Vasaloppet USA -
Mora, MN
2/7/2015

race logo










					
                          MORA VASALOPPET 35km FREESTYLE
                                   AWARDS LIST

   2/07/2015  1:32PM
=============================================================================
  TOP  3  OVERALL
=============================================================================

    1 PAUL   A OLSON           ANDOVER         MN  34 M     24:06 
    2 NATHAN C PORATH          NORTHFIELD      MN  32 M     24:07 
    3 TYLER A GILBERT          MINNEAPOLIS     MN  19 M     24:46 
=============================================================================
  TOP  3  OVERALL
=============================================================================

    1 KATHLEEN L DE WAHL       ST PAUL         MN  28 F     26:34 
    2 ASHLEY HERMAN            DULUTH          MN  18 F     26:53 
    3 ANNA NELSON              MAPLEWOOD       MN  19 F     28:27 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 1    1-17     (3)
================================================================================

    1 MICHAEL T SCHWINGHAMER   MORA            MN  15 M     25:57.4 
    2 ISAAC C MILLER           LITTLE CANADA   MN  17 M     26:27.9 
    3 CALEB M WEINAND          MORA            MN  16 M     26:42.0 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 1    1-17     (3)
================================================================================

    1 ZOE A PRITCHARD          AMES            IA  17 F     35:15.8 
    2 JOHANNA T SCHWINGHAMER   MORA            MN  12 F     35:16.3 
    3 LILY R PETERSON          MORA            MN  12 F     35:18.4 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 2   18-24     (3)
================================================================================

    1 TYLER A GILBERT          MINNEAPOLIS     MN  19 M     24:45.6 
    2 KAI E LARSEN             MINNEAPOLIS     MN  20 M     26:49.9 
    3 LUKE W BAKER             GRANITE FALLS   MN  21 M     27:42.4 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 2   18-24     (3)
================================================================================

    1 ASHLEY HERMAN            DULUTH          MN  18 F     26:52.7 
    2 ANNA NELSON              MAPLEWOOD       MN  19 F     28:26.7 
    3 ERIN KEANE               MINNEAPOLIS     MN  20 F     29:27.7 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 3   25-34     (3)
================================================================================

    1 PAUL   A OLSON           ANDOVER         MN  34 M     24:05.1 
    2 NATHAN C PORATH          NORTHFIELD      MN  32 M     24:06.2 
    3 HANS HARLANE             ST PAUL         MN  26 M     25:39.8 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 3   25-34     (3)
================================================================================

    1 KATHLEEN L DE WAHL       ST PAUL         MN  28 F     26:33.4 
    2 SONNE J JACKSON          GRAND RAPIDS    MN  30 F     31:41.2 
    3 BRITT M PETERSON         ELK RIVER       MN  32 F     33:43.9 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 4   35-44     (3)
================================================================================

    1 PER M NELSON             WOODBURY        MN  41 M     27:08.5 
    2 ERIK HALSEY              MORA            MN  40 M     31:56.6 
    3 JASON C VANDERPORT       BRAHAM          MN  44 M     32:25.7 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 4   35-44     (3)
================================================================================

    1 JENNIFER B RINGOLD       LAKE ELMO       MN  41 F     32:22.6 
    2 CORINNE H WRIGHT-MACLEOD MINNEAPOLIS     MN  41 F     39:59.6 
    3 ERIKA L OLSON            ANDOVER         MN  35 F     43:25.3 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 5   45-54     (3)
================================================================================

    1 PHILIP T ROGERS          ESKO            MN  51 M     25:36.8 
    2 JAY R WENNER             ST PAUL         MN  53 M     25:37.7 
    3 BRUCE L CHAMBERLAIN      MINNEAPOLIS     MN  50 M     29:41.9 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 5   45-54     (3)
================================================================================

    1 MINDY L BENTON           MINNETONKA      MN  51 F     29:23.2 
    2 LESLIE A HALE            MINNEAPOLIS     MN  50 F     29:46.6 
    3 KERRY J BOGENREIF        LINO LAKES      MN  54 F     30:23.7 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 6   55-64     (3)
================================================================================

    1 DAVID A BRIDGES          SHOREVIEW       MN  55 M     26:01.8 
    2 DAVID A CHRISTOPHERSON   ST ANTHONY      MN  64 M     26:35.2 
    3 JACK E BAKER             GRANITE FALLS   MN  57 M     27:10.5 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 6   55-64     (3)
================================================================================

    1 LISA M HOLLENSTEINER     EDINA           MN  55 F     32:03.2 
    2 KATE A ROLSTAD           ST CLOUD        MN  57 F     36:45.5 
    3 JILL M COOPER            MINNEAPOLIS     MN  57 F     37:37.0 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 7   65-74     (3)
================================================================================

    1 TERRY J HOLM             BRAINERD        MN  70 M     30:55.2 
    2 DOUGLAS L SCHUMACHER     ROSEVILLE       MN  65 M     32:38.1 
    3 CHARLES E DUEDE          COTTAGE GROVE   MN  71 M     32:41.0 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 7   65-74     (3)
================================================================================

    1 SUSAN C RICHARDSON       MOUND           MN  65 F     36:22.8 
    2 JO ELLEN ABRAHAM         EAGAN           MN  66 F     36:50.6 
    3 JEAN LAVELLE             GOLDEN VALLEY   MN  68 F     39:41.8 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 8   75-UP     (3)
================================================================================

    1 MONTE W MILLER           MAPLE GROVE     MN  78 M     40:31.1 
    2 WAYNE F EVERMAN          DECORAH         IA  79 M     45:04.8 
    3 WALLY G HED              CAMBRIDGE       MN  81 M     47:25.7 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 8   75-UP     (3)
================================================================================

    1 WANDA M ARENZ            CASS LAKE       MN  75 F     44:40.3