Mora Vasaloppet -
Mora, MN
2/10/2013

race logo










					
                          MORA VASALOPPET 35km FREESTYLE
                                   AWARDS LIST

   3/20/2013 11:48AM
=============================================================================
  TOP  3  OVERALL
=============================================================================

    1 ANDREW K BROWN           ST PAUL         MN  23 M   1:14:54 
    2 NATHAN C PORATH          NORTHFIELD      MN  30 M   1:17:32 
    3 MARC BEITZ               MINNEAPOLIS     MN  43 M   1:18:03 
=============================================================================
  TOP  3  OVERALL
=============================================================================

    1 MARY BETH TUTTLE         PINE SPRINGS    MN  49 F   1:22:22 
    2 KATHLEEN L DE WAHL       ST PAUL         MN  26 F   1:25:34 
    3 CAROLYN T BRAMANTE       BALTIMORE       MD  30 F   1:32:00 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 1   14 UNDER     (3)
================================================================================

    1 CONRAD L PHELAN          ST LOUIS PARK   MN  14 M   1:33:00.6 
    2 JOHN T SCHWINGHAMER      MORA            MN  13 M   1:53:47.0 
    3 GABRIEL B NORD           MORA            MN  14 M   1:53:47.2 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 1   14 UNDER     (3)
================================================================================

    1 MIKAELA O'BERT           MORA            MN  14 F   1:59:37.3 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 2   15-16     (3)
================================================================================

    1 MATT TRUMPER             STILLWATER      MN  15 M   1:29:43.9 
    2 BRENDAN C JOHNSON        MORA            MN  16 M   1:31:13.6 
    3 JACOB C BEAUDET          RICHFIELD       MN  16 M   1:38:16.6 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 2   15-16     (3)
================================================================================

    1 ASHLEE L FORSLUND        MORA            MN  16 F   1:47:54.1 
    2 PAIGE M LARSON           MORA            MN  16 F   1:51:24.2 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 3   17-18     (3)
================================================================================

    1 IZAAK PETERSON           CHAMPLIN        MN  17 M   1:29:12.1 
    2 DERRICK STENSTROM        MORA            MN  18 M   1:29:36.8 
    3 BARRY K SCHULTZ          MORA            MN  17 M   1:31:10.7 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 3   17-18     (3)
================================================================================

    1 ANNIKA M OLSON           BLOOMINGTON     MN  17 F   1:55:36.5 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 4   19-24     (3)
================================================================================

    1 ANDREW K BROWN           ST PAUL         MN  23 M   1:14:53.4 
    2 PETER OLEJNICZAK         ROSEVILLE       MN  20 M   1:22:21.4 
    3 HANS MOST                ST PAUL         MN  24 M   1:23:28.5 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 4   19-24     (3)
================================================================================

    1 AMY ROYCE                MINNEAPOLIS     MN  24 F   1:42:16.5 
    2 EMMA L CARTER            MINNEAPOLIS     MN  20 F   1:54:48.5 
    3 ERICA J STROM            RICHFIELD       MN  19 F   2:07:35.3 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 5   25-29     (3)
================================================================================

    1 CORY S ELLERTSON         ALBERT LEA      MN  26 M   1:30:16.3 
    2 PETER SAMUELS            MINNEAPOLIS     MN  25 M   1:31:14.7 
    3 BLAINE B GUDBJARTSSON    LAKEVILLE       MN  29 M   1:37:13.9 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 5   25-29     (3)
================================================================================

    1 KATHLEEN L DE WAHL       ST PAUL         MN  26 F   1:25:33.5 
    2 HANNAH M SPECHT          MINNEAPOLIS     MN  26 F   1:33:48.1 
    3 LAURA A EDLUND           MINNESOTA CITY  MN  26 F   1:37:50.4 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 6   30-34     (3)
================================================================================

    1 NATHAN C PORATH          NORTHFIELD      MN  30 M   1:17:31.4 
    2 ROBERT B EDMAN           ST PAUL         MN  32 M   1:23:31.2 
    3 PAUL   A OLSON           ANDOVER         MN  32 M   1:23:58.5 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 6   30-34     (3)
================================================================================

    1 CAROLYN T BRAMANTE       BALTIMORE       MD  30 F   1:31:59.8 
    2 ALEATHEA R ANDERSON      MILACA          MN  30 F   2:09:42.4 
    3 JESSICA M OLEN           MORA            MN  32 F   2:15:26.0 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 7   35-39     (3)
================================================================================

    1 CHAD T GIESE             WILMETTE        IL  36 M   1:18:20.4 
    2 PER M NELSON             WOODBURY        MN  39 M   1:18:24.1 
    3 ANDREW L SCHAKEL         MINNEAPOLIS     MN  38 M   1:25:37.0 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 7   35-39     (3)
================================================================================

    1 HEATHER M PITSCHKA       DULUTH          MN  38 F   1:39:46.8 
    2 HEATHER R CICHANOWSKI    ST PAUL         MN  39 F   1:41:00.0 
    3 KRISTINE C MAKI          HAYWARD         WI  39 F   1:44:22.4 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 8   40-44     (3)
================================================================================

