City of Lakes Loppet Festival -
Minneapolis, MN
2/2/2014

race logo










					
                  Preliminary Challenge Results - Women 

                           42 Classic - 42 Skate

  Place No.   Name                    Age Sex City             St Classic    Skate      Total            
  ===== ===== ======================= === === ================ == =========  =========  ============= 
      1   137 Natalja Naryshkina       29 F   Verona           WI 2:34:04.8  2:23:14.0      4:57:18.8 
      2    20 Alison Crocker           29 F   Ottawa Hills     OH 2:34:39.6  2:24:21.7      4:59:01.3 
      3   141 Jan Guenther             54 F   Long Lake        MN 2:48:15.7  2:23:59.5      5:12:15.2 
      4    41 Kim Rudd                 42 F   Plymouth         MN 2:48:03.4  2:27:07.3      5:15:10.7 
      5    16 Bonnie Weiskopf Albrech  45 F   Stillwater       MN 2:43:22.5  2:32:23.7      5:15:46.2 
      6   124 Christi Nowak            25 F   St Paul          MN 2:55:12.6  2:26:29.2      5:21:41.8 
      7   127 Jenny Beckman            24 F   Minneapolis      MN 2:50:11.2  2:40:32.2      5:30:43.4 
      8     5 Leslie Hale              49 F   Minneapolis      MN 2:52:07.7  2:44:49.7      5:36:57.4 
      9  1007 Elspeth Ronnander        28 F   St Paul          MN 2:56:20.1  2:45:31.6      5:41:51.7 
     10  5059 Margaret Litchy          27 F   Maple Grove      MN 2:59:33.2  2:45:09.2      5:44:42.4 
     11  1040 Kim Eppen                46 F   Iowa City        IA 2:56:33.7  2:50:32.8      5:47:06.5 
     12  1043 Michele Oja              49 F   River Falls      WI 3:00:31.5  2:48:25.9      5:48:57.4 
     13  2156 Molly Watkins            23 F   Rochester        MN 3:01:07.6  2:56:46.4      5:57:54.0 
     14    51 Karen Bebchuk            47 F   Plymouth         MN 3:10:00.0  3:02:47.0      6:12:47.0 
     15   120 Hillary Boyce            23 F   Minneapolis      MN 3:21:28.1  2:53:21.6      6:14:49.7 
     16  3008 Caitlin McGoldrick       19 F   Deephaven        MN 3:17:30.1  3:01:29.5      6:18:59.6 
     17  5008 Kelly Donahue            23 F   Minneapolis      MN 3:14:44.8  3:04:39.0      6:19:23.8 
     18    29 Mindy Benton             50 F   Minnetonka       MN 3:18:02.7  3:04:43.2      6:22:45.9 
     19  1030 Mary McKelvey            45 F   Minneapolis      MN 3:16:34.3  3:06:26.9      6:23:01.2 
     20  3070 Beth Hassler             57 F   Andover          MN 3:19:31.8  3:12:20.1      6:31:51.9 
     21    18 Nicole Lepinski          26 F   Bloomington      MN 3:27:15.9  3:05:49.5      6:33:05.4 
     22  2015 Alisa Reckinger          28 F   Minneapolis      MN 3:34:45.1  3:07:46.3      6:42:31.4 
     23  1026 Emily Johnson            36 F   St Paul          MN 3:34:41.0  3:25:18.5      6:59:59.5 
     24  5002 Katherine Ellis          58 F   Minneapolis      MN 3:13:57.7  3:46:02.9      7:00:00.6 
     25  3006 Julie Virkus             61 F   St Louis Park    MN 3:33:31.0  3:27:12.8      7:00:43.8 
     26  2013 Emily Krulc              21 F   Virginia         MN 3:40:42.9  3:33:26.6      7:14:09.5 
     27  4006 Robyn Hall               21 F   Wasilla          AK 3:44:18.5  3:32:38.6      7:16:57.1 
     28  3009 Kim Lidstone             19 F   Minnetonka       MN 3:42:52.9  3:37:49.2      7:20:42.1 
     29  2001 Marise Widmer            54 F   St Paul          MN 3:42:51.9  3:47:20.7      7:30:12.6 
     30  3007 Kari Gibbons             34 F   Minneapolis      MN 4:33:51.3  4:42:58.5      9:16:49.8 
  
