Mora Vasaloppet -
Mora, MN
2/10/2013

race logo










					
                          MORA VASALOPPET 58km FREESTYLE
                                   AWARDS LIST

   3/20/2013 11:48AM
=============================================================================
     TOP 3  OVERALL
=============================================================================

    1 MATTHEW E LIEBSCH        ORONO           MN  29 M   1:53:20 
    2 ADAM C SWANK             DULUTH          MN  37 M   1:56:02 
    3 MICHAEL D BROTHERS       HOUGHTON        MI  40 M   1:56:08 
=============================================================================
     TOP 3  OVERALL
=============================================================================

    1 SARAH MAX                BEND            OR  37 F   2:06:01 
    2 JAN GUENTHER             MOUND           MN  53 F   2:08:29 
    3 BONNIE W ALBRECHT        STILLWATER      MN  44 F   2:11:10 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 1   18-24     (3)
================================================================================

    1 JARED SUNDSTROM          PROCTOR         MN  23 M   2:05:07.8 
    2 TREVOR DRAKE             MINNEAPOLIS     MN  24 M   2:07:21.2 
    3 MASON BACSO              DULUTH          MN  24 M   2:12:13.5 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 1   18-24     (3)
================================================================================

    1 CHRISTI M NOWAK          ST PAUL         MN  24 F   2:13:14.4 
    2 LINDSEY E MARSHALL       SHOREVIEW       MN  23 F   2:18:09.7 
    3 MARY RESMAN              MINNEAPOLIS     MN  19 F   3:22:57.5 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 2   25-29     (3)
================================================================================

    1 MATTHEW E LIEBSCH        ORONO           MN  29 M   1:53:20.0 
    2 JONATHAN M MILLER        ROSEVILLE       MN  29 M   1:59:10.2 
    3 JOHN E KALLEMEYN         BIG LAKE        MN  27 M   2:04:15.0 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 2   25-29     (3)
================================================================================

    1 JOHANNA R WINTERS        MINNEAPOLIS     MN  28 F   2:15:22.3 
    2 ANN H GENTRY             SHOREVIEW       MN  28 F   2:35:29.1 
    3 MONIKA SATTLER           MINNEAPOLIS     MN  27 F   3:31:17.9 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 3   30-34     (3)
================================================================================

    1 NIKOLAI N ANIKIN         DULUTH          MN  32 M   1:56:52.5 
    2 CHRIS PAPPATHOPOULOS     SUN PRAIRIE     WI  32 M   1:56:58.6 
    3 PETER ABRAHAM            BOISE           ID  33 M   1:57:38.5 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 3   30 34     (3)
================================================================================

    1 ELAINE M NELSON          DULUTH          MN  33 F   2:15:30.8 
    2 KELLY C KUEFFER          ST PAUL         MN  30 F   2:57:15.0 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 4   35-39     (3)
================================================================================

    1 ADAM C SWANK             DULUTH          MN  37 M   1:56:01.6 
    2 JOEY R KEILLOR           ROCHESTER       MN  38 M   2:02:30.7 
    3 GRANT NELSON             DULUTH          MN  37 M   2:03:58.0 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 4   35-39     (3)
================================================================================

    1 SARAH MAX                BEND            OR  37 F   2:06:00.8 
    2 KATHRYN E SPLAN          ST PAUL         MN  36 F   2:22:32.0 
    3 TAZIA M BRUNETTI         MINNEAPOLIS     MN  38 F   2:58:27.1 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 5   40-44     (3)
================================================================================

    1 MICHAEL D BROTHERS       HOUGHTON        MI  40 M   1:56:07.9 
    2 CHIP TABOR               ST LOUIS PARK   MN  41 M   2:01:09.3 
    3 DAVID K NILSSON          MEDICINE LAKE   MN  40 M   2:06:09.7 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 5   40-44     (3)
================================================================================

    1 BONNIE W ALBRECHT        STILLWATER      MN  44 F   2:11:09.8 
    2 HEATHER A NORTON-BOWER   ST PAUL         MN  40 F   2:24:13.0 
    3 SHELLY A HOWE            EDINA           MN  44 F   2:45:28.3 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 6   45-49     (3)
================================================================================

    1 TODD J WHITE             ROSEVILLE       MN  45 M   2:12:57.5 
    2 SILVIO MOULSOFF          ST PAUL         MN  49 M   2:16:18.0 
    3 JOHN W HOPKINS           SAVAGE          MN  46 M   2:17:46.0 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 6   45-49     (3)
================================================================================

    1 KITTY C EARL-TORNIAINEN  ST PAUL         MN  45 F   2:24:13.1 
    2 DIANE R BARTELL          ST PAUL         MN  47 F   2:36:21.5 
    3 JENNIFER ANDERSON        PLYMOUTH        MN  47 F   2:42:59.0 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 7   50-54     (3)
================================================================================

    1 THOMAS V KRENZ           CHISAGO CITY    MN  51 M   2:03:58.6 
    2 DREW HOLBROOK            MINNEAPOLIS     MN  51 M   2:06:16.0 
    3 MARK S RATHBUN           ELK RIVER       MN  53 M   2:20:11.2 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 7   50-54     (3)
================================================================================

    1 JAN GUENTHER             MOUND           MN  53 F   2:08:28.7 
    2 LYNNE CECIL              BLOOMINGTON     MN  51 F   2:21:53.5 
    3 SHELLY GILBERTSON        COTTAGE GROVE   WI  51 F   2:57:59.4 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 8   55-59     (3)
================================================================================

    1 ALLEN R HANSON           GREENWOOD       MN  56 M   2:10:04.1 
    2 JONATHAN M SCHUPP        PARK RAPIDS     MN  58 M   2:16:28.5 
    3 MARCUS R MAGNUSON        CHAMPLIN        MN  58 M   2:18:59.6 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 8   55-59     (3)
================================================================================

    1 BETH A GUCK              ANDOVER         MN  56 F   2:32:42.4 
    2 MOLLY B HOEG             PLYMOUTH        MN  57 F   3:06:20.1 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 9   60-64     (3)
================================================================================

    1 GREGORY C PRATT          MINNEAPOLIS     MN  60 M   2:31:36.2 
    2 ROBERT C SKOW            ST CLOUD        MN  64 M   2:32:43.6 
    3 WILLIAM J STUBER         ST PAUL         MN  62 M   2:38:54.8 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 9   60-64     (3)
================================================================================

    1 MARVA SAHS               SPOONER         WI  63 F   4:03:50.7 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 10   65-69     (3)
================================================================================

    1 PAUL E BAUER             HILL CITY       MN  68 M   2:46:18.0 
    2 JOHN L SCHMIDT           MINNEAPOLIS     MN  66 M   2:57:12.0 
    3 LADD CONRAD              CHANHASSEN      MN  68 M   3:10:27.7 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 10   65-69     (3)
================================================================================

================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 11   70-74     (3)
================================================================================

    1 LARRY J MYERS            PLYMOUTH        MN  72 M   3:11:40.7 
    2 DARBY M NELSON           CHAMPLIN        MN  71 M   3:16:43.3 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 11   70-74     (3)
================================================================================

================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 12   75 UP     (3)
================================================================================

    1 DWIGHT S BEAVERS         MASON CITY      IA  75 M   3:30:28.8 
    2 ALLAN D DU BOIS          COTTAGE GROVE   MN  79 M   3:43:47.0 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 12   75 UP     (3)
================================================================================