Mora Vasaloppet -
Mora, MN
2/9/2014

race logo










					                                                                       Page 1
-------------------------------------------------------------------------------
                         2014 MORA VASALOPPET 35km
_______________________________________________________________________________
 Place Div/Tot  Name                    Age Sex City               Sta Time      Pace     
 ===== ======== ======================= === === ================== === ========= ===== 
     1   1/22   Nathan C Porath          31 M   Northfield          MN 1:23:30.3  3:51 
     2   1/13   Cory S Ellertson         27 M   Albert Lea          MN 1:23:36.0  3:51 
     3   1/13   Anders S Bowman          23 M   Plymouth            MN 1:23:39.0  3:51 
     4   2/13   Jeremy R Hecker          22 M   Ham Lake            MN 1:23:48.1  3:52 
     5   1/18   Tim Donahue              44 M   New York            NY 1:27:15.6  4:01 
     6   3/13   Calvin Mehrhoff          20 M   Coon Rapids         MN 1:27:31.2  4:02 
     7   2/13   Dan De Roma              28 M   Plymouth            MN 1:28:34.8  4:05 
     8   1/13   Grant Nelson             38 M   Duluth              MN 1:28:44.8  4:05 
     9   1/35   David Knoop              55 M   Park City           UT 1:29:22.7  4:07 
    10   2/22   Robert B Edman           33 M   St Paul             MN 1:29:38.1  4:08 
    11   3/13   Hans Harlane             25 M   St Paul             MN 1:29:44.4  4:08 
    12   1/35   Paul R Peterson          50 M   Hastings            MN 1:29:47.7  4:08 
    13   2/18   Laszlo Alberti           42 M   Plymouth            MN 1:29:48.0  4:08 
    14   1/6    Zachary A Smith          18 M   Duluth              MN 1:29:48.2  4:08 
    15   2/6    Kyle Sagedahl            18 M   Bemidji             MN 1:29:48.3  4:08 
    16   2/35   David A Bridges          54 M   Shoreview           MN 1:29:49.1  4:08 
    17   3/35   Silvio Moulsoff          50 M   St Paul             MN 1:29:49.8  4:08 
    18   3/22   Paul   A Olson           33 M   Andover             MN 1:32:50.3  4:17 
    19   2/13   Denny Green              38 M   Elk River           MN 1:33:16.0  4:18 
    20   1/10   Elaine M Nelson          34 F   Duluth              MN 1:33:19.8  4:18 
    21   1/16   Bonnie W Weiskopf Albre  45 F   Stillwater          MN 1:33:22.7  4:18 
    22   4/22   Alec M Steward           32 M   Roseville           MN 1:33:44.4  4:19 
    23   4/13   Bjorn Adelsman           19 M   New Brighton        MN 1:34:53.7  4:22 
    24   1/31   David A Christopherson   63 M   St Anthony          MN 1:35:00.2  4:23 
    25   2/35   Jack E Baker             56 M   Granite Falls       MN 1:35:10.8  4:23 
    26   3/18   Per M Nelson             40 M   Woodbury            MN 1:35:26.5  4:24 
    27   5/13   Luke P Rustad            22 M   St Paul             MN 1:36:21.8  4:26 
    28   1/23   Mark Ahlers              47 M   Roseville           MN 1:36:38.2  4:27 
    29   2/23   W Scott Lindell          46 M   Sartell             MN 1:36:42.5  4:27 
    30   3/6    Brendan C Johnson        17 M   Mora                MN 1:36:43.5  4:27 
    31   6/13   Andrew M Jones           24 M   Champlin            MN 1:38:18.4  4:32 
    32   7/13   Adam J Nelson            21 M   Coon Rapids         MN 1:38:20.6  4:32 
    33   1/10   Anna Nelson              18 F   Little Canada       MN 1:39:36.1  4:35 
    34   1/10   Matthew Trumper          16 M   Stillwater          MN 1:39:58.0  4:36 
    35   4/18   David T Helm             42 M   Annandale           MN 1:40:44.0  4:38 
    36   4/35   Greg Bernhardt           52 M   Hopkins             MN 1:41:43.4  4:41 
    37   5/22   Clayton J Keim           30 M   St Louis Park       MN 1:42:07.6  4:42 
    38   2/10   Margie F Nelson          34 F   Woodbury            MN 1:43:23.3  4:46 
    39   1/19   Mindy L Benton           50 F   Minnetonka          MN 1:43:51.7  4:47 
    40   3/23   Dan R Albright           46 M   St Louis Park       MN 1:44:06.0  4:48 
