Marine O'Brien Ski Race -
Marine on St. Croix, MN
1/27/2013

race logo










					                               MARINE O'BRIEN SKI RACE
       William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 27, 2013
                                    25K SKATE RACE

Place Div/Tot  No.  Name                    City               St Age Sex Time    Pace  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1   1/13    185 Wynn Roberts            Fergus Falls       MN  24 M   1:05:37  2:38 
    2   1/2     152 Lucas Mason             Maplewood          MN  18 M   1:06:58  2:41 
    3   1/21    449 Nathan Porath           Northfield         MN  30 M   1:07:10  2:42 
    4   2/13    119 Gabe Hanson             Stillwater         MN  20 M   1:08:35  2:45 
    5   3/13     71 Evgeny Beletskiy        Minneapolis        MN  27 M   1:08:50  2:46 
    6   2/21    139 Fred Kueffer            Falcon Heights     MN  33 M   1:09:01  2:46 
    7   3/21    208 Alec Steward            Roseville          MN  31 M   1:09:40  2:48 
    8   4/13    488 Bob Baldwin             Sauk Rapids        MN  27 M   1:11:07  2:51 
    9   1/34    187 Phil Rogers             Esko               MN  49 M   1:11:08  2:51 
   10   5/13    423 Knute Sands             Saint Louis Park   MN  28 M   1:11:10  2:51 
   11   2/34    396 Craig Stolen            New Brighton       MN  43 M   1:11:20  2:52 
   12   1/21    221 Jay Wenner              Saint Paul         MN  51 M   1:11:22  2:52 
   13   4/21     77 Craig Cardinal          Northfield         MN  30 M   1:11:42  2:53 
   14   2/2     111 Jonah Gilbert           Arden Hills        MN  19 M   1:13:42  2:57 
   15   6/13    138 Danny Kueffer           St. Paul           MN  29 M   1:14:22  2:59 
   16   5/21    192 Andrew Schakel          Minneapolis        MN  38 M   1:14:22  2:59 
   17   3/34    199 Brad Skillicorn         Winona             MN  43 M   1:14:33  2:59 
   18   7/13    157 Mark Michals            Minneapolis        MN  28 M   1:15:07  3:01 
   19   8/13    399 Matt Nistler            Bemidji            MN  24 M   1:15:15  3:01 
   20   6/21     99 Robert Edman            Saint Paul         MN  32 M   1:16:03  3:03 
   21   4/34     61 Charles Anderson        Blaine             MN  40 M   1:16:10  3:03 
   22   1/5     470 Hilary Patzer           Saint Paul         MN  33 F   1:16:24  3:04 
   23   1/10    452 Marybeth Tuttle         White Bear Lake    MN  49 F   1:16:26  3:04 
   24   5/34    432 Jason Magozi            Saint Paul         MN  45 M   1:16:32  3:04 
   25   6/34    124 John Hopkins            Savage             MN  46 M   1:16:38  3:04 
   26   7/21    169 Brendon O'Flanagan      St. Paul           MN  35 M   1:16:47  3:05 
   27   8/21    226 Ryan Wilson             Minneapolis        MN  30 M   1:16:50  3:05 
   28   9/21    118 Darren Halzle           Rogers             MN  31 M   1:16:54  3:05 
   29  10/21     91 Dennis Curran           Plymouth           MN  30 M   1:17:13  3:06 
   30   2/10    200 Kelly Skillicorn        Winona             MN  49 F   1:17:18  3:06 
   31   7/34    223 Todd White              Roseville          MN  43 M   1:17:24  3:06 
   32   9/13    207 Sevve Stember           Minneapolis        MN  28 M   1:17:54  3:07 
   33   1/8     227 Johanna Winters         Minneapolis        MN  28 F   1:18:05  3:08 
   34   2/8     149 Lindsey Marshall        Shoreview          MN  23 F   1:19:05  3:10 
   35   3/8     408 Eleanor Magnuson        Champlin           MN  22 F   1:19:05  3:10 
   36  10/13    176 Trent Ping              Minneapolis        MN  27 M   1:19:11  3:11 
   37   8/34    224 Brian Wicklund          Marine On St. Croi MN  47 M   1:19:41  3:12 
   38   2/21    496 Doug Sams               Long Lake          MN  54 M   1:19:47  3:12 
   39  11/21    475 Micheal McKinney        Saint Paul         MN  38 M   1:20:52  3:15 
   40   9/34    146 Steven Mach             La Crosse          WI  40 M   1:21:17  3:16 
   41  10/34    133 Wade Johnson            Minneapolis        MN  49 M   1:21:53  3:17 
   42  11/34    495 Erik Tornianen          Osseo              MN  43 M   1:21:57  3:17 
   43   3/10    103 Anne Ellefson           Park Rapids        MN  47 F   1:22:12  3:18 
   44  12/21    479 Ben Mullin              Lindstrom          MN  33 M   1:22:32  3:19 
   45   1/9     460 Dan Berntson            Edina              MN  61 M   1:22:40  3:19 
   46  12/34    430 Jon Faust               Plymouth           MN  46 M   1:22:43  3:19 
   47  11/13    392 Sebastian Corby         Minneapolis        MN  27 M   1:22:55  3:19 
   48   3/21    129 Loren Jacot             Oakdale            MN  53 M   1:23:05  3:20 
   49  13/34    104 Jack Ellefson           Park Rapids        MN  49 M   1:23:16  3:20 
   50  13/21    446 Justin Rumley           Woodbury           MN  37 M   1:23:26  3:21 
