Mora Vasaloppet -
Mora, MN
2/10/2013

race logo










					                                                                        Page 1
-------------------------------------------------------------------------------
                         2013 MORA VASALOPPET 13km
_______________________________________________________________________________
 Place Div/Tot  Name                    Age Sex City               Sta Time    Pace  
 ===== ======== ======================= === === ================== === ======= ===== 
     1   1/59   Kevin T Curwick          18 M   Maple Grove         MN   39:38  3:03 
     2   2/59   Austin J Schumer         18 M   Plymouth            MN   40:36  3:08 
     3   3/59   Luke P Rustad            21 M   St Paul             MN   45:20  3:30 
     4   1/17   Joshua W Albrecht        13 M   Stillwater          MN   45:20  3:30 
     5   1/12   Robert G Pike            14 M   Brainerd            MN   46:04  3:33 
     6   4/59   Matthew D Mc Keever      23 M   Hutchinson          MN   46:13  3:34 
     7   2/17   Peter J Scheller         13 M   Champlin            MN   46:14  3:34 
     8   3/17   James A Woolhouse        12 M   Brook Park          MN   46:31  3:35 
     9   2/12   Jens Albright            14 M   St Louis Park       MN   47:06  3:38 
    10   1/4    Noah J Berg              16 M   Andover             MN   48:15  3:43 
    11   3/12   Ian Ivens                14 M   Champlin            MN   48:23  3:44 
    12   1/9    Erin K Brault            16 F   Richfield           MN   48:41  3:45 
    13   4/17   Spencer R Kotys          13 M   North Branch        MN   49:05  3:47 
    14   4/12   Marcus K Schultz         14 M   Fridley             MN   49:36  3:49 
    15   5/12   Caleb M Weinand          14 M   Mora                MN   50:21  3:53 
    16   1/60   Courtney P Spies         28 F   Anoka               MN   50:31  3:54 
    17   6/12   Isak L Bowron            14 M   St Paul             MN   50:58  3:56 
    18   2/4    Owen W Krueger           16 M   Brook Park          MN   51:00  3:56 
    19   1/7    Alyson C Welch           13 F   Rochester           MN   51:10  3:57 
    20   5/59   Robert W Welch           49 M   Rochester           MN   51:11  3:57 
    21   1/7    Sarahjane Madison        15 F   Mora                MN   51:19  3:57 
    22   3/4    Joshua J Monson          16 M   Mora                MN   51:34  3:58 
    23   6/59   John M Grund             48 M   North Branch        MN   51:35  3:59 
    24   5/17   Jordan R Woods           13 M   Mora                MN   51:43  3:59 
    25   6/17   Mathias   D Omann        12 M   Brooklyn Park       MN   52:31  4:03 
    26   2/60   Melissa A Gromatka       18 F   Alexandria          MN   52:37  4:03 
    27   7/59   Matthew P Bostrom        19 M   Mora                MN   54:03  4:10 
    28   7/12   Ethan C Anderson         15 M   Mora                MN   54:08  4:10 
    29   1/15   Caden W Albrecht          9 M   Stillwater          MN   55:14  4:15 
    30   8/12   Austin Hauck             15 M   Mora                MN   55:14  4:15 
    31   2/15   Soren Davidson           10 M   Minneapolis         MN   55:16  4:16 
    32   1/12   Kasie Bednarski          11 F   Minneapolis         MN   55:59  4:19 
    33   8/59   Dan R Albright           45 M   St Louis Park       MN   56:23  4:21 
    34   3/60   Kristin E Welch          50 F   Rochester           MN   56:33  4:21 
    35   7/17   Zachary Garza            13 M   Mora                MN   56:44  4:22 
    36   3/15   Cooper J Lennox          10 M   Mora                MN   57:04  4:24 