    41   5/18   Dave Putnam              40 M   Rice Lake           WI 1:44:26.0  4:49 
    42   5/35   Jeff L Johnson           54 M   White Bear Lake     MN 1:44:41.0  4:49 
    43   4/23   David S Leske            45 M   Golden Valley       MN 1:45:46.4  4:52 
    44   3/13   Tim W Borgen             37 M   Mineeapolis         MN 1:46:08.2  4:53 
    45   8/13   Karl M Schultz           20 M   Fridley             MN 1:46:12.6  4:54 
    46   9/13   Taylor J Schlittler      21 M   Madison             WI 1:46:50.8  4:55 
    47   1/2    Laura A Edlund           27 F   Minnesota City      MN 1:47:03.8  4:56 
    48   6/22   Joel R Paulson           31 M   Maple Grove         MN 1:47:26.7  4:57 
    49   2/31   Jack W Cheesebro         62 M   St Louis Park       MN 1:47:37.4  4:57 
    50   7/22   Blaine B Gudbjartsson    30 M   Lakeville           MN 1:47:40.7  4:58 
    51   3/31   Mike R Lyner             60 M   Stillwater          MN 1:47:54.2  4:58 
    52   1/14   Kristine C Maki          40 F   Hayward             WI 1:47:54.6  4:58 
    53   1/11   Terry J Holm             69 M   Brainerd            MN 1:48:02.5  4:59 
    54   5/23   Steven M Pitschka        47 M   Duluth              MN 1:48:03.1  4:59 
    55   2/10   Anna M Trujillo          18 F   Anchorage           AK 1:48:10.3  4:59 
    56   3/10   Claire Trujillo          18 F   Anchorage           AK 1:48:10.3  4:59 
    57   2/16   Karen Bebchuk            47 F   Plymouth            MN 1:48:10.9  4:59 
    58   3/10   Emily E Flynn            32 F   Eagle Lake          MN 1:48:19.8  4:59 
    59   3/35   Reid A Gilbertson        57 M   Lake Elmo           MN 1:48:20.0  4:59 
    60   4/35   Dan E Lee                57 M   Plymouth            MN 1:48:43.7  5:00 
    61   1/8    Melissa M Berman         19 F   Eden Prairie        MN 1:49:16.5  5:02 
    62   6/23   Steve R Lindell          48 M   Champlin            MN 1:49:29.5  5:03 
    63   4/31   Mike J Flynn             61 M   Elk River           MN 1:49:39.4  5:03 
    64   7/23   Tim J Mc Gann            48 M   Minneapolis         MN 1:49:53.3  5:04 
    65   5/31   Hilary D Petrus          61 M   Thunder Bay        CAN 1:50:14.0  5:05 
    66   2/8    Stephani A Seymour       24 F   Minneapolis         MN 1:50:17.3  5:05 
    67   5/35   Dan L Fark               56 M   St Cloud            MN 1:50:18.3  5:05 
    68   4/10   Paige M Larson           17 F   Mora                MN 1:50:55.2  5:07 
    69   8/23   Allen G Overturf         46 M   Maple Plain         MN 1:51:11.2  5:07 
    70   4/13   Eric Nordland            27 M   Minneapolis         MN 1:51:27.1  5:08 
    71   6/18   Steve J Barone           42 M   Minneapolis         MN 1:51:27.7  5:08 
    72   6/31   Andrew Wood              60 M   Rochester           MN 1:51:30.6  5:08 
    73   6/35   John W Marshall          54 M   Minneapolis         MN 1:51:35.0  5:08 
    74   6/35   Jon D Shorter            56 M   Bemidji             MN 1:51:44.0  5:09 
    75   1/12   Heather M Pitschka       39 F   Duluth              MN 1:51:46.8  5:09 
    76   9/23   Jeff D Hovinga           48 M   Forest City         IA 1:51:52.9  5:09 
    77  10/13   Trevor R Cotter          22 M   Minneapolis         MN 1:52:00.1  5:09 
    78   3/16   Laura Bednarski          46 F   Minneapolis         MN 1:52:14.7  5:10 
    79   4/13   Nicholas W Stephens      36 M   St Paul             MN 1:52:27.3  5:11 
    80   7/35   Gerald Kollodge          52 M   Minneapolis         MN 1:52:37.8  5:11 
    81   8/35   Keith W Gilbert          50 M   Arden Hills         MN 1:52:39.0  5:11 
    82   4/6    Barry K Schultz          18 M   Mora                MN 1:52:39.6  5:11 
    83   2/10   Caleb M Weinand          15 M   Mora                MN 1:52:44.8  5:12 
    84   1/5    John T Schwinghamer      14 M   Mora                MN 1:52:44.9  5:12 
    85   7/31   Michael J Bono           61 M   Minneapolis         MN 1:53:03.0  5:12 
    86   8/31   John L Lund              61 M   Stillwater          MN 1:54:15.7  5:16 
