Vasaloppet USA -
Mora, MN
2/7/2015

race logo










					                                                                       Page 1
 -------------------------------------------------------------------------------
                          2015 MORA VASALOPPET 35km
 _______________________________________________________________________________
 Place Div/Tot  Name                    Age Sex City               Sta 35l1    35l2    35l3    Time      Pace     
 ===== ======== ======================= === === ================== === ======= ======= ======= ========= ===== 
     1   1/25   Paul   A Olson           34 M   Andover             MN    7:50    8:19    7:58   24:05.1  2:22 
     2   2/25   Nathan C Porath          32 M   Northfield          MN    7:50    8:18    7:59   24:06.2  2:22 
     3   3/25   Nikolai N Anikin         34 M   Duluth              MN    7:51    8:20    8:33   24:42.1  2:26 
     4   1/12   Tyler A Gilbert          19 M   Minneapolis         MN    7:49    8:21    8:37   24:45.6  2:26 
     5   4/25   Craig Cardinal           32 M   Northfield          MN    8:08    8:41    8:48   25:35.4  2:31 
     6   1/31   Philip T Rogers          51 M   Esko                MN    8:08    8:42    8:48   25:36.8  2:31 
     7   2/31   Jay R Wenner             53 M   St Paul             MN    8:09    8:41    8:50   25:37.7  2:31 
     8   5/25   Hans Harlane             26 M   St Paul             MN    8:09    8:42    8:51   25:39.8  2:31 
     9   1/15   Michael T Schwinghamer   15 M   Mora                MN    8:16    8:47    8:56   25:57.4  2:33 
    10   1/39   David A Bridges          55 M   Shoreview           MN    8:10    8:48    9:05   26:01.8  2:34 
    11   2/12   Anthony G Jagielo        24 M   Eden Prairie        MN    8:39    8:50    8:59   26:26.4  2:36 
    12   2/15   Isaac C Miller           17 M   Little Canada       MN    8:14    8:59    9:16   26:27.9  2:36 
    13   1/15   Kathleen L De Wahl       28 F   St Paul             MN    8:19    9:09    9:07   26:33.4  2:37 
    14   2/39   David A Christopherson   64 M   St Anthony          MN    8:39    8:51    9:06   26:35.2  2:37 
    15   3/31   Jey B Carlson            48 M   North Oaks          MN    8:39    8:51    9:10   26:39.0  2:37 
    16   3/15   Caleb M Weinand          16 M   Mora                MN    8:23    9:04    9:17   26:42.0  2:38 
    17   3/12   Kai E Larsen             20 M   Minneapolis         MN    8:49    9:04    8:58   26:49.9  2:38 
    18   1/18   Ashley Herman            18 F   Duluth              MN    8:44    9:00    9:11   26:52.7  2:39 
    19   4/15   Gabriel B Nord           16 M   Mora                MN    8:24    9:07    9:31   26:59.4  2:39 
    20   6/25   Joshua A Doebbert        25 M   Minneapolis         MN    8:38    9:07    9:23   27:06.7  2:40 
    21   1/20   Per M Nelson             41 M   Woodbury            MN    8:24    9:24    9:22   27:08.5  2:40 
    22   3/39   Jack E Baker             57 M   Granite Falls       MN    8:44    9:05    9:22   27:10.5  2:40 
    23   4/12   Luke W Baker             21 M   Granite Falls       MN    8:28    9:24    9:52   27:42.4  2:43 
    24   7/25   Joel R Paulson           32 M   Maple Grove         MN    9:06    9:29    9:23   27:57.6  2:45 
    25   5/15   Cooper J Lennox          12 M   Mora                MN    8:40    9:28    9:53   27:59.3  2:45 
    26   8/25   Joe Leschke              28 M   Oshkosh             WI    9:17    9:23    9:32   28:10.0  2:46 
    27   9/25   Erik B Pieh              31 M   St Paul             MN    9:04    9:31    9:39   28:12.5  2:46 
    28   5/12   Luke P Rustad            23 M   St Paul             MN    8:49   10:04    9:34   28:25.6  2:48 
    29   2/18   Anna Nelson              19 F   Maplewood           MN    8:48    9:48    9:52   28:26.7  2:48 
    30   4/31   Joseph P Manns           50 M   Maplewood           MN    9:21    9:37    9:47   28:43.7  2:49 
