Mora Vasaloppet -
Mora, MN
2/9/2014

race logo










					                                                                       Page 1

                         2014 MORA VASALOPPET 42km

 Place Div/Tot  Name                    Age Sex City               Sta Time      Pace     
 ===== ======== ======================= === === ================== === ========= ===== 
     1   1/8    David M Chamberlain      38 M   Boulder             CO 2:02:41.3  4:43 
     2   1/9    Ryan Wright              22 M   Forest Lake         MN 2:02:41.3  4:43 
     3   2/9    Steven F Mueggenberg     18 M   Coon Rapids         MN 2:02:45.0  4:43 
     4   1/12   Bjorn H Batdorf          30 M   Wauwatosa           WI 2:02:54.7  4:43 
     5   1/21   Piotr H Bednarski        47 M   Minneapolis         MN 2:03:00.7  4:43 
     6   2/12   Jacob L Beste            34 M   Minneapolis         MN 2:03:11.4  4:44 
     7   1/6    Eugene V Beletskiy       28 M   Minneapolis         MN 2:06:30.1  4:51 
     8   2/8    Devin F Arenz            36 M   St Paul             MN 2:08:04.7  4:55 
     9   3/9    Peter Y Larsen           23 M   Mora                MN 2:08:58.4  4:57 
    10   4/9    Adrian G Swanson         24 M   Minneapolis         MN 2:09:24.2  4:58 
    11   1/30   Philip T Rogers          50 M   Esko                MN 2:09:36.8  4:58 
    12   5/9    Geoff Ash                20 M                       MN 2:11:06.9  5:02 
    13   1/14   Steven Scoles            42 M   Winnipeg Manitoba  CAN 2:11:43.0  5:03 
    14   2/6    Mark A Michals           29 M   Minneapolis         MN 2:12:28.3  5:05 
    15   1/36   Mike R Brumbaugh         55 M   Roseville           MN 2:12:37.0  5:05 
    16   2/14   Craig M Stolen           44 M   New Brighton        MN 2:13:09.3  5:07 
    17   6/9    Spencer W Davis          21 M   Chaska              MN 2:13:21.3  5:07 
    18   3/6    Adam Johnson             25 M   St Louis Park       MN 2:13:22.5  5:07 
    19   3/12   Brian J Markes           33 M   Bloomington         MN 2:14:52.5  5:11 
    20   4/12   Justin Pavlish           33 M   Fridley             MN 2:15:37.6  5:12 
    21   3/8    Anthony C Lushanko       38 M   Forest Lake         MN 2:16:25.1  5:14 
    22   2/30   Montgomery S Mouw        50 M   White Bear Lake     MN 2:17:55.6  5:18 
    23   5/12   Brett E Arenz            34 M   Falcon Heights      MN 2:18:30.5  5:19 
    24   3/14   Brad J Skillicorn        44 M   Winona              MN 2:19:02.1  5:20 
    25   4/6    Leif K Ronnander         26 M   Bemidji             MN 2:19:40.1  5:22 
    26   1/25   James C Agre             63 M   Plymouth            MN 2:19:46.9  5:22 
    27   4/8    Al C Shuros              39 M   St Paul             MN 2:20:06.3  5:23 
    28   2/36   Brad J Erickson          59 M   Plymouth            MN 2:20:52.7  5:24 
    29   2/21   Jey B Carlson            47 M   North Oaks          MN 2:21:08.2  5:25 
    30   2/25   Michael K O'Connor       61 M   Rochester           MN 2:21:26.8  5:26 
    31   4/14   Erik Torniainen          44 M   Maple Grove         MN 2:22:26.7  5:28 
    32   3/30   Bart C Richardson        51 M   St Paul             MN 2:22:59.3  5:29 
    33   5/14   David L Paahlman         40 M   Brooklyn            NY 2:23:06.8  5:30 