    87  10/23   Jon S Discus             47 M   Minneapolis         MN 1:54:22.9  5:16 
    88   9/31   Joseph E Stuber          61 M   Lakeville           MN 1:54:32.3  5:16 
    89   7/35   John J Miller            57 M   Lake Elmo           MN 1:54:47.4  5:17 
    90   8/22   Bjorn H Hagstrom         32 M   St Paul             MN 1:55:32.4  5:19 
    91   4/10   Anna Hagstrom            31 F   St Paul             MN 1:55:32.4  5:19 
    92   9/22   Justin D Eberhardt       31 M   Ashby               MN 1:56:27.9  5:22 
    93   9/35   Barton C Winter          51 M   Birchwood           MN 1:56:28.8  5:22 
    94   2/12   Kari A Hedin             35 F   Duluth              MN 1:56:29.6  5:22 
    95  11/23   Brent A Matzke           46 M   Bemidji             MN 1:56:31.4  5:22 
    96   7/18   David E Meyer            44 M   Waterloo            IA 1:56:34.9  5:22 
    97  10/35   Jonathan O Scott         52 M   Minneapolis         MN 1:56:51.6  5:23 
    98   2/19   Cathy M Weiss            53 F   Eau Claire          WI 1:56:53.3  5:23 
    99  12/23   Bruce L Chamberlain      49 M   Minneapolis         MN 1:57:00.0  5:23 
   100  13/23   Mark D Gehlsen           48 M   Minneapolis         MN 1:57:08.5  5:24 
   101   1/6    Odd Osland               72 M   Apple Valley        MN 1:57:20.1  5:24 
   102  14/23   Eric J Nystrom           47 M   Minneapolis         MN 1:57:31.9  5:25 
   103   5/13   Eric D Olson             29 M   Mora                MN 1:57:37.2  5:25 
   104  11/13   Benjamin Bachmeier       22 M   Minneapolis         MN 1:57:37.7  5:25 
   105   8/35   Daniel Raether           57 M   St Louis Park       MN 1:58:06.1  5:26 
   106   5/10   Sarah R Crider           17 F   Mora                MN 1:58:30.9  5:27 
   107  15/23   Wayne R Bishop           47 M   St Louis Park       MN 1:58:52.1  5:28 
   108   9/35   Brian S Milavitz         57 M   Minneapolis         MN 1:58:53.0  5:28 
   109   5/6    Shawn D Strom            17 M   Mora                MN 1:59:07.7  5:29 
   110  10/35   Leonard D Klun           59 M   Maple Plain         MN 1:59:11.6  5:29 
   111  11/35   Jim G Hagstrom           59 M   Afton               MN 1:59:17.8  5:30 
   112  12/35   Kent M York              59 M   St Paul             MN 1:59:24.9  5:30 
   113   8/18   Tats Tanaka              42 M   St Paul             MN 1:59:28.7  5:30 
   114   3/19   Lisa M Hollensteiner     54 F   Edina               MN 1:59:33.2  5:30 
   115   2/5    Michael T Schwinghamer   14 M   Mora                MN 1:59:35.4  5:30 
   116   3/10   Gabriel B Nord           15 M   Mora                MN 1:59:36.2  5:30 
   117  11/35   David J Larson           52 M   Cambridge           MN 1:59:47.5  5:31 
   118   9/18   Bill H Moser             44 M   Edina               MN 1:59:49.1  5:31 
   119  13/35   Gene R Shaw              57 M   Marshfield          WI 1:59:50.1  5:31 
   120   6/13   Samuel Bjork             25 M   Washington          DC 1:59:53.2  5:31 
   121   5/10   Amy Rau                  32 F   Brooklyn Park       MN 1:59:57.7  5:31 
   122   6/10   Annika M Olson           18 F   Bloomington         MN 2:00:26.8  5:33 
   123   7/13   John F Ahlness           25 M   Mora                MN 2:00:31.3  5:33 
   124  14/35   James J Luby             56 M   St Paul             MN 2:00:55.6  5:34 
   125  15/35   Mick R Mc Cann           55 M   Andover             MN 2:01:00.2  5:34 
   126   1/8    Maddie Mc Alister        61 F   Minneapolis         MN 2:01:02.3  5:34 
   127  10/31   Rick E Wheeler           62 M   Bloomington         MN 2:01:17.1  5:35 
   128  12/35   Bryan K Lueth            52 M   North Branch        MN 2:01:18.5  5:35 
   129   8/13   Thomas E Lake            25 M   Bloomington         MN 2:01:33.7  5:36 
   130  11/31   Mike Brown               62 M   Mora                MN 2:01:36.0  5:36 
   131  10/22   Pierre Tournier          31 M   Golden Valley       MN 2:01:47.5  5:36 
   132   7/10   Stephanie M Hart         18 F   Grand Rapids        MN 2:01:51.9  5:37 
