Mora Vasaloppet -
Mora, MN
2/10/2013

race logo










					                                                                       Page 1

                         2013 MORA VASALOPPET 42km

 Place Div/Tot  Name                    Age Sex City               Sta Time      Pace  
 ===== ======== ======================= === === ================== === ========= ===== 
     1   1/9    David M Chamberlain      37 M   Boulder             CO 1:22:48.3  3:05 
     2   1/10   Eugene V Beletskiy       27 M   Minneapolis         MN 1:22:49.1  3:05 
     3   1/19   Anders S Bowman          22 M   Plymouth            MN 1:22:51.8  3:05 
     4   1/12   Brett E Arenz            33 M   Falcon Heights      MN 1:23:10.3  3:05 
     5   1/13   Owen E Baird             40 M   Brainerd            MN 1:24:38.5  3:09 
     6   2/9    Devin F Arenz            35 M   St Paul             MN 1:25:07.1  3:10 
     7   2/19   Adam Johnson             24 M   Maple Grove         MN 1:25:11.1  3:10 
     8   2/12   Fred Kueffer             33 M   Falcon Heights      MN 1:25:29.2  3:10 
     9   3/19   Peter Y Larsen           22 M   Mora                MN 1:25:35.3  3:11 
    10   4/19   Wyatt A Behrends         20 M   Hastings            MN 1:26:30.5  3:13 
    11   3/12   Justin Pavlish           32 M   Fridley             MN 1:26:47.2  3:13 
    12   1/34   Allen W Limberg          55 M   Wausau              WI 1:27:07.5  3:14 
    13   1/29   Mike R Brumbaugh         54 M   Roseville           MN 1:27:45.3  3:16 
    14   2/10   Travis J Hinck           29 M   Golden Valley       MN 1:27:56.1  3:16 
    15   2/29   Kevin Brochman           53 M   Maplewood           MN 1:28:06.7  3:16 
    16   4/12   Evan S Pengelly          33 M   Plymouth            MN 1:28:17.6  3:17 
    17   3/10   Daniel W Kueffer         29 M   St Paul             MN 1:28:35.4  3:17 
    18   5/12   Brian J Markes           32 M   Bloomington         MN 1:28:56.0  3:18 
    19   5/19   Joshua A Doebbert        23 M   Minneapolis         MN 1:28:59.5  3:18 
    20   6/12   Craig Cardinal           30 M   Northfield          MN 1:29:00.0  3:18 
    21   1/5    Audrey Weber             26 F   Minneapolis         MN 1:29:13.4  3:19 
    22   1/22   James C Agre             62 M   Plymouth            MN 1:29:35.6  3:20 
    23   6/19   Logan E Smestad          24 M   Minneapolis         MN 1:29:38.4  3:20 
    24   7/19   Spencer W Davis          20 M   Minneapolis         MN 1:29:47.3  3:20 
    25   4/10   Scott J Kyser            27 M   Minneapolis         MN 1:31:17.7  3:23 
    26   8/19   Steven  P Gromatka       24 M   Alexandria          MN 1:31:39.7  3:24 
    27   2/34   Michael E Gotzsche       58 M   Minneapolis         MN 1:31:48.5  3:25 
    28   3/9    Anthony C Lushanko       37 M   Forest Lake         MN 1:31:49.3  3:25 
    29   1/7    Hilary S Patzer          33 F   St Paul             MN 1:31:57.5  3:25 
    30   5/10   Tommy Carlson            25 M   Minneapolis         MN 1:32:27.2  3:26 
    31   4/9    Allan C Shuros           38 M   St Paul             MN 1:32:52.2  3:27 
    32   1/7    Molly K Watkins          22 F   Minneapolis         MN 1:33:02.0  3:27 
    33   9/19   Jack B Sloan             20 M   White Bear Lake     MN 1:34:27.9  3:30 