    1 MARC BEITZ               MINNEAPOLIS     MN  43 M   1:18:03.0 
    2 CHRISTIAN LONGFELLOW     MINNEAPOLIS     MN  40 M   1:28:48.7 
    3 DAVID T HELM             ANNANDALE       MN  41 M   1:30:44.6 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 8   40-44     (3)
================================================================================

    1 KIRSTIN M NIELSEN        MINNEAPOLIS     MN  40 F   1:52:30.2 
    2 KELLY R MAC GREGOR       ST PAUL         MN  42 F   2:00:56.0 
    3 MARY L JOHNSON           MORA            MN  43 F   2:26:33.7 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 9   45-49     (3)
================================================================================

    1 MARK AHLERS              ROSEVILLE       MN  46 M   1:28:06.4 
    2 SCOTT RAKE               ELKO            MN  45 M   1:29:32.8 
    3 W SCOTT LINDELL          SARTELL         MN  45 M   1:31:21.1 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 9   45-49     (3)
================================================================================

    1 MARY BETH TUTTLE         PINE SPRINGS    MN  49 F   1:22:21.4 
    2 ANGIE ROBINSON           ROSEVILLE       MN  45 F   1:32:10.4 
    3 KRISTIN E BURGER         MINNEAPOLIS     MN  45 F   1:47:01.8 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 10   50-54     (3)
================================================================================

    1 JAY R WENNER             ST PAUL         MN  51 M   1:19:50.3 
    2 JONATHAN H SANBORN       ST LOUIS PARK   MN  51 M   1:21:40.8 
    3 JEFF L JOHNSON           WHITE BEAR LAK  MN  53 M   1:35:44.2 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 10   50-54     (3)
================================================================================

    1 KERRY J BOGENREIF        LINO LAKES      MN  52 F   1:34:50.0 
    2 CHERYL K DU BOIS         NORTH OAKS      MN  51 F   1:37:51.0 
    3 LISA M HOLLENSTEINER     EDINA           MN  53 F   1:38:41.6 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 11   55-59     (3)
================================================================================

    1 JACK E BAKER             GRANITE FALLS   MN  55 M   1:27:25.5 
    2 REID A GILBERTSON        LAKE ELMO       MN  56 M   1:34:06.2 
    3 DAVE KALLEMEYN           ELK RIVER       MN  55 M   1:35:24.4 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 11   55-59     (3)
================================================================================

    1 HELEN GUNTHER            EXCELSIOR       MN  55 F   1:51:31.9 
    2 PAMELA R CUTSHALL        RICHFIELD       MN  58 F   2:02:42.6 
    3 TERI M SCHILLER          GOLDEN VALLEY   MN  55 F   2:09:55.1 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 12   60-64     (3)
================================================================================

    1 DAVID A CHRISTOPHERSON   ST ANTHONY      MN  62 M   1:23:33.6 
    2 JOHN W BOLLER            BROOKLYN PARK   MN  61 M   1:32:34.0 
    3 DAN G BERNTSON           EDINA           MN  60 M   1:32:40.3 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 12   60 64     (3)
================================================================================

    1 JO ELLEN ABRAHAM         EAGAN           MN  64 F   1:58:02.5 
    2 CHRIS W BENNETT-GAGNER   COON RAPIDS     MN  60 F   2:02:32.2 
    3 ELIZABETH C GREGORY      PORTAGE         WI  62 F   2:25:42.8 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 13   65-69     (3)
================================================================================

    1 PHILIP R ROGOSHESKE      ST CLOUD        MN  68 M   1:34:39.0 
    2 DOUG J BERG              EXCELSIOR       MN  69 M   1:51:19.5 
    3 TOBY MARKOWITZ           ROSEVILLE       MN  68 M   1:54:56.1 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 14   65-69     (3)
================================================================================

    1 JEAN LAVELLE             GOLDEN VALLEY   MN  66 F   2:16:31.0 
    2 CAROLINE M KOSTROSKI     WHITE BEAR LAK  MN  67 F   2:23:35.0 
    3 MARGARET M MAC GREGOR    ST PAUL         MN  66 F   2:55:42.4 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 14   70-74     (3)
================================================================================

    1 BOB WHEELER              GOLDEN VALLEY   MN  71 M   1:45:10.0 
    2 LES L MARTIN             DULUTH          MN  70 M   1:56:26.0 
    3 KEN W NELSON             DULUTH          MN  74 M   2:58:20.7 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 14   70-74     (3)
================================================================================

    1 WANDA M ARENZ            CASS LAKE       MN  73 F   2:25:11.8 
    2 MARCIA C NELSON          DULUTH          MN  70 F   3:20:04.0 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 15   75 UP     (3)
================================================================================

    1 MONTE W MILLER           MAPLE GROVE     MN  76 M   2:01:19.7 
    2 WAYNE F EVERMAN          DECORAH         IA  77 M   2:23:53.8 
    3 JACK H WESTERLUND        SANDSTONE       MN  76 M   3:36:43.2 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 15   75 UP     (3)
================================================================================