Mora Vasaloppet -
Mora, MN
2/13/2011

race logo










					                                                                       Page 1
-------------------------------------------------------------------------------
                         2011 MORA VASALOPPET 35km
_______________________________________________________________________________
 Place Div/Tot  Name                    Age Sex City               Sta Time      Pace  
 ===== ======== ======================= === === ================== === ========= ===== 
     1   1/23   Nathan C Porath          28 M   Red Wing            MN 1:28:41.2  2:33 
     2   1/26   Derek C Wallen           31 M   Apple Valley        MN 1:30:11.8  2:35 
     3   1/23   Andrew K Brown           21 M   St Paul             MN 1:31:22.4  2:37 
     4   2/23   Andrew R Tilman          21 M   St Louis Park       MN 1:33:40.7  2:41 
     5   2/23   Dan J De Roma            25 M   Plymouth            MN 1:34:23.5  2:42 
     6   2/26   Paul A Olson             30 M   Andover             MN 1:34:30.1  2:42 
     7   1/31   Grant D Nelson           35 M   Duluth              MN 1:34:30.4  2:43 
     8   1/23   Christopher G Rouw       15 M   St Cloud            MN 1:34:37.8  2:43 
     9   3/23   Erik M Hendrickson       25 M   St Louis Park       MN 1:34:38.4  2:43 
    10   1/57   Brad Bart                48 M   Minneapolis         MN 1:35:28.1  2:44 
    11   1/32   Mark Ahlers              44 M   Roseville           MN 1:35:54.8  2:45 
    12   2/57   Jonathan H Sanborn       49 M   Maple Grove         MN 1:35:56.8  2:45 
    13   1/42   David A Christopherson   60 M   St Anthony          MN 1:35:57.9  2:45 
    14   1/18   Peter Olejniczak         18 M   Roseville           MN 1:36:01.4  2:45 
    15   1/59   Allen R Hanson           53 M   Greenwood           MN 1:36:52.3  2:47 
    16   3/57   Silvio M Moulsoff        47 M   St Paul             MN 1:36:53.9  2:47 
    17   3/23   Ryan W Skinner           19 M   St Louis Park       MN 1:37:04.2  2:47 
    18   4/23   Blake A Hillerson        27 M   St Paul             MN 1:37:17.9  2:47 
    19   2/59   Jack E Baker             53 M   Granite Falls       MN 1:37:26.3  2:48 
    20   3/59   Dave A Bridges           51 M   Shoreview           MN 1:37:32.0  2:48 
    21   1/23   Angie B Robinson         43 F   Roseville           MN 1:37:34.0  2:48 
    22   2/18   Luke W Baker             17 M   Granite Falls       MN 1:37:43.9  2:48 
    23   3/18   Jonah M Gilbert          17 M   Arden Hills         MN 1:38:29.4  2:49 
    24   1/24   Elaine M Nelson          31 F   Duluth              MN 1:38:33.7  2:49 
    25   1/30   Sara E Kylander-Johnson  38 F   Duluth              MN 1:38:39.6  2:50 
    26   5/23   Paavo A Taipale          25 M   St Paul             MN 1:39:59.7  2:52 
    27   1/16   Mellissa S Mac Millan    26 F   St Paul             MN 1:40:03.3  2:52 
    28   4/18   Wyatt A Behrends         18 M   Hastings            MN 1:40:53.8  2:53 
    29   2/31   Jason M Sannes-Venhuize  36 M   Frazee              MN 1:41:01.8  2:54 
    30   3/26   Chad T Giese             34 M   Wilmette            IL 1:42:00.7  2:55 
    31   2/23   Joshua A Overturf        15 M   Maple Plain         MN 1:42:33.2  2:56 
    32   3/23   Evan M Borchert          16 M   New Brighton        MN 1:42:37.0  2:56 
    33   4/23   Isaak M Ridge            16 M   New Brighton        MN 1:43:02.9  2:57 
    34   1/23   Laura A Edlund           24 F   St Paul             MN 1:43:06.5  2:57 
    35   2/42   John E Stamm             60 M   Afton               MN 1:43:21.9  2:58 
    36   5/23   Jordan O Taylor          16 M   Minnetonka          MN 1:43:22.8  2:58 
    37   6/23   Daniel C Schlatter       26 M   New Brighton        MN 1:43:46.8  2:58 
    38   4/26   Mark W Schulte           33 M   Golden Valley       MN 1:43:55.3  2:59 
    39   6/23   Derrick L Stenstrom      16 M   Mora                MN 1:44:39.4  3:00 
    40   2/32   Allen G Overturf         43 M   Maple Plain         MN 1:44:45.6  3:00 
    41   3/32   Scott A Rake             43 M   Elko                MN 1:45:12.1  3:01 
    42   2/23   Kathleen L De Wahl       24 F   St Paul             MN 1:45:35.2  3:01 
    43   1/11   Steve F Hokanson         14 M   North Oaks          MN 1:45:38.6  3:02 
    44   4/59   Mark W Wirt              50 M   Minneapolis         MN 1:45:40.8  3:02 
    45   5/59   Mike R Brumbaugh         52 M   Roseville           MN 1:45:41.6  3:02 
    46   4/57   Mike Berkopec            48 M   New Brighton        MN 1:45:46.6  3:02 
    47   5/18   Drew D Polasky           17 M   Arden Hills         MN 1:45:48.9  3:02 
    48   5/57   Wade M Johnson           47 M   Minneapolis         MN 1:46:02.4  3:02 
    49   7/23   Karl M Christensen       15 M   St Cloud            MN 1:46:31.5  3:03 
    50   1/28   Cheryl K Du Bois         49 F   North Oaks          MN 1:46:32.8  3:03 
    51   5/26   Noah A Rounds            31 M   Maple Grove         MN 1:46:33.3  3:03 
    52   6/59   Dan E Lee                54 M   Plymouth            MN 1:46:48.9  3:04 
    53   3/31   Steven M Goetz           36 M   North Oaks          MN 1:46:51.4  3:04 
    54   6/26   Andreas Lofgren          32 M   Mora               SWE 1:46:55.5  3:04 
    55   2/24   Kathryn E Splan          34 F   St Paul             MN 1:46:58.0  3:04 
    56   7/23   Finn B Kolsrud           26 M   Iowa City           IA 1:47:00.7  3:04 
    57   7/59   Tom G Nowak              54 M   Annandale           MN 1:47:23.6  3:05 
    58   1/13   Terry J Holm             66 M   Brainerd            MN 1:48:24.1  3:06 
    59   8/59   Gene R Shaw              54 M   Marshfield          WI 1:48:37.5  3:07 
    60   6/57   Jack W Ellefson          47 M   Park Rapids         MN 1:48:40.6  3:07 
    61   8/23   Joel R Paulson           28 M   Maple Grove         MN 1:49:04.8  3:07 
    62   7/26   Jason J Dalebroux        32 M   Minneapolis         MN 1:49:18.4  3:08 
    63   9/59   Dale T Vaillancourt      51 M   Burnsville          MN 1:49:35.9  3:08 
    64   3/23   Allison C De Roma        24 F   Plymouth            MN 1:49:39.3  3:08 
    65   4/23   Michael   S Meehlhause   21 M   Mounds View         MN 1:50:09.1  3:09 
    66   5/23   Abe D Fark               20 M   St Cloud            MN 1:50:22.1  3:10 
    67   4/31   John A Bartucz           35 M   Rochester           MN 1:50:28.3  3:10 
    68   5/31   Christian M Longfellow   38 M   Minneapolis         MN 1:50:43.0  3:10 
    69   6/18   Kai M Olstad             17 M   Eureka              MN 1:51:03.8  3:11 
    70   1/64   John W Boller            59 M   Brooklyn Park       MN 1:51:13.4  3:11 
    71   8/23   Will R Olstad            15 M   Eureka              MN 1:51:13.5  3:11 
    72   9/23   Jonathan S Van Roekel    15 M   Nerstrand           MN 1:51:27.7  3:12 
    73   4/23   Amy Berntson             22 F   Edina               MN 1:51:35.0  3:12 
    74   7/57   Tory Nygren              48 M   New Brighton        MN 1:51:40.9  3:12 
    75   2/28   Anne L Ellefson          45 F   Park Rapids         MN 1:51:49.5  3:12 
    76   1/8    Kati Campbell            64 F   Long Lake           MN 1:51:52.5  3:12 
    77   7/18   Elliot M Busta           17 M   St Cloud            MN 1:52:05.8  3:13 