   51  14/34    121 Gregg Hietpas           Stillwater         MN  42 M   1:23:28  3:21 
   52   4/21    450 Pat Jopp                Elk River          MN  52 M   1:24:08  3:22 
   53  12/13    154 Peter Maves             Rochester          MN  29 M   1:24:13  3:23 
   54  15/34    148 Robert Marks-Kerst      Minnepolis         MN  43 M   1:24:25  3:23 
   55   4/8     206 Andrea Stember          Minneapolis        MN  27 F   1:24:29  3:23 
   56   2/5     205 Kathryn Splan           St. Paul           MN  36 F   1:24:40  3:24 
   57  14/21    476 David Benson            Lake Elmo          MN  39 M   1:24:50  3:24 
   58  16/34    389 Frank Campbell          Lake Elmo          MN  48 M   1:24:56  3:24 
   59  15/21    198 Allan Shuros            St. Paul           MN  38 M   1:25:06  3:25 
   60   5/21    163 Grant Moos              St. Paul           MN  57 M   1:25:17  3:25 
   61   6/21    130 Doug Johnson            Minneapolis        MN  56 M   1:25:27  3:26 
   62   2/9      74 John Boller             Brooklyn Park      MN  61 M   1:25:54  3:27 
   63   3/9     477 John Mundahl            Hayward            WI  61 M   1:27:10  3:30 
   64  17/34    469 Allen Overturf          Maple Plain        MN  45 M   1:27:11  3:30 
   65   1/7     456 Daniel Svedberg         Woodbury           MN  17 M   1:27:18  3:30 
   66   7/21    228 Mark Wirt               Minneapolis        MN  52 M   1:27:35  3:31 
   67  16/21     84 Christopher Coffey      Minneapolis        MN  31 M   1:27:36  3:31 
   68   8/21    142 Mike Lyner              Stillwater         MN  59 M   1:28:19  3:32 
   69  18/34     97 Paul Earl-Torniainen    St. Paul           MN  43 M   1:28:22  3:33 
   70   5/8     125 Devon Hutton            Saint Paul         MN  29 F   1:28:44  3:33 
   71   9/21    434 Paul Pedersen           Luck               WI  50 M   1:29:03  3:34 
   72  10/21    135 Ron Kadera              Roseville          MN  53 M   1:29:12  3:35 
   73   4/9     436 Mark Schneider          Saint Paul         MN  60 M   1:29:14  3:35 
   74  13/13    197 Joel Sehloff            Malone             WI  20 M   1:29:14  3:35 
   75  19/34    117 Andrew Hall             Minneapolis        MN  43 M   1:30:07  3:37 
   76  17/21    462 Dallas Wynne            Dresser            WI  38 M   1:30:49  3:38 
   77  11/21     63 Ray Aponte              Minneapolis        MN  51 M   1:30:54  3:39 
   78  20/34     68 Steve Barone            Minneapolis        MN  41 M   1:30:55  3:39 
   79  21/34    451 Jeff Penman             Ellsworth          WI  44 M   1:30:58  3:39 
   80  18/21     62 Jeff Annesley           Minneapolis        MN  32 M   1:31:08  3:39 
   81   4/10    196 Sue Schroeder           Minneapolis        MN  47 F   1:31:14  3:39 
   82  22/34    453 Tonnis Terveldhuis      Saint Paul         MN  46 M   1:32:01  3:41 
   83   5/10     70 Laura Bednarski         Minneapolis        MN  45 F   1:32:12  3:42 
   84  12/21    388 Tom Prentice            Lake Elmo          MN  53 M   1:32:35  3:43 
   85   1/5      72 Lori Belz               Inver Grove Height MN  51 F   1:32:48  3:43 
   86  13/21    155 David Melcher           Richfield          MN  56 M   1:33:02  3:44 
   87  23/34    420 Nck Bobich              West Saint Paul    MN  49 M   1:33:33  3:45 
   88   2/7     437 Wilson Cross            Minneapolis        MN  17 M   1:33:46  3:46 
   89   3/7     145 Ryan M                  Minneapolis        MN  16 M   1:34:28  3:47 
   90   5/9     447 Frank Lederle           Edina              MN  60 M   1:34:40  3:48 
   91   4/7     215 Matt Villalta           Mpls               MN  16 M   1:34:45  3:48 
   92  19/21    395 Jemiah Aitch            Minneapolis        MN  35 M   1:35:49  3:50 
   93   3/5      81 Elissa Cedarleaf Dahl   Minneapolis        MN  34 F   1:36:09  3:51 
   94   1/4     127 Alex Ilyushev           Minneapolis        MN  15 M   1:36:19  3:52 
   95   6/8     175 Clara Ping              Minneapolis        MN  26 F   1:36:24  3:52 
   96   6/9     191 Steve Sands             Minnetonka         MN  67 M   1:36:29  3:52 
   97  20/21    466 Kurt Stromberg          Saint Paul         MN  39 M   1:36:50  3:53 
   98   5/7     189 Noah Rothman            Minneapolis        MN  16 M   1:38:43  3:57 
   99   6/10    107 Susan Feyereisen        Minneapolis        MN  45 F   1:41:26  4:04 
  100  24/34     69 Jedd Beach              Chetek             WI  44 M   1:41:45  4:05 
  101   7/9     190 Tom Rowe                Centerville        MN  64 M   1:41:58  4:05 
  102   7/8     467 Amy Royce               Minneapolis        MN  24 F   1:42:01  4:05 
  103  25/34    134 Brian Johnston          Maple Grove        MN  41 M   1:42:14  4:06 
  104   2/5     115 Helen Gunther           Excelsior          MN  55 F   1:42:52  4:07 
