Vasaloppet USA -
Mora, MN
2/7/2015

race logo










					
                          MORA VASALOPPET 42km CLASSIC
                                   AWARDS LIST

   2/18/2015 11:27AM
=============================================================================
  TOP  3  OVERALL
=============================================================================

    1 DEVIN F ARENZ            ST PAUL         MN  37 M     36:17 
    2 KARL J HOLUB             MINNEAPOLIS     MN  21 M     36:23 
    3 EGIL NILSEN              BAERUMS VERK   NOR  54 M     36:26 
=============================================================================
  TOP  3  OVERALL
=============================================================================

    1 JOSIE E NILSSON          MEDICINE LAKE   MN  36 F     40:54 
    2 ELSPETH K RONNANDER      ST PAUL         MN  29 F     42:10 
    3 ROBIN T WELLING          MINNEAPOLIS     MN  22 F     44:49 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 1  18-24     (3)
================================================================================

    1 KARL J HOLUB             MINNEAPOLIS     MN  21 M     36:22.6 
    2 RYAN M WRIGHT            ST LOUIS PARK   MN  23 M     37:58.7 
    3 SPENCER W DAVIS          CHASKA          MN  22 M     38:01.5 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 1  18-24     (3)
================================================================================

    1 ROBIN T WELLING          MINNEAPOLIS     MN  22 F     44:48.1 
    2 CAROLINE S DANIELS       MINNEAPOLIS     MN  22 F     47:28.3 
    3 KATELYN J PALMATIER      ST LOUIS PARK   MN  21 F     48:05.1 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 2  25-34     (3)
================================================================================

    1 JOHN E KALLEMEYN         BIG LAKE        MN  29 M     36:26.2 
    2 ADRIAN G SWANSON         MINNEAPOLIS     MN  25 M     36:57.7 
    3 KORY FREEBERG            MAPLE GROVE     MN  25 M     39:32.9 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 2  25-34     (3)
================================================================================

    1 ELSPETH K RONNANDER      ST PAUL         MN  29 F     42:09.7 
    2 JULIE D KALLEMEYN        BIG LAKE        MN  31 F     46:47.9 
    3 BRIA W KASK              DULUTH          MN  25 F     48:06.1 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 3  35-44     (3)
================================================================================

    1 DEVIN F ARENZ            ST PAUL         MN  37 M     36:17.0 
    2 STEVEN SCOLES            WINNIPEG MANIT CAN  43 M     37:02.1 
    3 BRETT E ARENZ            FALCON HEIGHTS  MN  35 M     37:55.2 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 3  35-44     (3)
================================================================================

    1 JOSIE E NILSSON          MEDICINE LAKE   MN  36 F     40:53.4 
    2 EMILY R JOHNSON          ST PAUL         MN  37 F     46:04.7 
    3 JESSICA KOZAREK          MINNEAPOLIS     MN  35 F     50:25.3 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 4  45-44     (3)
================================================================================

    1 EGIL NILSEN              BAERUMS VERK   NOR  54 M     36:25.5 
    2 JEY B CARLSON            NORTH OAKS      MN  48 M     38:05.8 
    3 TOM A AJAX               ROBBINSDALE     MN  52 M     39:36.1 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 4  45-54     (3)
================================================================================

    1 SUSAN H FRITZELL         AMES            IA  49 F     53:24.3 
    2 MARY ELLEN HAUSLADEN     ST LOUIS PARK   MN  52 F   1:00:36.6 
    3 LINNEA J SWENSON TELLEKS MINNEAPOLIS     MN  52 F   1:06:44.1 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 5  55-64     (3)
================================================================================

    1 BRAD J ERICKSON          PLYMOUTH        MN  60 M     39:59.3 
    2 JAMES C AGRE             EXCELSIOR       MN  64 M     40:00.0 
    3 STEVE T CHIODO           BLOOMINGTON     MN  58 M     44:33.1 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 5  55-64     (3)
================================================================================

    1 KELLY A ROGERS           ESKO            MN  55 F     47:29.5 
    2 ANITA J BURG             EDINA           MN  56 F     47:30.7 
    3 BONNIE FULLER-KASK       DULUTH          MN  58 F     55:08.3 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 6  65-74     (3)
================================================================================

    1 ANDREW I JOHNSEN         CEDAR LAKE      IN  67 M     45:48.9 
    2 JEFFREY J GREENWOOD      MINNEAPOLIS     MN  67 M     47:54.1 
    3 PETER J DORSEN           EDEN PRARIE     MN  70 M     48:02.8 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 6  65-74     (3)
================================================================================

    1 KARIN J GROSSMAN         FARMINGTON      MN  73 F   1:38:47.0 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 7  75-UP     (3)
================================================================================

    1 TORE BAKK-HANSEN         CRYSTAL LAKE    IL  77 M   1:07:59.3 
    2 PATRICK D LANIN          BRAINERD        MN  76 M   1:08:42.0 
    3 LANNY R BRENT            SPRINGFIELD     MO  75 M   1:29:29.1 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 7  75-UP     (3)
================================================================================