    34  10/19   Kory Freeberg            23 M   St Louis Park       MN 1:34:57.8  3:32 
    35  11/19   Adrian G Swanson         23 M   Minneapolis         MN 1:35:33.7  3:33 
    36   1/12   Jey B Carlson            46 M   North Oaks          MN 1:35:52.2  3:34 
    37   1/9    Jo Ann M Hanowski        56 F   Underhill Center    VT 1:36:08.8  3:34 
    38   3/29   Bill Callas              53 M   Stillwater          MN 1:36:21.2  3:35 
    39   2/22   Jim J Fredericks         62 M   Underhill Center    VT 1:36:29.9  3:35 
    40   4/29   Brian J Burns            53 M   La Crosse           WI 1:36:45.5  3:36 
    41   2/7    Elanore Magnuson         22 F   Champlin            MN 1:37:54.1  3:38 
    42   1/11   Leslie A Hale            48 F   Minneapolis         MN 1:38:46.2  3:40 
    43   7/12   Matti J Erpestad         30 M   Duluth              MN 1:39:04.2  3:41 
    44   5/29   James M Schultz          50 M   Shorewood           MN 1:39:12.2  3:41 
    45   8/12   Michael R Sandstedt      30 M   Minneapolis         MN 1:39:12.5  3:41 
    46   3/34   Daivd R Dow              57 M   Stillwater          MN 1:39:21.3  3:41 
    47   9/12   Andrew Kroese            32 M   Minneapolis         MN 1:41:08.5  3:45 
    48   3/7    Allie A Rykken           24 F   Minneapolis         MN 1:41:20.6  3:46 
    49   2/7    Josie E Nilsson          34 F   Medicine Lake       MN 1:41:37.3  3:46 
    50   4/7    Robin T Welling          20 F   Minneapolis         MN 1:41:40.4  3:46 
    51   6/29   Kevin Ivens              52 M   Champlin            MN 1:41:49.4  3:47 
    52   2/5    Elspeth K Ronnander      27 F   Minnetonka          MN 1:41:59.4  3:47 
    53   7/29   Thomas T Dooher          54 M   Moorhead            MN 1:43:35.3  3:51 
    54   3/22   Rune Solvberg            62 M   Uppland Vasby      SWE 1:43:42.4  3:51 
    55   2/12   Joseph P Manns           48 M   Maplewood           MN 1:44:32.3  3:53 
    56   4/22   Ralph Bovard             60 M   Minneapolis         MN 1:45:01.0  3:54 
    57   4/34   Steve T Chiodo           56 M   Bloomington         MN 1:45:51.8  3:56 
    58  12/19   Drew J Carlson           21 M   Vadnais Hts         MN 1:45:55.4  3:56 
    59   2/11   Karen Bebchuk            46 F   Plymouth            MN 1:46:29.4  3:57 
    60   8/29   Bart C Richardson        50 M   St Paul             MN 1:46:39.2  3:58 
    61   5/34   Neil J Soltis            59 M   Hudson              WI 1:46:46.1  3:58 
    62  10/12   Robert F Winkelman       30 M   Braham              MN 1:46:49.1  3:58 
    63   1/21   Jeffrey J Greenwood      65 M   St Paul             MN 1:46:51.7  3:58 
    64   5/7    Jenny Beckman            23 F   Maple Plain         MN 1:47:40.0  4:00 
    65   3/12   Richard A Pike           48 M   Minneapolis         MN 1:47:44.4  4:00 
    66   3/11   Michele A Oja            48 F   River Falls         WI 1:48:50.0  4:02 
    67   6/7    Katelyn J Palmatier      19 F   St Louis Park       MN 1:49:30.2  4:04 
    68   2/13   Michael A Rohweder       42 M   St Paul             MN 1:50:02.2  4:05 
    69   2/21   Charles E Duede          69 M   Cottage Grove       MN 1:50:14.6  4:05 
    70   9/29   Johnny Rentner           50 M   Huskvarna          SWE 1:50:24.6  4:06 
    71   3/13   Anthony C Balzarini-Leo  44 M   Minneapolis         MN 1:50:59.1  4:07 
