Mora Vasaloppet -
Mora, MN
2/9/2014

race logo










					                                                                        Page 1
-------------------------------------------------------------------------------
                         2014 MORA VASALOPPET 13km
_______________________________________________________________________________
 Place Div/Tot  Name                    Age Sex City               Sta Time    Pace     
 ===== ======== ======================= === === ================== === ======= ===== 
     1   1/11   Isaac C Miller           16 M   Little Canada       MN   33:35  2:35 
     2   1/69   Tanner J Wetzel          18 M   Maple Grove         MN   33:57  2:37 
     3   2/11   Micah N Johnson          17 M   Coon Rapids         MN   33:59  2:37 
     4   1/21   Gunner Kleinschmidt      15 M   Little Falls        MN   34:57  2:42 
     5   2/21   Ian M Ivens              15 M   Champlin            MN   35:01  2:42 
     6   3/21   Luke Crandall            14 M   Champlin            MN   35:37  2:45 
     7   4/21   Andrew A Selchow         14 M   Apple Valley        MN   36:25  2:49 
     8   3/11   Sean T Tuff              16 M   Apple Valley        MN   36:26  2:49 
     9   4/11   Owen W Krueger           17 M   Brook Park          MN   36:31  2:49 
    10   5/21   Joshua W Albrecht        14 M   Stillwater          MN   36:56  2:51 
    11   6/21   Isak L Bowron            15 M   St Paul             MN   37:01  2:51 
    12   7/21   Marcus K Schultz         15 M   Fridley             MN   37:29  2:53 
    13   8/21   Dan C Ender              15 M   New Richmond        WI   38:18  2:57 
    14   1/21   James A Woolhouse        13 M   Mora                MN   38:31  2:58 
    15   2/69   Chip Gerdin              49 M   Stanchfield         MN   38:36  2:59 
    16   9/21   Spencer R Kotys          14 M   North Branch        MN   38:42  2:59 
    17  10/21   Jordan R Woods           14 M   Mora                MN   38:47  2:59 
    18  11/21   Douglas D Shield         15 M   Vadnais Hts         MN   38:52  3:00 
    19  12/21   Peter J Scheller         14 M   Champlin            MN   39:06  3:01 
    20   3/69   Robb Welch               50 M   Rochester           MN   39:10  3:01 
    21   2/21   Henry D Hall             12 M   Minneaoplis         MN   39:16  3:02 
    22   1/7    Alyson C Welch           14 F   Rochester           MN   39:29  3:03 
    23   5/11   Jason M Chouinard        17 M   Coon Rapids         MN   39:33  3:03 
    24   6/11   Ryan A Heida             16 M   Coon Rapids         MN   39:33  3:03 
    25   1/11   Samantha Benson          17 F   Coon Rapids         MN   39:53  3:05 
    26  13/21   Maxwell J Seymour        15 M   Brainerd            MN   39:56  3:05 
    27   2/11   Erin K Brault            17 F   Richfield           MN   40:44  3:08 
    28   3/21   Ethan D Peterson         12 M   Minneapolis         MN   41:00  3:10 
    29   4/21   Matthew J Clarke         12 M   Bloomington         MN   41:10  3:10 
    30   7/11   Noah J Berg              17 M   Andover             MN   41:26  3:12 
    31   1/75   Courtney P Spies         29 F   Anoka               MN   41:45  3:13 
    32   8/11   Nate W Westerlund        17 M   Mora                MN   42:14  3:15 
    33   5/21   Patrick A Welch          12 M   Northfield          MN   42:16  3:16 
    34   4/69   Brian C Welch            42 M   Northfield          MN   42:16  3:16 
    35   2/75   Amy M Johnson            46 F   Wayzata             MN   42:24  3:16 
    36   6/21   Caleb L Bowron           13 M   St Paul             MN   42:45  3:18 
    37   5/69   Brett A Koplin           52 M   Rochester           MN   42:55  3:19 