    78  10/59   Jack D Shovein           51 M   North Oaks          MN 1:52:07.3  3:13 
    79   8/57   Wallace A Alexander      45 M   Minneapolis         MN 1:52:09.1  3:13 
    80   9/57   Christopher G Peske      49 M   Sussex              WI 1:52:09.2  3:13 
    81   4/32   Bill J Hacker            44 M   Lisbon              WI 1:52:11.8  3:13 
    82   2/16   Ann H Gentry             26 F   Shoreview           MN 1:52:13.4  3:13 
    83  10/23   Tanner J Wetzel          15 M   Maple Grove         MN 1:52:15.8  3:13 
    84  11/59   Doug E Johnson           53 M   Minneapolis         MN 1:52:17.3  3:13 
    85  12/59   John P Layton            53 M   Minnetonka          MN 1:52:19.1  3:13 
    86   5/32   Chris A Torvi            42 M   St Paul             MN 1:52:20.5  3:13 
    87  11/23   Andrew E Gutknecht       16 M   Buffalo             MN 1:52:23.5  3:13 
    88   6/32   Tim Leone-Getten         44 M   St Paul             MN 1:52:27.3  3:13 
    89   2/30   Amy L Dettmer            39 F   Grand Rapids        MN 1:52:28.7  3:13 
    90   9/23   David S Anderson         26 M   Plymouth            MN 1:52:32.7  3:13 
    91   2/64   Richard G Anderson       58 M   Plymouth            MN 1:52:42.8  3:14 
    92   8/18   Jack Inglis              17 M   Mound               MN 1:52:44.7  3:14 
    93   3/24   Kathryn C Pratt          32 F   Minneapolis         MN 1:52:45.0  3:14 
    94  10/57   David J Larson           49 M   Cambridge           MN 1:52:49.3  3:14 
    95  13/59   Jon D Shorter            53 M   Bemidji             MN 1:53:04.7  3:14 
    96   6/31   Joshua C Simonson        35 M   Minneapolis         MN 1:53:21.3  3:15 
    97   3/64   Jim G Hagstrom           56 M   Afton               MN 1:53:24.4  3:15 
    98  12/23   Leif A Hanson            15 M   Northfield          MN 1:53:29.4  3:15 
    99   8/26   Phil R Carlson           31 M   St Paul             MN 1:53:54.2  3:16 
   100  10/23   Christopher Lofgren      27 M   St Paul             MN 1:53:54.8  3:16 
   101   6/23   Luke P Rustad            19 M   St Paul             MN 1:54:16.0  3:16 
   102   9/18   Jake Bauer               17 M   Richfield           MN 1:54:19.8  3:16 
   103  11/57   David L Eastlund         49 M   Buffalo             MN 1:54:26.6  3:17 
   104   1/24   Patricia A Stovey        50 F   Holmen              WI 1:54:35.0  3:17 
   105   4/64   Leonard D Klun           56 M   Maple Plain         MN 1:54:37.9  3:17 
   106  12/57   Bruce L Chamberlain      46 M   Minneapolis         MN 1:54:43.0  3:17 
   107  13/23   Bjorn P Larson           16 M   Mound               MN 1:55:15.4  3:18 
   108   7/31   Peter M Everett          35 M   Minneapolis         MN 1:55:16.4  3:18 
   109   2/24   Lisa M Hollensteiner     51 F   Edina               MN 1:55:20.0  3:18 
   110   7/32   Paul D Johnson           40 M   Devils Lake         ND 1:55:22.2  3:18 
   111  14/59   David S Ware             53 M   St Louis            MO 1:55:31.9  3:19 
   112   3/28   Mindy L Benton           47 F   Minnetonka          MN 1:55:32.8  3:19 
   113   5/64   Lou Chouinard            57 M   Minneapolis         MN 1:55:43.5  3:19 
   114  15/59   John J Miller            54 M   Stillwater          MN 1:56:31.5  3:20 
   115  13/57   Kevin Seay               47 M   Sussex              WI 1:56:40.9  3:21 
   116   3/42   William J Stuber         60 M   St Paul             MN 1:57:05.6  3:21 
   117   6/64   Doug C White             58 M   Shoreview           MN 1:57:07.0  3:21 
   118   7/23   Thomas  E Lake           22 M   Bloomington         MN 1:57:10.4  3:21 
   119  14/23   Nick P Fackler           16 M   Mora                MN 1:57:16.1  3:22 
   120   8/32   Kuan J Teoh              42 M   Golden Valley       MN 1:57:26.4  3:22 
   121   8/23   Joel N Welinski          19 M   Duluth              MN 1:57:27.0  3:22 
   122   1/5    Jessie C Greeley         15 F   Wyoming             MN 1:57:28.2  3:22 
   123  16/59   Siegfried L Zeck         54 M   St Paul             MN 1:57:29.7  3:22 
   124   2/5    Sarah L Tokos            15 F   New Brighton        MN 1:57:44.5  3:22 
   125  11/23   Matt T Holton            27 M   St Paul             MN 1:57:46.2  3:22 
   126  15/23   Lucas Forster            15 M   Roseville           MN 1:58:16.1  3:23 
   127   7/64   John L Lund              58 M   Stillwater          MN 1:58:33.9  3:24 
   128   1/8    Sarah J Pieper           17 F   New Brighton        MN 1:58:39.9  3:24 
   129   9/26   Craig Dodson             32 M   Mendota Hts         MN 1:58:42.7  3:24 
   130   8/64   Mike R Lyner             57 M   Stillwater          MN 1:58:54.9  3:24 
   131   2/13   Odd Osland               69 M   Apple Valley        MN 1:58:58.5  3:24 
   132   4/42   Jeff Patterson           62 M   Minneapolis         MN 1:59:00.4  3:25 
   133  17/59   Mark D Waldoch           52 M   White Bear Lake     MN 1:59:11.5  3:25 
   134  14/57   Steven B Cannon          45 M   Ames                IA 1:59:19.8  3:25 
   135  18/59   Andrew Schweizer         50 M   New Brighton        MN 1:59:35.3  3:26 
   136   9/64   Larry J Mulenburg        58 M   Glencoe             MN 1:59:41.0  3:26 
   137   9/23   Brent A Schultz          20 M   Wayzata             MN 1:59:55.2  3:26 
   138  12/23   Ryan Peterson            28 M   Oak Grove           MN 2:00:19.1  3:27 
   139  10/26   John Stendahl            33 M   St Paul             MN 2:00:22.7  3:27 
   140   5/42   Kayo H Aslagson          62 M   Starbuck            MN 2:00:23.3  3:27 
   141  10/23   John F Ahlness           22 M   Mora                MN 2:00:27.2  3:27 
   142  10/64   Daniel L Sanville        56 M   White Bear Lake     MN 2:00:37.1  3:27 
   143   9/32   Kurt M Strohmeier        43 M   St Paul             MN 2:00:51.2  3:28 
   144  10/18   Tony R Nikodym           17 M   Mora                MN 2:00:58.3  3:28 
   145  15/57   Steve R Lindell          45 M   Champlin            MN 2:01:00.9  3:28 
   146   6/42   Everett C Arnold         62 M   Bemidji             MN 2:01:01.5  3:28 
   147  16/57   Keith W Gilbert          47 M   Arden Hills         MN 2:01:11.7  3:28 
   148  19/59   Kevin W Moss             53 M   Bondurant           IA 2:01:12.8  3:28 
   149   3/16   Anna M Hagstrom          28 F   St Paul             MN 2:01:22.7  3:29 
   150  10/32   Jason C Vanderport       40 M   Braham              MN 2:01:22.7  3:29 
   151  11/64   James E Haubrich         58 M   Waconia             MN 2:01:40.3  3:29 
   152  12/64   David  L Mc Kay          57 M   Minneapolis         MN 2:01:41.5  3:29 
   153  11/18   Garrett S Shaffer        17 M   Medicine Lake       MN 2:01:42.0  3:29 
   154   1/8    MacKenzie R Diggins      14 F   Afton               MN 2:01:43.0  3:29 
   155  12/18   Eric M Boser             17 M   Mound               MN 2:01:45.0  3:29 
   156  17/57   Timothy J Mc Gann        45 M   Minneapolis         MN 2:01:55.7  3:30 
   157  13/64   Mike M Brown             59 M   Mora                MN 2:02:04.8  3:30 
   158  11/23   Eric Nordland            24 M   Minneapolis         MN 2:02:09.5  3:30 
   159   8/31   David W La Course        39 M   Belle Plaine        MN 2:02:12.1  3:30 