   133   5/13   David M La Chapelle      38 M   St Paul             MN 2:02:03.0  5:37 
   134   2/11   Thomas B Ensign          65 M   Waunakee            WI 2:02:16.1  5:38 
   135  13/35   Joel P Swanson           53 M   Minneapolis         MN 2:02:33.0  5:39 
   136   4/16   Barbara J Schlittler     49 F   Waunakee            WI 2:04:15.9  5:43 
   137  12/31   Douglas L Schumacher     64 M   Roseville           MN 2:04:29.5  5:44 
   138   6/13   Matthew J Mouser         36 M   Fergus Falls        MN 2:05:05.7  5:46 
   139   3/8    Christin Stuschka        24 F   Chanhassen          MN 2:05:15.3  5:46 
   140   4/19   Suzann Mouw              50 F   White Bear Lake     MN 2:05:19.1  5:46 
   141   2/14   Jennifer B Ringold       40 F   Lake Elmo           MN 2:05:41.6  5:47 
   142  11/22   Ryan H Schacht           34 M   St Paul             MN 2:06:04.1  5:48 
   143   5/19   Jacki R Devine           52 F   Little Falls        MN 2:06:39.1  5:50 
   144  13/31   Richard G Anderson       61 M   Plymouth            MN 2:06:46.1  5:50 
   145  10/18   Chris Lauer              42 M   Stillwater          MN 2:06:55.5  5:51 
   146  11/18   Ethan C MacKey           41 M   Maple Grove         MN 2:06:56.9  5:51 
   147   8/10   Ashlee L Forslund        17 F   Mora                MN 2:06:58.4  5:51 
   148  14/35   Kevin M Schilttler       51 M   Waunakee            WI 2:07:04.7  5:51 
   149   3/11   Kayo H Aslagson          65 M   Starbuck            MN 2:07:14.2  5:52 
   150  15/35   Kai C Bjerkness          52 M   Eden Prairie        MN 2:07:15.6  5:52 
   151  14/31   Steven C Mc Loon         60 M   Roseville           MN 2:07:16.8  5:52 
   152  16/35   David E Gorman           58 M   Minneapolis         MN 2:07:28.4  5:52 
   153   4/8    Laura T Cummings         19 F   Chanhassen          MN 2:07:39.9  5:53 
   154  16/23   John D Szafraniec        47 M   Bloomington         MN 2:07:47.1  5:53 
   155  16/35   Jim De Roma              54 M   Maple Grove         MN 2:07:52.5  5:53 
   156   4/10   Benjamin   P Hendrickso  16 M   Mora                MN 2:08:15.6  5:54 
   157   6/19   Mary Ellen Hausladen     51 F   St Louis Park       MN 2:08:32.5  5:55 
   158  17/35   Mark D Waldoch           55 M   White Bear Lake     MN 2:08:32.6  5:55 
   159  12/13   Joe J Menigo             23 M   Minneapolis         MN 2:08:34.1  5:55 
   160  15/31   Randy D Lueth            61 M   Marshfield          WI 2:08:40.9  5:56 
   161   7/19   Donna   M Smith          52 F   Mora                MN 2:09:00.6  5:56 
   162   7/13   Ross E Diller            35 M   Oakdale             MN 2:09:07.9  5:57 
   163  17/35   Craig E Gustafson        52 M   Bloomington         MN 2:09:21.3  5:57 
   164  18/35   Charles H Maternus       57 M   Waite Park          MN 2:09:40.9  5:58 
   165  19/35   Randy R Hochstein        59 M   Plymouth            MN 2:09:57.1  5:59 
   166   1/10   Helen Gunther            56 F   Excelsior           MN 2:11:12.0  6:02 
   167   8/19   Teresa M Olson           50 F   Eau Claire          WI 2:11:19.6  6:03 
   168   3/5    Evan Storbakken          13 M   Brainerd            MN 2:11:28.6  6:03 
   169  12/18   Eric R Storbakken        42 M   Brainerd            MN 2:11:28.6  6:03 
   170   8/13   David D Randall          36 M   North Branch        MN 2:11:33.0  6:03 
   171  17/23   Clifton P Swenson        49 M   Plymouth            MN 2:11:42.2  6:04 
   172  18/35   Michael H Craemer        50 M   Minnetonka          MN 2:12:24.3  6:06 
   173  16/31   Steve R Pearson          61 M   Danbury             WI 2:12:34.4  6:06 
   174  12/22   Wade T Johnson           33 M   St Paul             MN 2:12:49.2  6:07 
   175   4/11   John L Schmidt           67 M   Minneapolis         MN 2:13:27.0  6:09 
   176  13/18   Brian D Niskanen         41 M   Mora                MN 2:13:47.3  6:10 
   177   2/8    Jane W Harper            61 F   Minneapolis         MN 2:14:07.4  6:11 
   178   2/10   Melinda D Silbernick     58 F   Maple Grove         MN 2:14:52.2  6:13 
   179   3/14   Sara E Hauer             43 F   Milwaukee           WI 2:14:52.6  6:13 
