Mora Vasaloppet -
Mora, MN
2/9/2014

race logo










					                                                                       Page 1

                         2014 MORA VASALOPPET 58km


 Place Div/Tot  Name                    Age Sex City               Sta Time      Pace     
 ===== ======== ======================= === === ================== === ========= ===== 
     1   1/29   Matt E Liebsch           30 M   Orono               MN 2:21:08.9  3:55 
     2   1/14   Dylan A Watts            29 M   Anchorage           AK 2:23:49.2  4:00 
     3   2/29   Chris Pappathopoulos     33 M   Sun Prairie         WI 2:24:24.5  4:01 
     4   2/14   Mathew R Huntze          28 M   Boulder             CO 2:28:29.0  4:08 
     5   1/14   Zachary P Handler        35 M   Minneapolis         MN 2:29:03.6  4:09 
     6   1/11   Andrew K Brown           24 M   St Paul             MN 2:29:26.4  4:09 
     7   2/11   Matt Lee                 20 M   Bemidji             MN 2:33:50.5  4:17 
     8   3/29   Craig Cardinal           31 M   Northfield          MN 2:33:55.6  4:17 
     9   4/29   Nikolai N Anikin         33 M   Duluth              MN 2:34:55.6  4:18 
    10   1/19   David K Nilsson          41 M   Medicine Lake       MN 2:34:56.1  4:18 
    11   3/11   Peter Olejniczak         21 M   Roseville           MN 2:34:56.9  4:18 
    12   5/29   Derek C Wallen           34 M   Apple Valley        MN 2:36:23.0  4:21 
    13   3/14   Tyler C Olson            28 M   Minneapolis         MN 2:36:39.6  4:21 
    14   2/14   Joey R Keillor           39 M   Rochester           MN 2:36:50.1  4:22 
    15   1/27   Thomas V Krenz           52 M   Chisago City        MN 2:38:16.9  4:24 
    16   2/27   Drew Holbrook            52 M   Minneapolis         MN 2:38:34.5  4:24 
    17   4/14   Trevor Drake             25 M   Minneapolis         MN 2:39:20.5  4:26 
    18   4/11   Max Bergstrom            24 M   Mora               SWE 2:41:01.2  4:29 
    19   6/29   Erik B Pieh              30 M   St Paul             MN 2:42:59.7  4:32 
    20   1/5    Natalja Naryshkina       29 F   Verona              WI 2:43:08.5  4:32 
    21   1/28   Allen R Hanson           57 M   Greenwood           MN 2:43:09.6  4:32 
    22   5/11   Eli D Fark               21 M   Minneapolis         MN 2:43:10.5  4:32 
    23   7/29   Ryan D Wilson            31 M   Minneapolis         MN 2:43:14.1  4:32 
    24   5/14   Beau J Larson            27 M   Minneapolis         MN 2:43:22.9  4:32 
    25   1/8    Kim E Rudd               42 F   Plymouth            MN 2:43:25.5  4:33 
    26   3/27   Jonathan H Sanborn       52 M   St Louis Park       MN 2:43:29.5  4:33 
    27   3/14   Artie R Huber            39 M   Otsego              MN 2:44:56.4  4:35 
    28   6/14   Erik M Hendrickson       28 M   Minneapolis         MN 2:45:43.6  4:36 
    29   1/25   Jay H Adams              48 M   Edina               MN 2:45:45.0  4:36 
    30   8/29   Andrew W Kromroy         32 M   St Paul             MN 2:46:07.5  4:37 
    31   9/29   Tristin R Bentzler       30 M   Chippewa Falls      WI 2:47:04.5  4:39 
    32   2/19   Craig S Rudd             44 M   Plymouth            MN 2:47:30.7  4:39 
    33   3/19   Owen E Baird             41 M   Brainerd            MN 2:47:35.5  4:40 
    34   4/27   Scott A Ellertson        52 M   Albert Lea          MN 2:48:26.4  4:41 
    35   2/25   John W Hopkins           47 M   Savage              MN 2:51:12.8  4:46 
    36   7/14   Logan A Newman           26 M   Minneapolis         MN 2:51:48.3  4:47 