    72   6/10   Alex Rykken              27 M   St Paul             MN 1:51:42.2  4:09 
    73   3/21   Bob Woodruff             69 M   Mounds View         MN 1:52:10.9  4:10 
    74  10/29   Thomas A Ajax            50 M   Robbinsdale         MN 1:52:59.2  4:12 
    75   4/21   Peter J Dorsen           68 M   Eden Prarie         MN 1:53:05.5  4:12 
    76   1/1    Emily R Johnson          35 F   Minneapolis         MN 1:53:07.7  4:12 
    77   1/6    Jennifer A Huelsmann     43 F   Minneapolis         MN 1:53:14.3  4:12 
    78   1/11   Kelly A Rogers           53 F   Esko                MN 1:54:13.6  4:14 
    79   3/5    Stephanie Michals        25 F   Minneapolis         MN 1:54:23.8  4:15 
    80  11/29   Tom P Raetz              54 M   Owatonna            MN 1:54:26.0  4:15 
    81   1/12   Robert A Nesvold         73 M   Northfield          MN 1:54:27.8  4:15 
    82   1/3    Kurt Ziegler             76 M   3700 Spiez         SUI 1:56:37.1  4:20 
    83   6/34   Jim L Smith              57 M   Forest Lake         MN 1:56:40.3  4:20 
    84   4/12   Brent A Oja              49 M   River Falls         WI 1:57:45.0  4:22 
    85   4/11   Beckie A Alexander       48 F   Minneapolis         MN 1:58:16.8  4:23 
    86   5/21   Hakan Mossberg           68 M   Kopparberg         SWE 1:58:29.8  4:24 
    87  13/19   Eric Burdette            22 M   Minneapolis         MN 1:58:42.1  4:24 
    88  14/19   John F Ahlness           24 M   Mora                MN 2:00:22.3  4:28 
    89   7/34   Wade V Weber             58 M   Mora                MN 2:00:25.5  4:28 
    90  12/29   Mark Trumper             50 M   Stillwater          MN 2:00:55.3  4:29 
    91  15/19   Alex Popp                22 M   Eau Claire          WI 2:01:13.6  4:30 
    92   8/34   Richard L Hoeg           56 M   Plymouth            MN 2:02:49.8  4:33 
    93   9/34   Stephen J Williams       57 M   Austin              MN 2:03:56.0  4:36 
    94   2/9    Barbara C Bradley        55 F   Wausau              WI 2:04:16.5  4:37 
    95   5/22   Douglas L Schumacher     63 M   Roseville           MN 2:04:30.5  4:37 
    96   5/12   Pedro A Pesta            48 M   Northfield          MN 2:04:40.2  4:38 
    97   2/12   Thomas L Bullinga        71 M   Marion              IA 2:05:03.2  4:38 
    98   2/11   Marise A Widmer          53 F   St Paul             MN 2:05:45.9  4:40 
    99  13/29   Kurt M Ware              52 M   Vadnais Hts         MN 2:05:46.1  4:40 
   100  11/12   Mike Luke                31 M   Bloomington         MN 2:05:46.1  4:40 
   101   5/9    Alec Smith               35 M   Thunder Bay         MN 2:06:29.0  4:42 
   102   4/13   Todd H Sivertsson        44 M   Maple Grove         MN 2:06:35.4  4:42 
   103   5/13   Eric P Vollen            40 M   St Paul             MN 2:07:14.5  4:43 
   104   6/21   Arvid L Brekke           69 M   Esko                MN 2:07:19.2  4:43 
   105   2/6    Amy Xu                   44 F   Plymouth            MN 2:07:19.2  4:43 
   106   7/21   Joerg A Auer             66 M   Ch-5600 Lenzburg   SUI 2:07:33.0  4:44 
   107   6/9    Kurt D Stromberg         39 M   St Paul             MN 2:08:11.2  4:45 
   108   3/12   Tolly O Vollen           70 M   St Cloud            MN 2:08:49.1  4:47 
   109   6/12   Paul E Humpal            47 M   Stillwater          MN 2:08:53.2  4:47 
