Mora Vasaloppet -
Mora, MN
2/13/2011

race logo










					                                                                       Page 1

                         2011 MORA VASALOPPET 42km

 Place Div/Tot  Name                    Age Sex City               Sta Time      Pace  
 ===== ======== ======================= === === ================== === ========= ===== 
     1   1/18   Eugeny V Beletskiy       25 M   Minneapolis         MN 2:06:46.7  3:02 
     2   1/27   Piotr H Bednarski        44 M   Minneapolis         MN 2:06:50.3  3:02 
     3   1/15   Evan S Pengelly          31 M   Plymouth            MN 2:07:26.1  3:03 
     4   2/18   Michael L Arce           28 M   Madison             WI 2:07:27.9  3:03 
     5   2/15   Jacob L Beste            31 M   Minneapolis         MN 2:07:32.4  3:03 
     6   3/18   Jonathan M Miller        27 M   Roseville           MN 2:09:12.7  3:05 
     7   3/15   Justin A Pavlish         30 M   Fridley             MN 2:09:32.9  3:06 
     8   4/15   Brett E Arenz            31 M   St Paul             MN 2:11:22.9  3:08 
     9   5/15   Devin F Arenz            33 M   St Paul             MN 2:13:50.2  3:12 
    10   4/18   Dan W Kueffer            27 M   St Paul             MN 2:14:02.8  3:12 
    11   1/17   David K Nilsson          38 M   Medicine Lake       MN 2:14:36.3  3:13 
    12   2/17   Andrew L Schakel         36 M   Minneapolis         MN 2:14:39.0  3:13 
    13   5/18   Craig M Cardinal         28 M   Northfield          MN 2:15:01.0  3:13 
    14   6/18   Mark Michals             26 M   St Paul             MN 2:15:13.3  3:14 
    15   6/15   Andrew Kroese            30 M   Deephaven           MN 2:15:21.1  3:14 
    16   7/15   Fred J Kueffer           31 M   Falcon Heights      MN 2:15:54.5  3:15 
    17   2/27   Craig M Stolen           41 M   New Brighton        MN 2:16:00.7  3:15 
    18   3/27   Jey B Carlson            44 M   North Oaks          MN 2:17:34.3  3:17 
    19   1/44   Kevin J Brochman         51 M   Maplewood           MN 2:17:50.5  3:17 
    20   7/18   Travis J Hinck           27 M   Minnetonka          MN 2:18:24.3  3:18 
    21   1/41   Brent A Oja              47 M   River Falls         WI 2:18:28.5  3:18 
    22   1/15   Joshua A Doebbert        21 M   Glenwood            MN 2:18:29.1  3:18 
    23   1/60   Martin C Richmond        57 M   Minneapolis         MN 2:19:22.6  3:20 
    24   2/15   Grant K Dornfeld         21 M   Maple Grove         MN 2:19:33.2  3:20 
    25   4/27   Michael Cavanaugh        44 M   Wausa               WI 2:19:35.7  3:20 
    26   5/27   Jay D Sween              40 M   Wausau              WI 2:19:45.8  3:20 
    27   1/8    Molly K Watkins          20 F   Minneapolis         MN 2:19:55.0  3:20 
    28   3/15   Sean D Vig               21 M   St Louis Park       MN 2:20:45.5  3:22 
    29   1/35   James C Agre             60 M   Minneapolis         MN 2:21:41.2  3:23 
    30   2/60   Brad J Erickson          56 M   Plymouth            MN 2:22:10.9  3:24 
    31   8/15   Brian J Markes           30 M   Bloomington         MN 2:22:20.9  3:24 
    32   3/60   Michael E Gotzsche       56 M   Minneapolis         MN 2:22:24.7  3:24 
    33   3/17   Allan C Shuros           36 M   St Paul             MN 2:24:28.8  3:27 
    34   2/35   Robert C Skow            62 M   St Cloud            MN 2:24:54.6  3:28 
    35   1/10   Josie E Nilsson          32 F   Medicine Lake       MN 2:25:22.6  3:28 
    36   4/15   Nick J Hess              20 M   Duluth              MN 2:27:05.5  3:31 
    37   2/44   Anthony Carter           52 M   Cohasset            MN 2:28:04.2  3:32 
    38   5/15   Cole G Hendrickson       18 M   St Louis Park       MN 2:28:16.2  3:32 
    39   3/44   Jeff W Staggs            52 M   Mound               MN 2:29:23.5  3:34 
    40   1/12   Jen Pearson              44 F   Duluth              MN 2:29:40.7  3:34 
    41   2/12   Sara M Zimmermann-White  41 F   Roseville           MN 2:29:47.2  3:34 
    42   1/15   Michele A Oja            46 F   River Falls         WI 2:30:35.8  3:36 
    43   2/41   Scott Cooper             46 M   Holmen              WI 2:31:43.5  3:37 
    44   3/41   Richard A Budde          47 M   Plymouth            MN 2:32:56.2  3:39 
    45   4/44   Steve T Chiodo           54 M   Bloomington         MN 2:33:31.9  3:40 