    37  10/29   Christopher Lofgren      30 M   St Paul             MN 2:51:48.9  4:47 
    38   3/25   Henry Walker             47 M   Rochester           MN 2:52:47.5  4:48 
    39   5/27   Andre P L'Heureux        53 M   Minnetonka          MN 2:52:48.4  4:48 
    40   1/5    Lynne Cecil              52 F   Bloomington         MN 2:53:56.9  4:50 
    41   4/25   Joseph P Manns           49 M   Maplewood           MN 2:54:10.0  4:50 
    42   8/14   Derek P Cassaday         27 M   Des Moines          IA 2:54:20.4  4:51 
    43   6/27   Mark S Rathbun           54 M   Elk River           MN 2:54:50.0  4:52 
    44  11/29   Craig M Eggert           34 M   Zimmerman           MN 2:54:53.7  4:52 
    45   2/28   Mark Nienstaedt          59 M   Rhinelander         WI 2:55:03.6  4:52 
    46  12/29   Darren Halzle            32 M   Rogers              MN 2:55:04.5  4:52 
    47  13/29   Tor A Stetson-Lee        31 M   Madison             WI 2:55:50.7  4:53 
    48   7/27   Darren J Ruschy          50 M   Edina               MN 2:55:53.4  4:53 
    49   8/27   Jan-Petter Lovald        53 M   Hopkins             MN 2:56:11.4  4:54 
    50   5/25   Jon D Faust              47 M   Plymouth            MN 2:57:04.4  4:55 
    51   9/27   Patrick H Jopp           53 M   Elk River           MN 2:57:08.3  4:55 
    52  14/29   Jeff M Lanners           30 M   South St Paul       MN 2:57:12.0  4:55 
    53   4/14   Eric M Johnson           39 M   St Paul             MN 2:57:31.3  4:56 
    54   4/19   Paul J Anderson          42 M   Plymouth            MN 2:58:23.5  4:57 
    55   2/5    Jan Guenther             54 F   Mound               MN 2:58:47.8  4:58 
    56   5/19   Lew Perna                40 M   Rochester           MN 2:58:48.3  4:58 
    57  15/29   Jonah D Lidberg          33 M   Anoka               MN 2:59:10.0  4:59 
    58   6/25   David J Johnson          45 M   Lake Elmo           MN 2:59:11.0  4:59 
    59   3/28   Jonathan M Schupp        59 M   Park Rapids         MN 2:59:42.9  5:00 
    60   7/25   Bradley K Wells          49 M   West Allis          WI 2:59:43.4  5:00 
    61  16/29   Bill A Oyler             33 M   Minneapolis         MN 2:59:47.8  5:00 
    62  10/27   Loren M Jacot            54 M   Oakdale             MN 2:59:58.0  5:00 
    63   8/25   Dallas J Johnson         48 M   Wayzata             MN 3:00:05.0  5:00 
    64   1/17   Dan G Berntson           61 M   Edina               MN 3:00:36.1  5:01 
    65   9/25   Todd J White             46 M   Roseville           MN 3:00:53.2  5:02 
    66  10/25   Erik D Minge             46 M   Minneapolis         MN 3:01:05.8  5:02 
    67   6/19   Jacob R Kjome            41 M   Maple Grove         MN 3:01:05.8  5:02 
    68  11/25   James B Carlen           45 M   St Paul             MN 3:02:38.1  5:05 
    69   9/14   Ladislaus J Strzok       29 M   St Paul             MN 3:02:47.8  5:05 
    70   6/11   Ethan A Holdahl          20 M   Eden Prairie        MN 3:03:09.0  5:05 
    71   4/28   Doug Sams                55 M   Orono               MN 3:03:25.0  5:06 
    72   7/11   Joel Braden              23 M   Stillwater          MN 3:03:34.1  5:06 
    73   5/28   Ron H Mahler             57 M   Shuniah Ontario    CAN 3:04:32.2  5:08 
    74   1/11   Kitty C Earl-Torniainen  46 F   St Paul             MN 3:04:47.5  5:08 
    75   7/19   Paul M Earl-Torniainen   44 M   St Paul             MN 3:05:22.0  5:09 
    76   2/8    Heather A Norton-Bower   41 F   St Paul             MN 3:05:24.2  5:09 
