Mora Vasaloppet -
Mora, MN
2/9/2014

race logo










					
                          MORA VASALOPPET 42km CLASSIC
                                   AWARDS LIST

   2/10/2014 10:35AM
=============================================================================
  TOP  3  OVERALL
=============================================================================

    1 DAVID M CHAMBERLAIN      BOULDER         CO  38 M   2:02:42 
    2 RYAN WRIGHT              FOREST LAKE     MN  22 M   2:02:42 
    3 STEVEN F MUEGGENBERG     COON RAPIDS     MN  18 M   2:02:45 
=============================================================================
  TOP  3  OVERALL
=============================================================================

    1 HILARY S PATZER          ST PAUL         MN  34 F   2:24:19 
    2 JOSIE E NILSSON          MEDICINE LAKE   MN  35 F   2:24:21 
    3 KELLY A SKILLICORN       WINONA          MN  50 F   2:24:27 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 1  18-24     (3)
================================================================================

    1 RYAN WRIGHT              FOREST LAKE     MN  22 M   2:02:41.3 
    2 STEVEN F MUEGGENBERG     COON RAPIDS     MN  18 M   2:02:45.0 
    3 PETER Y LARSEN           MORA            MN  23 M   2:08:58.4 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 1  18-24     (3)
================================================================================

    1 ROBIN T WELLING          MINNEAPOLIS     MN  21 F   2:40:52.6 
    2 EMMA J LEE               ST PAUL         MN  22 F   2:52:41.8 
    3 BRIA W KASK              DULUTH          MN  24 F   3:01:35.4 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 2  25-29     (3)
================================================================================

    1 EUGENE V BELETSKIY       MINNEAPOLIS     MN  28 M   2:06:30.1 
    2 MARK A MICHALS           MINNEAPOLIS     MN  29 M   2:12:28.3 
    3 ADAM JOHNSON             ST LOUIS PARK   MN  25 M   2:13:22.5 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 2  25-29     (3)
================================================================================

    1 ALLIE A RYKKEN           MINNEAPOLIS     MN  25 F   2:33:32.4 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 3  30-34     (3)
================================================================================

    1 BJORN H BATDORF          WAUWATOSA       WI  30 M   2:02:54.7 
    2 JACOB L BESTE            MINNEAPOLIS     MN  34 M   2:03:11.4 
    3 BRIAN J MARKES           BLOOMINGTON     MN  33 M   2:14:52.5 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 3  30-34     (3)
================================================================================

    1 HILARY S PATZER          ST PAUL         MN  34 F   2:24:18.5 
    2 KAITLIN E ERPESTAD       DULUTH          MN  30 F   3:02:25.3 
    3 MARY E VANCURA           ST PAUL         MN  34 F   3:04:53.4 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 4  35-39     (3)
================================================================================

    1 DAVID M CHAMBERLAIN      BOULDER         CO  38 M   2:02:41.3 
    2 DEVIN F ARENZ            ST PAUL         MN  36 M   2:08:04.7 
    3 ANTHONY C LUSHANKO       FOREST LAKE     MN  38 M   2:16:25.1 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 4  35-39     (3)
================================================================================

    1 JOSIE E NILSSON          MEDICINE LAKE   MN  35 F   2:24:20.2 
    2 CLAIRE E KIEWEL          ST PAUL         MN  35 F   3:11:56.7 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 5  40-44     (3)
================================================================================

    1 STEVEN SCOLES            WINNIPEG MANIT CAN  42 M   2:11:43.0 
    2 CRAIG M STOLEN           NEW BRIGHTON    MN  44 M   2:13:09.3 
    3 BRAD J SKILLICORN        WINONA          MN  44 M   2:19:02.1 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 5  40-44     (3)
================================================================================

    1 SARA M ZIMMERMANN-WHITE  ROSEVILLE       MN  44 F   2:36:17.1 
    2 ANNE E JAEGER            MINNEAPOLIS     MN  42 F   3:10:06.5 
    3 KELLY J GOTFREDSON       LITTLE FALLS    MN  41 F   3:25:37.5 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 6  45-49     (3)
================================================================================