   110  14/29   Patrick M Brun           50 M   Ch-3960 Siders     SUI 2:09:15.3  4:48 
   111   8/21   Roger De Groot           68 M   Cedar Falls         IA 2:09:29.7  4:48 
   112   1/5    Gretchen Lindgren        64 F   St Cloud            MN 2:09:48.4  4:49 
   113  10/34   Terry L Vacek            58 M   St Charles          MO 2:09:59.3  4:49 
   114  15/29   Ulf E Bach               51 M   Minnetonka          MN 2:10:05.6  4:50 
   115   6/13   Stephen Wehr             42 M   Edina               MN 2:10:09.8  4:50 
   116  16/29   Paul P Erickson          54 M   Faribault           MN 2:10:40.3  4:51 
   117   5/11   Lynn C Randazzo          49 F   St Paul             MN 2:11:11.9  4:52 
   118   3/9    Bonnie Fuller-Kask       56 F   Duluth              MN 2:11:16.6  4:52 
   119  11/34   Michael V Stein          56 M   Minneapolis         MN 2:11:39.0  4:53 
   120   7/7    Lisa J Garretson         23 F   Minneapolis         MN 2:12:16.0  4:54 
   121   4/12   Patrick D Lanin          74 M   Brainerd            MN 2:12:44.9  4:55 
   122   3/6    Anne E Jaeger            41 F   Minneapolis         MN 2:12:54.8  4:56 
   123  17/29   Joe J Anderson           52 M   Plymouth            MN 2:12:57.4  4:56 
   124   4/5    Kaitlin E Erpestad       29 F   Duluth              MN 2:13:14.8  4:57 
   125   1/1    Maud Sunden              65 F   Kopparberg         SWE 2:13:25.4  4:57 
   126   9/21   John Masiulis            67 M   St Paul             MN 2:13:29.0  4:57 
   127  12/34   Christer Gustafsson      57 M   Gyrcksbo           SWE 2:13:35.3  4:57 
   128   3/11   Jodie K Hirsch           52 F   Apple Valley        MN 2:13:43.3  4:58 
   129   7/9    Chris A Godwin           37 M   Nevis               MN 2:13:55.6  4:58 
   130  10/21   Marvin J Trandem         65 M   Faribault           MN 2:14:45.3  5:00 
   131   6/22   David T Scott            63 M   St Paul             MN 2:14:57.4  5:00 
   132   4/6    Julie E Rieth            41 F   St Paul             MN 2:15:01.3  5:01 
   133  13/34   Carl R Nordgren          58 M   Marine On St Croix  MN 2:15:05.5  5:01 
   134   5/12   Boine Ek                 70 M   Jonkoping          SWE 2:15:20.0  5:01 
   135   7/13   Bryon Amo                42 M   Sauk Rapids         MN 2:16:34.7  5:04 
   136   8/13   Bradley P Urberg-Carlso  42 M   Minneapolis         MN 2:17:05.9  5:05 
   137   6/12   Roger L Landers          70 M   Nisswa              MN 2:17:10.0  5:05 
   138   3/7    Claire E Kiewel          34 F   St Paul             MN 2:17:15.7  5:06 
   139  18/29   Jeffrey P Carlson        50 M   Inver Grove Hts     MN 2:17:16.5  5:06 
   140  11/21   David A Paulson          69 M   Deephaven           MN 2:17:22.2  5:06 
   141   4/11   Anita Liew               51 F   Tenhult            SWE 2:17:44.4  5:07 
   142   9/13   Patrik Berggren          41 M   Jonkoping          SWE 2:17:44.5  5:07 
   143  10/13   Dave W Simons            43 M   Faribault           MN 2:17:45.8  5:07 
   144  14/34   Gary J Krupp             59 M   St Louis Park       MN 2:17:59.1  5:07 
   145  19/29   Kevin A Schilling        52 M   Holmen              WI 2:18:09.4  5:08 
   146   6/11   Sheila Amo               48 F   Sauk Rapids         MN 2:19:55.5  5:11 