    46   5/44   Doug M Hanson            50 M   Plymouth            MN 2:33:43.8  3:40 
    47   4/41   Douglas M Peterson       49 M   River Falls         WI 2:33:49.8  3:40 
    48   8/18   Timothy M Martin         29 M   Stillwater          MN 2:33:53.1  3:40 
    49   4/60   Markus Gapany            57 M   Plymouth            MN 2:34:17.5  3:41 
    50   2/8    Allie A Rykken           22 F   St Paul             MN 2:34:31.1  3:41 
    51   6/15   Robert O Hest            19 M   Aitkin              MN 2:34:31.5  3:41 
    52   5/60   Ralph S Bovard           58 M   Minneapolis         MN 2:34:39.5  3:41 
    53   1/21   Charles E Duede          67 M   Cottage Grove       MN 2:34:39.7  3:41 
    54   7/15   James L Crist            19 M   Arden Hills         MN 2:34:44.4  3:42 
    55   3/12   Karen G Bebchuk          44 F   Plymouth            MN 2:34:58.5  3:42 
    56   9/18   Eric D Olson             26 M   Mora                MN 2:35:21.3  3:42 
    57   5/41   Dave J Leschke           49 M   St Paul             MN 2:35:27.0  3:43 
    58   6/60   Gary E Elling            58 M   Maple Plain         MN 2:35:32.8  3:43 
    59   2/21   Arne Lund                67 M   Kungshamm          SWE 2:35:52.9  3:43 
    60   8/15   Sam S Behrends           22 M   Hastings            MN 2:35:55.5  3:43 
    61  10/18   Adam J Feichtinger       26 M   Ely                 MN 2:36:07.4  3:44 
    62   6/41   David P Bell             45 M   Madison             WI 2:36:15.2  3:44 
    63   1/16   Kelly A Rogers           51 F   Esko                MN 2:36:18.3  3:44 
    64   7/41   Timothy E Lederle        49 M   Grand Marais        MN 2:36:23.3  3:44 
    65   6/27   Steven M Pitschka        44 M   Duluth              MN 2:36:42.2  3:44 
    66   8/41   Thomas M Hutchinson      46 M   Minneapolis         MN 2:36:42.3  3:44 
    67   6/44   Daniel J Koschak         53 M   Aurora              MN 2:36:57.2  3:45 
    68   9/15   Jon Ver Steegh           18 M   Mahtomedi           MN 2:37:16.1  3:45 
    69   7/44   Miles S Prahl            53 M   Bloomington         MN 2:37:31.7  3:46 
    70   9/41   David J Lombardo         49 M   Eau Claire          WI 2:37:50.7  3:46 
    71  10/15   Michael E Kasinkas       19 M   Plymouth            MN 2:38:18.0  3:47 
    72   3/8    Stephanie A Bayr         23 F   Minneapolis         MN 2:38:35.3  3:47 
    73   7/60   Neil J Soltis            57 M   Osceola             WI 2:38:49.3  3:47 
    74   2/15   Leslie A Hale            46 F   Minneapolis         MN 2:38:58.4  3:48 
    75  11/18   Bjorn H Hagstrom         29 M   St Paul             MN 2:39:42.6  3:49 
    76  10/41   Michael J Tocko          46 M   St Paul             MN 2:39:43.6  3:49 
    77   4/17   James R Daggett          36 M   Minneapolis         MN 2:39:44.5  3:49 
    78   3/35   Don J Brooks             60 M   Seattle             WA 2:39:46.0  3:49 
    79   5/17   Ben R Nysse              35 M   Greenfield          WI 2:39:55.4  3:49 
    80   3/21   Larry J Larson           65 M   Stillwater          MN 2:40:00.2  3:49 
    81   2/10   Mary E Vancura           31 F   St Paul             MN 2:40:27.5  3:50 
    82  12/18   Daniel G Scheff          29 M   Harris              MN 2:40:28.5  3:50 
    83   8/60   Jim L Smith              55 M   Forest Lake         MN 2:40:35.2  3:50 
    84  11/41   Joseph P Manns           46 M   Maplewood           MN 2:40:47.0  3:50 
    85   8/44   George D Stickler        51 M   Shorewood           MN 2:40:47.2  3:50 
    86   9/44   Eric R Dott              52 M   Duluth              MN 2:41:05.5  3:51 
    87   7/27   Aaron C Alto             43 M   Grand Rapids        MN 2:41:13.1  3:51 
    88   1/10   Robert A Nesvold         71 M   Northfield          MN 2:41:29.0  3:51 
    89  10/44   Michael C Cockrem        51 M   Madison             WI 2:41:33.4  3:51 
    90  12/41   William E Brown          49 M   St Paul             MN 2:41:35.3  3:51 
    91  11/44   Kevin Ivens              50 M   Champlin            MN 2:41:43.5  3:52 
    92  13/18   Alexander S Rykken       25 M   St Paul             MN 2:41:59.4  3:52 
    93   9/60   Stephen J Williams       55 M   Austin              MN 2:42:27.3  3:53 
    94  12/44   Daniel L Gerdts          51 M   Minneapolis         MN 2:42:42.6  3:53 
    95   9/15   Jon Loye                 34 M   Red Wing            MN 2:42:49.5  3:53 