    31   2/20   Eric M Johnson           40 M   St Paul             MN    9:12    9:45    9:50   28:44.8  2:50 
    32   6/12   Karl M Schultz           21 M   Fridley             MN    9:11    9:45    9:58   28:52.7  2:50 
    33  10/25   Alexander Van Voorhis    25 M   Minneapolis         MN    9:16    9:50   10:03   29:07.0  2:52 
    34   4/39   David M Byrne            57 M   St Paul             MN    9:20    9:46   10:08   29:13.0  2:52 
    35   1/25   Mindy L Benton           51 F   Minnetonka          MN    9:27    9:54   10:04   29:23.2  2:53 
    36   7/12   Ryan M Wright            23 M   St Louis Park       MN    9:07   10:14   10:03   29:23.2  2:53 
    37   8/12   Logan Rudolph  Lavalier  19 M   Duluth              MN    9:30   10:03    9:54   29:25.0  2:54 
    38   3/18   Erin Keane               20 F   Minneapolis         MN    9:29    9:55   10:05   29:27.7  2:54 
    39   6/15   Evan N Storbakken        14 M   Brainerd            MN    9:27    9:53   10:12   29:30.3  2:54 
    40   5/31   Bruce L Chamberlain      50 M   Minneapolis         MN    9:24   10:02   10:17   29:41.9  2:55 
    41   6/31   David J Lombardo         53 M   Eau Claire          WI    9:47    9:53   10:07   29:45.9  2:56 
    42   2/25   Leslie A Hale            50 F   Minneapolis         MN    9:26    9:53   10:28   29:46.6  2:56 
    43   7/31   Tom A Ajax               52 M   Robbinsdale         MN    9:35    9:56   10:20   29:50.2  2:56 
    44  11/25   Blaine B Gudbjartsson    31 M   Lakeville           MN    9:13    9:42   11:07   30:00.8  2:57 
    45   5/39   David J Kallemeyn        57 M   Elk River           MN    9:31    9:59   10:34   30:02.5  2:57 
    46   6/39   Brad J Erickson          60 M   Plymouth            MN    9:21   10:10   10:35   30:04.2  2:57 
    47   3/20   Eric J Brandt            44 M   Minneapolis         MN    9:34   10:09   10:31   30:13.1  2:58 
    48   1/23   David W Armstrong        65 M   Rockville           MD    9:46   10:07   10:31   30:22.3  2:59 
    49   3/25   Kerry J Bogenreif        54 F   Lino Lakes          MN    9:42   10:11   10:32   30:23.7  2:59 
    50   8/31   Bill H Moser             45 M   Edina               MN    9:47   10:07   10:36   30:28.7  3:00 
    51   7/39   Dan L Fark               57 M   St Cloud            MN    9:45   10:23   10:34   30:40.0  3:01 
    52  12/25   Eric D Olson             30 M   Mora                MN    9:23   10:34   10:52   30:47.9  3:02 
    53   8/39   Jon D Shorter            57 M   Bemidji             MN    9:44   10:21   10:50   30:53.6  3:02 
    54   2/23   Terry J Holm             70 M   Brainerd            MN    9:38   10:26   10:53   30:55.2  3:02 
    55   2/15   Elspeth K Ronnander      29 F   St Paul             MN   10:31   10:33   10:39   31:40.6  3:07 
    56   3/15   Sonne J Jackson          30 F   Grand Rapids        MN   10:04   10:51   10:47   31:41.2  3:07 
    57   4/18   Lydia L Anikin           23 F   Duluth              MN   10:08   10:51   10:44   31:41.5  3:07 
    58   9/39   Mike R Lyner             61 M   Stillwater          MN    9:59   10:50   11:02   31:49.8  3:08 
    59  13/25   Thomas E Lake            26 M   Bloomington         MN   10:53   10:19   10:40   31:50.8  3:08 
    60  14/25   Cole A Carlson           26 M   Excelsior           MN   10:58   10:26   10:30   31:52.6  3:08 
    61   4/20   Erik Halsey              40 M   Mora                MN   10:24   10:47   10:47   31:56.6  3:08 
    62   1/13   Petra E Widen            58 F   Lindesberg Vastman SWE   14:29                   31:57.5  3:08 
    63  15/25   Eric Nordland            28 M   Minneapolis         MN   10:44   10:41   10:36   31:59.0  3:09 
    64   2/13   Lisa M Hollensteiner     55 F   Edina               MN    9:48   11:02   11:15   32:03.2  3:09 
    65   9/31   Brent A Matzke           47 M   Bemidji             MN   10:16   10:52   10:59   32:06.0  3:09 
    66   5/18   Madeleine M Blain        21 F   Evansville          WI   11:03   10:39   10:26   32:06.8  3:09 
