Mora Vasaloppet -
Mora, MN
2/9/2014

race logo










					
                          MORA VASALOPPET 35km FREESTYLE
                                   AWARDS LIST

   2/10/2014 10:35AM
=============================================================================
  TOP  3  OVERALL
=============================================================================

    1 NATHAN C PORATH          NORTHFIELD      MN  31 M   1:23:31 
    2 CORY S ELLERTSON         ALBERT LEA      MN  27 M   1:23:36 
    3 ANDERS S BOWMAN          PLYMOUTH        MN  23 M   1:23:39 
=============================================================================
  TOP  3  OVERALL
=============================================================================

    1 ELAINE M NELSON          DULUTH          MN  34 F   1:33:20 
    2 BONNIE W WEISKOPF ALBREC STILLWATER      MN  45 F   1:33:23 
    3 ANNA NELSON              LITTLE CANADA   MN  18 F   1:39:37 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 1   14 UNDER     (3)
================================================================================

    1 JOHN T SCHWINGHAMER      MORA            MN  14 M   1:52:44.9 
    2 MICHAEL T SCHWINGHAMER   MORA            MN  14 M   1:59:35.4 
    3 EVAN STORBAKKEN          BRAINERD        MN  13 M   2:11:28.6 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 1   14 UNDER     (3)
================================================================================

================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 2   15-16     (3)
================================================================================

    1 MATTHEW TRUMPER          STILLWATER      MN  16 M   1:39:58.0 
    2 CALEB M WEINAND          MORA            MN  15 M   1:52:44.8 
    3 GABRIEL B NORD           MORA            MN  15 M   1:59:36.2 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 2   15-16     (3)
================================================================================

    1 ZOE A PRITCHARD          AMES            IA  16 F   2:34:38.9 
    2 MOLLY E ABBOTT LADNER    GOLDEN VALLEY   MN  16 F   2:52:03.4 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 3   17-18     (3)
================================================================================

    1 ZACHARY A SMITH          DULUTH          MN  18 M   1:29:48.2 
    2 KYLE SAGEDAHL            BEMIDJI         MN  18 M   1:29:48.3 
    3 BRENDAN C JOHNSON        MORA            MN  17 M   1:36:43.5 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 3   17-18     (3)
================================================================================

    1 ANNA NELSON              LITTLE CANADA   MN  18 F   1:39:36.1 
    2 ANNA M TRUJILLO          ANCHORAGE       AK  18 F   1:48:10.3 
    3 CLAIRE TRUJILLO          ANCHORAGE       AK  18 F   1:48:10.3 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 4   19-24     (3)
================================================================================

    1 ANDERS S BOWMAN          PLYMOUTH        MN  23 M   1:23:39.0 
    2 JEREMY R HECKER          HAM LAKE        MN  22 M   1:23:48.1 
    3 CALVIN MEHRHOFF          COON RAPIDS     MN  20 M   1:27:31.2 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 4   19-24     (3)
================================================================================

    1 MELISSA M BERMAN         EDEN PRAIRIE    MN  19 F   1:49:16.5 
    2 STEPHANI A SEYMOUR       MINNEAPOLIS     MN  24 F   1:50:17.3 
    3 CHRISTIN STUSCHKA        CHANHASSEN      MN  24 F   2:05:15.3 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 5   25-29     (3)
================================================================================

    1 CORY S ELLERTSON         ALBERT LEA      MN  27 M   1:23:36.0 
    2 DAN DE ROMA              PLYMOUTH        MN  28 M   1:28:34.8 
    3 HANS HARLANE             ST PAUL         MN  25 M   1:29:44.4 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 5   25-29     (3)
================================================================================

    1 LAURA A EDLUND           MINNESOTA CITY  MN  27 F   1:47:03.8 
    2 JENNIFER B HANSEN        ROSEMOUNT       MN  26 F   3:25:36.6 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 6   30-34     (3)
================================================================================

    1 NATHAN C PORATH          NORTHFIELD      MN  31 M   1:23:30.3 
    2 ROBERT B EDMAN           ST PAUL         MN  33 M   1:29:38.1 
    3 PAUL   A OLSON           ANDOVER         MN  33 M   1:32:50.3 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 6   30-34     (3)
================================================================================

    1 ELAINE M NELSON          DULUTH          MN  34 F   1:33:19.8 
    2 MARGIE F NELSON          WOODBURY        MN  34 F   1:43:23.3 
    3 EMILY E FLYNN            EAGLE LAKE      MN  32 F   1:48:19.8 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 7   35-39     (3)
================================================================================

    1 GRANT NELSON             DULUTH          MN  38 M   1:28:44.8 
    2 DENNY GREEN              ELK RIVER       MN  38 M   1:33:16.0 
    3 TIM W BORGEN             MINEEAPOLIS     MN  37 M   1:46:08.2 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 7   35-39     (3)
================================================================================

    1 HEATHER M PITSCHKA       DULUTH          MN  39 F   1:51:46.8 
    2 KARI A HEDIN             DULUTH          MN  35 F   1:56:29.6 
    3 SARAH H JOHNSON          ROCHESTER       MN  39 F   2:35:43.7 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 8   40-44     (3)
================================================================================