    34   1/8    Hilary S Patzer          34 F   St Paul             MN 2:24:18.5  5:32 
    35   1/2    Josie E Nilsson          35 F   Medicine Lake       MN 2:24:20.2  5:32 
    36   1/16   Kelly A Skillicorn       50 F   Winona              MN 2:24:27.0  5:33 
    37   3/21   Mark A Thone             49 M   Shakopee            MN 2:24:27.6  5:33 
    38   3/25   Martin C Richmond        60 M   Minneapolis         MN 2:24:32.5  5:33 
    39   5/8    Brodie Rau               37 M   Brooklyn Park       MN 2:26:42.7  5:38 
    40   4/30   Jim M Schultz            51 M   Shorewood           MN 2:28:02.5  5:41 
    41   3/36   Miles S Prahl            56 M   Bloomington         MN 2:28:27.0  5:42 
    42   5/30   Richard A Budde          50 M   Plymouth            MN 2:28:30.2  5:42 
    43   6/30   David J Lombardo         52 M   Eau Claire          WI 2:28:36.8  5:42 
    44   4/21   Brian N Pauley           47 M   Eau Claire          WI 2:29:14.0  5:44 
    45   6/12   Matti J Erpestad         31 M   Duluth              MN 2:29:20.6  5:44 
    46   5/6    Zach M Hudson            25 M   Mora                MN 2:29:54.5  5:45 
    47   7/9    Max P Anderson           19 M   Mora                MN 2:30:10.0  5:46 
    48   6/14   Scott Nelson             43 M   Spring Valley       WI 2:30:24.2  5:46 
    49   4/25   Tom E Jones              62 M   Calgary Alberta    CAN 2:30:25.1  5:46 
    50   2/16   Cheryl K Du Bois         52 F   North Oaks          MN 2:30:29.3  5:46 
    51   7/30   David J Leschke          52 M   St Paul             MN 2:31:17.6  5:48 
    52   7/14   Olle During              40 M   Tyreso             SWE 2:31:29.6  5:49 
    53   8/9    Peter A Enz              24 M   St Louis Park       MN 2:31:37.1  5:49 
    54   1/7    Leslie A Hale            49 F   Minneapolis         MN 2:31:37.4  5:49 
    55   8/30   Thomas A Ajax            51 M   Robbinsdale         MN 2:31:41.3  5:49 
    56   6/6    Jacob Scheckman          29 M   Minneapolis         MN 2:31:44.0  5:49 
    57   3/16   Kerry J Bogenreif        53 F   Lino Lakes          MN 2:31:48.4  5:50 
    58   5/21   Anthony C Balzarini-Leo  45 M   Minneapolis         MN 2:32:04.1  5:50 
    59   1/17   Robert C Skow            65 M   St Cloud            MN 2:32:57.2  5:52 
    60   6/8    Jason J Dalebroux        35 M   Minneapolis         MN 2:33:19.5  5:53 
    61   1/8    Kate B Ellis             57 F   Minneapolis         MN 2:33:29.0  5:53 
    62   8/14   Kurt D Stromberg         40 M   St Paul             MN 2:33:30.9  5:53 
    63   1/1    Allie A Rykken           25 F   Minneapolis         MN 2:33:32.4  5:53 
    64   9/9    Drew Polasky             20 M   Northfield          MN 2:33:46.3  5:54 
    65   9/30   Bill Callas              54 M   Stillwater          MN 2:34:14.4  5:55 
    66   5/25   Gary E Elling            61 M   Maple Plain         MN 2:34:20.6  5:55 
    67   4/36   Duane H Lee              59 M   Lindstrom           MN 2:34:30.0  5:56 
    68   6/21   Dave W Hess              48 M   Green Bay           WI 2:34:57.6  5:57 
    69   5/36   Thomas T Dooher          55 M   Moorhead            MN 2:35:27.2  5:58 
