pelican Rapids            13:07.1  6:36 
    2   2/7     806 Maddie Guler              8 Pelican Rapids            13:16.5  6:41 
    3   3/7     812 Chloe Paulson             7 Pelican Rapids            13:37.4  6:52 
    4   1/20    514 Emma Neubeck              7 Bemidji                   13:45.4  6:56 
    5   1/2     757 Grace Manning             7 Lake Park-Audubon         13:47.7  6:57 
    6   1/5     897 Heidi Deplazes            8 Shanley                   14:01.0  7:03 
    7   2/5     904 Olivia Johnson            8 Shanley                   14:05.6  7:06 
    8   1/10    775 Taylor Melton             8 Moorhead                  14:08.1  7:07 
    9   2/20    524 Gwen Youso                8 Bemidji                   14:09.8  7:08 
   10   4/7     814 Abby Syverson             8 Pelican Rapids            14:13.9  7:10 
   11   3/5     900 Kate Gallager             8 Shanley                   14:33.9  7:20 
   12   5/7     808 Autumn Gummeringer        8 Pelican Rapids            14:38.9  7:22 
   13   2/10    781 Faith Wollschlager        8 Moorhead                  14:42.0  7:24 
   14   3/20    520 Ava Spaeth                6 Bemidji                   14:43.1  7:25 
   15   3/10    782 Annika Yoney              8 Moorhead                  14:47.2  7:27 
   16   1/6     644 Sierra Hatlewick          7 Fergus Falls              14:47.8  7:27 
   17   4/10    779 Chloe Strom               7 Moorhead                  14:49.3  7:28 
   18   4/20    516 Jody Pemberton            6 Bemidji                   14:53.7  7:30 
   19   2/6     657 Makenna Stenstrom         8 Fergus Falls              14:54.8  7:30 
   20   4/5     899 Noelle Freeman            8 Shanley                   14:58.3  7:32 
   21   5/5     910 Mia Nystrom               8 Shanley                   15:05.1  7:36 
   22   5/20    522 Isabelle Wells            7 Bemidji                   15:10.8  7:39 
   23   1/9     837 Rylie Hunt                7 Perham                    15:19.3  7:43 
   24   2/9     832 Stephanie Dickerson       7 Perham                    15:23.5  7:45 
   25   3/9     846 Neve Palubicki            7 Perham                    15:24.1  7:45 
   26   5/10    769 Stella Erickson           8 Moorhead                  15:25.7  7:46 
   27   1/5     732 Mia Tickel                7 Hawley                    15:27.2  7:47 
   28   3/6     643 Kilee Gutzmer             8 Fergus Falls              15:29.5  7:48 
   29   4/9     851 Madelyn Tangen            7 Perham                    15:30.7  7:49 
   30   5/9     857 Mary Wunderlich           7 Perham                    15:38.8  7:53 
   31   1/6     594 Emma Tieken               7 Detroit Lakes             15:42.1  7:54 
   32   2/5     727 Halle Berg                8 Hawley                    15:43.5  7:55 
   33   6/20    518 Kadance Ritchie           7 Bemidji                   15:50.7  7:59 
   34   6/7     807 Rachel Guler              7 Pelican Rapids            15:51.3  7:59 
   35   6/10    777 Octavia Nerguson          8 Moorhead                  15:55.3  8:01 
   36   2/6     568 Samantha Collins          7 Detroit Lakes             15:56.2  8:01 
   37   3/5     731 Reagan Sellin             8 Hawley                    16:07.3  8:07 
   38   7/20    505 Sydney Breyen             6 Bemidji                   16:22.4  8:15 
   39   1/1     704 Kaylynn Vennes            8 Frazee - Vergas           16:22.5  8:15 
   40   4/6     642 Natalie Franson           7 Fergus Falls              16:26.2  8:16 
   41   6/9     854 Emily Vanwatermulen       7 Perham                    16:27.5  8:17 
   42   3/6     595 Molly Tinjum              8 Detroit Lakes             16:36.5  8:22 
   43   8/20    507 Grace Carls               8 Bemidji                   16:37.1  8:22 
   44   9/20    501 Hannah Alexander          7 Bemidji                   16:40.3  8:24 
   45  10/20    517 Nessa Peters              7 Bemidji                   16:51.8  8:29 
   46  11/20    503 Jenay Boucher             6 Bemidji                   17:06.4  8:37 
   47  12/20    519 Mattie Snyder             8 Bemidji                   17:15.5  8:41 
   48   7/10    772 Rylie Johnson             8 Moorhead                  17:18.7  8:43 
   49   7/9     844 Kendra Moris              7 Perham                    17:26.5  8:47 
   50   2/2     754 Hailey Frohman            8 Lake Park-Audubon         17:36.0  8:52 
   51  13/20    508 Nora Carlson              6 Bemidji                   17:49.2  8:58 
   52  14/20    511 Camille McDermott         6 Bemidji                   17:50.7  8:59 
   53   8/10    774 Ella Mangel               7 Moorhead                  17:52.3  9:00 
   54  15/20    523 Heidi Whipple             7 Bemidji                   17:53.3  9:00 
   55   4/6     586 Courtney Rader            8 Detroit Lakes             17:56.1  9:02 
   56   5/6     576 Lyla Hanson               8 Detroit Lakes             18:09.2  9:08 
   57   4/5     729 Hannah Johnson            8 Hawley                    18:26.5  9:17 
   58   5/5     730 Alisha Robertson          8 Hawley                    18:28.2  9:18 
   59   8/9     840 Kate Lachowitzer          7 Perham                    18:36.6  9:22 
   60   6/6     597 Morgan Wendel             7 Detroit Lakes             18:52.8  9:30 
   61  16/20    513 Katelyn Moyer             7 Bemidji                   18:57.7  9:33 
   62  17/20    510 Cora Geerdes              6 Bemidji                   19:00.7  9:34 
   63  18/20    502 Lynsy Baumgart            6 Bemidji                   19:10.5  9:39 
   64  19/20    521 McKenna Sugar             6 Bemidji                   19:16.3  9:42 
   65   5/6     653 Lexie Rosentreter         7 Fergus Falls              19:17.2  9:42 
   66   9/9     847 Amelia Potrament         12 Perham                    19:44.6  9:56 
   67   6/6     654 Emma Rund                 8 Fergus Falls              19:44.7  9:56 
   68   9/10    776 Seema Mustafa             7 Moorhead                  20:04.0 10:06 
   69  10/10    773 Madeline Lansink          8 Moorhead                  20:16.9 10:12 
   70  20/20    506 Kennedy Britton           6 Bemidji                   20:47.1 10:28 
   71   7/7     805 Haile Fitzgerald          8 Pelican Rapids            21:47.8 10:58