   180   3/10   Pamela R Cutshall        59 F   Minneapolis         MN 2:15:04.9  6:13 
   181  13/22   Lucas W Olen             34 M   Mora                MN 2:15:31.0  6:14 
   182   5/16   Lynn M Stottler          47 F   Sturgeon Lake       MN 2:15:46.7  6:15 
   183  14/18   Nicholas E Schneider     44 M   Hudson              WI 2:16:15.8  6:16 
   184  20/35   Jeff S Menigo            59 M   Pine City           MN 2:16:18.1  6:17 
   185   3/8    Lisa R Wheeler           62 F   Bloomington         MN 2:17:00.6  6:18 
   186  19/35   Jim Olive                52 M   St Paul             MN 2:17:02.5  6:19 
   187  14/22   Joel J Fredricks         34 M   Bloomington         MN 2:17:14.8  6:19 
   188   2/6    Dave D Harju             70 M   Bayfield            WI 2:17:20.9  6:19 
   189  20/35   Wolfgang Sinn            51 M   Minot               ND 2:17:31.2  6:20 
   190   5/10   Ryland P Gagnon          16 M   Mora                MN 2:17:34.4  6:20 
   191   9/19   Gina P Oesterreich       51 F   Stillwater          MN 2:17:48.0  6:21 
   192  10/19   Martha J Wavrin          54 F   Henderson           MN 2:17:52.5  6:21 
   193  21/35   Jay T Lyons              50 M   Minneapolis         MN 2:18:30.6  6:23 
   194   4/8    Charlene M Barron        64 F   Wayzata             MN 2:18:38.2  6:23 
   195  15/22   David J Blomdahl         30 M   Braham              MN 2:19:04.7  6:24 
   196  18/23   Joel M Hippen            48 M   Brook Park          MN 2:19:14.4  6:25 
   197  21/35   Kevin Dauwalter          58 M   Chanhassen          MN 2:19:20.5  6:25 
   198  13/13   Ryan Larson              20 M   Austin              MN 2:19:26.2  6:25 
   199  22/35   Kurt M Ware              53 M   Vadnais Hts         MN 2:20:00.2  6:27 
   200  22/35   Cal Hardie               56 M   Edina               MN 2:20:27.8  6:28 
   201  17/31   David L Ching            63 M   Plymouth            MN 2:20:44.4  6:29 
   202   9/13   Bill R Menigo            26 M   Pine City           MN 2:21:30.4  6:31 
   203   4/14   Elisabeth V Hoff         42 F   Minneapolis         MN 2:22:10.8  6:33 
   204  18/31   James A Sloan            62 M   Pine City           MN 2:22:28.7  6:34 
   205   6/16   Amy J Lundell            45 F   St Paul             MN 2:22:34.1  6:34 
   206  15/18   Scott D Greymont         42 M   Bloomington         MN 2:22:52.6  6:35 
   207  19/31   David T Scott            64 M   St Paul             MN 2:22:55.2  6:35 
   208  20/31   Tom Amundson             63 M   Minneapolis         MN 2:22:56.9  6:35 
   209  19/23   Mitch B Olson            49 M   Bloomington         MN 2:23:36.0  6:37 
   210  16/22   Aidan T Demarais         31 M   Janesville          MN 2:24:09.2  6:38 
   211   6/10   Jared D Greenberg        15 M   Mora                MN 2:25:16.5  6:41 
   212   7/10   Matt Ergen               15 M   Mora                MN 2:25:17.4  6:41 
   213   9/13   Travis R Bather          37 M   Minneapolis         MN 2:25:19.7  6:41 
   214   5/8    Chris W Bennett-Gagner   61 F   Coon Rapids         MN 2:25:21.0  6:41 
   215  23/35   Michael P Manning        58 M   Chanhassen          MN 2:25:21.5  6:42 
   216   5/8    Kellin C Swanson         19 F   Minneapolis         MN 2:26:07.4  6:44 
   217   5/11   Dennis G Bealka          69 M   Inver Grove Hts     MN 2:26:07.5  6:44 
   218   3/6    Les L Martin             71 M   Duluth              MN 2:26:23.4  6:44 
   219  24/35   John F Gibbs             56 M   Bloomington         MN 2:26:28.2  6:45 
   220  23/35   Nick J Gervino           52 M   St Paul             MN 2:26:56.8  6:46 
   221   6/11   Douglas G Isackson       69 M   Stillwater          MN 2:27:02.5  6:46 
   222  11/19   Melanie Hjelm            52 F   North Oaks          MN 2:27:02.5  6:46 
   223  25/35   Brad E Mlynar            56 M   Eden Prairie        MN 2:27:20.5  6:47 
   224   7/11   Gary P Keifenheim        65 M   Elk River           MN 2:27:30.3  6:47 
   225  24/35   Douglas J Pryce          52 M   Minneapolis         MN 2:27:35.0  6:48 