    38   1/12   Cooper J Lennox          11 M   Mora                MN   43:01  3:19 
    39   2/12   Caden W Albrecht         10 M   Stillwater          MN   43:11  3:20 
    40   3/12   Soren Davidson           11 M   Minneapolis         MN   43:13  3:20 
    41   2/7    Anna L Mc Namara         14 F   Little Falls        MN   43:14  3:20 
    42   3/11   Sarahjane Madison        16 F   Mora                MN   43:18  3:20 
    43   3/75   Abigail M Scheller       20 F   Champlin            MN   43:21  3:21 
    44   7/21   Austin J Johnson         13 M   Wayzata             MN   43:49  3:23 
    45   8/21   Benjamin C Skinner       13 M   Bloomington         MN   44:11  3:24 
    46   1/8    Kasie Bednarski          13 F   Minneapolis         MN   44:12  3:24 
    47  14/21   Leland Johnson           14 M   St Paul             MN   44:17  3:25 
    48  15/21   Brian M Olson            14 M   Lakeland            MN   44:22  3:25 
    49  16/21   Russell M Sweet          15 M   St Paul             MN   44:27  3:26 
    50  17/21   Zack Westerlund          14 M   New Hope            MN   44:27  3:26 
    51   4/11   Hannah J Erickson        17 F   Esko                MN   44:37  3:26 
    52   6/69   Michael R Blank          45 M   Isle                MN   44:42  3:27 
    53   3/7    Schae K Singleton        14 F   Mora                MN   44:58  3:28 
    54   7/69   Kyle M Fiebelkorn        26 M   Minneapolis         MN   45:25  3:30 
    55   8/69   Jacob M Beckman          26 M   Minneapolis         MN   45:26  3:30 
    56   5/11   Reecca C Kolstad         16 F   Dayton              MN   45:58  3:33 
    57  18/21   Peter T Kennedy          15 M   Arden Hills         MN   46:14  3:34 
    58   4/75   Cynthia G Pick           48 F   Minneapolis         MN   46:31  3:35 
    59   6/11   Erin Arntson             17 F   Grand Rapids        MN   47:00  3:37 
    60   9/11   John M Schroeder         16 M   Dellwood            MN   47:17  3:39 
    61   7/11   Andrea C Wagner          17 F   Champlin            MN   47:35  3:40 
    62   9/69   Thomas J La Patka        21 M   Willmar             MN   47:48  3:41 
    63   4/7    Hunter M Hyland-Lucking  15 F   Isle                MN   48:07  3:43 
    64  19/21   Maxwell H Krueger        15 M   Brook Park          MN   48:08  3:43 
    65  10/69   Jonathan Arntson         45 M   Grand Rapids        MN   48:27  3:44 
    66  11/69   Maurice E Brancamp       65 M   Waukegan            IL   48:34  3:45 
    67   5/75   Kristin E Welch          51 F   Rochester           MN   49:11  3:47 
    68   9/21   Peter M Grund            13 M   North Branch        MN   49:13  3:48 
    69   4/12   Stas Bednarski           10 M   Minneapolis         MN   49:21  3:48 
    70   1/15   Sudie M Hall             10 F   Minneapolis         MN   49:27  3:49 
    71   2/15   Anni B Skillicorn        11 F   Winona              MN   49:54  3:51 
    72  20/21   Carols D Zeigle          14 M   St Louis Park       MN   50:11  3:52 
    73  10/11   Elijah J Mattinen        16 M   Esko                MN   50:17  3:53 
    74  12/69   Norm L Schultz           57 M   Fridley             MN   50:40  3:54 
    75   2/8    Olivia M Jacobson        13 F   Shakopee            MN   50:41  3:54 
    76   3/15   Kathryn V Scott          11 F   Minneapolis         MN   50:43  3:55 
    77   6/75   Megan R Trumper          22 F   Stillwater          MN   50:47  3:55 
    78  21/21   Justin M Blank           14 M   Isle                MN   50:56  3:56 
    79  13/69   Derick A Podratz         39 M   Lino Lakes          MN   51:03  3:56 
    80   7/75   Emma E Dickinson         27 F   Mora                MN   51:19  3:57 
