Marine O'Brien Ski Race -
Marine on St. Croix, MN
1/29/2012

race logo










					                               MARINE O'BRIEN SKI RACE
       William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 29, 2012
                                    21K SKATE RACE

Place Div/Tot  No.  Name                    City               St Age Sex Time    Pace  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1   1/4     117 Derek Wallen            Apple Valley       MN  32 M     50:53  2:26 
    2   2/4      91 Andrew Schakel          Minneapolis        MN  37 M     52:42  2:31 
    3   1/19     83 Scott Ree               Plymouth           MN  48 M     52:42  2:31 
    4   1/6     108 Ian Torchia             Rochester          MN  15 M     52:43  2:31 
    5   1/11    337 Will Nielsen            Richfield          MN  22 M     52:57  2:32 
    6   2/11    329 Mark Michals            Minneapolis        MN  27 M     53:48  2:34 
    7   3/11     14 Christian Brekke        Marine On St Croix MN  29 M     53:54  2:34 
    8   2/19     45 John Hopkins            Savage             MN  45 M     56:28  2:42 
    9   1/3     321 Hilary Patzer           Saint Paul         MN  32 F     57:27  2:45 
   10   3/19    336 Craig Rudd              Plymouth           MN  42 M     58:00  2:46 
   11   4/19     93 Paul Schoening          Plymouth           MN  46 M     58:08  2:47 
   12   1/2     292 Eli Johnson             Minneapolis        MN  18 M     58:54  2:49 
   13   5/19     29 Brad Dieringer          St Paul            MN  46 M     59:21  2:50 
   14   4/11     78 Trent Ping              Minneapolis        MN  26 M     59:32  2:51 
   15   6/19     54 Wade Johnson            Minneapolis        MN  48 M     59:43  2:51 
   16   7/19    270 Todd White              Roseville          MN  44 M     59:45  2:51 
   17   5/11    100 Sevve Stember           Minneapolis        MN  27 M   1:00:35  2:54 
   18   8/19    293 Brian Wickland          Marine On Saint Cr MN  46 M   1:00:38  2:54 
   19   6/11     58 Kip Krueger             Wayzata            MN  25 M   1:00:44  2:54 
   20   1/4      96 Cheryl Senechal-Dubois  North Oaks         MN  50 F   1:00:54  2:54 
   21   2/3      99 Kathryn Splan           St. Paul           MN  35 F   1:01:02  2:55 
   22   1/4     118 Molly Watkins           Minneapolis        MN  21 F   1:01:06  2:55 
   23   2/6      62 Ryan Marita-Davis       Minneapolis        MN  15 M   1:01:28  2:56 
   24   1/13     49 Loren Jacot             Oakdale            MN  52 M   1:01:29  2:56 
   25   1/11    309 Sam Shaneen             Minneapolis        MN  16 M   1:01:29  2:56 
   26   9/19     80 Scott Rake              Elko               MN  44 M   1:01:31  2:56 
   27   2/4      19 Brianna Carlson         Hastings           MN  25 F   1:01:54  2:57 
   28  10/19     41 Eric Hedman             Saint Paul         MN  42 M   1:01:55  2:57 
   29   2/13    289 Grant Moos                                     56 M   1:03:17  3:01 
   30   2/11    343 Samuel Cody             Minneapolis        MN  16 M   1:03:17  3:01 