    1 TIM DONAHUE              NEW YORK        NY  44 M   1:27:15.6 
    2 LASZLO ALBERTI           PLYMOUTH        MN  42 M   1:29:48.0 
    3 PER M NELSON             WOODBURY        MN  40 M   1:35:26.5 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 8   40-44     (3)
================================================================================

    1 KRISTINE C MAKI          HAYWARD         WI  40 F   1:47:54.6 
    2 JENNIFER B RINGOLD       LAKE ELMO       MN  40 F   2:05:41.6 
    3 SARA E HAUER             MILWAUKEE       WI  43 F   2:14:52.6 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 9   45-49     (3)
================================================================================

    1 MARK AHLERS              ROSEVILLE       MN  47 M   1:36:38.2 
    2 W SCOTT LINDELL          SARTELL         MN  46 M   1:36:42.5 
    3 DAN R ALBRIGHT           ST LOUIS PARK   MN  46 M   1:44:06.0 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 9   45-49     (3)
================================================================================

    1 BONNIE W WEISKOPF ALBREC STILLWATER      MN  45 F   1:33:22.7 
    2 KAREN BEBCHUK            PLYMOUTH        MN  47 F   1:48:10.9 
    3 LAURA BEDNARSKI          MINNEAPOLIS     MN  46 F   1:52:14.7 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 10   50-54     (3)
================================================================================

    1 PAUL R PETERSON          HASTINGS        MN  50 M   1:29:47.7 
    2 DAVID A BRIDGES          SHOREVIEW       MN  54 M   1:29:49.1 
    3 SILVIO MOULSOFF          ST PAUL         MN  50 M   1:29:49.8 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 10   50-54     (3)
================================================================================

    1 MINDY L BENTON           MINNETONKA      MN  50 F   1:43:51.7 
    2 CATHY M WEISS            EAU CLAIRE      WI  53 F   1:56:53.3 
    3 LISA M HOLLENSTEINER     EDINA           MN  54 F   1:59:33.2 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 11   55-59     (3)
================================================================================

    1 DAVID KNOOP              PARK CITY       UT  55 M   1:29:22.7 
    2 JACK E BAKER             GRANITE FALLS   MN  56 M   1:35:10.8 
    3 REID A GILBERTSON        LAKE ELMO       MN  57 M   1:48:20.0 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 11   55-59     (3)
================================================================================

    1 HELEN GUNTHER            EXCELSIOR       MN  56 F   2:11:12.0 
    2 MELINDA D SILBERNICK     MAPLE GROVE     MN  58 F   2:14:52.2 
    3 PAMELA R CUTSHALL        MINNEAPOLIS     MN  59 F   2:15:04.9 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 12   60-64     (3)
================================================================================

    1 DAVID A CHRISTOPHERSON   ST ANTHONY      MN  63 M   1:35:00.2 
    2 JACK W CHEESEBRO         ST LOUIS PARK   MN  62 M   1:47:37.4 
    3 MIKE R LYNER             STILLWATER      MN  60 M   1:47:54.2 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 12   60 64     (3)
================================================================================

    1 MADDIE MC ALISTER        MINNEAPOLIS     MN  61 F   2:01:02.3 
    2 JANE W HARPER            MINNEAPOLIS     MN  61 F   2:14:07.4 
    3 LISA R WHEELER           BLOOMINGTON     MN  62 F   2:17:00.6 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 13   65-69     (3)
================================================================================

    1 TERRY J HOLM             BRAINERD        MN  69 M   1:48:02.5 
    2 THOMAS B ENSIGN          WAUNAKEE        WI  65 M   2:02:16.1 
    3 KAYO H ASLAGSON          STARBUCK        MN  65 M   2:07:14.2 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 14   65-69     (3)
================================================================================

    1 JEAN LAVELLE             GOLDEN VALLEY   MN  67 F   2:36:35.5 
    2 CAROLINE M KOSTROSKI     WHITE BEAR LAK  MN  68 F   2:51:36.6 
    3 NANCY I LYNER            STILLWATER      MN  67 F   3:23:55.2 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 14   70-74     (3)
================================================================================

    1 ODD OSLAND               APPLE VALLEY    MN  72 M   1:57:20.1 
    2 DAVE D HARJU             BAYFIELD        WI  70 M   2:17:20.9 
    3 LES L MARTIN             DULUTH          MN  71 M   2:26:23.4 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 14   70-74     (3)
================================================================================

    1 WANDA M ARENZ            CASS LAKE       MN  74 F   2:57:52.7 
    2 MARCIA C NELSON          DULUTH          MN  71 F   3:40:29.3 
================================================================================
     MALE AGE GROUP  CLASS - 15   75 UP     (3)
================================================================================

    1 MONTE W MILLER           MAPLE GROVE     MN  77 M   2:34:44.1 
    2 ALLAN D DU BOIS          COTTAGE GROVE   MN  80 M   2:50:53.1 
    3 WAYNE F EVERMAN          DECORAH         IA  78 M   3:05:22.8 
================================================================================
     FEMALE AGE GROUP  CLASS - 15   75 UP     (3)
================================================================================