    81   8/75   Lexie D Wallace          29 F   Madison             WI   51:32  3:58 
    82   8/11   Eva K Koplin             16 F   Rochester           MN   51:58  4:00 
    83  14/69   David C Jacobson         44 M   Shakopee            MN   52:00  4:00 
    84   3/8    Bethany A Olson          12 F   Lakeland            MN   52:07  4:01 
    85  10/21   Owen N Eerdmans          12 M   Champlin            MN   53:18  4:06 
    86  15/69   Scott T Johnston         59 M   Alexandria          MN   53:18  4:06 
    87   9/75   Lisa M Brown             40 F   St Louis Park       MN   53:34  4:08 
    88  10/75   Amy Groshek              36 F   Duluth              MN   54:04  4:10 
    89  11/75   Kristen J Gotfredson     18 F   Little Falls        MN   54:17  4:11 
    90   4/15   Johanna T Schwinghamer   11 F   Mora                MN   54:36  4:12 
    91  12/75   Bernadette T Gillick     44 F   Minneapolis         MN   54:46  4:13 
    92  11/21   Nick M Madison           13 M   Mora                MN   55:20  4:16 
    93  13/75   Paula L De Santo         52 F   St Paul             MN   55:59  4:19 
    94  12/21   Karl J Schultz           12 M   Brook Park          MN   56:21  4:20 
    95  11/11   Nick J Gohman            17 M   New Brighton        MN   57:28  4:26 
    96   5/12   Nico S Alexander         10 M   Minneapolis         MN   57:39  4:27 
    97  16/69   Craig S Agney            48 M   Minneapolis         MN   57:47  4:27 
    98  13/21   Per N Alexander          12 M   Minneapolis         MN   58:11  4:29 
    99  17/69   Wallace A Alexander      48 M   Minneapolis         MN   58:12  4:29 
   100  14/75   Jill R Meilahn           59 F   Marshfield          WI   59:07  4:33 
   101  18/69   Ross E Hyde              40 M   Minneapolis         MN   59:10  4:34 
   102  15/75   Sharla Benson            42 F   Coon Rapids         MN   59:26  4:35 
   103  16/75   Adrienne Walts           32 F   Minneapolis         MN   59:56  4:37 
   104   5/15   Tate K Singleton         11 F   Mora                MN   59:56  4:37 
   105  17/75   Colette A Dickinson      53 F   Mora                MN 1:00:08  4:38 
   106  19/69   Adam V Skoda             33 M   Cresco              IA 1:00:24  4:39 
   107   5/7    Emily E Lietz            15 F   Mora                MN 1:00:42  4:41 
   108  20/69   Gregg D Meekins          46 M   Minneapolis         MN 1:01:02  4:42 
   109  21/69   Anders Davidson          46 M   Minneapolis         MN 1:01:07  4:43 
   110  22/69   Joel A Kennedy           51 M   Arden Hills         MN 1:02:04  4:47 
   111   4/8    Cassidy J Blank          12 F   Isle                MN 1:02:34  4:49 
   112  18/75   Carol K Shield           51 F   Vadnais Hts         MN 1:02:49  4:50 
   113   6/12   Bergen A Thorson          9 M   Minneapolis         MN 1:02:58  4:51 
   114  23/69   Chris Thorson            46 M   Minneapolis         MN 1:02:59  4:51 
   115  19/75   Jennifer R Bedard        34 F   St Paul             MN 1:03:11  4:52 
   116  24/69   Dennis D Nelson          72 M   Andover             MN 1:03:14  4:52 
   117   6/15   Avalon M Johnson         11 F   Wayzata             MN 1:03:18  4:53 
   118  25/69   Jeremiah B Schimp        34 M   Blaine              MN 1:03:36  4:54 
   119  26/69   Jeffrey B Schimp         57 M   Hartford            WI 1:03:36  4:54 
   120  27/69   Wes L Kocur              22 M   Lino Lakes          MN 1:03:44  4:55 
   121  28/69   Mark S Wethern           58 M   Burnsville          MN 1:04:08  4:56 
   122  29/69   Thomas P Anderson        65 M   Corcoran            MN 1:04:47  4:59 
   123   9/11   Mikayla S Hed            16 F   Ham Lake            MN 1:05:06  5:01 