  105  26/34    230 Mike Wright             Wyoming            MN  49 M   1:43:41  4:09 
  106  27/34    499 Paul Weium              St. Paul           MN  46 M   1:43:56  4:10 
  107  14/21    493 Ji Chen                 Saint Paul         MN  51 M   1:45:46  4:14 
  108   8/8     478 Anna Demers             Shell Lake         WI  28 F   1:45:55  4:15 
  109  28/34    141 Eric Lavigne            Minnetonka         MN  40 M   1:46:24  4:16 
  110   2/4     164 Austin Nash             Mntka              MN  15 M   1:46:36  4:16 
  111  21/21    439 Sinthang Has            Roseville          MN  36 M   1:46:36  4:16 
  112  29/34    116 Ted Haland              Afton              MN  43 M   1:46:58  4:17 
  113   7/10    170 Tina Olson              River Falla        WI  45 F   1:48:34  4:21 
  114   8/9      92 David Delforge          Chanhassen         MN  64 M   1:48:37  4:21 
  115  30/34    458 Jeff Wolf               Osceola            WI  46 M   1:48:55  4:22 
  116  15/21     67 John Baker              Maplewood          MN  50 M   1:49:33  4:23 
  117   8/10    455 Anne Marchand           Eden Prairie       MN  48 F   1:49:36  4:24 
  118   1/2     416 Darby Nelson            Champlin           MN  71 M   1:53:13  4:32 
  119   3/5      57 Carie Alexander         Minneapolis        MN  50 F   1:53:45  4:33 
  120  16/21     56 Bruce Alexander         Minneapolis        MN  52 M   1:54:31  4:35 
  121   2/2     222 Bob Wheeler             Minneapolis        MN  71 M   1:55:45  4:38 
  122  17/21    459 David Moore             Saint Paul         MN  50 M   1:57:07  4:42 
  123  18/21    109 Matt Frost              Stillwater         MN  50 M   1:57:08  4:42 
  124  31/34    220 Dan Wenkel              St. Paul           MN  42 M   1:57:22  4:42 
  125   1/4     132 Maia Johnson            Minneapolis        MN  17 F   1:58:07  4:44 
  126   1/13    131 Lenna Johnson           Minneapolis        MN  15 F   1:58:25  4:45 
  127  32/34    401 Paul Hed                Ham Lake           MN  46 M   1:58:30  4:45 
  128   4/5     217 Ami Voeltz              Minneapolis        MN  39 F   2:00:04  4:49 
  129   3/4      53 Hunter Ahlquist         Minnetonka         MN  15 M   2:02:52  4:55 
  130   4/4      66 Perry Avenson           Minnetonka         MN  15 M   2:03:17  4:56 
  131  33/34     87 Michael Craemer         Minnetonka         MN  49 M   2:03:35  4:57 
  132  34/34    171 Dan Peterson            Barnum             MN  49 M   2:03:54  4:58 
  133  19/21    218 Don Voss                Eden Prairie       MN  57 M   2:04:08  4:58 
  134   4/5     114 Judy Griesedieck        Minneapolis        MN  59 F   2:05:13  5:01 
  135   9/10     93 Susan Diem              Minneapolis        MN  49 F   2:05:45  5:02 
  136   6/7     386 Zack Johnston           Minnetonka         MN  17 M   2:06:52  5:05 
  137   7/7     387 Adrian Trow             Minnetonka         MN  17 M   2:06:52  5:05 
  138   5/5     382 Mary McGarveyusset      West Saint Paul    MN  55 F   2:08:55  5:10 
  139   2/13    147 Andi Mackin             Minneapolis        MN  15 F   2:09:49  5:12 
  140   3/13    374 Laurel Bielinski        Minneapolis        MN  15 F   2:09:51  5:12 
  141   9/9     161 Bill Minge              Minnepolis         MN  61 M   2:10:39  5:14 
  142   4/13    110 Anna Giesting           Minnetonka         MN  13 F   2:12:27  5:18 
  143   5/5      60 Aleathea Anderson       Milaca             MN  30 F   2:20:54  5:39 
  144  20/21    177 David Piper             Minneapolis        MN  59 M   2:21:33  5:40 
  145  10/10    194 Laura Schmieg           St. Louis Park     MN  40 F   2:21:53  5:41 
  146  21/21     95 Mark Doneux             Stillwater         MN  50 M   2:26:59  5:53 
  147   5/13    442 Hannah Warling          Minneapolis        MN  15 F   2:27:57  5:56 
  148   2/4     112 Guanani Gomez           Minneapolis        MN  17 F   2:28:24  5:57 
  149   6/13    137 Ruby Krietzman          Hopkins            MN  14 F   2:29:00  5:58 
  150   7/13    390 Claire Marti            Minnetonka         MN  15 F   2:29:04  5:58 
  151   8/13     94 Sophie Dirnberger       Hopkins            MN  13 F   2:31:03  6:03 
  152   9/13     83 Margaret Cleary         Hopkins            MN  14 F   2:31:17  6:04 
  153   3/4     113 Oda Gregusson           Minnetonka         MN  17 F   2:43:52  6:34 
  154  10/13    160 Lucianna Miller         Minnetonka         MN  13 F   2:48:54  6:46 
  155  11/13    486 Addie Welch             Minneapolis        MN  14 F   2:48:59  6:46 
  156  12/13     52 Anne Ahlquist           Minnetonka         MN  13 F   2:49:21  6:47 
  157   4/4     166 Genna Novodvorsky       Minneapolis        MN  16 F   2:56:41  7:05 
  158  13/13     86 Chloe Coultrip          Minneapolis        MN  15 F   2:57:06  7:06 
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com