   31   1/4     335 John Stamm              Afton              MN  61 M   1:03:42  3:02 
   32   3/11      3 Graeme Alexander        Minneapolis        MN  16 M   1:03:47  3:03 
   33  11/19     42 Scott Hervey            Decorah            IA  49 M   1:03:49  3:03 
   34   7/11     23 Ryan Cooke              Buffalo            MN  27 M   1:04:08  3:04 
   35  12/19    339 Paul Earl-Tornianinen   Saint Paul         MN  42 M   1:04:10  3:04 
   36   3/4     313 Jason Dalebroux         Minneapolis        MN  33 M   1:04:30  3:05 
   37  13/19    331 Andy Powell             Marine On Saint Cr MN  42 M   1:05:10  3:07 
   38  14/19    286 David Treichel          Hugo               MN  40 M   1:05:19  3:07 
   39   2/4     296 John Boller             Brooklyn Center    MN  60 M   1:05:20  3:07 
   40   4/11    344 Denny Carlson           Minneapolis        MN  16 M   1:05:21  3:07 
   41   3/6       5 Soren Anders-Macleod    Minneapolis        MN  15 M   1:05:24  3:07 
   42   8/11    330 Joseph Moser            River Falls        WI  21 M   1:05:54  3:09 
   43   4/6     115 Matt Villalta           Mpls               MN  15 M   1:06:21  3:10 
   44   3/13    342 Keith Bengtson          Rochester          MN  52 M   1:08:16  3:16 
   45  15/19    332 Will Johnston           West Saint Paul    MN  48 M   1:08:29  3:16 
   46   4/13    291 Frank Lederle           Edina              MN  59 M   1:08:56  3:17 
   47   1/2      12 Andrea Breen            Minneapolis        MN  45 F   1:09:07  3:18 
   48   5/11     69 Daniel Milavitz         Minneapolis        MN  17 M   1:09:24  3:19 
   49   2/2      95 Joel Sehloff            River Falls        WI  19 M   1:09:27  3:19 
   50   3/4      89 Allie Rykken            St. Paul           MN  23 F   1:09:35  3:19 
   51   5/13    322 Larry Mulenburg         Glencoe            MN  59 M   1:09:49  3:20 
   52  16/19     47 Dan Inderieden          Bloomington        MN  47 M   1:09:57  3:20 
   53   6/13    328 Richard Anderson        Plymouth           MN  59 M   1:11:03  3:23 
   54   9/11    264 John Ahlness            Mora               MN  23 M   1:11:06  3:24 
   55  17/19      9 Steve Barone            Minneapolis        MN  40 M   1:11:13  3:24 
   56   3/4     290 Charles Duede           Cottage Grove      MN  68 M   1:11:39  3:25 
   57   7/13    284 Jim Hagstrom            Afton              MN  57 M   1:11:48  3:26 
   58  18/19     10 Jedd Beach              Chetek             WI  43 M   1:11:49  3:26 
   59   3/3     265 Heather Cichanowski     Saint Paul         MN  38 F   1:12:04  3:26 
   60   8/13     68 David Melcher           Richfield          MN  55 M   1:12:18  3:27 
   61  10/11    307 Tyler Johnson           Plymouth           MN  25 M   1:12:54  3:29 
   62   9/13     31 Walter Ebertz           St Paul            MN  53 M   1:13:00  3:29 
   63   4/4      25 David Dahl              Maple Grove        MN  62 M   1:14:12  3:32 
   64  10/13    325 Joe Michl               Edina              MN  54 M   1:14:36  3:34 