   124  30/69   Winford Mc Intosh Jr     26 M   Minneapolis         MN 1:05:53  5:05 
   125  31/69   Gerry C Kummer           59 M   Burnsville          MN 1:06:10  5:06 
   126  14/21   Leo S Zeigle             12 M   St Louis Park       MN 1:06:42  5:08 
   127  32/69   Paul C Zeigle            47 M   St Louis Park       MN 1:06:45  5:09 
   128  33/69   Mark Palen               53 M   Shoreview           MN 1:07:05  5:10 
   129   6/7    Anna   M Mork            15 F   Mora                MN 1:07:31  5:12 
   130  15/21   Luke T Bendickson        12 M   Stanchfield         MN 1:07:32  5:12 
   131  10/11   Angela C Bendickson      16 F   Stanchfield         MN 1:07:32  5:12 
   132   7/15   Grace Miner              11 F   Wayzata             MN 1:07:40  5:13 
   133  34/69   Andy L Roe               62 M   St Paul             MN 1:08:06  5:15 
   134  20/75   Sara N Jensen            38 F   Minneapolis         MN 1:08:09  5:15 
   135  21/75   Christina J Leaf         23 F   Minneapolis         MN 1:08:43  5:18 
   136   5/8    Annalise Schaaf          12 F   Harris              MN 1:08:54  5:18 
   137  22/75   Katie L Schaaf           38 F   Minneapolis         MN 1:08:54  5:18 
   138  23/75   Bird Anderson            46 F   Minneapolis         MN 1:09:04  5:19 
   139   7/12   Finn Edevold              8 M   Minneapolis         MN 1:09:32  5:21 
   140  35/69   Eric S Edevold           43 M   Minneapolis         MN 1:09:33  5:21 
   141  36/69   Gregory M Lietz          36 M   Saginaw             MN 1:09:54  5:23 
   142  37/69   Kenneth J Shea           33 M   Minneapolis         MN 1:10:07  5:24 
   143  16/21   Wilson P Krueger         12 M   Brook Park          MN 1:10:20  5:25 
   144  17/21   Brady A Strand           13 M   Mora                MN 1:10:22  5:25 
   145  38/69   Richard Woodrow          59 M   Minneapolis         MN 1:10:51  5:27 
   146   8/15   Ella Hoch Robinson       10 F   Minneapolis         MN 1:11:28  5:30 
   147  39/69   John D Hoch              42 M   Minneapolis         MN 1:11:28  5:30 
   148  40/69   David C Peterson         43 M   Minneapolis         MN 1:11:32  5:31 
   149   9/15   Erika J Peterson         10 F   Minneapolis         MN 1:11:32  5:31 
   150  10/15   Emma R Storbakken        10 F   Brainerd            MN 1:11:35  5:31 
   151  41/69   Mark A Anderson          22 M   Mora                MN 1:11:53  5:32 
   152  18/21   Noah M Weinand           12 M   Mora                MN 1:12:21  5:34 
   153  42/69   Jack A Williams          23 M   North Branch        MN 1:12:32  5:35 
   154  24/75   Michele R Braley         47 F   Minneapolis         MN 1:12:34  5:35 
   155          Unknown Skier               F                          1:13:17  5:39 
   156  43/69   Michael D Resnick        60 M   Minneapolis         MN 1:13:20  5:39 
   157  25/75   Kirsten M Kjome          41 F   Maple Grove         MN 1:13:24  5:39 
   158  19/21   Nicholas E Kjome         12 M   Maple Grove         MN 1:13:24  5:39 
   159  26/75   Suzanne   M Scheller     45 F   Champlin            MN 1:13:33  5:40 
   160  44/69   Mardon J Quandt          54 M   Annandale           MN 1:13:53  5:41 
   161  45/69   Brian M Johnson          44 M   St Paul             MN 1:14:10  5:43 
   162  46/69   Jake Olson               35 M   Mora                MN 1:14:23  5:44 
   163  47/69   Bob L Bendickson         49 M   Stanchfield         MN 1:14:37  5:45 
   164  27/75   Laura G Kelly            24 F   Minneapolis         MN 1:15:15  5:48 
   165  48/69   Lanny R Brent            74 M   Springfield         MO 1:16:15  5:52 