    96  10/60   Wade V Weber             56 M   Mora                MN 2:43:00.3  3:53 
    97  13/41   David W Hess             45 M   Green Bay           WI 2:43:02.4  3:53 
    98  11/60   Steve A Michals          56 M   St Paul             MN 2:43:31.6  3:54 
    99  12/60   Gregory C Pratt          58 M   Minneapolis         MN 2:43:46.5  3:54 
   100  13/44   Jon S Byrne              54 M   Bovey               MN 2:44:48.8  3:56 
   101  11/15   Satchell L Mische-Richt  20 M   Bloomington         MN 2:44:50.8  3:56 
   102  14/18   Brian A Wray             27 M   Eagan               MN 2:45:03.3  3:56 
   103   4/12   Jennifer A Huelsmann     41 F   Minneapolis         MN 2:45:04.5  3:56 
   104  14/41   Ken J Kuznia             49 M   Apple Valley        MN 2:45:38.9  3:57 
   105   8/27   James B Carlen           42 M   St Paul             MN 2:46:07.2  3:58 
   106  14/44   Greg Engel               53 M   Plymouth            MN 2:47:25.1  4:00 
   107   4/21   Hakan Mossberg           66 M   Stora              SWE 2:48:02.1  4:01 
   108  15/41   Jeff A Hokeness          45 M    Mankato            MN 2:48:09.6  4:01 
   109  12/15   Steven J Assie           24 M   Chanhassen          MN 2:48:11.9  4:01 
   110  13/60   Brock E Woods            59 M   Madison             WI 2:48:15.1  4:01 
   111  14/60   Peter J Anderson         55 M   Madison             WI 2:48:21.1  4:01 
   112  15/44   Thomas T Dooher          52 M   Moorhead            MN 2:48:31.9  4:01 
   113   3/15   Beckie A Alexander       46 F   Minneapolis         MN 2:48:33.3  4:01 
   114   6/17   David J Benson           37 M   Lake Elmo           MN 2:49:14.7  4:02 
   115   4/35   John Hitzemann           64 M   Blaine              MN 2:49:23.2  4:02 
   116  15/60   Gary M Gerst             56 M   Maple Grove         MN 2:49:52.3  4:03 
   117  16/44   Tom P Raetz              52 M   Owatonna            MN 2:50:07.9  4:04 
   118  16/41   Mark W Trumper           48 M   Stillwater          MN 2:50:25.5  4:04 
   119   7/17   Kurt D Stromberg         37 M   St Paul             MN 2:51:05.4  4:05 
   120  10/15   Patrick W Lorentz        31 M   River Falls         WI 2:51:07.7  4:05 
   121  17/41   Jim C Manolis            45 M   Minneapolis         MN 2:51:16.4  4:05 
   122  18/41   Richard A Pike           46 M   Minneapolis         MN 2:51:29.6  4:05 
   123  11/15   Peter A Bauer            30 M   St Paul             MN 2:51:31.8  4:06 
   124   4/8    Lucy R Andrews           18 F   St Paul             MN 2:52:12.0  4:06 
   125   2/10   Ansgar Agren             74 M   Trangsund          SWE 2:52:53.1  4:07 
   126   9/27   Anthony C Balzarini-Leo  42 M   Minneapolis         MN 2:53:23.8  4:08 
   127  16/60   Raymond J Robbins        59 M   Plymouth            MN 2:53:47.0  4:09 
   128  17/60   Steve M Mulawka          56 M   St Cloud            MN 2:53:53.5  4:09 
   129   5/12   Laurie R Anderson        43 F   Duluth              MN 2:53:54.7  4:09 
   130  17/44   Mike E Rhoades           50 M   Fond Du Lac         WI 2:53:56.6  4:09 
   131  10/27   David A Weik             44 M   Minneapolis         MN 2:53:59.3  4:09 
   132   2/16   Marise A Widmer          51 F   St Paul             MN 2:55:20.6  4:11 
   133   8/17   Ryan T Reuter            36 M   Duluth              MN 2:55:27.7  4:11 
   134  19/41   Pedro A Pesta            46 M   Northfield          MN 2:55:40.8  4:11 
   135   5/35   Ken Drivdahl             60 M   Northfield          MN 2:55:48.1  4:12 
   136  20/41   Robert J Stuber          47 M   Winona              MN 2:56:51.7  4:13 
   137   1/5    Valerie L Waldoch        28 F   Hugo                MN 2:57:32.7  4:14 
   138   9/17   James R Simons           37 M   Minneapolis         MN 2:58:07.3  4:15 
   139   3/10   Emily R Johnson          33 F   Minneapolis         MN 2:58:09.8  4:15 
   140  18/60   Eric Bergh               59 M   Northfield          MN 2:58:18.3  4:15 
   141  18/44   Kevin A Schilling        50 M   Holmen              WI 2:58:24.6  4:15 
   142  11/27   Rolf Forslund            42 M   Mora                MN 2:58:29.1  4:15 
   143   5/21   Roger De Groot           66 M   Cedar Falls         IA 2:58:32.7  4:16 
   144  12/15   Jere A Mohr              32 M   Duluth              MN 2:58:37.0  4:16 