   160  11/32   Eric J Nystrom           44 M   Minneapolis         MN 2:02:21.7  3:30 
   161  18/57   Dan J Thomson            49 M   Dayton              MN 2:02:27.5  3:30 
   162  13/18   Brian D Tobelmann        17 M   Plymouth            MN 2:02:30.7  3:31 
   163  14/64   Stephen G Kern           57 M   Minnetonka          MN 2:02:31.0  3:31 
   164  15/64   Jeffrey A Quam           58 M   Fargo               ND 2:02:34.6  3:31 
   165   7/42   Nort M Holschuh          61 M   Robbinsdale         MN 2:02:53.0  3:31 
   166  13/23   Jason A Dale             28 M   Baltimore           MD 2:03:04.9  3:31 
   167   5/23   Maria K Anderson         19 F   St Cloud            MN 2:03:06.0  3:32 
   168  16/23   Kory P Sutton            16 M   Ogilvie             MN 2:03:12.4  3:32 
   169  17/23   Victor R Brenk           16 M   Mound               MN 2:03:22.6  3:32 
   170   9/31   David M La Chapelle      35 M   St Paul             MN 2:03:23.5  3:32 
   171   8/42   Barry D Gerst            63 M   Edina               MN 2:03:31.1  3:32 
   172  16/64   Mark E Klosterman        55 M   North Oaks          MN 2:03:31.3  3:32 
   173  12/23   Adam R Geissler          19 M   Ames                IA 2:03:45.8  3:33 
   174  14/18   Sam T Paakkonen          17 M   Stillwater          MN 2:03:51.4  3:33 
   175  20/59   Mike E Krumberger        54 M   Pocatello           ID 2:03:52.4  3:33 
   176   4/16   Kelly C Kueffer          28 F   St Paul             MN 2:03:56.2  3:33 
   177   9/42   George E Rounds          63 M   Big Fork            MN 2:03:58.2  3:33 
   178  10/42   Tim H Power              61 M   Afton               MN 2:03:58.3  3:33 
   179   3/30   Heather M Pitschka       36 F   Duluth              MN 2:03:58.8  3:33 
   180  14/23   Dan G Hushagen           29 M   Columbus            MN 2:04:00.8  3:33 
   181  19/57   Mike J Maiers            49 M   Lakeville           MN 2:04:04.4  3:33 
   182   5/16   Jennifer R Johansen      28 F   St Paul             MN 2:04:04.8  3:33 
   183  20/57   Robert W Welch           47 M   Rochester           MN 2:04:06.6  3:33 
   184  21/57   Bryan K Lueth            49 M   North Branch        MN 2:04:06.6  3:33 
   185   3/24   Cathy M Weiss            50 F   Eau Claire          WI 2:04:20.9  3:34 
   186  11/42   Todd A Schempf           60 M   Ramsey              MN 2:04:21.5  3:34 
   187   3/5    Katie M Peterson         15 F   Arden Hills         MN 2:04:24.5  3:34 
   188  15/18   Peter L Thor             17 M   Arden Hills         MN 2:04:29.7  3:34 
   189  21/59   Brian S Milavitz         54 M   Minneapolis         MN 2:04:44.4  3:34 
   190   4/28   Marcia K Carlson         48 F   Minneapolis         MN 2:04:45.2  3:34 
   191  13/23   Tom R De Roma            21 M   Plymouth            MN 2:04:45.5  3:34 
   192   4/30   Kristy Maki              37 F   Hayward             WI 2:04:50.6  3:35 
   193  22/57   Greg W Fields            48 M   Golden Valley       MN 2:04:56.6  3:35 
   194  22/59   Scott E Aksamit          54 M   Edina               MN 2:04:59.5  3:35 
   195  17/64   George C Odio            55 M   Alexandria          MN 2:05:08.4  3:35 
   196   2/23   Andrea L Breen           44 F   Minneapolis         MN 2:05:15.3  3:35 
   197  16/18   Matthew P Bostrom        17 M   Mora                MN 2:05:16.6  3:35 
   198  23/59   Mick R Mc Cann           52 M   Andover             MN 2:05:19.6  3:35 
   199   6/16   Nichole L Porath         27 F   Red Wing            MN 2:05:26.4  3:36 
   200  18/64   Terry Salmela            59 M   Mora                MN 2:05:40.7  3:36 
   201  11/26   David D Randall          33 M   North Branch        MN 2:05:53.6  3:36 
   202  12/26   Jemiah A Aitch           33 M   Minneapolis         MN 2:05:56.6  3:36 
   203  10/31   Brian Zuck               36 M   Esko                MN 2:06:08.8  3:37 
   204  14/23   Martin P Gordon          21 M   Minneapolis         MN 2:06:24.6  3:37 
   205   7/16   Mae Bixby                28 F   Winona              MN 2:06:32.3  3:37 
   206  23/57   Dan T Denardo            45 M   Elbow Lake          MN 2:06:39.4  3:38 
   207  19/64   Randy R Hochstein        56 M   Plymouth            MN 2:06:51.5  3:38 
   208  24/57   Arthur F Spring          49 M   Minneapolis         MN 2:07:01.3  3:38 
   209  12/32   Chandler P Taylor        44 M   Minnetonka          MN 2:07:02.2  3:38 
   210   2/8    Ashlee L Forslund        14 F   Mora                MN 2:07:12.6  3:39 
   211  15/23   Paul J Gans              28 M   Minneapolis         MN 2:07:15.9  3:39 
   212  24/59   Jim De Roma              51 M   Plymouth            MN 2:07:16.8  3:39 
   213  18/23   Barry K Schultz          15 M   Mora                MN 2:07:29.8  3:39 
   214   8/16   Cynthia Ann Blendermann  28 F   Burnsville          MN 2:07:31.8  3:39 
   215  13/32   Damon N Struyk           44 M   Golden Valley       MN 2:08:08.6  3:40 
   216   3/23   Molly I Weyrens          42 F   St Cloud            MN 2:08:11.4  3:40 
   217  12/42   Bob H Britz              60 M   Shakopee            MN 2:08:33.4  3:41 
   218  25/57   Shaun W Naroski          48 M   Thunder Bay Ontari CAN 2:08:53.4  3:41 
   219   1/9    Will D Gosnold           70 M   Grand Forks         ND 2:09:08.4  3:42 
   220   2/8    Rachel I Hovland         17 F   Mora                MN 2:09:09.4  3:42 
   221  11/31   Chad M Boysen            36 M   Champlin            MN 2:09:09.7  3:42 
   222   4/24   Susan S Harrison         54 F   Minnetrista         MN 2:09:10.3  3:42 
   223  20/64   David A Ahlquist         59 M   Rochester           MN 2:09:26.1  3:42 
   224   5/24   Martha J Wavrin          51 F   Henderson           MN 2:09:29.1  3:42 
   225   4/23   Laura L Hjort            44 F   Milaca              MN 2:09:30.4  3:43 
   226  26/57   Peter S Dahlberg         48 M   North Oaks          MN 2:09:32.4  3:43 
   227  21/64   Joseph E Stuber          58 M   Lakeville           MN 2:09:34.2  3:43 
   228   2/11   Jes S Pedersen           14 M   Luck                WI 2:09:34.4  3:43 
   229   9/16   Tessa M Feichtinger      25 F   Ely                 MN 2:09:43.8  3:43 
   230  13/26   Dale J Gentry            34 M   Shoreview           MN 2:09:49.6  3:43 
   231  22/64   Joe F Panci              56 M   Eagle River         WI 2:10:14.5  3:44 
   232  23/64   Randy D Lueth            58 M   Marshfield          WI 2:10:24.7  3:44 
   233  25/59   Reid A Gilbertson        54 M   Lake Elmo           MN 2:10:25.2  3:44 
   234   4/24   Katie M Abrams           31 F   Minneapolis         MN 2:10:42.0  3:45 
   235  24/64   Mark J Wanderman         55 M   Minnetonka          MN 2:10:46.6  3:45 
   236  27/57   Robert P Hutter          45 M   Maple Plain         MN 2:10:56.8  3:45 
   237   5/24   Ann D Stien              33 F   Eau Claire          WI 2:11:06.9  3:45 
   238  16/23   Alex Espe                27 M   St Paul             MN 2:11:10.5  3:45 
   239   3/8    Amanda M Gribben         18 F   Eden Prairie        MN 2:11:57.9  3:47 
   240  26/59   Thomas Foley             50 M   North Oaks          MN 2:12:05.8  3:47 
   241  25/64   Tom C Holton             57 M   Coon Rapids         MN 2:12:25.0  3:47 
   242  27/59   Bill G Blomstrom         54 M   Cambridge           MN 2:12:32.6  3:48 