   65  19/19    345 Matt Stavish            Inver Grove Height MN  44 M   1:14:52  3:34 
   66   4/4      77 Clara Ping              Minneapolis        MN  25 F   1:15:26  3:36 
   67   5/6      21 Eamonn Casey            Minneapolis        MN  15 M   1:15:27  3:36 
   68  11/13    297 Jim Kuzzy               Robbinsdale        MN  58 M   1:16:10  3:38 
   69   6/11     87 Jim Rokke               Minneapolis        MN  16 M   1:17:32  3:42 
   70   2/2       2 Carie Alexander         Minneapolis        MN  49 F   1:19:34  3:48 
   71  12/13    340 Ji Chen                 Woodbury           MN  50 M   1:20:04  3:49 
   72   7/11     71 Roger Miller            Minneapolis        MN  17 M   1:20:35  3:51 
   73   4/4     323 Daniel McMahon          North Saint Paul   MN  30 M   1:22:44  3:57 
   74  11/11     94 Guillermo Secundino     Rockford           MN  21 M   1:23:31  3:59 
   75   1/7      52 Maia Johnson            Minneapolis        MN  16 F   1:23:43  4:00 
   76   2/7      36 Mary Grace              Minneapolis        MN  16 F   1:23:49  4:00 
   77   2/4     273 Pamela Dougall          Hugo               MN  57 F   1:23:53  4:00 
   78  13/13    320 Markus Johnson          Saint Paul         MN  53 M   1:27:38  4:11 
   79   1/1     101 Lauren Stufft           Plymouth           MN  18 F   1:28:22  4:13 
   80   3/4      44 Patricia Hoolihan       Minneapolis        MN  57 F   1:28:58  4:15 
   81   4/4      37 Judy Griesedieck        Minneapolis        MN  58 F   1:29:52  4:17 
   82   8/11     35 Christopher Fuguet      Minnetonka         MN  17 M   1:33:12  4:27 
   83   9/11     11 Morgan Bolstad          Eden Prairie       MN  16 M   1:37:01  4:38 
   84   3/7      33 Sylvia Eisenbeis        Mpls               MN  16 F   1:37:47  4:40 
   85   4/7     314 Tahlia Simon            Minneapolis        MN  16 F   1:37:47  4:40 
   86   1/6      13 Shira Breen             Minneapolis        MN  15 F   1:37:47  4:40 
   87   2/6      76 Maria Pfister           Minneapolis        MN  15 F   1:42:57  4:55 
   88   6/6      88 Noah Rothman            Minneapolis        MN  15 M   1:43:36  4:56 
   89   3/6      61 Andi Mackin             Mineeapolis        MN  14 F   1:43:54  4:57 
   90  10/11     97 Stennar Skoglund-Anders Hopkins            MN  16 M   1:44:36  4:59 
   91   4/6     285 Claire Marti            Hopkins            MN  14 F   1:48:49  5:11 
   92   5/7      18 Emily Caouette          Minnetonka         MN  16 F   1:48:54  5:12 
   93   5/6     276 Ruby Krietzman          Minnetonka         MN  13 F   1:49:03  5:12 
   94   6/7      51 Madeline Johnson        Minnetonka         MN  16 F   1:49:04  5:12 
   95   6/6     346 Hollis Britton          Minneapolis        MN  14 F   1:54:44  5:28 
   96   7/7      70 Emma Miller             Minneapolis        MN  16 F   1:55:16  5:30 
   97  11/11     50 Haydn Johnson           Minnetonka         MN  17 M   1:56:17  5:33 
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com