    70   1/4    Sara M Zimmermann-White  44 F   Roseville           MN 2:36:17.1  6:00 
    71   9/14   Robert J Marks-Kerst     44 M   Minneapolis         MN 2:36:18.5  6:00 
    72   7/21   Thomas M Hutchinson      49 M   Minneapolis         MN 2:36:23.8  6:00 
    73  10/30   Charlie Snow             54 M   St Paul             MN 2:36:38.5  6:01 
    74  11/30   David I Folland          52 M   Northfield          MN 2:36:47.8  6:01 
    75  12/30   William E Brown          52 M   St Paul             MN 2:38:44.9  6:05 
    76   6/36   Jim L Smith              58 M   Forest Lake         MN 2:39:56.4  6:08 
    77   7/36   Steve T Chiodo           57 M   Bloomington         MN 2:40:02.3  6:08 
    78   8/36   Mark R Gentz             59 M   Ironwood            MI 2:40:43.9  6:10 
    79   1/5    Robin T Welling          21 F   Minneapolis         MN 2:40:52.6  6:10 
    80   8/21   Paul C Schoening         48 M   Plymouth            MN 2:41:08.1  6:11 
    81   9/21   Richard A Pike           49 M   Minneapolis         MN 2:41:28.5  6:12 
    82   1/17   Chuck E Duede            70 M   Cottage Grove       MN 2:43:49.4  6:17 
    83   2/7    Beckie A Alexander       49 F   Minneapolis         MN 2:44:00.0  6:18 
    84  10/21   Pedro A Pesta            49 M   Northfield          MN 2:45:19.7  6:21 
    85  11/21   Chip D Gerdin            49 M   Stanchfield         MN 2:46:36.5  6:24 
    86   9/36   Richard L Hoeg           57 M   Duluth              MN 2:46:49.6  6:24 
    87  13/30   Mark W Trumper           51 M   Stillwater          MN 2:47:39.9  6:26 
    88   4/16   Kelly A Rogers           54 F   Esko                MN 2:47:43.0  6:26 
    89  14/30   Jim C Risendal           51 M   Minneapolis         MN 2:48:57.2  6:29 
    90  10/36   Tom P Raetz              55 M   Owatonna            MN 2:49:08.3  6:29 
    91   2/17   Bob Woodruff             70 M   Mounds View         MN 2:49:42.3  6:31 
    92  10/14   Michael A Rohweder       43 M   St Paul             MN 2:50:53.7  6:33 
    93  11/36   Wade V Weber             59 M   Mora                MN 2:51:19.6  6:34 
    94  12/21   Paul E Humpal            48 M   Stillwater          MN 2:51:24.5  6:35 
    95   2/17   Peter J Dorsen           69 M   Eden Prarie         MN 2:51:29.3  6:35 
    96   2/5    Emma J Lee               22 F   St Paul             MN 2:52:41.8  6:38 
    97  11/14   Steven D Kruger          44 M   Pewaukee            WI 2:52:50.5  6:38 
    98   6/25   Neil J Soltis            60 M   Hudson              WI 2:54:40.1  6:42 
    99  12/36   Mark P Parr              58 M   Eagan               MN 2:57:56.9  6:50 
   100  13/36   Paul R Erickson          55 M   Faribault           MN 2:58:25.9  6:51 
   101  15/30   Greg W Fields            51 M   Golden Valley       MN 2:58:54.1  6:52 
   102  16/30   Mark T Smith             52 M   Mora                MN 2:59:02.6  6:52 
   103  13/21   Peter A Fritzell         49 M   Ames                IA 2:59:08.8  6:52 
   104  17/30   Doug M Hanson            53 M   Minneapolis         MN 3:00:01.2  6:54 
   105   7/8    Christopher D Smith      35 M   New Hope            MN 3:00:30.5  6:55 
   106   3/5    Bria W Kask              24 F   Duluth              MN 3:01:35.4  6:58 