    67   1/20   Jennifer B Ringold       41 F   Lake Elmo           MN   10:26   10:52   11:06   32:22.6  3:11 
    68   9/12   Brycen Kryzer            23 M   Pine City           MN   10:33   10:53   10:58   32:23.7  3:11 
    69  10/39   Steve R Horeck           62 M   Winona              MN   10:40   10:53   10:54   32:25.5  3:11 
    70   5/20   Jason C Vanderport       44 M   Braham              MN   10:22   11:04   11:01   32:25.7  3:11 
    71  11/39   Gene R Shaw              58 M   Marshfield          WI   10:30   10:52   11:07   32:28.3  3:11 
    72   6/18   Mallory Adams            18 F   Zimmerman           MN   10:09   11:06   11:23   32:36.8  3:12 
    73   3/23   Douglas L Schumacher     65 M   Roseville           MN   10:50   10:53   10:56   32:38.1  3:12 
    74   4/23   Charles E Duede          71 M   Cottage Grove       MN   10:20   11:10   11:12   32:41.0  3:13 
    75   5/23   Odd Osland               73 M   Apple Valley        MN   10:53   10:56   10:55   32:42.4  3:13 
    76  10/12   Mark D Bostrom           24 M   Mora                MN   10:41   11:09   11:05   32:52.6  3:14 
    77   6/23   Everett C Arnold         66 M   Dresser             WI   10:41   11:04   11:13   32:56.9  3:14 
    78   2/20   Karen Febey              40 F   Rockville           MD   10:47   11:05   11:10   33:00.4  3:15 
    79  16/25   Mike Luke                33 M   Minneapolis         MN   11:13   10:52   10:58   33:01.7  3:15 
    80  10/31   Thomas J Zaremba         46 M   Minneapolis         MN   10:48   11:03   11:17   33:06.5  3:15 
    81  11/12   Adam J Nelson            22 M   Minneapolis         MN   10:28   11:32   11:18   33:16.6  3:16 
    82   7/15   Jackson W Lennox         15 M   Mora                MN   10:29   11:24   11:34   33:26.0  3:17 
    83   4/25   Molly I Weyrens          46 F   St Cloud            MN   10:38   11:17   11:36   33:29.6  3:18 
    84  12/39   John J Miller            58 M   Lake Elmo           MN   11:02   11:13   11:21   33:35.6  3:18 
    85  11/31   Richard A Pike           50 M   Minneapolis         MN   11:23   11:10   11:05   33:36.1  3:18 
    86   6/20   David D Randall          37 M   North Branch        MN   11:22   11:07   11:12   33:40.4  3:19 
    87   4/15   Britt M Peterson         32 F   Elk River           MN   11:24   11:10   11:12   33:43.9  3:19 
    88   8/15   Jack Agerlie             17 M   Savage              MN   10:38   11:24   11:48   33:48.7  3:19 
    89  13/39   Mark I Stewart           57 M   Woodbury            MN   11:18   11:22   11:21   33:59.7  3:20 
    90  14/39   Kent M York              60 M   St Paul             MN   10:39   11:48   11:36   34:01.9  3:21 
    91   7/18   Julia Holmes             19 F   Brooklyn Park       MN   11:07   11:37   11:20   34:03.5  3:21 
    92  12/31   Colin M Friden           51 M   Plymouth            MN   11:09   11:31   11:36   34:14.1  3:22 
    93   8/18   Alision Oosterhuis       19 F   Minneapolis         MN   11:35   11:45   10:58   34:16.6  3:22 
    94  15/39   Joe G Mc Gough           59 M   Cannon Falls        MN   15:57                   34:22.6  3:23 
    95   5/15   Jessica Argabright       30 F   Minneapolis         MN   11:28   11:29   11:35   34:31.4  3:24 
    96   9/15   Jordan M Buerck          16 M   Winona              MN    9:53   12:34   12:09   34:34.4  3:24 
    97  13/31   Eric Sjoquist            50 M   Rosemount           MN   11:08   11:47   11:42   34:34.7  3:24 
    98  14/31   Gareth S Hataye          54 M   Austin              MN   16:16                   34:53.4  3:26 
    99   7/20   Matthew R Shilts         37 M   Rice Lake           WI   11:53   11:31   11:32   34:54.3  3:26 
   100   9/18   Sophie L La Fond         23 F   Duluth              MN   10:50   11:58   12:08   34:54.3  3:26 
   101   5/25   Gina P Oesterreich       52 F   Stillwater          MN   11:22   11:44   11:52   34:56.3  3:26 