    37   2/7    Schae K Singleton        13 F   Mora                MN   57:08  4:24 
    38   2/9    Kally   M Schiller       17 F   Golden Valley       MN   57:26  4:26 
    39   9/12   Matt Ergen               14 M   Mora                MN   57:30  4:26 
    40   9/59   Mike G Holznagel         51 M   Brook Park          MN   57:50  4:27 
    41   8/17   Evan Storbakken          12 M   Brainerd            MN   58:03  4:28 
    42  10/59   Eric Storbakken          41 M   Brainerd            MN   58:04  4:28 
    43   2/12   Kathryn V Scott          10 F   Minneapolis         MN   58:49  4:32 
    44   3/12   Zoe Camp                 10 F   Minneapolis         MN   58:49  4:32 
    45  11/59   Jonathan O Scott         51 M   Minneapolis         MN   58:54  4:32 
    46  10/12   Maxwell H Krueger        14 M   Brook Park          MN   58:56  4:32 
    47  12/59   Alex J Brault            18 M   Richfield           MN   59:03  4:33 
    48   4/60   Christina F Lundgren     19 F   St Paul             MN   59:24  4:35 
    49   3/9    Allyson M Anderson       17 F   Blaine              MN   59:46  4:36 
    50   9/17   Nicholas Madison         12 M   Mora                MN 1:00:21  4:39 
    51   5/60   Hekla Palmadottir        24 F   Kopavogur          ISL 1:00:27  4:39 
    52   6/60   Sharon M Pike            49 F   Brainerd            MN 1:00:46  4:41 
    53  13/59   Norm Schultz             56 M   Fridley             MN 1:01:04  4:42 
    54   4/9    Andrea Wagner            16 F   Champlin            MN 1:01:25  4:44 
    55  14/59   John W Beltman           51 M   Nashwauk            MN 1:02:17  4:48 
    56  15/59   Alexander Butterfield    38 M   Minneapolis         MN 1:02:39  4:50 
    57  11/12   Benjamin   P Hendrickso  15 M   Mora                MN 1:03:27  4:53 
    58   4/15   Duncan R Meyer           11 M   Cedar Falls         IA 1:03:30  4:54 
    59   7/60   Krista M Steffenhagen    30 F   Bloomington         MN 1:03:42  4:54 
    60   5/9    Ashley M Morrow          16 F   Brooklyn Park       MN 1:03:59  4:56 
    61  10/17   Justin M Blank           13 M   Isle                MN 1:04:18  4:57 
    62  12/12   Christopher L Coleman    15 M   Mora                MN 1:04:20  4:57 
    63   8/60   Jill Meilahn             58 F   Marshfield          WI 1:05:39  5:03 
    64  16/59   Jeremiah B Schimp        33 M   Blaine              MN 1:05:46  5:04 
    65  11/17   Cullan A Meyer           13 M   Cedar Falls         IA 1:05:48  5:04 
    66   9/60   Alycia L Lund-Busch      33 F   Minneapolis         MN 1:05:49  5:04 
    67  17/59   Chris A Stuart           46 M   St Michael          MN 1:05:55  5:05 
    68  18/59   Joe M Gryskiewicz        64 M   Edina               MN 1:05:56  5:05 
    69  10/60   Abby M Scheller          19 F   Champlin            MN 1:05:58  5:05 
    70   2/7    Molly E Abbott Ladner    15 F   Golden Valley       MN 1:06:09  5:06 
    71   6/9    Meret Borchmann          17 F   Berlin             GER 1:07:01  5:10 
    72   5/15   Nolan R Berry            11 M   Mora                MN 1:07:09  5:10 
    73  19/59   Jon R Swenson Tellekson  48 M   Minneapolis         MN 1:07:10  5:10 
    74  20/59   Kuan J Teoh              44 M   Golden Valley       MN 1:07:25  5:12 
    75   6/15   Garrett Teoh              9 M   Golden Valley       MN 1:07:25  5:12 
    76  12/17   Caleb L Bowron           12 M   St Paul             MN 1:07:29  5:12 
    77   7/15   Karl J Schultz           11 M   Brook Park          MN 1:08:36  5:17 