   107  12/14   Bradley Urberg Carlson   43 M   Minneapolis         MN 3:02:03.8  6:59 
   108   2/8    Kaitlin E Erpestad       30 F   Duluth              MN 3:02:25.3  7:00 
   109   5/16   Marise A Widmer          54 F   St Paul             MN 3:03:02.1  7:01 
   110  18/30   Robert J Stuber          50 M   Winona              MN 3:03:37.5  7:03 
   111  14/36   Mark C Berens            55 M   Oakdale             MN 3:04:31.2  7:05 
   112   4/5    Emily Davis              22 F   Minneapolis         MN 3:04:40.3  7:05 
   113   3/8    Mary E Vancura           34 F   St Paul             MN 3:04:53.4  7:06 
   114   7/25   Terry Salmela            62 M   Mora                MN 3:05:50.6  7:08 
   115  15/36   Stephen A Michals        59 M   Minneapolis         MN 3:06:05.1  7:08 
   116   6/16   Lynn J Crookham          54 F   Thunder Bay Ontari CAN 3:06:17.0  7:09 
   117   7/12   Thad O Schulz            31 M   Sebeka              MN 3:06:20.5  7:09 
   118   8/12   Mike Luke                32 M   Bloomington         MN 3:06:49.6  7:10 
   119  16/36   Mark R Johnson           55 M   St Paul             MN 3:06:59.8  7:10 
   120   3/17   Vic A La Port            73 M   Clarksburg          MA 3:08:15.3  7:13 
   121   2/4    Anne E Jaeger            42 F   Minneapolis         MN 3:10:06.5  7:18 
   122  19/30   Kevin A Schilling        53 M   Holmen              WI 3:10:49.6  7:19 
   123   8/25   Philip S Hoffer          60 M   Kerkhoven           MN 3:11:02.4  7:20 
   124   3/17   Roger De Groot           69 M   Cedar Falls         IA 3:11:02.7  7:20 
   125  17/36   Michael V Stein          57 M   Minneapolis         MN 3:11:39.5  7:21 
   126   2/2    Claire E Kiewel          35 F   St Paul             MN 3:11:56.7  7:22 
   127   3/7    Susan H Fritzell         48 F   Ames                IA 3:12:17.2  7:23 
   128  18/36   Dale K Kicker            55 M   Dresser             WI 3:12:31.6  7:23 
   129   2/8    Bonnie Fuller-Kask       57 F   Duluth              MN 3:12:38.3  7:23 
   130   4/8    Stacey A Stoffregen      33 F   Lake Elmo           MN 3:12:49.5  7:24 
   131  20/30   Karl A Svedberg          52 M   Woodbury            MN 3:12:58.4  7:24 
   132  14/21   Eric D Nevalainen        45 M   Shoreview           MN 3:12:59.1  7:24 
   133   4/17   Marvin J Trandem         66 M   Faribault           MN 3:13:17.8  7:25 
   134  19/36   David L Clemens          59 M   Wisconsin Dells     WI 3:15:07.4  7:29 
   135   5/17   Everett C Arnold         65 M   Bemidji             MN 3:15:11.0  7:29 
   136  13/14   Jonas S Esteen           42 M   Mora Dalarna       SWE 3:15:30.0  7:30 
   137   4/17   Roger L Landers          71 M   Nisswa              MN 3:16:17.9  7:32 
   138   4/7    Deborah M Swenson        49 F   St Paul             MN 3:16:30.8  7:32 
   139  20/36   Michael G Evelo          58 M   Rhinelander         WI 3:17:54.4  7:35 
   140  15/21   Gill Creel               45 M   Minneapolis         MN 3:18:35.6  7:37 
   141   5/8    Erin M Mullan-Towns      30 F   Madison             WI 3:19:10.7  7:38 
   142   6/17   Richard M Hansen         65 M   Elm Grove           WI 3:19:11.9  7:38 
   143  16/21   John D Hilgren           48 M   Brooklyn Center     MN 3:20:32.7  7:42 
