Vasaloppet USA -
Mora, MN
2/7/2015

race logo










					                                                                       Page 1
 
                          2015 VASALOPPET USA 58km
 
 
 Place Div/Tot  Name                    Age Sex City               Sta 58l1    58l2    58l3    58l4    58l5    Time58    Pace     
 ===== ======== ======================= === === ================== === ======= ======= ======= ======= ======= ========= ===== 
     1   1/23   Matt E Liebsch           31 M   Orono               MN    7:07    7:21    7:26    7:37    8:10   37:38.0  2:13 
     2   1/11   Greg Kilroy              24 M   Thunderbay Ontario CAN    7:16    7:53    7:53    8:04    7:48   38:52.5  2:18 
     3   2/23   Andrew K Brown           25 M   St Paul             MN    7:34    7:52    7:56    8:06    7:44   39:09.7  2:19 
     4   3/23   Mark W Johnson           27 M   Duluth              MN    7:34    7:52    7:56    8:06    7:44   39:09.7  2:19 
     5   4/23   Nikolai N Anikin         34 M   Duluth              MN    7:44    8:31    8:22    8:37    8:10   41:22.6  2:27 
     6   5/23   Cory S Ellertson         28 M   Albert Lea          MN    7:56    8:19    8:22    8:37    8:12   41:23.8  2:27 
     7   6/23   Craig Cardinal           32 M   Northfield          MN    8:02    8:29    8:26    8:24    8:16   41:34.2  2:27 
     8   1/16   Chip Tabor               43 M   Hermantown          MN    8:20    8:27    8:24    8:32    8:36   42:16.4  2:30 
     9   2/11   Eli D Fark               22 M   Minneapolis         MN    8:26    8:31    8:38    8:51    8:23   42:46.6  2:31 
    10   7/23   Erik Henriksson          29 M   Minneapolis         MN    8:18    8:32    8:43    8:51    8:25   42:46.9  2:31 
    11   1/28   Mark L Herman            50 M   Duluth              MN    8:19    8:32    8:41    8:52    8:29   42:51.5  2:32 
    12   2/16   David K Nilsson          42 M   Medicine Lake       MN    8:29    8:41    8:50    8:57    8:50   43:43.6  2:35 
    13   3/11   Anthony G Jagielo        24 M   Eden Prairie        MN    8:29    8:41    8:49    8:56    9:02   43:55.4  2:36 
    14   8/23   Clayton J Keim           31 M   St Louis Park       MN    8:30    8:40    8:48    9:07    8:59   44:00.9  2:36 
    15   9/23   Christopher Lofgren      31 M   St Paul             MN    8:30    8:39    8:53    9:04    9:08   44:11.1  2:36 
    16  10/23   Jared Sundstrom          25 M   Minneapolis         MN    9:38    8:37    8:48    8:58    8:41   44:39.8  2:38 
    17   1/6    Natalja Naryshkina       30 F   Verona              WI    8:28    8:44    8:50    9:15    9:31   44:45.7  2:38 
    18   3/16   Artie R Huber            40 M   Otsego              MN    8:31    8:41    8:57    9:31    9:14   44:50.7  2:39 
    19  11/23   Beau J Larson            28 M   Minneapolis         MN    8:36    8:47    9:01    9:20    9:20   45:02.1  2:39 
    20  12/23   Joshua A Doebbert        25 M   Minneapolis         MN    8:29    9:02    9:44    9:21    9:01   45:33.9  2:41 
    21   2/28   Jonathan H Sanborn       53 M   St Louis Park       MN    8:32    8:49    9:16    9:37    9:23   45:35.2  2:41 
    22   3/28   Brent L Bovitz           47 M   Eden Prairie        MN    8:50    9:05    9:19    9:21    9:03   45:36.1  2:41 
    23   4/16   Anthony C Lushanko       39 M   Forest Lake         MN    8:50    9:10    9:18    9:22    9:20   45:57.0  2:43 
    24   4/28   Scott A Ellertson        53 M   Albert Lea          MN    8:33    9:23    9:19    9:25    9:27   46:05.4  2:43 
    25  13/23   Jonas E Holmberg         32 M   Thunder Bay Ontari CAN    8:52    9:03    9:21    9:22    9:33   46:09.5  2:43 
    26  14/23   Paul W Cigan             29 M   Spooner             WI    9:19    9:03    9:38    9:15    9:04   46:15.9  2:44 
