John Hermes Invite -
Fergus Falls, MN
10/1/2015

race logo










					                John Hermes Invitational Cross Country Meet
                             Fergus Falls, MN
                              October 1, 2015
                         JUNIOR HIGH GIRLS - 3200m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    35  Alexandria                (  13:54.5  1:09:32.1   1:44.0)
========================================
  1      1  Aleah Miller                    12:43.1
  2      2  Heavyn Bordak                   13:46.7
  3      9  Cathryn Bloom                   14:11.4
  4     11  Brookelyn Stender               14:23.8
  5     12  Katherine Allen-Opp             14:27.1
  6   ( 16) Reise Waldorf                   14:34.6
  7   ( 22) Emma Ecker                      14:58.7

  2.    58  Bemidji                   (  14:21.9  1:11:49.3   0:56.3)
========================================
  1      4  Gwen Youso                      13:58.9
  2      7  Ava Spaeth                      14:09.4
  3      8  Jody Pemberton                  14:10.3
  4     18  Isabelle Wells                  14:35.5
  5     21  Sydney Breyen                   14:55.2
  6   ( 23) Kadance Ritchie                 14:59.7
  7   ( 25) Nessa Peters                    15:09.8

  3.    82  Sartell - St. Stephen     (  14:39.4  1:13:16.9   1:28.1)
========================================
  1      3  Julia Johnson                   13:50.6
  2     13  Marley Michaud                  14:29.5
  3     15  Avery Jones                     14:34.3
  4     24  Lauren Opatz                    15:03.8
  5     27  Emma Schwartz                   15:18.7
  6   ( 28) Bella Leen                      15:22.5
  7   ( 29) Emily Bakken                    15:37.0

  4.    86  Little Falls              (  14:53.2  1:14:25.7   2:09.7)
========================================
  1      6  Claire Zack                     14:06.2
  2     10  Adrienne Kresha                 14:23.6
  3     19  Madeline Czajkowski             14:49.6
  4     20  Elizabeth Anez                  14:50.4
  5     31  Ava Filippi                     16:15.9
  6   ( 32) Angela Wright                   16:27.6
  7   ( 34) Emily Becker                    16:42.8

  5.   111  Fergus Falls              (  16:01.6  1:20:07.9   5:26.3)
========================================
  1      5  Sierra Hatlewick                14:04.5
  2     14  Kilee Gutzmer                   14:34.3
  3     17  Makenna Stenstrom               14:34.8
  4     35  Natalie Franson                 17:23.5
  5     40  Emma Rund                       19:30.8
  6   ( 41) Aja Tabb                        20:33.1

  6.   162  Detroit Lakes             (  16:30.5  1:22:32.3   2:19.8)
========================================
  1     26  Emma Tieken                     15:15.7
  2     30  Samantha Collins                15:41.9
  3     33  Molly Tinjum                    16:29.7
  4     36  Courtney Rader                  17:29.5
  5     37  Morgan Wendel                   17:35.5
  6   ( 38) Lyla Hanson                     18:20.0
  7   ( 39) L'Teya Vaughn                   18:23.3