    1 PIOTR H BEDNARSKI        MINNEAPOLIS     MN  47 M   2:03:00.7 
    2 JEY B CARLSON            NORTH OAKS      MN  47 M   2:21:08.2 
    3 MARK A THONE             SHAKOPEE        MN  49 M   2:24:27.6 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 6  45-49     (3)
================================================================================

    1 LESLIE A HALE            MINNEAPOLIS     MN  49 F   2:31:37.4 
    2 BECKIE A ALEXANDER       MINNEAPOLIS     MN  49 F   2:44:00.0 
    3 SUSAN H FRITZELL         AMES            IA  48 F   3:12:17.2 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 7  50-54     (3)
================================================================================

    1 PHILIP T ROGERS          ESKO            MN  50 M   2:09:36.8 
    2 MONTGOMERY S MOUW        WHITE BEAR LAK  MN  50 M   2:17:55.6 
    3 BART C RICHARDSON        ST PAUL         MN  51 M   2:22:59.3 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 7  50-54     (3)
================================================================================

    1 KELLY A SKILLICORN       WINONA          MN  50 F   2:24:27.0 
    2 CHERYL K DU BOIS         NORTH OAKS      MN  52 F   2:30:29.3 
    3 KERRY J BOGENREIF        LINO LAKES      MN  53 F   2:31:48.4 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 8  55-59     (3)
================================================================================

    1 MIKE R BRUMBAUGH         ROSEVILLE       MN  55 M   2:12:37.0 
    2 BRAD J ERICKSON          PLYMOUTH        MN  59 M   2:20:52.7 
    3 MILES S PRAHL            BLOOMINGTON     MN  56 M   2:28:27.0 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 8  55-59     (3)
================================================================================

    1 KATE B ELLIS             MINNEAPOLIS     MN  57 F   2:33:29.0 
    2 BONNIE FULLER-KASK       DULUTH          MN  57 F   3:12:38.3 
    3 PETRA E WIDEN            LINDESBERG VAS SWE  57 F   3:22:32.8 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 9  60-64     (3)
================================================================================

    1 JAMES C AGRE             PLYMOUTH        MN  63 M   2:19:46.9 
    2 MICHAEL K O'CONNOR       ROCHESTER       MN  61 M   2:21:26.8 
    3 MARTIN C RICHMOND        MINNEAPOLIS     MN  60 M   2:24:32.5 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 9  60-64     (3)
================================================================================

    1 SUSAN FABIUS             THUNDER BAY ON USA  64 F   3:22:29.1 
    2 MAUREEN L KINNEY         LA CROSSE       WI  63 F   4:36:25.3 
    3 MYRA L SMISEK            ROSEVILLE       MN  64 F   5:06:42.1 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 10  65-69     (3)
================================================================================

    1 ROBERT C SKOW            ST CLOUD        MN  65 M   2:32:57.2 
    2 PETER J DORSEN           EDEN PRARIE     MN  69 M   2:51:29.3 
    3 ROGER DE GROOT           CEDAR FALLS     IA  69 M   3:11:02.7 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 10  65-69     (3)
================================================================================

    1 MAUD I SUNDEN MOSSBERG   KOPPARBERG LJU SWE  66 F   4:10:09.3 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 11  70-74     (3)
================================================================================

    1 CHUCK E DUEDE            COTTAGE GROVE   MN  70 M   2:43:49.4 
    2 BOB WOODRUFF             MOUNDS VIEW     MN  70 M   2:49:42.3 
    3 VIC A LA PORT            CLARKSBURG      MA  73 M   3:08:15.3 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 11  70-74     (3)
================================================================================

    1 KARIN J GROSSMAN         FARMINGTON      MN  72 F   4:45:48.1 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 12  75 UP     (3)
================================================================================

    1 TORE BAKK-HANSEN         CRYSTAL LAKE    IL  76 M   4:25:05.1 
    2 DONALD K EDDY            HASTINGS        MN  75 M   5:30:36.0 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 12  75 UP     (3)
================================================================================