   147  15/34   Carl J Bublitz           59 M   St Cloud            MN 2:21:20.7  5:15 
   148   7/22   Lee C Scotland           63 M   Bemidji             MN 2:21:29.6  5:15 
   149  20/29   Tom G Urbanski           50 M   Cloquet             MN 2:21:32.7  5:15 
   150  16/34   Philip S Hoffer          59 M   Kerkhoven           MN 2:21:41.1  5:15 
   151  16/19   Ethan Bauert             18 M   West St Paul        MN 2:21:42.0  5:15 
   152   8/22   David R Lindgren         64 M   St Cloud            MN 2:22:08.6  5:16 
   153   7/11   Cornelia Schmiedehaus    47 F   Ch-8332 Russikon   SUI 2:24:30.4  5:22 
   154  17/34   Alan S Witebsky          59 M   Golden Valley       MN 2:27:02.6  5:27 
   155   9/22   Rebby E Bowman           61 M   Plymouth            MN 2:27:04.6  5:27 
   156   7/12   Charlie M Baker          47 M   Eagan               MN 2:27:06.4  5:27 
   157  21/29   Mark A Bloomquist        54 M   St Louis Park       MN 2:27:51.2  5:29 
   158   8/12   John Hilgren             47 M   Brooklyn Center     MN 2:28:30.1  5:30 
   159  18/34   David L Clemens          58 M   Wisconsin Dells     WI 2:29:14.3  5:32 
   160   4/7    Stacey A Stoffregen      32 F   Lake Elmo           MN 2:29:31.1  5:33 
   161  22/29   Dick Roy                 53 M   Arden Hills         MN 2:30:12.4  5:34 
   162  10/22   Bruce C Bostrom          60 M   St Paul             MN 2:30:46.5  5:36 
   163  11/13   Eric D Nevalainen        44 M   Shoreview           MN 2:31:03.4  5:36 
   164  12/21   Kare Andersson           65 M   Jarfassa           SWE 2:31:21.3  5:37 
   165  11/22   Tom Giese                64 M   Mora                MN 2:31:32.5  5:37 
   166   4/9    Nancy L Nelson           56 F   Roseville           MN 2:31:56.4  5:38 
   167  19/34   David W Gorman           59 M   Maple Grove         MN 2:32:02.5  5:38 
   168  20/34   Steve Polasky            55 M   Arden Hills         MN 2:32:14.3  5:39 
   169  23/29   Peter F Schneider        51 M   Oakdale             MN 2:32:50.4  5:40 
   170  21/34   Jeff P Koshiol           57 M   St Cloud            MN 2:33:05.0  5:41 
   171   5/11   Linnea J Swenson Tellek  50 F   Minneapolis         MN 2:33:11.4  5:41 
   172  17/19   Ben   K Evans            22 M   Madison             WI 2:33:15.9  5:41 
   173   5/7    Katie L Thorp            30 F   Richfield           MN 2:33:50.5  5:42 
   174  22/34   David D Thorp            59 M   Chanhassen          MN 2:33:50.8  5:42 
   175  23/34   David E Miller           58 M   Mendota Hts         MN 2:33:55.3  5:43 
   176   9/12   Jon C Vollen             46 M   St Cloud            MN 2:33:57.7  5:43 
   177  12/22   Michael O Wilke          61 M   Stillwater          MN 2:34:04.8  5:43 
   178   8/9    Stefan Thor              38 M   Vara               SWE 2:34:10.9  5:43 
   179  24/34   Mark W Boyce             57 M   Duluth              MN 2:35:08.2  5:45 
   180  13/21   John H Daniels, Jr       65 M   Minneapolis         MN 2:35:41.9  5:46 
   181  13/22   Gary E Bolenbaugh        60 M   Chisago City        MN 2:35:56.6  5:47 
   182   6/11   Marsha G Karpinen        50 F   Luck                WI 2:36:15.4  5:48 
   183  24/29   Mason L Owen             52 M   Shoreview           MN 2:37:06.5  5:50 
   184   8/11   Deborah M Swenson        48 F   St Paul             MN 2:37:21.8  5:50 