   166  49/69   Kevin C Belkholm         52 M   Braham              MN 1:16:40  5:54 
   167  28/75   Kathleen C Willis        53 F   Mounds View         MN 1:16:41  5:54 
   168  29/75   Alison M Hirsch          25 F   Apple Valley        MN 1:17:50  6:00 
   169  50/69   David J Sherman          66 M   Farmington          MN 1:18:43  6:04 
   170  30/75   Paulette A Smith         69 F   Hayward             WI 1:18:57  6:05 
   171  31/75   Anna Esteen              42 F   Mora Dalarna       SWE 1:18:57  6:05 
   172  32/75   Lynnea C Iverson         19 F   Staples             MN 1:19:52  6:09 
   173  11/11   Emily J Quandt           16 F   Annandale           MN 1:19:55  6:09 
   174  51/69   Steve J Berg             54 M   Andover             MN 1:20:03  6:10 
   175  33/75   Melody Chien             27 F   Minneapolis         MN 1:21:50  6:18 
   176  52/69   Greg Porter              39 M   Marion              IL 1:24:53  6:32 
   177  34/75   Amber M Sobiech          35 F   Little Falls        MN 1:25:17  6:34 
   178  53/69   Paul A O'Brien           59 M   St Louis Park       MN 1:26:37  6:40 
   179  54/69   Jeremiah J Eisenschenk   30 M   Maplewood           MN 1:27:14  6:43 
   180  55/69   Ryan R Kroschel          30 M   Mora                MN 1:27:24  6:44 
   181  35/75   Amy J Mangtani           32 F   St Paul             MN 1:27:48  6:46 
   182  36/75   Jodie M Skolnick         49 F   White Bear Lake     MN 1:28:19  6:48 
   183  37/75   Susan C Allen            59 F   Thuder Bay Ontario CAN 1:29:29  6:53 
   184  38/75   Rebekah Skochinski       39 F   Thunder Bay Ontari CAN 1:29:30  6:54 
   185  56/69   Kim N Boyce              60 M   Robbinsdale         MN 1:30:12  6:57 
   186  39/75   Kelsey   E Boyce         30 F   Robbinsdale         MN 1:30:12  6:57 
   187  40/75   Linda H Bearinger        62 F   Minneapolis         MN 1:30:26  6:58 
   188   6/8    Jessica A Kennedy        12 F   Arden Hills         MN 1:30:44  6:59 
   189  41/75   Inger B Clemens          61 F   Wisconsin Dells     WI 1:30:55  7:00 
   190  42/75   Jane E Kennedy           50 F   Arden Hills         MN 1:31:00  7:00 
   191   8/12   Tayven C Peterson         8 M   Brook Park          MN 1:31:16  7:02 
   192  43/75   Melissa M Peterson       33 F   Brook Park          MN 1:31:20  7:02 
   193  44/75   Tracy K White            52 F   Rice Lake           WI 1:31:26  7:02 
   194  45/75   Jean M Mc Guire          50 F   Mora                MN 1:31:37  7:03 
   195  46/75   Dori A Berg              50 F   Andover             MN 1:32:59  7:10 
   196  47/75   Charlotte N Henning      27 F   Cloquet             MN 1:34:18  7:16 
   197  48/75   Desirae A Toth           31 F   St Paul             MN 1:34:39  7:17 
   198  57/69   Scott A Spoo             32 M   Deer Park           WI 1:34:45  7:18 
   199  49/75   Melanie M Krueger        48 F   Roseville           MN 1:35:03  7:19 
   200   9/12   Tommy Mulford             9 M   Mora                MN 1:37:24  7:30 
   201  50/75   Anna Larson              25 F   Minneapolis         MN 1:38:13  7:34 
   202  51/75   Jennifer L Sobiech-Pari  39 F   Lakeland            MN 1:38:24  7:35 
   203  52/75   Heidi A Cadwallader      48 F   Atlanta             MI 1:38:41  7:36 
   204  20/21   Lowell C Johnson         12 M   St Paul             MN 1:39:07  7:38 
   205  53/75   Susan P Knutson          53 F   Apple Valley        MN 1:39:09  7:38 
   206  58/69   Jon R Swenson Tellekson  49 M   Minneapolis         MN 1:39:11  7:38 
   207   7/7    Mariah Wetzel            15 F   Maple Grove         MN 1:39:59  7:42 
   208  11/15   Lily M Erickson           9 F   Mora                MN 1:40:59  7:46 