                          NON QUALIFYING RESULTS

No.  Name                    City               St Age Sex Time    Pace  
==== ======================= ================== == === === ======= ===== 
 113 Leif Van Lierop         Hopkins            MN  16 M   1:13:02  3:29 



*********************************** MALE 21K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace  
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Derek Wallen            Apple Valley       MN  32 M     50:53  2:26 
    2 Andrew Schakel          Minneapolis        MN  37 M     52:42  2:31 
    3 Scott Ree               Plymouth           MN  48 M     52:42  2:31 
    4 Ian Torchia             Rochester          MN  15 M     52:43  2:31 
    5 Will Nielsen            Richfield          MN  22 M     52:57  2:32 
    6 Mark Michals            Minneapolis        MN  27 M     53:48  2:34 
    7 Christian Brekke        Marine On St Croix MN  29 M     53:54  2:34 
    8 John Hopkins            Savage             MN  45 M     56:28  2:42 
    9 Craig Rudd              Plymouth           MN  42 M     58:00  2:46 
   10 Paul Schoening          Plymouth           MN  46 M     58:08  2:47 
   11 Eli Johnson             Minneapolis        MN  18 M     58:54  2:49 
   12 Brad Dieringer          St Paul            MN  46 M     59:21  2:50 
   13 Trent Ping              Minneapolis        MN  26 M     59:32  2:51 
   14 Wade Johnson            Minneapolis        MN  48 M     59:43  2:51 
   15 Todd White              Roseville          MN  44 M     59:45  2:51 
   16 Sevve Stember           Minneapolis        MN  27 M   1:00:35  2:54 
   17 Brian Wickland          Marine On Saint Cr MN  46 M   1:00:38  2:54 
   18 Kip Krueger             Wayzata            MN  25 M   1:00:44  2:54 
   19 Ryan Marita-Davis       Minneapolis        MN  15 M   1:01:28  2:56 
   20 Loren Jacot             Oakdale            MN  52 M   1:01:29  2:56 
   21 Sam Shaneen             Minneapolis        MN  16 M   1:01:29  2:56 
   22 Scott Rake              Elko               MN  44 M   1:01:31  2:56 
   23 Eric Hedman             Saint Paul         MN  42 M   1:01:55  2:57 
   24 Grant Moos                                     56 M   1:03:17  3:01 
   25 Samuel Cody             Minneapolis        MN  16 M   1:03:17  3:01 
   26 John Stamm              Afton              MN  61 M   1:03:42  3:02 
   27 Graeme Alexander        Minneapolis        MN  16 M   1:03:47  3:03 
   28 Scott Hervey            Decorah            IA  49 M   1:03:49  3:03 
   29 Ryan Cooke              Buffalo            MN  27 M   1:04:08  3:04 
   30 Paul Earl-Tornianinen   Saint Paul         MN  42 M   1:04:10  3:04 
   31 Jason Dalebroux         Minneapolis        MN  33 M   1:04:30  3:05 
   32 Andy Powell             Marine On Saint Cr MN  42 M   1:05:10  3:07 
   33 David Treichel          Hugo               MN  40 M   1:05:19  3:07 
   34 John Boller             Brooklyn Center    MN  60 M   1:05:20  3:07 
   35 Denny Carlson           Minneapolis        MN  16 M   1:05:21  3:07 
   36 Soren Anders-Macleod    Minneapolis        MN  15 M   1:05:24  3:07 
   37 Joseph Moser            River Falls        WI  21 M   1:05:54  3:09 
   38 Matt Villalta           Mpls               MN  15 M   1:06:21  3:10 
   39 Keith Bengtson          Rochester          MN  52 M   1:08:16  3:16 
   40 Will Johnston           West Saint Paul    MN  48 M   1:08:29  3:16 
   41 Frank Lederle           Edina              MN  59 M   1:08:56  3:17 
   42 Daniel Milavitz         Minneapolis        MN  17 M   1:09:24  3:19 
   43 Joel Sehloff            River Falls        WI  19 M   1:09:27  3:19 
   44 Larry Mulenburg         Glencoe            MN  59 M   1:09:49  3:20 
   45 Dan Inderieden          Bloomington        MN  47 M   1:09:57  3:20 
   46 Richard Anderson        Plymouth           MN  59 M   1:11:03  3:23 
   47 John Ahlness            Mora               MN  23 M   1:11:06  3:24 
   48 Steve Barone            Minneapolis        MN  40 M   1:11:13  3:24 
   49 Charles Duede           Cottage Grove      MN  68 M   1:11:39  3:25 
   50 Jim Hagstrom            Afton              MN  57 M   1:11:48  3:26 
   51 Jedd Beach              Chetek             WI  43 M   1:11:49  3:26 
   52 David Melcher           Richfield          MN  55 M   1:12:18  3:27 
   53 Tyler Johnson           Plymouth           MN  25 M   1:12:54  3:29 
   54 Walter Ebertz           St Paul            MN  53 M   1:13:00  3:29 
   55 David Dahl              Maple Grove        MN  62 M   1:14:12  3:32 
   56 Joe Michl               Edina              MN  54 M   1:14:36  3:34 
   57 Matt Stavish            Inver Grove Height MN  44 M   1:14:52  3:34 
   58 Eamonn Casey            Minneapolis        MN  15 M   1:15:27  3:36 
   59 Jim Kuzzy               Robbinsdale        MN  58 M   1:16:10  3:38 
   60 Jim Rokke               Minneapolis        MN  16 M   1:17:32  3:42 
   61 Ji Chen                 Woodbury           MN  50 M   1:20:04  3:49 
   62 Roger Miller            Minneapolis        MN  17 M   1:20:35  3:51 
   63 Daniel McMahon          North Saint Paul   MN  30 M   1:22:44  3:57 
   64 Guillermo Secundino     Rockford           MN  21 M   1:23:31  3:59 
   65 Markus Johnson          Saint Paul         MN  53 M   1:27:38  4:11 
   66 Christopher Fuguet      Minnetonka         MN  17 M   1:33:12  4:27 
   67 Morgan Bolstad          Eden Prairie       MN  16 M   1:37:01  4:38 
   68 Noah Rothman            Minneapolis        MN  15 M   1:43:36  4:56 
   69 Stennar Skoglund-Anders Hopkins            MN  16 M   1:44:36  4:59 
   70 Haydn Johnson           Minnetonka         MN  17 M   1:56:17  5:33 