   102   6/25   Jacki R Devine           53 F   Little Falls        MN   11:47   11:45   11:39   35:10.0  3:27 
   103   8/20   Eric R Storbakken        43 M   Brainerd            MN   11:11   11:56   12:09   35:14.8  3:28 
   104  15/31   Gerald Agerlie           50 M   Savage              MN   11:17   11:54   12:05   35:14.9  3:28 
   105   1/7    Zoe A Pritchard          17 F   Ames                IA   11:32   12:10   11:35   35:15.8  3:28 
   106   2/7    Johanna T Schwinghamer   12 F   Mora                MN   11:19   11:49   12:10   35:16.3  3:28 
   107  10/18   Christina F Lundgren     21 F   St Paul             MN   11:36   11:53   11:50   35:17.4  3:28 
   108   3/7    Lily R Peterson          12 F   Mora                MN   11:20   11:49   12:11   35:18.4  3:28 
   109   6/15   Mariah J Olson           25 F   Mora                MN   11:57   11:49   11:44   35:28.2  3:29 
   110  16/31   S Gary Miller            46 M   St Paul             MN   12:17   11:36   11:49   35:40.7  3:30 
   111  17/31   Mark T Smith             53 M   Mora                MN   10:59   12:11   12:35   35:43.2  3:31 
   112  10/15   Maxwell H Krueger        16 M   Brook Park          MN   11:18   12:13   12:14   35:43.6  3:31 
   113  11/15   Philipp Class            15 M   Mora                MN   11:43   12:08   11:57   35:46.3  3:31 
   114   7/23   Peter J Dorsen           70 M   Eden Prarie         MN   11:18   12:20   12:12   35:48.0  3:31 
   115   7/25   Lynn M Stottler          48 F   Sturgeon Lake       MN   11:58   11:58   11:56   35:50.3  3:31 
   116  11/18   Anna M Fure-Slocum       24 F   Northfield          MN   11:15   12:07   12:37   35:58.0  3:32 
   117  16/39   Jim G Hagstrom           60 M   Afton               MN   11:02   12:24   12:41   36:04.7  3:33 
   118   7/15   Anna R Terry             31 F   Eagan               MN   12:09   11:58   12:15   36:20.2  3:34 
   119  17/39   Paul Terry               60 M   Waconia             MN   12:13   11:56   12:13   36:20.5  3:34 
   120   8/25   Judy L Bendickson        51 F   Stanchfield         MN   11:43   12:45   11:55   36:21.3  3:34 
   121   8/23   David M Dahl             65 M   Maple Grove         MN   11:47   12:17   12:20   36:22.1  3:34 
   122   1/9    Susan C Richardson       65 F   Mound               MN   11:39   12:32   12:14   36:22.8  3:34 
   123  12/18   Allison J Baker          23 F   Granite Falls       MN   10:57   12:36   12:53   36:24.3  3:35 
   124  17/25   David J Blomdahl         31 M   Braham              MN   12:33   12:08   11:49   36:28.1  3:35 
   125   9/25   Sheryl Juenemann         48 F   Bloomington         MN   11:34   12:42   12:19   36:33.4  3:36 
   126   8/15   Christin Stuschka        25 F   Chanhassen          MN   11:41   12:24   12:30   36:33.7  3:36 
   127  18/25   Patrick Williams         28 M   Cambridge           MN   12:54   11:36   12:12   36:40.1  3:36 
   128  18/39   Steven C Mc Loon         61 M   Roseville           MN   12:31   12:06   12:06   36:41.6  3:36 
   129   3/13   Kate A Rolstad           57 F   St Cloud            MN   12:26   12:09   12:12   36:45.5  3:37 
   130  19/25   Tyler S Danielson        29 M   Minneapolis         MN   11:33   12:30   12:47   36:48.7  3:37 
   131   2/9    Jo Ellen Abraham         66 F   Eagan               MN   12:07   12:32   12:13   36:50.6  3:37 
   132   9/23   Arvid L Brekke           71 M   Esko                MN   11:55   12:28   12:29   36:51.3  3:37 
   133  10/23   Toby Markowitz           70 M   Roseville           MN   12:06   12:35   12:17   36:56.3  3:38 
   134  11/23   David T Scott            65 M   St Paul             MN   11:56   12:25   12:41   37:00.5  3:38 
   135  18/31   Dan M Pagels             54 M   Hudson              WI   11:57   12:30   12:38   37:03.6  3:38 
   136   4/7    Addi M Hawkins           13 F   Mora                MN   11:48   12:33   12:50   37:09.3  3:39 
   137   9/20   Ethan C MacKey           42 M   Maple Grove         MN   12:21   12:21   12:32   37:12.6  3:39 