   145   1/5    Gretchen Lindgren        62 F   St Cloud            MN 2:58:49.7  4:16 
   146  19/60   Alan E Doop              56 M   Medina              MN 2:59:12.7  4:17 
   147   3/10   Larry J Myers            70 M   Plymouth            MN 3:01:20.8  4:20 
   148  21/41   Paul R Schaaf            48 M   Scandia             MN 3:02:25.9  4:21 
   149  20/60   David W Gorman           57 M   Maple Grove         MN 3:04:56.5  4:25 
   150   6/35   John R Shirriff          62 M   Bloomington         MN 3:05:04.9  4:25 
   151   7/35   Dale P Fanney            60 M   Lodi                WI 3:05:07.5  4:25 
   152   3/16   Mary Kay Johnson         52 F   Chanhassen          MN 3:05:07.9  4:25 
   153  10/17   Chris A Godwin           35 M   Nevis               MN 3:05:09.1  4:25 
   154  19/44   Bill Callas              51 M   Stillwater          MN 3:05:22.6  4:25 
   155  21/60   Philip S Hoffer          57 M   Kerkhoven           MN 3:05:34.8  4:26 
   156  11/17   John M Morrison          39 M   Duluth              MN 3:05:43.2  4:26 
   157  22/41   Brian M Murdoch          46 M   Wadena              MN 3:07:02.8  4:28 
   158   4/16   Kathy M Sanville         50 F   White Bear Lake     MN 3:07:19.0  4:28 
   159  20/44   Michael V Stein          54 M   Minneapolis         MN 3:07:31.5  4:28 
   160   6/21   Les L Martin             68 M   Duluth              MN 3:07:31.9  4:28 
   161   4/10   Patrick D Lanin          72 M   Brainerd            MN 3:07:39.7  4:29 
   162   2/5    Rachael M Cassleman      28 F   Plymouth            MN 3:07:48.0  4:29 
   163   5/16   Bonnie R Fuller-Kask     54 F   Duluth              MN 3:08:24.1  4:30 
   164   4/15   Linnea J Swenson Tellek  48 F   Minneapolis         MN 3:08:29.3  4:30 
   165  13/15   Ben Millis               18 M   Ames                IA 3:09:16.6  4:31 
   166   5/8    Amelia C Black           18 F   Duluth              MN 3:09:16.6  4:31 
   167   7/21   Doug J Berg              67 M   Excelsior           MN 3:09:47.6  4:32 
   168  23/41   Jack G Fleming           49 M   Star Prairie        WI 3:10:10.6  4:32 
   169  21/44   Patrick E Gromatka       53 M   Alexandria          MN 3:10:15.6  4:32 
   170  12/27   Chris Martens            44 M   Madison             WI 3:10:21.0  4:32 
   171  22/60   Mark R Gentz             56 M   Garland             UT 3:10:23.6  4:32 
   172  24/41   Nick J Gervino           49 M   St Paul             MN 3:10:43.6  4:33 
   173  22/44   Adam Kuenzel             51 M   Minneapolis         MN 3:10:50.8  4:33 
   174   8/35   Greg Filice              63 M   St Paul             MN 3:10:53.4  4:33 
   175   6/12   Min (amy) Xu             42 F   Plymouth            MN 3:10:56.0  4:33 
   176  23/44   Richard Hoeg             54 M   New Hope            MN 3:11:30.9  4:34 
   177  24/44   Kurt M Ware              50 M   Vadnais Hts         MN 3:11:38.2  4:34 
   178   1/7    Brenda L Gauvin-Chadwic  55 F   Plymouth            MN 3:12:02.8  4:35 
   179  13/27   Chris Sur                43 M   Minneapolis         MN 3:13:18.5  4:37 
   180  25/41   Martin I Loken           45 M   Minneapolis         MN 3:14:00.6  4:38 
   181   3/5    Kaitlin E Erpestad       27 F   Finland             MN 3:14:02.1  4:38 
   182   9/35   Marvin J Trandem         63 M   Faribault           MN 3:14:06.5  4:38 
   183  25/44   Ed M Neaton              52 M   Mahtomedi           MN 3:14:13.2  4:38 
   184   6/8    Hedda Blomhoff           22 F   Minneapolis         MN 3:14:13.5  4:38 
   185  26/41   Jim C Risendal           48 M   Minneapolis         MN 3:14:14.2  4:38 
   186  14/27   Steven D Kruger          41 M   Pewaukee            WI 3:14:19.2  4:38 
   187   4/5    Megan Evans Seeds        27 F   Minneapolis         MN 3:14:22.2  4:38 
   188   8/21   Daniel E New             66 M   Alexandria          MN 3:14:34.5  4:38 
   189  23/60   Terry L Vacek            56 M   St Charles          MO 3:15:15.1  4:39 
   190  15/27   Dave W Simons            41 M   Faribault           MN 3:15:16.4  4:39 
   191   7/8    Rachel K Fanney          22 F   Minneapolis         MN 3:15:23.5  4:40 
   192  10/35   David R Johnson          63 M   Eagan               MN 3:15:27.2  4:40 
   193  16/27   Bryon K Amo              40 M   Sauk Rapids         MN 3:15:33.6  4:40 
   194   9/21   Harding E Van Schaack    65 M   Minnetonka          MN 3:16:01.8  4:41 