    27   1/7    Hilary S Patzer          35 F   St Paul             MN    8:47    9:15    9:15    9:25    9:48   46:27.7  2:44 
    28  15/23   Erik B Pieh              31 M   St Paul             MN    9:14    9:17    9:27    9:23    9:22   46:40.4  2:45 
    29   5/16   Eric M Johnson           40 M   St Paul             MN    8:59    9:28    9:31    9:20    9:27   46:42.5  2:45 
    30   5/28   Joseph P Manns           50 M   Maplewood           MN    9:07    9:21    9:31    9:34    9:56   47:27.1  2:48 
    31   6/28   Chip Gerdin              50 M   Stanchfield         MN    9:06    9:20    9:49    9:50    9:48   47:51.2  2:49 
    32   1/24   Jonathan M Schupp        60 M   Park Rapids         MN    9:04    9:32    9:36   10:00    9:43   47:52.4  2:49 
    33   4/11   Aren Siekmeier           21 M   Woodbury            MN    9:09    9:24    9:55   10:13    9:32   48:10.6  2:51 
    34   2/24   William J La Ferriere    57 M   St Cloud            MN    9:28    9:43    9:39    9:56    9:30   48:13.6  2:51 
    35   3/24   David M Byrne            57 M   St Paul             MN    9:25    9:46    9:47   10:00    9:35   48:31.2  2:52 
    36   2/7    Margie F Nelson          35 F   Woodbury            MN    9:10    9:45    9:56   10:08    9:35   48:31.3  2:52 
    37   7/28   Todd J White             47 M   Roseville           MN    9:13    9:22   10:01   10:18    9:43   48:34.2  2:52 
    38   6/16   Eric J Brandt            44 M   Minneapolis         MN    9:27    9:47    9:48    9:58    9:38   48:35.1  2:52 
    39   8/28   Bill H Moser             45 M   Edina               MN    9:28    9:42    9:47   10:00    9:42   48:36.1  2:52 
    40   9/28   Dan R Albright           47 M   St Louis Park       MN    9:58    9:46    9:46    9:51    9:28   48:46.2  2:53 
    41   1/11   Robert C Skow            66 M   St Cloud            MN    9:17    9:54    9:50    9:50   10:05   48:53.7  2:53 
    42   7/16   Jacob R Kjome            42 M   Maple Grove         MN    9:16    9:53    9:51    9:59   10:12   49:08.5  2:54 
    43  16/23   Justin D Eberhardt       32 M   Ashby               MN    9:31    9:41   10:00   10:18    9:57   49:25.1  2:55 
    44  17/23   Mike Kokotovich          34 M   Duluth              MN    9:15   10:00   10:01   10:15    9:58   49:25.3  2:55 
    45   5/11   Daniel O Jacobson        20 M   Waukesha            WI    9:06   10:13   10:21   10:23    9:55   49:55.2  2:57 
    46  18/23   Nathan P Strudle         33 M   Blaine              MN    8:58    9:55   10:18   10:35   10:12   49:55.6  2:57 
    47   2/6    Stephanie   J Sathre     26 F   Chaska              MN    9:55   10:00   10:07   10:10    9:51   50:00.7  2:57 
    48   1/6    Elizabeth R Mairs        52 F   St Paul             MN    9:54   10:01   10:04   10:16    9:51   50:03.3  2:57 
    49   1/6    Melissa M Berman         20 F   Eden Prairie        MN    9:59    9:58   10:09   10:13    9:50   50:07.0  2:57 
    50  10/28   David J Lombardo         53 M   Eau Claire          WI   10:06    9:52   10:01   10:21    9:51   50:08.4  2:57 
    51   6/11   Daniel Svedberg          19 M   Woodbury            MN    9:56   10:09   10:34   10:05    9:32   50:12.7  2:58 
    52   2/6    Lydia L Anikin           23 F   Duluth              MN    9:24    9:50   10:10   10:38   10:14   50:12.9  2:58 
    53   4/24   Gregory C Pratt          62 M   Minneapolis         MN    9:47   10:31   10:22   10:26   10:13   51:16.1  3:01 
    54   5/24   Thomas C Hardel          57 M   Shoreview           MN    9:30   10:22   10:32   10:45   10:10   51:16.4  3:01 
    55  11/28   Louis V Marchand         52 M   Eden Prairie        MN   10:23   10:16   10:06   10:25   10:11   51:18.6  3:02 
    56  19/23   Kyle J Franz             25 M   Chanhassen          MN   10:01   10:07   10:28   10:44   10:21   51:39.3  3:03 