   144   5/17   Larry J Myers            73 M   Plymouth            MN 3:20:52.0  7:42 
   145   7/17   Hakan Mossberg           69 M   Kopparberg Ljusnar SWE 3:21:13.4  7:43 
   146   5/7    Min-Amy S Xu             45 F   Plymouth            MN 3:21:27.0  7:44 
   147  21/36   Stephen Polasky          56 M   Arden Hills         MN 3:21:31.4  7:44 
   148  22/36   Terry L Vacek            59 M   St Charles          MO 3:22:22.5  7:46 
   149   1/3    Susan Fabius             64 F   Thunder Bay Ontari USA 3:22:29.1  7:46 
   150   3/8    Petra E Widen            57 F   Lindesberg Vastman SWE 3:22:32.8  7:46 
   151   6/7    Angela L Nistler         49 F   Bemidji             MN 3:22:36.1  7:46 
   152  17/21   Brent P Bjerkness        46 M   Minneapolis         MN 3:22:56.7  7:47 
   153   7/16   Margie M Rock            53 F   Belgrade            MN 3:22:59.0  7:47 
   154   8/16   Linnea J Swenson Tellek  51 F   Minneapolis         MN 3:23:19.8  7:48 
   155   9/25   Arnie F Ostgarden        61 M   Kindred             ND 3:23:43.1  7:49 
   156  21/30   Bryan L Butterfield      53 M   Golden Valley       MN 3:23:49.0  7:49 
   157   4/8    Brenda L Gauvin-Chadwic  58 F   Plymouth            MN 3:24:04.0  7:50 
   158  10/25   Michael O Wilke          62 M   Stillwater          MN 3:24:07.9  7:50 
   159   8/17   David R Johnson          66 M   Eagan               MN 3:25:09.5  7:52 
   160   9/16   Shelly F Gilbertson      52 F   Cottage Grove       WI 3:25:17.7  7:52 
   161   3/4    Kelly J Gotfredson       41 F   Little Falls        MN 3:25:37.5  7:53 
   162  22/30   Kent E Peterson          53 M   Columbia Hts        MN 3:28:03.4  7:59 
   163   5/5    Hillary C Boyce          23 F   Minneapolis         MN 3:28:39.1  8:00 
   164  23/36   Mark W Boyce             58 M   Duluth              MN 3:28:39.3  8:00 
   165  24/36   Marshall K Feller        56 M   Champlin            MN 3:30:05.1  8:03 
   166   6/17   Arvid L Brekke           70 M   Esko                MN 3:30:44.8  8:05 
   167   6/8    Kerstin Forsythe         34 F   St Paul             MN 3:31:57.7  8:08 
   168  25/36   Jeff P Koshiol           58 M   St Cloud            MN 3:32:02.1  8:08 
   169   9/12   Brian M Towns            33 M   Madison             WI 3:32:58.3  8:10 
   170   7/17   Perry B Yoder            73 M   Ely                 MN 3:33:52.8  8:12 
   171  14/14   Eric P Vollen            41 M   St Paul             MN 3:34:59.8  8:15 
   172  18/21   Nils Dybvig              47 M   Minneapolis         MN 3:35:51.8  8:17 
   173   8/17   James R Luadtke          74 M   Roseville           MN 3:36:51.8  8:19 
   174  23/30   Keith M Olson            51 M   Springfield         MN 3:37:22.0  8:20 
   175  11/25   John E Traul             62 M   Edina               MN 3:37:27.3  8:20 
   176  24/30   Michael C Kuhne          54 M   Shoreview           MN 3:39:09.9  8:24 
   177  12/25   James A Lundberg         63 M   Minneapolis         MN 3:40:27.6  8:27 
   178  25/30   Jon P Larson             50 M   Mora                MN 3:41:04.7  8:29 
   179  10/16   Jodie K Hirsch           53 F   Apple Valley        MN 3:41:17.8  8:29 
   180  19/21   Paul H Rock              47 M   Belgrade            MN 3:41:27.2  8:30 