   195  12/17   Justin Quinn             38 M   St Cloud            MN 3:16:07.1  4:41 
   196   1/7    Jessica L Barr           35 F   Grand Portage       MN 3:16:51.5  4:42 
   197  14/15   Hrishikesh M Rao         21 M   Plymouth            MN 3:17:05.8  4:42 
   198  13/17   Eric P Vollen            38 M   Minneapolis         MN 3:17:42.2  4:43 
   199  26/44   Bruce A Anderson         52 M   Northfield          MN 3:18:00.4  4:43 
   200  10/21   Mark P Hayes             69 M   St Paul             MN 3:18:01.6  4:43 
   201  17/27   Gill Creel               42 M   Minneapolis         MN 3:18:02.6  4:43 
   202  24/60   Carl J Bublitz           57 M   St Cloud            MN 3:18:05.2  4:43 
   203   7/12   Christine S Larson       42 F   Duluth              MN 3:18:10.2  4:44 
   204  27/41   Daniel G Anderson        48 M   North Branch        MN 3:18:20.7  4:44 
   205  28/41   Jeff P Carlson           48 M   Inver Grove Hts     MN 3:18:22.0  4:44 
   206  13/15   Andrew Marolt            34 M   Bloomington         MN 3:18:34.9  4:44 
   207  18/27   Nils Dybvig              44 M   Minneapolis         MN 3:18:56.5  4:45 
   208  29/41   Todd J Burnside          48 M   Duluth              MN 3:19:05.0  4:45 
   209   2/5    Maud Sunden              63 F   Stora              SWE 3:19:35.2  4:46 
   210  25/60   Tom Jurik                59 M   Ames                IA 3:19:45.0  4:46 
   211   4/10   Carol Y Waldoch          33 F   Forest Lake         MN 3:20:12.7  4:47 
   212  30/41   Mark T Smith             49 M   Mora                MN 3:20:46.6  4:47 
   213  11/35   Hakan Furman             64 M   Skelleftea         SWE 3:21:25.1  4:48 
   214  12/35   Roland G Ring-Jarvi      61 M   Anoka               MN 3:21:39.6  4:49 
   215  13/35   James A Lundberg         60 M   Minneapolis         MN 3:21:48.2  4:49 
   216  11/21   Arvid L Brekke           67 M   Esko                MN 3:22:12.9  4:49 
   217  26/60   John Traul               59 M   Edina               MN 3:22:23.4  4:50 
   218  12/21   Roger L Landers          68 M   Nisswa              MN 3:22:42.4  4:50 
   219  27/44   Mark S Mellstrom         54 M   Northfield          MN 3:22:51.4  4:50 
   220  19/27   Corey B Russell          40 M   Amery               WI 3:22:52.8  4:50 
   221  27/60   Peter T Rust             55 M   Duluth              MN 3:22:54.1  4:50 
   222  28/60   Mark W Boyce             55 M   Duluth              MN 3:23:30.7  4:51 
   223   8/12   Anna I Bjorklund         43 F   Jarpen Jamtalnd    SWE 3:24:24.6  4:53 
   224  29/60   Arnie F Ostgarden        58 M   Kindred             ND 3:24:30.0  4:53 
   225   5/15   Donna   M Smith          49 F   Mora                MN 3:26:05.7  4:55 
   226  31/41   Erich C Steinbergs       47 M   Minneapolis         MN 3:28:06.9  4:58 
   227  28/44   Dick Roy                 51 M   Arden Hills         MN 3:28:10.3  4:58 
   228   6/15   Anne M Rykken            49 F   St Paul             MN 3:28:52.4  4:59 
   229  32/41   Tom G Urbanski           48 M   Cloquet             MN 3:29:21.7  5:00 
   230  30/60   Bruce C Bostrom          58 M   St Paul             MN 3:29:45.3  5:00 
   231  13/21   Tolly O Vollen           68 M   St Cloud            MN 3:31:22.2  5:02 
   232  31/60   David L Clemens          56 M   Wisconsin Dells     WI 3:31:31.7  5:03 
   233   2/7    Kelly J Gotfredson       38 F   Little Falls        MN 3:31:31.8  5:03 
   234  33/41   Jon P Larson             47 M   Mora                MN 3:31:41.3  5:03 
   235  14/35   Lee C Scotland           61 M   Bemidji             MN 3:31:41.4  5:03 
   236  29/44   David C Calhoon          52 M   Middleton           WI 3:31:56.1  5:03 
   237  34/41   Robert P Suhr            47 M   Wales               WI 3:32:18.3  5:04 
   238   6/16   Jodie K Hirsch           50 F   Apple Valley        MN 3:34:14.1  5:07 
   239  30/44   Doug E Connell           53 M   St Paul             MN 3:34:27.5  5:07 
   240  14/21   Bonzo B Dittwyler        65 M   Madison             WI 3:35:00.7  5:08 
   241  32/60   Jeff P Koshiol           55 M   St Cloud            MN 3:36:32.6  5:10 
   242   3/7    Stacey A Boggs           37 F   St Paul             MN 3:37:08.6  5:11 
   243  33/60   Michael O Wilke          59 M   Stillwater          MN 3:37:12.5  5:11 
   244  15/35   John H Jr Daniels        63 M   Minneapolis         MN 3:37:35.0  5:11 