   243  28/59   Paul R Erickson          52 M   Faribault           MN 2:12:36.1  3:48 
   244   3/11   Kethan T Dahlberg        14 M   North Oaks          MN 2:12:45.5  3:48 
   245  28/57   Raymond L Brasch         47 M   East Bethel         MN 2:12:46.4  3:48 
   246  26/64   Steve D Thatcher         59 M   Hugo                MN 2:12:47.5  3:48 
   247   5/23   Sara E Hauer             40 F   Milwaukee           WI 2:13:07.2  3:49 
   248  13/42   Mason C Hjelle           61 M   Mora                MN 2:13:15.6  3:49 
   249  14/42   Todd F Grant             62 M   Golden Valley       MN 2:13:31.9  3:49 
   250  14/26   Chris J Gryskiewicz      33 M   Bloomington         MN 2:13:38.4  3:50 
   251   3/13   Bob A Koshnick           67 M   Detroit Lakes       MN 2:13:50.1  3:50 
   252  29/57   Thomas J Frick           49 M   Grand Rapids        MN 2:13:51.8  3:50 
   253  19/23   Benjamin L Nygaard       15 M   Richfield           MN 2:13:52.5  3:50 
   254  27/64   Jim L Porath             57 M   Shoreview           MN 2:13:57.5  3:50 
   255  29/59   Joel P Swanson           50 M   Richfield           MN 2:14:08.5  3:50 
   256   5/30   Kirstin M Nielsen        38 F   Minneapolis         MN 2:14:12.6  3:51 
   257  14/32   Brent G Peterson         44 M   Minnetrista         MN 2:14:19.1  3:51 
   258  12/31   Steve J Barone           39 M   Minneapolis         MN 2:14:28.3  3:51 
   259  28/64   Dave E Anderson          58 M   Mora                MN 2:14:44.3  3:51 
   260  30/59   Stephen D Bullard        53 M   Minneapolis         MN 2:14:57.7  3:52 
   261  30/57   Michael H Craemer        47 M   Minnetonka          MN 2:15:01.7  3:52 
   262  15/23   Mark S Kelley            23 M   St Paul             MN 2:15:04.0  3:52 
   263   6/23   Kristin E Burger         43 F   Minneapolis         MN 2:15:07.0  3:52 
   264   3/8    Laura E Moore            14 F   Mhatomedi           MN 2:15:22.5  3:53 
   265   6/24   Deborah R Diggins        50 F   Afton               MN 2:15:23.7  3:53 
   266  29/64   Bill Hooke               57 M   Eden Prairie        MN 2:15:35.8  3:53 
   267  15/42   Randy S Ferrin           60 M   Scandia             MN 2:16:06.3  3:54 
   268  30/64   Ronald L Refsnider       59 M   Coon Rapids         MN 2:16:18.0  3:54 
   269  31/59   William R Farquhar       51 M   Plymouth            MN 2:16:44.2  3:55 
   270   7/23   Kristen M Weaver         42 F   Stillwater          MN 2:16:48.6  3:55 
   271   6/24   Katherine L Gilmer       33 F   Winona              MN 2:16:55.2  3:55 
   272  31/64   Steve R Pearson          58 M   Danbury             WI 2:17:19.9  3:56 
   273   8/23   Beth D Ihry              41 F   Minneapolis         MN 2:17:19.9  3:56 
   274  16/23   Jacob W Moss             22 M   Bondurant           IA 2:17:20.8  3:56 
   275   2/8    Jo-Ellen V Abraham       62 F   Eagan               MN 2:17:23.0  3:56 
   276   6/23   Anna M Fure-Slocum       20 F   Northfield          MN 2:17:48.3  3:57 
   277   7/24   Marnie S Myhre           53 F   St Paul             MN 2:18:03.8  3:57 
   278   2/9    Monte W Miller           74 M   Maple Grove         MN 2:18:12.2  3:57 
   279  16/42   John T Lavelle           64 M   Golden Valley       MN 2:18:13.8  3:57 
   280  15/32   Brian A Isaacson         40 M   St Paul             MN 2:18:30.4  3:58 
   281  32/59   Mike Amundson            52 M   Minneapolis         MN 2:18:33.2  3:58 
   282   4/8    Paige M Larson           14 F   Mora                MN 2:18:34.2  3:58 
   283   7/23   Sarah M Horton           22 F   Marshfield          WI 2:18:37.5  3:58 
   284   8/23   Britta C Wass            19 F   Minneapolis         MN 2:18:49.3  3:58 
   285   4/11   Shawn D Strom            14 M   Mora                MN 2:18:52.8  3:59 
   286  13/31   Brent A Hippen           39 M   Mora                MN 2:19:27.0  4:00 
   287  17/42   David L Ching            60 M   Plymouth            MN 2:19:57.0  4:00 
   288  31/57   Kenneth J Anderson       46 M   Stacy               MN 2:20:16.9  4:01 
   289   5/8    Kate D Schaaf            13 F   Scandia             MN 2:20:17.5  4:01 
   290  32/57   Jonathan O Scott         49 M   Minneapolis         MN 2:20:25.8  4:01 
   291  16/32   Wayne T Sicora           41 M   Robbinsdale         MN 2:20:26.0  4:01 
   292  18/42   David D Luehr            61 M   Barnum              MN 2:20:29.4  4:01 
   293  19/42   Paul A Abraham           62 M   Eagan               MN 2:20:32.2  4:01 
   294  20/42   Maurice E Brancamp       62 M   Waukegan            IL 2:20:43.9  4:02 
   295  17/32   James Lockwood           40 M   St Paul             MN 2:20:44.2  4:02 
   296  33/57   Ken D Olstad             48 M   Eureka              MN 2:20:44.7  4:02 
   297   9/23   Melanie K Cyra           24 F   Minneapolis         MN 2:20:54.4  4:02 
   298  32/64   Dennis B Olmstead        55 M   Eden Prairie        MN 2:21:06.0  4:02 
   299   6/30   Julie E Rieth            39 F   St Paul             MN 2:21:10.4  4:03 
   300   8/24   Helen Gunther            53 F   Excelsior           MN 2:21:10.6  4:03 
   301  21/42   Ralph A Bache            64 M   Stillwater          MN 2:21:19.1  4:03 
   302  18/32   Chris N Cornelison       40 M   West Des Moines     IA 2:21:50.5  4:04 
   303  33/64   Mike Olson               56 M   Devils Lake         ND 2:21:55.1  4:04 
   304  14/31   Charles P Hoppe          35 M   Brooklyn Park       MN 2:21:55.3  4:04 
   305   5/11   Issac D Allen            14 M   Bloomington         MN 2:22:01.3  4:04 
   306   4/13   Toby Markowitz           66 M   Roseville           MN 2:22:04.2  4:04 
   307  33/59   Matt G Smith             52 M   Stillwater          MN 2:22:06.3  4:04 
   308  34/57   Wolfgang G Sinn          48 M   Minot               ND 2:22:31.3  4:05 
   309   5/13   John Masiulis            65 M   St Paul             MN 2:22:33.8  4:05 
   310  35/57   Charles A Julson         46 M   Bloomington         MN 2:22:45.9  4:05 
   311   4/8    Sarah R Nygaard          17 F   Richfield           MN 2:22:51.3  4:05 
   312  19/32   Eric D Nevalainen        42 M   Shoreview           MN 2:22:59.3  4:06 
   313  36/57   Joel M Hippen            45 M   Brook Park          MN 2:23:09.3  4:06 
   314  34/59   John F Gibbs             53 M   Bloomington         MN 2:23:14.6  4:06 
   315  17/23   Bryant W Carlson         27 M   Minneapolis         MN 2:23:24.7  4:06 
   316  35/59   Kevin S Gregerson        54 M   Edina               MN 2:23:24.8  4:06 
   317  36/59   Patrick J Hofkes         50 M   Plymouth            MN 2:23:25.4  4:06 
   318  15/26   Sinthang Has             34 M   Roseville           MN 2:23:26.5  4:06 
   319  37/57   Ji Chen                  49 M   Woodbury            MN 2:23:27.0  4:06 
   320  17/18   Max A May                18 M   St Paul             MN 2:23:35.9  4:07 
   321  18/23   Nathan Strudle           29 M   Minneapolis         MN 2:23:39.3  4:07 
   322  10/23   Laura C Kosowski         20 F   Minneapolis         MN 2:23:49.6  4:07 
   323  11/23   Emily K Regan            19 F   Minneapolis         MN 2:23:49.6  4:07 
   324   5/8    Emma Carter              18 F   Minneapolis         MN 2:23:54.1  4:07 
   325  38/57   Thomas V Lindfors        46 M   Champlin            MN 2:24:17.4  4:08 