   138  20/25   Aidan T Demarais         32 M   Janesville          MN   12:27   12:13   12:34   37:13.8  3:39 
   139  10/25   Cheryl A Corbeille       51 F   Black Creek         WI   12:32   12:38   12:15   37:23.9  3:40 
   140   9/15   Anna R Demers            30 F   Shell Lake          WI   12:23   12:36   12:28   37:26.0  3:41 
   141  12/23   Douglas G Isackson       70 M   Stillwater          MN   12:36   12:31   12:21   37:26.4  3:41 
   142  19/39   Jeff S Menigo            60 M   Pine City           MN   12:16   12:34   12:41   37:30.0  3:41 
   143   4/13   Jill M Cooper            57 F   Minneapolis         MN   12:35   12:39   12:24   37:37.0  3:42 
   144  20/39   Steve R Pearson          62 M   Danbury             WI   12:29   12:41   12:35   37:43.9  3:42 
   145  10/20   Brent A Hippen           43 M   Mora                MN   12:32   12:37   12:41   37:48.3  3:43 
   146  13/18   Ashlee L Forslund        18 F   Mora                MN   12:25   12:36   12:52   37:52.3  3:43 
   147  21/39   John F Gibbs             57 M   Bloomington         MN   12:46   12:47   12:31   38:02.0  3:44 
   148   5/13   Janet O Hardel           57 F   Shoreview           MN   12:05   12:58   13:02   38:03.5  3:44 
   149  13/23   Kayo H Aslagson          66 M   Starbuck            MN   12:25   13:05   12:45   38:13.8  3:45 
   150  14/18   Rachel M Gast            18 F   Ramsey              MN   12:28   12:50   12:57   38:13.9  3:45 
   151   6/13   Chris W Bennett-Gagner   62 F   Coon Rapids         MN   12:25   12:51   13:05   38:20.2  3:46 
   152  15/18   Alyssa J Thumb           18 F   St Paul             MN   12:02   13:08   13:12   38:20.6  3:46 
   153  19/31   Joel M Hippen            49 M   Brook Park          MN   12:43   12:45   12:58   38:24.6  3:46 
   154   7/13   Theresa K Gibbs          55 F   Bloomington         MN   12:47   12:45   12:59   38:29.7  3:47 
   155  14/23   Darby M Nelson           73 M   Champlin            MN   25:31   12:40   25:58   38:36.5  3:48 
   156  21/25   Chris G Brown            25 M   St Louis Park       MN   14:12   12:28   12:00   38:38.3  3:48 
   157  20/31   P Brett Smith            52 M   White Bear Lake     MN   11:14   13:05   14:23   38:40.3  3:48 
   158  15/23   John T Lavelle           68 M   Golden Valley       MN   12:24   12:57   13:23   38:43.1  3:48 
   159  21/31   Wolfgang G Sinn          52 M   Minot               ND   13:14   12:45   12:48   38:45.4  3:48 
   160  22/25   Kenneth J Shea           34 M   Minneapolis         MN   12:30   12:42   13:37   38:47.9  3:49 
   161  16/23   Paul A Abraham           66 M   Eagan               MN   13:00   12:57   12:53   38:48.2  3:49 
   162  16/18   Kalie L Manke            18 F   Andover             MN   12:42   13:00   13:08   38:48.2  3:49 
   163   8/13   Martha R Schouweiler     59 F   Irma                WI   12:23   13:11   13:16   38:48.5  3:49 
   164  22/31   Fred C Fotsch            53 M   Springfield         MO   12:53   13:02   13:09   39:01.5  3:50 
   165  17/23   Roger W Knudson          71 M   Finlayson           MN   13:08   13:12   13:00   39:18.2  3:52 
   166  18/23   Paul R Eckert            69 M   West St Paul        MN   13:12   13:18   13:03   39:31.9  3:53 
   167  19/23   Gary P Keifenheim        66 M   Elk River           MN   13:13   13:12   13:11   39:34.1  3:53 
   168   5/7    Ella N Bohnen            13 F   Mora                MN   11:56   13:12   14:28   39:35.1  3:53 
   169   3/9    Jean Lavelle             68 F   Golden Valley       MN   13:03   13:18   13:22   39:41.8  3:54 
   170  20/23   Tom Rowe                 66 M   Centerville         MN   14:02   13:10   12:39   39:50.2  3:55 
   171  11/25   Ann Kiefer               46 F   Spring Valley       WI   13:54   13:21   12:38   39:51.4  3:55 
   172  23/31   Dennis Kiefer            54 M   Spring Valley       WI   13:55   13:21   12:37   39:51.6  3:55 
   173  24/31   Brad G Etherington       52 M   Mound               MN   14:36   12:48   12:31   39:54.6  3:55 