   245   7/16   Nancy L Nelson           54 F   Roseville           MN 3:37:39.8  5:11 
   246   8/16   Margie R Rock            50 F   Belgrade            MN 3:38:20.8  5:12 
   247  15/21   Sepp Candinas            68 M   Madison             WI 3:38:21.0  5:12 
   248  34/60   Nil-Eric Bengtsson       55 M   Langas             SWE 3:38:35.2  5:13 
   249  35/41   Eric J Larson            46 M   Waukesha            WI 3:40:13.7  5:15 
   250  36/41   Anthony L Bitterman      47 M   Madison             WI 3:40:20.9  5:15 
   251  16/35   Tom Giese                62 M   Mora                MN 3:40:27.1  5:15 
   252  35/60   Loren R Johnson          55 M   Chanhassen          MN 3:40:55.8  5:16 
   253   5/10   Abra Hovgaard            32 F   Red Wing            MN 3:41:09.0  5:16 
   254  31/44   Marshall K Feller        53 M   Champlin            MN 3:41:51.2  5:17 
   255  17/35   Peter C Agre             61 M   Baltimore           MD 3:42:04.2  5:18 
   256  18/35   Doug A Felger            61 M   Iron River          MI 3:42:26.8  5:18 
   257  36/60   Kurt R Olson             55 M   Shoreview           MN 3:42:34.0  5:18 
   258  37/60   Dennis A Johnson         57 M   Minneapolis         MN 3:42:48.8  5:19 
   259  32/44   Jeffrey M Gillberg       50 M   Coon Rapdis         MN 3:43:10.3  5:19 
   260  15/18   Daniel R Bohnhorst       26 M   Minneapolis         MN 3:43:39.0  5:20 
   261  20/27   Nick Bartelt             43 M   North Oaks          MN 3:43:42.1  5:20 
   262  19/35   John K Wehrman           60 M   St Paul             MN 3:43:57.6  5:20 
   263  38/60   W. Morrey Nellis         59 M   Minneapolis         MN 3:44:02.7  5:21 
   264  39/60   John B Kuhn              55 M   Rubicon             WI 3:44:21.5  5:21 
   265  40/60   David E Miller           56 M   Mendota Hts         MN 3:44:36.4  5:21 
   266  20/35   Gary A Strandemo         64 M   St Cloud            MN 3:44:46.5  5:22 
   267   9/12   Renee C Callaway         41 F   Madison             WI 3:44:54.4  5:22 
   268  41/60   James A Pritchard        56 M   Ames                IA 3:44:57.4  5:22 
   269  42/60   Ralph L Hapness          58 M   Stillwater          MN 3:45:10.2  5:22 
   270   6/10   Kerstin P Forsythe       31 F   St Paul             MN 3:45:42.1  5:23 
   271  21/27   Gordy Savela             44 M   Grand Rapids        MN 3:46:03.5  5:23 
   272   7/15   Anne L Johnson           46 F   Juneau              AK 3:46:13.8  5:24 
   273   2/7    Karen A Roesler          56 F   Minneapolis         MN 3:46:14.9  5:24 
   274  16/21   Jonnie Stagmo            68 M   Hestra              MN 3:47:00.1  5:25 
   275  17/21   Gerald B Jacobsen        69 M   Inver Grove Hts     MN 3:48:32.0  5:27 
   276  43/60   Mark G Raderstorf        56 M   Minneapolis         MN 3:48:59.9  5:28 
   277  21/35   Denny J Barry            61 M   New York Mills      MN 3:49:09.5  5:28 
   278   7/10   Carrie Llano             32 F   Willmar             MN 3:49:18.4  5:28 
   279   3/5    Maureen L Kinney         60 F   La Crosse           WI 3:49:49.6  5:29 
   280  22/27   Roger A Schmitz          40 M   Sauk Rapids         MN 3:49:52.7  5:29 
   281   5/10   Perry B Yoder            70 M   Ely                 MN 3:49:59.0  5:29 
   282   8/15   Amy T Cooper             45 F   Holmen              WI 3:50:21.6  5:30 
   283  44/60   David T Bjork            59 M   Fergus Falls        MN 3:50:21.6  5:30 
   284   8/8    Rheanne K Zimmerman      21 F   Paynesville         MN 3:50:45.5  5:30 
   285  37/41   Randall J Zimmerman      48 M   Paynesville         MN 3:50:45.6  5:30 
   286  18/21   Bob G Durband            67 M   Shoreview           MN 3:50:54.5  5:30 
   287   9/15   Jennifer Lacey           46 F   St Paul             MN 3:51:30.3  5:31 
   288  23/27   Jon C Vollen             44 M   St Cloud            MN 3:51:30.7  5:31 
   289  10/15   Janelle J Jurek          46 F   Edina               MN 3:52:26.9  5:33 
   290  33/44   Richard L Dubay          54 M   Coon Rapids         MN 3:52:39.3  5:33 
   291  10/12   Lisa A Mc Ellistrem      44 F   St Paul             MN 3:52:42.6  5:33 
   292  22/35   Tim G Madigan            61 M   Faribault           MN 3:52:48.9  5:33 
   293  45/60   Mark H Thacher           58 M   Northfield          MN 3:52:54.0  5:33 