*********************************** MALE 25K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace  
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Wynn Roberts            Fergus Falls       MN  24 M   1:05:37  2:38 
    2 Lucas Mason             Maplewood          MN  18 M   1:06:58  2:41 
    3 Nathan Porath           Northfield         MN  30 M   1:07:10  2:42 
    4 Gabe Hanson             Stillwater         MN  20 M   1:08:35  2:45 
    5 Evgeny Beletskiy        Minneapolis        MN  27 M   1:08:50  2:46 
    6 Fred Kueffer            Falcon Heights     MN  33 M   1:09:01  2:46 
    7 Alec Steward            Roseville          MN  31 M   1:09:40  2:48 
    8 Bob Baldwin             Sauk Rapids        MN  27 M   1:11:07  2:51 
    9 Phil Rogers             Esko               MN  49 M   1:11:08  2:51 
   10 Knute Sands             Saint Louis Park   MN  28 M   1:11:10  2:51 
   11 Craig Stolen            New Brighton       MN  43 M   1:11:20  2:52 
   12 Jay Wenner              Saint Paul         MN  51 M   1:11:22  2:52 
   13 Craig Cardinal          Northfield         MN  30 M   1:11:42  2:53 
   14 Jonah Gilbert           Arden Hills        MN  19 M   1:13:42  2:57 
   15 Danny Kueffer           St. Paul           MN  29 M   1:14:22  2:59 
   16 Andrew Schakel          Minneapolis        MN  38 M   1:14:22  2:59 
   17 Brad Skillicorn         Winona             MN  43 M   1:14:33  2:59 
   18 Mark Michals            Minneapolis        MN  28 M   1:15:07  3:01 
   19 Matt Nistler            Bemidji            MN  24 M   1:15:15  3:01 
   20 Robert Edman            Saint Paul         MN  32 M   1:16:03  3:03 
   21 Charles Anderson        Blaine             MN  40 M   1:16:10  3:03 
   22 Jason Magozi            Saint Paul         MN  45 M   1:16:32  3:04 
   23 John Hopkins            Savage             MN  46 M   1:16:38  3:04 
   24 Brendon O'Flanagan      St. Paul           MN  35 M   1:16:47  3:05 
   25 Ryan Wilson             Minneapolis        MN  30 M   1:16:50  3:05 
   26 Darren Halzle           Rogers             MN  31 M   1:16:54  3:05 
   27 Dennis Curran           Plymouth           MN  30 M   1:17:13  3:06 
   28 Todd White              Roseville          MN  43 M   1:17:24  3:06 
   29 Sevve Stember           Minneapolis        MN  28 M   1:17:54  3:07 
   30 Trent Ping              Minneapolis        MN  27 M   1:19:11  3:11 
   31 Brian Wicklund          Marine On St. Croi MN  47 M   1:19:41  3:12 
   32 Doug Sams               Long Lake          MN  54 M   1:19:47  3:12 
   33 Micheal McKinney        Saint Paul         MN  38 M   1:20:52  3:15 
   34 Steven Mach             La Crosse          WI  40 M   1:21:17  3:16 
   35 Wade Johnson            Minneapolis        MN  49 M   1:21:53  3:17 
   36 Erik Tornianen          Osseo              MN  43 M   1:21:57  3:17 
   37 Ben Mullin              Lindstrom          MN  33 M   1:22:32  3:19 
   38 Dan Berntson            Edina              MN  61 M   1:22:40  3:19 
   39 Jon Faust               Plymouth           MN  46 M   1:22:43  3:19 
   40 Sebastian Corby         Minneapolis        MN  27 M   1:22:55  3:19 
   41 Loren Jacot             Oakdale            MN  53 M   1:23:05  3:20 
   42 Jack Ellefson           Park Rapids        MN  49 M   1:23:16  3:20 
   43 Justin Rumley           Woodbury           MN  37 M   1:23:26  3:21 
   44 Gregg Hietpas           Stillwater         MN  42 M   1:23:28  3:21 
   45 Pat Jopp                Elk River          MN  52 M   1:24:08  3:22 
   46 Peter Maves             Rochester          MN  29 M   1:24:13  3:23 
   47 Robert Marks-Kerst      Minnepolis         MN  43 M   1:24:25  3:23 
   48 David Benson            Lake Elmo          MN  39 M   1:24:50  3:24 
   49 Frank Campbell          Lake Elmo          MN  48 M   1:24:56  3:24 
   50 Allan Shuros            St. Paul           MN  38 M   1:25:06  3:25 
   51 Grant Moos              St. Paul           MN  57 M   1:25:17  3:25 
   52 Doug Johnson            Minneapolis        MN  56 M   1:25:27  3:26 
   53 John Boller             Brooklyn Park      MN  61 M   1:25:54  3:27 
   54 John Mundahl            Hayward            WI  61 M   1:27:10  3:30 
   55 Allen Overturf          Maple Plain        MN  45 M   1:27:11  3:30 
   56 Daniel Svedberg         Woodbury           MN  17 M   1:27:18  3:30 
   57 Mark Wirt               Minneapolis        MN  52 M   1:27:35  3:31 
   58 Christopher Coffey      Minneapolis        MN  31 M   1:27:36  3:31 
   59 Mike Lyner              Stillwater         MN  59 M   1:28:19  3:32 
   60 Paul Earl-Torniainen    St. Paul           MN  43 M   1:28:22  3:33 
   61 Paul Pedersen           Luck               WI  50 M   1:29:03  3:34 
   62 Ron Kadera              Roseville          MN  53 M   1:29:12  3:35 
   63 Mark Schneider          Saint Paul         MN  60 M   1:29:14  3:35 
   64 Joel Sehloff            Malone             WI  20 M   1:29:14  3:35 
   65 Andrew Hall             Minneapolis        MN  43 M   1:30:07  3:37 
   66 Dallas Wynne            Dresser            WI  38 M   1:30:49  3:38 
   67 Ray Aponte              Minneapolis        MN  51 M   1:30:54  3:39 
   68 Steve Barone            Minneapolis        MN  41 M   1:30:55  3:39 
   69 Jeff Penman             Ellsworth          WI  44 M   1:30:58  3:39 
   70 Jeff Annesley           Minneapolis        MN  32 M   1:31:08  3:39 
   71 Tonnis Terveldhuis      Saint Paul         MN  46 M   1:32:01  3:41 
   72 Tom Prentice            Lake Elmo          MN  53 M   1:32:35  3:43 
   73 David Melcher           Richfield          MN  56 M   1:33:02  3:44 
   74 Nck Bobich              West Saint Paul    MN  49 M   1:33:33  3:45 
   75 Wilson Cross            Minneapolis        MN  17 M   1:33:46  3:46 
   76 Ryan M                  Minneapolis        MN  16 M   1:34:28  3:47 
   77 Frank Lederle           Edina              MN  60 M   1:34:40  3:48 
   78 Matt Villalta           Mpls               MN  16 M   1:34:45  3:48 
   79 Jemiah Aitch            Minneapolis        MN  35 M   1:35:49  3:50 
   80 Alex Ilyushev           Minneapolis        MN  15 M   1:36:19  3:52 
   81 Steve Sands             Minnetonka         MN  67 M   1:36:29  3:52 
   82 Kurt Stromberg          Saint Paul         MN  39 M   1:36:50  3:53 
   83 Noah Rothman            Minneapolis        MN  16 M   1:38:43  3:57 
   84 Jedd Beach              Chetek             WI  44 M   1:41:45  4:05 
   85 Tom Rowe                Centerville        MN  64 M   1:41:58  4:05 
   86 Brian Johnston          Maple Grove        MN  41 M   1:42:14  4:06 
   87 Mike Wright             Wyoming            MN  49 M   1:43:41  4:09 
   88 Paul Weium              St. Paul           MN  46 M   1:43:56  4:10 
   89 Ji Chen                 Saint Paul         MN  51 M   1:45:46  4:14 
   90 Eric Lavigne            Minnetonka         MN  40 M   1:46:24  4:16 
   91 Austin Nash             Mntka              MN  15 M   1:46:36  4:16 
   92 Sinthang Has            Roseville          MN  36 M   1:46:36  4:16 
   93 Ted Haland              Afton              MN  43 M   1:46:58  4:17 
   94 David Delforge          Chanhassen         MN  64 M   1:48:37  4:21 
   95 Jeff Wolf               Osceola            WI  46 M   1:48:55  4:22 
   96 John Baker              Maplewood          MN  50 M   1:49:33  4:23 
   97 Darby Nelson            Champlin           MN  71 M   1:53:13  4:32 
   98 Bruce Alexander         Minneapolis        MN  52 M   1:54:31  4:35 
   99 Bob Wheeler             Minneapolis        MN  71 M   1:55:45  4:38 
  100 David Moore             Saint Paul         MN  50 M   1:57:07  4:42 
  101 Matt Frost              Stillwater         MN  50 M   1:57:08  4:42 
  102 Dan Wenkel              St. Paul           MN  42 M   1:57:22  4:42 
  103 Paul Hed                Ham Lake           MN  46 M   1:58:30  4:45 
  104 Hunter Ahlquist         Minnetonka         MN  15 M   2:02:52  4:55 
  105 Perry Avenson           Minnetonka         MN  15 M   2:03:17  4:56 
  106 Michael Craemer         Minnetonka         MN  49 M   2:03:35  4:57 
  107 Dan Peterson            Barnum             MN  49 M   2:03:54  4:58 
  108 Don Voss                Eden Prairie       MN  57 M   2:04:08  4:58 
  109 Zack Johnston           Minnetonka         MN  17 M   2:06:52  5:05 
  110 Adrian Trow             Minnetonka         MN  17 M   2:06:52  5:05 
  111 Bill Minge              Minnepolis         MN  61 M   2:10:39  5:14 
  112 David Piper             Minneapolis        MN  59 M   2:21:33  5:40 
  113 Mark Doneux             Stillwater         MN  50 M   2:26:59  5:53 