   181   9/17   Jonnie Stagmo            71 M   Hestra             SWE 3:43:08.6  8:34 
   182   9/17   Kenneth Oskarsson        67 M   Hestra Smaland     SWE 3:43:29.8  8:34 
   183  26/30   Mason L Owen             53 M   Shoreview           MN 3:44:13.5  8:36 
   184  11/16   Elizabeth E Davis        54 F   Arden Hills         MN 3:46:15.3  8:41 
   185  20/21   Sven Leyffer             48 M   Downers Grove       IL 3:46:21.1  8:41 
   186  10/17   Kare Andersson           66 M   Jarfassa           SWE 3:46:33.6  8:41 
   187  26/36   Ed M Neaton              55 M   Mahtomedi           MN 3:47:33.5  8:44 
   188  13/25   Rebby E Bowman           62 M   Plymouth            MN 3:47:44.1  8:44 
   189  14/25   David T Bjork            62 M   Fergus Falls        MN 3:47:54.4  8:44 
   190   4/4    Lisa R Pugh              43 F   Minneapolis         MN 3:47:58.2  8:45 
   191  15/25   Dennis A Johnson         60 M   Minneapolis         MN 3:48:25.8  8:46 
   192  27/36   James A Pritchard        59 M   Ames                IA 3:49:08.4  8:47 
   193  11/17   Richard W Nysse          67 M   Shoreview           MN 3:50:57.5  8:51 
   194  10/12   Erik R Laing             34 M   Eagan               MN 3:51:03.9  8:52 
   195  28/36   Paul Bloomberg           57 M   Mendoota Heights    MN 3:52:00.1  8:54 
   196  12/17   John H Jr Daniels        66 M   Minneapolis         MN 3:52:42.8  8:56 
   197  10/17   Steve J Paladie          71 M   Plymouth            MN 3:53:32.7  8:57 
   198   5/8    Mary Lou B Lundberg      59 F   Roseville           MN 3:53:50.5  8:58 
   199  16/25   Bruce Weinke             61 M   Breezy Point        MN 3:54:18.0  8:59 
   200  17/25   Bill Konieczki           60 M   Stevens Point       WI 3:55:04.0  9:01 
   201  27/30   Dale Brott               53 M   Uniontown           OH 3:55:05.0  9:01 
   202  18/25   Tom R Gustafson          62 M   Biwabik             MN 3:56:49.0  9:05 
   203  19/25   Ralph L Hapness          61 M   Stillwater          MN 3:59:24.6  9:11 
   204  29/36   Kurt R Olson             58 M   Shoreview           MN 3:59:41.6  9:12 
   205  20/25   William M Nellis         62 M   Minneapolis         MN 4:00:00.2  9:12 
   206  11/17   Arthur R Kardatzke       72 M   Downers Grove       IL 4:00:17.1  9:13 
   207  11/12   Erik K Raivo             30 M   Brook Park          MN 4:03:51.0  9:21 
   208  21/25   Bruce C Bostrom          61 M   St Paul             MN 4:05:42.7  9:25 
   209   7/7    Christine C Thone        49 F   Shakopee            MN 4:05:43.2  9:25 
   210  22/25   Tim G Madigan            64 M   Faribault           MN 4:05:43.4  9:25 
   211  13/17   Ivar W Sorensen          67 M   Minneapolis         MN 4:07:52.8  9:30 
   212  12/17   James H Bolitho          70 M   Verona              WI 4:09:10.8  9:33 
   213   1/1    Maud I Sunden Mossberg   66 F   Kopparberg Ljusnar SWE 4:10:09.3  9:36 
   214  30/36   James R Johnson          59 M   Shorewood           MN 4:11:39.4  9:39 
   215  31/36   Mark A Bloomquist        55 M   St Louis Park       MN 4:11:41.8  9:39 
   216  23/25   Tom Jurik                62 M   Ames                IA 4:13:12.3  9:43 
   217  24/25   John M Couch             63 M   Eagan               MN 4:13:13.1  9:43 