   174  12/25   Malla Corbett            53 F   St Louis Park       MN   12:56   13:54   13:08   39:56.6  3:55 
   175   3/20   Corinne H Wright-Macleo  41 F   Minneapolis         MN   12:41   13:25   13:55   39:59.6  3:56 
   176  22/39   Paul Bloomberg           58 M   Mendoota Heights    MN   13:16   13:06   13:50   40:09.9  3:57 
   177  23/39   Norman K Larson          62 M   Coon Rapids         MN   14:29   13:11   12:34   40:13.3  3:57 
   178  12/15   Noah M Weinand           13 M   Mora                MN   12:31   14:06   13:54   40:29.3  3:59 
   179   1/5    Monte W Miller           78 M   Maple Grove         MN   13:16   13:35   13:41   40:31.1  3:59 
   180  13/25   Jodie K Hirsch           54 F   Apple Valley        MN   13:02   13:41   13:55   40:36.9  3:59 
   181  25/31   Jack D Schwinghamer      45 M   Mora                MN   14:01   13:53   13:01   40:53.4  4:01 
   182  11/20   David W Kroll            40 M   Mora                MN   14:01   13:54   13:00   40:53.4  4:01 
   183  17/18   Jean T Danzl             23 F   St Augusta          MN   12:56   14:07   14:17   41:18.7  4:03 
   184  24/39   Bruce D Johnson          57 M   Rochester           MN   14:19   13:49   13:29   41:35.1  4:05 
   185  12/12   Nick R Langenfeld        19 M   Princeton           MN   14:08   13:48   13:44   41:38.9  4:05 
   186  12/20   Jake R Peterson          38 M   Mora                MN   14:02   13:58   14:06   42:04.8  4:08 
   187  14/25   Christine Albertsson     49 F   Minneapolis         MN   13:54   14:38   13:45   42:15.6  4:09 
   188  10/15   Amanda K Stenberg        32 F   Mora                MN   14:51   14:07   13:20   42:17.0  4:09 
   189  18/18   Elisabeth J Bagley       22 F   Minneapolis         MN   13:19   14:54   14:09   42:20.6  4:10 
   190  11/15   Jennifer B Hansen        27 F   Rosemount           MN   16:13   13:31   12:42   42:24.7  4:10 
   191  26/31   Thomas P Wagner          54 M   Champlin            MN   13:28   14:08   14:56   42:30.1  4:10 
   192  21/23   Wallace B Wadd           68 M   Woodbury            MN   13:53   14:53   13:56   42:40.6  4:12 
   193  23/25   Jonathan R Thompson      25 M   Minneapolis         MN   12:49   14:54   15:02   42:42.8  4:12 
   194  12/15   Betsy Maguire            31 F   Plymouth            MN   14:34   14:20   14:21   43:14.3  4:15 
   195  22/23   Steve Befort             66 M   St Paul             MN   14:36   14:28   14:19   43:22.0  4:16 
   196   4/20   Erin M Swanson           44 F   Decorah             IA   14:59   14:39   13:45   43:22.5  4:16 
   197   5/20   Erika L Olson            35 F   Andover             MN   14:12   14:54   14:21   43:25.3  4:16 
   198  24/25   Paul R Stenberg          32 M   Mora                MN   15:04   14:07   14:25   43:34.6  4:17 
   199  13/15   Alison M Hirsch          26 F   Minneapolis         MN   14:09   14:53   14:44   43:45.0  4:18 
   200  15/25   Anne N Manns             52 F   Maplewood           MN   14:14   14:42   14:51   43:45.8  4:18 
   201  16/25   Angela W Lawrence        47 F   St Louis Park       MN   15:01   14:47   14:07   43:53.6  4:19 
   202  25/39   Jon E Dennis             63 M   St Cloud            MN   16:11   13:59   13:50   43:58.0  4:19 
   203  26/39   Mike J Pofahl            59 M   Faribault           MN   14:05   14:49   15:11   44:03.6  4:20 
   204   6/20   Kristin Garrett          40 F   Minneapolis         MN   15:02   14:46   14:23   44:09.6  4:20 
   205  13/20   Robert D Engberg         42 M   St Paul             MN   14:21   14:51   15:20   44:31.7  4:22 
   206   9/13   Bonnie S Menigo          58 F   Pine City           MN   13:45   15:19   15:34   44:36.4  4:23 
   207   1/1    Wanda M Arenz            75 F   Cass Lake           MN   14:33   15:14   14:54   44:40.3  4:23 
   208  17/25   Karin Roof               47 F   St Paul             MN   13:40   15:48   15:29   44:56.0  4:25 