    77   8/19   Larry D Deal             44 M   St Paul             MN 3:05:39.5  5:10 
    78  17/29   Joshua A Rolnitzky       32 M   Minneapolis         MN 3:06:49.4  5:12 
    79   5/14   Vince S Rosetta          37 M   Minneapolis         MN 3:07:02.7  5:12 
    80  11/27   Tim G Wilkie             50 M   Shell Lake          WI 3:07:33.3  5:13 
    81   2/5    Bria Schurke             28 F   Minneapolis         MN 3:07:45.2  5:13 
    82   6/28   Bernard W Hasse          58 M   Maplewood           MN 3:07:52.1  5:13 
    83   8/11   Nick M Tomhave           18 M   Clouquet            MN 3:08:10.7  5:14 
    84   9/11   Daniel Svedberg          18 M   Woodbury            MN 3:08:19.1  5:14 
    85   9/19   Andy Powell              44 M   Marine On Saint Cr  MN 3:08:34.9  5:14 
    86  12/27   Barry F Gustafson        52 M   Minneapolis         MN 3:08:35.2  5:14 
    87   2/17   John W Boller            62 M   Brooklyn Park       MN 3:08:39.1  5:15 
    88  13/27   Tom R Prentice           54 M   Lake Elmo           MN 3:08:41.2  5:15 
    89  18/29   Brendan Abrams           32 M   Minneapolis         MN 3:08:41.6  5:15 
    90  10/19   Bob F Mc Kenzie          42 M   Maple Grove         MN 3:08:54.7  5:15 
    91  10/11   Josh Surver              19 M   Long Lake           MN 3:08:59.1  5:15 
    92   7/28   Thomas C Hardel          56 M   Shoreview           MN 3:09:10.5  5:15 
    93   8/28   David M Byrne            56 M   St Paul             MN 3:09:19.4  5:16 
    94   3/5    Elspeth K Ronnander      28 F   St Paul             MN 3:09:33.1  5:16 
    95  10/14   Andy J Keogh             25 M   Plymouth            MN 3:11:05.1  5:19 
    96   9/28   Michael P Weiss          57 M   Eau Claire          WI 3:11:47.4  5:20 
    97  12/25   Darrin L Diedrich        48 M   Bloomington         MN 3:13:25.8  5:23 
    98   2/11   Andrea L Breen           47 F   Minneapolis         MN 3:13:31.4  5:23 
    99   6/14   Matt Lundmark            35 M   Minneapolis         MN 3:13:52.9  5:23 
   100   3/8    Susie Newman             42 F   Rogers              MN 3:13:54.4  5:23 
   101  14/27   Michael T Smith          51 M   St Paul             MN 3:14:35.9  5:24 
   102  10/28   John Weyhrich            55 M   Bozeman             MT 3:15:16.6  5:26 
   103   3/17   Gregory C Pratt          61 M   Minneapolis         MN 3:16:54.3  5:28 
   104  13/25   Roger R Bird             49 M   Cottage Grove       WI 3:17:20.7  5:29 
   105  11/28   William C Horton         59 M   Marshfield          WI 3:17:58.8  5:30 
   106  15/27   Joe Menkol               54 M   Trego               WI 3:18:27.2  5:31 
   107  14/25   Michael T Clabaugh       45 M   Duluth              MN 3:18:38.1  5:31 
   108  11/14   Jacob A Teichroew        27 M   Winona              MN 3:18:41.9  5:31 
   109  15/25   Gary W Lindberg          49 M   Princeton           MN 3:18:59.7  5:32 
   110   7/14   Kurt W Taken-Holtze      35 M   Minneapolis         MN 3:19:07.0  5:32 
   111  11/11   Kyle J Franz             24 M   Chanhassen          MN 3:19:07.5  5:32 
   112  16/27   Bruce A Schaefer         52 M   Eagan               MN 3:19:16.7  5:32 
   113  17/27   Jack D Shovein           54 M   North Oaks          MN 3:19:38.6  5:33 
   114  12/28   Bill Blomstrom           57 M   Cambridge           MN 3:19:43.1  5:33 
   115  11/19   Bobak M Ameli            42 M   Oak Grove           MN 3:19:57.8  5:33 
   116   3/11   Diane R Bartell          48 F   St Paul             MN 3:20:08.8  5:34 
