Mora Vasaloppet -
Mora, MN
2/9/2014

race logo










					
                          MORA VASALOPPET 13km FREESTYLE
                                   AWARDS LIST

   2/10/2014 10:35AM
=============================================================================
     TOP 3  OVERALL
=============================================================================

    1 ISAAC C MILLER           LITTLE CANADA   MN  16 M     33:35 
    2 TANNER J WETZEL          MAPLE GROVE     MN  18 M     33:57 
    3 MICAH N JOHNSON          COON RAPIDS     MN  17 M     33:59 
=============================================================================
     TOP 3  OVERALL
=============================================================================

    1 ALYSON C WELCH           ROCHESTER       MN  14 F     39:29 
    2 SAMANTHA BENSON          COON RAPIDS     MN  17 F     39:53 
    3 ERIN K BRAULT            RICHFIELD       MN  17 F     40:44 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 1  11 UNDER     (3)
================================================================================

    1 COOPER J LENNOX          MORA            MN  11 M     43:01 
    2 CADEN W ALBRECHT         STILLWATER      MN  10 M     43:11 
    3 SOREN DAVIDSON           MINNEAPOLIS     MN  11 M     43:13 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 1  11 UNDER     (3)
================================================================================

    1 SUDIE M HALL             MINNEAPOLIS     MN  10 F     49:27 
    2 ANNI B SKILLICORN        WINONA          MN  11 F     49:54 
    3 KATHRYN V SCOTT          MINNEAPOLIS     MN  11 F     50:43 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 2  12-13     (3)
================================================================================

    1 JAMES A WOOLHOUSE        MORA            MN  13 M     38:31 
    2 HENRY D HALL             MINNEAOPLIS     MN  12 M     39:16 
    3 ETHAN D PETERSON         MINNEAPOLIS     MN  12 M     41:00 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 2  12-13     (3)
================================================================================

    1 KASIE BEDNARSKI          MINNEAPOLIS     MN  13 F     44:12 
    2 OLIVIA M JACOBSON        SHAKOPEE        MN  13 F     50:41 
    3 BETHANY A OLSON          LAKELAND        MN  12 F     52:07 

================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 3  14-15     (3)
================================================================================

    1 GUNNER KLEINSCHMIDT      LITTLE FALLS    MN  15 M     34:57 
    2 IAN M IVENS              CHAMPLIN        MN  15 M     35:01 
    3 LUKE CRANDALL            CHAMPLIN        MN  14 M     35:37 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 3  14-15     (3)
================================================================================

    1 ALYSON C WELCH           ROCHESTER       MN  14 F     39:29 
    2 ANNA L MC NAMARA         LITTLE FALLS    MN  14 F     43:14 
    3 SCHAE K SINGLETON        MORA            MN  14 F     44:58 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 4  16-17     (3)
================================================================================

    1 ISAAC C MILLER           LITTLE CANADA   MN  16 M     33:35 
    2 MICAH N JOHNSON          COON RAPIDS     MN  17 M     33:59 
    3 SEAN T TUFF              APPLE VALLEY    MN  16 M     36:26 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 4  16-17     (3)
================================================================================

    1 SAMANTHA BENSON          COON RAPIDS     MN  17 F     39:53 
    2 ERIN K BRAULT            RICHFIELD       MN  17 F     40:44 
    3 SARAHJANE MADISON        MORA            MN  16 F     43:18 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 5  18 UP     (3)
================================================================================

    1 TANNER J WETZEL          MAPLE GROVE     MN  18 M     33:57 
    2 CHIP GERDIN              STANCHFIELD     MN  49 M     38:36 
    3 ROBB WELCH               ROCHESTER       MN  50 M     39:10 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 5  18 UP     (3)
================================================================================

    1 COURTNEY P SPIES         ANOKA           MN  29 F     41:45 
    2 AMY M JOHNSON            WAYZATA         MN  46 F     42:24 
    3 ABIGAIL M SCHELLER       CHAMPLIN        MN  20 F     43:21