Marine O'Brien Ski Race -
Marine on St. Croix, MN
1/27/2013

race logo










					                               MARINE O'BRIEN SKI RACE
       William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 27, 2013
                                   25K CLASSIC RACE

Place Div/Tot  No.  Name                    City               St Age Sex Time    Pace  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1   1/1     123 Karl Holub              New Brighton       MN  19 M   1:20:07  3:13 
    2   1/3     404 Trevor Drake            Minneapolis        MN  24 M   1:20:41  3:14 
    3   1/8     204 Erik Solberg            Eagan              MN  31 M   1:21:36  3:16 
    4   2/8     181 Greg Rhodes             Saint Paul         MN  33 M   1:22:32  3:19 
    5   2/3     410 Adam Johnson            Maple Grove        MN  24 M   1:25:35  3:26 
    6   3/8     393 Per Nelson              Saint Paul         MN  39 M   1:26:10  3:27 
    7   4/8      65 Devin Arenz             Saint Paul         MN  35 M   1:27:09  3:30 
    8   5/8      64 Brett Arenz             Falcon Heights     MN  33 M   1:27:20  3:30 
    9   1/8      88 Slater Crosby           Edina              MN  47 M   1:32:09  3:42 
   10   2/8     441 Andy Powell             Marine On Saint Cr MN  43 M   1:32:58  3:44 
   11   6/8     438 Benjamin Menk           Minneapolis        MN  32 M   1:33:37  3:45 
   12   7/8     144 Chris Lyon              Minneapolis        MN  35 M   1:33:44  3:45 
   13   1/18    210 Pete Thurmes            Little Canada      MN  52 M   1:34:29  3:47 
   14   2/18    417 Gregory Klave           Minneapolis        MN  58 M   1:34:59  3:48 
   15   3/18     76 Bill Callas             Stillwater         MN  53 M   1:35:38  3:50 
   16   1/4     162 Ken Mogren              Winona             MN  64 M   1:39:08  3:58 
   17   1/3     231 Sara Zimmermann-White   Roseville          MN  43 F   1:40:17  4:01 
   18   3/8     463 Greg Olson              Lakeland           MN  43 M   1:41:47  4:05 
   19   2/3     394 Xena Huff               Minneapolis        MN  45 F   1:42:04  4:05 
   20   4/18    140 Ken Kuznia              Apple Valley       MN  51 M   1:42:23  4:06 
   21   5/18    403 John Miller             Stillwater         MN  56 M   1:43:57  4:10 
   22   4/8      98 Steve Eberly            Minneapolis        MN  47 M   1:44:34  4:11 
   23   8/8     105 James Ellinger          Saint Paul         MN  30 M   1:45:10  4:13 
   24   2/4     201 Gerald Slater           Mendota Heights    MN  60 M   1:45:52  4:15 
   25   5/8     421 Leif Carlson            Minneapolis        MN  48 M   1:47:11  4:18 
   26   1/2     366 Kelly Rogers            Esko               MN  53 F   1:47:37  4:19 
   27   3/3     195 Sandy Schreyer          Shoreview          MN  47 F   1:48:40  4:21 
   28   6/18    212 Mark Trumper            Stillwater         MN  51 M   1:50:28  4:26 
   29   1/2     407 Emily Johnson                                  35 F   1:54:31  4:35 
   30   7/18    406 Paul Schaaf             Scandia            MN  50 M   1:56:46  4:41 
   31   8/18    106 William Farquhar        Plymouth           MN  53 M   1:57:03  4:41 
   32   3/4     229 Bob Woodruff            Mounds View        MN  69 M   1:57:15  4:42 
   33   6/8     375 Michael Hagerty                                43 M   1:57:27  4:42 
   34   9/18    179 Peter Rayne             Ellsworth          WI  51 M   1:57:56  4:44 
   35  10/18    182 Greg Richert            Forest Lake        MN  52 M   2:01:47  4:53 
   36  11/18    368 Nels Peterson           Marine On Saint Cr MN  50 M   2:06:12  5:03 
   37  12/18    391 Dick Roy                New Brighton       MN  53 M   2:07:11  5:06 
   38   7/8     165 Eric Nevalainen         Shoreview          MN  44 M   2:09:00  5:10 
   39  13/18    443 Mark Johnson            Saint Paul         MN  54 M   2:11:08  5:15 
   40   8/8     409 Chandler Taylor         Hopkins            MN  46 M   2:11:16  5:16 
   41  14/18    159 David E. Miller         Mendota Heights    MN  58 M   2:11:41  5:17 
   42   3/3     433 Tuukka Osteno           Saint Paul         MN  28 M   2:14:20  5:23 
   43   1/4     425 Olivia Strebe           Minneapolis        MN  16 F   2:16:35  5:28 
   44  15/18    150 James Martenson         Rochester          MN  57 M   2:19:56  5:36 
   45   2/2     371 Kristin Hanson          Rice Lake          WI  36 F   2:21:02  5:39 
   46  16/18    411 Paul Bloomberg          Eagan              MN  56 M   2:30:32  6:02 
   47   1/1     431 Avery Craves            Minneapolis        MN  15 M   2:37:56  6:20 
   48   1/1     383 Linda Bjornberg         West Saint Paul    MN  62 F   2:38:27  6:21 
   49   2/4     427 Eleanor Chenoweth       Minneapolis        MN  17 F   2:40:42  6:26 
   50  17/18    122 Brian Hirsch            Stillwater         MN  54 M   2:43:02  6:32 
   51  18/18    380 Ed Ussuet               West Saint Paul    MN  56 M   2:50:23  6:49 
   52   2/2     440 Susan Smith             Plymouth           MN  54 F   2:54:34  6:59 
   53   4/4     492 Gary McIntrye           North Saint Paul   MN  61 M   3:06:18  7:28 
   54   3/4     426 Julia Sjodin            Minneapolis        MN  16 F   3:25:54  8:15 
   55   4/4     429 Clio Cullion            Minneapolis        MN  16 F   3:30:21  8:25 
   56   1/1     186 Kendra Roedl            Minneapolis        MN  14 F   3:30:55  8:27 
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com