   117  18/27   Adam Kuenzel             54 M   Minneapolis         MN 3:20:20.6  5:34 
   118  19/29   Will Bomier              31 M   Mahtowa             MN 3:20:33.4  5:34 
   119  12/19   Paul J Carroll           44 M   Eden Prairie        MN 3:21:56.9  5:37 
   120  19/27   John    P Lorbiecki      51 M   Maple Grove         MN 3:22:10.1  5:37 
   121  20/29   Knut Ronnevik            33 M   Fergus Falls        MN 3:22:45.6  5:38 
   122  13/28   Karl E De Wahl           58 M   St Paul             MN 3:22:46.8  5:38 
   123   4/17   Don D Callander          62 M   Maple Grove         MN 3:23:16.0  5:39 
   124  14/28   Michael J Sweet          55 M   St Paul             MN 3:23:20.7  5:39 
   125  12/14   Eric Crews               27 M   Madison             WI 3:23:44.1  5:40 
   126  13/19   Eric J Brandt            43 M   Minneapolis         MN 3:23:46.8  5:40 
   127  15/28   Tim W Holmstrom          56 M   Excelsior           MN 3:24:29.1  5:41 
   128  16/25   Perry D Bradley          48 M   Minneapolis         MN 3:25:00.0  5:42 
   129  16/28   Gregory P Sorteberg      57 M   Otsego              MN 3:25:50.3  5:43 
   130  17/25   Bill B Dean              47 M   Hopkins             MN 3:26:15.1  5:44 
   131  20/27   Ralph K Smith            52 M   Eden Prairie        MN 3:26:25.9  5:44 
   132  14/19   Matthew A Bower          40 M   St Paul             MN 3:26:30.1  5:44 
   133   8/14   David W Kroll            39 M   Mora                MN 3:26:49.5  5:45 
   134  18/25   Thomas L Peterson        49 M   Maplewood           MN 3:26:53.5  5:45 
   135  19/25   Carleton Johnson         47 M   Minneapolis         MN 3:27:00.3  5:45 
   136   4/11   Kristin E Burger         46 F   Minneapolis         MN 3:27:22.3  5:46 
   137   5/17   William J Stuber         63 M   St Paul             MN 3:27:52.3  5:47 
   138   9/14   William C Stoffregen     39 M   Lake Elmo           MN 3:28:00.7  5:47 
   139  21/29   Nathan P Strudle         32 M   Blaine              MN 3:28:09.3  5:47 
   140  17/28   Lynn D Stegeman          56 M   Mora                MN 3:28:18.9  5:47 
   141  21/27   James W Peterson         53 M   Roseville           MN 3:28:25.5  5:47 
   142   4/5    Stephanie   J Sathre     25 F   Chaska              MN 3:28:47.2  5:48 
   143   5/11   Patricia B Carlen        45 F   St Paul             MN 3:29:01.4  5:48 
   144   1/8    William F Barry          66 M   Eau Claire          WI 3:29:07.4  5:49 
   145  20/25   Finbarr G Mc Carthy      47 M   Plymouth            MN 3:30:19.2  5:51 
   146   1/3    Tazia M Brunetti         39 F   Minneapolis         MN 3:30:45.1  5:51 
   147   1/4    Beth A Hassler           57 F   Andover             MN 3:31:02.2  5:52 
   148  15/19   Erik R Donley            40 M   Minneapolis         MN 3:32:01.5  5:53 
   149   2/8    Jeff Patterson           65 M   Minneapolis         MN 3:33:42.5  5:56 
   150   4/8    Ellen L Heine            40 F   Maple Grove         MN 3:33:53.6  5:57 
   151   6/11   Shelly A Howe            45 F   Edina               MN 3:34:05.6  5:57 
   152   7/11   Stacy L Hess             45 F   Green Bay           WI 3:34:35.3  5:58 
   153  22/29   Jesse L De Wit           31 M   Plymouth            MN 3:34:45.2  5:58 
   154   6/17   Norm B Cessna            62 M   Lander              WY 3:34:57.6  5:58 
   155   2/4    Carol Markham-Cousins    58 F   Minneapolis         MN 3:35:00.1  5:58 
   156   1/3    Leonard L Coequyt        70 M   Hopkins             MN 3:35:21.0  5:59 