*********************************** FEMALE 21K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace  
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Hilary Patzer           Saint Paul         MN  32 F     57:27  2:45 
    2 Cheryl Senechal-Dubois  North Oaks         MN  50 F   1:00:54  2:54 
    3 Kathryn Splan           St. Paul           MN  35 F   1:01:02  2:55 
    4 Molly Watkins           Minneapolis        MN  21 F   1:01:06  2:55 
    5 Brianna Carlson         Hastings           MN  25 F   1:01:54  2:57 
    6 Andrea Breen            Minneapolis        MN  45 F   1:09:07  3:18 
    7 Allie Rykken            St. Paul           MN  23 F   1:09:35  3:19 
    8 Heather Cichanowski     Saint Paul         MN  38 F   1:12:04  3:26 
    9 Clara Ping              Minneapolis        MN  25 F   1:15:26  3:36 
   10 Carie Alexander         Minneapolis        MN  49 F   1:19:34  3:48 
   11 Maia Johnson            Minneapolis        MN  16 F   1:23:43  4:00 
   12 Mary Grace              Minneapolis        MN  16 F   1:23:49  4:00 
   13 Pamela Dougall          Hugo               MN  57 F   1:23:53  4:00 
   14 Lauren Stufft           Plymouth           MN  18 F   1:28:22  4:13 
   15 Patricia Hoolihan       Minneapolis        MN  57 F   1:28:58  4:15 
   16 Judy Griesedieck        Minneapolis        MN  58 F   1:29:52  4:17 
   17 Sylvia Eisenbeis        Mpls               MN  16 F   1:37:47  4:40 
   18 Tahlia Simon            Minneapolis        MN  16 F   1:37:47  4:40 
   19 Shira Breen             Minneapolis        MN  15 F   1:37:47  4:40 
   20 Maria Pfister           Minneapolis        MN  15 F   1:42:57  4:55 
   21 Andi Mackin             Mineeapolis        MN  14 F   1:43:54  4:57 
   22 Claire Marti            Hopkins            MN  14 F   1:48:49  5:11 
   23 Emily Caouette          Minnetonka         MN  16 F   1:48:54  5:12 
   24 Ruby Krietzman          Minnetonka         MN  13 F   1:49:03  5:12 
   25 Madeline Johnson        Minnetonka         MN  16 F   1:49:04  5:12 
   26 Hollis Britton          Minneapolis        MN  14 F   1:54:44  5:28 
   27 Emma Miller             Minneapolis        MN  16 F   1:55:16  5:30 

                          MARINE O'BRIEN SKI RACE
 William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 29, 2012