    57   2/6    Karen Bebchuk            48 F   Plymouth            MN    9:59   10:19   10:30   10:34   10:24   51:42.6  3:03 
    58  20/23   Cole A Carlson           26 M   Excelsior           MN   10:44   10:20   10:14   10:32    9:56   51:43.4  3:03 
    59   3/6    Anna M Trujillo          19 F   Anchorage           AK   11:05   10:39   10:18   10:01    9:49   51:51.0  3:03 
    60   4/6    Claire M Trujillo        19 F   Anchorage           AK   11:04   10:39   10:19   10:01    9:50   51:51.1  3:03 
    61   3/6    Elspeth K Ronnander      29 F   St Paul             MN   10:49   10:29   10:18   10:28    9:51   51:51.3  3:04 
    62  12/28   Carleton Johnson         48 M   Minneapolis         MN   10:16   10:21   10:33   10:37   10:19   52:03.8  3:04 
    63   6/24   Michael J Sweet          56 M   St Paul             MN   10:14   10:21   10:37   10:33   10:23   52:06.1  3:04 
    64   2/11   David W Armstrong        65 M   Rockville           MD    9:58   10:19   10:30   10:52   10:35   52:11.0  3:05 
    65  21/23   Joe W Mitchell           26 M   Minneapolis         MN   10:08   10:45   10:31   11:00   10:28   52:49.4  3:07 
    66  13/28   Michael L Bratrud        50 M   Eden Prairie        MN   10:21   10:29   10:43   10:51   10:29   52:51.4  3:07 
    67   7/24   William J Stuber         64 M   St Paul             MN    9:52   10:33   11:00   11:02   10:32   52:57.7  3:07 
    68   8/24   Joseph E Stuber          62 M   Lakeville           MN   10:41   10:25   10:31   10:52   10:32   52:59.0  3:07 
    69  14/28   Barry F Gustafson        53 M   Minneapolis         MN   10:36   10:38   10:46   10:56   10:39   53:32.6  3:09 
    70  15/28   Joseph J Heilmann        50 M   New Prague          MN   10:18   10:34   10:47   11:11   10:51   53:39.1  3:10 
    71   3/7    Ellen L Heine            41 F   Maple Grove         MN   10:22   10:37   10:45   11:12   10:50   53:42.9  3:10 
    72   4/7    Karen Febey              40 F   Rockville           MD   10:20   10:29   11:02   11:21   11:11   54:20.7  3:12 
    73  16/28   Thomas L Peterson        50 M   Maplewood           MN   11:00   10:46   10:42   11:18   10:42   54:25.2  3:13 
    74  17/28   Mark W Trumper           52 M   Stillwater          MN   10:24   10:54   11:10   11:20   11:18   55:04.0  3:15 
    75   9/24   Lynn D Stegeman          57 M   Mora                MN   10:30   10:58   11:18   11:28   10:56   55:07.5  3:15 
    76  18/28   S Gary Miller            46 M   St Paul             MN   10:51   10:54   11:14   11:15   10:58   55:08.9  3:15 
    77   5/6    Martha S Torstenson      18 F   Northfield          MN   11:06   10:44   11:11   11:20   11:16   55:33.8  3:17 
    78  19/28   Terrence Maag            47 M   Minnetonka          MN   11:53   11:10   11:12   10:48   10:36   55:37.2  3:17 
    79  20/28   Taylor Forsyth           47 M   Eden Prairie        MN   10:58   10:57   11:37   11:23   10:45   55:37.6  3:17 
    80   7/11   David Husby              22 M   Roseville           MN   10:39   11:11   11:35   11:26   11:01   55:50.5  3:18 
    81   8/16   Matthew R Shilts         37 M   Rice Lake           WI   10:40   10:55   11:35   11:29   11:16   55:52.5  3:18 
    82   3/11   Leonard L Coequyt        71 M   Hopkins             MN   10:57   11:03   11:27   11:30   11:08   56:03.5  3:18 
    83  21/28   Pedro A Pesta            50 M   Northfield          MN   11:35   11:20   11:18   11:19   10:53   56:23.1  3:19 
    84   9/16   Kurt D Stromberg         41 M   St Paul             MN   11:16   11:19   11:33   11:21   10:58   56:24.5  3:20 
    85   1/4    Carol Markham-Cousins    59 F   Minneapolis         MN   11:21   11:17   11:27   11:25   10:59   56:26.8  3:20 