   326  20/23   Aaron N Schumacher       15 M   Mora                MN 2:24:21.2  4:08 
   327  34/64   James P Mullin           58 M   Minneapolis         MN 2:24:24.8  4:08 
   328  35/64   Gary J Krupp             57 M   St Louis Park       MN 2:24:35.0  4:08 
   329   5/28   Laurie K Roberts         47 F   Plymouth            MN 2:25:09.6  4:09 
   330   6/28   Ann T Brimacombe         47 F   Minneapolis         MN 2:25:12.8  4:09 
   331   9/23   Elisabetta Schoening     44 F   Plymouth            MN 2:25:14.2  4:09 
   332  36/64   Clint N Scott            59 M   Sammamish           WA 2:25:20.6  4:10 
   333  22/42   Al Stewart               61 M   Manchester          NH 2:25:20.8  4:10 
   334   6/11   Matthew L Trumper        13 M   Stillwater          MN 2:25:33.1  4:10 
   335  39/57   Greg D Allen             46 M   Bloomington         MN 2:25:44.4  4:10 
   336   7/11   Jake Beaudet             14 M   Richfield           MN 2:25:52.2  4:11 
   337  40/57   Ray D Hessefort          49 M   Waunakee            WI 2:25:52.6  4:11 
   338  37/59   John M Harlander         51 M   St Cloud            MN 2:25:59.1  4:11 
   339  41/57   John D Hilgren           45 M   Shoreview           MN 2:26:04.7  4:11 
   340  42/57   Fred C Fotsch            49 M   Springfield         MO 2:26:08.8  4:11 
   341   6/8    Holly B Stein            17 F   Minneapolis         MN 2:26:22.4  4:11 
   342  12/23   Acadia W Davis           20 F   Northfield          MN 2:26:31.6  4:12 
   343  15/31   Matthew T Felger         36 M   Mora                MN 2:26:42.0  4:12 
   344  43/57   Gerald Kollodge          49 M   Minneapolis         MN 2:26:46.2  4:12 
   345  37/64   Stephen J Swensen        55 M   Rochester           MN 2:26:46.6  4:12 
   346   9/24   Theresa K Gibbs          51 F   Bloomington         MN 2:26:52.8  4:12 
   347   3/8    Jean Lavelle             64 F   Golden Valley       MN 2:26:53.1  4:12 
   348   1/19   Chris W Bennett-Gagner   58 F   Coon Rapids         MN 2:27:12.4  4:13 
   349  38/59   Brian M Ross             50 M   Minneapolis         MN 2:27:26.2  4:13 
   350   4/5    Elizabeth G Monson       16 F   Mora                MN 2:27:28.5  4:13 
   351  16/26   Ryan L Mikkelson         32 M   Mora                MN 2:27:47.9  4:14 
   352  38/64   Donald P Nierengarten    59 M   Sartell             MN 2:27:50.5  4:14 
   353  39/59   Richard A Fox            54 M   River Falls         WI 2:27:58.6  4:14 
   354  39/64   Kevin D Berg             58 M   Rochester           MN 2:28:08.0  4:14 
   355  19/23   Aidan T Demarais         28 M   Janesville          MN 2:28:20.6  4:15 
   356  16/31   Ethan C MacKey           38 M   Maple Grove         MN 2:28:40.8  4:15 
   357  10/23   Danita J Carlson         44 F   Minneapolis         MN 2:28:58.8  4:16 
   358  10/24   Laurie E Donohue         54 F   Chanhassen          MN 2:29:05.4  4:16 
   359  44/57   David M Maxwell          47 M   Westby              WI 2:29:07.8  4:16 
   360  20/32   Charlie Chen             44 M   North Oaks          MN 2:29:14.8  4:16 
   361  17/31   Chad R Miller            36 M   Ham Lake            MN 2:29:20.7  4:17 
   362  17/26   Lucas W Olen             31 M   Mora                MN 2:29:25.4  4:17 
   363  18/31   Brian R Williams         35 M   Mora                MN 2:29:40.1  4:17 
   364   2/19   Molly B Hoeg             55 F   New Hope            MN 2:29:50.9  4:17 
   365  40/64   Wayne Federer            55 M   New Richmond        WI 2:29:53.8  4:17 
   366  45/57   Donald E Moran           47 M   Lakeville           MN 2:30:43.9  4:19 
   367  41/64   Don Duffy                57 M   Bloomington         MN 2:30:44.3  4:19 
   368  42/64   Michael S Squires        57 M   Cedar Falls         IA 2:31:02.9  4:19 
   369  23/42   Gary P Keifenheim        62 M   Elk River           MN 2:31:13.7  4:20 
   370  21/32   Stephen B Ruble          42 M   Lino Lakes          MN 2:31:27.2  4:20 
   371  10/16   Katherine L Thorp        28 F   Richfield           MN 2:31:28.1  4:20 
   372  22/32   John G Holbeck           43 M   Maple Grove         MN 2:31:28.2  4:20 
   373  40/59   Scott C Gilkey           53 M   Prior Lake          MN 2:31:28.8  4:20 
   374   3/19   Kathryn G Ryan           57 F   Arden Hills         MN 2:31:40.3  4:21 
   375  24/42   John C O'Connell         60 M   St Paul             MN 2:31:48.6  4:21 
   376  41/59   Charlie Maternus         54 M   Waite Park          MN 2:32:29.1  4:22 
   377   7/28   Natalie K Griffith       47 F   Minneapolis         MN 2:32:29.5  4:22 
   378  46/57   Steve M Gleason          46 M   Golden Valley       MN 2:32:31.2  4:22 
   379  43/64   Jeff S Menigo            56 M   Pine City           MN 2:32:32.4  4:22 
   380  47/57   Sam S Kokkinen           48 M   Plymouth            MN 2:33:07.4  4:23 
   381   7/30   Judy Olstad              37 F   Minneapolis         MN 2:33:49.8  4:24 
   382   8/30   Hannah S Simons          37 F   Minneapolis         MN 2:34:01.9  4:25 
   383  48/57   Eric P Hovland           47 M   Mora                MN 2:34:06.4  4:25 
   384  25/42   Barclay Kruse            60 M   Coon Rapids         MN 2:34:11.1  4:25 
   385  19/31   Scott D Greymont         39 M   Bloomington         MN 2:34:20.6  4:25 
   386  11/16   Lindsey M Palmer         25 F   White Bear Lake     MN 2:34:25.2  4:25 
   387  49/57   Douglas J Pryce          49 M   Minneapolis         MN 2:34:55.4  4:26 
   388  13/23   Erin E Reicks            23 F   Shakopee            MN 2:35:04.5  4:26 
   389  26/42   Terry D Olson            60 M   Wadena              MN 2:35:08.2  4:26 
   390  11/24   Chris Franken            52 F   Edina               MN 2:35:10.8  4:27 
   391  44/64   David D Thorp            57 M   Chanhassen          MN 2:35:12.7  4:27 
   392  20/31   Joel G Benton            36 M   Minneapolis         MN 2:35:13.0  4:27 
   393  12/16   Aleathea R Anderson      28 F   Milaca              MN 2:35:19.0  4:27 
   394   4/19   Megan S Webster          55 F   Richfield           MN 2:35:20.3  4:27 
   395  18/26   Troy R Lilienthal        33 M   Mora                MN 2:35:31.1  4:27 
   396  42/59   Curt L Kaler             50 M   Lakeville           MN 2:35:47.0  4:28 
   397  17/23   Jacob T Mc Callum        20 M   Isanti              MN 2:35:53.8  4:28 
   398  45/64   Peter A Schlesinger      58 M   Roseville           MN 2:35:59.7  4:28 
   399   7/24   Jeanine M Refsnider      33 F   Ames                IA 2:36:48.3  4:29 
   400  21/31   Scot J Berkley           36 M   Owatonna            MN 2:36:59.7  4:30 
   401  19/26   Wade T Johnson           30 M   Duluth              MN 2:37:02.6  4:30 
   402  50/57   David Zarkower           49 M   St Paul             MN 2:37:05.7  4:30 
   403   8/28   Judy L Bendickson        47 F   Stanchfield         MN 2:37:35.6  4:31 
   404  27/42   Tom Amundson             60 M   Minneapolis         MN 2:37:43.2  4:31 
   405  14/23   Brittany M Pentek        20 F   Rochester           MN 2:37:47.1  4:31 
   406   5/19   Susan N Schneeman        55 F   Lakeville           MN 2:39:01.2  4:33 
   407   9/30   Ami L Voeltz-Schakel     37 F   Minneapolis         MN 2:39:28.1  4:34 