*********************************** FEMALE 25K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace  
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Hilary Patzer           Saint Paul         MN  33 F   1:16:24  3:04 
    2 Marybeth Tuttle         White Bear Lake    MN  49 F   1:16:26  3:04 
    3 Kelly Skillicorn        Winona             MN  49 F   1:17:18  3:06 
    4 Johanna Winters         Minneapolis        MN  28 F   1:18:05  3:08 
    5 Lindsey Marshall        Shoreview          MN  23 F   1:19:05  3:10 
    6 Eleanor Magnuson        Champlin           MN  22 F   1:19:05  3:10 
    7 Anne Ellefson           Park Rapids        MN  47 F   1:22:12  3:18 
    8 Andrea Stember          Minneapolis        MN  27 F   1:24:29  3:23 
    9 Kathryn Splan           St. Paul           MN  36 F   1:24:40  3:24 
   10 Devon Hutton            Saint Paul         MN  29 F   1:28:44  3:33 
   11 Sue Schroeder           Minneapolis        MN  47 F   1:31:14  3:39 
   12 Laura Bednarski         Minneapolis        MN  45 F   1:32:12  3:42 
   13 Lori Belz               Inver Grove Height MN  51 F   1:32:48  3:43 
   14 Elissa Cedarleaf Dahl   Minneapolis        MN  34 F   1:36:09  3:51 
   15 Clara Ping              Minneapolis        MN  26 F   1:36:24  3:52 
   16 Susan Feyereisen        Minneapolis        MN  45 F   1:41:26  4:04 
   17 Amy Royce               Minneapolis        MN  24 F   1:42:01  4:05 
   18 Helen Gunther           Excelsior          MN  55 F   1:42:52  4:07 
   19 Anna Demers             Shell Lake         WI  28 F   1:45:55  4:15 
   20 Tina Olson              River Falla        WI  45 F   1:48:34  4:21 
   21 Anne Marchand           Eden Prairie       MN  48 F   1:49:36  4:24 
   22 Carie Alexander         Minneapolis        MN  50 F   1:53:45  4:33 
   23 Maia Johnson            Minneapolis        MN  17 F   1:58:07  4:44 
   24 Lenna Johnson           Minneapolis        MN  15 F   1:58:25  4:45 
   25 Ami Voeltz              Minneapolis        MN  39 F   2:00:04  4:49 
   26 Judy Griesedieck        Minneapolis        MN  59 F   2:05:13  5:01 
   27 Susan Diem              Minneapolis        MN  49 F   2:05:45  5:02 
   28 Mary McGarveyusset      West Saint Paul    MN  55 F   2:08:55  5:10 
   29 Andi Mackin             Minneapolis        MN  15 F   2:09:49  5:12 
   30 Laurel Bielinski        Minneapolis        MN  15 F   2:09:51  5:12 
   31 Anna Giesting           Minnetonka         MN  13 F   2:12:27  5:18 
   32 Aleathea Anderson       Milaca             MN  30 F   2:20:54  5:39 
   33 Laura Schmieg           St. Louis Park     MN  40 F   2:21:53  5:41 
   34 Hannah Warling          Minneapolis        MN  15 F   2:27:57  5:56 
   35 Guanani Gomez           Minneapolis        MN  17 F   2:28:24  5:57 
   36 Ruby Krietzman          Hopkins            MN  14 F   2:29:00  5:58 
   37 Claire Marti            Minnetonka         MN  15 F   2:29:04  5:58 
   38 Sophie Dirnberger       Hopkins            MN  13 F   2:31:03  6:03 
   39 Margaret Cleary         Hopkins            MN  14 F   2:31:17  6:04 
   40 Oda Gregusson           Minnetonka         MN  17 F   2:43:52  6:34 
   41 Lucianna Miller         Minnetonka         MN  13 F   2:48:54  6:46 
   42 Addie Welch             Minneapolis        MN  14 F   2:48:59  6:46 
   43 Anne Ahlquist           Minnetonka         MN  13 F   2:49:21  6:47 
   44 Genna Novodvorsky       Minneapolis        MN  16 F   2:56:41  7:05 
   45 Chloe Coultrip          Minneapolis        MN  15 F   2:57:06  7:06 