    86   3/6    Shelly A Howe            46 F   Edina               MN   11:23   11:17   11:29   11:21   11:04   56:33.4  3:20 
    87  22/23   Mike Luke                33 M   Minneapolis         MN   12:50   11:33   11:05   10:38   10:35   56:37.1  3:20 
    88  10/16   Brian D Niskanen         42 M   Mora                MN   11:25   11:09   11:32   11:28   11:12   56:42.9  3:21 
    89  11/16   David W Kroll            40 M   Mora                MN   10:37   11:21   11:49   11:50   11:12   56:47.2  3:21 
    90  10/24   Jeffery Du Bois          58 M   North Oaks          MN   11:11   11:28   11:28   11:24   11:21   56:49.7  3:21 
    91  11/24   Rick E Wheeler           63 M   Bloomington         MN   10:59   11:33   11:37   11:24   11:23   56:52.7  3:21 
    92  22/28   Jack D Schwinghamer      45 M   Mora                MN   10:21   11:01   11:40   12:17   11:38   56:55.6  3:21 
    93  12/24   Mark W Tembreull         57 M   Lino Lakes          MN   11:43   11:25   11:35   11:25   11:06   57:13.0  3:22 
    94   8/11   William Kay              19 M   Shelburne           VT    8:47    9:12    9:17    9:56   20:25   57:34.4  3:24 
    95   9/11   Benjamin W Dummer        24 M   Cambridge           MN   12:02   11:13   11:33   11:44   11:22   57:52.9  3:25 
    96  10/11   Erik L Slette            24 M   Duluth              MN   12:02   11:13   11:32   11:44   11:24   57:53.2  3:25 
    97  13/24   Mark J Wanderman         59 M   Minnetonka          MN   11:49   11:38   11:37   11:30   11:24   57:56.2  3:25 
    98   4/6    Anna R Demers            30 F   Shell Lake          WI   11:56   11:30   11:51   11:49   11:18   58:21.7  3:26 
    99  23/28   Greg S Scallon           53 M   Chanhassen          MN   11:27   11:15   11:35   12:01   12:12   58:26.7  3:27 
   100   4/11   Paul E Bauer             70 M   Hill City           MN   11:17   11:44   12:02   11:49   11:42   58:31.7  3:27 
   101   4/6    Donna   M Smith          53 F   Mora                MN   11:43   11:43   11:33   12:00   11:44   58:39.5  3:28 
   102  24/28   Craig L Bowron           49 M   St Paul             MN   11:46   11:35   11:48   11:55   11:38   58:40.2  3:28 
   103   5/11   Tom Rowe                 66 M   Centerville         MN   11:46   11:41   11:51   11:55   11:32   58:43.1  3:28 
   104  14/24   Terry Salmela            63 M   Mora                MN   11:50   11:47   11:47   11:51   11:43   58:55.2  3:28 
   105  15/24   Stephen J Williams       59 M   Austin              MN   10:59   11:32   12:15   12:22   12:10   59:15.5  3:30 
   106  12/16   William C Stoffregen     40 M   Lake Elmo           MN   11:23   11:50   12:02   12:14   11:55   59:22.9  3:30 
   107   6/6    Hannah Johnson           19 F   St Paul             MN   11:42   11:38   12:01   11:58   12:09   59:25.5  3:30 
   108  13/16   Tim J Kokes              35 M   Savage              MN   11:24   11:21   12:05   12:33   12:35   59:55.2  3:32 
   109   2/4    Lee A Franz              55 F   Chanhassen          MN   11:56   11:36   11:53   12:19   12:14   59:56.2  3:32 
   110  25/28   Adam N Bock              45 M   Eagan               MN   11:52   11:14   12:14   12:35   12:19 1:00:10.2  3:33 
   111   5/7    Malwina Caban            39 F   Minneapolis         MN   12:00   11:51   12:11   12:11   12:00 1:00:10.9  3:33 
   112   6/11   Rich D Rovang            65 M   Aberdeen            SD   11:51   11:45   12:22   12:14   12:14 1:00:22.8  3:34 
   113   3/4    Lisa R Wheeler           63 F   Bloomington         MN   11:55   11:47   12:27   12:03   12:16 1:00:25.4  3:34 
   114  14/16   Uldis Kreslins           37 M   St Louis Park       MN   11:53   11:35   12:18   12:35   12:33 1:00:51.8  3:35 
   115   5/6    Jennifer B Hansen        27 F   Rosemount           MN   12:00   11:45   12:33   12:26   12:14 1:00:56.0  3:36 