   408   9/28   Karen A Johnson          48 F   Stillwater          MN 2:39:33.5  4:34 
   409  15/23   Jean T Danzl             19 F   St Augusta          MN 2:39:51.3  4:35 
   410   6/19   Pamela R Cutshall        56 F   Richfield           MN 2:39:54.4  4:35 
   411  43/59   Larry J Van Roekel       53 M   Nerstrand           MN 2:40:03.8  4:35 
   412  12/24   Nettie E Magnuson        51 F   Minneapolis         MN 2:40:04.8  4:35 
   413  13/16   Katrina L Olmstead       26 F   Maplewood           MN 2:40:28.7  4:36 
   414  28/42   Alan E Grant             60 M   Coon Rapids         MN 2:40:31.6  4:36 
   415   6/13   Roger W Knudson          67 M   Finlayson           MN 2:40:53.8  4:36 
   416  21/23   Sam E Schroeder          16 M   Dellwood            MN 2:41:16.8  4:37 
   417  13/24   Jeri L Neal              54 F   Ames                IA 2:41:25.0  4:37 
   418  20/26   George G Walker          30 M   Beldenville         WI 2:41:29.0  4:37 
   419   1/4    Wayne F Everman          75 M   Decorah             IA 2:41:31.5  4:37 
   420  51/57   Dan L Price              49 M   Bloomington         MN 2:41:42.4  4:38 
   421   7/8    Erica J Strom            17 F   Richfield           MN 2:41:46.4  4:38 
   422  20/23   Hans C Bengtson          27 M   Minneapolis         MN 2:41:51.4  4:38 
   423  22/31   Dan P Holmdahl           37 M   North Oaks          MN 2:41:53.9  4:38 
   424  21/23   David J Blomdahl         27 M   Braham              MN 2:41:57.7  4:38 
   425  10/30   Heather M Lockwood       38 F   St Paul             MN 2:42:12.3  4:39 
   426  46/64   Jon E Dennis             59 M   St Cloud            MN 2:43:34.1  4:41 
   427   8/24   Angela M Bealka          30 F   Aurora              MN 2:43:48.8  4:41 
   428  16/23   Vivian M Carlson         19 F   Chippewa Falls      WI 2:44:04.6  4:42 
   429  10/28   Lori L Heslep            49 F   Owatonna            MN 2:44:09.5  4:42 
   430  11/28   Anne N Manns             48 F   Maplewood           MN 2:44:13.3  4:42 
   431  29/42   Steve Befort             62 M   St Paul             MN 2:44:15.1  4:42 
   432  44/59   David P Moegenburg       52 M   Hartland            WI 2:44:39.5  4:43 
   433  11/30   Elisabeth Hoff           39 F   Minneapolis         MN 2:44:46.8  4:43 
   434  47/64   Jim L Morrison           55 M   Mora                MN 2:45:00.1  4:43 
   435  22/23   Andy R Joseph            27 M   Robbinsdale         MN 2:45:04.7  4:43 
   436   9/24   Kendra Krolik            30 F   Edina               MN 2:45:09.6  4:44 
   437  23/31   Phillip Krolik           38 M   Edina               MN 2:45:10.3  4:44 
   438  21/26   Greg D Hartley           34 M   Ham Lake            MN 2:45:11.4  4:44 
   439   7/19   Mary Claire Ryan         59 F   Brainerd            MN 2:45:13.3  4:44 
   440   3/9    Arne Lagus               72 M   St Croix Falls      WI 2:46:23.3  4:46 
   441  48/64   Joe G Mc Gough           55 M   Cannon Falls        MN 2:46:28.8  4:46 
   442  30/42   Warren M La Course       64 M   Shakopee            MN 2:46:37.0  4:46 
   443  23/32   Jonathan D Jensen        40 M   Minnetonka          MN 2:46:51.6  4:47 
   444  45/59   Victor E Lund            54 M   Golden Valley       MN 2:46:56.1  4:47 
   445  46/59   Tanner Anderson          50 M   Minneapolis         MN 2:46:56.7  4:47 
   446  18/23   Chris Gustafson          19 M   Bloomington         MN 2:47:02.0  4:47 
   447  31/42   Lorne L Reimer           60 M   Cavalier            ND 2:47:02.2  4:47 
   448  49/64   Richard D Stardig        58 M   Apple Valley        MN 2:47:30.3  4:48 
   449   6/8    Mariah Wetzel            12 F   Maple Grove         MN 2:47:33.8  4:48 
   450  12/30   Maren E Olson            35 F   St Paul             MN 2:47:37.7  4:48 
   451  13/30   Stacey Jutila            35 F   Oak Park            IL 2:47:37.8  4:48 
   452   8/8    Megan E Nelson           18 F   Champlin            MN 2:48:13.8  4:49 
   453  24/32   Tim La Croix             43 M   Champlin            MN 2:48:32.2  4:49 
   454  19/23   Daniel T Clark           21 M   Madison             WI 2:48:41.1  4:50 
   455  25/32   Jason C Brent            41 M   Helena              MT 2:49:02.5  4:50 
   456   4/9    Lanny R Brent            71 M   Springfield         MO 2:49:02.9  4:50 
   457  47/59   Dayton R Lang            50 M   Shoreview           MN 2:49:05.7  4:50 
   458  10/24   Rebecca Zadroga          34 F   Minneapolis         MN 2:49:33.1  4:51 
   459  32/42   Timothy O Davis          62 M   Edina               MN 2:49:48.6  4:52 
   460  11/24   Annie Swanberg           30 F   Minneapolis         MN 2:50:11.5  4:52 
   461  24/31   Jason D Hawkins          38 M   Mora                MN 2:50:20.8  4:53 
   462  50/64   Stephen Casey            59 M   Minneapolis         MN 2:51:35.3  4:55 
   463   7/13   David M Greymont         67 M   Rochester           MN 2:51:45.4  4:55 
   464  14/24   Diane L Meyer            54 F   Brainerd            MN 2:52:00.5  4:55 
   465  51/64   Garry  L Espe            58 M   Woodbury            MN 2:53:31.1  4:58 
   466  15/24   Katharine C Iverson      50 F   Staples             MN 2:53:34.8  4:58 
   467  48/59   Tom Wilton               53 M   Polk City           IA 2:53:37.0  4:58 
   468  52/64   Stephan P Carlson        59 M   Roseville           MN 2:53:48.6  4:58 
   469  33/42   Jeffrey C Richards       63 M   Deephaven           MN 2:54:00.9  4:59 
   470   8/19   Meg E Downer-Carlson     56 F   Roseville           MN 2:54:04.6  4:59 
   471  12/28   Eva M Knudsen            48 F   Cedar               MN 2:54:59.4  5:00 
   472  18/18   Jeremy M Sannes-Venhuiz  17 M   Frazee              MN 2:55:03.4  5:01 
   473  13/28   Jacqueline A Layton      45 F   Minnetonka          MN 2:55:31.7  5:01 
   474  11/23   Paula Plant              41 F   Chanhassen          MN 2:55:32.9  5:01 
   475  20/23   Nick Neylon              19 M   Minneapolis         MN 2:55:44.6  5:02 
   476  49/59   Michael E Musser         54 M   Des Plaines         IL 2:55:47.7  5:02 
   477  14/28   Gina P Oesterreich       48 F   Marine On St Croix  MN 2:55:57.7  5:02 
   478   4/8    Elizabeth C Gregory      60 F   Portage             WI 2:56:21.9  5:03 
   479  15/28   Barb Thurmes             48 F   Little Canada       MN 2:56:36.3  5:03 
   480  34/42   Mike Berns               60 M   St Paul             MN 2:56:46.7  5:04 
   481  17/23   Lisa N Marquardt         24 F   Minneapolis         MN 2:56:53.9  5:04 
   482  35/42   John M Ophaug            60 M   Northfield          MN 2:57:02.5  5:04 
   483  25/31   Jeff D Bauerly           39 M   St Cloud            MN 2:57:14.7  5:04 
   484   1/2    Wanda M Arenz            71 F   Cass Lake           MN 2:57:28.6  5:05 
   485   8/11   Nicholas R Burski        12 M   Mora                MN 2:57:44.1  5:05 
   486   5/8    Sally A Schoenke         62 F   Appleton            WI 2:57:55.4  5:06 
   487  52/57   Bob C Kilgore            49 M   Lino Lakes          MN 2:58:24.9  5:06 
   488  36/42   Jack P Ver Steegh        62 M   Mahtomedi           MN 2:58:49.2  5:07 
   489  50/59   David J Challe           54 M   Menomonie           WI 2:59:11.1  5:08 
   490  12/24   Erica A Johnson          32 F   Becker              MN 2:59:15.5  5:08 