   157   7/17   Clint N Scott            62 M   Sammamish           WA 3:36:56.0  6:02 
   158   3/5    Elizabeth Mairs          51 F   St Paul             MN 3:36:58.8  6:02 
   159   1/2    Melanie Bomier           30 F   Mahtowa             MN 3:37:06.4  6:02 
   160  21/25   Taylor Forsyth           46 M   Eden Prairie        MN 3:37:43.4  6:03 
   161  16/19   Jack D Schwinghamer      44 M   Mora                MN 3:37:54.0  6:03 
   162   5/8    Julie E Rieth            42 F   St Paul             MN 3:37:56.0  6:03 
   163   3/8    Paul E Bauer             69 M   Hill City           MN 3:37:56.6  6:03 
   164   8/17   David M Dahl             64 M   Maple Grove         MN 3:38:12.3  6:04 
   165  22/27   Gary L Schram            53 M   Hammond             WI 3:39:28.2  6:06 
   166   9/17   Jim Reckinger            60 M   Woodbury            MN 3:39:29.5  6:06 
   167  23/29   James P Nelson           30 M   St Paul             MN 3:39:30.9  6:06 
   168   6/8    Phoebe L Miron Kroll     42 F   Mora                MN 3:39:41.4  6:06 
   169  17/19   Todd Cronin              43 M   St Louis Park       MN 3:41:21.8  6:09 
   170   8/11   Laura L Hjort            47 F   Elk River           MN 3:41:28.9  6:09 
   171   9/11   Barbara A Leppke-Hennig  48 F   Golden Valley       MN 3:42:49.7  6:11 
   172  13/14   Tim J Schmidt            26 M   Minneapolis         MN 3:44:00.2  6:13 
   173   4/8    Bob Richards             65 M   Villa Park          IL 3:44:19.4  6:14 
   174   7/8    Jessica L Wilson         43 F   Shorewood           MN 3:45:40.9  6:16 
   175  18/28   Ray P Johnston           55 M   Lake Elmo           MN 3:47:02.8  6:18 
   176   5/8    Tom Rowe                 65 M   Centerville         MN 3:47:19.8  6:19 
   177  10/14   Matthew R Shilts         36 M   Rice Lake           WI 3:47:45.1  6:20 
   178  19/28   Jim Allen                56 M   Duluth              MN 3:47:54.7  6:20 
   179  14/14   Collin Arnett            29 M   Minneapolis         MN 3:48:14.2  6:20 
   180  18/19   Peter S Davidson         44 M   Rice Lake           WI 3:49:00.5  6:22 
   181  11/14   Patrick J Zimmer         37 M   Glen Flora          WI 3:50:05.5  6:24 
   182  24/29   Mattthew P Webster       30 M   St Paul             MN 3:50:57.8  6:25 
   183  10/11   Diana L Munger           45 F   Minneapolis         MN 3:52:12.1  6:27 
   184   2/3    Andrea D Potondy-Smith   37 F   Brooklyn Park       MN 3:52:30.1  6:28 
   185   2/3    Scott R Smith            70 M   Hayward             WI 3:53:09.2  6:29 
   186  19/19   James R Simons           40 M   Minneapolis         MN 3:53:14.0  6:29 
   187  25/29   Daniel M Mc Mahon        32 M   N St Paul           MN 3:53:15.5  6:29 
   188   3/3    Jennifer F Grant         37 F   St Louis Park       MN 3:53:55.8  6:30 
   189  20/28   Bryan A Anderson         55 M   Cable               WI 3:54:43.4  6:31 
   190  21/28   Mark J Wanderman         58 M   Minnetonka          MN 3:58:07.5  6:37 
   191   8/8    Julie Gujer              44 F   River Falls         WI 3:58:31.4  6:38 
   192  22/25   Kevin S Mc Aleese        48 M   Madison             WI 3:58:32.0  6:38 
   193  22/28   Steve Hagedorn           55 M   Two Harbors         MN 4:02:43.8  6:45 
   194  10/17   John Lindblom, III       60 M   Mora                MN 4:04:00.8  6:47 
   195  26/29   Jon C Howard             33 M   Maple Grove         MN 4:04:43.3  6:48 
   196   3/4    Susan N Schneeman        58 F   Lakeville           MN 4:05:53.6  6:50 