  results by Mtec Results                 results posted on:  www.mtecresults.com


                   Preliminary Challenge Results - Men 

                           42 Classic - 42 Skate

  Place No.   Name                    Age Sex City             St Classic    Skate      Total            
  ===== ===== ======================= === === ================ == =========  =========  ============= 
      1    38 Matt Liebsch             30 M   Orono            MN 2:13:49.4  1:59:48.2      4:13:37.6 
      2     8 Mark Johnson             26 M   Grand Rapids     MN 2:16:43.4  1:59:55.0      4:16:38.4 
      3    23 Chris Pappathopoulos     33 M   Sun Prairie      WI 2:17:15.3  2:00:06.3      4:17:21.6 
      4   143 Nathan Porath            31 M   Northfield       MN 2:24:28.4  2:00:57.0      4:25:25.4 
      5   126 Andrew Brown             25 M   St Paul          MN 2:20:20.8  2:05:24.1      4:25:44.9 
      6    21 Piotr Bednarski          47 M   Minneapolis      MN 2:26:13.6  2:13:39.9      4:39:53.5 
      7    15 Peter Olejniczak         21 M   Roseville        MN 2:34:07.3  2:07:49.1      4:41:56.4 
      8    14 Chris Harvey             27 M   Bloomington      MN 2:29:12.2  2:12:53.2      4:42:05.4 
      9  1005 David Nelson             41 M   Medicine Lake    MN 2:26:11.2  2:17:34.3      4:43:45.5 
     10     9 Craig Cardinal           31 M   Northfield       MN 2:29:35.3  2:16:18.3      4:45:53.6 
     11    33 Per Lundmark             22 M   Champlin         MN 2:32:15.1  2:14:03.0      4:46:18.1 
     12    32 Nathan Ley               20 M   Elk River        MN 2:37:12.6  2:11:32.0      4:48:44.6 
     13    12 Craig Stolen             44 M   New Brighton     MN 2:31:30.9  2:18:05.1      4:49:36.0 
     14    39 Corey Brinkema           49 M   Minneapolis      MN 2:34:08.7  2:18:15.7      4:52:24.4 
     15   136 Dan Deroma               28 M   Plymouth         MN 2:32:47.9  2:22:35.3      4:55:23.2 
     16  5009 Nate Engel               21 M   Plymouth         MN 2:24:42.1  2:32:26.7      4:57:08.8 
     17  1003 Ryan Wilson              31 M   Minneapolis      MN 2:35:34.2  2:21:54.6      4:57:28.8 
     18    37 Robert Edman             33 M   St Paul          MN 2:38:02.4  2:19:52.2      4:57:54.6 
     19  1020 Travis Hinck             30 M   Golden Valley    MN 2:31:47.5  2:26:10.1      4:57:57.6 
     20    30 Ari Ofsevit              29 M   Cambridge        MA 2:37:40.5  2:21:39.1      4:59:19.6 
     21    22 Scott Kyser              29 M   St Paul          MN 2:38:59.5  2:20:35.5      4:59:35.0 
     22  1039 Trevor Drake             25 M   Minneapolis      MN 2:38:24.6  2:21:36.0      5:00:00.6 
     23  1058 Brian Markes             33 M   Bloomington      MN 2:36:05.8  2:24:07.5      5:00:13.3 
     24    17 Erik Hendrickson         28 M   Minneapolis      MN 2:33:34.3  2:27:02.0      5:00:36.3 
     25   139 Daniel Luoma             29 M   Minneapolis      MN 2:42:16.0  2:18:55.4      5:01:11.4 
     26    19 Rody Lageson             28 M   St Paul          MN 2:35:28.4  2:27:37.4      5:03:05.8 
     27     3 Dmytro Koshevy           26 M   Minneapolis      MN 2:47:04.1  2:18:04.5      5:05:08.6 
     28  5006 Jared Grootwassink       18 M   Eden Prairie     MN 2:32:32.2  2:32:49.7      5:05:21.9 
     29  1015 Benjamin Menk            33 M   Minneapolis      MN 2:43:26.2  2:25:25.8      5:08:52.0 
     30    52 David Christopherson     63 M   St Anthony       MN 2:41:29.4  2:29:16.5      5:10:45.9 
     31  1016 Greg Rhodes              34 M   St Paul          MN 2:44:48.0  2:26:41.8      5:11:29.8 
     32    28 Hans Harlane             25 M   St Paul          MN 2:45:57.4  2:25:52.9      5:11:50.3 
     33  1041 Brian Eppen              35 M   Iowa City        IA 2:35:14.3  2:38:43.8      5:13:58.1 
     34  3003 Zach Beresford           34 M   Superior         WI 2:46:46.8  2:30:34.6      5:17:21.4 
     35  1046 Matt Lerick              19 M   Savage           MN 2:44:33.6  2:33:02.7      5:17:36.3 
     36    40 Peter Hanson             48 M   Incline Village  NV 2:44:32.1  2:33:11.8      5:17:43.9 
     37    53 Jonathan Sanborn         52 M   St Louis Park    MN 2:50:52.5  2:30:01.8      5:20:54.3 
     38   122 Ansel Schimpff           25 M   Minneapolis      MN 2:48:02.7  2:35:27.0      5:23:29.7 
     39  1009 Allan Shuros             39 M   St Paul          MN 2:53:29.2  2:30:59.4      5:24:28.6 
     40  1062 Jey Carlson              47 M   North Oaks       MN 2:54:27.8  2:31:20.8      5:25:48.6 
     41     1 Michael O'Connor         61 M   Rochester        MN 2:51:21.3  2:35:07.9      5:26:29.2 
     42     4 Scott Munter             21 M   Madison          WI 3:03:14.0  2:26:56.3      5:30:10.3 
     43  1032 Jeff Lanners             30 M   South Saint Paul MN 2:52:22.8  2:39:42.9      5:32:05.7 
     44  1083 Mike Brumbaugh           55 M   Roseville        MN 2:39:34.3  2:52:50.8      5:32:25.1 
     45  1184 Ladislaus Strzok         29 M   St Paul          MN 3:01:29.2  2:31:12.0      5:32:41.2 
     46   135 Devin Arenz              36 M   St Paul          MN 3:13:57.7  2:22:40.8      5:36:38.5 
     47     2 Michael Gotzsche         59 M   Minneapolis      MN 2:50:36.3  2:47:11.8      5:37:48.1 
     48  4005 Drew Carlson             22 M   Vadnais Hts      MN 2:55:03.7  2:45:43.8      5:40:47.5 
     49  1055 Jonathan Faust           47 M   Plymouth         MN 2:56:12.5  2:44:59.4      5:41:11.9 
     50    24 Jonathan Rova            40 M   Duluth           MN 2:58:48.6  2:43:32.8      5:42:21.4 
     51  1018 Jeremiah Menk            36 M   St Paul          MN 3:02:48.2  2:40:44.2      5:43:32.4 
     52  1017 Pete Dahlberg            51 M   North Oaks       MN 2:56:20.1  2:48:30.7      5:44:50.8 
     53  3012 Ian Fritz                19 M   Detroit Lakes    MN 3:08:02.6  2:37:39.8      5:45:42.4 
     54  1014 Bart Richardson          51 M   St Paul          MN 2:55:41.2  2:50:15.2      5:45:56.4 
     55  1180 Kurt Halverson           49 M   Lake Elmo        MN 2:49:04.0  2:57:45.8      5:46:49.8 