                          MARINE O'BRIEN SKI RACE
 William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 27, 2013

                           25K AGE GROUP RESULTS

================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - Under
================================================================================
    1  127 Alex Ilyushev           Minneapolis        MN  15 1:36:19 
    2  164 Austin Nash             Mntka              MN  15 1:46:36 
    3   53 Hunter Ahlquist         Minnetonka         MN  15 2:02:52 
    4   66 Perry Avenson           Minnetonka         MN  15 2:03:17 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - Under
================================================================================
    1  131 Lenna Johnson           Minneapolis        MN  15 1:58:25 
    2  147 Andi Mackin             Minneapolis        MN  15 2:09:49 
    3  374 Laurel Bielinski        Minneapolis        MN  15 2:09:51 
    4  110 Anna Giesting           Minnetonka         MN  13 2:12:27 
    5  442 Hannah Warling          Minneapolis        MN  15 2:27:57 
    6  137 Ruby Krietzman          Hopkins            MN  14 2:29:00 
    7  390 Claire Marti            Minnetonka         MN  15 2:29:04 
    8   94 Sophie Dirnberger       Hopkins            MN  13 2:31:03 
    9   83 Margaret Cleary         Hopkins            MN  14 2:31:17 
   10  160 Lucianna Miller         Minnetonka         MN  13 2:48:54 
   11  486 Addie Welch             Minneapolis        MN  14 2:48:59 
   12   52 Anne Ahlquist           Minnetonka         MN  13 2:49:21 
   13   86 Chloe Coultrip          Minneapolis        MN  15 2:57:06 