   226   6/8    Lydia L Anikin           22 F   Duluth              MN 2:27:56.7  6:49 
   227   7/16   Christine K Kane         47 F   Minneapolis         MN 2:27:57.6  6:49 
   228   5/14   Carrie L Gibbs           41 F   Cambridge           MN 2:28:10.2  6:49 
   229   4/10   Jan O Hardel             56 F   Shoreview           MN 2:28:42.1  6:51 
   230  16/18   Brent A Hippen           42 M   Mora                MN 2:28:43.3  6:51 
   231  20/23   John P Hart              47 M   Grand Rapids        MN 2:28:44.6  6:51 
   232  12/19   Judy L Bendickson        50 F   Stanchfield         MN 2:28:51.4  6:51 
   233   5/10   Jill M Cooper            56 F   Minneapolis         MN 2:28:52.1  6:51 
   234   6/10   Aleathea R Anderson      31 F   Milaca              MN 2:29:13.8  6:52 
   235   8/16   Julie A Diedrich         47 F   Bloomington         MN 2:29:18.5  6:52 
   236   7/10   Jessica M Olen           33 F   Mora                MN 2:29:25.7  6:53 
   237  25/35   Rick Hjelm               53 M   North Oaks          MN 2:29:58.2  6:54 
   238  26/35   Raymond L Brasch         50 M   East Bethel         MN 2:29:58.6  6:54 
   239   4/6    Doug J Berg              70 M   Excelsior           MN 2:30:09.4  6:55 
   240  26/35   Kirk M Hyatt             58 M   Golden Valley       MN 2:30:10.2  6:55 
   241  27/35   George C Odio            58 M   Alexandria          MN 2:30:16.9  6:55 
   242   8/10   Angie Johnson            31 F   Alexandria          MN 2:30:17.5  6:55 
   243  10/13   Tyler S Danielson        28 M   Minneapolis         MN 2:30:29.2  6:56 
   244  21/31   Jon E Dennis             62 M   St Cloud            MN 2:30:33.5  6:56 
   245   8/11   Ralph A Bache            67 M   Stillwater          MN 2:31:59.8  7:00 
   246  22/31   Tom C Holton             60 M   Coon Rapids         MN 2:32:12.7  7:00 
   247  17/22   Steve L Kavan            32 M   North Oaks          MN 2:33:44.9  7:05 
   248   9/16   Sheryl Juenemann         47 F   Bloomington         MN 2:33:56.5  7:05 
   249   8/10   Calvin S Cheney          16 M   Mora                MN 2:34:31.4  7:07 
   250   1/2    Zoe A Pritchard          16 F   Ames                IA 2:34:38.9  7:07 
   251   1/6    Monte W Miller           77 M   Maple Grove         MN 2:34:44.1  7:07 
   252  13/19   Theresa K Gibbs          54 F   Bloomington         MN 2:35:26.9  7:09 
   253   3/12   Sarah H Johnson          39 F   Rochester           MN 2:35:43.7  7:10 
   254   1/3    Jean Lavelle             67 F   Golden Valley       MN 2:36:35.5  7:13 
   255   5/6    Roger W Knudson          70 M   Finlayson           MN 2:36:42.4  7:13 
   256   9/11   John T Lavelle           67 M   Golden Valley       MN 2:36:46.4  7:13 
   257  23/31   Lorne L Reimer           63 M   Cavalier            ND 2:37:06.3  7:14 
   258  27/35   Dan M Pagels             53 M   Hudson              WI 2:37:22.1  7:15 
   259  28/35   Dennis B Olmstead        58 M   Eden Prairie        MN 2:37:50.1  7:16 
   260   6/8    Judy A Roe               60 F   St Paul             MN 2:38:32.4  7:18 
   261  14/19   Cheryl A Corbeille       50 F   Black Creek         WI 2:39:01.7  7:19 
   262  24/31   Nicholas H Rhodehamel    63 M   Madison             WI 2:39:30.5  7:21 
   263  11/13   Robert A Williams        26 M   Minneapolis         MN 2:40:18.7  7:23 
   264  15/19   Anne N Manns             51 F   Maplewood           MN 2:40:54.5  7:24 
   265   6/14   Mary L Johnson           44 F   Mora                MN 2:41:03.4  7:25 
   266  12/13   Erik L Romsaas           29 M   Minneapolis         MN 2:41:12.2  7:25 
   267  21/23   Peter B De Sibour        47 M   Minneapolis         MN 2:41:28.3  7:26 
   268  25/31   David D Thorp            60 M   Chanhassen          MN 2:41:58.7  7:27 
   269  22/23   Michael Wittmer          47 M   Minneapolis         MN 2:43:44.9  7:32 
   270  23/23   Joe D De Rock            47 M   Minneapolis         MN 2:44:00.3  7:33 
   271   9/10   Rachel S Strom           18 F   Richfield           MN 2:44:03.7  7:33 