     56    27 John Lynch               47 M   St Anthony       MN 3:11:03.5  2:36:07.0      5:47:10.5 
     57  4002 Craig Eggert             34 M   Zimmerman        MN 3:02:50.2  2:45:29.8      5:48:20.0 
     58  1002 Greg Klave               59 M   Minneapolis      MN 3:00:23.2  2:48:11.0      5:48:34.2 
     59  1029 Jeff Barnes              49 M   Iowa City        IA 3:14:26.3  2:34:17.9      5:48:44.2 
     60  1027 Blaze Fugina             24 M   Alexandria       MN 2:59:52.9  2:49:36.1      5:49:29.0 
     61  5097 Joseph Rabaey            19 M   Hastings         MN 2:37:00.9  3:15:39.9      5:52:40.8 
     62     7 Tim Stark                27 M   Minneapolis      MN 3:18:32.3  2:36:28.9      5:55:01.2 
     63  1081 John Hoch                42 M   Minneapolis      MN 3:11:31.9  2:45:07.2      5:56:39.1 
     64  3001 Josh Surver              19 M   Long Lake        MN 3:07:11.8  2:49:35.6      5:56:47.4 
     65  1004 Peter Maves              30 M   Rochester        MN 3:14:31.2  2:44:04.4      5:58:35.6 
     66  1023 David Kranz              51 M   Minneapolis      MN 3:10:05.1  2:49:17.7      5:59:22.8 
     67  1045 Tyler Thompson           19 M   Chaska           MN 2:52:34.0  3:08:13.6      6:00:47.6 
     68  1022 Jeff Annesley            33 M   Minneapolis      MN 3:10:22.4  2:50:59.2      6:01:21.6 
     69  1012 Reid Gilbertson          57 M   Lake Elmo        MN 3:09:08.2  2:53:26.2      6:02:34.4 
     70  1025 Jacob Kjome              41 M   Maple Grove      MN 3:08:34.1  2:54:13.5      6:02:47.6 
     71  1085 John Rock                49 M   Arden Hills      MN 3:04:34.9  2:59:33.1      6:04:08.0 
     72  4001 Tim Cheesebro            25 M   St Louis Park    MN 3:12:36.9  2:51:55.4      6:04:32.3 
     73  1042 Kurt Stromberg           40 M   St Paul          MN 3:09:14.7  3:00:20.9      6:09:35.6 
     74  1028 Bob McKenzie             42 M   Maple Grove      MN 3:22:48.3  2:47:21.2      6:10:09.5 
     75  2010 Thomas Hutchinson        50 M   Minneapolis      MN 3:03:35.2  3:06:58.2      6:10:33.4 
     76  1034 Ben Koenig               22 M   St Cloud         MN 3:16:58.9  2:53:53.2      6:10:52.1 
     77  1037 David Dow                58 M   Stillwater       MN 3:19:50.2  2:54:19.1      6:14:09.3 
     78  4004 Timothy Martin           32 M   Stillwater       MN 3:12:24.7  3:03:22.4      6:15:47.1 
     79  1021 Jason Dalebroux          35 M   Minneapolis      MN 3:02:01.8  3:15:09.2      6:17:11.0 
     80  1060 Kevin Ivens              53 M   Champlin         MN 3:09:18.2  3:10:49.1      6:20:07.3 
     81  1006 Mike Berkopec            51 M   Eagan            MN 3:35:41.2  2:46:23.9      6:22:05.1 
     82  1008 David Byrne              56 M   St Paul          MN 3:32:11.8  2:54:54.1      6:27:05.9 
     83  5001 Dave Anderson            55 M   Prior Lake       MN 3:21:37.5  3:05:53.7      6:27:31.2 
     84  1047 Mitchell Konkel          19 M   Eden Prairie     MN 3:20:05.8  3:08:14.6      6:28:20.4 
     85  1061 Brent Oja                50 M   River Falls      WI 3:14:00.2  3:14:41.6      6:28:41.8 
     86  1010 Karl Dewahl              58 M   St Paul          MN 3:18:00.0  3:12:58.4      6:30:58.4 
     87  2006 Matthew Laue             44 M   Robbinsdale      MN 3:39:25.7  2:54:10.3      6:33:36.0 
     88  1054 David Melcher            57 M   Richfield        MN 3:42:46.1  2:54:51.8      6:37:37.9 
     89  1057 Odd Osland               72 M   Apple Valley     MN 3:22:29.5  3:16:54.9      6:39:24.4 
     90  1044 Stephen Palkert          21 M   Golden Valley    MN 3:32:48.8  3:08:14.3      6:41:03.1 
     91  1059 Mark Trumper             52 M   Stillwater       MN 3:26:52.3  3:16:02.5      6:42:54.8 
     92  3002 Joe Mitchell             25 M   Minneapolis      MN 3:43:58.9  2:59:56.8      6:43:55.7 
     93  1036 Steve Michals            59 M   Minneapolis      MN 3:31:31.6  3:18:02.8      6:49:34.4 
     94  1035 Adam Kempenich           21 M   Little Falls     MN 3:43:38.3  3:10:30.7      6:54:09.0 
     95  2007 Bill McKinney            45 M   Minneapolis      MN 3:48:29.9  3:10:02.4      6:58:32.3 
     96  2011 Leif Irgens              51 M   Plymoutn         MN 3:34:26.1  3:26:36.0      7:01:02.1 
     97    10 Byron Lubenkov           32 M   Minneapolis      MN 3:47:58.3  3:17:02.7      7:05:01.0 
     98  2003 Stephen Wilbers          64 M   Minneapolis      MN 3:26:52.0  3:49:50.6      7:16:42.6 
     99  1082 Paul Gage                50 M   Edina            MN 3:53:10.2  3:24:12.4      7:17:22.6 
    100  2009 James Simons             40 M   Minneapolis      MN 3:38:07.0  3:42:19.8      7:20:26.8 
    101  5005 Michael Sund             54 M   Wayzata          MN 3:20:13.7  4:19:02.6      7:39:16.3 
    102  5003 Gus Virkus               64 M   St Louis Park    MN 3:44:14.0  4:01:50.2      7:46:04.2 
    103  5050 Jonathan Otto            36 M   Minnetonka       MN 4:03:15.6  3:43:53.9      7:47:09.5 
    104  2144 Mark Raderstorf          59 M   Minneapolis      MN 3:57:01.7  3:59:01.1      7:56:02.8 
    105  2014 Erik Riese               57 M   Minneapolis      MN 5:15:12.8  2:42:46.2      7:57:59.0 
    106  2169 Ryan Larson              20 M   Austin           MN 4:03:21.8  3:59:36.2      8:02:58.0 
    107  3063 Jim Van Iwaarden         58 M   Minneapolis      MN 3:58:23.8  4:04:53.3      8:03:17.1 
    108  2012 Sinthang Has             37 M   Roseville        MN 4:00:34.9  4:19:21.3      8:19:56.2 
    109  5007 Alexander Bramer         20 M   Bloomington      MN 4:13:27.3  4:19:01.6      8:32:28.9 
    110  3094 Dan McGrath              36 M   St Paul          MN 4:35:00.2  4:13:29.9      8:48:30.1 
    111  3005 Gregg Severson           34 M   Minneapolis      MN 4:45:48.0  4:14:00.6      8:59:48.6 
    112  2021 Dan Kimmel               62 M   Burnsville       MN 5:14:42.9  4:07:13.4      9:21:56.3 
    113  5004 Richad Nysse             67 M   Shoreview        MN 4:39:52.8  4:51:06.2      9:30:59.0 
  