   185   5/9    Heidi E Schmidt          56 F   Elgin               IL 2:37:37.7  5:51 
   186   7/12   Stephen J Paladie        70 M   Plymouth            MN 2:37:56.4  5:51 
   187   6/9    Karen A Roesler          58 F   Minneapolis         MN 2:38:07.8  5:52 
   188  14/22   Stephen J Greenwood      60 M   St Paul             MN 2:38:43.4  5:53 
   189  14/21   Bob G Durband            69 M   Shoreview           MN 2:38:57.5  5:54 
   190  25/29   Anthony J Vertin         53 M   Minnetonka          MN 2:39:06.3  5:54 
   191  15/21   James D Mohr             67 M   Neillsville         WI 2:39:22.9  5:55 
   192   6/7    Lisa A Holzemer          33 F   Minneapolis         MN 2:40:02.3  5:56 
   193  26/29   Dale Brott               52 M   Uniontown           OH 2:40:05.6  5:56 
   194   7/9    Stephanie L Croteau      55 F   Minneapolis         MN 2:40:10.2  5:56 
   195  15/22   Ralph L Hapness          60 M   Stillwater          MN 2:40:13.0  5:57 
   196  25/34   Paul Bloomberg           56 M   Mendoota Heights    MN 2:40:53.6  5:58 
   197   8/12   Lee G Bohlin             72 M   Minneapolis         MN 2:41:15.9  5:59 
   198   9/12   Ingvar Thor              70 M   Grastorp           SWE 2:41:36.4  6:00 
   199  16/22   Neal R Lundeen           61 M   Frederic            WI 2:42:12.4  6:01 
   200   2/3    Tore Bakk-Hansen         75 M   Crystal Lake        IL 2:44:51.5  6:07 
   201  18/19   Reed Ojala-Barbour       24 M   Dundas              MN 2:44:53.6  6:07 
   202  17/22   Bengt Lindeberg          64 M   Borlange           SWE 2:44:56.2  6:07 
   203  19/19   Joe Amerman              24 M   Northfield          MN 2:44:58.8  6:07 
   204   7/11   Jane M Dennison          50 F   Glencoe             MN 2:45:01.5  6:07 
   205  18/22   Thomas N Meister         60 M   St Croix Falls      WI 2:45:07.0  6:07 
   206  12/13   Scott D Greymont         41 M   Bloomington         MN 2:45:27.1  6:08 
   207   8/9    Julie A Retka            55 F   St Paul             MN 2:45:38.2  6:09 
   208  19/22   Tom R Gustafson          61 M   Eagan               MN 2:46:26.0  6:10 
   209  26/34   Stephen P Lucke          55 M   Edina               MN 2:46:48.0  6:11 
   210  27/34   George Wallin            59 M   Big Lake            MN 2:47:22.8  6:12 
   211  28/34   Dennis Johnson           59 M   Minneapolis         MN 2:47:54.2  6:14 
   212   7/7    Jorie Schwarten          31 F   Clear Lake          MN 2:48:09.2  6:14 
   213   2/5    Maureen L Kinney         62 F   La Crosse           WI 2:48:34.1  6:15 
   214   8/11   Anne M Sagstetter        50 F   Prescott            WI 2:50:01.0  6:18 
   215   9/11   Elizabeth E Davis        53 F   Arden Hills         MN 2:50:09.9  6:19 
   216  10/12   Richard J Schindler      70 M   Austin              MN 2:51:40.7  6:22 
   217  12/12   Leon L Hallauer          31 M   Palmer Lake         CO 2:53:03.4  6:25 
   218   3/5    Patty S Bales            61 F   Roseville           MN 2:54:29.9  6:28 
   219   4/5    Diane M Bublitz          60 F   St Cloud            MN 2:55:38.7  6:31 
   220   9/11   Kristi K Linder          49 F   Lakeland            MN 2:56:00.9  6:32 
   221  10/11   Kathryn D Athow          45 F   St Paul             MN 2:56:10.0  6:32 
   222   9/9    Susan Franceweber        57 F   Mora                MN 2:56:36.9  6:33 