*********************************** MALE 25K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace  
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Karl Holub              New Brighton       MN  19 M   1:20:07  3:13 
    2 Trevor Drake            Minneapolis        MN  24 M   1:20:41  3:14 
    3 Erik Solberg            Eagan              MN  31 M   1:21:36  3:16 
    4 Greg Rhodes             Saint Paul         MN  33 M   1:22:32  3:19 
    5 Adam Johnson            Maple Grove        MN  24 M   1:25:35  3:26 
    6 Per Nelson              Saint Paul         MN  39 M   1:26:10  3:27 
    7 Devin Arenz             Saint Paul         MN  35 M   1:27:09  3:30 
    8 Brett Arenz             Falcon Heights     MN  33 M   1:27:20  3:30 
    9 Slater Crosby           Edina              MN  47 M   1:32:09  3:42 
   10 Andy Powell             Marine On Saint Cr MN  43 M   1:32:58  3:44 
   11 Benjamin Menk           Minneapolis        MN  32 M   1:33:37  3:45 
   12 Chris Lyon              Minneapolis        MN  35 M   1:33:44  3:45 
   13 Pete Thurmes            Little Canada      MN  52 M   1:34:29  3:47 
   14 Gregory Klave           Minneapolis        MN  58 M   1:34:59  3:48 
   15 Bill Callas             Stillwater         MN  53 M   1:35:38  3:50 
   16 Ken Mogren              Winona             MN  64 M   1:39:08  3:58 
   17 Greg Olson              Lakeland           MN  43 M   1:41:47  4:05 
   18 Ken Kuznia              Apple Valley       MN  51 M   1:42:23  4:06 
   19 John Miller             Stillwater         MN  56 M   1:43:57  4:10 
   20 Steve Eberly            Minneapolis        MN  47 M   1:44:34  4:11 
   21 James Ellinger          Saint Paul         MN  30 M   1:45:10  4:13 
   22 Gerald Slater           Mendota Heights    MN  60 M   1:45:52  4:15 
   23 Leif Carlson            Minneapolis        MN  48 M   1:47:11  4:18 
   24 Mark Trumper            Stillwater         MN  51 M   1:50:28  4:26 
   25 Paul Schaaf             Scandia            MN  50 M   1:56:46  4:41 
   26 William Farquhar        Plymouth           MN  53 M   1:57:03  4:41 
   27 Bob Woodruff            Mounds View        MN  69 M   1:57:15  4:42 
   28 Michael Hagerty                                43 M   1:57:27  4:42 
   29 Peter Rayne             Ellsworth          WI  51 M   1:57:56  4:44 
   30 Greg Richert            Forest Lake        MN  52 M   2:01:47  4:53 
   31 Nels Peterson           Marine On Saint Cr MN  50 M   2:06:12  5:03 
   32 Dick Roy                New Brighton       MN  53 M   2:07:11  5:06 
   33 Eric Nevalainen         Shoreview          MN  44 M   2:09:00  5:10 
   34 Mark Johnson            Saint Paul         MN  54 M   2:11:08  5:15 
   35 Chandler Taylor         Hopkins            MN  46 M   2:11:16  5:16 
   36 David E. Miller         Mendota Heights    MN  58 M   2:11:41  5:17 
   37 Tuukka Osteno           Saint Paul         MN  28 M   2:14:20  5:23 
   38 James Martenson         Rochester          MN  57 M   2:19:56  5:36 
   39 Paul Bloomberg          Eagan              MN  56 M   2:30:32  6:02 
   40 Avery Craves            Minneapolis        MN  15 M   2:37:56  6:20 
   41 Brian Hirsch            Stillwater         MN  54 M   2:43:02  6:32 
   42 Ed Ussuet               West Saint Paul    MN  56 M   2:50:23  6:49 
   43 Gary McIntrye           North Saint Paul   MN  61 M   3:06:18  7:28 