  results by Mtec Results                 results posted on:  www.mtecresults.com


                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
CAITLIN MCGOLDRICK       DEEPHAVEN      MN  19 F   3:17:30.1   2:27.65   3:01:29.5   2:20.75       6:18:59.6 
KIM LIDSTONE             MINNETONKA     MN  19 F   3:42:52.9   2:49.25   3:37:49.2   3:06.35       7:20:42.1 

Number of records: 2 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
JENNY BECKMAN            MINNEAPOLIS    MN  24 F   2:50:11.2   2:19.00   2:40:32.2   2:20.20       5:30:43.4 
MOLLY WATKINS            ROCHESTER      MN  23 F   3:01:07.6   2:15.80   2:56:46.4   2:11.40       5:57:54.0 
HILLARY BOYCE            MINNEAPOLIS    MN  23 F   3:21:28.1   2:34.35   2:53:21.6   2:20.85       6:14:49.7 
KELLY DONAHUE            MINNEAPOLIS    MN  23 F   3:14:44.8   2:28.80   3:04:39.0   2:36.80       6:19:23.8 
EMILY KRULC              VIRGINIA       MN  21 F   3:40:42.9   2:32.20   3:33:26.6   2:43.45       7:14:09.5 
ROBYN HALL               WASILLA        AK  21 F   3:44:18.5   2:47.15   3:32:38.6   2:52.25       7:16:57.1 

Number of records: 6 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
NATALJA NARYSHKINA       VERONA         WI  29 F   2:34:04.8   1:59.85   2:23:14.0   1:50.05       4:57:18.8 
ALISON CROCKER           OTTAWA HILLS   OH  29 F   2:34:39.6   1:59.60   2:24:21.7   1:50.00       4:59:01.3 
CHRISTI NOWAK            ST PAUL        MN  25 F   2:55:12.6   2:29.05   2:26:29.2   2:08.25       5:21:41.8 
ELSPETH RONNANDER        ST PAUL        MN  28 F   2:56:20.1   2:30.75   2:45:31.6   2:18.90       5:41:51.7 
MARGARET LITCHY          MAPLE GROVE    MN  27 F   2:59:33.2   2:29.20   2:45:09.2   2:13.75       5:44:42.4 
NICOLE LEPINSKI          BLOOMINGTON    MN  26 F   3:27:15.9   2:25.30   3:05:49.5   2:22.15       6:33:05.4 
ALISA RECKINGER          MINNEAPOLIS    MN  28 F   3:34:45.1   2:53.15   3:07:46.3   2:28.50       6:42:31.4 