                           21K AGE GROUP RESULTS

================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - Under
================================================================================
    1  108 Ian Torchia             Rochester          MN  15   52:43 
    2   62 Ryan Marita-Davis       Minneapolis        MN  15 1:01:28 
    3    5 Soren Anders-Macleod    Minneapolis        MN  15 1:05:24 
    4  115 Matt Villalta           Mpls               MN  15 1:06:21 
    5   21 Eamonn Casey            Minneapolis        MN  15 1:15:27 
    6   88 Noah Rothman            Minneapolis        MN  15 1:43:36 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - Under
================================================================================
    1   13 Shira Breen             Minneapolis        MN  15 1:37:47 
    2   76 Maria Pfister           Minneapolis        MN  15 1:42:57 
    3   61 Andi Mackin             Mineeapolis        MN  14 1:43:54 
    4  285 Claire Marti            Hopkins            MN  14 1:48:49 
    5  276 Ruby Krietzman          Minnetonka         MN  13 1:49:03 
    6  346 Hollis Britton          Minneapolis        MN  14 1:54:44 

================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================
    1  309 Sam Shaneen             Minneapolis        MN  16 1:01:29 
    2  343 Samuel Cody             Minneapolis        MN  16 1:03:17 
    3    3 Graeme Alexander        Minneapolis        MN  16 1:03:47 
    4  344 Denny Carlson           Minneapolis        MN  16 1:05:21 
    5   69 Daniel Milavitz         Minneapolis        MN  17 1:09:24 
    6   87 Jim Rokke               Minneapolis        MN  16 1:17:32 
    7   71 Roger Miller            Minneapolis        MN  17 1:20:35 
    8   35 Christopher Fuguet      Minnetonka         MN  17 1:33:12 
    9   11 Morgan Bolstad          Eden Prairie       MN  16 1:37:01 
   10   97 Stennar Skoglund-Anders Hopkins            MN  16 1:44:36 
   11   50 Haydn Johnson           Minnetonka         MN  17 1:56:17 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================
    1   52 Maia Johnson            Minneapolis        MN  16 1:23:43 
    2   36 Mary Grace              Minneapolis        MN  16 1:23:49 
    3   33 Sylvia Eisenbeis        Mpls               MN  16 1:37:47 
    4  314 Tahlia Simon            Minneapolis        MN  16 1:37:47 
    5   18 Emily Caouette          Minnetonka         MN  16 1:48:54 
    6   51 Madeline Johnson        Minnetonka         MN  16 1:49:04 
    7   70 Emma Miller             Minneapolis        MN  16 1:55:16 

================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================
    1  292 Eli Johnson             Minneapolis        MN  18   58:54 
    2   95 Joel Sehloff            River Falls        WI  19 1:09:27 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================
    1  101 Lauren Stufft           Plymouth           MN  18 1:28:22 

================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1  337 Will Nielsen            Richfield          MN  22   52:57 
    2  329 Mark Michals            Minneapolis        MN  27   53:48 
    3   14 Christian Brekke        Marine On St Croix MN  29   53:54 
    4   78 Trent Ping              Minneapolis        MN  26   59:32 
    5  100 Sevve Stember           Minneapolis        MN  27 1:00:35 
    6   58 Kip Krueger             Wayzata            MN  25 1:00:44 
    7   23 Ryan Cooke              Buffalo            MN  27 1:04:08 
    8  330 Joseph Moser            River Falls        WI  21 1:05:54 
    9  264 John Ahlness            Mora               MN  23 1:11:06 
   10  307 Tyler Johnson           Plymouth           MN  25 1:12:54 
   11   94 Guillermo Secundino     Rockford           MN  21 1:23:31 


================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1  118 Molly Watkins           Minneapolis        MN  21 1:01:06 
    2   19 Brianna Carlson         Hastings           MN  25 1:01:54 
    3   89 Allie Rykken            St. Paul           MN  23 1:09:35 
    4   77 Clara Ping              Minneapolis        MN  25 1:15:26 