   209   2/5    Wayne F Everman          79 M   Decorah             IA   14:38   15:05   15:23   45:04.8  4:26 
   210   4/9    Laura L Bjorklund        65 F   Shakopee            MN   13:59   15:32   15:40   45:10.2  4:26 
   211  27/31   Tom L Jordens            48 M   Rhinelander         WI   14:06   15:43   15:27   45:14.9  4:27 
   212  18/25   Susan Rickert            54 F   St Louis Park       MN   14:35   15:32   15:13   45:18.7  4:27 
   213  27/39   Tim Sheie                63 M   Anoka               MN   14:34   15:39   15:10   45:22.0  4:27 
   214  19/25   Carol L Sjoquist         45 F   Savage              MN   14:36   15:30   15:23   45:27.3  4:28 
   215   5/9    Myra L Smisek            65 F   Roseville           MN   14:11   15:39   15:47   45:36.0  4:29 
   216  28/39   Kirk   C Thompson        57 M   Edina               MN   15:25   15:28   14:46   45:37.4  4:29 
   217   6/7    Emma Z Rossow            13 F   Mora                MN   14:23   15:37   15:39   45:38.0  4:29 
   218   6/9    Nancy I Lyner            68 F   Stillwater          MN   14:18   15:37   15:45   45:38.6  4:29 
   219   7/7    Annika Nord              13 F   Mora                MN   14:25   15:35   15:41   45:40.0  4:29 
   220   7/9    Caroline M Kostroski     69 F   White Bear Lake     MN   15:41   15:30   14:39   45:48.5  4:30 
   221   7/20   Kristy J Johnson         37 F   Mora                MN   14:53   15:41   15:33   46:05.3  4:32 
   222  14/20   Derek R Johnson          37 M   Mora                MN   15:21   15:36   15:29   46:24.4  4:33 
   223  29/39   Peter R Edl              63 M   Rochester           MN   19:09   14:04   13:42   46:53.7  4:36 
   224  13/15   Wilson P Krueger         13 M   Brook Park          MN   15:01   16:04   15:58   47:01.7  4:37 
   225  30/39   Steven P Wieber          59 M   St Cloud            MN   16:00   15:25   15:53   47:16.9  4:39 
   226   8/20   Denise M Hlavka Adams    37 F   Chaska              MN   14:49   16:39   15:55   47:22.7  4:39 
   227   3/5    Wally G Hed              81 M   Cambridge           MN   14:30   16:12   16:46   47:25.7  4:39 
   228  20/25   Katharine H Iverson      54 F   Staples             MN   14:29   16:11   16:48   47:26.0  4:40 
   229  31/39   John M Sickler           56 M   Pine City           MN   14:33   16:25   16:46   47:42.6  4:41 
   230  10/13   Cindy R Teichroew        56 F   Mora                MN   15:36   16:07   16:36   48:17.7  4:45 
   231  32/39   Tom Amundson             64 M   Minneapolis         MN   21:31   14:31   14:45   50:45.9  4:59 
   232  28/31   Grimaldo Walker          46 M   Brooklyn Park       MN   16:42   18:00   17:30   52:11.5  5:07 
   233  14/15   Brittany Bender          25 F   Mora                MN   18:51   18:34   15:46   53:10.1  5:13 
   234   4/5    Ken W Nelson             76 M   Duluth              MN   17:01   18:22   18:07   53:29.5  5:15 
   235   8/9    Marcia C Nelson          72 F   Duluth              MN   17:14   18:10   18:07   53:29.7  5:15 
   236  33/39   Tom M Andrews            60 M   Richfield           MN   25:40   14:27   13:55   54:00.9  5:18 
   237   9/20   Laura K Strand           42 F   Mora                MN   18:52   17:52   17:30   54:13.4  5:19 
   238  21/25   Wendy K Caswell          46 F   Mora                MN   18:53   17:52   17:30   54:13.5  5:19 
   239  15/20   Matthew D Schultz        38 M   Mora                MN   17:33   18:25   18:23   54:19.8  5:20 
   240  11/13   Marcia H Johnson         61 F   Mora                MN   17:37   18:27   18:23   54:25.7  5:21 
   241  10/20   Alyssa E Kunau           38 F   St Paul             MN   14:00   14:54   25:38   54:30.5  5:21 
   242  14/15   Zeke E Johnson           12 M   St Paul             MN   16:21   18:40   20:07   55:06.2  5:25 
   243  11/20   Becky L Nosbush          41 F   Mora                MN   19:30   18:13   17:32   55:13.8  5:25 
   244  15/15   Mara Parson              26 F   Mora                MN   18:58   18:36   18:04   55:36.7  5:28 