   218  14/17   Joe M Gryskiewicz        65 M   Edina               MN 4:13:39.3  9:44 
   219  28/30   Gareth S Hataye          53 M   Austin              MN 4:13:45.3  9:44 
   220  25/25   Wally L Avello           61 M   Duluth              MN 4:18:22.6  9:55 
   221  13/17   Lee G Bohlin             73 M   Minneapolis         MN 4:18:47.9  9:55 
   222  14/17   Richard J Schindler      71 M   Austin              MN 4:19:29.5  9:57 
   223  12/16   Katherine M Walz         50 F   Plymouth            MN 4:21:19.2 10:01 
   224  13/16   Jane M Dennison          51 F   Glencoe             MN 4:24:18.8 10:08 
   225  29/30   Thomas P Wagner          53 M   Champlin            MN 4:25:01.5 10:10 
   226   1/2    Tore Bakk-Hansen         76 M   Crystal Lake        IL 4:25:05.1 10:10 
   227   8/8    Randall G Ochmann Jr     39 M   Brooklyn Park       MN 4:30:41.9 10:23 
   228  15/17   Andrew I Johnsen         66 M   Cedar Lake          IN 4:30:48.3 10:23 
   229  30/30   Gordon W Ommen           54 M   White Bear Lake     MN 4:32:00.1 10:26 
   230   2/3    Maureen L Kinney         63 F   La Crosse           WI 4:36:25.3 10:36 
   231  32/36   Paul B Kilgore           55 M   Duluth              MN 4:40:37.0 10:46 
   232  15/17   Bob G Durband            70 M   Shoreview           MN 4:41:23.5 10:47 
   233   1/1    Karin J Grossman         72 F   Farmington          MN 4:45:48.1 10:58 
   234   6/8    Lois L Bloomberg         58 F   Mendota Hts         MN 4:47:41.9 11:02 
   235  16/17   Tolly O Vollen           71 M   St Cloud            MN 4:47:45.1 11:02 
   236  16/17   David E Haugstad         68 M   Glen Ellyn          IL 4:48:47.3 11:04 
   237  33/36   Glenn A Ljung            55 M   Alvangen Ale       SWE 4:54:04.4 11:17 
   238  17/17   David M Greymont         70 M   Rochester           MN 4:55:02.5 11:19 
   239  21/21   Mark J Meyer             49 M   Western Springs     IL 4:56:54.1 11:23 
   240  34/36   Patrick F Gorham         57 M   Mora                MN 4:57:12.3 11:24 
   241  14/16   Michele R Bjork          52 F   Minneapolis         MN 5:02:07.5 11:35 
   242  15/16   Judith A Mikolai         54 F   New Brighton        MN 5:03:16.1 11:38 
   243  12/12   Ryan J Martens           30 M   Mora                MN 5:04:30.6 11:41 
   244   3/3    Myra L Smisek            64 F   Roseville           MN 5:06:42.1 11:46 
   245   7/8    Sharon M Gohman          55 F   New Brighton        MN 5:11:12.1 11:56 
   246   7/8    Rebecca M Ayala          31 F   St Paul             MN 5:13:41.5 12:02 
   247   8/8    Lindsey K Tuominen       34 F   St Paul             MN 5:13:41.9 12:02 
   248   8/8    Susan France Weber       58 F   Mora                MN 5:16:07.0 12:07 
   249   2/2    Donald K Eddy            75 M   Hastings            MN 5:30:36.0 12:41 
   250  17/17   Gary Sandholm            67 M   Hartford            SD 5:40:10.3 13:03 
   251  16/16   Daree A Selby            51 F   Wyoming             MN 6:07:44.2 14:06 
   252  35/36   Keith R Raivo            59 M   Brook Park          MN 6:24:58.1 14:46 
   253  36/36   James A Van Milligan     57 M   Conifer             CO 7:23:08.7 16:59 
 
 results by Mtec Results