================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================
    1  456 Daniel Svedberg         Woodbury           MN  17 1:27:18 
    2  437 Wilson Cross            Minneapolis        MN  17 1:33:46 
    3  145 Ryan M                  Minneapolis        MN  16 1:34:28 
    4  215 Matt Villalta           Mpls               MN  16 1:34:45 
    5  189 Noah Rothman            Minneapolis        MN  16 1:38:43 
    6  386 Zack Johnston           Minnetonka         MN  17 2:06:52 
    7  387 Adrian Trow             Minnetonka         MN  17 2:06:52 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================
    1  132 Maia Johnson            Minneapolis        MN  17 1:58:07 
    2  112 Guanani Gomez           Minneapolis        MN  17 2:28:24 
    3  113 Oda Gregusson           Minnetonka         MN  17 2:43:52 
    4  166 Genna Novodvorsky       Minneapolis        MN  16 2:56:41 

================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================
    1  152 Lucas Mason             Maplewood          MN  18 1:06:58 
    2  111 Jonah Gilbert           Arden Hills        MN  19 1:13:42 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1  185 Wynn Roberts            Fergus Falls       MN  24 1:05:37 
    2  119 Gabe Hanson             Stillwater         MN  20 1:08:35 
    3   71 Evgeny Beletskiy        Minneapolis        MN  27 1:08:50 
    4  488 Bob Baldwin             Sauk Rapids        MN  27 1:11:07 
    5  423 Knute Sands             Saint Louis Park   MN  28 1:11:10 
    6  138 Danny Kueffer           St. Paul           MN  29 1:14:22 
    7  157 Mark Michals            Minneapolis        MN  28 1:15:07 
    8  399 Matt Nistler            Bemidji            MN  24 1:15:15 
    9  207 Sevve Stember           Minneapolis        MN  28 1:17:54 
   10  176 Trent Ping              Minneapolis        MN  27 1:19:11 
   11  392 Sebastian Corby         Minneapolis        MN  27 1:22:55 
   12  154 Peter Maves             Rochester          MN  29 1:24:13 
   13  197 Joel Sehloff            Malone             WI  20 1:29:14 


================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1  227 Johanna Winters         Minneapolis        MN  28 1:18:05 
    2  149 Lindsey Marshall        Shoreview          MN  23 1:19:05 
    3  408 Eleanor Magnuson        Champlin           MN  22 1:19:05 
    4  206 Andrea Stember          Minneapolis        MN  27 1:24:29 
    5  125 Devon Hutton            Saint Paul         MN  29 1:28:44 
    6  175 Clara Ping              Minneapolis        MN  26 1:36:24 
    7  467 Amy Royce               Minneapolis        MN  24 1:42:01 
    8  478 Anna Demers             Shell Lake         WI  28 1:45:55 

================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1  449 Nathan Porath           Northfield         MN  30 1:07:10 
    2  139 Fred Kueffer            Falcon Heights     MN  33 1:09:01 
    3  208 Alec Steward            Roseville          MN  31 1:09:40 
    4   77 Craig Cardinal          Northfield         MN  30 1:11:42 
    5  192 Andrew Schakel          Minneapolis        MN  38 1:14:22 
    6   99 Robert Edman            Saint Paul         MN  32 1:16:03 
    7  169 Brendon O'Flanagan      St. Paul           MN  35 1:16:47 
    8  226 Ryan Wilson             Minneapolis        MN  30 1:16:50 
    9  118 Darren Halzle           Rogers             MN  31 1:16:54 
   10   91 Dennis Curran           Plymouth           MN  30 1:17:13 
   11  475 Micheal McKinney        Saint Paul         MN  38 1:20:52 
   12  479 Ben Mullin              Lindstrom          MN  33 1:22:32 
   13  446 Justin Rumley           Woodbury           MN  37 1:23:26 
   14  476 David Benson            Lake Elmo          MN  39 1:24:50 
   15  198 Allan Shuros            St. Paul           MN  38 1:25:06 
   16   84 Christopher Coffey      Minneapolis        MN  31 1:27:36 
   17  462 Dallas Wynne            Dresser            WI  38 1:30:49 
   18   62 Jeff Annesley           Minneapolis        MN  32 1:31:08 
   19  395 Jemiah Aitch            Minneapolis        MN  35 1:35:49 
   20  466 Kurt Stromberg          Saint Paul         MN  39 1:36:50 
   21  439 Sinthang Has            Roseville          MN  36 1:46:36 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1  470 Hilary Patzer           Saint Paul         MN  33 1:16:24 
    2  205 Kathryn Splan           St. Paul           MN  36 1:24:40 
    3   81 Elissa Cedarleaf Dahl   Minneapolis        MN  34 1:36:09 
    4  217 Ami Voeltz              Minneapolis        MN  39 2:00:04 
    5   60 Aleathea Anderson       Milaca             MN  30 2:20:54 