   223   9/9    Robb Highland            35 M   Maplewood           MN 2:56:41.4  6:33 
   224  10/12   Sven Leyffer             47 M   Downers Grove       IL 2:57:18.2  6:35 
   225   5/6    Roxy A Lukenbill         40 F   Ogilvie             MN 2:57:43.8  6:35 
   226  11/12   Hugo D Searle            46 M   St Louis Park       MN 2:58:02.1  6:36 
   227  16/21   Ivar W Sorensen          66 M   Minneapolis         MN 2:58:25.7  6:37 
   228  20/22   John Couch               62 M   Eagan               MN 2:58:39.6  6:38 
   229   7/10   Matthew M Kramer         25 M   Shoreview           MN 2:59:48.2  6:40 
   230   5/5    Amanda F Kramer          25 F   Shoreview           MN 2:59:48.3  6:40 
   231   8/10   Erik K Raivo             29 M   Brook Park          MN 3:00:37.4  6:42 
   232  11/12   Olof I Eriksson          70 M   Uppsala            SWE 3:00:54.2  6:43 
   233  21/22   Wally L Avello           60 M   Duluth              MN 3:01:06.6  6:43 
   234   5/5    Myra L Smisek            63 F   Roseville           MN 3:01:14.9  6:43 
   235  17/21   Tom J Shea               67 M   Waterloo            IA 3:01:45.5  6:44 
   236  29/34   Skip Garretson           57 M   Arden Hills         MN 3:02:02.6  6:45 
   237  13/13   Grant D Sanders          43 M   Faribault           MN 3:02:36.3  6:46 
   238   3/3    Hansjoerg Wyss           77 M   Jackson             WY 3:05:58.7  6:54 
   239  30/34   Patrick F Gorham         56 M   Mora                MN 3:06:53.0  6:56 
   240  31/34   Wayne D Johnson          56 M   Rosemount           MN 3:07:02.4  6:56 
   241  27/29   Gareth S Hataye          52 M   Austin              MN 3:07:42.2  6:58 
   242  28/29   Christopher J Nelson     50 M   Le Sueur            MN 3:09:10.0  7:01 
   243   9/10   Ryan J Martens           29 M   Mora                MN 3:10:08.2  7:03 
   244  10/10   Daniel S Schulz          26 M   Mora                MN 3:10:09.8  7:03 
   245  18/21   Gary Sandholm            66 M   Hartford            SD 3:10:54.9  7:05 
   246  11/11   Mary P Sagstetter        48 F   North Branch        MN 3:11:00.2  7:05 
   247  32/34   Chuck Flanders           57 M   Crystal             MN 3:11:54.2  7:07 
   248  10/11   Sue J Flanders           52 F   Crystal             MN 3:11:54.4  7:07 
   249  33/34   Daryl K Peterson         56 M   Robbinsdale         MN 3:11:56.9  7:07 
   250  11/11   Michele R Bjork          51 F   Minneapolis         MN 3:13:25.1  7:10 
   251  19/21   Mark E Stange            66 M   Shoreview           MN 3:16:56.7  7:18 
   252  12/12   Vince Rodriguez          70 M   Maplewood           MN 3:17:01.1  7:18 
   253  29/29   Greg A Brown             52 M   St Paul             MN 3:28:21.7  7:44 
   254  12/12   Terrence Anderson        45 M   St Cloud            MN 3:29:12.9  7:45 
   255  20/21   Andrew I Johnsen         65 M   Cedar Lake          IN 3:32:39.7  7:53 
   256  34/34   Bruce E Petersen         59 M   Hastings            MN 4:01:22.5  8:57 
   257  21/21   Paul H Harris            67 M   Bayport             MN 4:09:32.7  9:15 
   258  22/22   Gerald Grenz             64 M   Lakeville           MN 4:32:41.8 10:06 
   259   6/6    Patti N Miller           40 F   Mora                MN 5:38:53.6 12:34 
 
 results by Mtec Results