Number of records: 7 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
KARI GIBBONS             MINNEAPOLIS    MN  34 F   4:33:51.3   3:26.00   4:42:58.5   3:15.45       9:16:49.8 

Number of records: 1 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
EMILY JOHNSON            ST PAUL        MN  36 F   3:34:41.0   2:45.20   3:25:18.5   2:46.75       6:59:59.5 

Number of records: 1 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
KIM RUDD                 PLYMOUTH       MN  42 F   2:48:03.4   2:13.55   2:27:07.3   1:58.80       5:15:10.7 

Number of records: 1 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
BONNIE WEISKOPF ALBRECHT STILLWATER     MN  45 F   2:43:22.5   2:22.65   2:32:23.7   2:06.85       5:15:46.2 
LESLIE HALE              MINNEAPOLIS    MN  49 F   2:52:07.7   2:17.95   2:44:49.7   2:33.40       5:36:57.4 
KIM EPPEN                IOWA CITY      IA  46 F   2:56:33.7   2:44.30   2:50:32.8   2:27.10       5:47:06.5 
MICHELE OJA              RIVER FALLS    WI  49 F   3:00:31.5   2:22.70   2:48:25.9   2:16.90       5:48:57.4 
KAREN BEBCHUK            PLYMOUTH       MN  47 F   3:10:00.0   2:16.75   3:02:47.0   2:28.70       6:12:47.0 
MARY MCKELVEY            MINNEAPOLIS    MN  45 F   3:16:34.3   2:19.05   3:06:26.9   2:07.75       6:23:01.2 

Number of records: 6 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
JAN GUENTHER             LONG LAKE      MN  54 F   2:48:15.7   2:20.40   2:23:59.5   1:58.45       5:12:15.2 
MINDY BENTON             MINNETONKA     MN  50 F   3:18:02.7   2:30.95   3:04:43.2   2:32.85       6:22:45.9 
MARISE WIDMER            ST PAUL        MN  54 F   3:42:51.9   2:57.70   3:47:20.7   3:00.55       7:30:12.6 

Number of records: 3 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
BETH HASSLER             ANDOVER        MN  57 F   3:19:31.8   2:46.90   3:12:20.1   2:38.75       6:31:51.9 
KATHERINE ELLIS          MINNEAPOLIS    MN  58 F   3:13:57.7   2:28.45   3:46:02.9   2:44.70       7:00:00.6 

Number of records: 2 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
JULIE VIRKUS             ST LOUIS PARK  MN  61 F   3:33:31.0   2:54.20   3:27:12.8   2:49.15       7:00:43.8 

Number of records: 1 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      

Number of records: 0 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 95
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      

Number of records: 0 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
JARED GROOTWASSINK       EDEN PRAIRIE   MN  18 M   2:32:32.2   2:01.15   2:32:49.7   1:52.95       5:05:21.9 
MATT LERICK              SAVAGE         MN  19 M   2:44:33.6   2:14.90   2:33:02.7   1:55.90       5:17:36.3 
IAN FRITZ                DETROIT LAKES  MN  19 M   3:08:02.6   2:32.85   2:37:39.8   2:05.85       5:45:42.4 
JOSEPH RABAEY            HASTINGS       MN  19 M   2:37:00.9   2:07.65   3:15:39.9   2:14.55       5:52:40.8 
JOSH SURVER              LONG LAKE      MN  19 M   3:07:11.8   2:28.65   2:49:35.6   2:10.50       5:56:47.4 
TYLER THOMPSON           CHASKA         MN  19 M   2:52:34.0   2:20.45   3:08:13.6   2:22.50       6:00:47.6 
MITCHELL KONKEL          EDEN PRAIRIE   MN  19 M   3:20:05.8   2:45.85   3:08:14.6   2:22.10       6:28:20.4 

Number of records: 7 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
PETER OLEJNICZAK         ROSEVILLE      MN  21 M   2:34:07.3   2:06.50   2:07:49.1   1:48.00       4:41:56.4 
PER LUNDMARK             CHAMPLIN       MN  22 M   2:32:15.1   2:08.95   2:14:03.0   1:53.85       4:46:18.1 
NATHAN LEY               ELK RIVER      MN  20 M   2:37:12.6   2:08.80   2:11:32.0   1:54.85       4:48:44.6 
NATE ENGEL               PLYMOUTH       MN  21 M   2:24:42.1   2:00.55   2:32:26.7   2:10.05       4:57:08.8 
SCOTT MUNTER             MADISON        WI  21 M   3:03:14.0   2:09.20   2:26:56.3   2:05.85       5:30:10.3 
DREW CARLSON             VADNAIS HTS    MN  22 M   2:55:03.7   2:25.90   2:45:43.8   2:16.40       5:40:47.5 
BLAZE FUGINA             ALEXANDRIA     MN  24 M   2:59:52.9   2:17.70   2:49:36.1   2:16.15       5:49:29.0 
BEN KOENIG               ST CLOUD       MN  22 M   3:16:58.9   2:33.35   2:53:53.2   2:21.70       6:10:52.1 
STEPHEN PALKERT          GOLDEN VALLEY  MN  21 M   3:32:48.8   2:06.30   3:08:14.3   1:57.65       6:41:03.1 
ADAM KEMPENICH           LITTLE FALLS   MN  21 M   3:43:38.3   2:53.25   3:10:30.7   2:06.40       6:54:09.0 
RYAN LARSON              AUSTIN         MN  20 M   4:03:21.8   2:59.80   3:59:36.2   3:03.55       8:02:58.0 
ALEXANDER BRAMER         BLOOMINGTON    MN  20 M   4:13:27.3   3:11.10   4:19:01.6   2:39.70       8:32:28.9 