    78   7/9    Rachel S Strom           17 F   Richfield           MN 1:09:03  5:19 
    79   3/7    Hunter M Hyland-Lucking  14 F   Isle                MN 1:09:05  5:19 
    80   8/9    Jennifer Nordlund        16 F   Champlin            MN 1:09:14  5:20 
    81   8/15   Nico S Alexander          9 M   Minneapolis         MN 1:10:40  5:27 
    82  11/60   Julie Virkus             60 F   St Louis Park       MN 1:10:50  5:27 
    83   9/15   Per N Alexander          11 M   Minneapolis         MN 1:11:05  5:29 
    84  21/59   Wallace A Alexander      47 M   Minneapolis         MN 1:11:06  5:29 
    85  12/60   Teresa Schwei            42 F   Minneapolis         MN 1:12:37  5:36 
    86  22/59   Jeffrey R Remakel        27 M   Minneapolis         MN 1:12:58  5:37 
    87  13/60   Clara R Johnson          21 F   St Paul             MN 1:13:18  5:39 
    88   4/7    Grace M Marohn           15 F   Mora                MN 1:14:24  5:44 
    89  10/15   Luke T Bendickson        11 M   Stanchfield         MN 1:16:07  5:52 
    90  23/59   Michael R Janson         26 M   Minneapolis         MN 1:16:11  5:52 
    91  11/15   Nathan D Williams        11 M   Mora                MN 1:16:15  5:52 
    92  24/59   Brian R Williams         37 M   Mora                MN 1:16:21  5:53 
    93  14/60   Sarah E Erickson         26 F   Minneapolis         MN 1:17:14  5:57 
    94  12/15   Wilson P Krueger         11 M   Brook Park          MN 1:18:55  6:05 
    95   4/12   Tate K Singleton         10 F   Mora                MN 1:19:38  6:08 
    96  25/59   Bob C Kilgore            51 M   Lino Lakes          MN 1:19:49  6:09 
    97  15/60   Noelle C Niskanen        40 F   Mora                MN 1:20:43  6:13 
    98   5/12   Johanna T Schwinghamer   10 F   Mora                MN 1:20:51  6:14 
    99  26/59   Daniel Spies             28 M   Anoka               MN 1:21:14  6:15 
   100   5/7    Anna   M Mork            14 F   Mora                MN 1:22:00  6:19 
   101   6/7    Angela C Bendickson      15 F   Stanchfield         MN 1:22:00  6:19 
   102  16/60   Kate J Bendickson        19 F   Stanchfield         MN 1:22:02  6:19 
   103  27/59   Paul A Schumack          39 M   Rosemount           MN 1:22:27  6:21 
   104  28/59   Gerry C Kummer           58 M   Burnsville          MN 1:22:47  6:23 
   105  17/60   Kelly A Froehlich        20 F   Grasston            MN 1:23:10  6:24 
   106  18/60   Katie Blake              20 F   North St Paul       MN 1:23:21  6:25 
   107  29/59   Jake R Peterson          36 M   Mora                MN 1:23:48  6:27 
   108  19/60   Nicole Flesner           38 F   Mahtomedi           MN 1:24:49  6:32 
   109   4/4    Jacob N Renaud           17 M   Mora                MN 1:24:52  6:32 
   110  30/59   Winford Mc Intosh Jr     25 M   Minneapolis         MN 1:25:04  6:33 
   111   3/7    Olivia M Jacobson        12 F   Shakopee            MN 1:25:47  6:36 
   112  31/59   David C Jacobson         43 M   Shakopee            MN 1:25:48  6:36 
   113  20/60   Zhu Cheng                27 F   Minneapolis         MN 1:26:37  6:40 
   114  32/59   Curt L Werdal            58 M   Eden Prairie        MN 1:27:50  6:46 
   115  33/59   Anders Davidson          45 M   Minneapolis         MN 1:28:56  6:51 
   116  34/59   Brian M Johnson          43 M   St Paul             MN 1:29:42  6:54 
   117  35/59   Mardon J Quandt          53 M   Annandale           MN 1:29:58  6:56 
   118  21/60   Suzanne   M Scheller     44 F   Champlin            MN 1:30:06  6:56 
   119  36/59   Paul B Kilgore           54 M   Duluth              MN 1:30:17  6:57 