   245  29/31   Jason C Brent            45 M   Helena              MT   25:37   15:28   15:35   56:38.1  5:34 
   246  34/39   Thomas N Meister         62 M   St Croix Falls      WI   18:37   19:16   19:00   56:51.7  5:35 
   247  12/13   Mary J Olson             64 F   Mora                MN   18:40   18:40   19:35   56:53.7  5:35 
   248  35/39   Daryl K Peterson         58 M   Robbinsdale         MN   18:38   18:59   20:06   57:41.9  5:40 
   249   5/5    Keith V Canny            75 M   Andover             MN   17:42   19:30   20:31   57:42.2  5:40 
   250  36/39   Chuck Flanders           59 M   Crystal             MN   18:39   18:57   20:08   57:43.0  5:40 
   251  23/23   Mark E Stange            68 M   Shoreview           MN   18:52   20:37   19:38   59:05.1  5:48 
   252  12/20   Roxy A Lukenbill         42 F   Ogilvie             MN   19:28   20:02   19:43   59:12.3  5:49 
   253  30/31   Scott D Miller           51 M   Hinckley            MN   19:55   21:24   18:13   59:30.4  5:51 
   254  13/13   Teeny P Emmerich         57 F   Princeton           MN   19:36   20:47   19:38 1:00:00.0  5:53 
   255  22/25   Theresa A Miller         51 F   Hinckley            MN   20:02   21:32   20:49 1:02:20.6  6:07 
   256  16/20   Aaron J Mork             36 M   Osceola             WI   21:40   21:31   21:07 1:04:16.1  6:19 
   257  17/20   William J Asmus          37 M   Mora                MN   20:15   24:48   20:45 1:05:47.4  6:27 
   258  13/20   Anna M Black-Asmus       43 F   Mora                MN   20:15   24:12   21:25 1:05:50.2  6:28 
   259   9/9    Karen A Peters           74 F   Minneapolis         MN   19:22   25:38   21:05 1:06:03.6  6:29 
   260  25/25   John W Focke             34 M   Minneapolis         MN   21:36   23:06   21:47 1:06:27.5  6:31 
   261  18/20   Matthew J Hamiel         35 M   Mora                MN   21:34   23:08   21:48 1:06:28.4  6:32 
   262  19/20   Marty L Langenfeld       44 M   Princeton           MN   21:09   22:54   22:40 1:06:41.9  6:33 
   263  14/20   Mandi M Yoder            39 F   Braham              MN   22:11   23:01   22:24 1:07:34.4  6:38 
   264  23/25   Ingrid B Rystedt         49 F   Karlstad Varmland  SWE   11:11   19:34   39:33 1:10:16.0  6:54 
   265  15/20   Danna Woods              44 F   Mora                MN   26:13   24:31   24:48 1:15:31.2  7:25 
   266  24/25   Kary S Langenfeld        46 F   Princeton           MN   25:15   25:37   25:21 1:16:11.9  7:29 
   267  37/39   Stuart R Chastain        64 M   Shoreview           MN   26:50   25:35   24:32 1:16:55.9  7:33 
   268  25/25   Linda Koch               52 F   Ramsey              MN   25:39   26:33   26:24 1:18:34.1  7:43 
   269  20/20   James Grorud             35 M   Madison             WI    9:43   22:31   46:24 1:18:36.9  7:43 
   270  38/39   Kurt Gilbert             58 M   Bloomington         MN   29:00   25:03   25:32 1:19:33.9  7:49 
   271  16/20   Tammy A Bohachek         36 F   Mora                MN   26:32   26:18   26:56 1:19:44.7  7:50 
   272  31/31   Patrick J Rassel         45 M   St. Paul Park       MN   26:27   28:56   25:47 1:21:08.9  7:58 
   273  17/20   Jennifer L Folkema       42 F   Mora                MN   26:25   28:55   25:50 1:21:09.0  7:58 
   274  15/15   Alexander Nutt           13 M   Princeton           MN   29:02   29:02   26:44 1:24:47.2  8:19 
   275  18/20   Janelle A Calhoun        38 F   St Paul             MN   27:01   29:27   29:23 1:25:49.9  8:25 
   276  39/39   Peter Gilbert            58 M   North Mankato       MN   29:33   29:19   29:32 1:28:22.8  8:40 
   277  19/20   Charity G Stanchfield    37 F   Brook Park          MN   29:38   29:31   30:50 1:29:58.2  8:50 
   278  20/20   Carey Venhuizen          40 F   Isle                MN   32:28   29:56   28:24 1:30:46.6  8:54 
   279          Kelly Schroeder             F   Princton            MN   30:07   31:28   31:30 1:33:03.2  9:08 
 
 results by Mtec Results