Number of records: 12 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
MARK JOHNSON             GRAND RAPIDS   MN  26 M   2:16:43.4   2:00.65   1:59:55.0   1:30.35       4:16:38.4 
ANDREW BROWN             ST PAUL        MN  25 M   2:20:20.8   2:03.20   2:05:24.1   1:47.60       4:25:44.9 
CHRIS HARVEY             BLOOMINGTON    MN  27 M   2:29:12.2   2:04.50   2:12:53.2   1:53.90       4:42:05.4 
DAN DEROMA               PLYMOUTH       MN  28 M   2:32:47.9   2:08.00   2:22:35.3   1:56.05       4:55:23.2 
ARI OFSEVIT              CAMBRIDGE      MA  29 M   2:37:40.5   2:12.25   2:21:39.1   2:00.65       4:59:19.6 
SCOTT KYSER              ST PAUL        MN  29 M   2:38:59.5   2:13.20   2:20:35.5   1:54.10       4:59:35.0 
TREVOR DRAKE             MINNEAPOLIS    MN  25 M   2:38:24.6   2:07.90   2:21:36.0   1:54.10       5:00:00.6 
ERIK HENDRICKSON         MINNEAPOLIS    MN  28 M   2:33:34.3   2:08.75   2:27:02.0   1:53.30       5:00:36.3 
DANIEL LUOMA             MINNEAPOLIS    MN  29 M   2:42:16.0   2:23.90   2:18:55.4   1:57.20       5:01:11.4 
RODY LAGESON             ST PAUL        MN  28 M   2:35:28.4   2:10.75   2:27:37.4   1:58.00       5:03:05.8 
DMYTRO KOSHEVY           MINNEAPOLIS    MN  26 M   2:47:04.1   2:12.30   2:18:04.5   1:53.00       5:05:08.6 
HANS HARLANE             ST PAUL        MN  25 M   2:45:57.4   2:14.00   2:25:52.9   1:57.75       5:11:50.3 
ANSEL SCHIMPFF           MINNEAPOLIS    MN  25 M   2:48:02.7   2:15.95   2:35:27.0   2:00.75       5:23:29.7 
LADISLAUS STRZOK         ST PAUL        MN  29 M   3:01:29.2   2:26.50   2:31:12.0   2:15.20       5:32:41.2 
TIM STARK                MINNEAPOLIS    MN  27 M   3:18:32.3   2:35.95   2:36:28.9   2:10.75       5:55:01.2 
TIM CHEESEBRO            ST LOUIS PARK  MN  25 M   3:12:36.9   2:42.45   2:51:55.4   2:31.35       6:04:32.3 
JOE MITCHELL             MINNEAPOLIS    MN  25 M   3:43:58.9   2:44.25   2:59:56.8   2:25.50       6:43:55.7 

Number of records: 17 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
MATT LIEBSCH             ORONO          MN  30 M   2:13:49.4   1:48.80   1:59:48.2   1:26.55       4:13:37.6 
CHRIS PAPPATHOPOULOS     SUN PRAIRIE    WI  33 M   2:17:15.3   2:00.25   2:00:06.3   1:32.90       4:17:21.6 
NATHAN PORATH            NORTHFIELD     MN  31 M   2:24:28.4   1:58.80   2:00:57.0   1:45.80       4:25:25.4 
CRAIG CARDINAL           NORTHFIELD     MN  31 M   2:29:35.3   2:04.00   2:16:18.3   1:52.70       4:45:53.6 
RYAN WILSON              MINNEAPOLIS    MN  31 M   2:35:34.2   2:10.45   2:21:54.6   2:06.65       4:57:28.8 
ROBERT EDMAN             ST PAUL        MN  33 M   2:38:02.4   2:04.90   2:19:52.2   1:52.95       4:57:54.6 
TRAVIS HINCK             GOLDEN VALLEY  MN  30 M   2:31:47.5   1:59.75   2:26:10.1   1:49.50       4:57:57.6 
BRIAN MARKES             BLOOMINGTON    MN  33 M   2:36:05.8   2:18.05   2:24:07.5   2:08.25       5:00:13.3 
BENJAMIN MENK            MINNEAPOLIS    MN  33 M   2:43:26.2   2:12.70   2:25:25.8   2:08.60       5:08:52.0 
GREG RHODES              ST PAUL        MN  34 M   2:44:48.0   2:19.45   2:26:41.8   2:08.50       5:11:29.8 
ZACH BERESFORD           SUPERIOR       WI  34 M   2:46:46.8   2:21.70   2:30:34.6   2:09.10       5:17:21.4 
JEFF LANNERS             SOUTH SAINT PA MN  30 M   2:52:22.8   2:26.05   2:39:42.9   2:08.05       5:32:05.7 
CRAIG EGGERT             ZIMMERMAN      MN  34 M   3:02:50.2   2:14.60   2:45:29.8   2:29.85       5:48:20.0 
PETER MAVES              ROCHESTER      MN  30 M   3:14:31.2   2:24.40   2:44:04.4   2:06.50       5:58:35.6 
JEFF ANNESLEY            MINNEAPOLIS    MN  33 M   3:10:22.4   2:26.20   2:50:59.2   2:25.30       6:01:21.6 
TIMOTHY MARTIN           STILLWATER     MN  32 M   3:12:24.7   2:27.85   3:03:22.4   2:48.70       6:15:47.1 
BYRON LUBENKOV           MINNEAPOLIS    MN  32 M   3:47:58.3   2:55.90   3:17:02.7   1:56.85       7:05:01.0 
GREGG SEVERSON           MINNEAPOLIS    MN  34 M   4:45:48.0   3:37.20   4:14:00.6   3:26.55       8:59:48.6 