   272  10/16   Lori A Nesvold           45 F   Minneapolis         MN 2:44:30.2  7:34 
   273  28/35   Jim E Anderson           50 M   Suffolk             VA 2:44:37.3  7:35 
   274   9/10   Austin Hauck             16 M   Mora                MN 2:45:23.8  7:37 
   275   4/12   Jen Peterson             36 F   Mora                MN 2:47:09.4  7:42 
   276  11/16   Karin Roof               46 F   St Paul             MN 2:47:33.5  7:43 
   277   5/12   Malwina Caban            38 F   Minneapolis         MN 2:48:35.4  7:46 
   278  29/35   Victor Lund              57 M   Golden Valley       MN 2:50:06.0  7:50 
   279   2/6    Allan D Du Bois          80 M   Cottage Grove       MN 2:50:53.1  7:52 
   280   2/3    Caroline M Kostroski     68 F   White Bear Lake     MN 2:51:36.6  7:54 
   281   2/2    Molly E Abbott Ladner    16 F   Golden Valley       MN 2:52:03.4  7:55 
   282  10/10   Alyssa J Thumb           17 F   St Cloud            MN 2:52:32.3  7:57 
   283  30/35   John M Sickler           55 M   Pine City           MN 2:53:59.7  8:01 
   284   6/10   Marie J Torkelson        58 F   Zumbrota            MN 2:54:30.6  8:02 
   285  17/18   Jason C Brent            44 M   Helena              MT 2:54:47.4  8:03 
   286  10/13   Jake R Ellingson         37 M   Mora                MN 2:54:50.5  8:03 
   287  29/35   Kristian E Bjerkness     52 M   Circle Pines        MN 2:54:51.4  8:03 
   288  31/35   Joe G Mc Gough           58 M   Cannon Falls        MN 2:56:44.1  8:08 
   289   7/8    Kathryn G Ryan           60 F   Minneapolis         MN 2:57:37.1  8:11 
   290   1/2    Wanda M Arenz            74 F   Cass Lake           MN 2:57:52.7  8:11 
   291  18/22   Paul R Stenberg          31 M   Mora                MN 2:58:16.2  8:12 
   292   7/10   Bonnie S Menigo          57 F   Pine City           MN 2:58:26.7  8:13 
   293   6/6    Nick R Langenfeld        18 M   Princeton           MN 2:59:24.2  8:15 
   294   4/5    Jackson W Lennox         14 M   Mora                MN 3:01:39.9  8:22 
   295  26/31   Norman K Larson          61 M   Coon Rapids         MN 3:02:12.9  8:23 
   296   3/6    Wayne F Everman          78 M   Decorah             IA 3:05:22.8  8:32 
   297  32/35   Daryl K Peterson         57 M   Robbinsdale         MN 3:06:16.1  8:34 
   298  16/19   Anne M Sagstetter        51 F   Prescott            WI 3:07:19.1  8:37 
   299   4/6    Ken W Nelson             75 M   Duluth              MN 3:08:14.3  8:40 
   300   8/8    Elizabeth C Gregory      63 F   Portage             WI 3:09:02.9  8:42 
   301  27/31   Stephan P Carlson        62 M   Roseville           MN 3:10:27.5  8:46 
   302  30/35   Terry V Kochaver         52 M   St Louis Park       MN 3:14:17.6  8:57 
   303  28/31   Marvin R Johnson         60 M   Golden Valley       MN 3:17:08.2  9:04 
   304  31/35   Bob C Kilgore            52 M   Lino Lakes          MN 3:18:59.9  9:09 
   305   9/10   Amanda Stenberg          31 F   Mora                MN 3:19:59.1  9:12 
   306  10/10   Zach C Manley            16 M   Brook Park          MN 3:23:07.3  9:21 
   307   3/3    Nancy I Lyner            67 F   Stillwater          MN 3:23:55.2  9:23 
   308   7/8    Jean T Danzl             22 F   St Augusta          MN 3:25:07.4  9:26 
   309  11/13   Scott J Olmsted          39 M   Minneapolis         MN 3:25:08.9  9:26 
   310   2/2    Jennifer B Hansen        26 F   Rosemount           MN 3:25:36.6  9:28 
   311   8/10   Meg D Carlson            59 F   Roseville           MN 3:26:26.8  9:30 
   312   6/12   Georgette R Danczyk      36 F   St Paul             MN 3:29:14.3  9:38 
   313  17/19   Katharine H Iverson      53 F   Staples             MN 3:30:54.0  9:42 
   314   5/6    Wally G Hed              80 M   Cambridge           MN 3:30:54.4  9:42 
   315   7/12   Kristy J Johnson         36 F   Mora                MN 3:32:10.2  9:46 
   316  10/11   Mark E Stange            67 M   Shoreview           MN 3:32:30.3  9:47 
   317  29/31   Larry D Beckel           62 M   Fridley             MN 3:33:50.0  9:50 