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/22     35 Aleah Miller              6 Alexandria                12:43.1  6:24 
    2   1/2     416 Megan Howell              8 Lisbon                    13:14.6  6:40 
    3   2/2     418 Kendra Odegard            7 Lisbon                    13:39.7  6:53 
    4   2/22      3 Heavyn Bordak             8 Alexandria                13:46.7  6:56 
    5   1/9     542 Julia Johnson             7 Sartell - St. Stephen     13:50.6  6:58 
    6   1/19    137 Gwen Youso                8 Bemidji                   13:58.9  7:02 
    7   1/6     643 Sierra Hatlewick          7 Fergus Falls              14:04.5  7:05 
    8   1/9     458 Claire Zack               8 Little Falls              14:06.2  7:06 
    9   2/19    133 Ava Spaeth                6 Bemidji                   14:09.4  7:08 
   10   3/19    129 Jody Pemberton            6 Bemidji                   14:10.3  7:08 
   11   3/22      2 Cathryn Bloom             7 Alexandria                14:11.4  7:09 
   12   1/2     504 Gracie Grabe              7 Ottertail Central         14:15.3  7:11 
   13   2/2     506 Rain Lefthand Bull        7 Ottertail Central         14:20.0  7:13 
   14   2/9     446 Adrienne Kresha           8 Little Falls              14:23.6  7:15 
   15   4/22     44 Brookelyn Stender         6 Alexandria                14:23.8  7:15 
   16   5/22      1 Katherine Allen-Opp       6 Alexandria                14:27.1  7:17 
   17   2/9     549 Marley Michaud            7 Sartell - St. Stephen     14:29.5  7:18 
   18   2/6     642 Kilee Gutzmer             8 Fergus Falls              14:34.3  7:20 
   19   3/9     543 Avery Jones               7 Sartell - St. Stephen     14:34.3  7:20 
   20   6/22     52 Reise Waldorf             7 Alexandria                14:34.6  7:20 
   21   3/6     656 Makenna Stenstrom         8 Fergus Falls              14:34.8  7:20 
   22   4/19    135 Isabelle Wells            7 Bemidji                   14:35.5  7:21 
   23   3/9     439 Madeline Czajkowski       8 Little Falls              14:49.6  7:28 
   24   1/1     394 Juliana Undseth           8 Hillcrest                 14:49.8  7:28 
   25   4/9     433 Elizabeth Anez            8 Little Falls              14:50.4  7:28 
   26   5/19    118 Sydney Breyen             6 Bemidji                   14:55.2  7:31 
   27   7/22     11 Emma Ecker                6 Alexandria                14:58.7  7:32 
   28   6/19    131 Kadance Ritchie           7 Bemidji                   14:59.7  7:33 
   29   4/9     551 Lauren Opatz              7 Sartell - St. Stephen     15:03.8  7:35 
   30   7/19    130 Nessa Peters              7 Bemidji                   15:09.8  7:38 
   31   8/19    117 Kamryn Branden            7 Bemidji                   15:14.1  7:40 
   32   1/8     249 Emma Tieken               7 Detroit Lakes             15:15.7  7:41 
   33   5/9     554 Emma Schwartz             7 Sartell - St. Stephen     15:18.7  7:42 
   34   9/19    120 Grace Carls               8 Bemidji                   15:20.2  7:43 
   35   6/9     547 Bella Leen                7 Sartell - St. Stephen     15:22.5  7:44 
   36  10/19    123 Karmen Fuerstenberg       8 Bemidji                   15:26.7  7:47 
   37   8/22      5 Ali Castle                7 Alexandria                15:28.5  7:47 
   38   7/9     531 Emily Bakken              7 Sartell - St. Stephen     15:37.0  7:52 
   39   1/3     328 Kaitlyn Christianson      8 Fargo South               15:39.7  7:53 
   40   9/22      7 Aleah Dokter              6 Alexandria                15:40.4  7:53 
   41   2/8     221 Samantha Collins          7 Detroit Lakes             15:41.9  7:54 
   42  10/22     51 Lydia Waage               8 Alexandria                15:43.3  7:55 
   43  11/22     14 Lauren Englund            6 Alexandria                15:46.8  7:57 
   44   8/9     532 Josie Boelter             8 Sartell - St. Stephen     15:49.2  7:58 
   45  11/19    114 Hannah Alexander          7 Bemidji                   15:49.2  7:58 
   46  12/19    136 Heidi Whipple             7 Bemidji                   15:55.6  8:01 
   47  12/22     48 Gracie Uhde               6 Alexandria                15:56.5  8:02 
   48  13/22     17 Avery Gesell              6 Alexandria                15:57.5  8:02 
   49  14/22     15 Ailynn Fettig             6 Alexandria                15:57.7  8:02 
   50   9/9     553 Sydni Scherr              8 Sartell - St. Stephen     16:10.5  8:09 
   51   5/9     441 Ava Filippi               8 Little Falls              16:15.9  8:11 
   52  15/22     49 Greta Urke                6 Alexandria                16:19.1  8:13 
   53  13/19    121 Nora Carlson              6 Bemidji                   16:23.4  8:15 
   54  16/22      4 Olivia Brault             6 Alexandria                16:24.1  8:15 
   55   6/9     457 Angela Wright             8 Little Falls              16:27.6  8:17 
   56   3/8     250 Molly Tinjum              8 Detroit Lakes             16:29.7  8:18 
   57   7/9     435 Emily Becker              6 Little Falls              16:42.8  8:25 
   58  17/22      8 Anna Dokter               7 Alexandria                16:44.3  8:26 
   59  18/22     16 Emma Gerhardt             6 Alexandria                16:48.9  8:28 
   60  19/22     23 Jaida Hess                7 Alexandria                16:50.9  8:29 
   61  14/19    125 Camille McDermott         6 Bemidji                   16:59.3  8:33 
   62  15/19    124 Cora Geerdes              6 Bemidji                   17:10.5  8:39 
   63  16/19    116 Jenay Boucher             6 Bemidji                   17:11.9  8:39 
   64   2/3     326 Kellcie Brown             7 Fargo South               17:22.9  8:45 
   65   4/6     641 Natalie Franson           7 Fergus Falls              17:23.5  8:45 
   66  20/22     33 Camryn Marshall           8 Alexandria                17:25.2  8:46 
   67   4/8     240 Courtney Rader            8 Detroit Lakes             17:29.5  8:48 
   68   3/3     343 Emily Sherva              7 Fargo South               17:32.1  8:50 
   69   5/8     253 Morgan Wendel             7 Detroit Lakes             17:35.5  8:51 
   70   6/8     230 Lyla Hanson               8 Detroit Lakes             18:20.0  9:14 
   71   7/8     229 L'Teya Vaughn             8 Detroit Lakes             18:23.3  9:15 
   72  17/19    134 McKenna Sugar             6 Bemidji                   18:26.2  9:17 
   73   8/9     453 Hannah Olson              6 Little Falls              19:03.3  9:35 
   74   8/8     246 Sena Buerkle              8 Detroit Lakes             19:07.8  9:38 
   75  18/19    122 Emma Fenske               8 Bemidji                   19:16.5  9:42 
   76   9/9     440 Abby Debell               6 Little Falls              19:26.2  9:47 
   77   5/6     653 Emma Rund                 8 Fergus Falls              19:30.8  9:49 
   78  21/22    233 Alexis Klimek             7 Alexandria                19:46.9  9:57 
   79  19/19    119 Kennedy Britton           6 Bemidji                   20:04.4 10:06 
   80  22/22     32 Emma M. Schmidt           8 Alexandria                20:21.7 10:15 
   81   6/6     640 Aja Tabb                  7 Fergus Falls              20:33.1 10:21