Number of records: 18 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
BRIAN EPPEN              IOWA CITY      IA  35 M   2:35:14.3   2:15.35   2:38:43.8   2:04.00       5:13:58.1 
ALLAN SHUROS             ST PAUL        MN  39 M   2:53:29.2   2:02.35   2:30:59.4   2:00.10       5:24:28.6 
DEVIN ARENZ              ST PAUL        MN  36 M   3:13:57.7   2:28.90   2:22:40.8   2:13.95       5:36:38.5 
JEREMIAH MENK            ST PAUL        MN  36 M   3:02:48.2   2:40.50   2:40:44.2   2:16.30       5:43:32.4 
JASON DALEBROUX          MINNEAPOLIS    MN  35 M   3:02:01.8   2:19.00   3:15:09.2   2:43.35       6:17:11.0 
JONATHAN OTTO            MINNETONKA     MN  36 M   4:03:15.6   3:01.20   3:43:53.9   2:55.10       7:47:09.5 
SINTHANG HAS             ROSEVILLE      MN  37 M   4:00:34.9   3:04.90   4:19:21.3   3:19.15       8:19:56.2 
DAN MCGRATH              ST PAUL        MN  36 M   4:35:00.2   3:22.70   4:13:29.9   3:08.35       8:48:30.1 

Number of records: 8 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
DAVID NELSON             MEDICINE LAKE  MN  41 M   2:26:11.2   2:04.80   2:17:34.3   2:02.75       4:43:45.5 
CRAIG STOLEN             NEW BRIGHTON   MN  44 M   2:31:30.9   1:58.35   2:18:05.1   1:51.95       4:49:36.0 
JONATHAN ROVA            DULUTH         MN  40 M   2:58:48.6   2:18.70   2:43:32.8   2:11.30       5:42:21.4 
JOHN HOCH                MINNEAPOLIS    MN  42 M   3:11:31.9   2:16.40   2:45:07.2   2:10.35       5:56:39.1 
JACOB KJOME              MAPLE GROVE    MN  41 M   3:08:34.1   2:23.55   2:54:13.5   2:17.70       6:02:47.6 
KURT STROMBERG           ST PAUL        MN  40 M   3:09:14.7   2:30.45   3:00:20.9   2:22.70       6:09:35.6 
BOB MCKENZIE             MAPLE GROVE    MN  42 M   3:22:48.3   2:37.40   2:47:21.2   2:18.25       6:10:09.5 
MATTHEW LAUE             ROBBINSDALE    MN  44 M   3:39:25.7   2:43.65   2:54:10.3   2:16.70       6:33:36.0 
JAMES SIMONS             MINNEAPOLIS    MN  40 M   3:38:07.0   2:32.85   3:42:19.8   2:49.40       7:20:26.8 

Number of records: 9 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
PIOTR BEDNARSKI          MINNEAPOLIS    MN  47 M   2:26:13.6   1:56.35   2:13:39.9   1:48.20       4:39:53.5 
COREY BRINKEMA           MINNEAPOLIS    MN  49 M   2:34:08.7   2:06.30   2:18:15.7   1:46.30       4:52:24.4 
PETER HANSON             INCLINE VILLAG NV  48 M   2:44:32.1   2:08.25   2:33:11.8   1:59.15       5:17:43.9 
JEY CARLSON              NORTH OAKS     MN  47 M   2:54:27.8   2:24.15   2:31:20.8   2:18.45       5:25:48.6 
JONATHAN FAUST           PLYMOUTH       MN  47 M   2:56:12.5   2:23.70   2:44:59.4   2:17.35       5:41:11.9 
KURT HALVERSON           LAKE ELMO      MN  49 M   2:49:04.0   2:25.55   2:57:45.8   2:26.60       5:46:49.8 
JOHN LYNCH               ST ANTHONY     MN  47 M   3:11:03.5   2:40.20   2:36:07.0   2:14.25       5:47:10.5 
JEFF BARNES              IOWA CITY      IA  49 M   3:14:26.3   2:33.90   2:34:17.9   2:15.70       5:48:44.2 
JOHN ROCK                ARDEN HILLS    MN  49 M   3:04:34.9   2:22.25   2:59:33.1   2:18.05       6:04:08.0 
BILL MCKINNEY            MINNEAPOLIS    MN  45 M   3:48:29.9   2:42.75   3:10:02.4   2:34.30       6:58:32.3 