*********************************** FEMALE 25K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace  
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Sara Zimmermann-White   Roseville          MN  43 F   1:40:17  4:01 
    2 Xena Huff               Minneapolis        MN  45 F   1:42:04  4:05 
    3 Kelly Rogers            Esko               MN  53 F   1:47:37  4:19 
    4 Sandy Schreyer          Shoreview          MN  47 F   1:48:40  4:21 
    5 Emily Johnson                                  35 F   1:54:31  4:35 
    6 Olivia Strebe           Minneapolis        MN  16 F   2:16:35  5:28 
    7 Kristin Hanson          Rice Lake          WI  36 F   2:21:02  5:39 
    8 Linda Bjornberg         West Saint Paul    MN  62 F   2:38:27  6:21 
    9 Eleanor Chenoweth       Minneapolis        MN  17 F   2:40:42  6:26 
   10 Susan Smith             Plymouth           MN  54 F   2:54:34  6:59 
   11 Julia Sjodin            Minneapolis        MN  16 F   3:25:54  8:15 
   12 Clio Cullion            Minneapolis        MN  16 F   3:30:21  8:25 
   13 Kendra Roedl            Minneapolis        MN  14 F   3:30:55  8:27 

                          MARINE O'BRIEN SKI RACE
 William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 27, 2013

                           25K AGE GROUP RESULTS

================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - Under
================================================================================
    1  431 Avery Craves            Minneapolis        MN  15 2:37:56 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - Under
================================================================================
    1  186 Kendra Roedl            Minneapolis        MN  14 3:30:55 

================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================
    1  425 Olivia Strebe           Minneapolis        MN  16 2:16:35 
    2  427 Eleanor Chenoweth       Minneapolis        MN  17 2:40:42 
    3  426 Julia Sjodin            Minneapolis        MN  16 3:25:54 
    4  429 Clio Cullion            Minneapolis        MN  16 3:30:21 