   491   8/13   Dennis D Nelson          69 M   Andover             MN 2:59:24.1  5:08 
   492  18/23   Megan N Ulrich           19 F   Champlin            MN 2:59:36.2  5:08 
   493  14/30   Becky L Nosbush          37 F   Mora                MN 2:59:57.9  5:09 
   494   9/19   Cynthia M Tomcko         55 F   Cohasset            MN 3:00:15.0  5:09 
   495  53/64   John T Dale              59 M   Zimmerman           MN 3:00:22.7  5:10 
   496   7/8    Mikaela Obert            12 F   Mora                MN 3:01:45.1  5:12 
   497  37/42   Alan R Nettles           62 M   Wayzata             MN 3:01:47.5  5:12 
   498  13/24   Sadaf M Syeda            31 F   Brooklyn Park       MN 3:01:51.1  5:12 
   499  54/64   John C Butler            57 M   Minneapolis         MN 3:02:18.8  5:13 
   500  21/23   John D Butler            23 M   Minneapolis         MN 3:02:19.1  5:13 
   501   9/13   John V Hesselroth        65 M   Minnetonka          MN 3:02:29.9  5:13 
   502  16/24   Therese B White          53 F   Shoreview           MN 3:02:40.3  5:14 
   503  15/30   Janelle G Kunkel         36 F   Mora                MN 3:02:59.8  5:14 
   504  51/59   John M Sickler           52 M   Pine City           MN 3:04:12.6  5:16 
   505   6/8    Laura L Bjorklund        61 F   Shakopee            MN 3:04:53.5  5:17 
   506  10/13   Steve J Paladie          68 M   Bloomington         MN 3:05:23.3  5:18 
   507  16/30   Dana J Johnson           38 F   Plymouth            MN 3:05:23.7  5:18 
   508  26/31   Jamie E Mc Bride         39 M   Minneapolis         MN 3:06:37.3  5:20 
   509  55/64   Anthony W Abelson        58 M   Minnetonka          MN 3:06:48.4  5:21 
   510  12/23   Sarah E Berry            42 F   Mora                MN 3:06:53.0  5:21 
   511  13/23   Sue M Greeley            40 F   Wyoming             MN 3:07:00.7  5:21 
   512  38/42   Steven T Doeden          60 M   Cedar Falls         IA 3:07:09.5  5:21 
   513  10/19   Patty S Bales            59 F   Roseville           MN 3:07:15.7  5:22 
   514  14/24   Julie M Schmitz          31 F   Minneapolis         MN 3:07:25.2  5:22 
   515  22/26   Christopher R Senanayak  34 M   Roseville           MN 3:07:41.4  5:22 
   516  15/24   Camilla Furman           31 F   Skelleftea         SWE 3:07:42.2  5:22 
   517  56/64   Marvin R Johnson         57 M   Golden Valley       MN 3:07:44.5  5:22 
   518   8/8    Taylor A Sundsvold       14 F   Mora                MN 3:08:04.4  5:23 
   519  57/64   Joseph H Tashjian        59 M   St Paul             MN 3:08:30.8  5:24 
   520  58/64   Heyward N Sease          59 M   Owatonna            MN 3:08:37.9  5:24 
   521  16/24   Jen Peterson             33 F   Mora                MN 3:08:39.9  5:24 
   522  17/30   Chana L Lennox           37 F   Mora                MN 3:08:40.2  5:24 
   523  17/24   Colette A Dickinson      50 F   Mora                MN 3:09:25.9  5:25 
   524  11/13   Kenneth J Holmstrom      68 M   Fridley             MN 3:09:29.5  5:25 
   525   7/8    Myra L Smisek            61 F   Roseville           MN 3:11:05.4  5:28 
   526  26/32   Christopher A Woolhouse  43 M   Brook Park          MN 3:11:58.1  5:30 
   527  18/30   Sarah H Johnson          36 F   Rochester           MN 3:12:23.8  5:30 
   528  14/23   Wendy K Caswell          42 F   Mora                MN 3:12:45.0  5:31 
   529  27/31   Jeremiah Sagel           38 M   Edina               MN 3:12:51.5  5:31 
   530  19/30   Christina Eichstadt      38 F   Minneapolis         MN 3:12:52.7  5:31 
   531  19/23   Jordan A Nelson          19 F   Minneapolis         MN 3:13:05.2  5:31 
   532  20/30   Mary A Fitzpatrick       39 F   St Paul             MN 3:13:31.8  5:32 
   533  21/30   Meg K Isaacson           39 F   St Paul             MN 3:15:07.5  5:35 
   534  12/13   Norm W Scott             66 M   Bloomington         MN 3:16:24.8  5:37 
   535  16/28   Diane S Lang             48 F   Burnsville          MN 3:16:55.1  5:38 
   536  18/24   Bonnie S Menigo          54 F   Pine City           MN 3:18:17.4  5:40 
   537  22/23   Grant E Manley           16 M   Brook Park          MN 3:18:42.7  5:41 
   538  39/42   Jim Lair                 62 M   Minneapolis         MN 3:18:55.5  5:42 
   539   1/2    Caroline M Kostroski     65 F   White Bear Lake     MN 3:19:13.0  5:42 
   540  19/24   Susan P Knutson          50 F   Apple Valley        MN 3:19:14.6  5:42 
   541   5/5    Cassidy F Carlisle       15 F   Mora                MN 3:19:18.3  5:42 
   542  59/64   Mark S Wethern           55 M   Burnsville          MN 3:20:58.8  5:45 
   543  60/64   Doug W Stegeman          55 M   Mora                MN 3:21:43.2  5:46 
   544   5/9    A Stuart Hanson          73 M   Minneapolis         MN 3:23:50.3  5:50 
   545  52/59   David J Peterson         51 M   Bloomington         MN 3:24:21.8  5:51 
   546  20/23   Caitlin S Wilke          22 F   New Brighton        MN 3:24:23.6  5:51 
   547  53/59   Kurtis G Ulrich          53 M   Champlin            MN 3:25:19.5  5:52 
   548  11/19   Ruth E Westra            59 F   Duluth              MN 3:25:25.2  5:53 
   549  22/30   Lisa M Evans             39 F   Savage              MN 3:26:24.6  5:54 
   550  17/28   Kelli L Westenberg       49 F   Minneapolis         MN 3:28:06.4  5:57 
   551  40/42   Leroy Leftwich           60 M   Oakdale             MN 3:28:09.6  5:57 
   552  23/23   Paul R Stenberg          28 M   Mora                MN 3:28:35.3  5:58 
   553  23/30   Talitha M Sannes-Venhui  36 F   Frazee              MN 3:29:34.9  6:00 
   554  20/24   Debbie A Baldwin         52 F   Mora                MN 3:30:20.3  6:01 
   555  54/59   Bruce Busta              53 M   St Cloud            MN 3:31:35.8  6:03 
   556  28/31   Brian D Carda            37 M   Mora                MN 3:32:39.7  6:05 
   557  14/16   Amanda R Berg            29 F   Rochester           MN 3:34:06.8  6:08 
   558  41/42   Thomas P Anderson        62 M   Corcoran            MN 3:35:51.6  6:11 
   559  17/24   Jennifer R Steberg       31 F   St Paul             MN 3:37:49.2  6:14 
   560   9/11   Elias D Ness             13 M   Mora                MN 3:37:52.8  6:14 
   561   2/4    Wally G Hed              77 M   Cambridge           MN 3:38:11.5  6:15 
   562  15/16   Jessica Henning          27 F   Brainerd            MN 3:39:52.0  6:17 
   563  27/32   Ladd O Ojala             40 M   Minneapolis         MN 3:40:47.6  6:19 
   564  23/26   Peter Bedard             30 M   St Paul             MN 3:41:05.3  6:20 
   565  55/59   Karl W Timm              54 M   Oconomowoc          WI 3:41:26.3  6:20 
   566  23/23   Paul O Timm              15 M   Oconomowoc          WI 3:41:26.7  6:20 
   567   2/2    Emily D Lanin            70 F   Brainerd            MN 3:41:31.4  6:20 
   568  29/31   Ryan M Anderson          37 M   Mora                MN 3:41:42.0  6:21 
   569  15/23   Marcy L Yarger           42 F   Mora                MN 3:42:19.7  6:22 
   570  56/59   Ken H Janda              50 M   Big Lake            MN 3:42:50.9  6:23 
   571  61/64   Geroge Wallin            57 M   Big Lake            MN 3:42:51.3  6:23 
   572  18/28   Anne M Sagstetter        48 F   Prescott            WI 3:44:16.0  6:25 
   573  30/31   Ole Mersinger            39 M   Centerville         MN 3:45:24.4  6:27 