Number of records: 10 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
JONATHAN SANBORN         ST LOUIS PARK  MN  52 M   2:50:52.5   2:06.55   2:30:01.8   1:49.45       5:20:54.3 
PETE DAHLBERG            NORTH OAKS     MN  51 M   2:56:20.1   2:31.80   2:48:30.7   2:11.30       5:44:50.8 
BART RICHARDSON          ST PAUL        MN  51 M   2:55:41.2   2:21.00   2:50:15.2   2:20.95       5:45:56.4 
DAVID KRANZ              MINNEAPOLIS    MN  51 M   3:10:05.1   2:18.05   2:49:17.7   2:06.65       5:59:22.8 
THOMAS HUTCHINSON        MINNEAPOLIS    MN  50 M   3:03:35.2   2:30.90   3:06:58.2   2:26.45       6:10:33.4 
KEVIN IVENS              CHAMPLIN       MN  53 M   3:09:18.2   2:22.80   3:10:49.1   2:28.05       6:20:07.3 
MIKE BERKOPEC            EAGAN          MN  51 M   3:35:41.2   2:43.05   2:46:23.9   2:18.15       6:22:05.1 
BRENT OJA                RIVER FALLS    WI  50 M   3:14:00.2   2:32.00   3:14:41.6   2:30.65       6:28:41.8 
MARK TRUMPER             STILLWATER     MN  52 M   3:26:52.3   2:14.60   3:16:02.5   2:41.30       6:42:54.8 
LEIF IRGENS              PLYMOUTN       MN  51 M   3:34:26.1   2:45.25   3:26:36.0   2:49.70       7:01:02.1 
PAUL GAGE                EDINA          MN  50 M   3:53:10.2   2:49.70   3:24:12.4   2:32.30       7:17:22.6 
MICHAEL SUND             WAYZATA        MN  54 M   3:20:13.7   2:29.70   4:19:02.6   2:57.50       7:39:16.3 

Number of records: 12 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
MIKE BRUMBAUGH           ROSEVILLE      MN  55 M   2:39:34.3   2:02.55   2:52:50.8   2:09.70       5:32:25.1 
MICHAEL GOTZSCHE         MINNEAPOLIS    MN  59 M   2:50:36.3   2:08.00   2:47:11.8   2:23.15       5:37:48.1 
GREG KLAVE               MINNEAPOLIS    MN  59 M   3:00:23.2   2:19.55   2:48:11.0   2:13.70       5:48:34.2 
REID GILBERTSON          LAKE ELMO      MN  57 M   3:09:08.2   2:13.85   2:53:26.2   2:11.50       6:02:34.4 
DAVID DOW                STILLWATER     MN  58 M   3:19:50.2   2:35.30   2:54:19.1   2:11.45       6:14:09.3 
DAVID BYRNE              ST PAUL        MN  56 M   3:32:11.8   2:28.90   2:54:54.1   2:02.35       6:27:05.9 
DAVE ANDERSON            PRIOR LAKE     MN  55 M   3:21:37.5   2:35.15   3:05:53.7   2:27.85       6:27:31.2 
KARL DEWAHL              ST PAUL        MN  58 M   3:18:00.0   2:38.95   3:12:58.4   2:29.00       6:30:58.4 
DAVID MELCHER            RICHFIELD      MN  57 M   3:42:46.1   2:45.45   2:54:51.8   2:32.35       6:37:37.9 
STEVE MICHALS            MINNEAPOLIS    MN  59 M   3:31:31.6   2:43.70   3:18:02.8   2:38.00       6:49:34.4 
MARK RADERSTORF          MINNEAPOLIS    MN  59 M   3:57:01.7   3:02.40   3:59:01.1   2:59.40       7:56:02.8 
ERIK RIESE               MINNEAPOLIS    MN  57 M   5:15:12.8   4:25.45   2:42:46.2   3:10.15       7:57:59.0 
JIM VAN IWAARDEN         MINNEAPOLIS    MN  58 M   3:58:23.8   2:34.70   4:04:53.3   3:02.95       8:03:17.1 

Number of records: 13 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
DAVID CHRISTOPHERSON     ST ANTHONY     MN  63 M   2:41:29.4   2:02.65   2:29:16.5   1:49.60       5:10:45.9 
MICHAEL O'CONNOR         ROCHESTER      MN  61 M   2:51:21.3   2:16.05   2:35:07.9   2:09.85       5:26:29.2 
STEPHEN WILBERS          MINNEAPOLIS    MN  64 M   3:26:52.0   2:38.85   3:49:50.6   3:00.45       7:16:42.6 
GUS VIRKUS               ST LOUIS PARK  MN  64 M   3:44:14.0   2:57.15   4:01:50.2   3:17.80       7:46:04.2 
DAN KIMMEL               BURNSVILLE     MN  62 M   5:14:42.9   3:45.90   4:07:13.4   3:16.75       9:21:56.3 

Number of records: 5 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
RICHAD NYSSE             SHOREVIEW      MN  67 M   4:39:52.8   3:30.10   4:51:06.2   3:32.85       9:30:59.0 

Number of records: 1 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 95
  Name                   City       State Age Sex  Classic      E1       Skate        E2             Total 
======================= =========== ===== === ===  =========  =======   =========   ========    ===============                                                      
ODD OSLAND               APPLE VALLEY   MN  72 M   3:22:29.5   2:39.45   3:16:54.9   2:32.60       6:39:24.4 

Number of records: 1