================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1  187 Phil Rogers             Esko               MN  49 1:11:08 
    2  396 Craig Stolen            New Brighton       MN  43 1:11:20 
    3  199 Brad Skillicorn         Winona             MN  43 1:14:33 
    4   61 Charles Anderson        Blaine             MN  40 1:16:10 
    5  432 Jason Magozi            Saint Paul         MN  45 1:16:32 
    6  124 John Hopkins            Savage             MN  46 1:16:38 
    7  223 Todd White              Roseville          MN  43 1:17:24 
    8  224 Brian Wicklund          Marine On St. Croi MN  47 1:19:41 
    9  146 Steven Mach             La Crosse          WI  40 1:21:17 
   10  133 Wade Johnson            Minneapolis        MN  49 1:21:53 
   11  495 Erik Tornianen          Osseo              MN  43 1:21:57 
   12  430 Jon Faust               Plymouth           MN  46 1:22:43 
   13  104 Jack Ellefson           Park Rapids        MN  49 1:23:16 
   14  121 Gregg Hietpas           Stillwater         MN  42 1:23:28 
   15  148 Robert Marks-Kerst      Minnepolis         MN  43 1:24:25 
   16  389 Frank Campbell          Lake Elmo          MN  48 1:24:56 
   17  469 Allen Overturf          Maple Plain        MN  45 1:27:11 
   18   97 Paul Earl-Torniainen    St. Paul           MN  43 1:28:22 
   19  117 Andrew Hall             Minneapolis        MN  43 1:30:07 
   20   68 Steve Barone            Minneapolis        MN  41 1:30:55 
   21  451 Jeff Penman             Ellsworth          WI  44 1:30:58 
   22  453 Tonnis Terveldhuis      Saint Paul         MN  46 1:32:01 
   23  420 Nck Bobich              West Saint Paul    MN  49 1:33:33 
   24   69 Jedd Beach              Chetek             WI  44 1:41:45 
   25  134 Brian Johnston          Maple Grove        MN  41 1:42:14 
   26  230 Mike Wright             Wyoming            MN  49 1:43:41 
   27  499 Paul Weium              St. Paul           MN  46 1:43:56 
   28  141 Eric Lavigne            Minnetonka         MN  40 1:46:24 
   29  116 Ted Haland              Afton              MN  43 1:46:58 
   30  458 Jeff Wolf               Osceola            WI  46 1:48:55 
   31  220 Dan Wenkel              St. Paul           MN  42 1:57:22 
   32  401 Paul Hed                Ham Lake           MN  46 1:58:30 
   33   87 Michael Craemer         Minnetonka         MN  49 2:03:35 
   34  171 Dan Peterson            Barnum             MN  49 2:03:54 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1  452 Marybeth Tuttle         White Bear Lake    MN  49 1:16:26 
    2  200 Kelly Skillicorn        Winona             MN  49 1:17:18 
    3  103 Anne Ellefson           Park Rapids        MN  47 1:22:12 
    4  196 Sue Schroeder           Minneapolis        MN  47 1:31:14 
    5   70 Laura Bednarski         Minneapolis        MN  45 1:32:12 
    6  107 Susan Feyereisen        Minneapolis        MN  45 1:41:26 
    7  170 Tina Olson              River Falla        WI  45 1:48:34 
    8  455 Anne Marchand           Eden Prairie       MN  48 1:49:36 
    9   93 Susan Diem              Minneapolis        MN  49 2:05:45 
   10  194 Laura Schmieg           St. Louis Park     MN  40 2:21:53 

================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1  221 Jay Wenner              Saint Paul         MN  51 1:11:22 
    2  496 Doug Sams               Long Lake          MN  54 1:19:47 
    3  129 Loren Jacot             Oakdale            MN  53 1:23:05 
    4  450 Pat Jopp                Elk River          MN  52 1:24:08 
    5  163 Grant Moos              St. Paul           MN  57 1:25:17 
    6  130 Doug Johnson            Minneapolis        MN  56 1:25:27 
    7  228 Mark Wirt               Minneapolis        MN  52 1:27:35 
    8  142 Mike Lyner              Stillwater         MN  59 1:28:19 
    9  434 Paul Pedersen           Luck               WI  50 1:29:03 
   10  135 Ron Kadera              Roseville          MN  53 1:29:12 
   11   63 Ray Aponte              Minneapolis        MN  51 1:30:54 
   12  388 Tom Prentice            Lake Elmo          MN  53 1:32:35 
   13  155 David Melcher           Richfield          MN  56 1:33:02 
   14  493 Ji Chen                 Saint Paul         MN  51 1:45:46 
   15   67 John Baker              Maplewood          MN  50 1:49:33 
   16   56 Bruce Alexander         Minneapolis        MN  52 1:54:31 
   17  459 David Moore             Saint Paul         MN  50 1:57:07 
   18  109 Matt Frost              Stillwater         MN  50 1:57:08 
   19  218 Don Voss                Eden Prairie       MN  57 2:04:08 
   20  177 David Piper             Minneapolis        MN  59 2:21:33 
   21   95 Mark Doneux             Stillwater         MN  50 2:26:59 


================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1   72 Lori Belz               Inver Grove Height MN  51 1:32:48 
    2  115 Helen Gunther           Excelsior          MN  55 1:42:52 
    3   57 Carie Alexander         Minneapolis        MN  50 1:53:45 
    4  114 Judy Griesedieck        Minneapolis        MN  59 2:05:13 
    5  382 Mary McGarveyusset      West Saint Paul    MN  55 2:08:55 

================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================
    1  460 Dan Berntson            Edina              MN  61 1:22:40 
    2   74 John Boller             Brooklyn Park      MN  61 1:25:54 
    3  477 John Mundahl            Hayward            WI  61 1:27:10 
    4  436 Mark Schneider          Saint Paul         MN  60 1:29:14 
    5  447 Frank Lederle           Edina              MN  60 1:34:40 
    6  191 Steve Sands             Minnetonka         MN  67 1:36:29 
    7  190 Tom Rowe                Centerville        MN  64 1:41:58 
    8   92 David Delforge          Chanhassen         MN  64 1:48:37 
    9  161 Bill Minge              Minnepolis         MN  61 2:10:39 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 79
================================================================================
    1  416 Darby Nelson            Champlin           MN  71 1:53:13 
    2  222 Bob Wheeler             Minneapolis        MN  71 1:55:45 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 79
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================

Total Registered:                            167
Total Number of Finishers:                   158
Number of Male   Finishers:                  113
Number of Female Finishers:                   45
Did not Finish Race or Did Not Start:          7