   294  24/27   Joe P Osgood             41 M   St Cloud            MN 3:52:57.7  5:33 
   295  11/15   Jean M Garbarini         46 F   Minneapolis         MN 3:53:04.5  5:33 
   296  38/41   Mark D Hinrichs          48 M   North Branch        MN 3:53:31.8  5:34 
   297  12/15   Marsha G Karpinen        48 F   Luck                WI 3:55:00.5  5:36 
   298   9/16   Mary E Wawro             50 F   St Paul             MN 3:55:08.3  5:36 
   299  13/15   Kristen R Friedrichs     46 F   Monona              WI 3:55:47.9  5:37 
   300  23/35   Gregory A Joseph         63 M   Mercer              WI 3:58:15.6  5:41 
   301  24/35   John M Couch             60 M   Eagan               MN 3:58:25.5  5:41 
   302  19/21   James D Mohr             65 M   Neillsville         WI 3:58:39.6  5:41 
   303  25/27   Todd H Sivertsson        42 M   Maple Grove         MN 3:59:20.8  5:42 
   304  46/60   Stephen J Greenwood      58 M   St Paul             MN 3:59:21.1  5:42 
   305  39/41   Greg G Sanden            46 M   Hartland            WI 4:01:52.2  5:46 
   306  14/15   Deborah M Swenson        46 F   St Paul             MN 4:02:28.3  5:47 
   307   6/10   Ken W Nelson             72 M   Apple Valley        MN 4:02:38.5  5:47 
   308   4/7    Lisa M Hane              37 F   St Paul             MN 4:02:40.6  5:47 
   309  34/44   Michael C Kuhne          51 M   Shoreview           MN 4:03:34.9  5:48 
   310   7/10   Don M Youngdahl          73 M   New Brighton        MN 4:03:38.3  5:49 
   311  11/12   Marianne Loken           44 F   Minneapolis         MN 4:03:58.0  5:49 
   312  15/15   Ryan A Quinn             21 M   Minneapolis         MN 4:04:56.1  5:50 
   313   3/7    Mary Lou Lundberg        56 F   Roseville           MN 4:05:46.4  5:52 
   314  47/60   David S Gorringe         59 M   St Paul             MN 4:06:35.3  5:53 
   315  26/27   Paul H Rock              44 M   Belgrade            MN 4:06:56.9  5:53 
   316  40/41   Shawn P Greseth          48 M   Waconia             MN 4:08:07.0  5:55 
   317   5/7    Roxy A Lukenbill         38 F   Ogilvie             MN 4:08:29.7  5:55 
   318   1/1    Roy M Carlsted           87 M   St Paul             MN 4:08:40.5  5:56 
   319  14/15   Jamey D Connor           30 M   St Paul             MN 4:09:01.5  5:56 
   320  48/60   Thomas N Meister         58 M   St Croix Falls      WI 4:09:04.3  5:56 
   321  35/44   Wayne D Johnson          54 M   Rosemount           MN 4:10:22.7  5:58 
   322  25/35   Kare Andersson           63 M   Jarfassa           SWE 4:11:53.3  6:00 
   323   8/10   Kari A Gibbons           31 F   Minneapolis         MN 4:12:42.8  6:02 
   324   4/5    Nona L Goertz            62 F   Duluth              MN 4:12:44.8  6:02 
   325  49/60   Bob H Seeds              58 M   Prior Lake          MN 4:13:19.6  6:02 
   326  26/35   Richard M Hansen         62 M   Elm Grove           WI 4:14:02.1  6:03 
   327  50/60   Steven M Enger           56 M   Shakopee            MN 4:14:14.7  6:04 
   328  36/44   Charles Buse             52 M   Madison             WI 4:14:58.3  6:05 
   329  10/16   Ruth Bronston            51 F   Madison             WI 4:14:58.3  6:05 
   330   6/7    Kira Q Stolen            39 F   New Brighton        MN 4:16:00.2  6:06 
   331   8/10   Leroy G Bohlin           70 M   Minneapolis         MN 4:16:19.5  6:07 
   332  27/35   Indy Valters             64 M   Circle Pines        MN 4:17:33.4  6:08 
   333  37/44   Christopher C Dial       52 M   Arlington Heights   IL 4:17:46.9  6:09 
   334  51/60   Wally L Avello           58 M   Duluth              MN 4:18:07.6  6:09 
   335  14/17   Randall G Ochmann        36 M   Champlin            MN 4:18:36.2  6:10 
   336  15/17   Eric T Olson             35 M   Luck                WI 4:18:47.9  6:10 
   337  28/35   John A Woodhall,iii      60 M   Spicer              MN 4:19:17.2  6:11 
   338  11/16   Kari L Anderson          53 F   Juneau              AK 4:21:40.6  6:14 
   339  52/60   Roger Sethsson           56 M   Stockholm          SWE 4:23:15.6  6:17 
   340  53/60   David L Mc Kay           56 M   Lambertville        NJ 4:23:15.9  6:17 
   341  38/44   Robert H Hendrickson     53 M   St Louis Park       MN 4:24:18.5  6:18 
   342  29/35   Bill Weber               60 M   St Louis Park       MN 4:24:18.6  6:18 
   343  39/44   Dan M Pagels             50 M   Hudson              WI 4:25:09.0  6:19 