   120   7/7    Emily J Quandt           15 F   Annandale           MN 1:31:02  7:01 
   121  37/59   Jim G Busch              56 M   La Crescent         MN 1:31:49  7:04 
   122  13/17   Brady A Strand           12 M   Mora                MN 1:31:52  7:04 
   123  14/17   Isaac Balmer             12 M   Mora                MN 1:32:06  7:06 
   124  38/59   William L Brinkman       58 M   Chippewa Falls      WI 1:34:00  7:14 
   125  15/17   Nathan T Kiewel          13 M   Dalbo               MN 1:34:13  7:15 
   126  22/60   Mary Bjorgaard           61 F   Danbury             WI 1:35:38  7:22 
   127  23/60   Stacy A Lasley           58 F   Eden Prairie        MN 1:36:30  7:26 
   128  24/60   Kelsey   E Boyce         29 F   Robbinsdale         MN 1:37:02  7:28 
   129  39/59   Kim N Boyce              59 M   Robbinsdale         MN 1:37:02  7:28 
   130  16/17   Eli Yore                 12 M   Golden Valley       MN 1:37:15  7:29 
   131  40/59   Paul A O'Brien           58 M   St Louis Park       MN 1:37:23  7:30 
   132   6/12   Rylee A Lucking          11 F   Mora                MN 1:37:31  7:31 
   133  25/60   Erin B Sletteboe         26 F   Minneapolis         MN 1:37:54  7:32 
   134   7/12   Hannah K Kiewel          11 F   Dalbo               MN 1:38:29  7:35 
   135   8/12   Emily L Yoder            11 F   Braham              MN 1:38:42  7:36 
   136  41/59   Richard Woodrow          58 M   Minneapolis         MN 1:39:46  7:41 
   137  42/59   Bob L Bendickson         48 M   Stanchfield         MN 1:40:47  7:46 
   138  26/60   Gretchen Herold          49 F   Fort Leonard Wood   MO 1:41:49  7:50 
   139  13/15   Kaden Halverson          11 M   Mora                MN 1:42:28  7:53 
   140  14/15   Dane Halverson            9 M   Mora                MN 1:43:13  7:57 
   141  43/59   Brody Halverson          39 M   Mora                MN 1:43:14  7:57 
   142  27/60   Charlene Bostrom         59 F   St Paul             MN 1:44:01  8:01 
   143  28/60   Ruth A Harden            55 F   New Brighton        MN 1:44:46  8:04 
   144   9/12   Genevieve   M Woods      10 F   Mora                MN 1:44:47  8:04 
   145  44/59   Robert E Ditsch          60 M   Luck                WI 1:45:37  8:08 
   146  45/59   Jeff P Cairns            58 M   St Paul             MN 1:45:41  8:08 
   147  46/59   Bertil   W Wiman         58 M   Minneapolis         MN 1:47:17  8:16 
   148  47/59   Henrik    W Wiman        21 M   Minneapolis         MN 1:47:18  8:16 
   149  29/60   Inger B Clemens          60 F   Wisconsin Dells     WI 1:47:29  8:17 
   150  30/60   Mary S Busch             56 F   La Crescent         MN 1:47:32  8:17 
   151  48/59   Brian Kringler           38 M   Minneapolis         MN 1:48:05  8:19 
   152  31/60   Allycia Auxier           26 F   St Louis Park       MN 1:49:03  8:24 
   153  32/60   Angela S Janson          28 F   Minneapolis         MN 1:49:26  8:26 
   154  33/60   Heather M Busch          27 F   Minneapolis         MN 1:49:26  8:26 
   155  34/60   Katherine A Cairns       58 F   St Paul             MN 1:50:11  8:29 
   156  35/60   Jessica R Anderson       26 F   Mora                MN 1:50:20  8:30 
   157  49/59   Gregory Gunion           28 M   Cambridge           MN 1:50:20  8:30 
   158  50/59   Ross M Anderson          20 M   Mora                MN 1:50:47  8:32 
   159  36/60   Lucy B Nieboer           19 F   Mora                MN 1:51:03  8:33 
   160  37/60   Dori A Berg              49 F   Andover             MN 1:51:24  8:35 
   161  38/60   Melanie M Krueger        47 F   Somerset            WI 1:51:37  8:36 