================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================
    1  123 Karl Holub              New Brighton       MN  19 1:20:07 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1  404 Trevor Drake            Minneapolis        MN  24 1:20:41 
    2  410 Adam Johnson            Maple Grove        MN  24 1:25:35 
    3  433 Tuukka Osteno           Saint Paul         MN  28 2:14:20 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1  204 Erik Solberg            Eagan              MN  31 1:21:36 
    2  181 Greg Rhodes             Saint Paul         MN  33 1:22:32 
    3  393 Per Nelson              Saint Paul         MN  39 1:26:10 
    4   65 Devin Arenz             Saint Paul         MN  35 1:27:09 
    5   64 Brett Arenz             Falcon Heights     MN  33 1:27:20 
    6  438 Benjamin Menk           Minneapolis        MN  32 1:33:37 
    7  144 Chris Lyon              Minneapolis        MN  35 1:33:44 
    8  105 James Ellinger          Saint Paul         MN  30 1:45:10 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1  407 Emily Johnson                                  35 1:54:31 
    2  371 Kristin Hanson          Rice Lake          WI  36 2:21:02 

================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1   88 Slater Crosby           Edina              MN  47 1:32:09 
    2  441 Andy Powell             Marine On Saint Cr MN  43 1:32:58 
    3  463 Greg Olson              Lakeland           MN  43 1:41:47 
    4   98 Steve Eberly            Minneapolis        MN  47 1:44:34 
    5  421 Leif Carlson            Minneapolis        MN  48 1:47:11 
    6  375 Michael Hagerty                                43 1:57:27 
    7  165 Eric Nevalainen         Shoreview          MN  44 2:09:00 
    8  409 Chandler Taylor         Hopkins            MN  46 2:11:16 


================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1  231 Sara Zimmermann-White   Roseville          MN  43 1:40:17 
    2  394 Xena Huff               Minneapolis        MN  45 1:42:04 
    3  195 Sandy Schreyer          Shoreview          MN  47 1:48:40 

================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1  210 Pete Thurmes            Little Canada      MN  52 1:34:29 
    2  417 Gregory Klave           Minneapolis        MN  58 1:34:59 
    3   76 Bill Callas             Stillwater         MN  53 1:35:38 
    4  140 Ken Kuznia              Apple Valley       MN  51 1:42:23 
    5  403 John Miller             Stillwater         MN  56 1:43:57 
    6  212 Mark Trumper            Stillwater         MN  51 1:50:28 
    7  406 Paul Schaaf             Scandia            MN  50 1:56:46 
    8  106 William Farquhar        Plymouth           MN  53 1:57:03 
    9  179 Peter Rayne             Ellsworth          WI  51 1:57:56 
   10  182 Greg Richert            Forest Lake        MN  52 2:01:47 
   11  368 Nels Peterson           Marine On Saint Cr MN  50 2:06:12 
   12  391 Dick Roy                New Brighton       MN  53 2:07:11 
   13  443 Mark Johnson            Saint Paul         MN  54 2:11:08 
   14  159 David E. Miller         Mendota Heights    MN  58 2:11:41 
   15  150 James Martenson         Rochester          MN  57 2:19:56 
   16  411 Paul Bloomberg          Eagan              MN  56 2:30:32 
   17  122 Brian Hirsch            Stillwater         MN  54 2:43:02 
   18  380 Ed Ussuet               West Saint Paul    MN  56 2:50:23 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1  366 Kelly Rogers            Esko               MN  53 1:47:37 
    2  440 Susan Smith             Plymouth           MN  54 2:54:34 

================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================
    1  162 Ken Mogren              Winona             MN  64 1:39:08 
    2  201 Gerald Slater           Mendota Heights    MN  60 1:45:52 
    3  229 Bob Woodruff            Mounds View        MN  69 1:57:15 
    4  492 Gary McIntrye           North Saint Paul   MN  61 3:06:18 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================
    1  383 Linda Bjornberg         West Saint Paul    MN  62 2:38:27 

================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 79
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 79
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================

Total Registered:                             58
Total Number of Finishers:                    56
Number of Male   Finishers:                   43
Number of Female Finishers:                   13
Did not Finish Race or Did Not Start:          2