Mora Vasaloppet -
Mora, MN
2/9/2014

race logo










					
                          MORA VASALOPPET 58km FREESTYLE
                                   AWARDS LIST

   2/10/2014 10:35AM
=============================================================================
     TOP 3  OVERALL
=============================================================================

    1 MATT E LIEBSCH           ORONO           MN  30 M   2:21:09 
    2 DYLAN A WATTS            ANCHORAGE       AK  29 M   2:23:50 
    3 CHRIS PAPPATHOPOULOS     SUN PRAIRIE     WI  33 M   2:24:25 
=============================================================================
     TOP 3  OVERALL
=============================================================================

    1 NATALJA NARYSHKINA       VERONA          WI  29 F   2:43:09 
    2 KIM E RUDD               PLYMOUTH        MN  42 F   2:43:26 
    3 LYNNE CECIL              BLOOMINGTON     MN  52 F   2:53:57 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 1   18-24     (3)
================================================================================

    1 ANDREW K BROWN           ST PAUL         MN  24 M   2:29:26.4 
    2 MATT LEE                 BEMIDJI         MN  20 M   2:33:50.5 
    3 PETER OLEJNICZAK         ROSEVILLE       MN  21 M   2:34:56.9 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 1   18-24     (3)
================================================================================

    1 CHRISTINA F LUNDGREN     ST PAUL         MN  20 F   4:26:08.9 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 2   25-29     (3)
================================================================================

    1 DYLAN A WATTS            ANCHORAGE       AK  29 M   2:23:49.2 
    2 MATHEW R HUNTZE          BOULDER         CO  28 M   2:28:29.0 
    3 TYLER C OLSON            MINNEAPOLIS     MN  28 M   2:36:39.6 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 2   25-29     (3)
================================================================================

    1 NATALJA NARYSHKINA       VERONA          WI  29 F   2:43:08.5 
    2 BRIA SCHURKE             MINNEAPOLIS     MN  28 F   3:07:45.2 
    3 ELSPETH K RONNANDER      ST PAUL         MN  28 F   3:09:33.1 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 3   30-34     (3)
================================================================================

    1 MATT E LIEBSCH           ORONO           MN  30 M   2:21:08.9 
    2 CHRIS PAPPATHOPOULOS     SUN PRAIRIE     WI  33 M   2:24:24.5 
    3 CRAIG CARDINAL           NORTHFIELD      MN  31 M   2:33:55.6 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 3   30 34     (3)
================================================================================

    1 MELANIE BOMIER           MAHTOWA         MN  30 F   3:37:06.4 
    2 KARI A GIBBONS           MINNEAPOLIS     MN  34 F   4:40:20.4 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 4   35-39     (3)
================================================================================

    1 ZACHARY P HANDLER        MINNEAPOLIS     MN  35 M   2:29:03.6 
    2 JOEY R KEILLOR           ROCHESTER       MN  39 M   2:36:50.1 
    3 ARTIE R HUBER            OTSEGO          MN  39 M   2:44:56.4 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 4   35-39     (3)
================================================================================

    1 TAZIA M BRUNETTI         MINNEAPOLIS     MN  39 F   3:30:45.1 
    2 ANDREA D POTONDY-SMITH   BROOKLYN PARK   MN  37 F   3:52:30.1 
    3 JENNIFER F GRANT         ST LOUIS PARK   MN  37 F   3:53:55.8 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 5   40-44     (3)
================================================================================

    1 DAVID K NILSSON          MEDICINE LAKE   MN  41 M   2:34:56.1 
    2 CRAIG S RUDD             PLYMOUTH        MN  44 M   2:47:30.7 
    3 OWEN E BAIRD             BRAINERD        MN  41 M   2:47:35.5 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 5   40-44     (3)
================================================================================

    1 KIM E RUDD               PLYMOUTH        MN  42 F   2:43:25.5 
    2 HEATHER A NORTON-BOWER   ST PAUL         MN  41 F   3:05:24.2 
    3 SUSIE NEWMAN             ROGERS          MN  42 F   3:13:54.4 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 6   45-49     (3)
================================================================================

    1 JAY H ADAMS              EDINA           MN  48 M   2:45:45.0 
    2 JOHN W HOPKINS           SAVAGE          MN  47 M   2:51:12.8 
    3 HENRY WALKER             ROCHESTER       MN  47 M   2:52:47.5 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 6   45-49     (3)
================================================================================

    1 KITTY C EARL-TORNIAINEN  ST PAUL         MN  46 F   3:04:47.5 
    2 ANDREA L BREEN           MINNEAPOLIS     MN  47 F   3:13:31.4 
    3 DIANE R BARTELL          ST PAUL         MN  48 F   3:20:08.8 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 7   50-54     (3)
================================================================================

    1 THOMAS V KRENZ           CHISAGO CITY    MN  52 M   2:38:16.9 
    2 DREW HOLBROOK            MINNEAPOLIS     MN  52 M   2:38:34.5 
    3 JONATHAN H SANBORN       ST LOUIS PARK   MN  52 M   2:43:29.5 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 7   50-54     (3)
================================================================================

    1 LYNNE CECIL              BLOOMINGTON     MN  52 F   2:53:56.9 
    2 JAN GUENTHER             MOUND           MN  54 F   2:58:47.8 
    3 ELIZABETH MAIRS          ST PAUL         MN  51 F   3:36:58.8 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 8   55-59     (3)
================================================================================

    1 ALLEN R HANSON           GREENWOOD       MN  57 M   2:43:09.6 
    2 MARK NIENSTAEDT          RHINELANDER     WI  59 M   2:55:03.6 
    3 JONATHAN M SCHUPP        PARK RAPIDS     MN  59 M   2:59:42.9 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 8   55-59     (3)
================================================================================

    1 BETH A HASSLER           ANDOVER         MN  57 F   3:31:02.2 
    2 CAROL MARKHAM-COUSINS    MINNEAPOLIS     MN  58 F   3:35:00.1 
    3 SUSAN N SCHNEEMAN        LAKEVILLE       MN  58 F   4:05:53.6 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 9   60-64     (3)
================================================================================

    1 DAN G BERNTSON           EDINA           MN  61 M   3:00:36.1 
    2 JOHN W BOLLER            BROOKLYN PARK   MN  62 M   3:08:39.1 
    3 GREGORY C PRATT          MINNEAPOLIS     MN  61 M   3:16:54.3 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 9   60-64     (3)
================================================================================

    1 MARVA SAHS               SPOONER         WI  64 F   5:41:41.5 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 10   65-69     (3)
================================================================================

    1 WILLIAM F BARRY          EAU CLAIRE      WI  66 M   3:29:07.4 
    2 JEFF PATTERSON           MINNEAPOLIS     MN  65 M   3:33:42.5 
    3 PAUL E BAUER             HILL CITY       MN  69 M   3:37:56.6 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 10   65-69     (3)
================================================================================

================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 11   70-74     (3)
================================================================================

    1 LEONARD L COEQUYT        HOPKINS         MN  70 M   3:35:21.0 
    2 SCOTT R SMITH            HAYWARD         WI  70 M   3:53:09.2 
    3 DARBY M NELSON           CHAMPLIN        MN  72 M   4:19:00.4 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 11   70-74     (3)
================================================================================

================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 12   75 UP     (3)
================================================================================

    1 STEPHEN R SWANSON        SALT LAKE CITY  UT  75 M   4:43:44.9 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 12   75 UP     (3)
================================================================================