   574  12/19   Lynda Stuber             55 F   Lakeville           MN 3:46:01.2  6:28 
   575  62/64   David L Holman           59 M   Bloomington         MN 3:46:35.2  6:29 
   576  31/31   Grant A Johnson          39 M   Rochester           MN 3:46:42.3  6:29 
   577   8/8    Debrah J De Groot        60 F   Cedar Falls         IA 3:47:40.5  6:31 
   578  19/28   Michele R Bjork          49 F   Minneapolis         MN 3:50:53.1  6:36 
   579  20/28   Linda Hagen              47 F   Duluth              MN 3:51:55.5  6:38 
   580  53/57   G Paul Beaumaster        47 M   Northfield          MN 3:52:22.7  6:39 
   581  18/24   Samantha Anders          33 F   Minneapolis         MN 3:52:45.8  6:40 
   582  54/57   Craig S Agney            45 M   Minneapolis         MN 3:54:01.0  6:42 
   583  28/32   Charles D Halonen        44 M   Hamel               MN 3:55:20.3  6:44 
   584  21/23   Charlotte N Henning      24 F   Hackensack          MN 3:56:49.5  6:46 
   585   6/9    Keith V Canny            71 M   Andover             MN 3:58:08.3  6:49 
   586   2/2    Marcia C Nelson          68 F   Apple Valley        MN 3:58:59.2  6:50 
   587  57/59   Fran Windschitl          50 M   Northfield          MN 4:00:46.2  6:53 
   588  19/24   Melissa M Peterson       30 F   Brook Park          MN 4:00:56.7  6:54 
   589  21/28   Jean M Mc Guire          47 F   Mora                MN 4:00:58.7  6:54 
   590  10/11   Maxfield S Oelkers       13 M   Mora                MN 4:02:52.3  6:57 
   591  13/19   Mary E Bjorgaard         59 F   Danbury             WI 4:03:02.0  6:57 
   592  22/28   Mary P Sagstetter        46 F   North Branch        MN 4:03:33.0  6:58 
   593  16/23   Christine M Woolhouse    43 F   Brook Park          MN 4:04:09.3  6:59 
   594  13/13   Larry D Swedal           66 M   Elk River           MN 4:05:34.5  7:01 
   595  58/59   William R Dockendorf     54 M   Richfield           MN 4:08:36.6  7:07 
   596  63/64   John  J Mc Donnell       55 M   Flossmoor           IL 4:08:36.6  7:07 
   597  16/16   Amanda K Stenberg        28 F   Mora                MN 4:11:14.2  7:11 
   598  24/30   Darcy M Halverson        36 F   Mora                MN 4:11:33.2  7:12 
   599   7/9    Jack H Westerlund        74 M   Sandstone           MN 4:11:55.8  7:12 
   600  20/24   Janelle A Calhoun        34 F   St Paul             MN 4:16:55.8  7:21 
   601  14/19   Cheryl B Hansen          55 F   Spicer              MN 4:17:18.3  7:22 
   602  22/23   Amy M Enger              22 F   Shakopee            MN 4:17:33.5  7:22 
   603   3/4    Paul H Brown             75 M   Mound               MN 4:17:53.7  7:23 
   604  25/30   Sara Will                37 F   Burnsville          MN 4:19:34.4  7:25 
   605  26/30   Jennifer L Folkema       38 F   Rush City           MN 4:22:06.7  7:30 
   606  21/24   Kristy J Johnson         33 F   Mora                MN 4:22:47.9  7:31 
   607  24/26   Derek R Johnson          33 M   Mora                MN 4:22:48.1  7:31 
   608  23/28   Charlene D'Cruz          45 F   St Paul             MN 4:24:59.0  7:35 
   609  17/23   Lisa A Smith             44 F   Northfield          MN 4:24:59.3  7:35 
   610  27/30   Laura K Strand           38 F   Mora                MN 4:28:43.8  7:41 
   611  21/24   Debbie J Morrison        52 F   Mora                MN 4:30:00.1  7:43 
   612  23/23   Londa J Mattinen         21 F   Brooking            SD 4:30:53.5  7:45 
   613  55/57   James Mattinen           47 M   Mora                MN 4:30:53.5  7:45 
   614  15/19   Alice R Pingel           56 F   Janesville          WI 4:31:21.1  7:46 
   615  16/19   Mecheal L Trupe          57 F   Mora                MN 4:31:26.8  7:46 
   616  18/23   Heather R Mains          40 F   Mora                MN 4:32:09.4  7:47 
   617  29/32   Robert   L Linkert       40 M   Mora                MN 4:32:09.4  7:47 
   618  56/57   Tim J Felland            47 M   Mora                MN 4:34:11.8  7:51 
   619  22/24   Denise M Hlavka-Adams    33 F   Chaska              MN 4:34:48.8  7:52 
   620  19/23   Jennifer K Flikke        41 F   Fertile             MN 4:36:56.8  7:55 
   621  30/32   Lloyd A Olson            42 M   Mountain Iron       MN 4:43:32.1  8:07 
   622   8/9    Lee A Dybvig             71 M   Sandstone           MN 4:46:31.0  8:12 
   623  24/28   Julie M Johnson          47 F   Mora                MN 4:52:09.7  8:21 
   624  25/28   Karen Faust              48 F   Mora                MN 4:52:09.8  8:21 
   625  20/23   Angie M Johnson          42 F   Mora                MN 4:55:09.5  8:26 
   626  26/28   Deborah J Bursell        48 F   Mora                MN 4:57:41.7  8:31 
   627  28/30   Kelly A Erickson         38 F   Mora                MN 4:59:22.9  8:34 
   628  21/23   Brigett J Hippen         40 F   Mora                MN 4:59:23.0  8:34 
   629  22/24   Karen L Mecklenburg      51 F   St Paul             MN 5:02:16.7  8:39 
   630  59/59   Tim D Gustafson          54 M   Bloomington         MN 5:06:24.0  8:46 
   631  29/30   Sheila M Swenson         35 F   Mora                MN 5:07:29.7  8:48 
   632  17/19   Katherine A Cairns       56 F   St Paul             MN 5:08:28.2  8:49 
   633  18/19   Katharine O Swenson      58 F   Eagan               MN 5:14:41.2  9:00 
   634  64/64   Brian J Burg             58 M   St Paul             MN 5:24:43.9  9:17 
   635  23/24   Rebecca S Ulstrom        34 F   St Louis Park       MN 5:24:56.7  9:18 
   636  25/26   Leif P Ulstrom           32 M   St Louis Park       MN 5:24:57.0  9:18 
   637  22/23   Daniel Schulz            24 M   Mora                MN 5:30:29.9  9:27 
   638  27/28   Susan A Scheer Dhein     45 F   Mora                MN 5:30:53.5  9:28 
   639  30/30   Susan E Williams         38 F   Mora                MN 5:30:53.5  9:28 
   640  23/23   Paul R Gilbertson        24 M   Mora                MN 5:33:58.7  9:33 
   641  23/24   Jill Schilling           53 F   Chippewa Falls      WI 5:34:00.9  9:33 
   642  19/19   Kathy A Schilling        57 F   Elk Mound           WI 5:34:01.0  9:33 
   643   4/4    Erv A Schilling          81 M   Abbotsford          WI 5:34:01.0  9:33 
   644  11/11   Simon A Carda            10 M   Mora                MN 5:35:36.9  9:36 
   645  26/26   Aaron J Mork             32 M   Osceola             WI 5:35:57.2  9:36 
   646  42/42   Jay W Mork               63 M   Lindstrom           MN 5:35:57.4  9:36 
   647  31/32   David D Armstrong        41 M   Mora                MN 5:39:00.6  9:42 
   648  22/23   Jodi L Oelkers           40 F   Mora                MN 5:39:11.4  9:42 
   649  28/28   Kimberly K Stuber        46 F   St Paul             MN 5:39:35.5  9:43 
   650  23/23   Leslie I Gastoni         44 F   Cambridge           MN 5:45:35.7  9:53 
   651  32/32   Vincent T Gastoni        43 M   Cambridge           MN 5:45:36.8  9:53 
   652  57/57   Thomas Maresh            47 M   West St Paul        MN 5:48:28.5  9:58 
   653  24/24   Ann Maresh               51 F   West St Paul        MN 5:48:32.8  9:58 
   654   9/9    Hnery T Hughlett         72 M   Junction City       WI 5:55:41.9 10:10 
   655  24/24   Krista M Johnson         31 F   Mora                MN 5:57:23.9 10:13 
 
 results by Mtec Results