   116  16/24   Wade V Weber             60 M   Mora                MN                                         1:01:00.0  3:36 
   117  17/24   James A Sloan            63 M   Pine City           MN   11:57   11:47   12:46   12:28   12:18 1:01:13.0  3:37 
   118  11/11   Ryan J Larson            21 M   Austin              MN   11:40   12:03   12:54   12:39   12:35 1:01:49.2  3:39 
   119  18/24   Jon E Dennis             63 M   St Cloud            MN   11:51   12:05   13:06   12:48   13:10 1:02:57.2  3:43 
   120   6/7    Chana Lennox             41 F   Mora                MN   12:55   12:35   12:43   12:29   12:58 1:03:37.0  3:45 
   121  26/28   Paul A Hed               48 M   Ham Lake            MN   12:16   14:08   13:06   12:20   12:06 1:03:53.6  3:46 
   122  19/24   Neal R Lundeen           63 M   Frederic            WI   12:56   12:48   13:10   12:50   13:16 1:04:58.6  3:50 
   123  20/24   Peter R Edl              63 M   Rochester           MN   12:32   13:01   13:17   13:14   13:33 1:05:34.7  3:52 
   124  27/28   Sam S Kokkinen           52 M   Plymouth            MN   12:42   12:40   13:23   13:57   13:14 1:05:53.6  3:53 
   125   5/6    Mary L Johnson           45 F   Mora                MN   12:54   12:36   13:01   13:42   13:56 1:06:06.6  3:54 
   126  21/24   Tom Amundson             64 M   Minneapolis         MN   13:06   13:20   13:28   13:04   13:47 1:06:42.9  3:56 
   127  15/16   Michael Arquin           44 M   St Paul             MN   12:47   12:58   13:27   13:56   14:05 1:07:10.5  3:58 
   128   7/11   Mason C Hjelle           65 M   Mora                MN   13:36   13:42   13:20   13:30   13:11 1:07:16.2  3:58 
   129  22/24   Bruce Busta              57 M   St Cloud            MN   13:35   13:52   13:27   13:35   13:33 1:07:59.0  4:00 
   130   7/7    Jen Peterson             37 F   Mora                MN   13:47   13:42   14:45   13:44   14:00 1:09:54.9  4:07 
   131   4/4    Marie J Torkelson        59 F   Zumbrota            MN   13:31   13:46   14:52   14:07   14:11 1:10:24.4  4:09 
   132  28/28   Jason C Brent            45 M   Helena              MT   13:38   13:44   14:28   14:32   14:26 1:10:45.9  4:10 
   133   6/6    Stacey A Stoffregen      34 F   Lake Elmo           MN   16:16   13:31   13:55   13:43   13:29 1:10:52.2  4:11 
   134  23/24   Tom M Andrews            60 M   Richfield           MN   15:34   13:52   13:54   13:43   14:10 1:11:10.2  4:12 
   135  16/16   Kirk R Severson          38 M   Rochester           MN   16:02   13:50   14:25   15:13   13:53 1:13:19.0  4:19 
   136   1/1    Allan D Du Bois          81 M   Cottage Grove       MN   14:38   14:46   15:02   15:01   15:05 1:14:29.9  4:23 
   137   8/11   Herb H Byun              70 M   Lino Lakes          MN   15:29   15:08   14:49   15:34   14:56 1:15:53.2  4:28 
   138   1/1    Marva Sahs               65 F   Spooner             WI   14:12   14:45   15:37   15:49   15:44 1:16:04.8  4:29 
   139   9/11   Stan M Hunter            66 M   St Paul             MN   14:41   15:15   16:01   16:07   15:28 1:17:29.9  4:34 
   140  10/11   Thomas P Anderson        66 M   Corcoran            MN   14:50   15:39   16:27   16:20   16:16 1:19:29.8  4:41 
   141  24/24   Pat Gorham               58 M   Mora                MN                                         1:20:00.0  4:43 
   142  11/11   Larry J Myers            74 M   Plymouth            MN   16:29   17:12   17:04   15:40   15:49 1:22:10.5  4:51 
   143  23/23   Erik K Raivo             31 M   Brook Park          MN   17:49   18:03   16:35   16:21   18:41 1:27:27.3  5:09 
   144   6/6    Ingrid B Rystedt         49 F   Karlstad Varmland  SWE   32:34   19:24   19:41                 1:36:35.0  5:41 
 
 results by Mtec Results