================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1  117 Derek Wallen            Apple Valley       MN  32   50:53 
    2   91 Andrew Schakel          Minneapolis        MN  37   52:42 
    3  313 Jason Dalebroux         Minneapolis        MN  33 1:04:30 
    4  323 Daniel McMahon          North Saint Paul   MN  30 1:22:44 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1  321 Hilary Patzer           Saint Paul         MN  32   57:27 
    2   99 Kathryn Splan           St. Paul           MN  35 1:01:02 
    3  265 Heather Cichanowski     Saint Paul         MN  38 1:12:04 

================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1   83 Scott Ree               Plymouth           MN  48   52:42 
    2   45 John Hopkins            Savage             MN  45   56:28 
    3  336 Craig Rudd              Plymouth           MN  42   58:00 
    4   93 Paul Schoening          Plymouth           MN  46   58:08 
    5   29 Brad Dieringer          St Paul            MN  46   59:21 
    6   54 Wade Johnson            Minneapolis        MN  48   59:43 
    7  270 Todd White              Roseville          MN  44   59:45 
    8  293 Brian Wickland          Marine On Saint Cr MN  46 1:00:38 
    9   80 Scott Rake              Elko               MN  44 1:01:31 
   10   41 Eric Hedman             Saint Paul         MN  42 1:01:55 
   11   42 Scott Hervey            Decorah            IA  49 1:03:49 
   12  339 Paul Earl-Tornianinen   Saint Paul         MN  42 1:04:10 
   13  331 Andy Powell             Marine On Saint Cr MN  42 1:05:10 
   14  286 David Treichel          Hugo               MN  40 1:05:19 
   15  332 Will Johnston           West Saint Paul    MN  48 1:08:29 
   16   47 Dan Inderieden          Bloomington        MN  47 1:09:57 
   17    9 Steve Barone            Minneapolis        MN  40 1:11:13 
   18   10 Jedd Beach              Chetek             WI  43 1:11:49 
   19  345 Matt Stavish            Inver Grove Height MN  44 1:14:52 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1   12 Andrea Breen            Minneapolis        MN  45 1:09:07 
    2    2 Carie Alexander         Minneapolis        MN  49 1:19:34 

================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1   49 Loren Jacot             Oakdale            MN  52 1:01:29 
    2  289 Grant Moos                                     56 1:03:17 
    3  342 Keith Bengtson          Rochester          MN  52 1:08:16 
    4  291 Frank Lederle           Edina              MN  59 1:08:56 
    5  322 Larry Mulenburg         Glencoe            MN  59 1:09:49 
    6  328 Richard Anderson        Plymouth           MN  59 1:11:03 
    7  284 Jim Hagstrom            Afton              MN  57 1:11:48 
    8   68 David Melcher           Richfield          MN  55 1:12:18 
    9   31 Walter Ebertz           St Paul            MN  53 1:13:00 
   10  325 Joe Michl               Edina              MN  54 1:14:36 
   11  297 Jim Kuzzy               Robbinsdale        MN  58 1:16:10 
   12  340 Ji Chen                 Woodbury           MN  50 1:20:04 
   13  320 Markus Johnson          Saint Paul         MN  53 1:27:38 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1   96 Cheryl Senechal-Dubois  North Oaks         MN  50 1:00:54 
    2  273 Pamela Dougall          Hugo               MN  57 1:23:53 
    3   44 Patricia Hoolihan       Minneapolis        MN  57 1:28:58 
    4   37 Judy Griesedieck        Minneapolis        MN  58 1:29:52 


================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================
    1  335 John Stamm              Afton              MN  61 1:03:42 
    2  296 John Boller             Brooklyn Center    MN  60 1:05:20 
    3  290 Charles Duede           Cottage Grove      MN  68 1:11:39 
    4   25 David Dahl              Maple Grove        MN  62 1:14:12 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 79
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 79
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================

Total Registered:                            107
Total Number of Finishers:                    97
Number of Male   Finishers:                   70
Number of Female Finishers:                   27
Did not Finish Race or Did Not Start:          9