   344  30/35   Mark E Stange            64 M   Shoreview           MN 4:25:42.1  6:20 
   345  31/35   Kirk D Fowler            60 M   Shoreview           MN 4:27:39.9  6:23 
   346  54/60   Neal R Lundeen           59 M   Frederic            WI 4:29:29.0  6:25 
   347  16/18   Leon L Hallauer          29 M   Palmer Lake         CO 4:30:05.2  6:26 
   348  32/35   Ivar W Sorensen          64 M   Minneapolis         MN 4:30:36.5  6:27 
   349  55/60   John W Graham            59 M   Duluth              MN 4:31:19.9  6:28 
   350   4/7    Susan M Franceweber      55 F   Mora                MN 4:31:47.6  6:29 
   351   9/10   William B Berneking      71 M   Wayzata             MN 4:32:11.0  6:29 
   352   7/7    Molly Pennings           35 F   Culver              MN 4:33:18.5  6:31 
   353  56/60   Charles L Flanders       55 M   Crystal             MN 4:35:08.6  6:34 
   354  40/44   Daryl K Peterson         54 M   Robbinsdale         MN 4:35:09.1  6:34 
   355  12/16   Elizabeth E Davis        51 F   Arden Hills         MN 4:38:06.7  6:38 
   356   5/7    Marcella M Otypka        55 F   St Paul             MN 4:38:56.2  6:39 
   357  57/60   Gene G Karwoski          57 M   Superior            WI 4:39:10.7  6:39 
   358  58/60   Andrew F Nelson          58 M   Minneapolis         MN 4:40:07.5  6:41 
   359  59/60   Donald Garretson         55 M   Arden Hills         MN 4:40:34.0  6:41 
   360   6/7    Diane M Bublitz          58 F   St Cloud            MN 4:44:04.1  6:46 
   361   9/10   Jessica M Olen           30 F   Mora                MN 4:44:14.0  6:47 
   362  41/41   Karel H Huijser          49 M   Brasschaat Antwerp BEL 4:44:19.9  6:47 
   363  10/10   Stacey A Stoffregen      30 F   Lake Elmo           MN 4:44:29.4  6:47 
   364  27/27   Charles D Gustus         40 M   Bloomington         MN 4:44:57.4  6:48 
   365  17/18   Ryan J Martens           27 M   Mora                MN 4:46:51.7  6:50 
   366  15/15   Joan R Straw             48 F   Wahkon              MN 4:49:22.2  6:54 
   367  13/16   Jane M Hauer             51 F   Little Falls        MN 4:49:53.8  6:55 
   368   1/2    Linda P Cook             71 F   Springbrook         WI 4:50:02.8  6:55 
   369  41/44   Paul B Kilgore           52 M   Duluth              MN 4:50:24.4  6:55 
   370  20/21   Paul H Harris            65 M   Bayport             MN 4:51:36.3  6:57 
   371  10/10   Donald K Eddy            72 M   Hastings            MN 4:51:41.1  6:57 
   372  60/60   Kim N Boyce              57 M   Robbinsdale         MN 4:52:36.2  6:58 
   373   5/5    Kelsey   E Boyce         27 F   Robbinsdale         MN 4:52:36.6  6:59 
   374   1/1    Karin J Grossman         69 F   Farmington          MN 4:55:23.3  7:02 
   375  33/35   Jeff C Hamme             64 M   Ogilvie             MN 4:58:55.7  7:08 
   376  14/16   Kathleen C Willis        50 F   Mounds View         MN 5:02:40.3  7:13 
   377  16/17   Benjamin Meints          35 M   Circle Pines        MN 5:02:40.6  7:13 
   378  18/18   Arthur L Kobberdahl      29 M   Brook Park          MN 5:03:41.8  7:14 
   379  42/44   Joseph W Furst           51 M   Rochester           MN 5:05:13.1  7:17 
   380   5/5    Sally S Harris           64 F   Bayport             MN 5:11:33.8  7:26 
   381   7/7    Cheryl W Heilman         55 F   Minneapolis         MN 5:11:44.6  7:26 
   382  15/16   Caroline Schultz         51 F   Minneapolis         MN 5:11:44.6  7:26 
   383  21/21   Vince Rodriguez          68 M   Maplewood           MN 5:16:31.0  7:33 
   384  34/35   Gary L Sandholm          64 M   Webster City        IA 5:18:03.0  7:35 
   385  15/15   John P Kramschuster      31 M   Minneapolis         MN 5:18:04.6  7:35 
   386  17/17   Martijn R Oechies        36 M   Auid Holland       NED 5:44:48.3  8:13 
   387  16/16   Suzanne K Gilbert        52 F   Minneapolis         MN 5:52:30.3  8:24 
   388  43/44   Leon Bernido             54 M   Madison             WI 5:52:54.5  8:25 
   389   2/2    Jacque Lindskoog         70 F   Drummond            WI 5:55:43.5  8:29 
   390  12/12   Asa E Dahlberg Schmit    42 F   Coon Rapids         MN 6:03:58.6  8:40 
   391  35/35   Gerald G Grenz           62 M   Lakeville           MN 6:18:18.2  9:01 
   392  44/44   Peter Gilbert            54 M   St Peter            MN 6:49:47.0  9:46 
 
 results by Mtec Results