   318  33/35   Bruce Busta              56 M   St Cloud            MN 3:36:02.2  9:57 
   319  11/11   Norm W Scott             69 M   Bloomington         MN 3:36:28.9  9:58 
   320   7/14   Roxy A Lukenbill         41 F   Ogilvie             MN 3:36:29.9  9:58 
   321  12/16   Mary P Sagstetter        49 F   North Branch        MN 3:38:28.6 10:03 
   322   6/6    Jack H Westerlund        77 M   Sandstone           MN 3:39:45.9 10:07 
   323   2/2    Marcia C Nelson          71 F   Duluth              MN 3:40:29.3 10:09 
   324  30/31   George Wallin            60 M   Big Lake            MN 3:41:16.7 10:11 
   325   8/12   Allison Barmann          38 F   Edina               MN 3:43:03.4 10:16 
   326   9/12   Amber L Christenson      36 F   Rosemount           MN 3:43:03.6 10:16 
   327  31/31   Ronald L Christenson     63 M   Waconia             MN 3:43:03.7 10:16 
   328  13/16   Wendy K Caswell          45 F   Mora                MN 3:43:27.1 10:17 
   329  32/35   Scott D Miller           50 M   Hinckley            MN 3:43:53.2 10:18 
   330  18/19   Theresa A Miller         50 F   Hinckley            MN 3:43:54.0 10:18 
   331  33/35   Stephen J Russell        54 M   Rochester           MN 3:43:56.0 10:18 
   332  19/22   Stefan Johansson         32 M   St Paul             MN 3:46:39.1 10:26 
   333  34/35   Brian K Allen            56 M   La Crescent         MN 3:51:14.9 10:38 
   334  34/35   G Paul Beaumster         50 M   Northfield          MN 3:52:55.2 10:43 
   335  10/12   Denise M Hlavka Adams    36 F   Chaska              MN 3:54:31.1 10:47 
   336   8/14   Becky L Nosbush          40 F   Mora                MN 3:58:23.6 10:58 
   337   9/10   Cynthia A Swanson        56 F   Mora                MN 4:01:19.9 11:06 
   338   9/14   Laura K Strand           41 F   Mora                MN 4:08:18.0 11:26 
   339  35/35   Jim L Morrison           58 M   Mora                MN 4:10:58.5 11:33 
   340  14/16   Angie M Johnson          45 F   Mora                MN 4:11:12.0 11:34 
   341  11/12   Janelle G Kunkel         39 F   Mora                MN 4:11:43.4 11:35 
   342  12/13   Matthew T Felger         39 M   Mora                MN 4:13:44.3 11:41 
   343  10/10   Jean M Brandes           59 F   Fridley             MN 4:16:11.2 11:47 
   344  35/35   Fran Windschitl          53 M   Northfield          MN 4:16:59.7 11:50 
   345  20/22   Matthew J Hamiel         34 M   Mora                MN 4:17:09.4 11:50 
   346  21/22   Jonathan Focke           33 M   Minneapolis         MN 4:17:09.4 11:50 
   347  19/19   Pamela M Peterson        53 F   St Charles          MN 4:19:01.1 11:55 
   348  12/12   Ailie J Kubow            37 F   Blaine              MN 4:19:50.3 11:57 
   349  10/10   Mariah L Riedl           30 F   Mora                MN 4:22:10.3 12:04 
   350  10/14   Jennifer L Folkema       41 F   Mora                MN 4:23:14.7 12:07 
   351  18/18   Marty L Langenfeld       43 M   Princeton           MN 4:24:37.6 12:11 
   352  11/14   Debra Ann R Yliniemi     42 F   Little Falls        MN 4:24:54.1 12:11 
   353  12/14   Wendy C Hakes-Anderson   42 F   Milaca              MN 4:24:54.9 12:11 
   354   8/8    Emilie R Mann            20 F   Mora                MN 4:29:15.5 12:23 
   355  13/13   Shaun R Riedl            29 M   Mora                MN 4:35:34.6 12:41 
   356   6/6    Lee A Dybvig             74 M   Sandstone           MN 4:42:03.0 12:59 
   357  15/16   Kary S Langenfeld        45 F   Princeton           MN 4:49:48.9 13:20 
   358  13/14   Janet L Wilkinson        41 F   Mora                MN 5:03:54.6 13:59 
   359   5/5    Henrik V Hanson          11 M   Moose Lake          MN 5:04:25.2 14:00 
   360  13/13   Ross K Menk              37 M   Minneapolis         MN 5:04:26.4 14:00 
   361  22/22   Karl R Menk              32 M   Minneapolis         MN 5:04:26.7 14:00 
   362  14/14   Anna M Black-Asmus       42 F   Mora                MN 5:14:12.4 14:27 
   363  16/16   Peggy J Erickson         49 F   Mora                MN 5:14:12.6 14:27 
 
 results by Mtec Results