   162  39/60   Mary Beth Brinkman       57 F   Chippewa Falls      WI 1:51:47  8:36 
   163  40/60   Jacki Evenson            51 F   Mounds View         MN 1:51:55  8:37 
   164  41/60   Susan D Boman            58 F   Duluth              MN 1:53:38  8:45 
   165  51/59   Carl E Cadwallader       45 M   Maple Grove         MN 1:54:00  8:47 
   166  10/12   Lily M Erickson           8 F   Mora                MN 1:54:18  8:48 
   167  52/59   Jerry L Ammerman         49 M   Brook Park          MN 1:54:27  8:49 
   168  11/12   Cassidy J Blank          11 F   Isle                MN 1:56:25  8:58 
   169  53/59   Michael Coogan           57 M   Janesville          WI 1:57:06  9:01 
   170  54/59   Dale J Heider            63 M   Humboldt            IA 1:57:13  9:01 
   171  42/60   Patricia G Kelly         57 F   Hopkins             MN 1:58:10  9:06 
   172  43/60   Amy L Harrington         30 F   Minneapolis         MN 1:59:47  9:13 
   173  55/59   Michael Hoffman          56 M   Eagan               MN 1:59:52  9:14 
   174  17/17   Kaden Smart              12 M   Mora                MN 2:00:30  9:17 
   175  56/59   Kyle Smart               47 M   Mora                MN 2:00:30  9:17 
   176   4/7    Molly A Lukenbill        12 F   Ogilvie             MN 2:07:03  9:47 
   177   5/7    Adeline Ness             12 F   Mora                MN 2:07:03  9:47 
   178  44/60   Charissa R Mc Griff      33 F   Mora                MN 2:07:24  9:48 
   179  45/60   Sherry P Boyce           57 F   Duluth              MN 2:09:48 10:00 
   180  12/12   Isabella A Stenstrom     10 F   Mora                MN 2:09:58 10:00 
   181  57/59   Lee D Stenstrom          37 M   Mora                MN 2:10:00 10:00 
   182  58/59   Terry A Johnson          53 M   Mora                MN 2:10:44 10:04 
   183   6/7    Maddie   C Peters        12 F   Mora                MN 2:13:08 10:15 
   184   9/9    Cailyn M Smith           16 F   Mora                MN 2:13:09 10:15 
   185  46/60   Kristen E Hanson         31 F   Eden Prairie        MN 2:20:10 10:47 
   186  47/60   Susan Allen              58 F   Thuder Bay Ontario CAN 2:24:18 11:06 
   187  48/60   Laurie Richards          56 F   Thunder Bay        CAN 2:24:30 11:07 
   188  49/60   Gail A Peters            66 F   Ely                 MN 2:28:41 11:27 
   189   7/7    Britta   M Williams      12 F   Mora                MN 2:35:52 12:00 
   190  59/59   Rune Gustafsson          80 M   Grcksbo            SWE 2:41:14 12:25 
   191  50/60   Lena Daniels             52 F   Grycksbo           SWE 2:41:15 12:25 
   192  51/60   Ingalill Dagarp          39 F   Borlange           SWE 2:44:20 12:39 
   193  52/60   Ylva Lindeberg           36 F   Borlange           SWE 2:44:21 12:39 
   194  53/60   Amanda L Markham         40 F   Roseville           MN 2:49:34 13:03 
   195  54/60   Eileen M Fisher          49 F   St Paul             MN 2:52:22 13:16 
   196  55/60   Liana M Hunt             57 F   Long Prairie        MN 3:08:45 14:32 
   197  15/15   Eyob Yore                 4 M   Golden Valley       MN 3:10:25 14:39 
   198  56/60   Janine M Sieja           45 F   Golden Valley       MN 3:10:27 14:39 
   199  57/60   Robin J Hansen           34 F   Stanchfield         MN 3:19:03 15:19 
   200  58/60   Carol J Evans            63 F   Oakdale             MN 3:19:15 15:20 
   201  59/60   Linda D Smith            57 F   Eagan               MN 3:45:33 17:21 
   202  60/60   Theresa A Seifert        50 F   Lakeville           MN 3:45:37 17:22 
 
 results by Mtec Results