   197  11/11   Danita J Carlson         47 F   Minneapolis         MN 4:06:13.2  6:50 
   198  11/17   David D Gregory          63 M   Portage             WI 4:09:25.1  6:56 
   199   6/8    Ladd Conrad              69 M   Chanhassen          MN 4:10:12.9  6:57 
   200  12/17   Timothy B Nelson         64 M   Roseville           MN 4:10:26.1  6:57 
   201   4/5    Lee A Franz              54 F   Chanhassen          MN 4:11:23.3  6:59 
   202  27/29   Tim Kokes                34 M                          4:11:23.6  6:59 
   203  23/27   Art Rutscher             53 M   Somerset            WI 4:11:26.5  6:59 
   204  13/17   Richard D Rovang         64 M   Aberdeen            SD 4:12:14.8  7:00 
   205  24/27   Dayton R Lang            53 M   Shoreview           MN 4:13:06.0  7:02 
   206  14/17   Bill F Weidner           61 M   Warrenville         IL 4:16:09.8  7:07 
   207  28/29   Adam C Caughey           31 M   Marshall            MN 4:16:23.6  7:07 
   208   3/3    Darby M Nelson           72 M   Champlin            MN 4:19:00.4  7:12 
   209  12/14   Jon C Otto               36 M   Hopkins             MN 4:22:00.5  7:17 
   210  25/27   Greg S Scallon           52 M   Chanhassen          MN 4:23:23.6  7:19 
   211  15/17   Peter R Edl              62 M   Rochester           MN 4:25:41.3  7:23 
   212  23/28   Mark W Tembreull         56 M   Lino Lakes          MN 4:26:00.4  7:23 
   213   1/1    Christina F Lundgren     20 F   St Paul             MN 4:26:08.9  7:24 
   214   7/8    Herb H Byun              69 M   Lino Lakes          MN 4:26:20.6  7:24 
   215  16/17   Patrick B Mc Kee         60 M   Rochester           MN 4:27:42.6  7:26 
   216  17/17   Neal R Lundeen           62 M   Frederic            WI 4:29:59.9  7:30 
   217  24/28   Richard T Cousins        58 M   Edina               MN 4:32:38.6  7:34 
   218  26/27   Sam S Kokkinen           51 M   Plymouth            MN 4:33:45.8  7:36 
   219  27/27   David B Factor           54 M   Minneapolis         MN 4:33:47.4  7:36 
   220  23/25   Steve M Tomhave          48 M   Cloquet             MN 4:35:10.2  7:39 
   221  24/25   Mark R Atkins            49 M   Savage              MN 4:35:13.8  7:39 
   222  29/29   Saul J La Coursiere      31 M   Fridley             MN 4:37:56.0  7:43 
   223   5/5    Linda A Stone            50 F   Minnetonka          MN 4:38:37.0  7:44 
   224  25/25   Paul A Hed               47 M   Ham Lake            MN 4:38:38.1  7:44 
   225   2/2    Kari A Gibbons           34 F   Minneapolis         MN 4:40:20.4  7:47 
   226   1/1    Stephen R Swanson        75 M   Salt Lake City      UT 4:43:44.9  7:53 
   227  25/28   Michael B Bowler         58 M   Winona              MN 4:52:24.1  8:07 
   228  26/28   Curt Hale                59 M   Rochester           MN 5:04:48.6  8:28 
   229  27/28   Mike J Baldwin           56 M   St Cloud            MN 5:09:26.3  8:36 
   230   4/4    Sally M Ahlgren          59 F   Mora                MN 5:23:34.0  8:59 
   231   5/5    Erica J Ahlgren          27 F   Mora                MN 5:23:34.1  8:59 
   232   8/8    Mark B Yakhinson         67 M   Mendota Hts         MN 5:37:43.5  9:23 
   233   1/1    Marva Sahs               64 F   Spooner             WI 5:41:41.5  9:29 
   234  13/14   Matt Boyer               35 M   St Paul             MN 6:04:54.3 10:08 
   235  14/14   Andrew D Rogers          35 M   St Paul             MN 6:04:58.8 10:08 
   236  28/28   Tom M Andrews            59 M   Richfield           MN 6:16:38.9 10:28 
 
 results by Mtec Results