   209  59/69   Jerry L Ammerman         50 M   Brook Park          MN 1:40:59  7:47 
   210  60/69   Brian Thoreen            48 M   Oakdale             MN 1:41:37  7:49 
   211  54/75   Sonja Thoreen            46 F   Oakdale             MN 1:41:46  7:50 
   212  10/12   Jakob M Felger            9 M   Mora                MN 1:42:31  7:54 
   213  61/69   Kyle Smart               48 M   Mora                MN 1:42:51  7:55 
   214  21/21   Kaden Smart              13 M   Mora                MN 1:42:51  7:55 
   215  62/69   Paul H Harris            68 M   Bayport             MN 1:42:56  7:56 
   216  55/75   Julie A Mulford          43 F   Mora                MN 1:43:54  8:00 
   217  56/75   Dawn L Stover            53 F   Eden Prairie        MN 1:46:05  8:10 
   218  57/75   Kristen Hanson           32 F   Eden Prairie        MN 1:46:36  8:12 
   219  58/75   Sarah A Mc Gee           37 F   St Paul             MN 1:46:48  8:13 
   220  12/15   Lily R Peterson          11 F   Mora                MN 1:47:07  8:15 
   221   7/8    Emma Z Rossow            12 F   Mora                MN 1:47:07  8:15 
   222  63/69   Jake R Peterson          37 M   Mora                MN 1:47:08  8:15 
   223  64/69   John Ahlness             25 M   Mora                MN 1:47:30  8:17 
   224  59/75   Laurel J Heggernes       24 F   St Paul             MN 1:47:34  8:17 
   225  60/75   Emily J Rogers           24 F   St Paul             MN 1:47:34  8:17 
   226  61/75   Andrea L Oswald          21 F   Fargo               ND 1:47:58  8:19 
   227  13/15   Isabella A Stenstrom     11 F   Mora                MN 1:48:23  8:21 
   228  14/15   Grace E Harmon           11 F   Brook Park          MN 1:48:24  8:21 
   229  62/75   Cari M Frederick         31 F   Burnsville          MN 1:48:37  8:22 
   230  65/69   Mark G Schroeder         57 M   Dellwood            MN 1:50:56  8:32 
   231  11/12   Jacob C Johnson          11 M   Mora                MN 1:53:40  8:45 
   232  15/15   Katie Yoder               9 F   Braham              MN 1:55:36  8:54 
   233  63/75   Charity G Stanchfield    36 F   Brook Park          MN 2:01:53  9:23 
   234  66/69   Donald  W Olson          63 M   Mora                MN 2:02:05  9:24 
   235  64/75   Debra J Markham          60 F   Roseville           MN 2:04:23  9:35 
   236  67/69   Terry A Johnson          54 M   Mora                MN 2:04:52  9:37 
   237  65/75   Sara J Johnson           44 F   Shorewood           MN 2:05:25  9:39 
   238  66/75   Nancy M Johnson          40 F   Bloomington         MN 2:05:26  9:39 
   239  67/75   Amanda L Markham         41 F   Roseville           MN 2:11:58 10:10 
   240  68/69   Daniel J Peters          44 M   Minneapolis         MN 2:12:15 10:11 
   241  68/75   Gail A Peters            67 F   Ely                 MN 2:12:16 10:11 
   242   8/8    Bella A Gandrud          12 F   Hutchinson          MN 2:19:00 10:42 
   243  12/12   Wyatt I Mc Griff         11 M   Mora                MN 2:19:00 10:42 
   244  69/75   Charissa R Mc Griff      34 F   Mora                MN 2:19:03 10:42 
   245  70/75   Lisa A Gandrud           37 F   Hutchinson          MN 2:19:13 10:43 
   246  69/69   Alan H Martinson         71 M   Cumberland          WI 2:21:44 10:55 
   247  71/75   Vicki G Johnston         59 F   Alexandria          MN 2:22:00 10:56 
   248  72/75   Ann S Maresh             54 F   West St Paul        MN 2:25:57 11:14 
   249  73/75   Robin J Hansen           35 F   Stanchfield         MN 2:27:01 11:19 
   250  74/75   Carol J Evans            64 F   Oakdale             MN 2:27:03 11:19 
   251  75/75   Harriet I Mallon         59 F   Two Harbors         MN 2:34:10 11:52 
 
 results by Mtec Results